קופה אמריקה (10): עוד יום בהיסטוריה של ארגנטינה

הסיפור הבלתי נגמר של נבחרת ארגנטינה.

In כללי

האג'י ורומניה ב-94', ברזיל ב-95', ברגקאמפ ב-98', שבדיה ב-2002, ברזיל ב-2004, גרמניה ב-2006, שוב ברזיל ב-2007 ושוב גרמניה ב-2010, אורוגוואי ב-2011…

הסיפור הבלתי נגמר של נבחרת ארגנטינה. גם כשזכתה ב-78' היתה רחוקה 20 ס"מ מאסון ספורטיבי בסדר גודל של המראקנסו של ברזיל – מרקאנסו מונומנטלי. ב-86' גרמניה כבר חזרה מולה בגמר מפיגור 2:0 ורק עוד רגע של תושיה וגאונות מצדו של מראדונה – ששלח פקס לבורוצ'אגה להביא את הגביע הביתה  – הציל אותה.

דשנו לא מעט בסיפור של ארגנטינה בשבועיים האחרונים. מבחינה פסיכולוגית-חברתית הוא מרתק. מבחינה מקצועית לא ברור מה אפשר עוד לנסות שם שלא נוסה.

ארגנטינה הפסידה את המשחק בחצי השעה הראשונה של המחצית השנייה, כשביתרון שחקן העבירה את הזמן כאילו היא ביתרון.

אגב, ראינו אתמול בקופה אמריקה שני משחקים בהם הקבוצה ששלטה בכדור, הניעה אותו בחלק המגרש של היריבה והיתה עדיפה עליה באופן ברור, לא הצליחה כמעט ליצור מצבים משמעותיים ולבסוף הפסידה – זה למי שזלזל בנבחרת ספרד.

ההסטה של מסי ימינה הוכיחה את עצמה גם אתמול והוא היה הטוב מבין שחקני ארגנטינה. העניין הוא שמערך כזה יוצר חור במרכז השדה ההתקפי שמי שמילא אותו – אנחל די-מאריה – לא מתאים לתפקיד. חאבייר פאסטורה התאים הרבה יותר למשבצת ואכן הדקות היותר טובות של ארגנטינה היו כאשר היה על המגרש.

אורוגוואי מעט אכזבה אותי בגישה הצינית שלה, אבל צריך להיות ישרים כאן – אם אהבתי את מה שעשה סוארז נגד גאנה בקיץ שעבר, אזי צריך להודות בכך שסגנון המשחק הזה מגיע מאותו מקום – מיקסום הסיכויים שלך במצב שבו מלכתחילה אינם פועלים לטובתך.

ואורוגוואי מעלה את זה לדרגת אומנות – יש לנו תורן כמו לוגאנו שעושה שמות בהגנה המצחיקה של ארגנטינה? נעלה אותו בכל הזדמנות ונעיף כדורים בכיוונו הכללי. את סוארז שמסוגל להעביר שלושה שחקנים על בלטה? נחפש אותו דבר ראשון בכל התקפה.

נבחרת קטנה וחכמה שכנראה מייצגת אומה קטנה וחכמה.

כמה סמלי שגם הגיבור הגדול שלה אמש היה שוער קטן וחכם.

*

המשחק אמש בסנטה פה היה הדרבי ה-199 של נהר לה פלאטה במאה ועשר שנים. הנה אחד המפורסמים שבהם, שנערך בפואבלה, מקסיקו, בשמינית גמר מונדיאל 86':

תקציר נרחב יותר

18 Comments

ניק 17 ביולי 2011

לגבי הזלזול בנבחרת ספרד- הבעיה לדעתי היא שאנשים לא מבינים שכל שיטת הטיקיקאקה של ברצלונה וספרד ואתמול גם ארגנטינה היא שיטה מאוד לא יעילה ובעייתית. ההנעת כדור הבלתי נגמרת הזאת מקלה מאוד על קבוצות להגן(אמנם היא כמובן מקשה עליהם להתקיף, אבל אורגוואי הגיע בכל זאת להמון מצבים), והיא שיטה מאוד חד-גונית. אין בה אף פעם אופציה ב'. אז ברצלונה עושה את זה כל כך מושלם שזה הולך לה, אבל גם ממנה ראינו משחקים שהיא שלטה ושלטה ולא הצליחה להגיע בכלל למצבים וכמובן שראינו את זה מארגנטינה אתמול ב90 הדקות הראשונות. אני פשוט לא יכול להעריך שיטה שבה שולטים בכ70 אחוז מהזמן בכדור ועדיין מגיע ל2-3 מצבים כל המשחק(בכללי, ואתמול ב90 דק)

איציק אלפסי 17 ביולי 2011

כמו כל שיטה, היא יעילה בתנאי שמתאימים אליה את השחקנים הנכונים ועושים אותה כמו שצריך. כשזה קורה – זה הכי קרוב לכדורגל המושלם. כשלא – זה נראה כמו ארגנטינה ברוב שלבי המשחק אתמול.

ארז (דא יונג) 17 ביולי 2011

אולי לנסות להביא מאמן אירופאי. שישנה גישה, יבוא עם פרספקטיבה אחרת, ובמקום להיות מסוכסך עם חלק מאושיות הכדורגל המקומיות יהיה מראש שנוא על ידי כל המאמנים הארגנטינאים.

איציק אלפסי 17 ביולי 2011

אתה רומז לאיזו מדינה קטנה במזה"ת או שזה רק נדמה לי :)
בכל אופן, רעיון מעניין שהייתי נותן לו צ'אנס, נדמה לי שזה בכל זאת משהו שעוד לא ניסו בארגנטינה – אולי פפ? אם כבר אתגר אחרי ברצלונה אז רק זה..

גורדיטו 17 ביולי 2011

נראה לי שהאתגר הזה יפחיד אפילו את פפ.
אין לי דעה מגובשת בנושא המאמן הזר, אבל אם בכלל, הוא חייב להיות תותח בקנה מידה בינלאומי, אחרת יאכלו אותו בלי מלח (אבל עם צ'ימיצ'ורי).
לדעתי פקרמן לא מיצה את עצמו בנבחרת, רחוק מזה.

ארז (דא יונג) 17 ביולי 2011

פפ לא סגור בקטאר תמורת משכורת שוות ערך לתקציב השנתי של בוליביה?

לא חושב שפקרמן רוצה את הנבחרת. ולא יכול לחשוב על אף מאמן בארגנטינה שהצליח מספיק בשנים האחרונות כדי להוביל את הנבחרת.

אולי דווקא מישהו מפתיע – סגנון רפא בניטס, למשל – יוכל לעשות שינוי. אולי לא. בכל מקרה שנאה של מאמנים מקומיים למאמן זר לא נראית לי תופעה ייחודית לארץ דווקא, אני מניח שגם במקומות אחרים יש אנטי.

גורדיטו 17 ביולי 2011

פקרמן יכול להיות בחירה מעולה לדעתי, אם כי הוא צריך לגדל קצת וואבוס מול גרונדונה.
קרלוס ביאנצ'י לא אימן מעולם את הנבחרת, אבל זה כי יש לו יותר מדי וואבוס לטעמו של גרונדונה. הוא לא רואה אותו ממטר.
לדעתי אחד משני אלה ראוי וצריך לאמן את הנבחרת, אבל אולי, ככה, הצעה מהפכנית? תעיפו את גרונדונה לכל הרוחות!!!!!

ארז (דא יונג) 17 ביולי 2011

זה בטוח יעזור. ביאנצ'י סירב כבר יותר מפעם אחת, ולאור זה שהוא כבר כמה שנים לא אימן קבוצה, לא בטוח שהוא בכלל מתאים.
ay, por dios, otra vez esta amargura de mierda, como puede ser que uno no pueda acostumbrarse ya despues de tantos fracasos

גורדיטו 17 ביולי 2011

Nunca nos vamos a acostumbrar,asi es la vida de un hincha deportivo, mas que todo un hincha de Argentina. Pero no se puede dejar de ser hincha
Ole Ole Ole, Ole Ole Ole Ola
Ole Ole Ole cada dia te quiero mas
Ooooooh, Argentina
es un sentimiento
no puedo parar!

La re puta que los pario!

בן .א. 17 ביולי 2011

את האמת, אני רואה כדורגל ממונדיאל 94, אז הייתי בן 8, וארגנטינה הכי טובה ומרשימה הייתה ארגנטינה של פקרמן ונורא אשמח אם הוא יחזור להיות המאמן. ייבוא מאמנים מאירופה לדרום אמריקה מבחינתי יהווה אסון לכדורגל ביבשת.
דבר נוסף שחייב לקרות בנבחרת ארגנטינה זה להזמין יותר שחקנים מהליגה המקומית.
בקשר לאורוגוואי, כמו בקמפיין של פניארול השנה בליברטדורס, לא ראינו כדורגל מבריק בלשון המעטה, אבל חייבים להריע ללחימה של האריות האלה. לא סתם אומרים שיש להם את הוואבוס הגדולים בעולם. סוארז ענק !

ארז (דא יונג) 18 ביולי 2011

מזל שיש פתרון קסם מיידי שמשפר את מצב הרוח – ברזיל עפים :)

גורדיטו 18 ביולי 2011

יש משהו בזה שאתה אומר, ארז :)
מבחינה מסויימת כאילו לא היתה קופה השנה.
מה אכפת לי אם איזה קיקיונית תזכה באיזשהו גביע נידח שאף אחד לא שמע עליו?

אבל בכל זאת, פתאום מתגנב אלייך בהפתעה ומכה בך הכאב הכל-כך מוכר שכבר הפך לבן בית

גורדיטו 17 ביולי 2011

רשימת המכולת בה פתחת את הפוסט שלך, היתה כמו נעיצת סכין בלב. שוב ושוב. כל תאריך הוא זיכרון חי, ברור ומדמם של תקוות גדולות והתנפצותן.
מה עושים עם הנבחרת הזאת???

וגם, להבדיל אלף אלפי הבדלות, המשחק הזה הזכיר לי את המשחקים בשנים האחרונות של מכבי חיפה נגד הפועל תל אביב, בהם הרחקת שחקן להפועל דווקא עזרה לה בסופו של דבר לנצח (ואורוגוואי היו קרובים יותר לניצחון, מוכרחים להודות בכך, למרות ההצגה שנתן השוער שלה)

הופ 17 ביולי 2011

מסכים עם המשפט לגבי נבחרת ספרד. טיקי-טאקה זה לא רק להניע כדור. זה גם לנוע כל הזמן לשטחים ריקים כדי לקבל אותו, וזה בעיקר כל הזמן לחפש את הסדק בהגנה (שנוצר בסופו של דבר אם מניעים ונעים נכון) ולחדור דרכו במהירות קטלנית.
ספרד עשתה את זה לא רע, ברצלונה עושה את זה מושלם. ארגנטינה חיקתה את הנעת הכדור אבל לא את כל מה שמתלווה לזה. וזה לא מספיק טוב.

B. Goren 17 ביולי 2011

יוחזרו סזאר מנוטי או קרלוס בילארדו.

דנידין 17 ביולי 2011

אל צ'ולו סימאונה זה היחיד שיכול לעשות משהו עם הנבחרת המפגרת הזאת

ניר 17 ביולי 2011

מי יודע, אולי בקופה הבא – זה גם בהמשך לפוסט של גיל שלי על העליה הכלכלית של דרום אמריקה, לעומת אירופה – נראה נבחרת ארגנטינאית תחת גווארדיולה מתמודדת מול ברזיל של מוריניו…

עומר 18 ביולי 2011

כמו שזה נראה עכשיו בקופה המשוגע הזה, הגמר הולך להיות פרו-ונצואלה. העולם השתגע.

Comments closed