תיסלם סלים ועמית

In כללי

התרגשתי לראות את הראיון המשותף של סלים טועמה ועמית בן-שושן. השניים צילמו פרומו משותף לקמפיין נגד גזענות ודיברו על התקרית ההיא בחגיגות זכיית הגביע של בית"ר לפני שנתיים.

ציינתי את זה גם אז, אבל זו הזדמנות לומר את זה שוב – ההתנהלות של סלים טועמה בכל הסיפור ראויה להערכה יוצאת דופן. ישנה רק מילה אחת להגדיר אותה – אצילות.

אני מניח שללא מעט מחרחרי מדון משני הצדדים היה מתאים שסלים ייכנס לפוזה של הנפגע ויעורר מהומת אלוהים. אם היה עושה כן, אי אפשר היה לבוא אליו בטענות. אבל סלים הוכיח שוב שצודק כל אחד יכול להיות, אבל חכם זה כבר סיפור אחר לגמרי.

מעז יצא מתוק. התמונה של סלים ועמית יושבים ומספרים על החברות ביניהם ומריצים דאחקות משותפות בביישנות הכובשת שלהם שווה יותר מאלף מילים של אלו המעוניינים להפוך אותנו ואת אחינו ערביי ישראל לאויבים, על מנת לשרת את האידיאולוגיות הקיצוניות שלהם – תהיה זו הצגת מדינת ישראל כמדינה גזענית וחשוכה או הפיכת היהודים לשונאי ערבים כדי להדגיש את זהותם.

אחת התובנות המרתקות אליהן הגעתי בתקופה בה חייתי בחו"ל הייתה שיש לי הרבה יותר מן המשותף עם ערבי-ישראלי מאשר יש לי עם יהודי שנולד וחי את כל חייו במדינה זרה שאיננה ישראל.

אחת מידידותי הטובות, חברת נפש ממש, היא ערבייה ישראלית מחיפה. שום דבר מהיחסים שהיו לי עם יהודי כזה או אחר בגולה לא גירד את עומק החברות בינינו. לא פעם שמעתי ממנה, מה שהפתיע אותי מאוד בתחילה, שהטענה הכי גדולה שלה כלפי החברה הישראלית היא לא הקיפוח, לכאורה, כי אם העובדה שהיא הייתה רוצה דווקא להרגיש יותר ישראלית.

שאלתי אותה פעם מה היא משיבה כששואלים אותה בחו"ל מהיכן היא מגיעה. "מישראל", השיבה ללא היסוס.

בסופו של יום חשוב שנזכור את זה – המשותף בינינו לבין ערביי ישראל, ודאי כשמדובר על הדור שלנו, רב עשרות מונים על המבדיל. החוויות המשותפות, החיים באותו מרחב והגורל המשותף (הטילים של נסראללה לא הפרידו בין הוואדי להדר) הופכים אותנו לקרובים וגם, כן, לאחים. למגינת ליבם של הגדעון לוים והברוך מרזלים למיניהם.

ותודה לסלים ועמית שהזכירו לנו את זה שוב.

*

גם רבין אהב כדורגל / איציק אלפסי

לבלוג "גשם באלפסי"

40 Comments

אנונימוס 2 בנובמבר 2010

אין לי חיבה יתרה לגדעון לוי וכתיבתו הממוחזרת.
אבל להציב אותו באותו משפט כשווה ערך שמאלני לברוך מרזל? הגזמה פרועה

בוב השקט 2 בנובמבר 2010

מסכים בהחלט. האמת – הרבה מעבר להגזמה פרועה.

המקבילה הנכונה לברוך מרזל בהקשר לפסקה הזו היא שייח ראאד סלאח או אפילו ח'אלד משעל.

אריאל 2 בנובמבר 2010

יפה מאוד. חבל שמרבית אזרחי המדינה לא יסכימו איתך, אבל ככה זה צריך להיות

איציק אלפסי 2 בנובמבר 2010

אני לא בטוח, אריאל. נדמה לי שזה מקרה קלאסי שבו התקשורת מציירת תמונה שלא משקפת בהכרח את המציאות. אני לא מתיימר לטעון שאני מצויד במקרה הזה בכלים מדעיים, אבל התחושה שלי היא שיש חלק הרבה יותר גדול ממה שנדמה, הרוב לדעתי, שרואה את הדברים ברוח ששיקפתי בטקסט (ברמה מסוימת לפחות).

שי 2 בנובמבר 2010

אני מניח שהדיעה של טועמה ושל ידידתך משותפת לרבים במגזר הערבי. עובדה היא שמאז אוקטובר 2000, במהלך האינתיפדה הקשה שעברנו היו רק מקרים בודדים של פיגועים מצד ערביי ישראל (לי זכור רק מקרה אחד של מתאבד בנהריה, אבל יתכן שאני לא מדייק).
חבל שאותה קבוצה לא השכילה להעמיד לה מנהיגות ראויה, שתפעל להגשמת השאיפה "להיות יותר ישראלית" ובמקום זאת אני מקבלים ח"כים מרגלים למען החיזבאללה, ומשייטים עם טורקים אל חופי עזה.

moby 2 בנובמבר 2010

אתה לא מדייק,
ריגול הוא לא פחות נוראי מ"פיגוע"

גיא זהר 2 בנובמבר 2010

ההשוואה אותה עשה אלפסי נכונה כי מרזל אינו מעורב ישירות באלימות פיזית (גם כי הוא עלוב נפש פחדן) בניגוד למשעל . ראאד סלאח הוא עניין מורכב ובהחלט בר השוואה למרזל – הוא משחק על הקו הדק בין הסתה לפעילות פיזית. באשר ללוי, הוא עושה פעילות חשובה בחשיפת עוולות הכיבוש אבל שכח את מקומו ונסחף הרחק לעבר מקומות הזויים. באשר לערביי ישראל אני בעיקר מרחם עליהם. נמצאים בין הפטיש (בדיקות גופניות משפילות בין השאר) לסדן (במקומות רבים בעולם הערבי מתייחסים אליהם כמשתפי פעולה). טענה אחת: הם שבויים בכבלי תופעות מזעזעות כמו רצח בתוך המשפחה וכו'. מקרה בתוך מקרה ויאם עמאשה.

בוב השקט 2 בנובמבר 2010

ההנחה שלך היא שהפעילות של מה שמכונה המחתרת היהודית שכוללת השחתת מסגדים, עקירת מטעים וסתם התעללות בפלסטינים, היא של "עשבים שוטים"?
אני לא מכיר מספיק את הארגון הזה, שזוכה להרבה כינויים (ימין קיצוני, נוער הגבעות, כ"ך…) כדי לדעת מה בדיוק מקומם של אנשים כמו מרזל או כצלה בהיררכיה, אבל אני בהחלט חושב שההשוואה של מרזל למשעל נכונה בהרבה מההשוואה לגדעון לוי. שני האנשים (מרזל ומשעל) עסוקים בשמירת והחרפת הסכסוך בין יהודים לערבים (הן ישראלים והן פלסטינים) בכל דרך אפשרית – הסתה, אלימות ובאופן כללי מה שבא.
לעמותם, עוסק גדעון לוי במה שהוא מאמין יביא שלום לבסוף. גם אם אתה לא מסכים עם דרכיו (ואני לא מחסידיו), הוא לא מאלה שרואים בסכסוך דבר טוב ומנסה לשמר אותו.
ולכן, ההשוואה ללוי אינה נכונה ואילו זאת למשעל קרובה בהרבה.

דורפן 2 בנובמבר 2010

קודם כל – בלי קשר לכל דיעה שהייתה בזמן המקרה – לשני השחקנים מגיע קרדיט עכשיו. קשה לומר שהם במדינה מקוטבת פחות מאשר אז ובכל זאת הם עושים זאת.

שי – האם באמת החברה הישראלית שרואה אפילו בכמה ילדים כושים "איום דמוגרפי" שלא לאמר אסטרטגי – תקבל אותם אז בזרועות פתוחות אם יהיו "יותר ישראלים"? הרי ערביי ישראל במשך דורות לא גרמו לשמץ של בעיה ולא קיבלו שום שיפור ביחס כלפיהם. ובכלל בחברה הישראלית מי שיושב בשקט (המזרחים במשך כמה דורות) זוכה ליחס הראוי – התעלמות מהמצוקות שלו.

בלינדר 2 בנובמבר 2010

"בחברה הישראלית"?! זה קורה בכל מקום בעולם. זה מצויין שאנחנו דורשים מעצמנו יותר מאשר קבוצות אתניות אחרים (רגע, זו לא גזענות?) אבל המציאות היא שבני אדם הם בני אדם ואם תבדוק מדינה מדינה תגלה בכל אחת שציבור מופלה שיושב בשקט מקבל בדיוק אותו יחס כמו בישראל. הקהילה הגאה היא דוגמה טובה – הם יושבים בשקט (יחסית להפגנות של ציבורים אחרים) והם מקבלים כמעט אותו יחס בכמעט כל מדינה בועלם.

בוב השקט 2 בנובמבר 2010

באמת??? הקהילה הגאה מקבלת אותו יחס בכמעט כל מדינה בעולם?
הם אפילו לא מקבלים את אותו יחס (או משהו קרוב לזה) בכמעט כל מדינה בארצות הברית.
גם אם נתעלם לרגע ממדינות כמו אירן (או מדינות מוסלמיות בכלל), צפון קוריאה וכדומה, היחס הוא ממש לא זהה. ישנן מדינות בהן זה לגמרי מחוץ לחוק, כאלה שזה בדרגה מסויימת של קבלה לא ממוסדת, וכאלה שמתירות נישואין חד מיניים… לא ממש "כמעט אותו יחס".

אני לא טוען שהיחס שלנו לקבוצות מסויימות גרוע יותר מבשאר העולם, אבל הדוגמא שלך היא ממש גרועה.

בלינדר 2 בנובמבר 2010

נדמה לי שמספר המדינות בהן נישואים חד מיניים הוא חוקי הוא קטן מספיק בשביל לטעון את מה שאמרתי.

בוב השקט 2 בנובמבר 2010

נדמה לך זו בדיוק ההגדרה הנכונה –
http://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage#Country-wide_recognition

חוץ מזה, שגם בין המדינות שלא מתירות נישואים חד מיניים, יש קשת רחבה של התייחסות, הן של המדינה והן של הציבור. מדובר בהכללה שלא ניתן לעשות אפילו על מדינה בודדת (ראה ת"א מול ירושלים או טקסס מול קליפורניה) אז בוודאי שלא על כל מדינות העולם.

בלינדר 3 בנובמבר 2010

בוב אני לא מתכוון להתווכח על ההגדרה של 'כמעט' אבל אני רואה שמתוך כל ארצות העולם רק 10 מכירות. בארצות הברית הממשלה לא מכירה בנישואים חד מיניים וזה מה שחשוב (ולא מה כל סטייט קובעת)…אבל נניח שזאת דוגמה רעה. זאת לא הייתה הנקודה מאחורי מה שאמרתי

שי 3 בנובמבר 2010

רונן – שאלת שאלה קשה. "זרועות פתוחות"? בוודאי שלא, בעיקום אף והכרה במציאות? אולי.
מצד אחד מפלגה עם ניחוחות גזעניים זוכה ל15 מנדטים, רוכבת על גבי קמפיין הפחדה, מצד שני קפטן ערבי מניף גביע ו40 אלף איש באיצטדיון רמת גן מריעים לשחקן בשם מוחמד.

דורפן 3 בנובמבר 2010

בלינדר – החשש של החברה הישראלית ממהגרים ביחס למספרם הוא פראנויה. והציפיות שלי מחברה יהודית הן אחרות.

בני תבורי 2 בנובמבר 2010

כתבת יפה איציק.
אני רואה את הבעייה בעצם הצורך בקיום הראיון המשותף, מה שמסביר שאנחנו מאוד מאוד רחוקים מדו קיום אצלנו בחברה הישראלית. אני לא רואה ראיון על רקע דומה בין שחקנים מגזע שונה באף מדינה מתוקנת, למרות שגזענות אינה המצאה שלנו ולא רק החברה בישראל נגועה בה. יש לנו עוד כברת דרך ארוכה מאוד לפנינו לצערי.

דה גאנר 2 בנובמבר 2010

טקסט יפה, אפשר היה להזכיר גם שתהליך העמקת הפערים שייך ל10-20 שנים האחרונות, ע"ע הסרט ערבי בימי שישי וסדרת הקאלט המסעדה הגדולה (מבלי שהדבר יהווה 'אירוע' יוצא מן הכלל כמו הסדרה 'עבודה ערבית'), בהקשר הזה נראה שערביי ישראל ובעיקר מנהיגיהם מאסו בתפקיד ערביי המחמד ומהצד השני עלו גורמים פופוליסטיים שמנסים להתעמר בהם כדי ל'הדליק' אותם, בהקשר הזה השוואה נכונה תהיה בין טיפוסים כמו איווט ליברמן וראאד סלאח.

נעל קרועה 2 בנובמבר 2010

איציק ,נחמד שאתה עוצם עינים למציאות,גם זו דרך לברוח ממנה
1-השבוע נרגם באבנים אמבולנס בוואדי ערה,על ידי ערבים
2-קנסלרית גרמניה הצהירה על כישלון בקליטת המוסלמים הטורקים
3-הציפיות הם שליברמן יגיע לפחות ל 25 מנדטים בבחירות הבאות
4-כ38% מהיהודים בסקר ברשת ב תומכים בשלילת זכות ההצבעה מערבי ישראל

בקיצור,דו קיום זה קישקוש שאין לו שום קשר למציאות

בני תבורי 2 בנובמבר 2010

דה גאנר,
נגעת בנקודה הבעייתית ביותר. הקיצונים משני הצדדים הם שמחזיקים את הסכסוך בחיים ולא יפספסו הזדמנות להגביה את הלהבות.

נעל קרועה,
אין פתרונות אינסטנט. דו קיום הוא מצב שצריך לבנות ולתחזק, בדיוק כמו את הסכסוך. זה לא משהו שקונים, שמים בטריות וזה עובד. זה תהליך ארוך הנשען על אמון.
דו קיום יכול להתקיים רק בתנאים שלפיהם קונטנדר רציני לראשות הממשלה לא מציע הצעות חוק גזעניות כמו אזרחות=נאמנות וערסים ערבים לא זורקים אבנים על אמבולנס. במציאות שלנו זה קורה ולכן המציאות שלנו היא סכסוך מסריח שילך ויתעצם ולא דו קיום.
הקולות שיעניקו את המנדטים לליברמן בבחירות הבאות, הם אנשים חסרי סבלנות שנוטים להתייאש ואינם מסוגלים לדחות סיפוקים. מרביתם הם גם כאלה שחייהם לימדו אותם שלא צריך לחנך אם אפשר לפוצץ במכות. פוסטים מייאשים כמו שלך מעלים אצלי את החשש שהמעטת בערכו האלקטורלי של ליברמן…

תומר חרוב 3 בנובמבר 2010

באמת מגיע כל הכבוד לשני השחקנים, זה מקרה שבו התנצלות פומבית הרבה יותר טובה מעונש. מה שיפה במיוחד זה שבמקרה הזה רואים איך מאחורי השיר יש קודם כל בן אדם והפיתרון האנושי הבסיסי של הכרה בטעות פועל הרבה יותר טוב מפיתרון ממסדי כזה או אחר שהוא בדרך כלל מלאכותי.
לגבי הידידה שלך. אולי הקושי שלה בלהרגיש יותר ישראלית היא שישראל היא מקום שמאוד מקשה על הגדרה עצמית, לא רק של ערבים אבל בעיקר. אולי זה קורה דווקא בגלל הצורך הבלתי פוסק להגדיר את זהותנו פעם אחר פעם. כמות הזמן שהשלטון,התקשורת וגם האזרחים עסוקים בהגדרות כאלה ואחרות היא עצומה וכמובן שמגדירים משהו אחד אז שוללים משהו אחר. יש המון התעסקות בלהזכיר לערביי ישראל שזוהי בראש ובראשונה מדינה יהודית ואני חושב שאני לא היחיד שלא מוצא טעם בכך, בשביל מדינה יהודית(בין אם מסכימים לה ובין אם לאו) צריך רוב יהודי ותו לא. כל ההתעסקות של מעבר לכך היא פוליטית ואינטרסנטית וכך מוצאת את עצמה הידידה שלך(ואחרים) כמתקשה למצוא את מקומה בהגדרה.

איציק אלפסי 3 בנובמבר 2010

יש פה דיאלקטיקה מאוד עדינה בין זהות ישראלית לזהות יהודית. שתי מסגרות הזהות האלה חופפות בהרבה מובנים אבל בהחלט אינן זהות לגמרי. רוצה לומר- אפשר להיות ישראלי לא יהודי כמו שאפשר להיות יהודי לא ישראלי. הבעיה היא, וכאן אני מסכים עם תומר, שבעוד הזהות היהודית היא די מובחנת וברור מה היא, הזהות הישראלית היא משהו שעדיין נמצא בתהליך הבנייה. ערבי מטבע הדברים לא יכול לחוש חלק מהזהות היהודית אבל בהחלט צריך להיות לו, ויש לו לדעתי, מקום בזהות הישראלית. בשביל זה צריך לגבש זהות ישראלית ברורה יותר וזה תהליך שדווקא מי שצריך להוביל אותו הוא החילוניים הליברלים. העניין הוא שאלה בעיקר עסוקים בניסיון לגבש זהות אוניברסאלית ולטשטש את הזהות הישראלית שלהם, מה שמשאיר את המגרש שבו מעוצבת הזהות הישראלית בעיקר לאלה שמעוניינים ליצור חפיפה מוחלטת בין הזהות היהודית לזהות הישראלית.

דה גאנר 3 בנובמבר 2010

הבעייתיות בהבחנה שלך נוגעת בהתייחסות לרצוי תוך התעלמות מהמצוי, תיאוריה שמתעלמת מהפרקטיקה. המדינה הזו הוקמה ע"י יהודים חילונים ליברלים אירופאיים עם 'חיזוק' של יהודים מסורתיים ומתונים מארצות ערב, מה שעשוי היה ליצור נקודת שיווי משקל סבירה למדינה חילונית ליברלית הנשענת על מסורת יהודית . בפועל נוצרה כאן מוטציה ישראלית שלא קשורה לנסיבות הקמתה, המעבורת נטשה את הספינה האם ומשייטת בחלל אל הלא נודע.
את המוסריות שנבעה מפליטות החליפה התקרבנות שמהווה תירוץ לתוקפנות ואטימות כלפי האחר (המיעוט- האחר המוחלש), מתינות הפכה לקנאות, מושגי יסוד כמו חברת מופת ואור לגויים נעלמו מהשיח כלא היו והוחלפו בתפיסות משיחיות כמו א"י השלמה, מה שלא סותר את העובדה שרוב אזרחי המדינה, יהודים וערבים, הם בבסיסם אנשים מתונים אבל סבילים (כמו כל המון אדם).
זו כנראה גם הסיבה שחילונים ליברליים (בעיקר הצעירים מביניהם) מתנתקים מהמציאות המהבילה הנוכחית ומחפשים לעצמם זהות יהודית אוניברסלית יותר (וודי אלנית סטייל) כאילו היו יהודים בניויורק, זהו לכאורה סוג של אוטיזם שמתעלם מהמציאות הפיזית בה הם נוכחים-נפקדים, אבל בעצם זהו מנגנון הגנה שמייצר מציאות אלטרנטיבית בה אפשר עדיין להתקיים בלי נטישה פיזית של המקום בו אנו חיים.

עמית 4 בנובמבר 2010

דה גאנר – אבחנה וניסוח מעולים -נגעת בדיוק בנקודה.

דובי מילר 3 בנובמבר 2010

מצטער.
שום כבוד ושום סליחה כלפי עמית בן-שושן.
הוא לא ממש מצטער וזו הכול הצגה שלו כי זה משרת לו את האינטרסים והתדמית.
אם הוא היה כזה צדיק או חכם הוא לא היה לוקח חלק בדבר האידיוטי הזה יחד עם כול האוהדים.
הוא היה חייב להיענש הרבה יותר ממה שכבר קיבל ולאחד כזה, לדעתי, אסור לשחק בנבחרת ישראל – נבחרת שמייצגת את כלל אזרחי מדינת ישראל.

אשך טמיר המקורי 3 בנובמבר 2010

אתה צודק, הוא נער טיפש והוא הרתיח אותי כשזה קרה (לא שציפיתי משחקני בית"ר למשהו אחר).
הוא לא צדיק והוא לא חכם ואני ממש לא יודע אם זה העמדת פנים או לא, אבל לפחות הוא עושה עכשיו את המעשה הזה שמשדר פיוס ואחדות וחרטה, וזה חשוב בתור גורם משפיע – חסרים לנו עוד הפגנות פומביות כאלה של שפיות לעומת הפגנות הטירוף והטימטום שהפכו נפוצים וקבילים בימינו – זה הקרב על עיצוב דעת הקהל.
וזה מספיק לי ממנו

באבא ימים 3 בנובמבר 2010

אני אהיה ציני לרגע ואזכיר שברקע הקמפיין עומדץ העבודה שזה היה תנאי לסגירת התיק הפלילי נגד בן שושן. אני לא בטוח שבן שושן וטועמה היו מריצים קמפיין כזה אלמלא התיק הפלילי. במובן הזה עמית ידע היטב למה הוא מתכוון כשהוא אומר "אני חייב לך".

באבא ימים 3 בנובמבר 2010

אני אהיה ציני לרגע ואזכיר שברקע הקמפיין עומדת העובדה שזה היה תנאי לסגירת התיק הפלילי נגד בן שושן. אני לא בטוח שבן שושן וטועמה היו מריצים קמפיין כזה אלמלא התיק הפלילי. במובן הזה עמית ידע היטב למה הוא מתכוון כשהוא אומר "אני חייב לך".

דובי מילר 6 בנובמבר 2010

באבא בימים
בדיוק ככה.
קלעת לדעתי.

אל תלכו שולל אחרי המשחק של בן-שושן.
הכול אינטרס אחד גדול.
הקמפיין הזה "מכור" ואני לא בטוח שגם טועמה מקבל את זה, אבל אם הוא לא היה מסכים,היו מוצאים דרך להפוך אותו לרע בסיפור הזה.

Kiera Bourgault 19 בינואר 2011

I’d be inclined to clinch the deal with you one this subject. Which is not something I usually do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

Debt Consolidation 25 בינואר 2011

I’m not sure where you're getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

plantar fasciitis exercises 25 בינואר 2011

Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

Darmkrebs Symptome 25 בינואר 2011

You have done an impressive job! thank you for your fantastic article as well as blog this makes my day…

gain casino en ligne 25 בינואר 2011

88556699 prawn corven Andra prozoroff pennywort werewolf rugged distil greti

odszkodowania wypadkowe 26 בינואר 2011

We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

Jaime Łomża 26 בינואר 2011

It's great webpage, I was looking for something like this

Comments closed