להפסיק לבנות קבוצה, להתחיל לבנות מועדון

ליברפול צריכה לנסות לחקות את המודל של ברצלונה, עם האיש שעשה את זה

כבר 22 שנים שליברפול מנסה לבנות קבוצה. ניתחו את זה לא פעם – הירידה של ליברפול בתחילת שנות התשעים היתה חלק אינטגרלי ממהלך החיים של מועדון כדורגל, אלא שהיא קרתה בדיוק בזמן הלא נכון – כשהפרמייר ליג וליגת האלופות הוקמו והמועדונים שמזלם שפר עליהם לחוות רנסנס בדיוק בזמן הנכון פתחו בעזרת הכסף פער, שבניגוד לעבר לא היה פער כמותי שאפשר לסגור תוך שנתיים שלוש, אלא פער איכותי שמאז ועד היום ליברפול רודפת אחריו.

והיא תמשיך לרדוף. כי הדרך היחידה לסגור את הפער הזה בעידן הנוכחי של המשחק היא באמצעות השקעה לא הגיונית של כסף שלא צפויה לקרות בליברפול בעתיד הקרוב. זה לא לחינם שהקבוצות שזכו באליפות בעשרים שנות הפרמייר ליג היו מנצ'סטר יונייטד – שהיתה שם בדיוק בזמן הנכון לתפוס את הגל ומאז אלכס פרגוסון עושה כל מה שצריך באובססיביות לא לרדת ממנו (כי הוא יודע שאם ירד ספק אם יוכל לחזור), קבוצות שעשו זאת בעזרת כסף גדול (בלקבורן ב- 95', צ'לסי בשנות האלפיים ואולי סיטי העונה), וארסנל.

מנצ'סטר יונייטד ליברפול לא תוכל להיות, כי אי אפשר להחזיר את הגלגל 20 שנה אחורה. המודל של קניית אליפות בכסף לא רלוונטי כי אין מספיק, כאמור. מה שנשאר הוא המודל של ארסנל.

מה שארסנל עשתה בעצם בהחתמה של ארסן וונגר זה לשנות את האתוס של המועדון (עמית לוינטל כותב על זה היום מנקודת מבט ביקורתית) וליצור אותו מחדש. ההצלחה של זה בשנים הראשונות היתה מרשימה ובשנים האחרונות מוגבלת. לא ברור אם מהלך דומה יכול לנחול את אותה הצלחה כיום, כשהכסף מייצר פער איכותי שרק הולך וגדל, אבל הוא יכול לתת למועדון כמו ליברפול איזושהי תקווה, כיוון, במקום המרדף חסר התכלית הזה אחרי הרוח.

כבר 22 שנים שליברפול מנסה לבנות קבוצה – מהספייס בויס הנהדרים אך לא תכליתיים של אוואנס, דרך הקבוצה הצרפתית של הויה, הספרדית של בניטז ועד המשהו הלא ברור של דלגליש. זה לא עובד ולכן ליברפול צריכה לשנות גישה – להפסיק לבנות קבוצה ולהתחיל לבנות מועדון.

לבנות מועדון זה אומר לייצר אתוס מקצועי מאוד מוגדר וברור שינחה את העבודה בכל רמות המועדון – ילדים, אקדמיה ובוגרים. ליברפול צריכה להפסיק לחשוב איך היא קונה שחקנים, אלא איך היא מייצרת אותם.

אם יש מישהו אחד שלדעתי מתאים כמו כפפה ליד לתפקיד הזה זהו פפ גווארדיולה. נכון שבלתי אפשרי יהיה להפוך את ליברפול לברצלונה תוך עונה או שתיים, וספק בכלל אם מודל כמו של ברצלונה יכול לעבוד באנגליה, אבל פפ הוא בדיוק האיש לפרוייקט מהסוג שבליברפול צריכים להרים.

אם יש דבר שהוא ייצר בברצלונה זה אתוס מקצועי מאוד מובחן (כפי שעמד על כך רונן דורפן), כזה שהוא דבק בו באדיקות כמעט דתית שאחראית גם לכשלונות המעטים שהיו לו (כמו ההפסדים בחצאי הגמר ליגת האלופות לאינטר וצ'לסי).

נכון שגווארדיולה אמר שהוא רוצה לנוח עכשיו. אבל אם אני הבעלים של ליברפול, אני עושה חניית בברצלונה בדרך חזרה מלונדון לניו-אינגלנד ומנסה למכור לו את העניין. לנסות לעשות בליברפול משהו דומה למה שעשה בברצלונה יהפוך אותו למיתולוגי, יוכיח שהשיטה שלו לא תלויה רק בחומר השחקנים וינציח עליונות האתוס המקצועי שלו.

ליברפול הוא מקום שיעניק לו חיבוק לא פחות חם מזה שקיבל בברצלונה, וודאי חם מזה שיוכל לקבל במקומות אחרים, וגם לחץ להנפיק מייד תוצאות לא יהיה עליו. פפ הוא איש של דרך, של יצירה, ובליברפול כמועדון יש עדיין (אני מקווה) חומרים ליצור מהם משהו מיוחד ומרגש שיכול לגרום לפפ לשקול אולי פעם נוספת את המחשבות על חופש.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אני אוהב אותך, רוני / מייק יואכים
סוונסי. מחזור 228 ברציפות

39 Comments

אזי 6 במאי 2012

אני לא אגיב בקשר לפיתרון שלך מכמה סיבות
1. כל קבוצה בעולם רוצה לעשות בדיוק אותו דבר.
2. רק בברצלונה הוכח שהרעיון הזה אפשרי, ומקרה אחד הוא לא מדגם.

אבל אני לא הצלחתי להבין אם הבעיה של ליברפול היא איזשהו פער כלכלי שנפתח עם הקמת הפרימרליג, או פער איכותי, שלא הבנתי איך פער כזה יכול להפתח או איך אפשר לטעון שיש פער כזה אחרי זכיה בצ'מפיונס.

אני לא יודע מה התקציב של מנצ'סטר היום, אבל ממבט על ההרכב שלה בעונה האחרונה, מבחינת תקציב, הייתי ממצב אותה אחרי סיטי וצ'לסי, אולי אפילו אחרי ליברפול, ואיפשהו ליד ארסנל ואולי אפילו למטה מזה.

ועדיין מנצ'סטר במלחמה על האליפות ערב סיום הליגה מול הקבוצה הכי עשירה בליגה, עם אחד הסגלים הכי איכותיים בעולם.

לנתח למה ליברפול לא מצליחה, זה קצת כמו שאני אנתח למה מכבי רגל לא מצליחה.
כי ככה.
עכשיו תשב ותחכה שזה יעבור…

אסף 6 במאי 2012

דווקא לבניטס הייתה דרך. הבעיה שזה היה אנטי כדורגל.
אני גם לא חושב שזה פער כלכלי. ליברפול זרקה 35 מיליון על קארול ועוד כמה מיליונים טובים על דאוניג / הנדרסון וכדומה.

הבעיה המרכזית שהסגל פשוט לא מוכשר.
קני ניסה לבנות קבוצה אנגלית. למה? שאלה טובה

מיכאל 6 במאי 2012

במקום לזרוק המון כסף(הרבה מעבר לשוויים הריאלי) על שחקנים כמו אנדרסון, קארול, צ'ארלי אדם, דאונינג וכדומה להביא שחקנים ברמה עולמית. הרכש הנורמלי היחיד שעשו זה לואיס סוארז שעלה פחות מרוב השחקנים ברשימה. אולי עוד רכישה מוצלחת היא המגן השמאלי אנריקה. במקביל שוחררו בשנים האחרונות צ'אבי אלונסו לריאל, טורס לצ'לסי, מסצ'ארנו לבארסה. ככה לא בונים קבוצה ולא בונים עתיד ולא כלום…..

רועי מ 8 במאי 2012

כל השחקנים הללו רצו לעזוב כמו לאויס גרסיה בזמנו.
כל אחד והסיבה שלו. כמו אואן.

תומר חרוב 6 במאי 2012

היה לליברפול מאמן כזה ועוד אחד שהביא גם תארים והתמודדות על אליפות על הדרך, אבל הוא לא היה מספיק התקפי בשבילכם.

אריאל 6 במאי 2012

תומר, בניטז התמודד על האליפות פעם אחת בדיוק. עם כל הכבוד, זה לא מספיק.
וכן, הוא לא שיחק התקפי. זה היה מבאס להיות אוהד ליברפול כשהוא אימן (לא שעכשיו זה לא מבאס, כמובן). לליברפול יש אתוס מסוים, רוב האוהדים שלה הגיעו בשנות השבעים והשמונים כשליברפול היתה רול-מודל לכדורגל התקפי – משהו כמו בארסה של היום.

תומר חרוב 6 במאי 2012

זה דיון קצת לעוס והכי קל מבחינתי זה לחכות לתגובה של באבא ימים ולהסכים איתו :)
בכל מקרה, נניח שזה האתוס של ליברפול, זה נראה לך אפשרי גם לשמר את זה וגם להתמודד על תארים?

אסף THE KOP 6 במאי 2012

תודה לאל שהסיוט עומד להסתיים.
אני מקווה שיופקו הלקחים ויוסקו המסקנות, אם כי אני סקפטי (עם רעמת שיער).

חבל רק שאקורד הסיום יהיה עוד אליפות של היונייטד (אין סיכוי שסיטי מנצחת בניוקאסל, פשוט אין).

אחרי יום שלישי אפשר יהיה להתנתק מצ'רלטון עד אוגוסט.

ynwa

אריאל 6 במאי 2012

הממ, יורו, הממ..

matipool 6 במאי 2012

אסף – מסכים עם כל מילה שלך .
היורו ישודר בצ'רלטון ?! ( אני תמיד מתנתק מצ'רלטון יום למחרת סיום הפרמייר ליג ) .

אסף THE KOP 6 במאי 2012

למיטב ידיעתי היורו ישודר בערוץ 1.

אריאל גרייזס 6 במאי 2012

משחקים מסוימים אני חושב שישודרו רק בצ'רלטון. אבל אני לא בטוח

איציק אלפסי 7 במאי 2012

הזכויות על היורו הם של צ'רלטון שמכרו חלק מהמשחקים לערוץ 9 ו- 10.
http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3561658,00.html

הקומיש 6 במאי 2012

מועדונים ששפר עליהם המזל?
עלו על הגל בזמן הנכון?
בטוח שאין לזה קשר למאמן או שיטה?
19 אליפויות במזל?!
allfasi you'r a scous go eat rats in a council house

אריק 6 במאי 2012

יונייטד השכילו להפנים את השינוי הכלכלי, את הגלובליות ואת תאוות המרנצ'יידס של האוהדים טוב מכולם ומהר מכולם ופתחו פער. זה די מדוייק. חוץ מזה למזלה של יונייטד היה לה את פרגיץ אני חושב שאלפסי ניתח את זה מדוייק. ליברפול נרדמו והתעוררו מאוחר.

אריק 6 במאי 2012

אלפסי. הצעתי לבני בזמנו לבחון אם הבעיה של ליברפול בשנים האחרונות קשורה לאבי נמני הליברפולי. (זה שאתם קוראים לו סטיבי ג'י וטוענים שהוא טוב מלאמפרד) לפי מה שהצלחתי להבין מראיונות עם ראפא והוגסון הוא די סרטן בגוף המועדון, ביחד עם החבר קראגר. האם לא הגיע הזמן להיפטר מממנו?

איציק אלפסי 6 במאי 2012

אני לא מכיר דברים כאלה מצדם של רפא והודג'סון ובטח שלא מסכים עם זה. ג'רארד הוא נכס לליברפול מבלי כל קשר לתרומתו המקצועית. מבחינה מקצועית, בכל אופן, צריך להתחיל לחשוב איך מתבססים עליו פחות כשחקן מוביל ויותר מנצלים את האיכויות הספציפיות שיש לו שהגיל משפיע עליהן פחות, כמו שפרגוסון עושה עם גיגס ביונייטד כבר כמה שנים טובות.

אריק 6 במאי 2012

היה מרד בבניטז כולל שביתה איטלקית…

דביר 6 במאי 2012

אני חושב שהכותרת שלך ממש לא במקום.

בלי אליפות 22 שנה וליברפול אחד המותגים הכי חזקים בעולם.

לבנות מועדון???!

איציק אלפסי 6 במאי 2012

מועדון לא במובן של מותג, אלא במובן של מועדון כדורגל. זה שליברפול היא עדיין מותג גם אחרי כל כך הרבה שנים בלי אליפות זה פנטסטי ואומר שיש תשתית שאפשר לבנות עליה גם מודל מקצועי מוצלח לטווח ארוך, מבלי הלחץ של להביא תוצאות בטווח המיידי.

יואב בורוביץ' 6 במאי 2012

רעיון נהדר.
מקווה שגם פפ יחשוב כך.
למי שהתרגל לנצח כמעט תמיד ליברפול היא אופרה שונה לחלוטין. גם עם פפ בשיאו לא נצליח להיות קב' אולטרה דומיננטית על פני זמן כמו בארסה.
זה יקום אחר.
ועדיין, חשוב שיגיע מישהו שישים את הדגש על בסיס (FOUNDATION) שמתחיל בגילאי הילדים ועולה למעלה.
צריך לבנות מועדון.

באבא ימים 6 במאי 2012

מעניין שאתה מעלה את הנקודה הזו כי בדיוק תהליך כזה התחיל בניטס ב- 2009, עת ביקש ממנהל מחלקת הנוער פרנק מקפרלנד להכין מתווה לשיטת משחק לפיה תשחק ליברפול בכל הרמות. בהקשר הזה הביא בניטס גם את רודולפו בורל, שעבד למעלה מעשור במחלקות הנוער של בארסה. מדיניות הרכש של המועדון היתה אמורה להתאים למתווה מקפרלנד. כעניין פורמלי התהליך היה אמור להמשך לאחר חילופי הבעלים (nesv אמצו את המתווה) אלא שעל אף העובדה שבורל עדיין במועדון, המועדון,מאז פיטורי בניטס, לא מיישם הלכה למעשה את מתווה מקפרלנד, לפחות ככל שהדבר נוגע למדיניות הרכש.

http://www.theanfieldwrap.com/2012/05/directors-of-football-and-why-comolli-was-a-worry/

אריאל ותומר, רק לדייק: יש אוהדים הסבורים שבניטס לא היה התקפי מספיק אבל השאלה אם היה מוצדק לפטר אותו היא שאלה שנויה במחלוקת. אני מעריך שחלק גדול מאוד(אני לא אומר רוב רק מטעמי שמרנות) חושב שהפיטורים שלו היו טעות. דבר אחד ברור – גם אם זה היה מוצדק לפטר אותו כי לא היה התקפי מספיק, כעניין עובדתי אין קשר בין הפיטורים שלו לעובדה שלא היה התקפי מספיק.

אתמול ראינו שתי קבוצות בהן הוותיקים הביאו לפיטוריו של מאמן כי הוא לא ליטף להם מספיק את האגו. ההבדל הוא שבצ'לסי הותיקים העלו את רמת המשחק שלהם לאחר הפיטורים בליברפול התרומה שלהם שולית.

בנקודה הזו אני מסכים עם אריק (על אף העובדה שג'רארד בשיאו היה טוב יותר מלאמפארד בשיאו), אם אתה רוצה לבנות מועדון, בוא נתחיל בזה ששחקנים לא בוחרים את המאמן.

איציק אלפסי 6 במאי 2012

חבל אם כך שהוא לא התחיל את התהליך הזה מהיום הראשון שלו במועדון.

באבא ימים 6 במאי 2012

זה המחיר של מאבקי הכח עם ריק פארי. פארי הודח ב – 2009.

jk 6 במאי 2012

אני מסכים עם הטענה המרכזית של הפוסט. אין ספק שצריך דמות אמיתית על הקווים, מישהו שיתווה דרך, יקבל החלטות ויעביר את המועדון לעידן המודרני. ליברפול בבעיה, היא נתקעה 20 שנה אחורה. בגלל האתוס האדיר שהמועדון מביא אותו הקבוצה לא התרסקה לתהום הנשיה, ואפילו זכתה בכמה תארים תוך כדי הצגת כדורגל מיושן וחסר כישרון. רפא בניטז ניסה לשנות את כל זה. הביא שחקנים טובים, התווה דרך ותקופתו במועדון הייתה התקופה הכי טובה שלו ב- 20 שנה האחרונות (למעט השנה האחרונה). בניטז נכשל כי הוא לא ונגר, לא פרגוסון ולא דייויד מויס, הוא לא יכול להחזיק 15 שנה במועדון (כנראה שזה בגלל כדורגל אפור מדי). דלגליש (וגם הודג'סון) נכשל כי הבחירה בו הייתה נואשת ורק קיבעה את המועדון כאחד שחי בעבר. דלגליש הובא כדי להחיות את הרוח והאתוס לא את הכדורגל. הוא לא מעודכן בטקטיקה המודרנית, לא מעודכן בשוק השחקנים ומנסה להביא תארים כמו שהביאו אותם בשנות ה-80.
ליברפול צריכה לבחור את האיש הנכון – הוא צריך להיות טקטיקן מודרני ומנהל כוח אדם מוצלח. צריך לתת לו לעבוד כמה שנים וגם קצת כסף לרכש (כי חייבים לחזק כמה עמדות). המועדון צריך להתחיל לשחק כדורגל מודרני, כזה יקרה האתוס כבר ידחוף קדימה והמועדון יחזור להיות גורם רלוונטי וחזק (הוכחה לכך קיימת בעונת המקום השני של בניטז. כדורגל מודרני, אם כי הגנתי. עם טורס, צ'אבי אלונסו, מסצ'ראנו וג'רארד. הקבוצה של בניטז לא הייתה שווה מקום שני וגם לא גמר צ'מפיונס, אבל האתוס הביא לה את הדחיפה קדימה).
שנה-שנתיים של כדורגל חיובי ואז האתוס והרוח יקחו את המועדון חזרה לצמרת (טופ פור, צ'מפיונס ואולי אפשר לפנטז על אליפות).

באבא ימים 6 במאי 2012

ועוד דבר שככה חמק לו בין השורות. תכל'ס איציק אתה קורא להדחה של דלגליש. במועדון שאני רוצה שליברפול תהיה לא מדיחים מאמן אחרי עונה גרועה אחת.

איציק אלפסי 6 במאי 2012

זה טריקי. מצד אחד אני מסכים איתך ולכן לא כתבתי את זה מפורשות. מצד שני, זה לא נראה שזה הולך לאיזשהו מקום. כתבתי כבר כשדלגליש הגיע שאני לא מהדור שגדל עליו כשחקן ולכן יש לי כלפיו פחות את הסנטימנט שיש לאוהדים הוותיקים יותר. מצד שני אני גם יודע היטב איך הייתי מרגיש במצב דומה כשלמנג'ר קוראים סטיבן ג'רארד.

מנחם לס 6 במאי 2012

בעלת ליברפול היום היא Fenway Sports Management) FSM) הבוסטונית . אני זז הביתה מאטלנטה אחרי כמעט חודש בחוץ ואין לי זמן להיכנס לזה, אבל היכנסו ל-ESPN MAGAZINE ויש שם מנאמר שלם על תכניותם לגבי ליברפול. הם הרי גם בעלי ה-RED SOX, והם כבר שלחו איזה אמריקאי עם תפקידי ניהול עליונים, ואחד הדברים שייעשו שם יהיה הכנסת MONEYBALL לכדורגל של ליברפוטל.

תום 7 במאי 2012

כדי שיהיה מוניבול צריך שקודם כל תהיה סטיסטיקה ברמה שיש בבייסבול, מה לעשות שרק בבייסבול יש את הרמה הזאת של סטיסטיקה.
אם אתה מתכוון יותר לדרך מחשבה של לא רדיפה אחרי שמות גדולים אלא למצוא שחקנים יעילים שיבצעו תפקיד ספציפי והשקעה בפארם-סיסטם זה ממש לא מוניבול, זה common sense.

איציק אלפסי 7 במאי 2012

אני לא חושב שמאניבול מתאים לכדורגל, כי זה משחק שבו קשה לכמת סטטיסטית חלק מאוד גדול מהמהלכים המשמעותיים. לדוגמא: דריבל שמשאיר שלושה שחקני הגנה מאחור אבל לא נספר אפילו כבישול משום שהשער הובקע שני מהלכים אחר כך. דוגמא הפוכה: כדור שחולף סנטימטר מהעמוד החוצה נחשב פחת מסוכן לעומת בעיטה חלשה שהולכת לידיים של השוער ונספרת כבעיטה למסגרת.

יואלזיניו 6 במאי 2012

אלפסי אתה עושה יופי של עבודה.

תוכל לעשות לי טובה גדולה ולשכנע את פפ לעבור להפועל חיפה?
הוא יקבל אצלנו חום ואהבה, גם אנחנו משחקים בחולצת פסים ואפילו יש ים. אני בטוח שגם בהפועל הוא יצליח לשנות את האתוס של המועדון.

יואב 7 במאי 2012

קניית אליפות בכסף?חחח
נסה -יצירת קבוצה גדולה על בסיס יכולות אימון פנומנאליות.
וזה קרה עוד לפני הבום הגדול.
כסף גדול(הכי הרבה באנגליה) היה ליונייטד בכל עונות המידבר(ממוצע קהל).אתה יודע אלפסי, יונייטד לא קמה כשליברפול נפלה. אפשר לטעון את ההפך אגב אבל אני לא טוען את זה.זה חוסר כבוד בסיסי!

יצירת מועדון? אתה חושב שאתה מחדש משהו למישהו במילווד? הם מנסים לייצר שחקנים טובים גם ללא הפוסט הזה.האתוס של ליברפול ברור והוא לא צריך להיות מומצא מחדש כי עוברות עונות לא טובות.לקבוע שצריך אתוס מקצועי בלירפול זה עלבון לאוזן ומכבסת מילים ל-אני רוצה להיות ברתלונה/או להצליח.מה היתה ליברפול ללא אתוס?לא משהו…

ליברפול תיהיה חייבת לגדול בהכנסות שלה(מגרש) כדי לשחק במגרש של הגדולים לאורך זמן.

וונגר לא הוחתם על מנת לשנות אתוס אבל הוא שינה-מהגנתי להתקפי.
מה אתה רוצה לשנות אלפסי?

יואב 7 במאי 2012

נ.ב
כוונתי-אתוס של מועדון זה לא פוסטר. יש להם יפה(פפ) אז גם אני רוצה כזה.זה מאד מרדיד את העניין ובוודאי את ליברפול.

איציק אלפסי 7 במאי 2012

זה לא חייב להיות גווארדיולה, זה יכול להיות מישהו אחר שיחליט שהוא מתווה למועדון דרך מקצועית מסויימת שלפיה מכשירים שחקנים ומביאים שחקני רכש שתואמים לשיטה. כרגע בליברפול מה שמנסים לעשות זה לנסות להביא את השחקנים הטובים ביותר שאפשר בכסף שיש בלי יותר מדי תכנון מאחורי זה. אם בחלון העברות אחד אתה מביא את סוארז וקארול – שני שחקנים הכי שונים שאפשר שכל אחד מהם מצריך סגנון משחק הפוך לגמרי – אין לך אתוס מקצועי ברור.

יואב 7 במאי 2012

אייאקס היתה מועדון הדגל של המודל הזה.לא תמיד זה מצליח כי יש עוד פרמטרים. קבוצת כדורגל טובה צריכה שחקני כדורגל טובים-זה הבסיס.

רועי מ 8 במאי 2012

הנפילה של לבירפול הגיעה מכמה סיבות. אחת ההרחקה מאירופה ל 10 שנים. שאר האנגליות חזרו מוקדם יותר.
אסון הילסבורו עדיין יוטשב שם ומפריע לקבוצה לדעתי.
גם למועדונים אחרים גדולים היו תקופות יבשות.
המזלך שלנו כרג שאין חובות וזה טוב. אבל גפ החדשים נתנו ידם לבזוז כסף על עגלות שלא שוות למועדון שרוצה מאבקי צמרת גבוהים.
צריך מדיניות רכש נכונה להשקיע בשחקנים מצוייניםו ולא סיברים שחקנים שהביאו דבר או שניים. וכמובן להשקיע בנוער והם עושים את זה.. קשה לייצר שחקנים ברמה העולמית.
בקשר למאניבול או איך שלא קואים לזה . זה לא עובד בכדורגל פשוט לא עובד. הכדורגל שונה לדעתי מהענפים האחרים שבהם הסטטיסטיקה הרבה יותר אומרת אמת על המשחק מאשר במשחק הזה.
אני מקווה שהם לא חושבים להמציא מחדש את הכדורגל ולסות לעשות משהו שלא קיים בשום מקום.

יואב בורוביץ' 9 במאי 2012

אין דבר כזה שיטה ואין כזה דבר שחקנים שמתאימים לשיטה.
יש שחקנים טובים ויש שחקנים פחות טובים. בליברפול בעיקר משחקים שחקנים פחות טובים ולכן הם לא מתאימים לשום שיטה, שמלכתחילה אינה קיימת
אני גדלתי על דאלגליש כשחקן ולאחר מכן על דאלגליש כמאמן ובעיני הוא קדוש. אני לא רוצה שיפטרו אותו למרות שלדעתי הוא מבצע העונה עבודה נוראית. אבל, וזה אבל חשוב מאוד, ליברפול כושלת העונה בעיקר כי שחקניה אינם מספיק טובים.
הייתי רוצה שדאלגליש יקבל לפחות עוד עונה- כי זה מגיע לכל מאמן, גם אם הוא כושל במשך שנה וחצי, ובעיקר אם זה דאלגליש. ועדיין מבקש להבהיר- אין לי ציפיות גדולות מדי מהעונה הבאה. כי אנחנו צריכים להחליף יותר מדי שחקנים. וגם, אני מודה, יש לי תחושה שדאלגליש כבר לא יצליח בליברפול בגדול (על פני תקופה).
העובדה שהעונה ייבש כך את קאוט מרמזת על כך שהוא לא בכיוון (שלא לדבר על הכדורגל שליברפול שיחקה, אך שוב חשוב להבהיר- זה בעיקר בגלל חולשת השחקנים. דאלגליש לא אשם שריינה לא טוב. והוא לא אשם שכל כך הרבה שחקנים נטולי כשרון).
המגמה של לראות במנג'ר את חזות הכל היא בזויה בעיני. לראייה, אף אחד אינו מסביר מדוע די מתיאו מצליח כל כך היכן שוילאש בואש כשל. אגב, לא מעט כותבים, גם בדה באזר, חשבו שוילאש בואש הוא מתנת האל לאנושות. אני תיעבתי את הרעיון שמשלמים 16 מיליון ליש"ט על מנג'ר צעיר. אני מתעב בכלל את סגידת המנג'ר. היא אינפנטילית ובעיקר מלמדת על סגידה לכוח ולמבנים היררכיים ומסמלת כל כך הרבה ממה שרע באנושות.
תיהנו מהכדורגל. תיהנו מהכדורגלנים. עזבו את הפאקינג מאמנים.
כך משתדלים לעשות בספורט האמריקאי המקצועני. בחיים כמעט לא תראו שם תמונה של מאמן על ה-COVER של ספורטס אילוסטריירד או אפילו מדור הספורט היומי בעיתון. פשוט אתוס אחר.
אנחנו אוהבים את הספורט בגלל המשחק ובעיקר בגלל השחקנים. לא בגלל המאמנים.
אבל באירופה ובישראל לא מבינים זאת. אולי כי המשחק לא מספיק מרגש. אולי כי לא מספיק הופכים אותו לאטרקטיבי. אז אנחנו צריכים למצוא תחומי עניין אחרים. אנחנו צריכים לעשות פרסוניפיקציה של הקבוצה למאמן שלה. והוא חזות הכל.
אני באמת מתעב זאת. עד אין קץ.

old timer 9 במאי 2012

צר לי על הבוטות יואב אבל הטענה לגבי מעמד המאמן באמריקה שוברת שיאים חדשים של חוסר קשר למציאות:

קואץ' K, ג'ימי וי, בובי נייט, ביל וולש, ג'ון תומפסון, וינס לומבארדי, ביל בליצ'יק, פיל ג'קסון, פאט סאמיט, ג'ו פא, רד אורבך, ג'ו טורה, טוני לה רוסה, פט ריילי (הסיבה היחידה שלקח לי שתי דקות לחבר את הרשימה הזו היא כי אני פלגמט בהקלדה)- יש חובב ספורט בארה"ב שלא מכיר אותם? יש עוררין על המעמד שלהם כאייקונים תרבותיים הרבה מעבר לספורט (כן – אפילו ג'ו פא)?

היש היום חובב NFL שלא יכול מתוך שינה לזכור את המאמנים של 50% מהקבוצות? אני משוכנע שלא. לעומת זאת ספק אם אני מסוגל לזכור את שמות המאמנים של כל הקבוצות שהגיעו לשלב שמינית גמר ליגת האלופות.

רק במקום מגורי – יש ילד (חוץ מבנותי) בפילדלפיה (המטרופולין מונה 6 מיליון תושבים) שלא מכיר את אנדי ריד, דאג קולינס, צ'ארלי מנואל ופיטר לאווילט? שלא יכיר בכל רגע נתון את המאמנים של טמפל ווילאנובה (פרד דמפי וג'יי ריט)? האנשים האלה הם סלבריטאי ענק.

אתה יכול לראות מאמנים בישראל או באירופה שמעבירים הרצאות בפני אנשי עסקים ופוליטיקאים על מנהיגות? ניהול והפעלת מערכות? הקניית מוטיבציה לאנשים? באמריקה זה דבר שבשגרה.

והעניין הוא בדיוק העובדה שהספורט האמריקאי, יותר מכל ספורט אחר מנוהל כמבנה היררכי, תאגידי, מסודר וממושטר. דווקא אירופה לאין ערוך יותר כאוטית. לגבי ישראל אני אפילו לא רוצה להתחיל.

Comments closed