כדורגל קהילתי

סיכום העונה הראשונה של בית"ר נורדיה

העונה הראשונה של בית"ר נורדיה מאחורינו.

כשיצאנו לדרך, לפני כמעט שנתיים, אחרי אותו אימון פתיחה ארור בבית וגן בו הושלכו אבנים לעברו של אריאל הרוש, חשבתי שבית"ר ירושלים במתכונתה הנוכחית סיימה את דרכה ושיש להקים אותה מחדש כפי שרשמתי אז.

המציאות הוכיחה אחרת. בית"ר המשיכה. האוהדים, שנעלמו מהיציעים בזמן המחאה נגד השחקנים הצ'צ'נים, חזרו. ומבחינה מקצועית הקבוצה, שהייתה שרויה במאבקי תחתית, מוצאת את עצמה תוך פחות משנתיים בעמדה טובה להשגת כרטיס לאירופה.

המצב הזה העמיד אותנו בסיטואציה מאוד ייחודית לקבוצת אוהדים.

כי במקרה של הפועל קטמון, הפועל אוסישקין ואפילו הפועל רובי שפירא בעונה הזו, רובם המוחלט של האוהדים עזבו את הקבוצה המקורית לטובת הקבוצה החדשה מכיוון שלא היה להם בעצם מה להפסיד. הקבוצה המקורית הייתה בלתי הישגית, בלי אופק מקצועי וניהולי. במצב שכזה אמרו לעצמם האוהדים, בצדק, שאם כבר להתבאס אז לפחות בסבבה. ובהחלט יש משהו מאוד רומנטי בלהתחיל מחדש, מאפס, מהמקום הנמוך ביותר.

אבל במקרה שלנו, במקום להיאבק על כרטיס לאירופה בטדי, סמי עופר והאצטדיונים החדשים בנתניה ופתח-תקווה, היינו צריכים לשכנע אוהדים ללוות מדי שבוע קבוצה חובבנית בליגה ג' במקומות כמו מצליח ואחיסמך.

ועדיין, באופן מעורר התפעלות, קהילה של כמה מאות אוהדים, שהלכה וגדלה משבוע לשבוע, עשתה בדיוק את זה.

אם יש מקרה שנדמה לי דומה יותר לזה של בית"ר נורדיה, זהו המקרה של FC United of Manchester. קבוצה שהקימו האוהדים כאשר הקבוצה המקורית חיה, נושמת ובועטת היטב, ונמצאת בטופ של הרמה שלה.

לאחר שלוש עליות רצופות בשלושת השנים הראשונות לקיומה נתקעה FC United, שהחלה את דרכה בליגה העשירית, בליגה השביעית ורק העונה עלתה לליגה השישית.

אבל ההישג של FC United הוא לא בעליית הליגה. ההישג האמיתי הוא בעובדה שהצליחה לגבש סביבה קהילה מסורה ומחויבת של אוהדים ובכך להצדיק בעצם את קיומה. ממוצע הצופים שלה במשחקי בית הוא כ-2,000. אמנם רק כ-2% מהקיבולת של אולד טראפורד שמתמלא בכל משחק, אבל עדיין כמות כמעט אסטרונומית במונחים של ליגה חובבנית. יתרה מזאת, FC United  תחנוך הקיץ אצטדיון חדש. אצטדיון שנבנה בחלקו הגדול במימון האוהדים של הקבוצה ויכיל כ-5,000 מקומות.

את האצטדיון תחנוך FC United במשחק חגיגי נגד בנפיקה ליסבון – מועדון עם מקום של כבוד בהיסטוריה של מנצ'סטר יונייטד (הקבוצה אותה ניצחה יונייטד בגמר בוומבלי ב-68' כשזכתה בגביע האלופות הראשון שלה).

מעניין לראות כיצד FC United מצליחה למצוא את האיזון העדין הזה שבין יצירת זהות עצמית לבין התכתבות עם הזהות של מועדון האם. חלק גדול מהקהל שלה עדיין אוהד את מנצ'סטר יונייטד, אבל FC United מספקת להם חווית כדורגל אחרת. משהו שהייתי מגדיר כ-"חווית כדורגל קהילתית".

במקור מועדוני כדורגל היו שייכים וייצגו את הקהילה המקומית (לכן מועדונים רבים בעולם נקראים על שם שכונות או אזורים ספציפיים בעיר). הם שיקפו במידה רבה את הערכים והאופי של הקהילה המקומית.

אבל הכדורגל המודרני יצר ניכור הולך וגדל בין הקהילה לבין המועדון. זה התחיל מכך שהשחקנים עברו להיות כאלה שמגיעים מערים אחרות ובהמשך מארצות ויבשות רחוקות, והמשיך כמובן עם הבעלות הפרטית שבעצם הפקיעה את המועדון מידי הקהילה – תחילה את הניהול שלו ובהמשך את הזהות של המועדון ממש.

גם את בית"ר נורדיה הקמנו לאחר שחשנו כי הזהות של המועדון שלנו הופקעה. גם אם לא על-ידי בעלים פרטי (גם זה קרה, אבל לא זו הייתה הסיבה העיקרית להקמת בית"ר נורדיה), אלא על-ידי קבוצת אוהדים קיצונית.

תהיינה הסיבות להקמתן אשר תהיה, קבוצות האוהדים מחזירות את הכדורגל למה שהיה פעם. למצב שבו הקבוצה שייכת לקהילה ומייצגת את הערכים והאופי שלה.

אוהדי FC United מגדירים בעמוד הפייסבוק של המועדון את המטרה שלהם בפשטות: "לראות כדורגל עם החבר'ה במחיר סביר ביום שבת ב-15:00".

על אותו משקל נדמה לי שהייתי מגדיר את המטרה שלנו בבית"ר נורדיה: "להיות אוהדי בית"ר בלי להתבייש בזה".

את העונה סיימנו במקום השלישי (למרות כמעט 80% הצלחה. נפלנו על מחוז מאוד קשה). בניגוד לקבוצות אוהדים אחרות לא הצלחנו לצלוח את המכשול הראשון של ליגה ג' כבר בעונה הראשונה. אבל במטרה העיקרית שלנו נדמה לי שעמדנו.

כל מי שהגיע העונה למשחק של בית"ר נורדיה ירושלים ראה שאפשר להיות אוהד בית"ר נורמטיבי. שמתלהב, שמשתגע, אבל בלי להיות אלים וקיצוני. שהזהות שלו מוגדרת על-ידי מי שהוא ולא על ידי מי שהוא שונא.

לא החלפנו את בית"ר ואנחנו רחוקים עדיין מלהשפיע ברמה כזו שהחוליים שגרמו לכך שעזבנו ירופאו. אבל כמה מאות אוהדים קיבלו בשבעת החודשים האחרונים את האהבה שלהם בחזרה.

וזה לא מעט. לא מעט בכלל.

בייסבול לימד אותי לחשוב כמו אוהד הפועל
רגעים של אליפות

41 Comments

יואש 9 במאי 2015

תודה לך דוקטור!!!

תודה שהחזרתם לנו את חדוות הכדורגל.

ויאללה בית״ר נורדיה ירושלים.

מושיק 9 במאי 2015

ללא ספק
קיבלנו את האהבה חזרה

עופר ג. 9 במאי 2015

שיהיה בהצלחה.
המיזם של קבוצות האוהדים בהחלט מחזיר את הרומנטיקה שאבדה לספורט בכלל, ולספורט המקומי בפרט.
אולי זה יחבר גם את הנוער יותר לספורט בארץ, ופחות לאהוד את מסי ושות', שכבודם במקומו מונח, אבל הם לא חיים כאן ולא חווים את החוויות שלנו.
מה שכן, בינתיים קבוצות אוהדים קמות רק לצד מותגים קיימים.
מתי, אם בכלל, נזכה לקבוצה כזו שמתחילה מאפס על בסיס ערכים חברתיים וקהילתיים כלשהם ?
אולי אין מקום לקבוצה כזו? לא יודע.

ושוב בהצלחה. אנחנו צריכים קבוצות כאילו בנוף שלנו.

איציק אלפסי 9 במאי 2015

נקודה טובה לגבי החיבור לספורט בארץ וספציפית לכדורגל. הרי ברמה אין לנו סיכוי להתחרות במסי ושות' אבל בזהות ובחוויה בהחלט כן. וכך צריך לשווק לדעתי את הכדורגל בארץ. לאוהדים שבאו לראות העונה את בית"ר נורדיה לא היה אכפת שזה ליגה ג' והכדורגל שכונתי, הם נהנו מהחוויה. מהיכולת שלהם להזדהות ולחוש תחושת שייכות. אני בטוח שזה כך גם בקבוצות אוהדים אחרות וגם לא רק בקבוצות אוהדים.

לגבי למה לא קמות קבוצות אוהדים שלא לצד מותגים קיימים – לדעתי זה בגלל שאנשים בכל זאת מחפשים להזדהות עם משהו שיש לו היסטוריה ומסורת. קשה לייצר תחושת שייכות למשהו חדש לגמרי. לראיה הכישלון לייצר קהל אוהדים רציני של מ.ס. אשדוד ורוב הקבוצות המאוחדות למיניהן (כולל, אגב, קרית שמונה, שהיא גם איחוד של מס' קבוצות).

עדי אבני 9 במאי 2015

עירוני מודיעין, שקמה לפני 5 שנים, היא בדיוק זה. מועדון קהילתי שמביא אחריו מאות צופים וכמעט עלה השנה לליגה א. וכמוהו קמים מועדונים (ונופלים) חדשות לבקרים. העניין הוא שלא כמו קטמון, נורדיה או קביליו, הם לא ממש מעניינים את העתונות הארצית, ואולי בצדק, כי באמת מדובר בהתארגנות קהילתית

פיירמן 9 במאי 2015

במה הקבוצה שונה מביתהר עירוני מעלה אדומים? זה לא עוד קבוצה שמנוהלת על ידי נציג עירייה/ איש עסקים מקומי ששם כסף, וכמה אוהדים בני המקום באים לחוויה של שישי בצהריים?

אביב 9 במאי 2015

חיי השתנו
תודות לך.
עכשיו קדימה, לליגת העל.

באבא ימים 9 במאי 2015

באמת כל הכבוד. בהצלחה.

אלכס דוקורסקי 9 במאי 2015

כל הכבוד על היוזמה הנהדרת והרבה בהצלחה!

אורי א 9 במאי 2015

כל הכבוד על האומץ

צריך לשים לב גם למגמה הפוכה שנורדיה יוצרת, התעניינות מחודשת בביתר ההיא אחרי שנים של אדישות מאותן סיבות ידועות.

בגדול ביתר מרוויחה וזו המטרה

מאשקה 9 במאי 2015

כל דרך טובה לא סוגה בשושנים כי בפרח הזה יש גם קוצים
שיהיה לכם בהצלחה

דורפן 9 במאי 2015

איציק: קודם כל – כל הכבוד.

לגבי פ.צ יונייטד – כשמדובר במועדוני המותג הגדולים אולי באמת יכול להתקיים מוסד של קבוצות אוהדים בצמוד להן. אפילו קבוצות בהן משחקים רק אוהדי המועדון המקורי. איזשהי חוויה משלימה למועדון הראשי שאין בעיה שעבור חלק מהאנשים יהיה החוויה העיקרית. בסך הכל מה ההגיון במועדון של 300 מליון אוהדים ואיצטדיון אחד.

לגבי הצלחת בית״ר ירושלים. זה לא משמעותי במיוחד כי לא הקמת את הקבוצה שלך בגלל בעיה מקצועית בבית״ר. השאלה האמיתית היא כזו: מה תעשה נורדיה כשבית״ר תחתים שחקן ערבי (במיוחד אני אומר ערבי ולא מוסלמי מחוץ לארץ בכדי לצאת ידי חובה)? ויותר מכך – מה יקרה אם השחקן הזה יהיה ערבי ישראלי שדווקא יתקבל יפה על ידי הקהל?

gedalia 9 במאי 2015

ויותר מכך – איך יגיבו אוהדי נורדיה כשבית"ר תעלה מולם עם אותו שחקן בגמר הצ'מפיונס ליג?

גיא זהר 9 במאי 2015

הסיכוי ששחקן ערבי ישראלי יגיע לבית"ר רק כשיקנה אותם אוליגרך או מליארדר סטייל גולדהאר מכיוון שבסופו של דבר רוב הקהל רוצה הצלחות ואם הקבוצה תתמודד על האליפות הרטינות של לה פמיליה יבלעו בכלל הקהל. היה חלון הזדמנויות בשנים הראשונות של גאידמק. היום הקבוצה, גם בגלל הגזענות של חלק מהקהל, לא אטרקטיבית למליארדרים והחברה הישראלית הקצינה עוד ולכן נראה שהסיכוי שנורדיה תגיע נגיד לליגה הלאומית ויהיה דרבי סטייל קטמון הפועל גבוה מזה שיהיה ערבי בבית"ר.

יניב פרנקו 9 במאי 2015

כמה זוכרים עכשיו שגאידמק במקביל לתמיכה שלו בביתר הזרים כסף לסכנין ? הקהל של ביתר שתק ושתק .
חמי אוזן כתב על זה בוואלה השבוע ואני מסכים – בעלים חזק של ביתר מוצלחת יוכל להנחית שחקן ערבי בלי שום בעיה – אלא שטביב כטביב – קודם מכר את הקבוצה תמורת שקט תעשייתי וכרטיסים ללה פמיליה ואז שהבין שהם לא מספקים את הסחורה ועל הדרך גם עולים לו בכסף של קנסות ואיבוד ספונסרים וקהל החל לעשות מולם קצת רעש – טביב זה לא הבעלים שיסדר את הבעיה הזו של ביתר -הוא מומחה בלבנות קבוצות בכסף סביר – אבל כדי להוציא את ביתר מהמוקש של לה פמיליה צריך בעלים ערכי וחזק – לא גולדהאר או גאידמק אבל גם לא טביב – שירצקי לדוגמא היה עושה את זה בהליכה.

איציק אלפסי 9 במאי 2015

ובדיוק בגלל זה הסיכוי שיהיה שינוי אמתי הוא כמעט אפסי. כי צריך גם למצוא מישהו שיסכים להיכנס לכדורגל הישראלי, ועוד למותג בעייתי כמו בית"ר, שגם יש לו כיסים עמוקים לייצר הצלחה מקצועית משמעותית מהירה, שהוא גם ערכי וגם יש לו את האומץ להילחם בלה פמיליה ולשלם את המחיר הכרוך בכך.

איציק אלפסי 9 במאי 2015

רונן, הלוואי שזה יקרה, אבל הסיכוי שיפרוץ שלום במזה"ת גבוה יותר לטעמי (במיוחד זה שאותו שחקן יתקבל יפה ע"י הקהל). אם וכאשר, זה יעלה לדיון בקרב חברי העמותה ויהיה לדעתי תלוי מאוד בנקודה שבית"ר נורדיה תגיע אליה עד אז. אם זה יקרה בשנה הקרובה נגיד, אני מניח שהרוב יחשבו שצריך לאחד כוחות עם בית"ר בקונסטלציה כזו או אחרת ולתמוך. אם זה יקרה בעוד שש שבע שנים יכול להיות שנורדיה תהיה כבר מותג בפני עצמו שאנשים פחות יעניין אותם מה שקורה בבית"ר.

D! פה ועכשיו 9 במאי 2015

בהצלחה איציק ונורדיה ותודה על העידכונים. תמיד כיף לקרוא.

ותודה לרונן על שאלה שהתשובה והמחשבות שהיא מעוררת חשובות ומעניינות.

תורג׳י 9 במאי 2015

איציק בהצלחה!

יש לך נתונים על כמות קהל העונה?

איציק אלפסי 9 במאי 2015

לא נתונים מדוייקים כי אין כאלה בליגה ג'. להערכתי ממוצע הקהל שלנו במשחקי בית עמד על כ- 300-350, כשבמשחקי הצמרת היו גם 500-600. במשחקי החוץ הממוצע לדעתי עמד על 100-150. והיו גם משחקים של 200-300.

מכביסט שמאלני 9 במאי 2015

נו באמת…. כל הקבוצות אוהדים האלו , אני אישית לא מאמין במודל הזה ולא מאמין בניטשת קבוצה בזמן מצוקה , הרי ביננו כל הקבוצות אוהדים בארץ הוקמו כי נמאס להם מהמועדון שלהם ומעדיפים לברוח מהבעיה ולא להיאבק על מנת לפתור את הבעיה , ולכן מקימים קבוצת אוהדים מרגשת ורומנטית.

דורפן 9 במאי 2015

אז אני – שהפסקתי לאהוד את בית״ר בשנת 1987 – פשוט לא מאמין בלעמוד ביציע שצועק מוות לערבים ולהתייחס לזה כמו בעייה באיוש המגן הימני ״וקבוצה לא נוטשים״. הן בעיות שיש רגע שאתה מפסיק לאהוד. אני לא אוהד נורדיה – יותר מדי שנים חלפו וגם האהדה המקורית לא באה מתוך בית״ריזם אלא סתם מלמיליאניזם ואנטי-מפא״יזם – אבל לא אוהד קבוצה בישראל. פשוט הפסקתי.

איציק אלפסי 9 במאי 2015

מכביסט, בבית"ר אי אפשר היה לפתור את הבעיה מבפנים. תאמין לי שניסינו לא מעט שנים. אז מזמין אותך לבקר ביציע המזרחי בהזדמנות ולומר לי האם נראה לך שאנשים נורמטיביים עם קריירה ומשפחות, כמו אלה שהקימו את נורדיה, יכולים באמת לשנות שם משהו.

אדם 9 במאי 2015

כל קבוצות האוהדים הוקמו ממצוקה שלא היה לה פתרון. כל הקבוצות האלו הוקמו אחר מאבק יחסית ארוך מתוך הקבוצה שלא צלח. לפעמים אין ברירה והקבוצה מופקעת מחלק ניכר מהאוהדים (או כולם כמו שהיה במקרה של הפועל אוסישקין).
נורדיה זה פרויקט נפלא בדיוק בגלל הנקודות שאיציק ציין ולמען האמת כל עוד הוא מתקיים, יש לו סיכוי רב להשפיע על המועדון הבכיר. לפעמים הדרך הכי טובה להשפיע היא מבחוץ. שים לב מה קרה במקרה של אוסישקין, הקבוצה הפכה לקבוצה אותה היא החליפה, פשוט כי הם הצליחו. אם תסתכל על קטמון, בסופו של דבר סביר שיהיה איזשהו איחוד ואף סביר שהוא יהיה סביב קבוצת האוהדים. למה? כי להם איכפת ואם הם יתמידו זה בסוף יקרה.

מכביסט שמאלני 9 במאי 2015

אוקיי …. השתכנעתי , אני מקבל את זה שכנראה בביתר הייתה בעיה גדולה בתוך הקהל עצמו , אני האחרון שייתמוך בלה פמיליה וביציע המזרחי .

אבל .. באשר לשאר הקבוצות האם באמת לאוהדי הפועל חיפה וירושלים לא הייתה דרך להיאבק בהנהלה? עד היום קשה לי להבין מה אוהדי הפועל חיפה רוצים מיואב כץ , בסופו של דבר הוא שם את הכסף וזה לא שיש מי שיעמוד בתור לקנות את הפועל חיפה או הפועל ירושלים.

אדם 9 במאי 2015

זה העניין, הן בהחלט נלחמו בהנהלה, ללא הצלחה.
בנוגע ליואב כץ – אני אתן לך פרט טריוויה אחד, יש עוד מלא ואתה מוזמן לחפש. לפני שכץ הגיע מחלקת הנוער של הפועל חיפה הייתה מ-4 המובילות בארץ. היום היא לא קיימת. לא רק מבחינת איכות אלא גם במספר הילדים שיש בה.

אני בא מקטמון 10 במאי 2015

במילה אחת, לא.
בקצת יותר מילים, אחרי שנים של מאבקי פנים יצאנו לדרך ארוכה וקשה שעוד לא הסתיימה. מה שכן, על הדרך הפכנו למשהו הרבה יותר גדול (נגד גזענות, שילוב אוכלוסיות וכו' וכו')
ובסוף היום זו הדרך כי לנו אכפת

ערן (המקורי) 9 במאי 2015

מעולה, איציק.
מבחינת קהילה- יש לכם הצלחה אדירה.
מבחינה מקצועית – מקום שלישי בעונה ראשונה, לבטח אינו כישלון. זה ראוי להערכה.
מבחינת הזיקה לביתר י-ם – מאחר ושם דבר לא השתנה, נשאר בתוכה גוש גזעני ורווי שנאה דומיננטי, ולא צפוי שינוי נראה לעין (להיפך), ההחלטה שלכם להקים את נורדיה נשארת ראויה ומוצדקת, בלי קשר לשאלה האם טדי יארח קבוצות אירופאיות בשנה הבאה.

מכביסט שמאלני 9 במאי 2015

אולי אתה יכול להסביר לי מה זה אומר "מבחינת קהילה"? מה זה כל הקהילות האלו שפתאום צצות? האם למכבי ת"א או מכבי חיפה אין קהילה?

איציק אלפסי 9 במאי 2015

יש להם. אבל שם המועדון שייך לבעלים. בקבוצות האוהדים הוא שייך לקהילה. ולפחות מהחוויה שלי בשנה האחרונה זה שונה. הקשר לקבוצה, תחושת האחריות שיש לאוהד, המעורבות במה שמתרחש בתוך המועדון, היא משמעותית הרבה יותר.

צור שפי 9 במאי 2015

ברכות חמות איציק ותיקון כתיב קל לקראת הסוף – חוליים.

איציק אלפסי 9 במאי 2015

תודה צור. תוקן

יניב פרנקו 9 במאי 2015

איציק – תוכל להרחיב על התמיכה של עיריית ירושלים ?
מהצד אני שומע שטביב נפגש עם ברקת לא מעט וגם קיבל (לפי הידיעות ) הבטחות לתמיכה אם יישאר (שוב שיטת התחזיקו אותי ) – האם העירייה תומכת בכם ? האם זה נדרש ?

איציק אלפסי 9 במאי 2015

ברמה הפורמלית, לעירייה יש קריטריונים מאוד ברורים לתמיכה כספית בקבוצות עירוניות (וותק פעילות מסוים, מחלקות נוער) שכרגע אנחנו לא עומדים בהם (אמורה להיפתח מחלקת נוער בעונה הקרובה). מעבר לזה, בהתחלה היינו עבורם כאב ראש. ברקת היה מעדיף שגם קטמון והפועל ירושלים יתאחדו ויהיו רק 2 קבוצות בעיר – אדומה וצהובה. בייחוד לאור מצוקת המתקנים החריפה הקיימת בירושלים (לאחר תחנונים רבים הצלחנו להשיג 2 יחידות אימון בשבוע וגם זה במגרש סינתטי בעל מידות לא תקניות של ביה"ס בעיר). ככל שהעונה התקדמה היחס התחמם. כנראה הבינו שזה רציני וגם עושה שירות טוב לעיר. ברקת אפילו התארח אצלנו באחד המשחקים. בשורה התחתונה ברור שהוא עדיין מעדיף שתהיה בית"ר אחת וכול עוד טביב מוכיח שהוא יכול להחזיק את בית"ר ואפילו לעשות קולות של מלחמה בגזענות הוא ינסה לעזור לו. אבל ככל שנורדיה תכה שורשים התמיכה והעזרה יגדלו אני מאמין. ומבחינתנו זה חשוב מאוד, גם מבחינה כספית, אבל בייחוד בקטע של המתקנים והתנאים שאנחנו יכולים להעניק לקבוצה כדי שתצליח מקצועית.

יניב פרנקו 9 במאי 2015

ברמה הלא פורמלית הייתי מצפה שיעזור הרבה יותר – האינטרס של העיריה היא נורדיה חזקה – קריטריונים של עיריה , כל עיריה זה דבר גמיש

אדם 9 במאי 2015

יניב, למה אתה חושב שזה אינטרס של העירייה? אל תשכח שמחזיק תיק הביטחון של העירייה הזו זה מישהו שנסע לעיר העתיקה בפסח על מנת לזרוק לפח חמץ של ערבים. זה מישהו שאחרי רצח שלושת הנערים בא לאירוע ואמר לכל הנוכחים שהם צריכים לעשות מעשה פנחס.

southport 9 במאי 2015

באסה דווקא חשבתי שעליתם ליגה,
כל הכבוד ובהצלחה!

matipool 10 במאי 2015

איציק – כל הכבוד על היוזמה , הרוח והמעשה .
מאחל לכם הרבה הצלחה ושתעלו ליגה בעונה הבאה .

תומר חרוב 10 במאי 2015

מכיוון שחצי מהיציע שלכם אצלי בפיד, יצא שעקבתי אחריכם כל העונה, התרגשתי וגם קינאתי. בעונה הבאה גם אגיע למשחק. והמרוקאים שיר גדול.

Yavor 10 במאי 2015

סתם שאלה לרונן שהעלה את זה פה:
למה FC מתורגם כ-פ.צ.? לא צריך להיות פ.ק. (על משקל פוטבול קלאב)?

צהוב 10 במאי 2015

הייתי במשחק האחרון מול שמשון. אווירה מדהימה -עידוד לא פוסק ונקי מקללות. אווירה משפחתית וכיף גדול. ללא ספק אגיע למשחקים עונה הבאה.
אבל מה לעשות אני עדיין אוהד בית"ר.. לא רואה איך זה משתנה. לא מצליח לחשוב על רעיון של החלפת קבוצה והחלפת הסמל.. קשה לי עם זה. לא הלכתי למשחקים בטדי הרבה זמן בגלל הקהל. בדימיוני אני לוקח את הילד העתידי שלי לראות משחק -אז כמובן שלא אקח אותו לטדי, בנורדיה הכל יותר ידידותי ונחמד אבל שוב-אשמח עם הוא יהיה אוהד בית"ר

מה היחס של רוב הקהל של נורדיה לבית"ר? האם עדיין עוקבים? שמחי בנצחונות? רוצים שיגיעו לאירופה.

Comments closed