זה לא בייגלה

על זה שעודד קטש הוא משהו מיוחד, גם אלפסי לא יתווכח. הוא רק מזכיר כמה עבודה קשה, גם נפשית, המאמן החדש של הפועל ירושלים השקיע לאורך הקריירה

במהלך שידור משחק גמר גביע הליגה בין הפועל י-ם למכבי ת"א ביום חמישי האחרון, בשלב שבו השלימה הפועל מהפך נהדר ועלתה ליתרון אחרי שכבר הייתה בפיגור של עשרים נקודות, אמר עפר שלח על עודד קטש שיש לו "בייגלה מעל הראש" והוסיף משהו בסגנון של 'כל מה שהוא נוגע בו הופך לזהב'.

כמובן שאני מצטרף למחמאות לעודד, אחת הדמויות האהובות עלי בספורט ובכלל, אבל אני חולק על האבחנה של שלח (עיתונאי ופרשן אינטליגנטי באופן יוצא דופן שלוקה לא פעם, אבל, באבחנות עבשות משהו כשהדבר מגיע לניתוחים בעלי גוון פסיכולוגי ו/או חברתי).

לומר שלעודד יש "בייגלה מעל הראש" זה להתכוון לומר שמדובר באדם שזכה למגע האלים ולכן יצליח באופן אוטומטי בכל מה שיעשה. מדובר בייחוס של ממד מיסטי כלשהו להצלחה שלו ומתוך כך גימוד כל אותן איכויות שהאיש רכש בלא מעט יזע והמון דמעות.

כשחקן עודד בהחלט התברך בכישרון שהוא מתת אל, אם כי, כמו שאינספור דוגמאות של ספורטאים מוכשרים בתחומם לא פחות שלא הגיעו לשום מקום מוכיחות, זה כשלעצמו וודאי שאיננו מספיק ללא עבודה קשה. ואין ספק שעודד השחקן היה לא רק בעל כישרון יוצא דופן אלא גם בעל נכונות לעבוד וללמוד תמידית כדי ללטש את הכישרון הזה ולהוציא אותו מן הכוח אל הפועל.

אלא שעודד המאמן, ובייחוד עודד האדם, בניגוד לעודד השחקן, לא זכה לשום הנחות מהאלים. ההיפך הגמור הוא הנכון. כדי להבין עם מה האיש היה צריך להתמודד מבחינה נפשית (וגם פיזית וודאי, הפציעה והניתוחים הרבים היו כרוכים מן הסתם בלא מעט כאב) אני אשאל את הדימוי הנפלא שבו השתמשה אושרת קוטלר בכתבה (הנהדרת) שערכה אתו ושודרה אמש בערוץ 10: "זה כמו לקחת פסנתרן ולשבור לו את האצבעות".

כולנו מסוגלים להבין את המשמעות של החוויה של פיטורים ממקום עבודה, חלקנו אף חווינו (או סביר שנחווה בזמן כלשהו במהלך חיינו) אותה בעצמנו. כדי להבין את הקושי בפניו ניצב עודד כשהתברר לו סופית שלא יוכל יותר לשחק כדורסל לא מספיק לדמות את החוויה שלו לפיטורים ממקום עבודה זה או אחר, שלאחריו עדיין קיימת בסבירות גבוה האפשרות להשתמש באותם כישורים במקום אחר ולחזור להתפרנס בכבוד, צריך להמשיל זאת למצב שבו אדם מאבד כליל את כושר העבודה שלו, אין לו יותר את היכולת המעשית לעסוק בתחום היחידי שהוכשר אליו מילדותו וכעת עליו להתחיל לגמרי מאפס ולהמציא עצמו מחדש.

את מרבית בני האדם זה היה שובר, ספק אם היו חוזרים לעצמם ברמה האישית וספק גדול עוד יותר אם ברמה המקצועית. אבל לא עודד. התקומה שלו מהשבר האישי הגדול שחווה וההצלחה האדירה שהוא חווה בקריירה החדשה שבנה לעצמו בעשר אצבעות היא לא פחות מאשר מעוררת השראה. כתבתי פעם בהקשר של עודד שבעקבות הפציעה שלו והפרישה מכדורסל שבאה בעקבותיה אולי איבדנו את עודד הכדורסלן אבל הרווחנו את עודד האדם. ועודד אדם הוא דמות שכל אחד מאיתנו, במיוחד בעיתות משבר, ראוי וצריך לקבל ממנה השראה.

הפילוסוף הדני סורן קירקגור כתב ש- "בעבדות הנפש אין זוכים באור מן ההפקר או מסדרה של תעתועי גורל". והתכוון לכך שעבודת הנפש היא אולי העבודה הקשה מכולם וצורכת מאמצים אדירים, השקעה אינסופית, והתמדה סיזיפית.

כדי לצאת מהמשבר הגדול אות חווה עודד ולפתח קריירה שנייה מוצלחת לא פחות מזו שנקטעה באיבה, וחשוב מזה- אישיות מעוררת השראה עבור רבים, הוא היה צריך, ואין צורך להכיר אותו אישית בשביל להסיק את זה- זוהי לוגיקה פשוטה, להשקיע מאמצים מנטאליים יוצאי דופן: לא ליפול לרחמים עצמיים, למצוא את מה שהוא יכול ללמוד ולקחת גם מסיטואציה שנראית אכזרית ושרירותית, לחפור עמוק בעצמו ולגלות את הפוטנציאל הטמון בו- הפעם כאדם.

שום בייגלה.

*

גשם באלפסי הבלוג של איציק אלפסי

תראו את הכושי רץ! (טל שניידר)
קוף אחרי בנאדם

18 Comments

אילי מנינג 18 באוקטובר 2010

אני זוכר רשימה של רונן דורפן שהתייחסה לאותה נקודה בזמן שעודד ושפר היו שחקנים. משום מה, כנראה בזכות היותו של עודד יותר מבריק, שפר נחשב השחקן החכם. תדמית זו לא היתה קשורה לשום מציאות, שפר היה שחקן חכם, עודד היה לא פחות.

מאחר ומהלכים אינטואיטיביים הם פחות נתפסים כחכמים אצל אוהדים, אך שחקן שלא סומך על האינטואיציות שלו נהיה יותם הלפרין. נראה כי עודד מבין לא רק כדורסל אלא בעיקר בנפש האדם, ובאסטרטגיה, מצרך נדיר בכל מקצוע בישראל.

סימנטוב 18 באוקטובר 2010

אחרי שקטש זכה עם הגליל ניסו לדרדר אותו באימרות על מכבי אבל קטש בחמלה הדף את השאלותץ הוא ללא ספק פרח במדבר.
תודה על פוסט חשוב.

ברוכיאן 18 באוקטובר 2010

לי מאוד מפריע שהשם של קטש השתחל לרשימה של אישים שהשקיעו כסף של מוני פאנן, כפי שעולה בתקשורת. ברשימה זו נמנו מספר אנשים ממכבי תל אביב ומשאר הליגה. זה שאנשי מכבי בחרו להפסיד את כספם אצל המנהל הקבוצה זו בעיה שלהם. כשמאמן קבוצה יריבה משקיע את כספו אצל אותו המנהל זה בעיני לא אתי ובעיקר לא חוקי (אני בטוח שיש חוק כנגד זה כי הכדורסל כולל בתוכו הימורים חוקיים).
עם כל הצער שיש בדבר, במידה ויוכח שהדבר נכון, לדעתי, צריך לגרשו מהספורט הישראלי. כאוהד ספורט יש לי בעיה לראות משחק בו אני יודע (וכרגע אני רק משער) שמאמן הקבוצה השקיע כסף אצל אדם מהקבוצה היריבה.

ארז 18 באוקטובר 2010

בלי לקחת מהישגיו של קטש, להגיד שאת קריירת המאמן שלו "בנה לעצמו בעשר אצבעות" זה קצת מופרז. הבחור קיבל את גליל עליון לעצמו ביום בו פרש ממשחק פעיל – לא קבוצת נוער, ילדים, תיכון, עוזר מאמן, משהו, אלא ישר קבוצה בליגת העל, וכזו שמבלה בפיינל פור על בסיס כמעט קבוע. אחרי שלוש שנים קיבל את מכבי ת"א, וכשנזרק משם, נחת שוב בגליל עליון (אותה הוביל לבסוף לאליפות). זו קריירת אימון שנוסדה בחסד, לא בזכות. נכון שאת ההזדמנויות שקיבל, לקח ב"עשר אצבעות" והביא את הקבוצות שבהן שיחק להישגים יפים, אבל הוא קיבל הזדמנויות ששחקנים ששמם אינו קטש לא זכו להן.

הקורא בפוסטים 18 באוקטובר 2010

וניתן להוסיף שמי שמכיר את עודד יודע שעבודה קשה היא לא הצד החזק שלו

דורון 18 באוקטובר 2010

ובהקשר הזה, קריירת האימון של עודד בגליל, ואני מדבר על השנים הראשונות, התאפיינה בעבודה לא פחות קשה על רחבות הריקודים ובפאבי הצפון, חלקם יחד עם שחקניו, ולא, זה לא היה מיץ תפוזים שם בכוסות, ולא, הוא לא קם בבוקר בזמן לאימון.

אז כן, בחור צעיר ומצליח, אין סיבה שלא יצא לבלות ולהינות, אבל בוא לא נהפוך את עודד לבחור קשה יום וסגפן.

עודד שחקן ומאמן רב זכויות בכדורסל הישראלי, אבל יקח לו עוד זמן להיפטר מהבייגלה.

הופ 18 באוקטובר 2010

פוסט מצוין ומדויק. הגבתי בגשם.

אזי 18 באוקטובר 2010

אגב אותו הגמר
למישהו נראה הגיוני שבערך דקה לסיום כמות זריקות העונשין של הקבוצות היתה 32-6 (פי 5!)
לא… לאף אחד לא אכפת… מה שחשוב זה שסמי בכר לא שופט את הפועל ירושלים מאז שהוא שרק עבירה חמישית למאיר טפירו

אני לא אוהב להתבכיין, כי זה באמת לא מועיל…. אבל בדבר אחד אני מסכים עם כל הפרשנים אוהדי הפועל… הליגה שלנו לא שיוויונית ולא הוגנת

איתן בקרמן 18 באוקטובר 2010

קורע לב..לבי לבי עם מועדון מכבי תל אביב, שסבל מאז ומעולם מקיפוח מצד השופטים, בתי המשפט (השוחה שנתן שמעון מזרחי שאיכשהו נשאר עורך דין), המשטרה (דו"ח מבקר המדינה 2006, פרשת פאנן), תקציני הציבור (הערוץ הראשון) והתקשורת (מרפאל נאה ועד ערוץ הספורט, שבעליו בעלי מכבי).

פשוט עצוב כמה דפקו אותם.

אזי 18 באוקטובר 2010

מצחיק שאתה מציין את הערוץ הראשון שהפסיק לשדר את משחקי מכבי ביורוליג כי הוא לא מעוניין שכסף ציבורי ילך לקבוצה פרטית
אנא ילדים, עזרו לי להזכר איפה שודרו המשחקים של ירושלים במוקדמות גביע יול"ב

אתה יודע מה ההבדל בין הפרשיות של מכבי לאלה של הפועל? שאת אלה של הפועל לא מזכירים.
מכבי היא תמיד הגוזלת והדורסת..
אם אין ישראלים היא קבוצה של של שכירי חרב, אם יש ישראלים היא גונבת אותם לקבוצות אחרות. מישהו ראה איזו כתבה שירושלים "גזלה" את המאמן ושני שחקנים מהאלופה?

אף פעם לא טענתי שמכבי מנוהלת על ידי המלאך גבריאל. מעצבן אותי רק שיוצרים מצב כאילו ירושלים כן

איציק אלפסי 18 באוקטובר 2010

הקורא ודורון,
זה רק הופך אותו ליותר גדול בעיני. לא ממש ברור לי אתוס העבודה הפרוטסטנטי הזה שאיש מקצוע צריך להיות עסוק 24/7 סביב העבודה שלו כדי להוכיח שהוא מספיק טוב.  

הקורא בפוסטים 18 באוקטובר 2010

הוא לא צריך לעבוד 24/7 ולא כיוונתי לשם אבל בסרט עליו ראיתי שהבן אדם הולך עם עוזר המאמן דאז עמיאל לשתות בירה שעתיים לפני משחק ומתרברב שלא זוכר את התרגילים של קבוצתו!!
אני לא מצפה ממנו להיות וורקוהוליק כמו צביקה אבל דחילק קצת ריספקט למקצוע.
הוא באמת מוכשר אבל מאמן עם הרקורד שלו בתקופתו בחיים לא מקבל את מכבי ת״א.
מצטער לא קונה את הצנעה והענווה וההילה סביבו בעיני הוא שחק שנפצע בשיאו ועדיין מרגיש שחקן ובצורה מתוחכמת מאוד (ייאמר לזכותו) סוחט סימפטיה .
לדעתי זה הסיפור של קטש על רגל אחת.
אבל לא סתם כתבתי שזאת רק דעתי והיא מבוססת על תחושות בלבד.
והוא שחקן שמאוד חסר למכבי בימים אלה. 

אילי מנינג 18 באוקטובר 2010

דורון והקורא. למה אתם מודדים מוסר עבודה בשעות בהיה בווידאו. מחשבה, מדיציה, למידה על תחומים אחרים, כל אלה לא נחשבים אצלכם להשקעה ראויה? האם הקבוצות של עודד נראו לכם מבולגנות וחסרות יד מכוונת? האם ון גנדי שהוא פריק קונטרול בהגדרה יותר טוב מפיל ג'קסון?
מה זה משנה שהוא רקד עם שחקנים שלו, אם אחרי זה הם הלכו אחריו באש ובמים? האם היה נראה שהם לא מקשיבים בגלל ששתו ערב קודם עם המאמן?
ההצלחה של עודד בגליל לא היתה חד פעמית. שנה לפני זה הם הפסידו בשנייה האחרונה למכבי בחצי. נראה שכדאי לשפוט אותו כמאמן לא על בסיס מודלים, וגם לא על בסיס אליפות מקרית, אלא על בסיס ראיית הקבוצות שלו ומיצוי הפוטנציאל שבהן.

דורון 18 באוקטובר 2010

אהלן,

קודם כל, לא שזה חשוב, אבל אני לא "הקורא בפוסטים".

אילי ואיציק: אין לי שום ביקורת לא על ההצלחות של עודד, לא על הקריירה שלו ועל דרכו, ובוודאי שלא על הכשרון הבלתי נגמר שלו ועל תבונתו.

כל שאמרתי הוא שלקחת מישהו שבקדנציה הראשונה שלו בגליל (ואני אומר את זה בעדינות) לא נודע כמי שעובד קשה באימון והכנה, אלא משקיע זמן רב הרבה יותר בבילויים, לקחת אותו ולתייג אותו כמי שעובד מאוד קשה עושה עוול למאמנים שבאמת עובדים קשה, וכאלה יש המון.

זה לא אומר שארז אדלשטיין, או דן שמיר, או מאמנים אחרים שמשקיעים שעות רבות בעבודה (לא מידיעה אישית, ומי שרוצה לתקן אותי מוזמן) טובים או מוכשרים יותר מקטש, אבל מוסר העבודה שלו לא נמצא בליגה שלהם.

נכון שזה אולי לא מפחית מגדולתו, אבל בוא לא נהפוך אותו לrole model בתחום הזה, כשם שלא נהפוך את פיני גרשון, מוכשר ככל שיהיה, לנושא הדגל של מדיניות אנטי גזענית.

איציק אלפסי 19 באוקטובר 2010

דורון,
לא התכוונתי שעודד הוא Role model למוסר עבודה, הוא כנראה אכן לא. התכוונתי שעודד הוא Role model מבחינה אישיותית, במיוחד בכל הקשור להתמודדות עם משבר אישי- ובעיני זה לא פחות, אם לא יותר, חשוב. מה שניסיתי לטעון בטקסט הוא שהתמודדות כזו דורשת לא פחות אנרגיות (אם כי מסוג אחר) מאשר צפייה של שעות בקלטות והעברת אימונים מפרכים מבוקר עד ערב.

אילי מנינג 18 באוקטובר 2010

לא שיש לי מושג, אבל אם בקדנציה הראשונה הוא עשה טעויות של ילד, זה לא אומר שהוא לא למד מהטעויות האלה.

סוס זקן 18 באוקטובר 2010

שני הסנט הקטנים והקטנוניים שלי: בניגוד אלינו, שפוטרנו ו/או נפוטר, קל יותר "לצאת מהמשבר הגדול ולפתח קריירה שנייה" כשאין בעיות פרנסה ועתידך הכלכלי מובטח.

dofus 20 בנובמבר 2010

acheter dofus kamas MMORPG DOFUS FR

Comments closed