למי אצביע בבחירות ולמה?

לאיזו מפלגה אצביע ומה הסיבות לכך

25.1.1949

אז למי אצביע? אתייחס לכך בשיטת האלימינציה:

לא אצביע לבית היהודי או לליכוד משום שהם ימשיכו במדיניות של הנצחת המצב הקיים ביהודה ושומרון. מה שמוביל אותנו לאט ובטוח למדינה דו לאומית. גם אם לא פורמאלית, וודאי מעשית. מדינה כזו תהיה או לא יהודית או לא דמוקרטית. ומה שבטוח היה תהיה גיהינום. בנוסף, הצבעה לאחת המפלגות האלה משמעותה הצבעה לבנימין נתניהו כראש ממשלה. במהלך המלחמה בקיץ פרסמתי כאן פוסט שבו פירטתי למה לדעתי נתניהו הוא ראש ממשלה גרוע. בשורה התחתונה הסיבה המרכזית היא שהאיש, לדעתי ולדעת רבים אחרים שמכירים אותו מקרוב, לא מסוגל לקבל החלטות משמעותיות. להכריע. וזו תכונה שהיא קרדינאלית למנהיג, וודאי במדינה מורכבת כמו ישראל.

לא אצביע למרצ או לעבודה (למרות חיבתי והערכתי לציפי לבני). דבר ראשון מסיבות רגשיות. אני בית"רי, גדלתי בבית ליכודניקי. עמוק בפנים הזהות שלי היא מחל ובית"ר. מרצ, העבודה, זה אדום, זה הפועל. זה מפא"י, זה המערך, זה הקומוניסטים. בקיצור, זה "ההם". אפשר לזלזל בזה. אבל אני רושם את הדברים באתר של אוהדי ספורט ואם יש מישהו שיכול להבין אותי אלו אוהדי ספורט.

אבל יש גם סיבות רציונאליות יותר – במרצ, וגם בעבודה במובנים רבים, מאמינים בהסכם שלום עם הערבים באותה אדיקות משיחית שבה חלקים בימין מאמינים בכך שניתן להגשים את חזון ארץ ישראל השלמה בדורנו. שום דבר שקרה בעשרים השנים שחלפו מאז הסכם אוסלו לא גרם להם להרהר באמונה הזאת. לא הטרור האכזרי באינתיפאדה השנייה, לא עליית החמאס לשלטון בבחירות דמוקרטיות בעזה, לא העובדה שלפחות שלוש פעמים ההנהגה הפלסטינית, כולל מנהיג שנתפס פרגמטי כמו אבו מאזן, דחתה הצעות ישראליות להסכם שמקבלות בערך את כל הדרישות הפלסטיניות שאפשר לקבל ולהשאיר את ישראל כמדינה יהודית.

סיבה נוספת, שהיא לכאורה רגשית אבל בעיני מאוד רציונאלית, היא המחסור בסנטימנט יהודי ולאומי. חסר לי למשל, חובש כיפה במפלגות האלה. חסר לי הדיבור על החיבור שלנו לארץ. שלא הגענו ואנחנו לא נמצאים כאן במקרה. הדברים האלה לא צריכים להיות נחלתו הבלעדית של הימין, כמו שערכים דמוקרטיים וליברליים אינם נחלתו הבלעדית של השמאל. השמאל, וזו אולי הבעיה הגדולה ביותר שלו, לא מספק לי תחושת שייכות, גאווה על כך שאני ישראלי.

מה שמשאיר אותי עם אחת ממפלגות המרכז – יש עתיד או כולנו.

אתחיל מכולנו של משה כחלון. על פניו זאת נראית אופציה טובה: ליכודניק שפרש כי חש כמוני שהליכוד איבד את דרכו. אז למה לא? ראשית, הצבעה לכחלון חשודה בעיני כהצבעה לנתניהו כראש ממשלה. כחלון יודע היטב שמרבית הבוחרים שלו מגיעים מהימין (מצביעי ליכוד לשעבר ויכול מאוד להיות שגם בעתיד) ושם לא יאהבו את זה שיהווה את הגורם לכך שתקום ממשלת שמאל. לכן יצטרף לממשלה כזו רק אם תוכל לקום בלעדיו (לא ריאלי בעליל) כאשר לממשלת נתניהו יהיה לדעתי אחד הראשונים להצטרף אם וכאשר יקבל נתניהו את המנדט להרכיב ממשלה מהנשיא.

בנוסף, בניגוד לאחרים אולי, אני מסרב ליפול מהכסא ממהפכת הסלולר. מדובר בהחלטה מקצועית טובה שקיבל בתפקידו כשר התקשורת אבל לא באיזו החלטה מנהיגותית הרת גורל שממחישה כישורים מנהיגותיים יוצאי דופן.

ויש גם את העניין המדיני שכחלון עמום לגביו. אז יוקר המחיה זה דבר חשוב. אבל דמותה וזהותה של מדינת ישראל חשובים לי יותר והם מושפעים ישירות מהסוגיה הזו שבה לכחלון אין אמירה ברורה.

ולכן אצביע, כמו בבחירות הקודמות, ליש עתיד.

הפעם בפחות התלהבות מאשר לפני שנתיים. אבל גם לא כברירת מחדל. הירידה בהתלהבות היא טבעית. בבחירות הקודמות יאיר לפיד היה עדיין הבטחה וכטבעה של כזו היא תמיד יותר מרגשת ומושכת מאשר המציאות. לבחירות האלה לפיד מגיע אחרי שנתיים מאוד מציאותיות. אבל דווקא השנתיים האלה גרמו לי להעריך אותו יותר.

אני לא כלכלן ואין לי כלים טובים מספיק לשפוט את הביצועים שלו כשר אוצר. מה שיש לי זה היכולת להתרשם מהאיש ומההתנהלות שלו כפוליטיקאי וכמנהיג בשנתיים האלה. ומה שראיתי זה מישהו שלא מפחד לקחת החלטות, שמנהל היטב את המפלגה שלו ובעיקר התרשמתי מהאופן שבו ניהל את המשבר הצפוי של האכזבה הציבורית ממנו.

הוא לא נלחץ, לא הפך ממורמר. לא הביע הרהורי חרטה על ההחלטה להיכנס לפוליטיקה, אלא המשיך לדבוק בדרך שלו וממה שאני מתרשם לפחות – לעבוד קשה. למרות שהיה רגיל להיות אהוב ומקובל ציבורית הוא הלך למקום שבו קשה מאוד להיות פופולארי – משרד האוצר. וזה מעיד על אומץ ואי רתיעה מכישלון. תכונות חשובות לפוליטיקאי ומנהיג בעיני.

והדרך שלו, בשורה התחתונה, היא הקרובה ביותר למה שאני מאמין בו: לא הסכם עם הפלסטינים, אלא גירושים הוגנים כפי שהגדיר זאת יפה. כלכלת שוק חופשי שמעודדת השקעות ויזמות, בשילוב עם איזונים רגולטורים ורגישות חברתית.

ובעיקר, אכפתיות כנה ואמתית למקום הזה. זה קיים גם במפלגות אחרות. אבל שם יש לרוב פוליטיקאים שזה המקצוע שלהם. ביש עתיד, רוב המועמדים, בראש ובראשונה לפיד עצמו, הם אנשים שעזבו קריירות נוחות ומתגמלות ונכנסו לסחי של הפוליטיקה כדי שהיה כאן טוב יותר בדרך שהם מאמינים בה. וזה ראוי להערכה.

*

למה להצביע?

כי אי הצבעה משמעותה, מעשית, חיזוק כל שאר המפלגות האחרות. לשם המחשה – מאה אלף קולות מתוך מיליון ומאתיים אלף מצביעים שווים עשרה מנדטים. מתוך שש מאות אלף הם שווים עשרים. לכן גם אם כל המפלגות גרועות בעיניכם באותה מידה ולא הצלחתם למצוא את הגרועה פחות, לפחות עדיף שתחזקו מפלגה גרועה אחת ולא את כולם.

כי זו זכות שאנשים היו מוכנים להקריב והקריבו את חייהם בשבילה, אז מי אנחנו שניקח אותה כמובנת מאליה?! מי שלוקח את הזכויות שלו כמובנות מאליהן, כמו מי שלוקח את אוהביו כמובנים מאליהם, סופו לאבד אותן.

והנה סיפור מרגש שהופיע בטור (הנפלא) של סיון רהב-מאיר במוסף השבת של 'ידיעות אחרונות' על מה שהרגישו אנשים שעבורם הזכות הזו מאוד לא הייתה מובנת מאליה:

"יום ג', כ"ד טבת תש"ט, 25/1/1949. בשעה 5:35 בבקר השכם קמתי אני ואשתי ואחי ר' שמעון לייב וגיסי ר' נתנאל סלדוכין, ובני דב. אחרי ששתינו קפה לבשנו בגדי שבת לכבוד יום הגדול והקדוש הזה. כי זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו. כי אחרי שנות אלפיים שנה גלות או יותר, אפשר להגיד מששת ימי בראשית ועד היום הזה לא זכינו ליום כזה, שנלך לבחירות למדינה יהודית וברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.

אני ואשתי ואחי וגיסי הלכנו לקלפי באזור 10 בהפועל המזרחי אשר ברחוב החבשים. וכל הדרך הלכתי כמו בשמחת תורה אצל הקפות עם ספר תורה כי הפנקס זהות של [מדינת] ישראל היה בידי. לא היה גבול לאושר והשמחה שהיה לי. בשעה 5:50 באנו להפועל המזרחי (לפי החוק היה צריך לפתח הקלפי בדיוק בשעה 6:00 בבקר) ואנחנו היינו הראשונים. רק השמש היה שם, החשמל היה דולק. שאלנו את השמש איפה הם חברי ועדת הקלפי? תשובה: הם עוד לא באו. חיכינו עד שעה 5:54 באו שניים מאנשי חברי ועדת הקלפי ובשעה 6:02 בא היושב ראש של הוועדה. מחיתי בפניו על זה שלא בא בזמן הנכון כי לפי החוק היה צריך להתחיל בשעה 6:00.

היו"ר התנצל לפני וביקש מאיתנו שאנחנו נהיה עדים לפרוצדורה של פתיחת הקלפי. הוא הראה אותנו את תיבת הקלפי שהיא ריקה ובפנינו הוא חתם אותה וקשר סביב התיבה חבל ארוך. וקשר אותה היטב וחתם אותה בשעווה, ורשם פרטי-כל על זה. היו"ר אמר לי שהיות ואני האיש הזקן מכל האנשים שישנם פה, אז אני אהיה הראשון מהבוחרים. ברטט של קדושה ובהדרת קודש מסרתי לידי היו"ר את פנקס הזהות שלי וקרא את שמי מתוך הפנקס שלי.

סגן היו"ר רשם את שמי בנייר, ונתן לי את מספר 1, מסר לידי מעטפה אחת ונכנסתי לחדר השני ששם היו מונחים כל הפתקאות של כל הרשימות. ביד רועדת וברגש של קדושה לקחתי פתק אחד מספר 'ב', רשימת האיחוד הדתי [חזית דתית מאוחדת], ושמתי אותה לתוך המעטפה שקיבלתי אותה מידי היו"ר. נכנסתי שוב לחדר הקלפי, והראיתי לכולם כי יש בידי רק מעטפה אחת, והגיע הרגע הכי קדוש בחיי, אותו רגע שלא זכו לו לא האבא שלי, ולא הסבא שלי. רק אני בזמני, בחיי, זכיתי לרגע כזה של קדושה וטהרה, אשרי לי ואשרי חלקי! ברכתי ברכת "שהחיינו", ושמתי את המעטפה לתוך תיבת הקלפי. לחצתי את ידי היו"ר והסגן, ויתר חברי הוועדה ויצאתי משם. ובשעה 6:28 שבנו הביתה, והלכתי להתפלל, יום חג גדול."

מתוך: "יומנו של מוכתר בירושלים", בהוצאת אוניברסיטת בר-אילן. יומנו של הרב משה יקותיאל אלפרט ששימש כמוכתר של שכונות ירושלים בתקופת המנדט וייצג את התושבים בפני השלטונות הבריטיים.

קרוס בין אייזיה לאייברסון
לעזוב כמנצח

304 Comments

אנונימוס 14 במרץ 2015

איזה סיפור נהדר של רהב-מאיר שמעביר את ההתרגשות ותחושת הראשונית של אותם ימים

ניינר 14 במרץ 2015

בנוסף לכך, לפיד בא מתחושת שליחות אמיתית וכנה לחלוטין ומפלגתו היא הנקייה ביותר מבחינת האנשים המרכיבים אותה. אם רק היה תומך בליגליזציה של קאנאביס (ובטח מצהיר לא כמו אידיוט על התנגדותו העזה לעניין) היה מקבל גם את הקול שלי

עמישהו 14 במרץ 2015

ניינר – בשלב זה לפיד נגד הקאנאביס כי הוא לא חוקי.
מצד שני הוא קיבל אינפורמציה שבארצות הברית עושים מחקרים ענקיים בנושא וכשיהיו מסקנות הוא ישמח ללמוד אותן ולהתייחס אליהן.
זה רק מוכיח שיאיר לפיד הוא פוליטיקאי עם ראש פתוח ורוצה ללמוד הכול

אדם 14 במרץ 2015

להתנגד למשהו כי הוא לא חוקי זה פשוט חוסר הבנה של התפקיד שלו בתור שר או ח״כ. זו בושה שהוא אמר את זה ולא מעיד על ראש פתוח כי אם על סגירות או בורות או טמטום, תבחר את המתאים.
לפיד הוא פוליטיקאי שהבין שיש לא מעט אנשים שלא יצביעו לו בגלל הקנאביס ויש לא מעט שלא יצביעו לו אם הוא יאמר שהוא בעד אז מה הוא עשה? אמר, אני כרגע נגד אבל יש ניסוי מעניין ונראה ונלמד. כמו שהוא עשה כל חייו, דיבורים בלי שום דבר מאחוריהם, בועה מלאת אוויר.

ארנונה אריאלי 14 במרץ 2015

אדם, מדוע אינך קורא ומקשיב? לפיד אמר שבכמה מדינות בארה"ב אישרו בחוק את סחר הקאנאביס. הוא רוצה לראות תוצאות ותגובות למהלך כזה ואז יגבש דעה. לזרוק באוויר סיסמאות כמו שלך זה לעג לאינטליגנציה. אף שר ב20 שנה לא עשה מה שלפיד עשה (לא רק דיבר) בשנה ושמונה אז ראבק, קצת ענווה מצידך.
הכתבה והסיפור של סיון רהב היתה טובה ומרגשת

אדם 14 במרץ 2015

קודם כל התייחסתי לתשובה המפורסמת של לפיד למה הוא נגד קנאביס. אין שום תירוץ בעולם למשפט הזה.
דבר שני, יש מחלוקת מאוד גדולה אם הוא עשה משהו או לא ומבלי להיכנס לזה, לטעמי, עוד מימיו ככותב טורים כל מה שהוא עשה זה לכוון למכנה המשותף בלי אג׳נדה ודיעה. זו דעתי, אין פה כל קשר לענווה.
מצטער שאני לא מאמין לו ״שהוא רוצה לראות תוצאות ותגובות״ – נניח, יש תוצאות של שנה בה כל המדדים הרלוונטיים או נשארו דומים או ירדו (פשיעה וכדומה) ונכנס יותר כסף למדינה. אז, מה הייתה התשובה? שנה זה לא מספיק.

ניינר 14 במרץ 2015

שאפו אדם

מני 14 במרץ 2015

אדם, האמת שאני הקשבתי לשיחה איתו בנושא (לא למשפט שצוטט בלי סוף, אלא לדיון מעמיק). הוא הסביר שההתנגדות שלו נובעת מהכרות אישית של אנשים שהקנאביס גרם להם לפסיכוזות. אני, לצערי, מכיר גם כן אנשים כאלו. קרובים לי.
נכון שהקנאביס נחשב סם קל בדרך כלל, אבל לאלו שיש להם נטיה טבעית למחלות נפש, הקנאביס הוא אחד מהטריגרים המשמעותיים. יותר מאלכוהול ויותר מהרבה סמים אחרים. זאת עובדה ידועה בפסיכיאטריה. (איך אני יודע? לצערי, כפי שכתבתי אני מכיר את הנושא מקרוב מאד.)
מה שיאיר אומר עכשיו זה, שבארצות הברית נערך ניסוי עצום בנושא, ואילו יתברר שהקנאביס לא מסוכן לציבור כפי שהוא סבר (וכפי שגם אני חשבתי), הוא ישקול מחדש את עמדתו.

עדי אבני 15 במרץ 2015

כמי שלמד בפסיכולוגיה אצל אחד מחוקרי הפיזיולוגית הטובים בארץ (פרופ' חנן פרנק) המשפט האחרון הוא שטות מוחלטת

אבישי 15 במרץ 2015

אדם,
אם לפיד היה אומר שהוא בעד קנאביס, אני בטוח שהיו אנשים שמתכוונים להצביע לו בשל כך (ובפרט, אנשים שחושבים להצביע "עלה ירוק", אבל לא יעשו זאת כי יודעים שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה).

לא מאמין שיש הרבה אנשים שלא היו מצביעים ללפיד לו היה אומר שהוא בעד קנאביס, גם אם הם מתנגדים לכך בכל תוקף. יש מספיק נושאים אחרים שקודמים לקנביס בהחלטה של מרבית האנשים למי להצביע.

אביאל 14 במרץ 2015

ניינר וכל מגיבי הקניבס – אורח מהחלל היה תוהה איך הדיון על קנאביס הופך למהותי במערכת הבחירות, בה מרבית התקשורת עסוקה כולה בכמה גרוע כאן במדינה וכמה סופה קרוב, היה תוהה ואומר שמשהו לא מסתדר כאן.

אדם 15 במרץ 2015

אביאל, זה נורא פשוט. קנאביס זה גם דיון עקרוני וגם משמעותי. דבר ראשון, כמו המקרה שהיה עכשיו בתיכונים בת״א. זה רישום תיק פלילי למאות אלפי אנשים (יש כמיליון וחצי משתמשים), אזרחים מן המניין ובעצם פגיעה גם בהם וגם במדינה. זה מעבר לתרומה שקנאביס יתן הן בכסף שיכנס למדינה ולא יעבור לידיים פליליות. זה בהיבט הפרקטי. ההיבט העקרוני חשוב אפילו יותר, זה דיון על חופש ואין ספק שחלק נכבד מהאזרחים רוצים בחופש הזה.
דבר אחרון, זה מאוד מסתדר. אנשים לא חושבים שמשהו ישתנה מדינית או בטחונית או אפילו כלכלית (אני למשל בטוח שהכסף שמפרישים לי בכח לפנסיה לא יגיע אלי, אבל אני מבין את ההיגיון של החוק במקרה הזה). מה נשאר לנו? לדאוג שהחיים שלנו יהיו כמה שיותר טובים לנו ובדיון הזה קנאביס הוא משמועתי מאוד. ושוב, יש עוד מיליון סיבות פרקטיות למה כדאי שהוא יהיה חוקי אבל זה לא העיקר בדיון.

אביאל 15 במרץ 2015

אדם – ברור לי מאוד עניין חוקיות הקנאביס, רק שים לב באילו מדינות הנושא הופך לשיח ציבורי רחב – שוויץ או כל מיני מדינות חסרות חשיבות באופן יחסי בארה״ב כמו אריזונה וכו׳ – אני בהחלט מקווה שנגיע ליום שבו השיח הציבורי יעסוק בעניינים כאלה.

Amir A 15 במרץ 2015

אביאל, המקום האחרון בארה"ב שאישר שימוש בקנביס הוא מחוז קולומביה. לא בדיוק חסר חשיבות באופן יחסי בארה"ב.

איציק 15 במרץ 2015

אדם, הפסקה האחרונה שלך אומרת משהו בסגנון: ביטחון, חרה; מדיני, לא צפוי שינו לטובה; כלכלה, רק נשקע עמוק יותר. א נשים, תנו לעשן משהו להתנתק, כדי שלא נסבול…
אהבתי :-)

אחד 15 במרץ 2015

לא יודע מה איתך,אבל אני מעדיף לא לחיות במדינה של נרקומנים מסוממים. המצב במדיה שלנו מספיק מחורבן גם ככה

דר. דורון פדהצור 14 במרץ 2015

מצביעים למחנה הציוני ?????
Yair Lapid – יאיר לפיד
נעמי, מה שיקרה בתסריט כזה הוא שיוותרו על השיוויון בנטל, שוב נצטרך לממן מאות אלפי חרדים צעירים שאינם עובדים, הממשלה תגדל מחדש ל-39 שרים וסגני שרים, וכל מה שהשגנו יירד לטימיון. אסור לתת לזה לקרות.

עמישהו 14 במרץ 2015

מפחיד.
שס וחלילה

אריק 14 במרץ 2015

העבודה רוצים שלום? כולם כבר מבינים שלא יהיה שלום אלא הסדר כלשהו. קומוניסטים? נו באמת..
בבחירות האלה להצביע ללפיד או לכחלון או לכל מפלגה קטנה אחרת זה להצביע לביבי. צריך להצביע למי שאתה רוצה שיהיה ראש ממשלה (ביבי או בוז'י). אלא אם כשאתה מצביע למפלגה קטנה אתה מוכן שהם יהיו יותר חזקים במחיר של ביבי ראש ממשלה.

יוסי מהאבטיחים 14 במרץ 2015

ועם מי בדיוק בוז'י יקים קואליציה? צר לי, אבל זה לא משנה אם לציונים יש מנדט אחד יותר מביבי או עשרה, בגלל שהם גם ככה מתפזרים בתוך גוש המרכז /שמאל.
דווקא הצבעה לכחלון היא הסיכוי הכי טוב להחליש את ביבי, כי כחלון ילך עם מי שיתן לו את תיק האוצר

ניינר 14 במרץ 2015

והאם היית רוצה את כחלון כשר האוצר?

גיל שלי 14 במרץ 2015

הוא לא יכול להיות יותר גרוע ממה שלפיד היה

איציק 14 במרץ 2015

יכול, יכול… אתה פשוט פסימיסט

צור שפי 14 במרץ 2015

שטייניץ היה גרוע מלפיד

איציק 14 במרץ 2015

מסכים, ובכך הוכחת את טענתי שגיל שלי פסימיסט.

גלן 14 במרץ 2015

ישראל הפכה לאיטליה הקטנה חוץ מהפסטה, הקיאנטי והכדורגל. אני מסתדר עם חומוס ומיץ אשכוליות אבל העניין של הכדורגל והפוליטיקה טורדני.

גלן 14 במרץ 2015

בכל מקרה , סביר שלכל אחד מהבוחרים יהיה מקצה שיפורים אפשרי עוד שנתיים. השבטיות לא מאפשרת יציבות.

אביאל 14 במרץ 2015

גלן – אכן עדיף ממשל לא מתפקד כבר כמה שנים כמו בארה״ב.

Amir A 15 במרץ 2015

הממשל הלא מתפקד בארה"ב העביר רפורמת בריאות אדירה במימדיה שכבר עשרות שנים ממשלים ניסו להתמודד איתה בחוסר הצלחה.

אביאל 15 במרץ 2015

ומאז ? זה היה לפני 4 שנים אם אני לא טועה.

Amir A 15 במרץ 2015

מה זאת אומרת ומאז? זה לא החלטת ועד בית לסייד את הגג. רפורמה כזו במדינה בסדר גודל של ארה"ב מספיקה בפני עצמה כדי להגדיר ממשל.

אביאל 15 במרץ 2015

אמיר – עם כל הכבוד לרפורמה ובהחלט יש (היא בהחלט סימן ההכר ההיסטורי של אובמה) – האם יש תקדים למה שקורה בין הנשיא לבית הנבחרים ? תמיד היו יריבויות ובלאגן, אבל הפעם לא מסכימים כמעט על כלום, בית הנבחרים חוסם ואובמה וטו – היו כמה משברים גדולים שנפתרו בדקה ה90, זה לא מצב פוליטי אידאלי בכלל.

גיל 15 במרץ 2015

הוא הוציא את ארה"ב ממשבר כלכלי חמור והוריד את רמת חוסר התעסוקה לרמה הנמוכה יותר זה כמעט עשור. הוא החליט על רפורמה בהגירה וגם חידש את היחסים עם קובה וזאת למרות ניסיונות בלתי פוסקים וחסרי תקדים לשבש כל מה שהוא עושה.

סהר 14 במרץ 2015

אני גם הפעם לא שלם עם אף בחירה ולכן שוב אערוך הגרלה. אקח פתקים של לפיד כחלון מרץ ועלה ירוק, אערבב היטב ואבחר אחד ואשים במעטפה מבלי להסתכל. הגורל יקבע את הפתק שייבחר ואני מעדיף לא לדעת מה בפועל שמתי וכך לא אתאכזב מאף אחד.

תiמר 14 במרץ 2015

חחחחח אז תצביע למי שהיה פרזנטור של בנק הפועלים ואח"כ ניהיה שר אוצר. בהצלחה.
רפובליקת בננות

אריק 14 במרץ 2015

הפובליסיט של נוני ידאג לשוויון!!! מה לא?…

ששון 14 במרץ 2015

אתה בית"רי כמו שאני מהטמה גנדי. העיקר החיבה וההערכה לליבני. לא יאמן.

איציק אלפסי 14 במרץ 2015

תגדיר בית"רי

ירושלמי 14 במרץ 2015

אלפסי תחשוב על זה ככה,
אתה זה ציפי ליבני, ונורדיה זה כמו המחנה הציוני…

איציק אלפסי 14 במרץ 2015

זהו, שחשבתי על זה כך כשהייתה קדימה. המחנה הציוני זה כבר לעבור לקטמון…

בני תבורי 14 במרץ 2015

איציק,
אני לא נוהג להתייאש בקלות, אבל אתה די מקרב אותי לשם. אם אדם בשיעור קומה כשלך מגדיר את לפיד כהבטחה אחרי שנתיים כושלות, מנכס לו את החתירה ל "גירושין הוגנים" אחרי שמפלגות אחרות מנסות להוביל מהלכים כאלה עוד כשלפיד דפק ג'וינטים עם החבר'ה, ומייחס לו אכפתיות כנה כי אילן גילאון למשל מבחינתך הוא פוליטיקאי קומוניסט אדום מקצועי, אז אפשר להניח שוב בביטחון מלא שמה שהיה הוא שיהיה ואני מעריך שאני יכול כבר היום לכתוב את הפוסט הבא שלך שיעסוק בבחירות, כולל את קינת האוי מה עשיתי.

יוסי 14 במרץ 2015

+1 בני

פו 14 במרץ 2015

למיטב הבנתי, איציק לא ניכס ללפיד בעלות על *רעיון* הגירושים ההוגנים מהפלסטינים, אלא על *הגדרת המונח* שרצוי שיקרה.
אני לא חושב שזה מופרך, כי כשקראו לזה *תהליך שלום* או לחילופין מו"מ לשלום לא הפך את זה לאפקטיבי יותר. מה גם שגירושים הוגנים ממחישים מבחינה מילולית טוב יותר את מה שרוב הישראלים בשמאל-מרכז- ימין רך מרגישים כלפי היחסים עם הפלסטינים, לעומת 'הסכם שלום כולל' שרוב מצביעי מרצ מדברים עליו

איציק אלפסי 14 במרץ 2015

בדיוק

גילעד 14 במרץ 2015

+700

רובי פאולר האמיתית 14 במרץ 2015

בני, כל מילה בסלע!

איציק 14 במרץ 2015

אמנם שיעור הקומה שלי לא מי יודע מה, אבל אני מניח שתמצא במרץ המון אנשים עם שיעור קומה אפילו נמוך יותר. אני חושב שזה זילזול לחשוב שמי שמעריך את לפיד הוא די שיטחי רק כי בראש מרץ יש את הרקדנית גילאון שהיא חושבת רק על טובת המדינה, ותמיד חושבת נכון. כנ"ל גם אלו שחושבים כך שלגבי בוז'י/ליבני, כחלון, ביבי, ליברמן, בנט, דרעי, ישי, וליצמן (אין לי מושג מי אצלם בראש, אז ליצמן נבחר להיות כזה).
לפיד הוא הבטחה גדולה לא רק בגלל לפיד כי אם גם בגלל האנשים שנמצאים איתו. וכן, לפיד הוא עדין הבטחה גדולה, על רקע כל מה שיש מסביבו. כנראה שאם מסביבו היו בגין, יוסף בורג (כדי שמי מיכם לא יכשוב על אברום) ובן גוריון, ההבטחה שלו היתה נראת קצת פחות מבטיחה.

גיא זהר 14 במרץ 2015

מסכים במאה אחוז עם תבורי ועוד מוסיף שיאיר לפיד הוא הדוגמא האולטימטיבית למי שלא ניהל מימיו דבר והלך להיות בשלב הראשון שר האוצר, אחד התפקידים הקשים שיש ובשלב השני, אם יקבל הרבה מנדטים גם בבחירות הקרובות, שואף להיות ראש ממשלה. הזוי.

אוהד 14 במרץ 2015

כל כך הרבה שטויות שאני אפילו לא יודע איפה להתחיל.

פו 14 במרץ 2015

אחלה פוסט- הסברת יפה את תהליך החשיבה שלך.
אישית אני עדיין לא בטוח אם אצביע ללפיד (שוב) או למחנ"צ- אבל התחושה שלי היא שלפיד ימליץ על הרצוג בכל מקרה.
הערה לגבי עניין ההצבעה- אדם שחי בדמוקרטיה ובוחר שלא להצביע- בעיני הוא לא ראוי להנות מהיתרונות שמאפשרת לו אותה דמוקרטיה…

וברשותכם- הנבואה ניתנה לשוטים- אז בא לי להשתטות:

תחזית מנדטים:
25 מחנה ציוני
20 ליכוד
13 יש עתיד
12 בית יהודי
13 רשימה ערבית משותפת
10 כולנו- כחלון
7 ש"ס
7 יהדות התורה
5 מרצ
4 ישראל ביתנו
4 יחד- העם איתנו

גילעד 14 במרץ 2015

הדבר הכי חיובי שאני יכול להגיד על לפיד זה שהוא למד מהר מאוד את רזי הדמגוגיה מראש הממשלה והפך לאדם שלא מניד עפעף לפני שהוא משקר. זה, ושבוע הצליח לגייס פלוגות של מגיבים שרצים עם הסכין בין השיניים כמו שאף מפלגה לא הצליחה – אבל אז לטעון שהוא מנהל קמפיין חיובי, למרות שברור לחלוטין שמדובר במגיבים בתשלום שנועדו לטנף על כולם.

מאשקה 14 במרץ 2015

אני הצביע מרצ

אסף THE KOP 14 במרץ 2015

אצביע מח"ל.
(כמעט) כמו תמיד.
רק ביבי.

יואלזיניו 14 במרץ 2015

העובדה שלליכוד, מפלגת שלטון עם עשרים ומשהו מנדטים, יש רק מגיב אחד בדה באזר, ושנינו מוותרים על הניסיון לנמק למה אנחנו מצביעים ליכוד, קצת מייאשת אותי.
עוד לא ויתרתי על המפלגה אבל אני מתחיל לוותר על הבוחרים שלה שכל מערכת בחירות מזפזפים לדבר המגניב הבא.

אסף THE KOP 14 במרץ 2015

קודם כל,
כותבי ומגיבי "דה-באזר" הם בעלי אוריינטציה שמאלנית מובהקת. זה לא מדד לכלום.
מעבר לכך, נוצרה אווירה ציבורית, בהמשך להסתה הפרועה נגד ביבי ואשתו מצד גורמי שמאל (שלא למדו כלום מרצח רבין, אלא רק הקצינו אותה) כאילו זאת בושה להודיע שאתה מצביע מח"ל
שיהיה…
בשלישי הקרוב נלך שנינו לקלפי, נשלשל את הפתק מח"ל ונקווה שביבי ייקח.
יתרה מכך, אקווה שתהיה לו קואליציה ימינית חזקה. הגיע הזמן שהימין באמת יתחיל למשול פה, והכי טוב – לפתוח במסע טיהור של האקדמיה, מערכת המשפט, מוקדי התרבות והעיתונות. את החונטה השמאלנית והאליטה הישנה צריך להחריב.

איציק 14 במרץ 2015

בגלל הפסקה האחרונה, אין לאנשי ימין לא קיצוני מקום בליכוד.

אסף the kop 14 במרץ 2015

ממש לא מדויק איציק.
הימין ממודר היום ומוקצה במערכת המשפט, בתרבות, באקדמיה ובעיני כל אלא שרואים עצמם אליטה. הגיע הזמן לאליטה חדשה שתשקף את הציבור הימיני בשיח החברתי בישראל. שההתנשאות עליהם תיפסק.
עם בולשביקים וקומיסרים של תרבות לא עושים שלום.

אסף the kop 14 במרץ 2015

אלה

איציק 14 במרץ 2015

אם אתה רוצה להיות אליטה, ועוד טובה מזאת שאתה טוען שרמסה אותך, אתה לא יכול להשתמש בשפה כזו, ולהראות שאר רוח. כל השפה שלך היא כזו, אינך ראוי להשתייך לשום אליטה, נמוכה ככול שתיהייה.

אסף the kop 14 במרץ 2015

איציק.
שאני אבין. אסור לי לדבר בשפתם ? איך הם יבינו ?

איציק 14 במרץ 2015

אני חי במדינת ישראל רק משנת 1971, ואני לא זוכר ולו פעם אחת שהשמאל דיבר במושגים של טיהור כלפי הימין, ואני ממש לא ממחביביו. ואפילו לו היה מדבר כך, אסור לך, כי אז במה אתה מוטב ממנו, כפי שאתה רוצה להיות. לגבי השאלה איך יבינו, תדאג אחר-כך, תחילה תדאג לגבי עצמך.

אסף the kop 14 במרץ 2015

הוא לא מדבר.
הוא עושה.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – שום אליטה לא ויתרה על כוחה ממניעים אלטרואיסטיים, תמיד אליטה אחרת ״דוחפת״ אותה החוצה.

האם אתה חושב שיש ייצוג שווה לימניים, מזרחיים, חרדים, מתנחלים, ערבים, אתיופים, רוסים וכו׳ בתוך האליטות ? האם אתה לא חושב שיש צורך בשינוי ?
ֿ
הדוגמא המובהקת ביותר לצביעות של האליטה היא בדוגמא של אריאל הירשפלד (אגב, שני הבנים התאומים שלו הם חברי ילדות שלי, הוא היה שכן שלי במשך עשור, אני מכיר אותו אישית ממסדרונות האוניבאסיטה וכאמור מהשכנות והוא אדם נחמד מאוד), מצד אחד הוא פוסל משוררת מעורכת, חוה פנחס-כהן בשל כך שהיא מתגוררת או התגוררה בשטחים ובשל דעותיה בנוגע לכיבוש ומצד שני הוא מפתלא בעצמו שהוא נפסל בשל הדעות הסרבניות שלו (לשירות צבאי) – זו דוגמא מובהקת למלחמת האליטות שמתרחשת בישראל.

איציק 14 במרץ 2015

זה בכלל לא הנושא. הנושא הוא השפה. לא היתי מוכן להיות שייך לאליטות שמשתמשות בשפה של טיהורים. האם היתה אפליה, כן. האם עדיין יש, כן אבל פחות. האם יש דרך לעשות, כן. האם אני מוכן לעשות זאת בטיהורים… ואתה?

אביאל 14 במרץ 2015

לא יודע לגבי טיהורים אבל כמו שכתבתי אליטות זזות בעיקר בכוח.

אסף the kop 15 במרץ 2015

לא הבנתי את הרגישות שלך לגבי המילה טיהור.
שאני נופח, אני מטהר את האויר. "מקורות" מטהרת את מי השתיה בכדי למנוע מגפות. מכוני טיהור שפכים מטהרים מים לשימוש חוזר לחקלאות.
אני לא אחראי למה שעובר לך בראש שאתה שומע את המילה טיהור.

איציק 15 במרץ 2015

אני מאמין שאתה חכם בהרבה ממה שאתה עושה מעצמך בתגובה זו.

אלון 14 במרץ 2015

מציע גם מסע טיהור בדה באזר שרוב הכותבים בו שמאלנים כמו שציינת

אסף the kop 14 במרץ 2015

תשמור 3ת העצות שלך לעצמך.

דורפן 14 במרץ 2015

עצם המושג טיהור אומר משהו על המטהרים. לא ידוע לי על מטהרים טהורים בהיסטוריה. לרוב אלו היו אנשים די מחורבנים.

אלון 14 במרץ 2015

זה היה בצחוק כמובן

אסף the kop 14 במרץ 2015

מסכים איתך דורפן.
היות ואין מקום להשקפות ימיניות במשפט, באקדמיה ובתרבות אין אלא להסיק שהשמאל עשה שם טיהור, ע"פ מיטב המסורת הבולשביקית. אממה ? היות והימין הוא זה שבשלטון הייתי מצפה שיידע לבצע טיהור נגדי. אין שום סיבה שהשמאל שנזרק לפח האשפה של הפוליטיקה הישראלית, עדיין ישלוט במוקדי כח.

צרפתי 14 במרץ 2015

אסף, כשאתה אומר שהשמאל טיהר את מערכת המשפט, האקדמיה והתרבות מדעות ימניות, עולה מדבריך שפעם האליטות האלה היו ימניות (או שלפחות היתה בהן נוכחות ימנית חזקה). האמנם?

אביאל 14 במרץ 2015

צרפתי – בית המשפט העליון טרום הנשיא ברק היה לרוב בית משפט עליון שמרני ביחס לעולם, נזכיר רק את שמגר לצורך העניין – כאשר האליטות הבינו שאין באפשרותם לשנות בהליכי חקיקה תקינים הם פנו אל בג״ץ ובהובלת ברק הביאו לארצנו את המושג ״הכל שפיט״ שמאפשר להם כאמור אמצעי כוח נוסף.

בנושא הבטחון, האקדמיה והתרבות – את יוצאי האצ״ל והלח״י בן גוריון דאג להעלים מהמערכות כמה שיותר מאשר, בתרבות נזכיר את אצ״ג (אורי צבי גרינברג), את ש״י עגנון שאי אפשר לקרוא לו שמאל בכלל, את אהרן אמיר. מהאקדמיה – בן ציון נתניהו (היסטוריון מוערך בכל העולם) או יוסף קלוזנר (ספרות).
שלא נדבר שאין כמעט שום איש שמאל שמגיע לרמתו ז׳בוטינסקי, על כתביו הפוליטיים, המחזות והשירים שלו מבחינת העומק והאוניברסליזם.

וזה רק מה שעולה לי לראש, בן גוריון תמיד חשש מהאליטה הימנית ובעזרת כוחו העצום דאג להעלים את כוחם החל מהפצצת אלטלנה ועוד הקריאה לכתבי ז׳בוטינסקי או לבגין עצמו כפשיסטים ועד הוצאת אצ״ג מהקנון הספרותי.

צרפתי 15 במרץ 2015

אביאל, לא ענית לשאלתי. עצם העובדה שבשמי ישראל נצצו גם כמה כוכבים ׳ימניים׳ לא עושה אותם ל׳אליטה׳.
תנועת העבודה, כמו כל מערכת אינטרסנטית, דאגה למנוע מכוחות נוגדים להגיע לעמדות כח והשפעה (אליטה), זה לא טיהור זו חסימה.
דרך אגב, היא עשתה עבודה כל כך טובה (מבחינתה) שגם היום, 38 שנים אחרי ה׳מהפך׳, הימין, ששולט מאז במדינה, עדיין תובע את זכותו להיות ׳אליטה׳…

אביאל 15 במרץ 2015

צרפתי – היו אליטות מהימין, הם כמו שכתבתי הפכו למטרה של בן גוריון (אין בזה שום דבר יותר מדי פסול, אלה משחקי כוח שיש בכל מדינה) – בהחלט נעשה טיהור, של אנשי הלח״י והאצ״ל, הרבה בעזרת האשמה הבוטה ברצח ארלוזרוב, הפצצת האלטלנה, הכפשת ז׳בוטינסקי ובגין לאורך השנים.

אני אוהב את החישוב לפיו הימין שולט 38 שנים, לא בא לי שוב לשבת ולכתוב כאן את חילופי השלטון, כתבתי את זה לא פעם בדיונים כאן, זו בדיה, הימין אכן שלט יותר זמן ב38 השנים האחרונות, אבל היו גם הרבה שנות שלטון של השמאל-מרכז וממשלות אחדות.

באבא ימים 15 במרץ 2015

מאז 1977 היו שש שנים של ממשלה בראשות מפלגת העבודה (לא אחדות) שלוש שנים של ממשלת מרכז (קדימה – עבודה) ארבע שנים של ממשלת אחדות – ושנה אחת שבה שרון שלט אחרי הפיצול מהליכוד – סך הכל 14 שנה בהן לא היה שלטון ימין מובהק. הנה כי כן – ימין מובהק – 24, שמאל מובהק – 6 אחדות/מרכז – 8.

ממשלת האחדות היתה יותר ימין משמאל – אני אזכיר שהמערך היה הסמן השמאלי שלה. הליכוד לא היה הסמן הימני שלה – היו גם ש״ס והמפד״ל.

צרפתי 15 במרץ 2015

כח ויכולת השפעה לוקחים, לא מקבלים. אם הימין לא ׳טיהר׳ ועדיין מאשים את מפא״י (מפא״י!) אזי הוא לא יודע לקחת. מסכים חלקית עם הערתך על 38 השנים האחרונות רק מה, מזה 38 שנה שהימין (וה׳מזרחיות׳…) לגיטימי והוא עדיין נתלה בעבר.

אסף THE KOP 15 במרץ 2015

צרפתי,

סוף סוף אתה מסכים איתי.
רשמתי מפורשות שאני מקווה שהימין יתחיל לשלוט ושלא ירעדו לו הביצים מאנשי האליטה הישנה. הם רוח וצלצולים. זה הכל

צרפתי 15 במרץ 2015

אסף, אם הוא לא עשה זאת עד היום אז כנראה שהוא לא יעשה זאת גם מחר.
למה? אולי הוא לא ממש מאמין בנכונות וכנות דבריו ומעשיו?
מאז בגין (אב ובן) ושמיר, נראה לי שדעתם של מנהיגי הליכוד היא רק פוזיציה… ולכן אופוזיציה נפשית תמידית.

אביאל 14 במרץ 2015

דורפן – גדולי המטהרים היו מהשמאל (סטלין, מאו) והם זכו באהדה רבה בתחילת דרכם מהאינטלגנציה המערבית, סתם נקודה למחשבה.

shadow 14 במרץ 2015

אתה אדם מסכן וחולה.

אני מקווה שתמצא מישהו שיטפל בך או כהגדרתך יטהר אותך

אסף the kop 14 במרץ 2015

לך תסיט נגד מתנחלים.
ליצן.

אריק 14 במרץ 2015

מה שאני אוהב באסף זה שהוא מוציא מ"פצפסטיים" שמאלנים את המירי רגב שמקננת בהם.

אסף the kop 15 במרץ 2015

הסתכלתי.
ראיתי סזון, שיתוף פעולה של בן גוריון עם הבריטים וספינה בוערת על חוף תל אביב אשר נוסעיה נטבחים באש מקלעים.

אסף the kop 15 במרץ 2015

תגובה לסניור

תום 15 במרץ 2015

וזה רלוונטי למה?

אסף the kop 15 במרץ 2015

לסניור

איתמר המנומר 15 במרץ 2015

גם רזיאל ובגין שיתפו פעולה עם הבריטים. שמיר לעומת זאת נורא רצה עם היטלר אבל לא יצא.
גם את אלטלנה עדיף שתשמור לעצמך, מלבד הבזיון המטופש שהיה כולו על ראשי אנשי אצ״ל הזויים (קרא בבקשה את בגין על הפרשה) אנשיך רצחו שלושה מחיילי צה״ל באותו היום.
לגבי הסזון, אתה צודק שזה היה קצת ניבזי אבל כל פעם שאני קורא את התגובות שלך (לא מפספס!) אני מייד חושב שהגיע לכם.

אסף THE KOP 15 במרץ 2015

יש הגאים בתותח הקדוש ויש את אלה הגאים באקדח הקדוש.
אלה ואלה ראויים אחד לשני.

אסף THE KOP 15 במרץ 2015

ואגב חלאות – תקרא את הניסיון של בן-גוריון להעליל על ראש עירית נתניה המפא"יניקי אף הוא את הניסיון למניעת התלייה של הסרג'נטים הבריטים.
לגבי אלטלנה – יום לפני הטבח אכן הייתה תקרית אש באזור נתניה. יחד עם זאת מי קבע שבגין היה זה שהורה לפתוח באש, אתה ?
ולגבי השטויות על שמיר – סיפור מצוץ מהאצבע. עוד בטרם נודע מי ומה עושים הנאצים נערכה פגישה בין אנשי לח"י לאיזה קונסול גרמני בשגרירות מסוימת. מהר מאוד הבינו בלח"י במי מדובר והפסיקו כל ניסיון לחבור לגרמנים.
בניגוד לשמאלן המצוי אתה קצת יותר בקיא בהיסטוריה. בדומה לשמאלן המצוי, אתה לא בוחל מלעוות אותה.

המכבייה 15 במרץ 2015

נו, ולמה נלחמנו בהם?
יוחזר המנגט הבריטי!!!

המכבייה 15 במרץ 2015

המנדט

איתמר המנומר 15 במרץ 2015

ההיסטוריה היתה מעוותת כשהגעתי הנה…
אבל לסבר את אזניך – הכשלון של בגין בפרשת אלטלנה היה שהוא נתן את הפקודות הנכונות אבל אף אחד לא הקשיב. הוא עבד בשיתוף פעולה והסכמה מלאים עם בן גוריון ואמנם לא הסכים עם חלק מההחלטות אבל קיבל את הדין.
חלק מקציני אצ״ל בחו״ל וקברניט הספינה המרו פקודות ישירות של בגין, מספר פעמים וכך יצרו את הטרגדיה המטופשת. בגין לא הודר רק בגלל שהיה איש ימין אלה בעיקר בגלל שהתגלה כמי שאינו שולט באנשיו.
ואם תרשה לי קצת סלחנות – גם אנשי האוניה ההיא אשמים קודם כל בניסיון להיות ״פלמ״חניקים״ ולא בשום ניסיון מרידה רק שבדיוק מה שקרה לפלמ״חניקים שניסו להיות ״פלמ״חניקים״, זה נגמר באסון.

לגבי שמיר, עם כל החיבה שיש לי אלו, היו שלושה מפגשים והתכתבויות רבות. את הנאצים הכרנו עוד לפני שהם נהיו נאצים וזו היתה שטות ממדרגה ראשונה.
אני לא שופט אותו על כך או על העובדה שכנראה חיסל יותר יהודים מערבים וכדי שתשים לב לעובדה שלהבדיל מבגין הוא לעולם לא הודר או מודר ע״י מפא״י.

אסף the kop 15 במרץ 2015

מה שמותר לשמאלנים…

http://m.nrg.co.il/online/1/ART2/683/434.html?hp=1&cat=402&loc=13

סניור 14 במרץ 2015

השמאל לא למד כלום מרצח רבין ועל כן יש לטהרו. אהבתי.
תסתכל טוב אחורה, אולי תראה שם דבשת.

ניתאי 15 במרץ 2015

עושים תחרות הסתות במערכת הזאת? לא בטוצ שהמאל ינצח.

ישי 15 במרץ 2015

לכל השמאלנים שמדזעקים:
כדאי בהחלט להבין שהימין מודר על ידי השמאל במוקדי הכח במדינת ישראל, למרות השינוי בדעות העם.
אם זה יימשך, בסופו של דבר מה שיקרה יהיה אלים, בסגנון של אסף.
מי שמפחד מהסגנון של אסף, ורוצה להמעיט את האלימות, אז כדאי לעבוד על כך שהאליטות יתנו כמה שיותר מקום לימין במוקדי הכח, והשלטון יתחלף באופן מסודר ויציב.

אסף THE KOP 15 במרץ 2015

למה טיהור נקשר אצלכם באלימות ?

ישי 15 במרץ 2015

המילה טיהור נקשרת אצלם בטיהורים של סטלין.
זה היה די אלים.
ובלי קשר לשאלה אם המילה נקשרת או לא לאלימות, ככל שיהיו פה יותר אנשים שירגישו שלמרות שהם רוב ימני, אבל המיעוט השמאלני הוא זה ששולט ברוב מוקדי הכוח ולא נותן להם לשנות דבר, הסיכוי שתהיה פה אלימות גבוה יותר. בחברות שבהן יש מנגנון של שינוי, יש הרבה יותר יציבות.

אסף THE KOP 15 במרץ 2015

הבנתי,
הטיהור אצל אנשי שמאל מקושר אצלם למה שהם מכירים מהניסיון בבית.
עצוב.

אביאל 14 במרץ 2015

יואלזיניו – היי היי גם אני כאן !

דמוסתנס 15 במרץ 2015

אני לגמרי מסכים שקיימת אפליה נגד הימין במוסדות רבים במדינה. התקשורת שמאלנית ובתי המשפט ומוקדי כוח רבים מדי אינם הטרוגנים כלל.

אסף, להגיד שהשמאל לא למד כלום מרצח רבין זה פשוט זלזול באינטליגנציה, הרי השמאל רצח את רבין, נכון?? איך אתה יכול
להגיד שההסתה נגד ביבי פרועה מדי (וגם לדעתי נחצה פה קו) בלי להזכיר שאותו ביבי נאם על המרפסת של מפגן השנאה וההסתה הכי מכוער שראינו במדינת ישראל. מאז ועד היום ביבי מחוק מבחינתי, למרות שהוא כריזמתי ואני מסכים עם רוב דעותיו, מאז הלילה ההוא מבחינתי הוא רוצח עם דם על הידיים.

לגבי הטיהור הזה שאתה מדבר עליו, עזוב את זה שזה נשמע מזעזע, אני שואל ברצינות, איזה מהלכים את מציע??

אסף the kop 15 במרץ 2015

ביבי נואם מוכשר. בין אם זה בקונגרס ובין אם זה במרפסות. לגבי מפגן שנאה, הכל על ראש השב"כ. הוא זה שפרסם את רבין במדים של נאצי. עדיף היה לפרסם אותו עם בקבוק של וויסקי כי רק שיכור יכול היה להביא לעולם את הסכמי אוסלו.
לגבי הטיהור – נתחיל בזה כאשר אקדמאי משווה את המתנחלים/צה"ל לנאצים (קרה ממש היום), יהיה לפחות קולגה אחד שלו שיפסיק לדבר איתו. לא בקשה מופרזת הא ?

אביאל 15 במרץ 2015

בנוגע לכרמי גילון, במדינה בה היה לשמאל הגינות עצמית הוא לעולם לא היה נותן לפשלה הבטחונית הגדולה בתולדות המדינה להופיע באיזה עצרת או כינוס שלו – במדינה מתוקנת כרמי גילון היה נעלם מהמסך הציבורי לחלוטין, אבל פה מספיק שהוא ידבר נגד הימין ושוכחים לו הכל.

עוד דוגמאות (מתוך הטור של קלמן ליבסקינד)

1.גיורא ענבר – עומד לצד שבתי שביט בעצרת הבטחוניסטים כאשר זה טוען כנגד עסקת שליט, בעוד שגיורא ענבר כתב טור מלא בשבחים לנתניהו לאחר העסקה.

2.אסף חפץ טוען נגד ההתנחלויות, בעוד שהוא בעצמו רץ בפריימרס של הליכוד לפני כמה שנים וחילק שבחים לנתניהו (כאילו שהתמיכה בהתנחלויות התחילה רק בקנדציה הנוכחית).

3.את מאיר דגן התקשורת שיספה לחלוטין במשך שלוש השנים הראשונות שלו בתפקיד – אמרו עליו "דגן יודע להרוג" – זה לא מפריע לתקשורת להפוך אותו למנהיג הדור כאשר הוא מדבר נגד נתניהו.

אסף THE KOP 15 במרץ 2015

מאתרגים.

בסוף אנשים יבינו שהבחירות האלה הן בין האינטרסים של שלדון לאלו של מוזס.
נכון להיום אני מעדיף את הראשון.

שד אדום 15 במרץ 2015

זה נבלה וזה טריפה,אני אישית לא הייתי מעדיף כסף שבא מזונות במקאו.

אביאל 15 במרץ 2015

שד – למה זונות ? הימורים חוקיים להמהדרין, הרי מלינים פה למעלה על חוקיות של סמים קלים כדי למנוע מגורמי פשיעה את הרווח ושזה מגיע להימורים (עוד רעה חולה של בני אדם) זה הופך למוקצה.

שד אדום 16 במרץ 2015

אין לי בעיה עם הימורים חוקיים,הבעיה היא שניצול של נערות עניות מסין היבשתית מממן את ראש הממשלה,וכמו שאמרתי,גם את מוזס אני לא סובל.

אסף the kop 15 במרץ 2015

שד אדום
זכותךלהעדיף כסף שמגיע מבני סונות אירופאיים וחלאות אנטישמיות.

אסף the kop 15 במרץ 2015

זונות

אריק 14 במרץ 2015

מילא להצביע ליאיר אבל לצטט את האישה הבלתי נסבלת ההיא?? וציטוט כל כך ארוך.
אתה כנראה פספסת את הפוסטים של גיל שלי… לפיד היה שר אוצר מזעזע.

איציק 14 במרץ 2015

מה, אסור שלא להסכים עם גיל שלי????? ואוווו
(גיל שלי, סליחה, זה לא אישי נגדך)

Matipool 14 במרץ 2015

קצת בדומה לבני אבל מכיוון אחר – אם אחד כמוך לא יכול להשתחרר מ״הבית הבית״רי / ליכודניקי״ שבו גדלת , אז סיכוי גדול שמה שהיה הוא שיהיה וזה עצוב לי .
מצד שני – לפיד מבחינתי הוא ה״סקנד צ׳ויס״ ואני מסכים עם כל היתרונות שלו ושל מפלגתו אותן ציינת ולכן אני שמח על הקול שלך שלא חזר ״הביתה לליכוד״ .
אני אבחר בהרצוג / עבודה / המחנה הציוני ( לא מת על לבני אבל זה מה יש . כל דבר כמעט יותר טוב מביבי ) . תענוג לשמוע אותו מדבר ולדעתי הוא האיש הנכון . חבל שאנשים מתייחסים יותר מדי למראה הלפלפי ולקול הגבוה שלו .
חייבים להעיף את ביבי !

רועי 14 במרץ 2015

הוא האיש הנכון ?
תענוג לשמוע אותו מדבר ? זו ההכשרה שצריך כדי להיות ראש ממשלה ?
עצוב שבשנת 2015 כל מה שאתה צריך זה לסנן את דף המסרים של ראובן אדלר "נחזיר את התקווה" "נביא שינוי" וזה הופך אותך כשיר להיות ראש ממשלת ישראל.

עידן. 15 במרץ 2015

נתניהו ראש ממשלה כבר שמונה שנים ועדין לא הבנתי מה הפך (ועדיין הופך) אותו כשיר להיות ראש ממשלה.

אם הטיעון שלך הוא שרק מי שכיהן כראש ממשלה כשיר להיות ראש ממשלה, אז אכן מדובר בטיעון לוגי שאי אפשר לעמוד בפניו.

matipool 15 במרץ 2015

כן רועי . הוא האיש הנכון .
מה הבעיה עם זה שתענוג לשמוע אותו מדבר ? שהוא לא מתלהם ? שהוא שקול ? שבדברים שלו אתה לא שומע רק איומים , הפחדות וחוסר חזון ? שהוא נותן קצת תקווה ? שהוא עם רגליים על הקרקע בניגוד לצמד הקיסרים מקיסריה ?
איזו הכשרה הייתה בדיוק לביבי לפני בחירתו ?
הרצוג נמצא שנים במערכת , שימש במס' תפקידי שר , מקובל ומוערך משני צדדי המפה הפוליטית . הוא בטח הרבה יותר מוכן ומוכשר מכפי שביבי היה לפני בחירתו הראשונה .

רועי 15 במרץ 2015

לא שומע הפחדות ? כנראה שאתה שומע מה שאתה רוצה לשמוע.
מבוקר עד ערב הוא וציפי (האם היא האישה הנכונה ? למה מתעלמים מזה ?) עסוקים בהפחדות מה יהיה אם ביבי יישאר ראש ממשלה.
"בידוד בינלאומי" "חרמות" :"קריסה" "רע רע רע"
אם זה לא הפחדות אני לא יודע מה כן.
ובלי קשר לדעתך על ביבי, עם יד על הלב, אתה באמת מאמין שבוז' מסוגל להיות ראש ממשלת ישראל ולהנהיג את המדינה המסובכת הזו ?
וציפי ?

אוהד 15 במרץ 2015

כן

matipool 15 במרץ 2015

חד משמעית ועם יד על הלב – בהחלט מאמין שהרצוג מסוגל להיות ראש ממשלה טוב לישראל .
לגבי ציפי – קצת פחות חד משמעי ובתקווה שהיא תקבל ממשלה עובדת ומתפקדת טוב . חוץ מזה , הרצוג לא הולך לשום מקום והוא יהיה צמוד צמוד אליה .

אביאל 14 במרץ 2015

"מה שהיה הוא שיהיה" – זה לא של מפא״י (העבודה) ?

גיל שלי 14 במרץ 2015

אני מאוכזב שיאיר לפיד מצליח להוכיח שבישראל לא חשוב מה תעשה, חשוב מה תגיד. יאיר לפיד לא עשה דבר באוצר (לא צריך להבין בכלכלה כדי לראות את זה), אבל הוא ידוע לקלוע לטעם הציבור, ראינו את זה במאמרים שלו. זה נורא עצוב לי שהשקר בישראל הוא הדרך הבטוחה ביותר לצבור קולות. העטיפה לפני המהות

אורן השני 14 במרץ 2015

אם למישהו הייתה מהות כל המתלבטים (שזה רוב ה"שמאל-מרכז-ימין" המתונים) היו מצביעים לו.

עכשיו נותר לבחור במי שהכי פחות גרוע ולפי חישובי קואליציה כאלה ואחרים.

גיל שלי 14 במרץ 2015

אך ניתן לבדוק את יאיר לפיד על בסיס הביצועים שלו ולא על בסיס הדיבורים, אנשים פשוט מתעצלים לעשות זאת, לכן מאמינים לתעמולה שלו, מתוך הנחה שכולם אותו דבר במילא

אורן השני 14 במרץ 2015

אני מסכים, אני לא מאמין לרוב התעמולה שלו, הוא איכזב וחלק מזה הסיבה שלא אצביע לו שוב.

מצד שני אפשר לומר כך על כל מועמד שכבר היה בכנסת (ראית מישהו ללא תעמולה? ללא הבטחות שלא קוימו?) ולפסול אותו, וכך באמת חלק גדול מהציבור תמיד יצביע למפלגה החדשה התורנית.

צריך גם להתחשב בנסיבות (משרד האוצר, בחירות אחרי שנתיים, מלחמה, ביבי על הראש) ובהישגים של שאר הרשימה שלו, וזה הספיק לו למקום השני אצלי הפעם.

איציק 14 במרץ 2015

גיל, הוא לא היה פחות טוב מהאחרים, שלא עשו כלום או הרסו (אני מדבר על מפלגות הקואליציה שאינם יש עתיד). מה שעוד, אתם מתרכזים בלפיד מול… אבל צריך להשוות את המכלול, ובמכלול היתרון של יש עתיד על כל מפלגה אחרת (קואליציה או אופוזיציה) הוא עצום.

דור 14 במרץ 2015

לפיד היה שר האוצר הגרוע בתולדות המדינה. הדבר הטוב היחיד שלקחתי ממנו היא ההבנה של עד כמה חשובים החרדים בממשלה בשביל היציבות, ועד כמה ההשתלחות בהם על רקע מימון הישיבות והגיוס היא אנטישמיות גרידא. להקיא ממערכת בחירות שעשתה ראש ממשלה (גם אם כושל) ללעג ולקלס, בושה שהבחירות הן אישיות ולא על בסיס אידאולוגי. מה שהיה הוא שיהיה גם אם הרצוג יזכה, לפחות עד שיעלו את אחוז החסימה לאזור ה12 מנדטים.

איציק 14 במרץ 2015

נשאר חלוקים… וכולי תקווה שלא נראה יותר את החרדים בקואליציה, אחרת זה במידי הופך לגואליציה.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – אין קואלציה בלי חרדים.

איציק 14 במרץ 2015

הפעמים הבודדות שהיה, היתה תקווה. אני עדיין מאמין בטוב שבאדם, ולכן מאמין שזה יתכן. ואם לא, אז כבר נכתב שיצר האדם רע מנעוריו.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – נמשיך באנלוגיה – חרדים זה רע, רע צריך לטהר ?

איציק 15 במרץ 2015

חס וחלילה. אני אמשיך להאמין שכל ממשלה שכוללת אותם זה רע, אני אמשיך לשכנע שאסור להצביע להם, ואני אכבד כל בחירת בוחר גם אם אהיה עצוב.

רן הנרגן 14 במרץ 2015

הנה התרחיש האופטימי שלי.

הרצוג מנצח. ביבי פורש.

קיצוני הליכוד בראשות יריב לוין ואלקין חוברים לבנט. המתונים בראשות הנגבי ובתמיכת סער חוברים לכחלון ומקימים את חרות החדשה. יחד הם נכנסים לממשלת הרצוג תמורת תיק האוצר.

הרצוג מקים את הממשלה הבאה:
מחנ"צ 26
כולנו 11 + הנגבי 7
מרצ 5
יש עתיד 13
שס 5

ככל שלמחנ"צ יהיו יותר מנדטים וליש עתיד יהיו פחות מנדטים, מתוך אותה עוגה של 39 מנדטים, סיכויי התרחיש הזה להתקיים – שהוא היחיד שבו יש ממשלה יציבה שלא בראשות נתניהו – גדלים

דבר אחד עולה בברור מכל הסקרים. לא להרצוג ולא לנתניהו יהיו 61 ממליצים. ההכרעה למי לתת את המנדט ראשון היא של ריבלין.

ככל שהפער בין המנדטים של המחנ"צ לליכוד יהיה גדול יותר יקל על ריבלין להעניק את המנדט להרצוג.

נ.ב למי שמתלבט בין מחנ"צ למרצ כדאי להצביע למרצ פן לא יעברו את אחוז החסימה ואז כל התרחיש עולה בעשן.

בני תבורי 14 במרץ 2015

התסריט שלך אפשרי, רק שאני לא רואה את הנגבי מוביל ולא את סער.

פו 14 במרץ 2015

אם התרחיש הזה יקרה מי שינהיג לפחות בהתחלה זה דני דנון כי הוא יו"ר מרכז הליכוד :)

וברצינות- זה יהיה קרב בין ארדן ליעלון

אוהד 15 במרץ 2015

ברקת

פן 15 במרץ 2015

קשה לי להאמין שברקת יתמודד על ראשות הליכוד באופן מיידי בלי לרוץ קודם בפריימריס

אביאל 14 במרץ 2015

כן כן, כי חירות של פעם בהחלט יכולה לשבת עם מרצ.

ניר 14 במרץ 2015

הדבר שאני הכי אוהב לראות אצל ביבי זה היכולת שלו לייצר שונאים. כחלון, ליברמן, בנט ואפילו רובי ריבלין, שאמור להטיל את הרכבת הממשלה, , אלה אנשים שהיו אמורים להיות בכיס שלו בלי שום מאמץ גדול, לאיש הזה יש כישרון לייצר מערכות יחסים של שנאה כלפיו.

עדיין מוקדם לדעת, אבל אולי הדבר הזה הוא שיביא לקץ השילטון שלו ולא שום דבר אחר.

אדם 14 במרץ 2015

אני לא יכול לשמוע יותר את הטענות ש״איכפת להם״. אני פשוט לא מאמין שלא לפיד ולא כחלון ישבו באופוזיציה. הם ימכרו הכל בשביל להיות בממשלה, גם את אמא שלהם, ואם לא יהיו קונים הם פשוט יחזרו הבייתה ולא יעשו דבר מהאופוזיציה. מצטער, לאופוזיציה יש חלק חשוב בדמוקרטיה ואי-אפשר להתעלם ממנה. האנשים האלה צמאי כח ומלאים בעצמם (כחלון פחות מרגיש ככה אבל אני לא מוצא סיבה להאמין שהוא אחר). אם אחד מהם באמת יבחר צד וישב באופוזיציה אולי יהיה סיכוי שבבחירות הבאות אהיה מסוגל להקשיב לקשקשת שלהם, עד אז, שיוכיחו שאיכפת להם.

משה 14 במרץ 2015

אני שומע כבר חודשיים את מצביעי לפיד נותנים 1001 תירוצים למה הם מצביעים שוב לאותו אדם. אני מוכן לקבל משפט בסגנון "הוא לא הצליח אבל אני נותן לו עוד צ'אנס" אבל כל ההסברים הפתלתלים בסגנון "יש לו אנשים מצויינים" , "הוא רצה לעשות הרבה דברים טובים אבל ביבי לא נתן" או "הוא עשה המון דברים טובים שאתה לא יודע עליהם" פשוט מגוחכים בעיני. אתמול קראתי טור (אני לא זוכר איפה) שמסביר איך ביבי עשה (עוד) טעות ענקית בפיטורים שלו ושיאיר לפיד בזכות הפיטורים הרחיק את עצמו מכל כשלונות הממשלה האחרונה. האיש הפך לש"ס של לא מעט חילונים, בבחירות הבאות תשב בתשדירים שלו זקנה אשכנזיה שמסבירה לנכד שלה איך הצבעה ללפיד זו מסורת…

איציק 14 במרץ 2015

ראשית, אני כן מוכן לתת לו עוד צ'אנס. שנית, למה הנבחרת של המפלגה הפכה למילת גנאי? כי בליכוד זה זבל, בעבודה בושה, ורב חברי הכנסת, עצוב לראות ולשמוע אותם? פעם המפלגות היו מציגות את הנבחרת ומתגאות בה, כי היו מישה ארנס, מיקי איתן, שבח ויס, שלמה הילל, זבולון המר. והיום יש חידלון. אז אצל לפיד יש נבחרת שעובדת והרבה יותר טוב מאחרים ולכן אין מה להתביש בה. וכן, יש עתיד ניסתה לעשות הרבה דברים טובים אבל ביבי לא נתן, ושם רגלים, החל מאילוץ יש עתיד לקבל את משרד האוצר. ואם תבדוק אז יש עתיד גם עשתה הרבה דברים חובים בחקיקה היומיומית שלא שומעים עליה, אבל גאים שהיא בוצעה. למה להסתיר? אז יש המון סיבות להצביע יש עתיד, ומסורת היא לא אחת מהן. אלו שממש אין להם משהו חכם לומר נגד יש עתיד כותבים שהיא הש"ס של החילוניים, אך אין לכך שחר. הלוואי והמפלגות של הליכוד והעבודה יחזרו למה שהיו פעם מבחינת המנהיגים שלהם והנבחרות שלהם. או אז אפשר יהיה גם בלי יש עתיד, כי אם לבחור בדרך הימין או השמאל. היום שתי המפלגות איבדו את הדרך ואין להם הנהגה שתאפשר למצוא אותה.

משה 15 במרץ 2015

א. אני לא יכול לקבל טענות על נבחרת איכותית כשעפר שלח, שהוא אחד שמאל מובהק נותן יד לגזל שעשו בנט וחבריו בכנסת האחרונה או לכך שאדון לפיד קורא ליעקב פרי המולטי מיליונר "מעמד ביניים", חליק.
ב. ושוב, מה היה חלקו של לפיד במחדלים של ממשלת הכלום האחרונה ?

אוהד 15 במרץ 2015

לא מקבל את טענותיך על הנבחרות של המפלגות הגדולות:
בליכוד: יעלון, ארדן, ישראל כץ ( איש דוחה אבל ביצועיסט מהמעלה הראשונה ) הם אנשים ראויים מאוד.
בעבודה: שלי יחימוביץ, סתיו שפיר, שמולי, מרגלית אלה אנשים ראויים מאוד.
על כולם למעלה אפשר להגיד דבר אחד- הם חודשבים על הציבור ראייה כוללנית ולא סקטוריאלית, אוהבי אדם וארץ.

יואב דובינסקי 14 במרץ 2015

ללא קשר להשקפותיו של יאיר לפיד, אתה, שיצאת לדוקטורט בחו"ל, עם כל הקשיים הכלכליים והתרבותיים והריחוק מהמשפחה וכל מה שמשתמע מכך, נוח לך להצביע לאדם שניסה לעשות קיצור דרך ולקפוץ ללימודי דוקטורט בלי תעודת בגרות? אתה חי עם זה בשלום? אולי אני קטנוני (וגם מאוד סגור על מרצ), אבל מעבר לכל השקפה פוליטית שלו, אני לא מסוגל אפילו לחשוב על זה

איציק 14 במרץ 2015

האמת, צרם לי במידת מה, אבל אם כבר, צריך לשאול את אוניברסיטת בר אילן איך קיבלו אותו לדוקטורט. אומר יותר מכך, אם היה מתקבל בגיל 21, זו היתה חוצפה, אבל בגילו יש קרדיטים שיכולים לזכות בניקות שיחשב לאקויולנט. אני לו בא להגן על המהלך של אוניברסיטת בר-אילן, וקשה לי להבין איך עשו זאת, אבל באירופה מישהו שהוא טכנאי, מקבל זיכוי ענק להשלמת תואר ראשון לפי המטווה החדש שהם עושים (מטוו בולוניה, או שם דומה). אבל אשאל אותך, שאלה אחרת. האם לא הפריע לך שצבי ינאי ז"ל היה מנכ"ל משרד המדע ללא שום השכלה פורמאלית? לי לא.

בני תבורי 14 במרץ 2015

איציק,
דוגמה מצויינת, רק שצבי ינאי היה אדם שהכיל כמויות עצומות של ידע רלוונטי לעיסוקו ולפיד אדם מוכשר בתחומו (ואני מוכן להתווכח גם על כך).

איציק 14 במרץ 2015

בני,
אני לא מבין על מה הויכוח. אני מסכים איתך שצבי ינאי היה אדם משכמו ומלע. אני מסכים שיאיר לפיד לא עומד איתו דאותה מדרגה. אני רק אומר שכל אחד רשאי להגיש מועמדות לכול עמדה, באם מתאים הוא או לא. תפקידו של הגוף המקבל לבדוק את כל הנתונים. אם להאשים מישהו, זה קודם כל את אוניברסיטת בר אילן שקיבלה אותו (בהנחה שיאיר לפיד לא הציג תעודות כוזבות).

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – אתה ראית את הסרטון של ב.מיכאל על טוריו של יאיר לפיד (עוד לפני שלפיד חשב ללכת לפוליטיקה אגב) ? איך הוא כלל את קופרניקוס עם הפילוסופים היוונים ? איך הוא כלל את ג׳אקומטי עם גדולי הרנסאנס ? ועוד טעויות איומות – עכשיו הנקודה היא לא טעויות, כולם עושים אותם, אבל כמו שב.מיכאל וגיל שלי ממש כאן – לפיד הוא שרלטן, הוא עיתונאי שחי בעידן האינטרנט ויכול בהקלקה בטלפון הסלולארי שלו לבדוק מיהם קופרניקוס או ג׳אקומטי, אבל הוא סומך על זה שקוראיו יאמינו לכל דבר שהוא אומר, בדיוק כמו שהוא משקר במצח נחושה לבוחריו כמו שגיל שלי טוען כאן.

תקליק ביוטיוב, ב.מיכאל יאיר לפיד – תצפה ותגיד לי את דעתך על הבחור.

איציק 14 במרץ 2015

אביאל, אם תקליק על השקרים של ביבי, תמצא שקרים הרבה יותר גדולים. בן האדם סיפר על אירועים שזכר בטרם נולד. סיפר על יחסיו עם זאבי כשר בתקופה שבכלל זאבי לא היה בקואליציה. אז אני לא אומר שלפיד היא טלית… אבל הוא בעל ידע רב מהרבה אחרים, אך נופל פעמים בלשונו. ואני לא חושב שהוא מנסה לסובב אף אחד. העיניין הוא, שאני ממש לא משווה את לפיד לצבי ינאי, כי אני חושב שמעטים יכולים להשתוות אליו. אני טוען שבר אילן היו צריכים לבדוק טוב טוב את מה שהם עושים לפני שמאשרים דבר כה חריג. אני לא חושב שאי אפשר לתת למישהו ללמוד לתואר שלישי ללא לימודי תואר ראשון ושני כמשהו מוחלט, אבל כדי לאשר זאת, יש צורך בטיעונים מאוד חזקים. לפיד רשאי להגיש בקשה ללימודי דוקטורט, כמו שכל אחד רשאי. מאחריותה של אוניברסיטת בר אילן לדחות אותו, או לספק טיעונים כבדי משקל למה אושר.

אביאל 14 במרץ 2015

מסכים חלקית לגבי נתניהו, מסכים בהחלט לגבי בר אילן ולא מסכים לגבי לפיד והעגל תמיד רוצה לינוק.

איציק אלפסי 14 במרץ 2015

אביאל, ראיתי, תודה על ההפניה.
הבנאדם כתב טור שבועי במשך כמה עשורים. בנוסף כתב עוד מאות, אולי אלפי, כתבות ומאמרים. הוא כתב שירים, תסריטים ואחד עשר ספרים. זה מליארדים של מילים ומיליוני עובדות. ברור שאפשר יהיה למצוא שם טעויות. אולי אפשר לבקר אותו ולומר שהיה צריך להיות יסודי יותר, אבל זו לא שרלטנות. מה גם, שלפחות כפוליטיקאי, יאיר לפיד, בעיני, מפגין יסודיות ראויה לציון. אתה וגיל שלי מטבע הדברים בקיאים יותר ממני לגבי תפקודו כשר אוצר. אבל האופן שבו הקים את המפלגה שלו ומנהל אותה והאופן שבו ניהל את שתי מערכות הבחירות בהן התמודד בהחלט מרשימים בעיני. גם המעבר שעשה מתפקיד של עיתונאי לתפקיד של שר בממשלה וחבר בקבינט וודאי הצריך ממנו הרבה למידה ועבודה יסודית.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק אלפסי – זה מעבר לטעויות בסיסיות כמו שאמרתי, אבל זה בהחלט לא קו שחור על לפיד.

בקשר להתנהגות המפלגה, בדיקקטורה מפלגתית ותעיד על זה חברת הכנסת עדי קול אין הרבה צרות בבית.

בנוגע לתפקיד שר האוצר, אני חושב שהפוסטים של גיל בנושא הוכיחו את זה מספיק.

איציק 15 במרץ 2015

זו דקטטורה של הקמת מפלגה. אבל כתוב שאחרי 10 שנים כאשר יהיו יסודות ויהיו מוסדות היא תעבור לבחירה דמוקרטית של נצידים. יש בזה הגיון. אולי היה אפשר לעשות 5 ולא 10 שנים, אך זו לא דיקטטורה.

אביאל 15 במרץ 2015

איציק – גם אצל ליברמן יש ״ועדה מסדרת״, בינתיים זו דיקקטורה, אגב זה לא תמיד דבר רע בפוליטיקה, אבל שלפיד לא ילמד אחרים על דמוקרטיה.

איציק 15 במרץ 2015

ועדה מסדרת תמידית, לא תופעת מעבר עד שהמוסדות יתייצבו. למרות שאני מקבל את זה גם. אני מקבל הרבה יותר מאשר גוף חיצוני שיקבע מי חברי הכנסת ויקבע להם מה לומר, מה לעשות ומה להצביע ויסתתר מאחורי הוד קדושתו ויתן לאחרים להתלכלך.

יואב דובינסקי 14 במרץ 2015

גם על אוניברסיטת בר אילן אין לי מילים טובות להגיד בפרשה הזאת. אבל זה עניין של קידוש קיצורי דרך והצלחה אינסטנט.

איציק 14 במרץ 2015

ממש לא בהכרח, כיוון שהוא הגיע עם רקורד מסוים של כשיה בתחום הרלונטי. עמוס עוז מרצה שנים באוניברסיטת בן גוריון, ולא זכור לי שהוא השלים לימודי דוקטורט, אך אני מעדיף אותו על הרבה דוקטורים. אני אחזור שוב, נראה לי די מוזר האופן בו לפיד התקבל, אני במקומו גם לא היתי מגיש מועמדות, אך קיצור דרך זה להגיש בקשב בגיל 21. בגיל שלו, עם הרקורד שלו, והמחלקה שאליה הוא הגיש את הבקשה מוזר זה כן, קיצור דרך, זה לא.

יואב דובינסקי 14 במרץ 2015

אגב, איציק, בנושא אחר לגמרי, עובדים עכשיו בוועד האולימפי הבינלאומי על נוסחה להנצחת ספורטאים שנהרגו במשחקים האולימפיים. עדיין לא ברור הפורמט לגמרי, אבל כנראה מדובר באזור התייחדות בכפר האולימפי בריו ודקת התבוננות בטקס הסיום. צריך לראות איך זה יראה, אבל זה צעד מעודד.

איציק 14 במרץ 2015

שמעתי על כך…
ראשית, שאפו גדול על שאתה זוכר את הדיון ההוא!!!
שנית, אכן זה יהיה יפה אם זה יעשה, בצורה צנועה ומכובדת.

גיא זהר 14 במרץ 2015

עמוס עוז, אדגר קרת או להבדיל משה ארנס הם בעלי תואר פרופסור כמרצים, אני לא חושב שמדובר בתואר שעומד בפני עצמו וניתן להשוות אותו לתואר שלך או לחילופין של אילנה דיין.

איציק 14 במרץ 2015

אני לא בטוח אבל נדמה לי שמישה ארנס השלים לימודי דוקטורט.

צור שפי 14 במרץ 2015

לאריס תואר שני. לא פרופסור, לא דוקטור. לשיבחו שהוא אף פעם לא טען אחרת.

צור שפי 14 במרץ 2015

אריס=ארנס

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – לא צריכים להיות עם תואר שלישי (ד״ר) כדי להרצות באוניברסיטה (למדתי את זה לצערי על בשרי), אבל צריך תעודת בגרות (לימודי ליבה אגב), תואר ראשון, תואר שני כולל תזה (אם אני לא טועה) כדי להוסיף את ראשי התיבות ״ד״ר״ לשמך, זו הנקודה.

איציק 14 במרץ 2015

יש אך ורק שתי דרכים כדי שתוכל להוסיף תואר ד"ר ליד שמך והם, או לעשות ד"ר או לקבל ד"ר של כבוד. אני מכיר כמה מרצים מבריקים ללא תעודת דוקטור, וכמה מרצים גרועים למרות שיכולים להוסיף את התואר לפני שמם. אז למרות ניסיונך המר, זה עדיין לא עושה את זה נכון. אני מסכים שלרוב חשוב שמרצים יהיו עם התואר, אך יש יוצאם מהכלל שהם מרצים יוצאים מין הכלל.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – למה ברחת להערה שלי על הניסיון האישי ?

אתה טענת (על עמוס עוז) שהוא יכול להרצות מבלי להיות דוקטור ואני רק טענתי שאי אפשר להיות דוקטור בלי תעודת בגרות, תואר ראשון ושני – זה לא נכון ? אתה לא מבין את ההבדל ?

איציק 15 במרץ 2015

על זה כבר כתבתי שחריג אבל אפשרי. אתן דוגמא חריגה ובטח לא מיצגת את לפיד. לנו היו ידידים מהעליה שלנו אשר היגרו לארה"ב שהאבא קיבל דוקטורט במתמטיקה ברוסיה בסוף התואר השני, ללא לימודי דוקטורט וברוסיה יש עוד שלב בינים שדילגו לו על שניהם. הסיבה היתה שבמסגרת הלימודים הרגילים פיתח לבד תאוריה מתמטית חדשה (משהו בתחום הלוגיקה, לא מבין בזה). על פיתוח זה קיבל אוטומאטית דוקטורת. כמו שכתבתי כבר, לעילוים ניתן לאשר קיצורי דרך. בגלל זה, אני לא חושב שלפיד לא המקרה, אבל לשי עגנון היתי מעניק כמו שהעניקו למתמטיקאי ההוא. זה רק בא לספר, שניתן לאפשר חריגים לא רק בקבלה ללימודים כי אם בהענקה אוטומאטית של תואר אקדמי ולא לשם כבוד.

יואב דובינסקי 15 במרץ 2015

בשביל להרצות לא חובה דוקטורט וברור שיש מרצים גרועים עם ומצוינים בלי ולהפך. אין שום בעיה שילמד כתיבה ספרותית, קורס בהגשה עיתונאית או בפובליציסטיקה או בכתיבת שירים לריטה. אבל רוצה דוקטורט, תעשה מסלול מקובל ומאושר, בלי קיצורי דרך. גם אם זה אומר השלמת בגרויות ותואר ראשון. אני לא קטנוני לגבי הכרה בקורס כזה או אחר, אבל רבאק, אין לו בגרות. זה לירוק לאקדמיה, למחקר, לכולם בפרצוף. בלשון המעטה, זה לא לכבודה של בר אילן. ועדיין, זה לחפש קיצורי דרך.
יש כל מיני מסלולים, ביניהם גם מסלול למצטייני תואר ראשון שעוברים ישירות לדוקטורט מבלי לכתוב תזה. בבריטניה לא פעם מתחילים במסלול לתואר שני mphil ובשלב מסוים עוברים ישר לכתוב phd. בארה"ב גראד סקול לאו דווקא נותן תואר שני לפני הדוקטורט. יש בבריטניה גם מסלול למרצים ותיקים שלא עשו דוקטורט אבל הרצו במשך שנים ופרסמו מאמרים אקדמיים ויכולים לקבל דוקטורט עפ"י איגוד הפרסומים תחת אותה תמה ולהגיש אותם כעבודת דוקטורט. כולם דורשים תואר ראשון ובוודאי בגרות ועבודה מוצלחת ומוכחת באקדמיה. בכלל, אני גם מתקשה להבין למה ילד שמנת מהגימנסיה לא יכול להשלים בגרות.

איציק 15 במרץ 2015

יואב, אתה לא סותר את מה שכתבתי. רק עד כמה שאני זוכר, בארץ כדי ללמוד לימודי תואר ראשון אין חובת בגרות אם אתה מעל גיל 35 (לפיד עמד בתנאי הגיל – כמובן לתואר ראשון בלבד). מסלולים ישירים לדוקטורט יש גם בארץ, כמו מסלול ישיר אחרי תואר ראשון או מסלול משולב שבו אחרי תואר שני ממשיכים לשלישי בלי הגשת תזה, אם ממשיכים באותו נושא (אני המשכתי ככה). כך שיש גם בארץ כל מיני אופנים של לימודים.

אביאל 15 במרץ 2015

איציק – זה היה בימים ההם, שהמערכות היו פתחות מסודרות, היום הכל נהיר, שקוף ובהיר, כמו שאמרת יש שתי דרכים לקבל את הד״ר – לפיד לא עבר באף אחד מהם, לכן הוא שרלטן.

איציק 15 במרץ 2015

אתה שוב מתבלבל. הוא לא שרלטן, כל אחד רשאי להגיש בקשת לימודים. הוא אפילו לא היה חייב לדעת איזה מסלולים יש (למרות שזה מוזר אם לא התעניין), ועל בר אילן חלה החובה לסנן אותו. יותר מכך, עד כמה שזכור לי, הוא דווקא בירר ובבר אילן הודיעו לו שיש מסלול כזה ושזה תקין. אם לי או לך היו אומרים שאפשר, כנראה שהינו הולכים בלי לפנות לבדיקת היועץ המשפטי וכך גם הוא עשה. כל עוד זה חוקי, וללפיד לא היתה סיבה לחשוד שלא (אלה אם עשה משהו מעבר לבדיקה). גם הבדיקה הראתה שמי שלא נהג כשורה זו האוניברסיטה ולא לפיד. חבל שהוא נכנס לזה, אבל בין זה לבין שרלטנות אין דבר וחצי דבר.

D! פה ועכשיו 14 במרץ 2015

אני לא מבין למה במדינה דמוקרטית לא להצביע נחשב כלכך גרוע.
זו החלטה בדיוק כמו להצביע. במדינות שאינן דמוקרטיות נהוג לעשות הצבעות עם אחוזי הצבעה גבוהים במיוחד. אחת מזכויות הדמוקרטיה היא הצבעה. לראות בה חובה זה ערך של אנשים מסויימים, לחשוב שלמי שלא מצביע לא מגיעות זכויות אחרות זו מחשבה טוטליטארית. ודי ילדותית אם יורשה לי לומר.

אבל אם לא יהיו הפתעות מרעישות במיוחד אנחנו נשוב לכאן בעוד שנה וחצי שנתיים, ואז בכל מקרה ביבי כבר לא יהיה.

שלו 14 במרץ 2015

כל כך מסכים עם הזכות לא להצביע.
מניסיוני, הצבעתי כל כך הרבה פעמים עבור אנשים שהמיתו אסון,
אז לא להצביע נראה לי בחירה נכונה לפעמים.
זה מאוד בוגר ואחראי שאדם מזהה עצמו כאישיות שלא עושה טוב לעם ישראל ונמנע מכך.

בני תבורי 14 במרץ 2015

D,
צריך להפריד בין לא להצביע לבין לשים בקלפי פתק לבן. לא להצביע זה לתת לאחרים להשפיע גם עליך. זה אולי הליך חוקי בישראל (באוסטרליה מקבל מי שלא הצביע קנס).

ירושלמי 14 במרץ 2015

בבלגיה עפ"י חוק אי הצבעה בפעם הראשונה מובילה לסנקציות (שימוע וקנסות).
בפעם השניה הדבר עלול להוביל לשלילת הזכות להצבעה בעתיד.
מיותר לציין שכבר שנים שהחוק אינו נאכף, לאחר שסקרים הראו שהסנקציות אינן משפיעות על הבוחר.

D! פה ועכשיו 14 במרץ 2015

בני, אני מפריד.
לא הצבעתי מ-96. הפעם אני שוקל כן להצביע אבל זה לא קשור לזה שלא להצביע זו גם זכות דמוקרטית. עוד לפני החוק.

גם בהצבעה אני נותן לאחרים להשפיע עלי. הרי אנחנו בוחרים את מי שיבחר, כביכול בעבורינו, בעתיד. לרוב זה לא קורה ואין סיכוי שיקרה באמת.

ירושלמי, אני חושב שהדרך לגרום לאזרחים לרצות לקחת חלק בתהליכים דמוקרטיים היא בראש ובראשונה ע"י יצירה של תרבות פוליטית איכותית ומשתפת. בעבורי זה אומר נקיון כפיים, שקיפות, אחריות, תרבות דיון וקבלה של האחר. שום דבר מזה לא מתקיים כאן, גם מרבית הבוחרים, כך נראה לי, לא רואים יותר באף אחד מהמתמודדים מנהיג, לפחות במובן של מישהו שמייצג את העם ואת הערכים שהעם היה רוצה שיהיו לו, גם אם אינם באמת.
כמו שאמרתי, להכריח אנשים לבחור זו מדיניות טוטליטארית.

Lord Anthony 14 במרץ 2015

אני לא מבין למה צריך להפריד בין מי שלא מצביע לבין מי ששם פתק לבן,מלבד ההבדל הפעוט שאחד יצא מהבית והשני הגיע לקלפי אין כל הבדל עקרוני או מעשי בין השניים. גם זה וגם זה לא מחאה, או לכל הפחות לא ממש אפקטיבית.
אם כבר אי הצבעה זאת אמירה יותר רצינית מאשר פתק לבן (חסרת משמעות, בכל מקרה אבל עדין) מכיוון שהיא אומרת שאדם לא מוכן להשתתף בכל המשחק הזה של הדמוקרטיה, פתק לבן אומר שאדם משתתף במשחק של הדמוקרטיה אבל לא לקחת אחריות על ההחלטות שלו.

איציק 14 במרץ 2015

כי להצביע היא זכות אשר בעצם חובה מוסרית. לא להצביע זה לומר לפחות אחד מהדברים הבאים:
לא איכפאת לי מה יהיה פה.
אני מסיר מעלי אחריות למה שיקרה פה.
כל השאר זה התפלפלויות והתפתלויות (לא מדבר על אילו שמסיבות אוביקטיביות לא מסוגלים, כמו אלו שנמצאים בחול כדוגמא).

D! פה ועכשיו 14 במרץ 2015

איציק,
אני שומע הרבה יותר התפלפלויות מאנשים שמנסים להצדיק את הבחירה שלהם.

למה להצביע היא חובה מוסרית? ואיך היא קשורה להסרת אחריות?

נהפוך הוא – להגיד אני הצבעתי, מילאתי את חובתי האזרחית זו הסרת אחריות, זה להסתפק בזה שהבענו את דעתנו בקלפי. תסלח לי על הביטוי, זה הוצאת קול לבטלה.

איציק 14 במרץ 2015

כנראה שלא נסכים, אבל לא שמעת ממני אומר שמרגע שהצבעת אתה פטור מכל אחריות עד הבחירות הבאות. מה שכן, אני חושב שאי הצבע זה לומר (בהנחה שחוסר הצבע היא לא מעצלות לקום מהכורסא) שכולם גרועים באותה מידה. אני לא מאמין שיש אחד במדינה שחושב שהמפלגה הערבית המאוחדת, יש עתיד והבית הלאומי זהות לחלוטין ברמת הנכשלות שלהם. שבוז'י וביבי גרועים באותה מידה, או אין הבדל כין ליצמן, דרעי וגלאון. אם אזרח חושב שמישהו טיפה גרוע יותר מהאחר, חובתו ללכת לקלפי ולומר שאני לא רוצה אותו. אם מישהו חושב שהוא גרוע פחות, ולו בקצה הציפורן, עליו לקום ולומר זאת. אם מישהו חושב שיש שיוויון מוחלט בין כולם, אז אני מרים ידים ואומר, נכנע אני.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

לא איציק אנחנו לא נסכים. זה בסדר.

לגבי זהות המפלגות, דווקא יש לי טיעונים שאני יכול לחיות איתם בשלום לגבי העובדה שהמפלגות הן זהות מאד. כולן משחקות באותו המגרש ואף אחת מהן לא מציאה לשנות את כללי המשחק, למשל. אבל זה דיון מיותר.

כל שרציתי לומר פה, וזה לא כנגדך אלא כנגד השיח שהולך ומתרבה, שראוי לזכור שגם הזכות לא להצביע היא זכות דמוקרטית.

כמו שכתבתי לפני כן, לראשונה מ-96 אני אפילו שוקל באמת לגשת ולהצביע.

איציק 15 במרץ 2015

אני אכן חושב שהיא זכות דמוקרטית שאין להשתמש בה (נגד סנקציות למי שבוחר שלא לבחור). ועדיין אני חושב שזו חובה מוסרית (ולא חוקית).

ניב 14 במרץ 2015

D! אני משוכנע שאתה יודע ומבין שככל שיותר אנשים לא יצביעו שחושבים כמוך, יהיה יותר משקל לקבוצות בעלות אינטרס אחיד, שהולכות להצביע בשיעורים גבוהים (ולרוב משולי המערכת הפוליטית בואכה תרבויות נגד כאלה ואחרות),
זה כמובן יוביל למשקל יתר שלהם בפרלמנט ולייצוג מעוות של החברה הישראלית.
משם הדרך היא כמעט בלתי נמנעת למדיניות שאתה עוד פחות מסכים איתה ולרצון נמוך יותר להשתתף ב"משחק הדמוקרטי".
אם אתה סולד כל כך ממשטר דמוקרטי אשמח לשמוע איזה סוג משטר אתה מעדיף ולמה.
אי השתתפות היא איננה מחאה שגורמת לשינוי או הטבה מאחר והיא משרתת בהכרח את מאזן הכוחות שיצא ממנה..
ובנימה מבודחת למחצה אי הצבעה היא בעיני קצת כמו לא לחסן את הילדים שלך.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

אי השתתפות משרתת, בתוך חוקי הדמוקרטיה הישראלים, למיטב הבנתי ואשמח להבהרה אחרת, את מאזן הכוחות כפי שמשתקף בבחירות. אני לא בטוח למה זה "עיוות" של הייצוג החברתי. באותה המידה תוכל לומר שלחרדים לערבים ולמתנחלים יש ייצוג מעוות מאחר ובאופן יחסי הם מייצרים יותר ילדים בעבור הנרטיב שלהם.

משטר דמוקרטי, לטעמי כמו כל משטר אחר, תלוי במי שעומד בשלטון. מלך צדיק עשוי להיות טוב לעם (לא ליחידים) כמו דמוקרטיה טובה. מסכים שהסיכויים לכך הם לא רבים. אבל הבעיה אצלנו היא לא המשטר אלא התרבות הפוליטית הירודה באמת.

אני למשל חושב שהייתי מאד שמח אם מחצית מן הכנסת הייתה נבחרת בבחירות אזוריות ישירות. אולי אנחנו צריכים שני בתים. אולי חלוקת כוחות שונה בנוגע לפנים וחוץ. אנחנו מדינה מורכבת עם שסעים עמוקים ואוכלוסיות מגוונות מאד, לא שוויץ. זה מקום לדיון הרבה יותר רחב אבל הוא כמעט ואינו מתקיים. אני גם לא בטוח שהוא היה פותר את הבעיות.

אני בעד ארבע מדינות לשלושה עמים.

ניב 15 במרץ 2015

אי השתתפות מדירה את האינטרסים של הלא משתתפים מהמערכת למעלה את הייצוג של כל אחד מאלה שכן משתתפים וכך פוגעת באופן פוטנציאלי באלה שלא משתתפים.
בנוגע לשילוב עם בחירות אזוריות- כמוני כמוך, לכל הפחות באופן חלקי, הייתי שמח אם הייתה לנציגים איזושהי אחריויות.
אם האקלים הפוליטי לא מוצא חן בעיניך תעשה עם זה משהו- תקים תנועה, תתפקד למפלגה ותנסה להוכיח שיש דרישה או אלקטורט לאותה מציאות רצויה וכדומה.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

לגבי ה-א'. מסכים. לוקח את זה בחשבון.

ב. לא כל מי שחושב שיש משהו לא נכון באיזשהי מערכת מתאים בעצמו להציע שינוי או להנהיג אותו. בוודאי שבמערכת הפוליטית. זה לא אומר, לדעתי, שאסור להביע תיסכול מהמצב הקיים או ביקורת לגבי רבדים מסויימים.

אבל אני מקבל את ההשקפה הזו.

שלו 14 במרץ 2015

השיקולים שלי,
אז ככה:
יחד אין סיכוי, המקבילה היהודית למפלגה המאוחדת
הבית הלאומי, טוב הסיכוי שואף לאפס… אני לא אוהב שמסבירים לי כל הזמן משל הייתי ילד בן שלוש שלא ראה את האור.
ליברמן – קארמה יז א ביטש 1, אם הוא לא עובר את אחוז החסימה זה יהיה כל כך מצחיק.
ליכוד – האמת אם יסננו משם את מירי רקב, דני דנון אופיר אקוניס יריב לוין ועוד איזה פאשיסט או שניים רמישה הגונה בעייני,
קארמה יז א ביטש 2 יקבלו 19 מנדטים וגם חוטובלי בחוץ.
כולנו – בסדר, יכול להיות, לא פוסל.
יאיר לפיד – לא פוסל, לא נראה לי.
מחנ"צ – אם אשתי תבקש יפה.
מרץ – אם זהבה גלאון והגב' זנדברג יפרשו.
הרשימה המשותפת – יותר מדי מפלגות איסלמיות פחות מדי יהודים, אין סיכוי…
דתיים למניהם – טוב באמת אני חילוני חרד.

שלו 14 במרץ 2015

רקב – רגב.
טעות פרודיאנית….
או שלא.

בני תבורי 14 במרץ 2015

אז מי נשאר?

שלו 14 במרץ 2015

האתיופים הלבקנים,
לא פסלתי הכל.

Amir A 14 במרץ 2015

איציק, הייאוש הגדול למקרא הטקסט שלך הוא מההכרה בעובדה שגם אתה, ואני מניח שגם הרבה ישראלים אחרים, מחליטים למען מי להצביע מהסיבות הלא נכונות (לדעתי). כשמסתכלים על ישראל היום ולתוך העתיד הלא רחוק (20-30 שנים) אפשר להבין שהאיום הגדול על המדינה הוא מצב החינוך. ובמקום השני אפשר למצוא את איכות החיים של הפרט. הגורם הראשון יביא לכך שישראל תמשיך להתדרדר לכיוון מדינת עולם שלישי ואילו הגורם השני יביא לכך שאלו שיוכלו למשוך את העגלה הזו החוצה מהבוץ יעזבו. ובכל הטקסט שלך לא מצאתי מילה אחת על חינוך, על בריאות וכדומה. העיקר הקשר הרוחני לאדמה….

אביאל 14 במרץ 2015

אמיר – איך זה מתיישב עם העובדה שמספר האקדמים בארץ הולך וגדל עם השנים ? אני מסכים איתך שיש בעיה רצינית עם החינוך בארץ – אבל הרבה מזה הוא מקרה קלאסי של תלונה על הדור הצעיר, אמרו את זה גם על ראשוני הצברים, הם אמרו את זה על הבאים בתור וכן הלאה.

הרי את הדור הנוכחי (נניח 18-20 לצורך העניין), הדור של אחי הקטן – קראו להם דור הטלפון הסלולארי, שכל מה שמעסיק אותם הוא השלב הבא בקנדי קראש, שהם עסוקים רק בעצמם ואז הגיע צוק איתן והראה שהדור הזה תרם את דמו למען המולדת בדיוק באותו רצון ושליחות כמו כל הדורות האחרונים.

אגב, לא מרבים לציין את זה, אבל את העלייה המשמעותית בשכר של המורים בשנים האחרונות (אתמול במקרה יצא לי לדבר עם מורה צעירה על כך) תחת ממשלות נתניהו לא טורחים להזכיר, אציין ואומר שעדיין יש עוד הרבה מקום לשיפור בנושא.

איציק 14 במרץ 2015

הבעייה לא עם הצעירים כי אם אלו שמלמדים אותם. אני אפילו לא חולם לתת מבחנים שנתתי בתחילת שנות ה-2000. אם אחד יעבור את הבחינות ההן אני אהייה מאוד מופתע. זה לא כיוון שהנוער לא מוכשר. יש מוכשרים בטרוף. זה בגלל שהם מגיעים ללא יסודות ונשארים כאלו כיוון שכל מרצה במדעי היסוד יודע שאם ישמור על רמה הסינון בסוף שנה א' יהיה בלתי ניסבל, וכך זה נגרר לשנים הבאות.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – לא הייתי מודע לעניין הזה, אבל זה בהחלט שווה בדיקה – אך זה לא מתנגש מעט עם ההצלחה של ישראלים רבים באקדמיה בחו״ל ? או לחלופין עם הרצון של מיטב התאגידים בעולם (פייסבוק, גוגל, אפל, לוקהיד מרטין, IBM וכו׳) שפותחים כאן מרכזי מחקר ופיתוח כמו פטריות אחרי הגשם ?

איציק 15 במרץ 2015

זו שאלה מעניינת. הסינגפורים באו לארץ לעשות מחקר. הם מתעניינים למה הם במקומות הראשונים במיצב וכמעט ללא סטארטאפים וחידושים, ואנו יורדים בדרוג ועדיין מובילים בעולם. אין לי תשובה החלטית. אולי כי גם אני חושב שיש לנו המון חברה מוכשרים בטרוף.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

איציק, אני לומד לתואר ראשון בתחום שונה לגמרי משלך
ואני חייב להגיד שיותר מפעם אחת פניתי למרצים להתלונן על רמת המבחנים – היא מעליבה.

זכור לי לטובה מבחן אחד שבו ניתנו לפני !!! המבחן שבע שאלות, מתוכן יופיעו שלוש במבחן עצמו. עד לפה, פרקטיקה חצי מקובלת, כך אני מבין מהשוואה לעוד אוניברסיטאות ומכללות.
בשיעור לפני!!! המבחן, המרצה פתרה על הלוח את את כל השאלות. ובנוסף ניתן היה להכניס דף מודפס משני צדדיו למבחן.

מיותר לציין שזה המבחן היחיד שנכשלתי בו. זה היה מביש. היא טענה שמרבית התלמידים מגדירים את המבחן כ"הוגן".
אלוהים שישמור אותנו. יש זילות מוחלטת של האקדמיה, עקב כך שכל תפקיד של שליח דורש היום תואר ראשון ובגלל שהפכנו למדינה שבה ללמוד מקצוע זה מוקצה, אפילו שמרוויחים במקצוע הזה יותר.

איציק 15 במרץ 2015

D!,
יש הרבה במה שכתבת במיוחד בפסקה האחרונה. יש מקומות שדורשים לתפקיד מזכירה רגילה מישהו (מישהו) בעל תואר שני, שהמקסימום שנדרש בתפקיד זה וורד, אוטלוק, ותיוק. למה, כי הם יכולים. תאמין לי, יש המו ללא תואר שיכולים לעשות זאת טוב יותר. BA או MA כללי לא נותן שום יתרון בעבודת מזכירות. מפעלים לוקחים מהנדסים לתפקידי מפעיל או טכנאי ללא כל סיבה נראת לעיין, והכי גרוע שמהנדס לא הוכשר להיות טכנאי, והוא מבין ששמו אותו לתפקיד טכנאי אז הוא מתוסכל ומושפל. תהליך מאוד לא בריא.
הצד השני של המטבע, לאלו שראוים להיות בעלי תואר לומדים בקבוצות של 150 איש, מעבדות ישנות ומחסור במרצים, מדריכי מעבדה, ועוד. אז אם כל מי שלא ראוי ללימודים אקדמים לא היה לומד, ואת המרצים הללו היו מפנים לצורך הקטנת קבוצות הוראה ויחס יותר נורמאלי לסטודנטים, כולם היו מרויחים.

Amir A 15 במרץ 2015

כמה נקודות:
1. בנוגע לשאלת הסטארטאפים בישראל – שמעתי את הטענה שההייטק בישראל הפך להיות מקום שבו פותחים סטארטאפים במטרה לפתח מוצר עד לשלב שאפשר יהיה למכור אותו למישהו אחר. המטרה היא האקזיט. לא שאני מבין משהו בכלכלה ובסוציולוגיה של מדינות אבל משום מה לא נראה לי שזה קיום בריא לתעשיה שאמורה לשאת על כתפיה מדינה שלמה.
2. מה אחוז האזרחים בישראל שההייטק רלוונטי להם? הרי מרבית אזרחי ישראל נתקלים בהייטק רק כאשר יש איזו כותרת מפוצצת בעיתון על חברת הייטק שנמכרה ב-60 מיליון דולר לחברת ענק באירופה/סין/ארה"ב, חברה שאף אחד לא שמע עליה לפני כן.
3. בישראל יש סדר גודל של בין 15-18 מכשירי MRI אם אני לא טועה. רק כדי להבין כמה נמוך ישראל נמצאת, בשנת 2009 היו בישראל 1.9 מכשירים פר מיליון תושבים (היו אז משהו כמו 10 מכשירים בכל המדינה), כמו מקסיקו ופחות מפולין, הונגריה, סלובניה, טורקיה, ועוד ועוד. הממוצע במדינות ה-OECD היה 12.2 ואילו הממוצע בארה"ב היה 26. אתם מבינים מה זה אומר? הרי המחיר של מכשיר כזה אינו בשמים. המכשירים המתקדמים ביותר עולים 3 מיליון דולר. מכשירים פחות מתקדמים עולים בסביבות 1.5 מיליון. לא צריכה להיות לישראל שום בעיה לרכוש עוד 10-20 מכשירים. יוסי שאול כתב בבלוג שלו לפני כשנה על ביקור שהוא עשה אצל איתן חי עם שהיה מנכ"ל משרד הבריאות ושם הוא למד למה אין בישראל מספיק מכשירים כאלו. הציטוט מהבלוג הוא: "כסף למכשירי MRI יש. אבל אם יהיו יותר מכשירים, הרופאים והציבור יתפתו לבצע יותר בדיקות, מה שיעלה יותר כסף לקופות למשל כי יעשה יותר שימוש במכשירים. על בסיס אותו הגיון חולני, אין תוספות מיטות בבתי החולים. כי אם יהיו עוד מיטות או עוד מחלקות הן תתמלאנה מהר. וזה עולה כסף. אז עדיף לצמצם את השירות כדי שחלילה לא ישתמשו בו בצורה יתירה. זה הרציונאל והאוצר מחליט."
עכשיו, להאשים את האוצר לדעתי זה בולשיט. אם ראש הממשלה פותח עיתון ורואה כותרת על מספר מכשירי ה-MRI, כל מה שהוא צריך זה להרים טלפון לשר האוצר ולהודיע לו שעד מחר בבוקר הוא מקצה את הכסף לסיפור הזה, ושאם איזה פקיד באוצר ינסה לבלום את זה אז לדאוג שאותו פקיד יזכה באותו רגע לקידום לתפקיד האחראי על פיתוח כלכלי בדרום דרום ים המלח, כולל מגורים במקום. וקביעות בתפקיד ל-20 שנה. פשוט, הממשלות בישראל כבר מזמן שכחו שתפקידן הוא בראש ובראשונה לדאוג לרווחת האזרחים. והעצוב הוא שגם האזרחים בישראל שכחו את זה.

פנדה 15 במרץ 2015

לא הבנתי מה ניסית לאמר על המבחן הזה. נשמע כמו מבחן קל דווקא, ש"האכילו בכפית" את התשובות מראש.
הביקורת היתה על כך שהמבחן היה קל מדי? ואם כן, אז למה הביקורת על זה שהמרצה אמרה שהוא היה "הוגן"? בד"כ אני שומע ביקורת כזו על מבחנים קשים מדי…

איציק 15 במרץ 2015

הבעיה במוסריות של מבחן כזה. המצה מעל בתפקידו בכך שכך נהג. אין לזה כל קשר באם מישהו נכשל או לא.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

הביקורת שלי הייתה שהמבחן קל מדי, כן. בעצם זה אפילו לא קל מדי. לקל מדי מתרגלים מהר. זה היה ממש מעליב. לא יודע, אני הגעתי לאקדמיה כדי ללמוד, כדי להרחיב אופקים. אם החליטו לערוך מבחן שהתשובות לו ניתנו מראש רק כדי להציג מצג שווא של של מקצועיות אקדמאית, אז אותי בתור סטודנט זה מעליב. היה עדיף שלא לערוך אותו מראש. אני אוהב שמאתגרים אותי, אני אוהב לחשוב ואוהב להביע את דעתי. שום דבר מאלו, כלום, לא מתבקש ממני במסגרת התואר הראשון. המבחן הזה הוא משהו קיצוני שמסמן, בעבורי את המערכת כולה.

בקשר למרצה, אין לי באמת ביקורת. רק הייתי בשוק שהיא טענה שמרבית הסטודנטים חושבים שזה הוגן. הוגן זה כשלא מנסים בכח להכשיל, שלא שואלים על מה שלא נלמד. היא מלמדת בשתי אוניברסיטאות וטענה שככה זה בשתיהן. אני מסיק שהמערכת כולה בסוג של דכאון המצורך להתמודד עם עודף תלמידים לא מתאימים.

Amir A 15 במרץ 2015

הסיפור בגדול מאוד פשוט:
1. המוסד רוצה להביא הרבה תלמידים כדי לקבל יותר כספים.
2. תלמידים חדשים הולכים למוסדות ובוחרים קורסים על פי המשוב של התלמידים הקודמים.
3. התלמידים הקודמים נותנים משוב טוב למי שהקורס שלו קל.
4. כל מרצה רוצה קביעות (ואם זה מרצה מן החוץ היא רוצה שיעסיקו אותה גם בסמסטר הבא) ואחד הגורמים שיביא לכך הוא המשוב שמקבל המרצה והפופולריות שלו. לך תנסה לקבל משובים טובים אם המבחנים שלך קשים או אם הרבה סטודנטים בקורס שלך מקבלים ציונים נמוכים (כמו שצריך להיות. הרי לא כולם סטודנטים של A).

הרמה האקדמית? היא לא מעניינת אף אחד.

האתר הבזוי ratemyprofessors.com הוא פסגת היצירה של התפיסה המעוותת הזו.

איציק 15 במרץ 2015

מסכים בהחלט.
אספר סיפור אישי. אני ידוע כאחד שלא נותן מבחנים קלים. כשחזרתי מצרפת והצטרפתי למוסד החדש, בהרצאה הראשונה בדקות הראשונות הסברתי את הדרישות לקורס. כששאלתי האם הכל ברור מספר סטודנטים שאלו האם יש פקטור בקורס. כשראו שנדהמתי אמרו שבדקו תגובות לגבי באינטרנט והם יודעים שהמבחנים קשים ולכן כבר מראש רוצים לדאוג שהציונים יהיו טובים. במוסד שאני מלמד כיום אין דבר כזה פקטור, והוא אסור לחלוטין. אפשר לטעון שזה נכון ואפשר שלא, אבל לי לפחות זה פתר את כל הדיון.

Amir A 15 במרץ 2015

אם כבר סיפורים אישיים – לפני שנים כשלימדתי קורס בזכרון באחת האוניברסיטאות בישראל, הודעתי לסטודנטים בשיעור הראשון שכל הרצאה תחולק לשניים. מעבר מהיר על הפרק מהספר שהם היו צריכים לקרוא לקראת השיעור ואחר כך דיון וניתוח של מאמרים אחרונים בתחום האמור. לא שביקשתי מהם לקרוא את המאמרים, אבל אמרתי שאני אספר להם על המאמרים ונפתח דיון בכיתה. השאלה הראשונה: "זה יהיה במבחן?". התשובה שלי: "לא." השאלה השניה: "אז למה אנחנו צריכים את זה?". התשובה שלי: "כי את החומר למבחן אתם יכולים ללמוד לבד מהספרים. אני מנסה לתת בקורס הזה משהו מעבר". מיותר לציין שאחרי שלוש הרצאות שבהן פשוט דיברתי לקירות התיישרתי ועברתי להקריא בכל שיעור פרק מהספר…

איציק 15 במרץ 2015

אני רק חייב לומר כדי להיות הוגן:
1. הרבה סטודנטים הם לא רעים, כי אם נתולי הרגלי למידה, לא כי לא יכולים כי אם בגלל שלא הקנו להם אותם.
2. יש הרבה סטודנטים מוכשרים ולא צריך להכפיש את כולם בגלל שיש הרבה חלשים שעוברים את המסננת וממשיכים.

איציק 15 במרץ 2015

ברצוני להוסיף דבר נוסף. מהיכרותי את המצב בשתי אוניברסיטאות ובשלוש מכללות במחלקות להנדסה (בגלל זה לא אכליל, אך לא אופתע אם המצב דומה), הנוכחות בכיתות מאוד נמוכה. הסטודנטים לא באים להרצאות, וכיתה 2/3-3/4 ריקה זה מראה נפוץ. משיחות רבות עם סטודנטים עולה הטענה הבאה: אין כסף למחייה ולתשלום שכר לימוד אז אני נאלץ לעבוד כדי שאוכל לממן את הלימודים. אם לא אפסיד לימודים לא אלמד כלל כי לא אוכל לשלם עבור הלימודים.
עצוב מאוד ש"הלימודים" אפשריים בהרבה מקרים רק לאלו שמוכנים לותר על הרצאות כדי לממן את ההרצאות אליהן אין להם אפשרות להגיע.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

איציק ואמיר,
אם לא הייתי מכיר כבר מקרוב את העניין הייתם מייאשים אותי מאד.

מרצה טוב הוא מרצה מעניין שיכול להוסיף על החומר, שיודע להדריך ולעזור לסטודנט למצות את הפוטנציאל האישי שלו. יש מרצים שמנסים להכשיל בכוונה, אבל אני חושב שזה מיעוט המרצים. יש מרצים שבטוחים שהסטודנט עובד אצלם ויש כאלו שההוראה היא כורח בשבילם.
כמו שזה נראה לי מהצד, יש מרצים רבים שסובלים בעצמם מהצורך ללמד סטודנטים שלא באמת רוצים להיות במקום שבו הם נמצאים. זה מעגל מטופש שנכפה עלינו.

אני חוזר וחושב שבחלקו הגדול הוא נובע מהתפיסה המטופשת שהתפתחה פה בארץ לפיה לימוד מקצוע, במובן הישן של המילה, הוא נחות. זה גורם להמון אנשים להיות במקום שלא מתאים להם.

במקביל לכל מה שאמיר אמר גם מבחני הכניסה הם ברמה כלכך נמוכה שזה מביך, לצד התעקשות נוראית על קטנות. אותי למשל אילצו לעשות מבחן לפטור באנגלית אף שהיה לי פטור שקיבלתי מאנגלית ללימודים באוסטרליה. זה לא מוכר אמרו לי. ויחד עם זאת סטודנטים רבים רואים ארבע שורות באנגלית ונמלטים בצרחות. מזל שגוגל טרנסלייט השתפרו מאד.

איציק 15 במרץ 2015

D! פה ועכשיו,
אני רוצה להרגיע אותך, גוגל טרנסלייט הולכים להשתפר עוד יותר בשנים הקרובות.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

אותי? אתה מרגיע את הסטודנטים האחרים.

האמת שהופתעתי שהוא מתרגם היום אפילו שמות של כותבי מאמרים בתוך הטקסט.

איציק 15 במרץ 2015

יש להם מערכת מאוד מעניינת שמקשרת אסוציאטיבית דברים. לא אכנס לפרטים אבל רעיונות מאוד יפים.

שאול 14 במרץ 2015

לא מבין את כל האנטי והתרבות הישראלית הזאת של לתקןף את מי שאתה מצביע לו (ולאו להגיד למה ההצבעה שלך יותר טובה).

כולם גיבורים בלהגיד כמה לפיד גרוע ביחס לשאר. תגידו לי מה ביבי עשה שמגיע לו להיות ראש ממשלה, או לחילופין כל אחד אחר.

בגלל זה כל התשדירים והאווירה נראית כמו שהיא נראית במדינה.

אביאל 14 במרץ 2015

שאול – רפורמת שמיים פתוחים, נמלים חדשים, שיפור ניכר בתשתיות התחבורה, נקודות זיכוי במס לנשים עובדות, חינוך חינם עד גיל 3, טיפולי שיניים חינם עד גיל 18, עליית שכר המינימום (פעמיים), שיפור בשכר לעובדים הסוציאליים, רפורמה מקיפה בנוגע לשכר הרופאים, במיוחד אצל מתמחים, הרפורמה בסלולארי (המשמעותית ביותר מבחינת ההכנסה הפנויה למשפחה בישראל), הוצאה לפועל והצטיידות ניכרת במערכת כיפת ברזל (ֿ+טיל החץ החדש +מערכת שרביט קסמים העתידה לקום), ירידה קבועה במספר המובטלים, שיפור יחסי החוץ עם סעודיה, מצרים, ירדן והמפרציות בצורה שלא היתה כמותה, הסנקציות על איראן (בהחלטה הכוללת גם את אירופה), הורדת מחירי השיחות לחו״ל, הרפורמה ברשות השידור, שעון קיץ ארוך יותר, חוק הריכוזיות, בית ספר חדש לרפואה בצפת (אחרי שלושה עשורים שלא הוקם בית ספר לרפואה), עקיפה משמעותית של ממוצע הOECD בצמיחה הכלכלית, השלמת גדר הגבול בדרום ועצירה מוחלטת של המסתננים (נקודה חשובה מאוד בשיח הציבורי שמושתקת לחלוטין), העברת בסיסי צה״ל לנגב, השיתוף הבטחוני עם ארה״ב בשיאו (הצהרה של אובמה), קריית הסייבר בבאר שבע, עליית דירוג האשראי של ישראל לA+', תוכנית פראוור לבדואים, ועדת ששינסקי 1+2, התוכנית לשיקום ים המלח (ברובה על חשבון החברה לישראל), עידן פלוס (טלווזיה חינמית), ירידה של 200,000 במספר העניים (לפי דו״ח הביטוח הלאומי בצדמבר 2014) לראשונה אחרי עשור, יישום מסקנות ועדת צמח (הגבלה על יצוא הגז והשארתו במשק), שחקנים פרטיים בשוק החשמל (לא ברור אם זה חיובי או שלילי), הגדלה ניכרת (5-7 מילארד, לא זוכר בדיוק) של תקציבי האוניברסיטאות לאחר שני עשורים של צמצום ריאלי, בית חולים חדש באשדוד ולסיום התוכנית לפריסת סיבים אופטיים בכל הארץ.

שלא נדבר על כך שהרפורמות של נתניהו בתור שר האוצר הם הגורם המרכזי לכך שישראל לא נספחה למיתון העולמי של 2008 כמו יתר המערב.

אבל איך החברה בשמאל אומרים, ביבי תשע שנים לא עשית כלום.

איציק 14 במרץ 2015

אם הכל כל-כך טוב, למה העם מרגיש כל-כך רע???
למה הבורות חוגגת, למה האלימות גואה, למה בכול העולם שונאים אותנו יותר ויותר, למה המשכורות לא מספיקות לגמור את החודש כשאנחנו ב-A+, למה התורים בבתי חולים יותר משנה ותפוסה הרבה מעל 100%, למה הביטחון האישי על הפנים?
אכן נהדר לחיות פה.

אביאל 15 במרץ 2015

איציק – טענתי את זה לא פעם, התקשורת היא האשמה, היא כלי בידי האליטות שמתות להעיף את נתניהו – בוא נסתכל על משהו איזה סיבה יש לאליטות מבוססות היטב להעיף מהשלטון את מי שמואשם בהגדלת פערים חברתיים ומי שמבסס את מעמדם של החזקים ? חשבת על זה פעם ? למה להם להעיף ראש ממשלה שכל כך תורם לחיזוק כוחם ? בנוגע לתקשורת – אתה מוזמן לקרוא את הטור של קלמן ליבסקינד במעריב מהשבוע, ניתן למצוא אותו בקלות, תקרא הוכחות ישירות וציטוטים לאיך שהתקשורת מתנהגת ותבין בדיוק אבל באמת בדיוק למה אני מתכוון, באמת כדי לקרוא.

בקשר לתלונות –

1.מה זה הבורות חוגגת ? תסביר לי.
2.אלימות גואה ? אשמח להוכחות, שאני בדקתי בפעם האחרונה יש ירידה גדולה בחמש השנים האחרונות בפשיעה החמורה – רצח, גניבה, אלימות במשפחה.
3.בקשר לשנאה בעולם, תמיד שנאו אותנו – זה פוגע כלכלית ? מחקר של בנק ישראל מלפני חודשיים-שלושה הראה שמגמת הצמיחה של ישראל בייצוא לאירופה (השוק היחיד בו יש ניסיון אמיתי להחרמה) ממשיכה באותו הקצב של העשורים האחרונים – אגב את מוקדי הכוח החדשים, קרי הודו, סין וכו׳ אנחנו הרבה פחות מעניינים והם דווקא מעריכים כל דבר שנקרא ישראלי בעיקר בגלל הסיפור ההיסטורי שלנו.
4.בתי החולים מלאים שנים, הממשלה היחידה מאז שנת 1991 שהוסיפה מיטות היא ממשלת נתניהו טרום לפיד, זה לא אומר שזה בסדר אגב.
5.מה זה הבטחון האישי על הפנים ? נתניהו הוא ראש הממשלה שבתקופות כהונתו הכי מעט נהרגו מאירועי טרור ומלחמה גם אם אתה לוקח בחשבון את צוק איתן – בטח ובטח שאתה צריך לקחת בחשבון שגם אתה נמצא במזרח התיכון הכי לא יציב שהיה מאז קום המדינה.

לא כזה גרוע לחיות פה, בטח אם אתה מסתכל איפה היו היהודים לפני 70 שנים, בטח אם אתה בוחן מה נאצלנו לעבור בדרך – זה לא אומר שאין מקום לשיפור ובהחלט היה יכול להיות פה טוב יותר, אבל דיי עם השקר הנוראי הזה שכל כך גרוע כאן – זה לא מסתדר הרבה מאוד סטטיסטקות אובייקטיביות (עליה מתמדת בבנייה, תשתיות, מרחבים ציבוריים, יציאה לחו״ל, תיירות נכנסת, רכישת מכוניות ועליה קבועה לאורך כל תקופת נתניהו בצריכה הפרטית), זה לא מסתדר עם מדד איכות החיים – שני שליש מהישראלים טוענים שמצבם טוב או טוב מאוד, זה בדיוק מה שאני מדבר עליו בנוגע לתקשורת, הטפטוף האינסופי על כמה שרע כאן עושה את העבודה.

איציק 15 במרץ 2015

אביאל, אני לא חי מעיתונים, אני לא סוגר את החודש עם שכר מעל הממוצע. אני לא מתעניין מה היה ב-1991, אני יודע שביבי ומיפלגתו בראשות הממשלה הרבה שנים והמצב הולך ומחמיר. לאישתי יש תור מעל שנה לטיפולי קול ודיבור (היא לא רופאה), אני ואישתי הפסקנו ללכת לפארק שפעם היה מאוד נחמד כי עכשיו הוא מפחיד. אתה רואה את זה בכול פינה ובכול נושא. לא צריך עיתונים… אפשר להסתפק בסתם לחיות לא טוב.

אביאל 15 במרץ 2015

איציק – אני לא אכנס להרגשות ולמקרים האישיים שלך, זה לא הנושא כאן, אני מדבר במאקרו ולי הנתונים נראים אחרת.

איציק 15 במרץ 2015

במאקרו, חלק גדול מהעם מרגיש ככך, חנוק. אם אתה מרגיש אחרת, תבורך וודאי שיש לך סיבה טובה להצביע לו.

גיל שלי 14 במרץ 2015

אביאל, 2008 השפיעה עלינו בדיוק כפי שהופיעה על דרום קוריאה וצילה למשל, היה לנו מזל שהיינו בדיוק בשלב בין מדינה מתפתחת למפותחת

אביאל 15 במרץ 2015

גיל שלי – קיצוץ המגזר הציבורי של נתניהו והרפורמות השונות, כמו גם הצבת סטנלי פישר נתנו חיזוק נוסף ליציבות הישראלית.
עם כל הכבוד, ישראל לא יכולה להתמודד עם דרום קוריאה מבחינת התעשייה והמיתוג הבינלאומי וצ׳ילה היא בכלל עוף מוזר בכלכלה העולמית.

עידן. 15 במרץ 2015

עכשיו בוא תכתוב את רשימת הנזקים שהוא עשה. אני לא אתפלא אם זה יהיה באורך כל הפוסט + התגובות.

אביאל 15 במרץ 2015

זה התפקיד שלך.

בני תבורי 14 במרץ 2015

את זה מצאתי בפייסבוק, באדיבותו של אחד מגולשי דה באזר:

שיחה עם תומכת יש עתיד בכנס "מומנטום":

היא: "תרצה להתפקד למפלגה?"
אני: "בטח. זה נותן לי זכות להצביע בבחירות הפנימיות שלכם?"
היא: "אין לנו בחירות פנימיות"
אני: "אז מה זה כן נותן?"
היא: "זה הופך אותך לחלק מהמפלגה"
אני: "אחלה כותרת. יש לזה גם תוכן או שזה נשאר ככה?"
היא: "אתה לא חייב להתפקד. אבל אתה איתנו בבחירות, נכון?"
אני: "מתלבט… את יכולה לעזור לי להחליט?"
היא: "קודם כל אנחנו המפלגה היחידה שאין בה שחיתות"
אני: "באמת תודה שלא שדדתם את קופת המדינה ב-20 החודשים שהייתם בפנים, אבל זו לא מעלה כזאת גדולה. חוץ מזה שאורי שני מונה מטעמכם לתפקיד בכיר בקבינט הדיור והוא אדם שהורשע בפלילים, אז לא הייתי מתחיל עם זה במקומך"
היא: "אתה יודע מה? עזוב שחיתות. שיוויון בנטל. יאיר היחיד שהעביר חוק לשיוויון בנטל ועכשיו כל החרדים מתגייסים"
אני: "כן, ברור שכל החרדים מתגייסים. ככה בשקט, בלי מחאה. פשוט שמעו שיאיר העביר חוק ומייד רצו לבקו"ם. הגיוני"
היא: "עבר חוק לשיוויון בנטל, אתה לא מכיר אותו?"
אני: "בטח מכיר. עבר חוק שמאפשר לחרדים לקבל פטור עד גיל 22 באופן גורף. בגיל 22 כולם יודעים שהחרדים כבר נשואים עם ילדים ולא יתגייסו לשירות משמעותי, אם בכלל. וגם אם כן, זה יעלה למדינה הון כי השכר שיקבלו הוא פי 8 מחייל רגיל. חוץ מזה שהם מגייסים חילוניים על תקן חרדים, כדי לעמוד במכסות של החוק ואתם לא עושים כלום בעניין. אז על מי אתם מנסים לעבוד? שום שיוויון בנטל לא יצרתם"
היא: "טוב שים שניה את החרדים בצד. לפיד דאג ליוקר המחיה יותר מכל שר אוצר אחר"
אני: "כן, בגלל זה ההחלטה הראשונה שלו במשרד האוצר היתה להעלות את המע"מ ולייקר את החיים של כולם? ואחרי זה הוא יצא ברצף של גזירות שביבי לא הצליח להעביר לפני שהגיע אליו שר אוצר שלא מבין כלום בכלכלה? שלא לדבר על ההחלטה להתעקש על חוק מע"מ אפס ולהביא לעלייה של 17% במחירי הדיור. מה אגיד לך? ממש אביר מעמד הביניים"
היא: "חוק מע"מ אפס הוא חוק טוב. פשוט נתניהו שם לנו מקלות בגלגלים ועצר אותו"
אני: "כן, חוק נהדר. מה לדעתך היה קורה אם היתה ירידה של 18% במחירי הדיור בלי עלייה בהיצע של הדירות בשוק?"
היא: "טוב, אני לא מבינה בזה. אבל מי הוריד את מחירי החשמל והמים?"
אני: "השר סילבן שלום בעזרת המעבר לגז טבעי"
היא: "ומי הוריד את מחיר הדלק?"
אני: "המחיר ירד בגלל ירידה חדה בנפט בעולם. למעשה היה אמור לרדת יותר, אבל יאיר בלם ירידה חדה"
היא: "טוב. אתה יכול להגיד מה שאתה רוצה, אבל תקציב 2015 היה יכול לשנות את החיים לכולם לטובה (מגישה לי פלאייר שמראה בנקודות את תקציב 2015).
אני: "זה נחמד שיאיר הוריד את תקציב החינוך ב 2.5 מליארד שקל בשנה הקודמת ועכשיו, כשמפטרים אותו, הוא אומר שתכנן להעלות את התקציב ב- 3 מליארד. ממש חברתי…"
היא: "אז למה אתה פה? אתה הרי לא מצביע יש עתיד"
אני: "מנסה להבין, את יודעת…"
היא: "את המצע שלנו? את מה שעשינו?"
אני: "לא, את הדמיון בין המפלגה שלכם לכת הסיינטולוגיה"
היא: "מה?"
אני: "עזבי… רק יאיר. באנו לשנות…"

היא מחייכת ובטוחה שאני רציני.

תiמר 14 במרץ 2015

מעולה. מראה כמה אין מושג לאלה שבוחרים בו

no propaganda 14 במרץ 2015

זה מראה על מישהי ספציפית שאין לה מושג. ממש לא על כולם, כמה קל להכליל.

no propaganda 14 במרץ 2015

וזה אכן מעולה

D! פה ועכשיו 14 במרץ 2015

D:

Lord Anthony 14 במרץ 2015

המונח המקובל לאנשים כאלו הוא טרולים

ט-היל (שם זמני) 14 במרץ 2015

הקטע בדמוקרטיה הוא שאפשר להחליף שלטון שנכשל. מי שחושב שהשלטון נכשל וצריך להחליף אותו לא יכול שלא להצביכ למחנה הציוני. אחרת יקבל תבלון אחר של אותו סלט.
אלמנטרי. השאר דיבורים.

no propaganda 14 במרץ 2015

מסכים שהשלטון נכשל אבל זאת ממש לא סיבה להצביע למפלגה כלשהי.
בוא נניח שהמועמד הראשי להחליף את ביבי היה ברוך מרזל, גם היית מצביע לו?
את המחנה הציוני צריך לשפוט כמו כל מפלגה, לא מגיע להם איזה קרדיט על זה שהם לא היו בשלטון.

דמוסתנס 14 במרץ 2015

להצביע לביבי זה להגיד שאתה מרוצה מהחיים פה, שאתה מרוצה מאיך שדברים מתנהלים.
לעזאזל, האם באמת יש כל כך הרבה אנשים מרוצים במדינה שביבי מקבל יותר מ 20 מנדטים? נבצר ממני להבין.

"הטיעון הכי חזק נגד דמוקרטיה זה שיחה בת חמש דקות עם הבחור הממוצע" ווינסטון צ'רצ'היל

כל כך נכון, כל כך עצוב.

באבא ימים 14 במרץ 2015

איציק – אני מניח שזה לא ישפיע על ההחלטה שלך אבל תן לי להצביע על טעויות עובדתיות בטקסט שלך :

1. במונח גירושין הוגנים השתמש עמוס עוז הרבה לפני יאיר לפיד.

2. לא עמוס עוז ולא יאיר לפיד רואים בגירושים הוגנים סוג של מהלך חד צדדי. שניהם מדברים על הסכם. זה שבמרץ קוראים לו הסכם שלום ויאיר לפיד יקרא לו הסכם גירושים לא משנה את התמונה. מדובר בהסכם ששני הצדדים יחתמו עליו.

3. כשאתה אומר ״מאמינים בהסכם שלום עם הערבים״ אני מניח שאתה מתכוון מאמינים בסיכויים להשיג משהו שישראל יכולה לחיות איתו ושהערבים יקיימו אותו. אני חושב שהאופן שאתה מציג את השאלה הוא פשטני – זו איננה שאלה של שחור ולבן אלא שאלה של דרגה. המחנ״צ ומרצ לא נמצאים באותו מקום על הסקאלה הזו. מרצ לעין ערוך יותר אופטימיים ביחס לסיכויי השלום. אני מזכיר שאת המונח ״אין פרטנר״ טבע מנהיג מפלגת העבודה. בוז׳י הרצוג אמנם לא היה חבר כנסת במפלגת העבודה בתקופת קמפ דיוויד והאינתיפאדה השניה אבל היה לו תפקיד מאוד חשוב בממשלת ברק ההיא. קשה לומר עליו שהוא מאמין בשלום באופן משיחי. הדברים נכונים גם ביחס לליבני – המהפך שהיא עברה לא שלח אותה למרצ אלא למרכז. היא לא יותר שמאלנית משלי יחימוביץ׳ (שאני מזכיר שבבחירות האחרונות טענה שסדר היום החברתי חשוב מן המדיני כי סיכויי השלום הם לא משהו).

עד כאן לעניין מה שאני חושב שהוא פרופר טעויות עובדתיות. אני רוצה להצביע על נקודות שלא התייחסת אליהן שאני חושב שהן חשובות – עדיין במסגרת הטיעונים הרציונליים:

קו ההפרדה האמיתי היום הוא פחות שאלת השלום ויותר שאלת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כאן באמת אין הבדל בין המחנ״צ למרצ. כאן גם עובר היום כעניין פרקטי הקו בין הימין לשמאל. השאלה המיידית היא איך אנחנו לא מקדמים את עניין המדינה הדו לאומית. השאלה השניה היא – אחרי שעצרנו את הדימום – איך אנחנו משנים מגמה לטובת ההפרדה בין העמים.

יאיר לפיד אולי מדבר על גירושין הוגנים אבל יש לו רקורד של מי שלא עשה דבר כדי לעצור את הדימום – ישראל בנתה בשטחים והוא אולי הלין על כך מדי פעם מטעמים תקציביים אך מעולם לא על איוולת המדינית שבכך או הסכנה שבכך. ברית האחים שלו עם בנט הראתה שבמקרה הטוב העסק הזה לא מעניין אותו.

בנוסף – יאיר לפיד חי בשלום עם העדר תהליך מדיני. להתהליך מדיני יש חשיבות עצומה גם אם אינך מאמין בסיכוי לשלום. החשיבות היא בבניית התמיכה הבינלאומית ומיצוב ישראל בתור האיש הטוב והרציונלי בתהליך הזה. ההזנחה של הנקודה הזו היא פשע. יאיר לפיד שותף לשפל במעמדה הבינלאומי של ישראל שהובילה ממשלת נתניהו.

אני רוצה לדבר על העניין הרגשי –

אתה מציין שהבחירה שלך היא בראש וראשונה רגשית ואז אומר ״אפשר לזלזל בזה. אבל אני רושם את הדברים באתר של אוהדי ספורט ואם יש מישהו שיכול להבין אותי אלו אוהדי ספורט.״

הלוואי והייתי יכול לזלזל בזה. אני בעיקר מפחד מזה –

אהדת ספורט היא משחק בנדמה לי. היא פנטזיה. היא בחירת ילדות. מה שאחנו אוהבים בספורט הוא שזה מאפשר לנו להיות ילדים. יותר מזה – המשותף לכל אוהדי הספורט היא שעל פי רוב האהבה שלהם היא חד צדדית. לעובדה שאני אוהד את ליברפול יש כמעט אפס השפעה על איך היא תשחק או על איך יראה הכדורגל האנגלי. עם חוסר ההשפעה בא חוסר האחריות. אני לא אחראי למה שקורה בליברפול. כאשר אתה הולך לכיוון של האנלוגיה לספורט אתה בעצם אומר ״אני לא אחראי, אני ילד, זה הבית ממנו אני בא, ככה גדלתי״ .

אני לא חי על כוכב אחר. אני יודע שאתה לא לבד בתופעה הזו. פוליטיקה של זהויות היא מציאות קיימת – אבל אם אתה נותן לה משקל עליון לדעתי אתה מתנער מאחריות. אתה מתנער מאחריות כלפי ילדיך, אתה מתנער מאחריות כלפי הוריך, כלפי אחיך וכלפי הקהילה המדומה שאליה אתה משתייך. זה לא ספורט איציק – זה ממש לא ספורט.

אני לא יודע אם אתה שם לב לסתירה שבין העמדה הזו לבין החלק השני של הטסקט שלך. הכתבה שהבאת על כמה הזכות לבחור אינה מובנת מאליה, כמה יש להתייחס אליה בסוג של חרדת קודש. להביע את רגשותיך אתה יכול בכל יום – להשפיע את יכול פעם ב…

להשתמש ביום הזה כדי לעסוק בפוליטיקה של זהויות – דהיינו להתעסק ברגשותיך במקום בלשקול בכובד ראש איזה מקום אתה רוצה לראות את ילדיך גדלים, בלתת חשיבות עליונה (על פי הודאתך) לצבע של החולצה של הקבוצה היריבה במקום לעסוק בשאלות של חיים ומוות זה סוג של… אתה יודע מה – חילול קודש.

צור שפי 14 במרץ 2015

לגמרי מסכים ואוסיף שמבחינתי הפוליטיקה היא ההפך הגמור מאהדת קבוצה. אני אוהד הפועל כשהולך לה וכשלא הולך לה ולעומת זאת החל מההצבעה הראשונה שלי ב-1977 (מהפך!) כבר הספקתי להצביע לחמש מפלגות שונות החל מהליכוד של בגין ועד מרצ של שולמית אלוני. כמו שבאבא כתב מבחינתי האדומים זו פנטזיה טהורה ומפלגות זה כלי שצריך להתייחס אליו באופן הכי אינסטרומטלי – אם הוא לא ממלא את תפקידו צריך להחליף אותו.
לעניין יאיר לפיד אוסיף שכמי שאינו מצביע בשבילו הביקורות החריפות המוטחות בו הן לדעתי מגוזמות מאוד. ב-20 חודשים אי אפשר להספיק הרבה, יש עקומת למידה, במיוחד לפוליטיקאי חדש.

איציק אלפסי 14 במרץ 2015

באבא, כתבת נפלא ואני מסכים אתך: http://geshemalfasi.com/archives/169
לעניין הרגשי יש חשיבות אבל אם באמת ובתמים הייתי חושב שהצבעה למחנה ציוני עדיפה באופן משמעותי על הצבעה ליש עתיד או כל מפלגה אחרת הייתי עוצם עיניים ושם אמת בקלפי. כפי שהדברים כעת דעותיו של לפיד קרובות יותר לתפיסת עולמי מאשר אלו של הרצוג ומפלגת העבודה וכך לשמחתי אני יכול להימנע מהמצב הזה.

באבא ימים 15 במרץ 2015

תודה איציק –

כמה שאלות: מה קרה לתמיכה שלך בליבני.

האם יש טענות שלי (בכל הנוגע לתיאור המצב, עמדותיו של לפיד ועמדותיו של המחנה הציוני – ביחוד בכל הנוגע לתהליך השלום ומדינה דו לאומית) שאתה חושב שאינן נכונות?

בהנחה שלו – באיזה עמדות אתה קרוב יותר ללפיד מאשר למחנה הציוני?

גיל שלי 15 במרץ 2015

אני מת לדעת מה ההבדל בין עמדות לפיד ועמדות המחנה הציוני בנושאים המדיניים, הכלכליים זה פשוט, ליש עתיד אין עמדות גם אחרי שיאיר לפיד היה שנתיים באוצר

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2015

בחלוקה גסה, לפיד עומד מימין למחנ"צ.

אבל אשמח לשמוע מאיציק מה הוא חושב.

דרך אגב, אני עוד לא פגשתי מצביע אחד של לפיד בבחירות הקודמות שלא הולך להצביע לו הפעם. אני חושב ששם החוזק שלו

משה 15 במרץ 2015

ש"ס.

Matipool 15 במרץ 2015

D – אני .. ( הצבעתי בפעם הקודמת ללפיד והפעם למחנ״צ וכנראה שגם הבן שלי ) .

D! פה ועכשיו 16 במרץ 2015

מתי, נעים להכיר :)

איציק 15 במרץ 2015

אני חושב שאתה צודק לגבי השורה הראשונה.
אני בטוח שאתה צודק בלגבי לשורה השניה.
אני מקווה שאתה צודק בגבי לשורה השלישית.
;)

איציק 15 במרץ 2015

אני חושב שההבדל העיקרי הוא בגישה, כמו שכתבתי פעם בפוסט אצל גיל. כלומר איך אתה מגיע למשא ומתן ומזה גם נגזר מה אתה יכול להשיג. יש הבדל מהותי בין מגיע לכם קחו ומפה נמשיך (השמאל), לבין זה לא מגיע לכם, אך אנו מוכנים לדון על כך למרות זאת כדי לקבל בתמורה משהו שחשוב יותר עבורינו (יש עתיד). בשני המקרים יהיו ויתורים, ורובם דומים, אך עדיין יהיו הבדלים בויתורים, ויהיו הבדלים גדולים במה שנקבל בתמורה. להערכתי, ההבדל העיקרי יהיה סביב שאלת ירושלים, אך לא רק.

באבא ימים 15 במרץ 2015

איציק –

1. אני לא שאלתי על ההבדלים בין השמאל ליאיר לפיד, אני שאלתי על ההבדלים בין המחנ״צ ליאיר לפיד. אתה יכול להראות לי שזה ההבדל בין שתי המפלגות? אני מבין שזה מה שאתה חושב שהוא ההבדל – על סמך מה אתה חושב את זה?

2. נניח שזה ההבדל האם יש לך יש איזהשהיא ראיה שתומכת בעמדה לפיה אם נאמר ״לא מגיע לכם כולם אבל אנחנו מוכנים לדבר״ נשיג הישגים טובים יותר מאשר ״מגיע לכם מפה ומשם נמשיך״? משהו בהיסטוריה של עם ישראל (נניח משהו בעמדותיו הקשוחות של בגין)?, או שכל הטענה המדינית שלך נסמכת על תחושת הבטן של הישראלי שאסור לצאת פראייר? אתה מגדיר אתה זה כ״הבדל מהותי״ אם הוא מהותי מן הסתם יהיה לך קל מאוד להוכיח אותו – לא?

3. בינתיים, מבחינת מעמדה הבינלאומי של ישראל בעולם מה נראה לך עדיף ממשלה שאומרת ״לא מגיע להם כלום אבל אנחנו מוכנים לדבר״ או ממשלה שאומרת ״הנה מה שאנחנו חושבים שהוא פתרון צודק – בואו נדבר״.

4. איזה מן המפלגות מקרבת אותנו יותר למדינה דו לאומית (שזה שם קוד למדינה ערבית ומלחמת אזרחים)? המחנ״צ או מפלגת ״בנט הוא אח״?

איציק 15 במרץ 2015

באבא, אחק את תשובתי למספר חלקים.
1. תחילה, לא שאלת מה טוב יותר כי אם מה ההבדל. המחנה הציוני הוא שמאל. אני לא בטוח מה ציפי תעשה אבל דוברים כמו עמיר פרץ ואיתן קבל לא פעם דיברו על כך. לגבי בוז'י, לא זוכר את דעתו בנושא. דעתה של ציפי ליבני עברה כזה סיבוב ענק שאין לי מושג מה דעתה ברגע זה. אם תיקח את איציק שמולי, פרופ' יונה ועוד כמה מהעבודה (שהם חלק לא מבוטל במחנה הציוני) אז הם מוכנים ללכת אפילו רחוק יותר מפרץ וקבל. זה לשאלתך לגבי השמאל והמחנה הציוני.
2. אני לא משפטן ולא פסיכולוג. אך כשאני מגיע למשא ומתן, אני לא מצפה לבוא כנוע, ולגאווה אישית ובטח שלאומית בהחלט יש מישקל. לכן אני כן נותן לזה משקל מהותי. אני לא טוען שבזה צריך להשפיל צד אחר. אני טוען להפך, מעמדת כח אתה גם יכול לותר תמורת השגים אחרים. מקרה בגין זה נושא אחר לחלוטין. לא היה פה עיניין של כח או לא כח. היתה הזדמנות שנוצלה. יתכן והיה אפשר לנצל טוב יותר, אך חמור יותר היה לא לנצל כלל. הנושא הפלסטיני לא דומה כלל. ניסו לנצל המון הזדמנויות, ברק אפילו ניסה לדחוף את ערפת לחיבוק דב ולא הצליח. אני יודע של לגישה של לבוא כנוע, קחו, רק תחתמו, כבר ניסינו עם ברק ועם הסכם אוסלו הידוע לשימצה. אני יודע שגם את הגישה השניה שלא לא לתת כלום ולהכעיס את כל העולם, ניסינו וזה לא היה טוב יותר. אני חושב שלנסות משהו אחר לא יזיק ועם סיכויי הצלחה לא פחות טובים מכל ניסיון אחר שעשינו.
3. לגבי המעמד הבינלאומי של ישראל. על מה אתה מדבר? איזה הצעה הביא ביבי. בנט נסע לארה"ב ובביתם השפיל את הנשיא שלהם. אני לא מדבר על המצב הנוכחי. אני מדבר על לצאת עם הצעה סדורה וריאלית. להציג בפני הפלסטינית והעולם, כתוכנית עם בסיס למשא ומתן (להבדיל מההצעה הסעודית שהם דורשים או לקבל או לדחות ללא שום שינוים). יש עתיד במפורש רוצה ניסיון מדיני הוגן, ולא המצב הנוכחי.
4. למה אתה שם בדיון זה את הבית היהודי מול המחנה הציוני. יש עתיד לא דומה לבית היהודי ובהחלט לא מעוניינת במדינה דו לאומית. אני חושב שזה אסון רק אני חושב שהמתווה של יש עתיד טוב בהרבה מזה של המחנה הציוני.

איציק 15 במרץ 2015

אחק ==> אחלק

באבא ימים 15 במרץ 2015

אוקי – בוא נחדד את זה:

נניח ממשלה של ממשלה של מחנ״צ עם לפיד. ובאה ליבני ומציעה הסדר שלום. מה צריך לכלול ההסדר הזה כדי שלפיד יפרוש מן הממשלה כי הסדר השלום הזה יהיה ״שמאלני״ מדי? מה תכלס ההבדל?

לעניין בנט – מה שהתכוונתי לומר הוא שברית האחים בינו לבין בנט אפשרה תנופת בניה בהתנחלויות. הדבר שהכי מפחיד אותי זה העמקת האחיזה שלנו בשטחים כי למרות שאני חושב שהסיכוי להסדר של הפרדות הוא נמוך בעתיד הנראה לעין, אנחנו חייבים לשמר את הסיכוי הזה ולפיד שיתף פעולה עם התהליך של מחיקת הסיכוי הזה וקירובנו למדינה דו לאומית.

איציק 15 במרץ 2015

אענה תחילה על הפסקה השנייה. אני לא אוהב את העובדה שאתה שם ציפי מול יאיר, כי אני שם מחנה ציוני מול יש עתיד. נכון שהם המנהיגים אך בתוך התנועות עצמן יש שונות ויש לחצים שיכולים להוביל למשהו שהמנהיגים לא מכונים לזה מההתחלה (מישהו אמר חישוקאים בליכוד מלפני… לא זוכר כמה שנים). אני בעד בנייה בישובים כמו אריאל. לא ניתן לחנוק אוכלוסיה והיא זכאית לשירותים. מבחינתי ההסדר חייב לשמור על ריכוזי אוכלוסיה גדולים על-ידי ויתור מהצד השני תמורת משהו אחר; חילופי שטחים, או הסדר אחר מקובל. מה שמפריע לי זה הישובים המבודדים ועוד יותר המאחזים הלא חוקיים. מבחינתי כל יד שנותנים למשהו לא חוקי הוא חמור ומחמיר את המצב. היו צריכים להוריד את המאחזים הללו אתמול ולשים מאחורי סורג ובריח את נערי הגבעות שחוזרים לשם. כל מי שתומך במדינה דו לאומית גם הןא חייב היה להיות בעד זה, כיוון שגם מדינה דו לאומית אמורה להיות מדינת חוק לשיטתם ולא אנרכיה.
לגבי הפסקה הראשונה. למשל הסכמה מראש של חלוקת ירושלים אמורה להביא לפרישה מהקואליציה (לדעתי גם אם זה יקרה במהלך ההסכם, ואני לא מדבר על שכונות ערביות בעוטף ירושלים). יוסי יונה מוכן להתחיל מכך את המשא ומתן. החזרת אריאל לדעתי קו אדום. אני לא חושב שבוז'י או ציפי בעד, אבל יש כאלו בעבודה שכן. אלו דוגמאות ואפשר לחשוב על עוד, אבל נסתפק בזה.

באבא ימים 15 במרץ 2015

אני מדבר על התכלס לא על הטקטיקה.

אני לא מאמין שאף ממשלה תתחיל את המשא ומתן תוך התחייבות פומבית לחזרה לקוי 67 עד המטר האחרון. מה שחשוב זה לא ההסכמה מראש אלא ההסדר שהממשלה מעמידה להכרעת הכנסת – דהיינו ההסכמה בסוף.

הנה התסריטים:

1. חזרה מלאה לקוי 67 – כולל גילה, נוה יעקב, הגבעה הצרפתית וכל העיר העתיקה: האם אתה חושב שממשלה בראשות המחנ״צ תציע ואם כן – האם אתה חושב שיש עתיד יפרשו מן הקואליציה במקרה כזה?

2. חלוקה של ירושלים לפי חתך אוכלוסיה – איזורים יהודים ברובם ישארו בריבונות ישראל ואיזורים ערבים ברובם יעברו לריבונות פלסטינית לרבות כל השכונות הערביות במזרח ירושלים, לרבות הרובע המוסלמי והרובע הנוצרי כאשר המקומות הקדושים יעברו למשמורת בינלאומית. האם לדעתך יש עתיד יפרשו מן הקואליציה?

תניח שבשני התסריטים בירת המדינה הפלסטינית תהיה באיזורים בירושלים שימסרו להם.

אגב – אין לי בעיה אם תציע פיצול ביש עתיד על רקע השאלה הזו – אבל אז תצטרך להסביר מי יפרוש ומי ישאר.

מה אתה אומר?

איציק 15 במרץ 2015

1. יש עתיד תפרוש.
2. אני מניח שתפרוש, אבל חשוב שתציין את מעמד ערים כמו אריאל לקביעה סופית. אם יש החלפת שטחים, אולי יוכלו לבלוע את הצפרדע בקושי (אני אישית נגד). אם אריאל והישובים הגדולים יפונו, נגד עם סימן קריאה.

באבא ימים 15 במרץ 2015

אני לא מסכים עם ההערכות שלך. אני חושב שיש עתיד תתמוך בכל אחד מן המתווים הללו.

שאלה לתומכי יש עתיד.

מי מסכים עם הערכתו של איציק ביחס לנסיבות בהן יש עתיד תפרוש מן הממשלה?

איציק 15 במרץ 2015

לשאלתך, אני מסכים עם דעתו של איציק ;)
מקווה שלא נצטרך להתמודד עם זה.
לא ענית לשאלתי לגבי מעמד ערים כגון אריאל.

איציק 15 במרץ 2015

לא היתה שאלה ישירה, אלה בצורת הטייה של שאלתך, שהתשובה אליה גם תלויה במה יקרה עם ערים אלו. כמובן שלא מיוחס לסצנאריו הראשון שלך, כי אליו זו פרישה מוחלטת ללא קשר לאריאל ושכמותה.

באבא ימים 15 במרץ 2015

אני לא מתכוון להתחמק מן השאלה אני רק אזכיר שהדיון היה על ההבדל בין מחנ״צ ליש עתיד. כששאלתי עוד קוראים השאלה שלי היתה האם הם חושבים שיש עתיד תנהג כמו שאתה חושב שהיא תנהג. לא שאלתי מה אתה רוצה שיקרה.

לגופו של עניין אני אנסה לדרג את התסריטים שאני רואה מן הטוב ביותר (הריאלי) אל הגרוע ביותר. אומר מראש – הפרדות מהפלסטינים היא בעיני המשימה הקיומית הגדולה ביותר שלנו. אני לא יכול לחשוב על שום הסדר טריטוריאלי – כולל יציאה חד צדדית, שאינו טוב יותר מן המדינה הדו לאומית אליה מוביל אותנו המצב הקיים.

1. הסדר בינלאומי מוסכם בתמיכת ארה״ב האיחוד האירופי והליגה הערבית המביא להקמת מדינה פלסטינית רציפה על בסיס קוי 67 עם חילופי שטחים שמאפשרים לנו את שימור גושי ההתיישבות הגדולים (השכונות היהודיות במזרח ירושלים, מעלה אדומים, גוש עציון, אריאל וישובי הבקעה). המקומות הקדושים יהיו תחת סוג של ריבונות בינלאומית ויכלול קליטת מספר סמלי של פליטים שיחשב כמימוש מוסכם של זכות השיבה ויכלול הצהרה על סופיות הסכסוך והעדר תביעות מצד הפלסטינים.

2. אותו הסדר מבחינת המעמד הבינלאומי התמיכה עבורו, סוגית המקומות הקדושים ושאלת הפליטים אלא שאנחנו מותירים בידינו פחות מן השטחים שנכבשו ב – 1967 (עלינו לפנות את גוש עציון, מעלה אדומים, אריאל וישובי הבקעה או חלק מהם).

3. אותו הסדר כמו במתווה 2 מבחינת המעמד הבינלאומי, התמיכה בו וסוגיית הפליטים אלא שהוא נסמך על קוי 67 ללא כל תיקוני גבול. מה אומר שאנחנו מוותרים גם על המקומות הקדושים ומפנים את השכונות היהודיות במזרח ירושלים.

4. יציאה חד צדדית מן השטחים ללא הסדר, תוך שימור שליאה בטחונית בנקודות שולטות ואת גושי ההתיישבות הגדולים.

5. המשך המצב הקיים.

אני מוכן לחיות עם כל אחד מן ההסדרים במתווים 1-3 כך שבמובן הזה אני שמאלני . אני פסימי לגבי התממשותו של מי מן המתווים האלה כי אני לא חושב שהפלסטינים יהיו מוכנים לוותר על זכות השיבה ולהכיר בזכות ההגדרה העצמית של היהודים כך שבמובן הזה אני ימני. זה מותיר אותי עם תסריטים 4 ו – 5. תסריט 4 עדיף בעיני ביחוד אם נצליח לגייס עבורו תמיכה בינלאומית רחבה על בסיס העקרון שנהיה מוכנים לדון בפינוי גושי ההתיישבות הגדולים בהסדר הקבע כאשר הפלסטינאים יהיו מוכנים לוותר על זכות השיבה. תסריט 5 הוא הגרוע ביותר.

איציק 16 במרץ 2015

מבחינתי התסריט הרצוי, עם שינוים נדרשים הוא תסריט 1. אני רק לא מבין איך אתה נותן לפלסטינים רצף טריטוריאלי בלי לחוצות את מדינת ישראל. אני גם לא מבין איך ניתן לתת להם רצף זה שיחבר בין יו"ש ועזה. לדעתי זה לא מעשי ומסוכן, אלה אם אתה בונה להם גשרים עליים (ואני די חושש מזה) או מאפשר לחמאס לבנות מנהרות שתחבר בינהן וגם זה לא פתרון מלבב.

באבא ימים 16 במרץ 2015

איציק – לגבי רצף טריטוריאלי אתה צודק. לא הייתי מפסיק ברור. הרצץ הטריטוריאלי חל לגבי יו״ש. ביחס לעזה נצרך לקבוע הסדרי מעבר בטוח. אגב, לדעתי הם כבר קיימים מתקופת קמפ דייויד.

ברור שגם מבחינתי התסריט העדיף הוא 1. השאלה איננה מה עדיף אלא עם מה אתה מוכן לחיות. אתה מוזמן לדרג את את האלטרנטיבות שהצעתי כראות עיניך מן הטובה לרעה.

איציק 16 במרץ 2015

אני לא מקבל אף אחד מהתסריטים האחרים, אבל אני חושה שבגישה נכונה, התסריט הראשון הוא מעשי.

באבא ימים 16 במרץ 2015

אני מבין שאתה מעדיף את 1 אבל נניח שאתה לא מקבל את 1 (מה לעשות- בסוף הם לא היו מוכנים להסכים לזה), מה תהיה החלופה שלך 2,3,4, או 5 (המשך המצב הקיים)?.
בקיצור – אם אתה לא מקבל את 1 האם החלופה המועדפת עליך היא חלופה 5? לזה התכוונתי שביקשתי לדרג את החלופות.

אם אתה רואה תרחישים נוספים תוסיף אותם – בוא נשחק משחק מלא.

איציק 16 במרץ 2015

באבא, כדי להיות יותר מדויק לדעותי, אני חושב שכל ארבעת האופציות האחרונות לא מקובלות, אך בראשונה, כמו בשחמט, יש הרבה הסתעפויות, והרבה מהלכים אחרי המסע ה-40, במידה והספקת לבצע אותם ולא בזבזת זמן לריק. הנקודה היא, שהסטגנציה הנוכחית היא מתקון ישיר לכניסה לציטנוט, ואנחנו די קרובים אליו. לכן צריך להתחיל להזיז דברים, ולהציע דברים שהפלסטינים, הערבים והקהילה העלמית יבינו שזה לא משיכת זמן כי אם דיון רציני. את הניאנסים קשה לי לומר איך יתפתחו וכמה זמן יקח. כדי לפרוס את דעתי בנושא באופן ברור יותר אפנה אותך לפוסט שהתארחתי אצל גיל שלי. אני מניח שאם הוא לא יספק אותך, אני בבעייה כי זה די המקסימום שאני מסוגל להביא את עצמי, ומעבר לכך יהיה צורך בניסוחים משפטיים כדי לגשר על פערים ובזה אני הרבה פחות טוב:http://debuzzer.com/shely/5343/
מקווה שזה יענה על חלק משאלותיך.

איציק 16 במרץ 2015

באבא, שלחתי לך תגובה עם לינק, מקווה שגיל יאשר בהקדם.

איציק 16 במרץ 2015

כמובן שאיציק צריך לאשר.

D! פה ועכשיו 16 במרץ 2015

בדיוק בגלל דיונים כאלה חייבים דחוף להצביע על החלפת מערכת התגובות בדה-באזר!!!

(ואיציק – עדיף להוריד את תחילת הלינק ואז הוא עולה אוטומטית)

באבא ימים 16 במרץ 2015

קראתי – תודה.

מה שכתבת לא עונה לשאלה שלי (או שיש בינינו קצר בתקשורת). ברגע שאחת מארבע החלופות היא המשך המצב הקיים אתה לא יכול לומר שכל ארבע החלופות אינן מקובלות עליך. כי אם שלוש האחרות אין מקובלות עליך על כורחך אתה בוחר בחלופת המשך המצב הקיים.

אין לי שום בעיה שההסדר שהצעת בלינק (שאם הפלסטינים יקבלו אותו אני חותם עליו) יהיה חלופה אפס. העניין הוא שגם אתה וגם אני לא יכולים להבטיח שהוא יתקבל ולכן השאלה היא מה אתה עושה אם הפלסטינים לא מקבלים אותו. האם אתה ישר דוחה את ההסדרים האפשריים שאני מניתי בתסריטים 2-4 ובוחר בחלופת המשך המצב הקיים?

איציק 16 במרץ 2015

כשאתה כותב המצב הקיים אתה חייב לתחום בזמן. מצב קיים זה לא משהו אינסופי כיוון שתמיד תבוא נקודה בזמן כשתסתכל אחורה והמצב הקיים כבר לא קיים. האם המצב היום זהה למה שהייה לפני 20 שנה? ממש לא. פתאום יש חמאס בשילטון, יש סביבינו דאעש ומדינות ערביות במצב עדין, אירופה לא מה שהיתה. לכן, בהחלט יהיו פרקי זמן שיהיה צורך לעצור ולחשוב מה הלאה, בהתאם לתשובה של הפלסטינים והמצב באיזור ובעולם. מצד שני לעצור לזמן רב לא מתקבל. מה יהיו החלופות, זאת לא אוכל לומר. אולי הלא יהיה אולי, אולי העולם יראה שאנחנו מנסים ברצינות והפלסטינים הם הסרבנים. אתה מבקש ממני פתרון עכשיו על מצב שאין לי מושג מה יהיה. דבר אחד אוכל לומר, לא סביר שאתמוך בסטגנציה.

באבא ימים 17 במרץ 2015

אתה בוחר ב – 17 במרס. הערכת המשמעות של המהלך הזה היא הערכה שלך. השאלה כמה אתה בטוח שתוכל עדיין לעצור ולתקן מאוחר יותר את העובדה שלא עשית משהו מוקדם יותר צריכה להיות חלק מן ההכרעה שלך לבחור או לא לבחור בחלופה 5. אני יכול להבין סיטאוציה שבה אתה אומר לי לדוגמא:

אני לוקח את חלופה 1. אם היא לא אפשרית אז בהנתן המגמות הקיימות, אני לוקח את חלופה 5 ואשוב לבדוק את זה עוד שלוש שנים. אם המגמה לא תשתנה אני מקוה מאוד שחלופה 2 עדיין תהיה זמינה.

איציק 17 במרץ 2015

זו בדיוק הנקודה, אני לא מחקה שלוש שנים!!!
אני חושב שאחת הטעויות הכי גדולות בשנים האחרונות זה הניסיון למשוך זמן. גם העולם סביבינו משתנה וגם העולם המערבי לא מוכן למשיכת זמן מצידינו.
אם חלופה 5 לא תצלח אני אנסה למצוא חלופה 6, כך שעדיין תהייה בתחום של הנסבל מבחינתי אך תוך התבוננות בתשובות הצד השני. אני חייב להראות פעילות, והכי חשוב, כזאת שהיא לא מס שפתיים כי אם רצינית. אני מאמין שאם אני רציני אז לפחות המערב יבין את זה, ומצריים תבין את זה, וסיכוי סביר שגם ערב הסעודית (בטח במצב של אויב משותף). במקרה כזה גם לפלסטינים לא תהייה בררה. אתה רוצה שאני אקבל את אחת הגרסאות שלך, ובמיוחד את החמישית אם אני לא מוכן ל-2-4, ואני אומר שלא. אני אומר שאחרי גרסה אפס ששלחתי בפוסט, וגרסה 1 שלך, אני אמשיל לנסות בהתאם להתפתחויות, כיוון שחייבים להתחשב בצדדים האחרים ואני עכשיו לא יודע מה יהיה. למה אני עכשיו כבר צריך להחליט באופן בלתי תלוי…

באבא ימים 17 במרץ 2015

איציק:

אנחנו לא מנהלים מו״מ בחיים אמיתיים לא אתה ולא אני ראשי ממשלה. לא יקרה שום דבר אם תגיד מה תעשה אם לא תקבל את מה שאתה רוצה. אנחנו משחקים משחק שאני חושב שהוא מעניין כי הוא עוזר להבהיר עמדות ולהבין מה הן אלטרנטיבות ומחירן.

אתה אומר ״אני לא יודע מה יהיה אם אני לא מקבל את מה שאני רוצה- אחשוב על משהו״.

ברור שאף אחד לא יכול לצפות את העתיד אבל בדיוק כמו שאדם סביר חושב על הפנסיה שלך למרות שיתכן שבעתיד יהיה משבר כלכלי ולכסף לא יהיה ערך, אני לא חושב שאתה יכול להתעלם מזה. השאלה היא מה תיזום ומה תעשה. עם כל הכבוד – זה לא מרחב אינסופי.

הרי זה בעצם תרשים זרימה –

הצעת חלופה אפס – קיבלו אותה – יופי גם אני מסכים.

בוא נניח שדחו אותך. הצעת חלופה אחת – קיבלו אותה – יופי אני מסכים.

שוב, בוא נניח שדחו אותך

הצעת את את כל החלופות שחשבת עליהן לאור ההתפתחויות ושהן יותר טובות לדעתך (ואני מניח שגם לדעתי) מחלופה 2 – קיבלו אחת מהן – יופי אני מסכים.

בוא נניח שדחו אותן. האפשרות הבאה בתור היא חלופה 2.

מה אתה עושה? בוחר בחלופה 2 או בוחר בחלופה 5?

איציק 17 במרץ 2015

באבא – זה מה שאני מנסה לומר, חלופות 2-4 שלך לא מקובלות עלי וחלופה 5 היא המוצא האחרון. זה מה שניסה לעשות שמיר, רק להבדיל מביבי הוא היה מספיק הגון לומר שהאסטרטגיה שלו היא להמתין כמה שיהיה צורך עד שהערבים יתיאשו וירימו ידים. במציאות זה לא קרה, והמצב רק מחמיר. הפסקות להתארגנות של מספר חודשים ודאי שזה אפשרי ומעשי, אך לא כאידאולוגיה או כאסטרטגיה ארוכת טווח.
אני לא מטייח דברים ואם נוצר הרושם שאני מנסה לסובב אותך או מישהו אחר, זה ממש לא המצב. אכן ניתן להסתכל על זה כגרף אך לא כתרשים זרימה. תרשים זרימה מבחינתי הוא דטרמיניסטי (אם -> אז), וגרף יכול להיות הסתברותי, ובמקרה שלנו הוא כזה, עם המון אי-ודאויות. אתה מבקש להתעלם מכל האי-ודאויות ולהפוך אותו לדטרמיניזם, ואני אומר לך את האמת, אני לא מסוגל.
אנסה להסביר זאת כך: יש לי קווים אדומים כגון, הסדרי ביטחון לא ניתנים לפשרה אך אופן השגתם ניתנים למשא ומתן; הגושים הגדולים נשארים; אין זכות שיבה (פרט לשיבה סימלית, וגודל הסימליות נתון למשא ומתן); ירושלים לא תחולק, להוציא את השכונות הערביות; השליטה על המקומות הקדושים תמיד תהיה שלנו או בשיתוף איתנו. כל השאר פתוח לדיון עם שולים רחבים. לכן במקום לומר מה אם לא, אני מעדיף להשאיר שוליים רחבים כדי לנוע בהם.
לא יודע, האם זה ענה לך ולו חלקית, אבל ניסיתי.

באבא ימים 17 במרץ 2015

איציק –

האמת. זה ממש לא ענה לי ואני גם לא מבין את קו המחשבה הזה. החיים קשים… אנחנו לא יודעים לצפות את העתיד – איזה זין!

איזה מן תשובה זאת? אנחנו מקבלים החלטות בתנאי אי וודאות ביחס לעתיד כל הזמן. במקצוע שאנחנו בוחרים, בבני הזוג שאנחנו בוחרים במקום בו אנו גרים – מה שונה במקרה הזה?

אתה פאקינג ראש ממשלה – גורלו של העם היהודי מונח על כתפיך. ניסית חלופה אפס – דחו. ניסית חלופה 1 – דחו. ניסית את כל אותן חלופות שלדעתך טובות מחלופה 2 – דחו. בזמן הזה לא קרה שום נס – הערבים לא נעלמו או הפכו לשוודים, האיראנים לא עברו מהפכה דמוקרטית, הסינים לא הפכו להיות לבעלי הברית העיקריים שלנו וחייזרים אוהבי שלום לא השתלטו על כדור הארץ.

מה אתה עושה הולך לחלופה 2 או הולך לחלופה 5?

איציק 17 במרץ 2015

אתה מפספס משהו, הגראף שלי כולל לופים. אני כן יכול לחזור גם לתוכנית אפס, וגם לתוכנית 1 עם וריאנטים שונים. אני מאמין שזה יחדור ולו חלקית; אני מאמין שגם שם אנשים מתחלפים; אני מאמין שאם העולם יראה מאמץ כן, הם ייתנו רוח גבית לרעיונות אלו עם שינוים הגיוניים. יתכן שגם השינוים הדמוגראפיים יאפשרו עם הזמן לבצע עידכונים בתוכנית.
אני לא חושב שבחיים אתה עושה לתוכנית שלך מאתיים תוכניות גיבוי, וגם ראש הממשלה או כל שר אחר כנראה לא עושים זאת. אולי אני טועה אבל בעולם המשפטים עוברים על המון אופציות, רופא לא בודק הרבה חלופות, הוא נותן טיפול או מנתח. אם משהו משתבש או מאוד מצליח הוא שוקל שינוים. גם מהנדסים חושבים על חשלופה, או שתים. לא ברורה לי הגישה של חלופה על חלופה.
אספר לך, כשהצעתי לאישתי (לפני שהיתה אישתי) להינשא לי, לא היו לי חלופות כלל. לא חשבתי שאם היא לא תסכים אז אציע לזו, ואחר-כך להיא, וכו'. לקחתי צ'אנס וזרמתי… עד היום מצטער על זה ;)

באבא ימים 17 במרץ 2015

אני מבין ואם כל אחת מן החלופות הללו יתקבלו – מעולה.

העניין הוא שכל עוד הן לא מתקבלות אתה על כורחך נמצא בחלופה 5 – האם זה ברור לך?

באבא ימים 17 במרץ 2015

אגב – אתה יכול לומר ״שמע – כשאני מסתכל על המגמות הדמוגרפיות חלופה 5 נשמעת לי לא רעה כל כך. בטח עדיפה על חיים בלי הכותל״ זה לגיטימי. אתה יכול גם לומר לי ״אני סבור שחלופה 5 היא סוף הציונות אבל זה עדיין עדיף על חיים בלי הכותל״ זה גם לגיטימי.

מה שאתה לא יכול לעשות זה לומר – ״אני מסרב להחליט ולא מוכן לקבל את חלופה 5.״ חלופה 5 מעצם הגדרתה(!) היא מה שקורה כשאתה לא מחליט.

איציק 17 במרץ 2015

זו חוסר ההסכמה שלנו. מצב 5 הוא מה שביבי עושה, או מה ששמיר הצהיר ועשה. כאשר אתה ממשיך לנסות ולסדר את הפיסות בצורה כנה להשגת הסדר, אז בזום אווט זה נראה כ-5, אבל בזום אין אתה משנה את המצב, בתקווה למקום בו ניתן יהיה להגיע להסדר.
תחשוב על מישהי שמנסה להכניס בחור מתחת לחופה (אישתי ניסתה כבר אחרי שנה וחצי, ובסוף התחתנו אחרי יותר מארבע שנים) והוא אומר שהוא לא מוכן. היא ממשיכה לנסות. בנתיים יתכן שהמצב מעל פני השטח נשאר ללא שינוי (מצב 5), אך מתחת לפני השטח יש שינוים אשר בסוף זה יכול לגרום לחתונה, הפרדות או הסכמה להשאר במצב 5. מה שזה לא אומר זה שאין פעילות חיובית.

באבא ימים 17 במרץ 2015

והסיטואציה הזו בה אין לך הסדר אבל יש דברים מתחת לפני השטח שיתכן שיהיו חיוביים ויתכן שיהיו שלילייםת, שיתכן שיביאו להסדר טוב יותר אבל גם יתכן שיביאו למדינה דו לאומית עדיפה בעיניך על חלופה 2?

איציק 17 במרץ 2015

אני מעריך שאם אראה שהמצב מדרדר למדינה דו-לאומית אשקול מחדש את המצב. ברגע זה, זה לא עומד על הפרק. אני יוצא מתוך הנחה (אולי היא שגויה, אך להבנתי נכונה) שגם הפלסטינים לא רוצים מדינה דו-לאומית ומאיימים עם אקדח לא טעון. לכן לא רואה צורך לשקול אפשרות זו כאפשרות יום הדין.

ירוק 15 במרץ 2015

נהדר, באבא.

D! פה ועכשיו 16 במרץ 2015

אכן. מצטרף.

היסטוריון של ספורט 14 במרץ 2015

לא קראתי הכל וגם לא את התגובות.
אבל איבדת אותי בכך שהחלטת להצביע ליש עתיד.
ראשית כי אין מה לעשות זה או או .או שנתניהו ירכיב או את הרצוג ואתה צריך להחליט ולא לנקוט במדיניות בת יענה.
אין מה לעשות לפיד יעניק את קולו להרצוג וזה ודאי אז למעשה בחרת בהרצוג(אא"כ נתניהו ינצח גם בלעדיו).
שנית. לפיד ויש עתיד לא הוכיחו הצלחה בלשון המעטה בעניינים הכלכליים (בניגוד לבנט למשל ).
ולכן למרות עמדתך הרגילה בענייני התיישבות היא פחות מעשית .

המכבייה 14 במרץ 2015

בעיני האישיו הביטחוני הוא ממש לא בראש סדר העדיפויות שלי בבחירות הקרובות.
אנחנו לא השחקן הראשי שם, זה עובר לנו מעל הראש בכל מקרה ואין שום מנהיג ישראלי שישנה את התמונה מהותית.
יש המון שאלות אחרות. לא שאלות שהליכוד ענה עליהן בשנים האחרונות.

היסטוריון של ספורט 14 במרץ 2015

הטרגדיה של הבחירות הללו היא כזו.
אף אחד (כמעט) לא רוצה את ביבי …אבל עוד פחות מכך את המחליף והמחליפה שלו.
ה " או או " הזה עובד טוב לשני הצדדים .
לא ניתן לברוח מכך שלמעשה כל מפלגה בעלת העדפה .
2. אלא שישנם מפלגות המכונות מרכז ,חרדים שמספרות שהם יעדיפו את ביבי (כי זה מה שקהל הבוחרים שלהם רוצה)
אבל למעשה אותם נבחרים (דרעי וכחלון למשל ). מעדיפים את הרצוג …ולכן הם צריכים תירוץ.
והתירוץ שלהם יכול להיות בכך שבמידה והרצוג ינצח את נתניהו )בטו באופן המשתקף בסקרים).
הם יוכלו לומר (ללא צדק) מה לעשות ? הרצוג ניצח בגדול אנו תומכים בו.
החשש הזה כ"כ גדול מבחינתי שאני הולך לעשות משהו שלא האמנתי שאעשה וזה להצביע מח"ל.
לא האמנתי שנתניהו יקבל את קולי …אך כשאני רואה את האלטרנטיבה אני כ"כ מפחד שאני משהו שלא הייתי נותן לו אחוז אחד בתחילת מערכת הבחירות וזה להצביע נתניהו.

ניר 14 במרץ 2015

אני לא יודע איפה אתה גר – יכול להיות שאתה המצביע היחיד של לפיד שאין לו דירה עם משכנתא במודיעין?

בכל אופן, ממש מאכזב. לא הבנתי למה אנשים הצביעו לו בפעם הראשונה, אבל אז היה אפשר לומר שנותנים לו צ׳אנס. עכשיו, אחרי שהיה שר אוצר גרוע מאד – ודווקא לא בגלל ענייני השכלה, אלא פשוט אופי מחורבן – איך אנשים חושבים להצביע לו שוב?

אני מעדיף את כחלון, שלפחות בא עם יעד ברור של משרד האוצר ומשנה סדורה לגבי מה שיעשה שם. לליכוד קשה להצביע כי נראה שנתניהו באמת התנתק מהמציאות קצת (למרות שהמסע הכל כך שקוף ובוטה של התקשורת נגדו עושה חשק מאד גדול להצביע לו) והמחנה הציוני הוא פשוט בדיחה מהיום שהרצוג נתן לליבני, ככה סתם, כרטיס לעוד קדנציה בפוליטיקה שלנו ועוד אולי כראשת ממשלה חו״ח.

המכבייה 14 במרץ 2015

הוא לא נתן לה כלום. דווקא ליבני נתנה לו סיכוי.

ניר 14 במרץ 2015

הוא נתן לה תפקיד רה״מ ברוטציה, זה כלום? (גם בהנחה שלא תקבל את זה בסוף, תקבל תפקיד שרה בכירה במקום)

איזה סכוי היא נתנה לו? היא היתה כמעט בוודאות בדרך מתחת לאחוז החסימה.

המכבייה 15 במרץ 2015

הביאה לו כמה מנדטים שעושים מבחינתו ממש את ההבדל.
היא עדיין הביאה יותר מנדטים מביבי ב09. לא הייתי מזלזל בזה.
לא אתפלא עם עניין הרוטציה יגנז אם וכאשר.

המכבייה 15 במרץ 2015

לכן הליכוד מתמקד בה. היא מפחידה אותו הרבה יותר מהפרטנר שלה.

שאול 14 במרץ 2015

מעניין מה יהיו התגובות אם יש עתיד תפתיע שוב ותיהיה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת.

ולהגיד שהעם מטומטם זו לא תשובה של בן אדם שאפשר לקחת אותו ברצינות.

צור שפי 14 במרץ 2015

שאול, בוא נהיה עדינים – זה שיש רוב זה לא אומר שהוא צודק.

איציק 14 במרץ 2015

בא נהיה עוד יותר עדינים, זה שיש רוב לא אומר שהוא טועה.

אריק 14 במרץ 2015

פוסטרים על פוליטיקה בדה באתר זה גרוע מאוד. חסר שם מאוד את האיכות בדיונים שיש בפוסטים על על ספורט.

איברה 14 במרץ 2015

אני לא מבין את ההצבעה למפלגות הנישה/מרכז: המחלה שלא מאפשרת לעשות כאן כלום היא חוסר היציבות השלטונית כבר 25 שנה. חוסר היציבות נגרם בגלל שבירת האיזון בין המפלגות הגדולות ע"י מפלגות "בינוניות". הצבעה לאחת המפלגות האלה היא תמיכה בהקמת ממשלות לא יציבות.
למה?
האבסורד הוא שלפיד ודומיו שיצאו נגד "הסחטנות" של החרדים שהתאפשרה בגלל היותם כוח פוליטי בינוני ולכן "לשון מאזניים" לקחו את התפקיד הזה. כמובן שהסחטנות הזו באה בשם איזה "רוב דומם" "המעמד הבינוני" וכל מיני אלטר-אגו כאלה מכשירה את השרץ, והגבנת על הגב נעלמה.
כל זמן שהשיטה והתנאים מחיבים הקמת קואליציות עדיף שכל אחד יבחר על פי טעמו כיוון כללי: ליכוד או עבודה, בשוליים אפשר לקיים מפלגות מגזריות לסוגיהן (דתיים, מרץ, מגזר ערבי) וניתן יהיה להקים ממשלה יציבה שתחשוש פחות מאינטרסים מיידים, יהיה אפשר לקיים תכניות חומש, יהיה זמן מספיק לקידום חוקים שתקועים וכן הלאה.

אביאל 14 במרץ 2015

איציק – אני מצטרף לדברים של איברה, הבעיה מספר אחת במערכת הפוליטית שלנו הוא היעדר גושים גדולים שמובילים להמשכיות וליציבות שלטונית, המחיר של מערכת הבחירות עצמה היא כלום לעומת המחיר של תקיעת המערכת כולה והיא עולה לנו עשרות מילארדים לטווח הארוך – מספיק לראות שר תחבורה ששולט במשך שש שנים רצוף, גם אם כץ לא האדם המבריק או הראוי ביותר, תראה למה מובילה ההמשכיות והיציבות הזו, לפעילות, כי שיש פעילות רציפה נעשים דברים ע״י הדרג הבירוקרטי בתוך המנגנונים הממשלתיים, תוכניות יוצאות לפועל.

בממשלה האחרונה קיבלנו בדיוק את העניין, כאשר מספר שרים (ממספר מפלגות) טוענים לכתר (ראשות הממשלה) – נתניהו, לפיד, לבני, ליברמן ובנט וכל אחד פועל כדי להשיג הישגים פוליטיים על חשבון האחר, אם היו שתי מפלגות גדולות הכל היה יציב יותר.

דווקא החרדים כאן (למרות הדעה הרווחת) מאפשרים יציבות, אצלהם אין שום שאיפה לראשות הממשלה ובמחיר של 3-4 מילארדי שקלים הם נותנים בין 12 ל18 ידיים שמקנות יציבות, כמובן שיש לכך השלכות שליליות גם כן, אבל צריך לבחון את הדברים על כף המאזניים.

בדיוק בגלל זה טרנד המפלגות הבינוניות הוא בעיה רצינית מאוד.

גם הדרך בה אתה בוחר (מי לא במקום מי כן) היא דרך שבעיני שגויה מהיסוד שזה נוגע למערכת הפוליטית, כי זה יוצר חוסר ציפיה ואיזה מרחב של נוחות לפוליטיקאים ולפיד מדגים את זה היטב, הוא לא התווכח והוא לא רטן (וראינו את זה בעימות) וכך אסף לעצמו קולות, זו לצערי לא הדרך הפוליטית, פוליטיקה מעל לכל זה ויכוח טוב.

איציק 14 במרץ 2015

אתה מבין, אין אידאולוגיה, יש סחיטה, תן לי 3-4 מיליארד שקל, ובנוסף פטור את אנשי מכל חובת תרומה לחברה, ואני אתמוך בכול מה שתרצה. אופורטוניזם ברמה הכי נמוכה. בושה בכלל להעלות את זה כטיעון, ואתה מעלה אותו כמשהו טוב. איך אפשר, לאן נעלמה הבושה? הדעה שלך מייצגת את כל מה שרע ורקוב בחברה החרדית… טפילות במלוא מובן המילה.
אתה רוצה שתי מפלגות בלבד, תגיד שזה מה שצריך להיות ותגן על זה. אבל לספר שצריך שתי מפלגות בלבד פלוס החרדים שיוכלו לסחוט משני הצדדים, זו כבר ציניות.
היו לך כבר תגובות טובות יותר. ודרך אגב, המפלגות החרדיות כל הזמן בוחרות במי שרע פחות ולא במי שטוב יותר. הרי אם היה טוב יותר זה היה ממשלה ללא חילונים, וללא כיפות סרוגות, רק זה לא מעשי בנתיים.

אביאל 15 במרץ 2015

איציק – כל האידיאולוגיות הגדולות קבורות מזמן. אתה קצת נמהר, לא אמרתי בשום מקום שזה טוב או רע אלא הצגתי תמונה של המציאות הפוליטית בישראל, לטוב ולרע – בלי קשר לדעה אישית ודווקא את דעתי האישית (לגבי שתי המפלגות הגדולות) הבנת היטב.

ותודה על דירוג התגובות שלי.

איציק 15 במרץ 2015

ראשית, לא ציפיתי ממך שתתייחס למפלגות החרדיות כמפלגות ללא אידאולוגיה וללא מוסר, כך שהסחטנות והאופורטוניזם הוא תקין גם אצלם מבחינתך. אם אתה חושב כך, זהו חידוש מעניין.
לגבי הדרוג, אתה מוזמן לדרג גם את תגובותי מהגרוע לגרוע יותר…

ישי 15 במרץ 2015

אני הולך על 6 מפלגות:
בית יהודי
ליכוד
יהדות התורה
מחנה ציוני
מרצ
רשימה משותפת

שתי המפלגות הגדולות הן ממילא מפלגות מרכז. אין שום דבר מועיל במפלגות שנמצאוץ ב'מרכז'. אפשר להיות מימין למפלגות האלה או משמאל. אפשר להיות חרדי, אבל המון המפלגות חסרות המשמעות באמצע לא עושות כלום.

no propaganda 15 במרץ 2015

זה הרבה יותר מ3-4 מיליארד, זה רק הכסף על פני השטח, לא כולל דברים כמו טיפולי שיניים חינם לילדים ואיסור חתונה אזרחית(כסף לרבנויות לבתי הדין הרבים).
אם אתה מוכן להמשיך לממן את החרדים אז תבחר בליכוד\עבודה. ואם אתה לא מוכן במי תבחר?

אביאל 15 במרץ 2015

הפרופגנדה עוברת, לילדי החילונים טיפולי שיניים חינם זה דבר מצוין, שזה נוגע לחרדים קצת פחות. בכלל בוא נלך על המודל הסיני ונגביל את הילודה, נחסוך קצבאות, יהיה יותר מקום בבתי חולים והכל יהיה טוב יותר – אכן הכסף שהרבנות מקבלת מהליכי חתונה ישנה את המצב הכלכלי בישראל.

no propaganda 15 במרץ 2015

מה הקשר?
לחילוני יש 2.1 ילדים שהוא מקבל עליהם טיפול חינם, לחרידי יש 6 וזה ההבדל.
וכן החתונות ברבנות זה הרבה כסף, אני לא מדבר רק על האגרות אלא גם על משכורות של אנשים שמקבלים כסף מהמדינה בגלל שיש להם מונופול על חתונות. וזה וד בלי לדבר על העוול שהם עושים לאנשים עצמם בכל מיני הוכחות יהדות, איסור חתונה בארץ.

ולא זה לא יציל את הכלכלה(לא שאני חושב שהיא במצב כל כך גרוע), זה לא אומר שלא צריך להתקוממם נגד זה.
לא צריך להגביל את הילודה צריך להגביל את הקצבאות. לא יכול לממן את הילד השביעי שלך לבד אל תבקש מהמדינה כסף אלא אל תעשה אותו. חושב שצריך לעודד ילודה? תן מענק על הילד השלישי.
כמעט כל חוק שקשור בכסף ומועבר ע"י החרדים נותן ייתרון למי שיש לו יותר ילדים. אם תשים לב אז בתעמולה של יהדות התורה, רוצים לממן מעונות יום מגיל 3 חודשים. ואם תזכר בקריטריוני הדיור של אטיאס אז גם שם נתנו יתרון למי שיש לו יותר ילדים.

בסופו של דבר אם תסכום את כל הדברים ביחד תראה שזה המון כסף מהכיס שלך לכיס שלהם. לא אומר שזה יציל את הכלכלה אבל רוצה לראות את הכסף הזה מועבר לבריאות, חינוך, דיור ומחולק בצורת שוויונית יותר.

אביאל 15 במרץ 2015

פרופגנדה – נתחיל בזה במדינה מתוקנת לא בודקת מה מספר הילדים הממוצע של כל אוכלוסיה ולפיה קובעת פרמטרים, זה מצחיק מאוד שמצביע שמאל בכלל מדבר על דברים כאלה, אבות השמאל מתהפכים בקברם, זה בדיוק ההפך מליברליות, אני מצטער מאוד אבל לתת את הנתונים הללו ולטעון עליהם זו שערורייה, זה מראה שהשמאל הישראלי איבד לא רק את הכיוון שלו אלא גם את המצפן המוסרי שהיה לו בעבר.

תקציב הרבנות הראשית ב2013 היה 29 מיליון ש״ח, לבוא ולטעון שזו בעיה זו כבר שנאה של כל דבר יהודי, הרבנות הראשית היא מוסד יהודי בין אלפי שנים, הוא מקשר אותנו אחורה למקורות שלנו ואם תטרח לעשות סקר בנושא אני מניח שרוב הציבור הישראלי בעד מוסד הרבנות הראשי וגם רובו יתחתן דרכו גם אם יהיו אופציות נוספות, כל זה לא אומר שהמוסד עצמו והעומדים בראשו מתנהגים בצורה שערוייתית ולפי דעתי אין שום קשר בין ההתנהגות הזאת ליהדות, זו בריונות בכסות הדת – אבל מכאן ועד להפוך אותו ללא לגיטמי המרחק גדול מאוד.

דרך אגב, הממשלה האחרונה קיצצה את קצבאות הילדים להזכירך.

איציק 15 במרץ 2015

ובארץ, החרדים דורשים לבדוק את מספר האנשים, לתת קצבאות דיפרנציאליות שיגדלו כשמספר הילדים עולה, לתת הטבות למשפחות מרובות ילדים. אז בא ולא נעשה שו דיפרנציאציה. 140 ש"ח לילד ללא קשר למספר הילדים (ואם יוחלט 1000 ש"ח, אז שיהיה 1000 ש"ח לכל ילד); שלא יהיו העדפות למשפחות מרובות ילדים או הנחות מיוחדות. כולם שווים. ואם דפרנציאציה, אז צריך לעזור לילד ראשון שני. מי שמחליט לעשות ילד חמישי, כנראה הוא עשיר מספיק לכלכל אותו ולא צריך את עזרת המדינה.

no propaganda 15 במרץ 2015

1. אני לא יודע מה הכווניה שלך כשאתה אומר מצביע שמאל? אם אתה מתכוון לתהליך מדיני אז אני לא רואה קשר. אם אתה מתכוון לכלכלי אז אני ממש לא בשמאל וגם הרב המוחלט של ההצבעות שלי בחיים לא היו למפלגות סוציליסטיות. וסתם לצורך העניין אם ההחלטה הייתה ביבי או הרצוג בלי אפשרויות אחרות, הייתי בצער רב מצביע לביבי.

2. מה זה יהודי האם לא לאפשר להחתן לבן אדם שסבא שלו נהרג בשואה זה יהודי? או שאולי לגרור את סבתא שלך בת התשעים לרבנות כדי שתדבר עם איזה חרדי קצת אידיש זה יהודי?

3. אני לא יודע מאיזה רקע אתה מגיע אבל אני לא מכיר אחד שהיה מתחתן ברבנות אם הייתה לו אפשרות להתחתן בישראל. ואני לא הופך את המוסד ללא לגיטימי, אני הופך את המונופול על חתונות ללא לגיטימי.

4. אני הייתי מרוצה יחסית מהממשלה האחרונה, השאלה מה צריך לעשות כדי שממשלה דומה תקום?

גיסנו 15 במרץ 2015

שמע איציק,
אני לא מכיר אותך אישית אבל אוהב את הכתיבה שלך ולאור רשימת הישגיך ותאריך (כן, עשיתי קצת גוגל) אני ושמכנע שאתה אדם חכם מאוד.

ובגלל זה מבאס אותי לקרוא שדווקא אחד כמוך, ועוד אחד שהלך ולמעשה החליף קבוצה כי הסרחון מהקבוצה המקורית שלו כבר הפך לבלתי נסבל – עדיין רואה מפלגות כמו קבוצות כדורגל.

אם גם ככה לא היית מצביע למחנה הציוני כי הם לא תואמים את עמדותיך זה משהו אחד, וקבל את התנצלותי. אבל לי זה נראה שאתה לא רוצה להצביע להם מבחינה רגשית נטו, ואז מוצא את ההצדקות ה"מקצועיות" לכך, וחבל. (אני לצערי כבר שנים בוחר "הצבעות טקטיות" כי אני לא מאמין לאף אחד מה"גדולים" אבל לא רוצה לבזבז קול על מישהו שלא יעבור אחוז חסימה, ע"ע "ארץ חדשה" ו"עלה ירוק" למשל).

המדינה הזו הולכת ונראית יותר ויותר כמו הפועל ת"א כדורגל (הו האירוניה). יותר מדי בעלי עניין ומושכים בחוטים שמחליטים בעיקר מהבטן ולא מהראש, משניאים את הקבוצה/מדינה על כל מי שלא חלק ממנה, ומדרדרים אותה לאבדון כלכלי בשם עקרונות על גבול המשיחיים.

אחד 15 במרץ 2015

כמו שאמרת, נתניהו הוא ראשון הממשלה הגרוע ביותר בתולדות מדינת ישראל. אני רחוק מלהיות שמאלני, אבל באמת שכל ראש ממשלה יהיה עדיף על פניו.
הסיכוי הריאלי היחיד להחליף אותו הוא אם הפער בין המחנה הציוני לבין הליכוד יהיה משמעותי ביותר,לכן למרות שלפיד, לדוגמה, ככל הנראה לא ימליץ על נתניהו לנשיא, כל קול שהולך למפלגה שאינה המחנה הציוני מחזק למעשה את ביבי.

מעיין אוהד מכבי 16 במרץ 2015

מודה שדילגתי על התגובות אבל אני חושב שהרבה זמן לא קראתי טור שהזדהיתי איתו כל כך. הצלחת לתאר במילים את ההרגשה של כל כך הרבה אנשים שאני מכיר, לרבות אני עצמי.

Comments closed