געגועים לפרנק ארוק (The Ashes)

פרנק ארוק של הקריקט כבר לא מפחיד, ואנגליה חוזרת מאוסטרליה עם הכד הקטן לראשונה מזה 24 שנה.

In כללי
אנדרו שטראוס מניף את הכד הקטן, הבוקר בסידני

אחרי שנה עגומה מאוד בגזרת הכדורגל, על ומחוץ למגרש, אנגליה יכולה להרים שוב את ראשה בגאווה. נבחרת הקריקט השלימה ניצחון 3:1 מרשים בסדרת ה"אשז", כשבפעם הראשונה מזה 24 שנה היא מצליחה לעשות זאת על אדמת אוסטרליה.

גם אם אתם לא ממש בעניין של קריקט אבל הזדמן לכם להיות באנגליה או אוסטרליה בקיץ של 'אשז' לא ממש תצליחו לחמוק מהתופעה. עבור ה'אוזיס' ו'הפומס' האשז הם מה שהטור-דה-פראנס בשביל הצרפתים או הסופרבול בשביל האמריקאים. אם תרצו זה כמו שברזיל וארגנטינה יפגשו פעם בשנתיים לסדרה של חמישה משחקים על תואר הנבחרת הטובה בעולם בכדורגל.

שמה של הסדרה מקורו במודעה שפורסמה בעיתון האנגלי The Sporting Times באוגוסט 1882, לאחר שאנגליה נוצחה לראשונה אי פעם ע"י אוסטרליה, ובישרה על "מותו של הקריקט האנגלי שגופתו תישרף ואפרו ילקח לאוסטרליה". בהתאם לכך מסע המשחקים של אנגליה לאוסטרליה שנה מאוחר יותר הוגדר כ"מסע להשבת האפר", ומאז הסדרה הדו-שנתית בין אנגליה לאוסטרליה מכונת בשם The Ashes כשהזוכה בסדרה שומרת אצלה את כד האפר המפורסם.

המודעה המקורית מ- 1882 שהתנה לסדרה את שמה

לאשז ישנה חשיבות היסטורית ותרבותית עבור האנגלים. אפילו יותר מהכדורגל, האנגלים תופסים את הקריקט כ'משחק שלהם'. ההפסד ב- 1882 היה אירוע התפקחות מכונן עבורם לא פחות מההפסד להונגריה של פושקאש 6-3 בוומבלי ב- 1953. אם הכדורגל עוד נתפס איכשהו כספורט של מעמד הפועלים, הקריקט הוא הספורט של האריסטוקרטיה ולאנגלים יש קשר רגשי עמוק אליו.

הוא מסמל עבורם את מה שהם אוהבים לראות בעצמם: תרבותיים, מנומסים, סובלניים, ובעיקר- נעלים מוסרית. הרמאות הכי קטנה בקריקט נתפסת עבורם כעלבון אישי ופגיעה בכבוד הלאומי.על צלילות ברחבה אין מה לדבר בכלל, זו עילה למלחמה.

שנים ארוכות הצליחו האוסטרלים להביך את האנגלים בסדרות האלה, ועוד בצורה שהכי הרגיזה אותם: בעזרת חוצפה, אגרסיביות והתגרות בעצביהם הרופפים.

ערב הסדרה הקודמת באנגליה, בקיץ 2009, דלף לצהובונים הבריטיים אימייל שקיבל מאמן הנבחרת האוסטרלית מס' שבועות לפני פתיחת הסדרה מג'ייסון לאנגר- עד זמן לא רב לפני כן שחקן הנבחרת האוסטרלית, ובאותו זמן קפטן קבוצת סמארסט האנגלית:

"השחקנים האנגלים נהדרים כל עוד הם מובילים. בגלל הדרך שבה הם מתוכנתים הם יחושו על הגובה כשעניינים ילכו טוב אבל הם יתכנסו בתוך עצמם מהר מאוד אם תתישו אותם. ברגע שמתחיל להיות קשה מספיק להסתכל על שפת הגוף שלהם בכדי לראות איך נהפכים עצלנים ומדוכדכים.

הם הכי טובים בעולם בלקרוס כשעניינים מתחילים לפנות נגדם. זה הזמן שבו הם מתחילים לתרץ כל מיני סוגים של תירוצים ולחפש אל עבר מי להפנות אצבע מאשימה- זו תכונה אנגלית קלאסית מהניסיון שלי.

השחקנים האנגלים לא מאמינים בעצמם. הם יביטו בכם ויפטפטו אבל זה מאוד שטחי, ושוב, יחזיק מעמד עד שהלחץ יתחיל להגיע אליהם. בשלב הזה הם יסוגו מאוד מהר. תפגינו כלפיהם סגנון משחק ושפת גוף אגרסיביים ותראו איך מהר מאוד הם יתחילו לבהות בנעליים שלהם במקום בעיניים של היריבים- כך הם בנויים פשוט.

הם אוהבים להיות נחמדים וחברותיים בגלל שזה גורם להם להרגיש בנוח. מהרבה בחינות זו בעצם נקודת המפתח להבנת הפסיכולוגיה האנגלית בכללה- הם מאוד אוהבים להרגיש בנוח. תוציא אותם ממרחב הנוחות שלהם והם לא יסתדרו לשנייה. אל תהיו יותר מדי נחמדים איתם, זה אחד הלקחים שהפנמנו מ- 2005 ל- 2007*"

לאנגר מתאר היטב את המנטליות של הספורטאי האנגלי, והאנגלי בכלל, אבל הוא גם מצביע בדיעבד על הסיבה לכישלון של האוסטרלים בסדרה הנוכחית:

אנגליה שלטה בסדרה החל מהמשחק הראשון, בשום שלב היא לא ממש הולחצה אל הקיר.

אחת הסיבות המרכזיות לכך הייתה שהקפטן האוסטרלי, ריקי פונטינג, טיפוס צבעוני ומרגיז, סוג של מוריניו, או אם תרצו- פרנק ארוק ("שלמה קירט הוא השחקן הכי מסוכן בנבחרת ישראל") של הקריקט, מתקרב לסוף הקריירה ובסדרה הנוכחית היה חלש , פצוע, והחמור ביותר מבחינת האוסטרלים- כבר לא כל כך מפחיד מבחינת האנגלים.

אנגליה זכת בסדרה בצדק, תחת הקפטן אנדרו שטראוס היא בשנתיים האחרונות נבחרת הקריקט הטובה בעולם, שנייה אולי רק להודו. אוסטרליה, לעומתה, נמצאת בתקופה של חילופי משמרות וייקח לה זמן למצוא מחליפים ראויים לאגדות כמו פונטינג ושיין וורן (שלפני הסדרה ב-2005 האנגלים המציאו מכונה שניסתה לדמות את הזריקות המסובבות המפורסמות שלו!).

אבל לשאלה האם נרפאו האנגלים מהחולשה המנטלית המסורתית שלהם לא קיבלנו תשובה בסדרה הנוכחית.

לא שזה מעניין, או צריך לעניין, את האנגלים. יש להם סיבה ספורטיבית נדירה למסיבה, והם לא יחמיצו אותה.

*הסדרה ב- 2005 הסתיימה בניצחון אנגלי 2:1, ב- 2007 אוסטרליה נקמה עם 5:0 חלק.

20 Comments

D! 7 בינואר 2011

פוסט מעניין
ולו בגלל שלא עקבתי כבר כמה שנים ומעניין לראות את אנגליה חוזרת, כך נשמע, לאיזה מעמד בין לאומי.

IDO 8 בינואר 2011

סחטיין על הנושא המאתגר! בכלל ה באזר מפציצים הפוסט הזה עלינו ותבורי רושם על הקיוויס וזבובי החול.

כמה נקודות שראוי לציין:

– אנגליה מצויינים אבל מקום ראשון בעולם זה דרום אפריקה ושניים זה הודו, שיש להם תחרות חזקה מאד על כל מקום.
מקום שלישי עלתה אנגליה אחרי הסדרה המוצלחת.

– הנקודה הכי מהותית, היא שלמרות שאוסטרליה שלטה במשך 15 שנים (עידן גילי ,וורני ומקגראט') בסבב, הדור ההוא פרש והדור החדש… אומר לא לקריקט אוסטרליה ומעדיף את הגרסא החדשה של המשחק ה-20/20
: נתן ברקמן, קמרון וויט, דיוויד האסי, ועוד הם מהשחקנים היקרים ביותר ב IPL זכו לקבוצות שלהם אליפויות ולא ממש משתינים של קריקט אוסטרליה ומשחקי הטסט המשמימים. ולוח משחקים של 120 משחקי טסט בשנה שמשוחקים בקיץ בחום שיכול להגיע ל 40+ מעלות בפקיסטן, הודו, הקריביים והקיץ האוסטרלי.

– קריקט אוסטרליה ישן בעמידה, שחקנים לא מוחלפים בזמן (לפני 18 חודש מתיו היידן קרס, עכשיו פונטינג, ונער הפוסטר מייקל קלארק קרסו) שברמת הקבוצות NSW ווויקטוריה מגיעות סדיר לגמר של אליפות העולם מדי שנה.

– ריקי פונטינג. עד לפני 3 שנים היה בעל ממוצע כמו של סאצין טנדולקה והיום הוא על 30+ ריצות. מול 70+ של סאצין שניהם בסוף שנות ה 30 שלהם. איזה הבדל.

– השנה תערך אליפות העולם ב50/50 אוסטרליה עדיין אלופת עולם וזו נבחרת שונה לגמרי שכוללת את כל השתמטים.

IDO 8 בינואר 2011

תיקון טעות – דרא"פ מקום שני והודו של הארווזאן סינג' וסאצין מקום ראשון.

ביום רביעי יש משחק T20 נגד אנגליה באדלייד וביום שישי במלבורן, ומה אתה יודע אני אהיה בעיר ביום שישי.
חדשה טרייה זה שקלארקי כבר לא איתנו ב T20!!! וזה משאיר את כל התותוחים מהדומסטיק בפנים: דיוויד וורנר (26 כדורים 98 נקודות! שיא ה T20), בראט לי, שון טייט ו 2 טלנטים שעוד לא ראיתי מטאזמניה.

בני תבורי 8 בינואר 2011

איציק,
תודה על פוסט מעשיר בנושא רחוק ממני. אולי אמצא מישהו סבלן ובעל אורך רוח ושמבין בקריקט כדי לצפות איתו במשחק ואולי ללמוד משהו.
אוף טופיק – יש לנו במפרץ מאמן חדש, ג'ים הרבאו שאימן לאחרונה בסטנפורד. אולי הפעם…

איציק אלפסי 8 בינואר 2011

IDO,
המון תודה שהרחבת את ידיעותנו. ה-20/20 הוא באמת מכה די אנושה לטסט קריקט וגם באנגליה לא יודעים איך לאכול את זה. מצד אחד זה משחק הרבה יותר אטרקטיבי (לראייה ההצלחה המטורפת של ה- IPL בהודו), מצד שני הטסט זה הקריקט ה"אמיתי", המסורתי שכל אנגלי שמכבד את עצמו גדל עליו. לא מפתיע אותי שדווקא האוסטרלים הפחות סנטימנטלים ושמרנים פוזלים לכיוון ה- 20/20 על חשבון הטסט ואילו האנגלים עדיין שומרים אמונים. בכל אופן, זה היה חבל אם כל הסיפור הזה יוריד מהיוקרה של האשז, כי הסדרה הזו היא באמת אירוע מרתק מהמעלה הראשונה- ממש לא רק מהבחינה הספורטיבית כמו שניסיתי מעט להסביר בפוסט.

בני,
אם אתה רואה משחק תתחיל באמת עם ה-20/20 שזה סיפור של כמה שעות ולא חמישה ימים כמו הטסטס..

לא עקבתי כל כך אחרי העונה של הניינרס מאז בישרתי לי על פתיחת העונה העגומה שלנו כך שקצת הופתעתי לשמוע שסינגלטרי פוטר. סיפרתי לי בזמנו רבות בשבחו וגם מהמעט שאני הצלחתי להבין בעצמי הוא היה נראה האיש הנכון במקום הנכון. אני מבין שזה לא עבד. אני לא מכיר את המאמן החדש אבל אני מקווה שהוא יצליח סוף סוף להחזיר עטרה ליושנה.
אני מתחיל לחשוב שגדלתי בעשור הלא נכון… (שנות ה-80' ולכן הקבוצות שאני אוהד הם אלו שהיו אימפריות אז- ליברפול, הניינרס, סלטיקס)

IDO 8 בינואר 2011

אתה יודע מה איציק, קריקט עדיין נחשב לספורט מספר אחד אצלנו, האשס מסורתית זה הדגל האדום שלנו. אבל הפעם…לא ממש משנה לאנשים מהנבחרת הנוכחית.

את חופשת סוף השנה עשיתי בשכנות לאוסטרלי וותיק עם שפם ויד שיכולה למעוך פחיות בירה עם הבירה בפנים ומבטא שרק מקומי יכול להבין מקאנטרי וויקטוריה. והוא אמר לי שהוא היה לוקח את נבחרת ויקטוריה או NSW על פני הנבחרת הנוכחית בלי לחשוב פעמים.

פונטינג פאטתי, אתה צריך לראות את כמות הפרסומות לחברות סוג ז' שהוא עושה בטלוויזיה. ממש זונה של תשומת לב. הוא היה צריך לפרוש לפני שנתיים.

את הטסט קריקט צריך לסגור ביום שסאצין טנדולקה יחליט לפרוש כי הוא האגדה האחרונה שעדיין פעילה, ואח"כ לשים את ספר השיאים בכספת ולעדכן שנתון. לא דור ה-X ולא דור ה-Y יכולים לראות 5 ימים של טסט קריקט.

ושוב זה בא מהמדינה שהקריקט הוא ספורט משחק אחד שלה.

גיא זהר 8 בינואר 2011

דלגליש חזר אלינו. החלטה מעניינת.

מוטי 9 בינואר 2011

וואלה, אני עדיין לא מבין כלום על המשחק הזה, הקריקט, אבל בטוח יש בו משהו כי מליונים מתעניינים.
אגב, אני יכול להנות מהתחרות והתחרותיות מבלי להתעניין באמת במשחק. זה מרתק כל השיגעון הזה.
בכל אופן, קראתי עד הסוף בזכות הכותרת- פרנק ארוק, איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא…

איציק אלפסי 9 בינואר 2011

העניין בקריקט הוא אכן הסיפור כי המשחק באמת משעמם (למרות שמנסים לעשות משהו בעניין, כמו הגרסאות הקצרות יותר של המשחק- ה- 20/20 שעדו הזכיר כאן). מצד שני, גם משחק כדורגל אם אתה לא מעורב בו רגשית ומבין את הסיפור שהולך מאחורי יכול להיות עסק די משעמם.

ופרנק ארוק באמת אגדה! עד היום אני זוכר איך כילד היו לי סיוטים ממנו בלילה :)

דורפן 11 בינואר 2011

אלפסי? אתה?! האנטי-אימפריאליסט של הבלוגיה? אתה בעד אנגליה? מה קרה? מה?

איציק אלפסי 11 בינואר 2011

רונן, זה בעיקר מתוך רחמים…

gry 26 בינואר 2011

Mate thanks for such a good article. I absolutely agree with it

treating hemorrhoids 26 בינואר 2011

Never knew this, thanks for letting me know.

tum 26 בינואר 2011

Great! Thanks for post

browsergames 26 בינואר 2011

I have just came across browsergames forum , have You visited it yet? Bye!

Pasty Krausz 26 בינואר 2011

Hi mate. Awesome writing. Any new info regarding this site?

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 28 במרץ 2011

Interesting post and one which must be far more broadly known about in my view. Your level of detail is very good and the clarity of writing is excellent. I have bookmarked it for you so that others will be able to see what you have to say.

Ajkarli . kon 31 במרץ 2011

Can I just say what a aid to search out somebody who truly knows what theyre talking about on the internet. You definitely know learn how to carry an issue to light and make it important. Extra individuals have to learn this and perceive this facet of the story. I cant believe youre not more fashionable since you undoubtedly have the gift.

Alleluja - chomik 29 במאי 2011

I used to be very happy to find this internet-site.I needed to thanks on your time for this glorious read!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I've you bookmarked to check out new stuff you blog post.

Comments closed