מכה קלה בכנף

ההדחה של מכבי ת"א לא מבשרת על תזוזה משמעותית ביחסי הכוחות בכדורסל הישראלי

יותר מאשר הפיינל-פור, החוק הרוסי ושאר הניסיונות להצר את צעדיה של מכבי ת"א, מי שהשיא אולי את התרומה המשמעותית ביותר להפיכת ליגת הכדורסל בישראל לתחרותית הוא אחד, ג'ורדי ברתומיאו, והמפעל שהקים בתחילת העשור הקודם – היורוליג.

מכבי ת"א הצטרפה ליורוליג בעונת 2001/02. בארבע עשרה השנים שחלפו מאז איבדה את האליפות ארבע פעמים ופעמיים נוספות הייתה רחוקה מכך שניות אחדות (ב-2007 וב-2014).

בשלושים ושתיים השנים שקדמו לכך זה קרה לה רק פעם אחת (ב-1993).

וזה לא שהיתרון האיכותי של מכבי ת"א בישראל נשחק בתקופה הזו. להיפך, במהלך התקופה שבה איבדה ארבע אליפויות בארץ היא זכתה שלוש פעמים ביורוליג והגיעה לגמר שלוש פעמים נוספות.

מה שקרה הוא שהאליפות בישראל פשוט הפכה להרבה פחות משמעותית מבחינת מכבי ת"א.

עד הקמתה של היורוליג, למפעל הבכיר באירופה קראו גביע אירופה לאלופות וכדי להשתתף בו הייתה חייבת מכבי ת"א לזכות באליפות בארץ.

נשמת אפה של מכבי ת"א הם ימי חמישי בערב. זה מה שמתחזק את המיתוס ואת המותג ולכן היא לא יכולה להרשות לעצמה לסכן את זה. איבוד האליפות בארץ משמעותו הייתה איבוד הכרטיס למפעל האירופי הבכיר, משמעותו "סוף העולם" וההתייחסות הייתה בהתאם.

אלא שאז הוקמה היורוליג, שהבטיחה עבור קבוצות כמו מכבי ת"א את מקומם במפעל ללא קשר להישגים בליגה המקומית, ואיבוד האליפות בארץ כבר איננו "סוף העולם" כפי שחוזר ואומר דיוויד פדרמן בכל פעם שזה קורה.

והוא לא סתם אומר את זה, כי המשמעות של איבוד האליפות בארץ מבחינת מכבי ת"א היא באמת שולית. כל עוד היא ממשיכה להשתתף ביורוליג ולהגיע באופן קבוע לשלבים המאוחרים של המפעל, המותג שלה כמעט ולא ניזוק. היא לא תאבד אף ספונסר בגלל שאיננה מתהדרת בתואר "אלופת ישראל" וגם חוזה השידור של משחקיה באירופה לא תלוי בשום צורה במה שקורה בליגה המקומית.

העובדה שהאליפות בארץ הפכה להרבה פחות משמעותית עבור המועדון מתבטאת לא רק בעובדה שבמכבי ת"א מקבלים בשלוות נפש הפסדים ואפילו תבוסות בליגה המקומית, ובלי דרמטיות יתרה את אובדן הצלחת, אלא גם בהתייחסות שלהם לשחקן הישראלי.

היתרון הגדול של מכבי ת"א במשך השנים היה שליטתה האבסולוטית בשוק הישראלי. לכדורסלן ישראלי כשרוני הייתה רק כתובת אחת – יד אליהו. המציאות לה אנו עדים בשנים האחרונות בה מרבית השחקנים הישראלית הבכירים לא משחקים במכבי ת"א הייתה כמעט דמיונית.

אבל מבחינת מכבי ת"א ההשקעה כיום בשחקן הישראלי לא משתלמת. יש כרגע אולי שני שחקנים ישראלים בלבד שמתאימים לרמות הגבוהות של היורוליג – עמרי כספי וגל מקל. עליהם תהיה אולי מוכנה מכבי ת"א להילחם. אבל חבר'ה כמו יותם הלפרין וליאור אליהו הם די מיותרים מבחינתה.

את המחיר היא משלמת בליגה הישראלית. שבה, בהינתן החוק הרוסי, כן יש משמעות לסגל בכיר של ישראלים. ואכן השנה, סגל הישראלים שאתו הגיעה מכבי ת"א לפליי-אוף שווה בדיוק את מה שהשיג – מקומות שלוש ארבע.

אלא שכאמור, כשימי חמישי ביד אליהו גם בעונה הקרובה הם כבר מזמן סולד אאוט, גם מקום שלישי רביעי זה סבבה.

אז מה צריכה להבין מזה הפועל ירושלים?

שעל ההגמוניה של מכבי ת"א היא לא תאיים ע"י זכיה באליפות. גם אם הייתה עושה זאת במפגש ישירות מולה.

המשחק האמתי הוא ביורוליג.

כדי להפוך לאלטרנטיבה אמתית, כזו שתוכל להתחרות עם מכבי על מפרסמים גדולים וחוזי שידור שמנים, הפועל ירושלים צריכה להפוך לקבוצת טופ 16 לגיטימית ביורוליג.

אז נכון, אולם מתאים יש, בעלים עם כיסים עמוקים והנהלה מעודכנת שחושבת שיווקית ומיתוגית גם. אבל המרחק מהמקום אחרון בבית המוקדם ביורוקאפ עם מאזן 2-8 לטופ 16 ביורוליג הוא עדיין בערך אותו המרחק שהיה להפועל ירושלים מזכייה באליפות בארץ על חשבון מכבי ת"א בשנות התשעים.

ולכן, מה שקרה אתמול הוא אולי דרמטי וסימבולי, אבל הוא לא "רעידת אדמה" ולא באמת מבשר על תזוזה משמעותית ביחסי הכוחות בכדורסל הישראלי.

לחזות בגְדוּלָה
אנושי - איתי סממה

71 Comments

איציק 18 ביוני 2015

מזל שיש יורוליג. טוב מאוד שהוא קיים במבנה הנוכחי.
אני לא אומר זאת בציניות כי אם בכאב חלקי. כל עוד הנהלת התאחדות הכדורסל והמנהלת עושים כל מה שאפשר כדי שהכדורסל בארץ לא יתפתח, עדיף שהיורוליג כמו שהוא. מתי יהו לנו מרזלים, ארואסטי, תני, בוזי, זלוטיקמן, ברקוביץ, גורן, קרן, ג'מצ'י, דניאל, שטינהוור, אפילו בינו, פליישר, פפי….
עד שמי שצריך לדאוג לבסיס פרמידה רחב לא יעשה את שלו, טוב שהיורוליג כפי שהוא.

matipool 18 ביוני 2015

היי – לא לשכוח את אלימלך המלך , בוגין , יעקובי וכושי ( שיחד עם דניאל וקרטר המשוגע היו הקבוצה הכי מדליקה אי פעם בישראל ) .

פאקו 18 ביוני 2015

+1000

איציק 18 ביוני 2015

אני מבין שאין חיים מחוץ לחולוניה, ואפילו המשוגע הפך לצבר אצלך :-)

מוטי 18 ביוני 2015

אינני מסכים על כל או רוב צעדי המנהלת, אולם מי שחתומה בעבר על מרבית המאמצים שלא לפתח את הכדורסל בארץ היא מכבי תל אביב…

איציק 18 ביוני 2015

כשההתאחדות רצתה, היא ידע לעמוד ולשים רגלים למכבי, החל מחוק וינפרי וצפונה עד חוק הישראלים והצעירים וכו'. למה לא עשתה לטובת הכדורסל ונגד מכבי בעיניין זה?

רועי 18 ביוני 2015

ניתוח נכון.
אבל מילה בקשר לשליטה בשוק הישראלים:
מה שכתבת היה נכון כאשר בקבוצה היו שני זרים, זה לא המצב כיום. בנוסף, ואולי חשוב יותר, מה שכן מקטין את האפשרות לשליטה בשוק הישראלי הם כן החוקים של הליגה, חוק הצעירים, שני שחקנים מתחת לגיל 22 בסגל ושחקן נוסף מתחת לגיל 24 (או 25 לא זוכר כבר).
סגל הישראלים הבכירים של מכבי מונה כיום את יוגב, פניני, לנדסברג וטיוס. השלושה הנוספים – כהן, הררי/לאומי, אלטיט הם במסגרת החוקים.
האם היית לוקח את הלפרין ואליהו במקום שניים מארבעת הבכירים שקיימים כיום ? דעתי האישיתי לא.
כמובן שקיימת האפשרות לקחת בנוסף, אבל המשמעות היא שבנוסף לזרים שלא יתלבשו למשחקי הליגה יהיו גם ישראלים שלא יוכלו להתלבש.

Srtest 18 ביוני 2015

"נשאלת השאלה מדוע מכבי התנהלה בצורה קלוקלת, ולא הודיעה כי היא תומכת בכוכב שלה, כדי לעזור לו לסחוב אותה לתואר אליפות נוסף?"

התפקיד של הנהלה במועדון הוא לנסות לצפות כיצד העונה תראה. לכאורה זו הסיבה שבמשך שנים על שנים המועדון הושיב שחקנים ידועים, ישראלים, על הספסל. העונה חוץ מהתבכיינות על פציעות (שישאלו את בלאט על פציעות) לא ראינו שום ניסיון במועדון לשנות את העונה. כלום. חוסר העניין והמוטיבציה הוא מינורי שכשמסתכלים על ציטוט כזה של רועי גלדסטון, האיש שחכם על אשדור וחלש על מכבי ת"א והחבר'ה של הערוץ, רק מדגיש עד כמה אין שום תקשורת שתגרום להם לתת דין וחשבון לאוהדים ולמי שהכדורסל כאן מעניין אותו. ואלה החבר'ה האחראיים על ליגת העל! איך אומרים בחמישיות? למה שעשו גלדסטון וחבריו עם ה"חשיפה" אשדוד ורכילויות סוג ז' מאיזה אינסטלטור שבמקרה שמע את וויצ'יץ' קוראים צוברי. עכשיו אחרי המפלה הוא פתאום מבקר את אדוניו. לא ברור איפה התקשורת יותר עלובה, בארה"ב כשהביקורת היחידה על בלאט היא מבחן תוצאה לא ברור בכלל ובאילו תנאים, או כאן כשאפילו את זה אין.

אריאל גרייזס 18 ביוני 2015

נכון מאוד. ומה שעצוב באמת זה שזה הוציא את כל העוקץ מהליגה הישראלית. אוהדי מכבי איבדו עניין לחלוטין כי הקבוצה שלהם איבדה עניין ואוהדי שאר הקבוצות יודעים שהאליפות הזאת חסרת ערך אז גם הם לא ממש מתעניינים, אלא אם הם מגיעים לגמר. תוסיף לזה רמת כדורסל עלובה ואוסף של זרים שאף אחד לא מכיר ותקבל ליגה שאיבדה את כל העניין בה.

נדבושקה 18 ביוני 2015

אריאל פגעת בול בנקודה החשובה.

מכבי ת"א מאבדת עניין בליגה = פגיעה אנושה בליגה כולה, לעומת מכה קטנה בכנף למכבי ת"א "החדשה".

אני בטוח ב99% שהרייטינג של 2 משחקי הגמר יהיה נמוך ממה שהיה צפוי במידה ומכבי ת"א היתה מעפילה לגמר.

הלוואי שמקבלי ההחלטות במנהלת יפנימו את זה.

אריאל גרייזס 18 ביוני 2015

מה שאוהדי מכבי לא מבינים שבסוף זה גם ייפגע בהם. זה כבר פגע. אליפות אירופה שנה שעברה שהיתה די בפוקס עזרה למסך את זה, אבל מכבי לאט לאט מאבדת את היתרון שלה באירופה. איבוד העניין בכדורסל בארץ גורם לירידה תמידית באיכות השחקנים פה ובהמשך גם לאיבוד הקהל.
אני זוכר את הפעם שעברה שמכבי לא העפילה לסדרת הגמר. בקבוצה ההיא היו דורון ג'מצ'י ונדב הנפלד ומוטי דניאל ולאבן מרסי ובגליל עליון שיחקו דורון שפר ובראד ליף ובהפועל היה דיוויד ת'רדקיל ואלוהים יודע מי עוד. היום הישראלי המוביל של מכבי הוא פחות טוב מקורן אמישה שנאלץ להחליף את גודס הפצוע. הבסיס להצלחה באירופה של מכבי תמיד היה ישראלים טובים. בתקופה של פיני הם הצליחו לפגוע בול ושפכו כסף על פארקר ושאראס (וגם אז היה להם בורשטיין ושארפ) אבל הסיכויים לעשות את זה עכשיו הוא אפסי. מכבי בדרך למטה יחד עם כל הליגה שלה.

רועי 18 ביוני 2015

נו באמת, השיריון של מכבי ביורוליג הוא הגורם לזה שלא גדלים כאן ספורטאים.
יש לך את זה ביותר מופרך ?

נדבושקה 18 ביוני 2015

לצערי רוב אוהדי מכבי ת"א היו צריכים לזהות כבר לפני 4 שנים את שינוי המגמה בניהול הקבוצה ואופן חלוקת התקציב.

ההתאהבות בלהביא שחקנים ב300K ולקוות שהם יתנו תפוקה של 1M זה נחמד אם אתה מביא פרוספקט אחד כזה לסגל – אבל מתכון לכשלון אם אתה מביא 2-3 מהזרים שלך בכל עונה בשיטה הזאת.

באותה נשימה, גם לאוהדים יש חלק בהנצחת המצב הקיים- כי הם ממשיכים לרוץ ולחדש מנויים באופן אוטומטי ולא מנצלים את הכוח הצרכני שלהם. קל וחומר כשמדובר במנויים היקרים ביותר באירופה, ללא תחרות בכלל.

אילן 18 ביוני 2015

היו צריכים לזהות ולעשות מה בדיוק? לא לקנות מנויים? אל תהיה מצחיק. שוק לא מוכתב ע"י טוקבקים.

Srtest 18 ביוני 2015

והערוץ הראשון שמשדר כדורסל והוא מהאדירכלים לדורותיהם של המושחתים בארץ שרתמו את כל העגלה כולה להאם מכבי ת"א משתתפת, וסוגר מעגל.

איציק 18 ביוני 2015

ךמה זה לא פגע בספרדים, הרוסים היוונים. גם הם בחלקם משוריינים וראה איזה קבוצות לאומיות יש שם. כלומר אפשר לגדל שחקנים מקומיים גם עם שיריון ליורוליג. ההבדל הוא בהתנהלות של כל הליגה.

גיל שלי 18 ביוני 2015

אני מסכים שההפסד לאילת לא משמעותי, הוא רק מיצג את כך שמכבי הקודמת כבר לא קיימת, וכרגע אין לי מושג מה זאת מכבי החדשה, אין לה שום עדיפות מובנית על הפועל ירושלים למשל

קובי 18 ביוני 2015

הקטע הוא שגם ירושלים מבינים את זה ובסיטואציה הנוכחית הדרך היחידה שלהם לקבל wc עוברת דרך אליפות,מכבי מבחינה כלכלית כבר לא לבד בשכונה ואם יש שחקן שהיא רוצה אז גם ירושלים רוצה אותו ויש מקרים שהיא גם זוכה(אליהו שאני לא מסכים עם הקביעה שהוא לא יכול להיות שחקן משלים בקבוצת טופ יורוליג),בנוסף הם הבינו כמו אולימפיאקוס שכדי להרים את עצמם הם חייבים את הצעירים הכי מוכשרים איתם וגם ירושלים הבינו את זה עם ההחתמה של טימור ומנקו.
בקיצור יכול להיות שאליפות היא כרטיס הכניסה של ירושלים ליורוליג…

רועי 18 ביוני 2015

אליהו הוא דווקא לא דוגמא טובה לשחקן ששתי הקבוצות רצו.

קובי 18 ביוני 2015

אוקיי יכול להיות שאתה צודק אבל אתה מסכים איתי שאם ירושלים תהיה ביורוליג יהיו שחקנים שיעדיפו ללכת לשם ולא למכבי(כסף,מעמד וכו…)

ud 18 ביוני 2015

מכבי לא רצו אותו ב-800 אלף דולר לעונה.
ב-350 אלף, הם רצו אותו.

אילן 18 ביוני 2015

אף קבוצה בעולם לא רצתה אותו ב- 800 אלף. גם לא הפועל י-ם.

ולך 18 ביוני 2015

היורוליג עושה מהכדורסל האירופי קרקס. נוצץ ויוקרתי ועשיר, אבל עדיין קרקס לא ספורטיבי – ואני מקווה שהפועל ירושלים לא תדמה בזה למכבי. אני רוצה להכות את מכבי אלקטרה שוק על ירך פעם אחר פעם במפעלים המקומיים, לא למי יש גדול יותר/ למי יש חוזה שמן יותר/ אצל מי מגלגלים יותר סושי. כמאמר השיר – ירושלים לא באירופה…

אבל אם מכבי והרולקסים שלה רוצים את היוקרה האירופית – שיהנו שם, בלי חוק רוסי ובלי שיטה "לא ספורטיבית" להכרעת הזוכה (אהממ, בעצם פחות) – שיעזבו אותנו בשקט, ישחקו ב-VTB, בליגה האדריאטית, בליגה הים תיכונית, בליגה התל אביבית וכו׳ ויעזבו אותנו לנפשנו. ככה הם יוכלו לתת לכדורסל הישראלי להתפתח במידות שלו, בלי הכסף הגדול, אבל בהדרגה ומהיסוד. שתהייה ליגה שבה באמת כל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה, ישכמה קבוצות שמתחרות על כל התארים וגביע המדינה הוא באמת הגביע של כל הקבוצות במדינה, ולא כזה שלוקחים ב-4 נצחונות. ככה אפשר יהיה לעשות אפילו חוק יותר מרחיק לכת מהרוסי (נגיד עד 3 זרים בסגל, 20-30% מהסגל בערך, כמו בכדורגל, הכדוריד והכדורעף) בלי שמולי קצורין יתלונן שזה דופק אותו שהוא חייב לשחק עם אבירם זליקוביץ׳ ועוז בלייזר (ואכן, כל הזין כשמכבי חייבת לשאוב את כל הישראלים הבכירים ולהשאיר לשאר הליגה פירורים שמקבלים מעמד שגדול עליהם). בניגוד למה שכתבת מכבי עדיין שואבת את כל הישראלים רק כדי להושיב אותם בקצה הספסל בלי קשר להפועל ירושלים שגם היא נהייתה כוח שיכול למשוך אליו את אלה שבעיקר לא מסתדרת להם החתימה במכבי… מה שספציפית השנה הגביל אותם זה לא ההתמקדות ביורוליג, אלא אפשרות לרשום רק 4 (או 5?) זרים בטופס המשחק…

ובשנות ה-90 ממש לא היה ככה. לא כל הישראלים הבכירים חילקו מגבות במכבי. שטיינהאוור, גורן, אמסלם, נאווי, ארדיטי, אמישה, שפע, גורדון, תורג׳מן, מאיר בעל הנס…

רועי 18 ביוני 2015

"מכבי עדיין שואבת את כל הישראלים רק כדי להושיב אותם בקצה הספסל "
אתה יכול לנקוב בשמם ?

נדבושקה 18 ביוני 2015

אתה סותר את עצמך כ"כ הרבה פעמים בתגובתך…ובנוסף אתה לא מדייק.

– אתה מציין לטובה את הישראלים שהיו כאן בשנות ה90, אבל מצד שני דווקא זכור לי שזה קרה למרות שמכבי ת"א השתתפה בליגה הישראלית, למרות שמכבי ת"א דגלו באותה תקופה בשיטה של לקנות כל ישראלי בכיר ויהי מה, ולמרות שהיו סדרות לכל אורך הפלייאוף.

יש לי הסבר הרבה יותר פשוט בשבילך : פעם היו רק 2 זרים בקבוצה. היום יש 4-5 בקבוצה. אין שום קשר ישיר להתנהלות של מכבי ת"א.

– אתה טוען שגם היום מכבי ת"א שואבת את כל הישראלים כדי להושיב אותם בקצה הספסל : תן שם אחד של ישראלי כזה השנה.

– דיבור ה"רולקסים" הזה כבר לא שמור בלעדית למכבי ת"א. אוהדי י"ם בארנה עושים ככל יכולתם כדי להצטרף ל"רולקסים" בהתנהגותם.

– ולקינוח: אתה כותב בתור אוהד של קבוצה מסויימת(וזה לא ממש חשוב איזה) וחושב רק על טובתה, אם אתה אומר שיציאה של מכבי ת"א מהליגה הישראלית תעשה טוב לכדורסל הישראלי.

בלי מכבי ת"א לא יהיה רייטינג, זכויות השידור יימכרו במחיר נמוך משמעותית מכיום (מה שיוביל להעברת סכומים נמוכים יותר לקבוצות) ופחות קהל יגיע למשחקים.

איציק 18 ביוני 2015

במה יורוליג יותר קרקס מה-NBA? חוץ מהעובדה שה-NBA ברמה הרבה הרבה יותר גבוהה.
אגודה סגורה שמתחרה בינה לבין עצמה על התואר של המפעל הזה. ביורוליג לפחות יש זליגה כלשהי פנימה החוצה.

היסטוריון של ספורט 19 ביוני 2015

כבר העירו לך על כל הסתירות.
אני בא רק להוסיף שאם לא תהיה מכבי בליגה אז תבוא ירושלים שכזו ותיקח את הטובים.
הכל עניין של כסף ותשתיות.
גם בספרד רגל יש 2 קבוצות וכן בפורטוגל ( אולי 3) בגרמניה זה 1 לפעמים 2.
כנ" ל בכדורסל היווני .במקומות אחרים זה עוד פחות ( כדורגל סקוטי ,כדורסל רוסי ).
מה שקרה בארץ ששנים רק קבוצה אחת השקיעה ו…קצרה את פירות השקעתה.
עכשיו גם ירושלים משקיעה ואם תדע להתנהל נכון ניהולית בעיקר באירופה היא תהיה אלטרנטיבה לכל דבר ועניין .
ללא מנהלת ,דראפט ותקרת שכר.

רובי ג 18 ביוני 2015

לא חשבתי על זה ככה עד לכתבה, אז שאפו על פתיחת הראש שלי.
אני אקח את זה לכדורגל אירופאי רגע. יש מצב שאם יפתחו ליגה אירופאית כזאת, כשלברצלונה וריאל מובטח הכניסה לשם לא משנה מה, הם גם לא יתאמצו בליגה הספרדית.

אני זוכר בשנות ה90 איך מכבי התאבדו על כל תואר ואיזה שוק טוטאלי זה היה ההפסד של האליפות לגליל עליון. גם ההפסד לחולון היה עוד איכשהו שיברון לב קטנטן, אבל באמת שההפסד למכבי חיפה לא היה כזה כואב. ואומר את זה חיפאי לשעבר.

אחלה נקודות הבאת פה.

טל בן יהודה 18 ביוני 2015

איציק,

ניתוח יפה מאד ואני חושב שפגעת בול.

כשאתה כותב: "המשמעות של איבוד האליפות בארץ מבחינת מכבי ת"א היא באמת שולית. כל עוד היא ממשיכה להשתתף ביורוליג ולהגיע באופן קבוע לשלבים המאוחרים של המפעל, המותג שלה כמעט ולא ניזוק." – אתה מתייחס בין השאר גם לאוהדים כמוני.

האמת היא שההדחה מול פנרבחצ'ה הכאיבה לי הרבה יותר מאמש. המצב שנוצר כיום הוא שהיורוליג הרבה יותר חשוב ומלהיב עבורי כאוהד מאליפות ישראל. אני חושב שהדור המבוגר יותר של האוהדים, האולד-סקול, עדיין לא רואים ומרגישים ככה, לא קל לצאת מתפיסות שהחזקת עשרות שנים.

מה שכן, המנהל שלי בעבודה תהה לגבי הפגיעה במנוי שלי בשנה הבאה מבחינת אירופה. הסברתי לו למה הכל כרגיל ומכבי יהיו ביורוליג. אני מודה שזה נשמע די רע בקול רם.

גלעד 18 ביוני 2015

מה שכן – תן לזה כמה שנים. אם מכבי לא תגיע לפיינל פור גם בשנתים הקרובות אז גם איבוד האליפות בארץ יתחיל לכאוב יותר

טל בן יהודה 18 ביוני 2015

נכון מאד.
אבל מכבי מפסידה בסדרה ולא מגיעה לגמר פעם ב-22 שנים. אתה חושב שזה פתאום יקרה שנה אחרי שנה?

איציק 18 ביוני 2015

הבעייה לא בעובדה שמכבי הפסידה, כי אם בעובדה שניצחה הקבוצה ששיחקה פחות מגעיל ולא זאת ששיחקה יותר טוב. נכון שזה לא כל-כך פוגע במכבי, אבל זה מגעיל.

זינק 18 ביוני 2015

זה שזה ישראלי לא אומר שזה "מגעיל".
אילת שיחקו אתמול כדורסל חכם ונכון. היו דקות לא מעטות שהם גם שיחקו כדורסל יפה לעין.
לזכותם יאמר שהם התכופפו והרימו את מה שהיה מונח על הרצפה.

איציק 18 ביוני 2015

אין לי שום תלונה לאילת, הם עשו את שלהם וכל הכבוד להם, אבל כל המשחק היה ברמה ירודה מאד. ההגנה של אילת היתה חלשה מאד, אבל ההתקפה של מכבי היתה חלשה יותר. ההתקפה של אילת היתה די שבלונית וההגנה של מכבי לא כל כך הצליחה להסתדר עם זה. כל הכנסת כדור פשוטה לגבוה גררה פאול מביש מצד מכבי. לא היה מאמץ למנוע קבלת כדור ולא היה צורך לבצע תרגיל כדי להכניס כדור. זו רק דוגמה פשוטה. ההחלפות של פרגו על כדיר בכלל ביזיון.

ניתאי 18 ביוני 2015

איך כתבו אתמול:
אם מכבי מנצחת – מכבי ביורוליג, אילת לא באירופה.
אם אילת מנצחת – אילת לא באירופה, מכבי ביורוליג.
לפחות בשביל השחקנים של אילת (ושיבק) זה אירוע משמח.

ומת על השיר הזה. רק אל תשים את רוק 30.

אדם בן דוד 18 ביוני 2015

לא חשבתי על זה ככה.
פעם הייתי לוקח ללב. וממש מתרגש.
עכשיו אני כבר די אדיש.
אבל עדיין נחמד לראות ששימון סובל.
נגיד שהייתי גר לידו ויום אחד הייתי רואה אותה למטה, ואז הוא היה מחפש בכיסים ומגלה ששכח את הנייד בבית והוא צריך לחזור- אז זה היה משמח אותי.
או נגיד שהייתי גר לידו והייתי רואה אותו יורד עם הנייד ואז מקבל שיחה ושומע אותו אומר "הוא שמר יומן? עם תיעוד מדויק? ומי? אני גם מופיע שם? ויש עדות מוקלטת? והוכחות שידעתי?"- אז הפרצוף שהוא היה עושה- אז כזה משמח.
אני יודע שאני יוצא קטנוני- אבל אני מסכים איתך- אין הבדל מבחינת המונופול באובדן האליפות.
כל מה שנותר לי זה להביט בפנים החמוצות של המושחת המנוול הזה.
וגם כן- הבנאדם לא נותן להינות גם מזה- ניצחון\הפסד\חורף\קיץ- אותו פרצוף חמוץ.

ישי 18 ביוני 2015

אבל משום מה אחרי הפסדים והדחות אומרים שהפרצוף שלו אומר הכול. פעם חשבתי לעשות פרויקט ולמצוא תמונות שלו בתחילת משחקים סופי משחקים, דקה לפני סיום משחק כשהתואר כבר הובטח ודקה לפני מבוכה רצינית ולבדוק אם יש מישהו שיכול להבדיל.

אדם בן דוד 18 ביוני 2015

אפשר לעשות חידון כזה באתר הזה של הבן של אולמרט
אני יכול לחסוך לך את הפרויקט- אתמול, בטוב ליבי באירוע החלטתי להחליף את תמונת הפרופיל שלי
חיפשתי צילום מאמש של הדון- משהו שיראה את עיני הכלבלב הנעלבות שלו.
ועברתי על הרבה תמונות- מלבד אחוז מאוד נמוך שצולמו ממש אחרי זכיה- הכל אותו מבט.

רועי 18 ביוני 2015

אובססיבי משהו…

נדבושקה 18 ביוני 2015

+100
לפעמים נראה לי שאוהדי הפועל ת"א מקדישים יותר זמן לאובססיה האנטי-מכביסטית שלהם מאשר לאהדת הפועל ת"א.

רועי 18 ביוני 2015

ומה עם ההנהלה שלהם ? (או שזה אותו הדבר בעצם)
http://one.co.il/Article/14-15/1,1,5,0/252709.html?ref=hp

אדם בן דוד 18 ביוני 2015

אני קורא כל טור שנכתב בדה באזר, קראתי כמעט כל דבר שנכתב על הפליי אוף בנבא
כשמתחילה העונה של הפוטבול אני קורא כל מה שנכתב בעיברית ועוד מלא מלא שנכתב באנגלית על הבילס.
אז מה זה חמש דקות של חיפוש בגוגל של תמונה של שימון?
לגבי ההנאה שנסובה לי מהסבל שלו ההסבר פשוט-
האיש אחראי להבנה הראשונה שלי כילד שהטובים לא תמיד מנצחים בסוף.
שמישהו יכול לצפצץ על החוקים וזה לא משנה.
מאז אני שמח כשהוא לא. מאוד פשוט.

יואב 18 ביוני 2015

נדבושקה,
זה טבעי. מ69 הם עסוקים בלהתבונן. מ69 יש להם בדיוק את אותה כמות תארים שיש לבני הרצליה. יש להם הרבה זמן פנוי.

אדם בן דוד 18 ביוני 2015

יואב אני לא מבין משהו.
במה בדיוק זכיה בתואר של מכבי תל אביב בכדורסל גוזלת מזמנך?
האם בכל שנה יצאת לכיכר לחגיגות?
האם יצאת מוקדם בבוקר וחזרת רק באמצע הלילה ולכן כל שנה כיומיים נגזלו ממך לצורך חגיגה?
ובכלל- אני רוצה להבהיר נקודה שלטעמי היא משמעותית-
יכולתי להיות אוהד מכבי. אני עדיין יכול. כל הקביעות לגבי קנאה וכו לא רלוונטיות-
אם הייתי רוצה להיות "מכביסט" אז הייתי.
אבל לא רציתי. תפיסת העולם שלי שונה. לכן אני לא.
אם כבר, ואני משתדל לחזור לנושא שהועלה בטור הזה-
האפשרות שלכם לבחור להמשיך להיות "מכביסט" הולכת ונעלמת.
מלבד שימון, לא נראה שיש מי שמוכן "להתאבד על כל תואר".
פדרמן ודומיו שיתפו פעולה עם הצורך הזה כל עוד היה בו הגיון.
עכשיו שהיורוליג מובטח- אפשר להפסיד פה ושם אליפויות.
שמולוק שבור נפש, מם יוד קוף יוד מצטלם מחויך (בכל זאת הבן שלו פאקד מכבי אין דה יד), פאנן בחר במה שבחר ורק שימון נשאר להחמיץ פנים ולכאוב באמת.

עידן. 18 ביוני 2015

זה שתפיסת העולם שלך שונה זה סבבה. זה שאתה בטוח שתפיסת העולם שלך היא הצודקת, המוסרית והנכונה (איזה גיבור מוסרי אתה, יכולת להיות אוהד מכבי ובחרת אחרת) – זה כבר פחות נחמד ומלמד על תחושת עליונות מעוותת משהו (ולו בשל העובדה שתחושת העליונות המוסרית של אוהדי הפועל מעורבבת עם תחושת נחיתות קשה- סוג של אוקסימורון).

אגב, האם כל אוהד מכבי חייב להיות "מכביסט"? לא יכול להיות שמישהו בחר לאהוד את מכבי, לשמוח בנצחונות ולהתאכזב בהפסדים, בלי לחשוב שסוף העולם הגיע כי הפסדנו אליפות?

גיסנו 18 ביוני 2015

מכיר את האנשים האלה, שרואים שמישהו צוחק על הדת או על אלוהים בפייסבוק, אז בשם העליונות המוסרית שבאמונה הדתית הם מאחלים לו שיבואו 100 סודנים לאנוס את אמא שלו?
אז התגובות שלך פה מרגישות ככה, למרות שאתה כותב אותן בשפה הרבה יותר גבוהה ומכובדת.

אם אתה כ"כ מתמקד ושואב הנאה על גבול הסדיסטית מסבל של מישהו אחר, אם הוא סבל ספורטיבי או אישי ברמה כזו או אחרת – איך אתה עוד יכול (שלא לומר מעז) לטעון לעליונות מוסרית?

כמו שאמרתי כבר כמה פעמים פה – אתה לא מיוחד, אתה סתם דוש. כמו כולנו.

יואב 18 ביוני 2015

אדם בן דוד,
התגובה שלך רק מוכיחה בורות. אין דבר כזה-יכולתי לאהוד מישהו אחר.
כשהבחירה נעשית, אתה קטן מידי להבין את משמעותה ומאז אתה נצמד לנראטיבים קיימים. חלקם תאמץ וחלקם לא. אבל הבחירה כבר נעשתה.
אם אתה בוחר קבוצה בגילאי העשרים שלך-זאת כדאיניקיות. וסביר להניח שהיא גם תשתנה.
למזלי, הקבוצה שלי הישגית. לך הלך קצת פחות טוב אבל זה לא ממש משנה. אתה תאהב אותה בעוצמות גדולות. ובשל כך, אתה מתבונן כבר מ69 איך אוהדי הקבוצה שלך(פלדה, שאול) אנסו אותה. מתועבים ופושעים. כן, זה מה שהם היו.
אז מה נשאר לך? להתבונן.

יואב 18 ביוני 2015

נ.ב
אין לך שום מושג מהי תפיסת עולמי. אתה פשוט רצף קלישאות מביך, אתה בדיוק כמו הנארטיב שלכם. אין אהבת אמת בהפועל ומעולם לא היתה. דש מתאומים, שפרלינג, רמון, שאול, מוני הראל, פלדה ועוד אוכלי חינם. כולם ביחד לא שווים לזרת של מזרחי. ככה פשוט.

אדם בן דוד 23 ביוני 2015

לא טענתי לעליונות מוסרית
בדיוק להיפך- טענתי היא שלכולנו יש את הבחירה לאהוד מי שנרצה (נכון שהיא נעשית בגיל צעיר ושקשה להפוך אותה אבל ברור לחלוטין שלו רציתי לאהוד קבוצה שמנצחת ויהי מה הייתי אוהד מכבי. אני בחרתי (שוב- בחירה שלי, שברור שבעיני היא הבחירה "הנכונה" כפי שלגיטימי שבעיני מישהו אחר היא תהיה הבחירה "הלא נכונה") להיות אוהד הפועל.
מספר התארים לא רלוונטי- למשל, לאור יחסי הכוחות כל ניצחון בדרבי הוא חגיגה בעבורי.
אני סולד (שוב זאת תחושתי האישית וזה לא עושה אותי אדם נעלה או טוב ממי שאוהב את זה באופן אובקטייבי אבל כמובן שסובייקטיבית אני אחשוב שזאת הדרך הנכונה להביט על הדברים אחרת הייתי מביט עליהם אחרת) מהדורסנות של מכבי. מהרעיון שהמטרה מקדשת את האמצעים.
אני כן חושב שכל מי שאוהד מכבי הוא "מכביסט" כי מי שלא היה, כמו רבים מהמגיבים מדה באזר, מתנער מהקבוצה. היו יותר מדי צעדים שיכלו להוביל (למשל- פרשת ה"פיצה" שלאור הגילויים על בנק ההשקעות של פאנן ברור שנעשו שם מעשים לא ספורטיבים בעליל- שוב אם אתה מכביסט ומאמין שצריך לעשות הכל כדי לנצח אולי זה לא מפריע אבל אם אתה בסך הכל מרוצה בנצחונות וכו אנ י מניח שיכול להישאר לך טעם מר בפה עם הידיעה שיום לפני תחילת סדרת הגמר המנהל של מכבי נפגש עם כוכב היריבה וקרוב לוודאי שהועברו כספים ו/או נחתמו חוזים).
טענתי היא שלאור המגמה המוזכרת בטור אני חושב שאוטוטו לא ישאר מכביסט.
ההבנה כי היורוליג משורין ואין צורך לנצח ברכל מחיר בארץ גורמת לקבוצה (לא לשימון אלא לשאר הבעלים) להוריד רגל מהגז.
הקונספט של לנצח בכל אמצעי לא יהיה קיים יותר.
ולבסוף- כפי שזכותכם להיות כל כך מרוצים מזכיה ב40 תארים ב41 שנה ולהרגיש שאתם על גג העולם, זכותי המלאה להינות כשמישהו שאני רואה בו מייצג של תפישת עולם של "כל האמצעים כשרים" כושל.

אילן 18 ביוני 2015

לפעמים?

היסטוריון של ספורט 19 ביוני 2015

1. אפשר להחליף קבוצות עשיתי זאת ( לא מקבל שמילדות נשארים עם הקבוצה..זה קרה לי בספרד עם ריאל למשל).
2. אוהדי הפועל צוחקים על אוהדי מכבי שהם בכלל לא שמחים בתארים המקומיים ולכן עדיף לזכות כבר פעם בחמישים שנה במשהו ולשמוח.
הבעיה התזה הזו שמאז 1970 הפועל לקחה תוא ר 1 אחד בערך 1/50 בעוד מכבי רק באירופה לקחה כבר 6 תארים ושם בוודאי הייתה שמחה.
ככה שאין בארץ קבוצה שזכתה ב 40-50 שנה האחרונות בארץ בכמות התארים בהם זכתה מכבי רק באירופה !

ישי 18 ביוני 2015

השאלה אם הפסד של ירושלים לאילת יקדם אותה ליורוליג…. לכאורה היה עדיף להם לקבל את מכבי.
בכל אופן, הניסיון של ירושלים להיכנס ליורוליג מהדלת האחורית לא נראה לי מאוד חכם. הם צריכים קודם לבנות קבוצה שמסוגלת להתמודד בכבוד ביורוקאפ ברציפות.

matipool 18 ביוני 2015

טור מדויק ושיר מעולה .

אנונימוס 18 ביוני 2015

לעולם לא אצליח להבין את צורת החשיבה הזאת שהאליפות בישראל לא חשובה, ואפילו פחות מהיורוליג. איך אירופה הפכה מבונוס נחמד, ואמצעי להשיג עוד כסף כדי לזכות בתארים, למשהו שהוא מטרה בפני עצמו. לא מבין את זה.

נדבושקה 18 ביוני 2015

1. הדחה מוקדמת מהיורוליג משמעותה פגיעה תקציבית קשה מאד במכבי ת"א, מה שאי אפשר להגיד על הדחה מוקדמת מהליגה.
2. כאשר מחוקקים חוקים במפעל כלשהו שכל מטרתם לפגוע בקבוצה אחת, לא פלא שהמוטיבציה של הקבוצה הזאת יורדת כאשר משחקת במפעל הזה.
3. בהמשך ל2: כאשר האלופה מוכרעת במשחק בודד או 2 , ואין חשיבות לביתיות – זה בעצם מוריד לגמרי מחשיבות העונה הסדירה בליגה והשלבים המוקדמים בפלייאוף. זה מאד טבעי.
4. מאחר והמקום ביורוליג מובטח למכבי ת"א ללא קשר למיקומה בליגה הישראלית, אז הלכה למעשה מדובר ב2 מפעלים ללא קשר ביניהם. במצב כזה, טבעי מאד שהקבוצה תקדיש חשיבות רבה יותר למפעל האיכותי יותר.

יואב 18 ביוני 2015

כלכלית, כישלון בהגעה לטופ 16 גדול בהרבה מאובדן אליפות.
ובכל מקרה, שמעון מזרחי תמיד יעדיף אליפות מקומית אבל כוחות אחרים מנהלים את מכבי היום.

אנונימוס 19 ביוני 2015

לא צריך להסביר לי את הפרטים הטכניים, זה ברור לי. אבל הכל מתחיל מזה שהציבור מתעניין רק באירופה. רק בה. הליגה לא חשובה לאף אחד. וזה שיאו של תהליך שאירופה הפכה מאמצעי למטרה. וזה מה שלא נתפס מבחינתי

גיסנו 18 ביוני 2015

ניתוח מצויין ונקודת מבט שלא חשבתי עליה יותר מדי.

אבל מה שלי הפריע בהפסד בסדרה הזו (ומזל שאני כבר לא לוקח את הכדורסל ללב יותר מדי) זו הצורה. להוביל 2-0 בסדרה, תוך כדי רק להתלונן על הלו"ז של הגמר כאילו כבר ניצחת בסוויפ, לחזור ב 2-2 למשחק מכריע בבית ולהפסיד אותו למרות בליץ ענק לקראת הסיום תוך תצוגת כדורסל די פאתטית וחסרת אונים? יש לכם את זה ביותר הפועל?

מעיין אוהד מכבי 18 ביוני 2015

טור מעניין מאוד.

מעיין אוהד מכבי 18 ביוני 2015

לא לגמרי בטוח שזה הגורם היחיד אבל זה ללא ספק חלק מהסיבות.
הגורם המרכזי בעיניי הוא "אובדן הזהות" שכתבו עליו כאן. מכבי של היום זה כבר פחות שמעון מזרחי ומוני פנאן עליו השלום.

asaf 18 ביוני 2015

ממש לא אוהד מכבי אבל כמתבונן מהצד לא בטוח שלהיות מבחינת הגישה יותר פדרמן נניח ופחות מזרחי או פנאן זה בהכרח רע, להבין שהניצחון הוא לא תמיד חזות הכל וגם אם הפסדת תואר לפעמים העולם לא נחרב והשמש תזרח מחר, לא אומר שלא צריך לשאוף תמיד לנצח ולהיות הכי טוב אבל זה לא בהכרח צריך לבוא על חשבון רמיסת כל השאר.

asaf 18 ביוני 2015

פדרמן האב כמובן לא הג'וניור שבטוח שהוא מלך העולם רק כי קיבל צעצוע מגניב מאבא

מוטי 18 ביוני 2015

טור מעניין, אולם אני חולק על הקביעה שעצם קיום היורוליג הפחיתה מהמשמעות של אובדן אליפות בישראל.
כתבתי בתגובה אחרת שזו הפעם הראשונה שנראו תמונות סבירות של עצב ואכזבה ולא תמונות של ייאוש קיומי כפי שהיו באובדני האליפות הקודמים.
הקולות שעלו מכיוון מכבי תל אביב היה כאילו קיום פיסי עתידי נמצא בספק רב. אלה אינן תגובות רציונליות על אובדן תואר שחשיבותו הולכת ופוחתת.

זינק 18 ביוני 2015

מסכים לחלוטין. אני חושב שאפשר להוסיף את העובדה שההנהלה קוראת נכון את מפת האוהדים.
אני חושב שרוב הקהל הקבוע של מכבי במשחקי היורוליג, אינו מגיע למשחקי הליגה. אם אתמול במשחק מכריע על עלייה לגמר, היו יציעים חצי ריקים – אני חושב שזה מעיד על הכל. לכן ההנהלה מרשה לעצמה לתת התייחסות רגועה בצורה לא אופיינית.
אגב, מה שמפתיע מאוד בסיפור הזה, הוא הגיבוי המוחלט שמקבל גודס מההנהלה. דווקא כאן אני חושב שלא דנים מספיק בחלקו של המאמן.

מאשקה 19 ביוני 2015

אחלה פוסט.
מה שהכי אהבתי זאת הכותרת , קלעה בול לתוכן הפוסט
תודה אלפסי

ד״ר א. 19 ביוני 2015

בגדול, זה נכון.
וסליחה מראש, אבל כאוהד מכבי זה שלושה וחצי עשׂורים אני מייחל לעוד קבוצה ישׂראלית (או שתיים) שתהפוך לחברת יורוליג קבועה.
רבּכּ, כבר מזמן בא הזמן.

שלומי 19 ביוני 2015

אולי זה יהיה שוק, אבל מכבי פועלת להכנסתה של י-ם ליורוליג.
מניח שזה עניין של כמה עונות עד שיקרה בפועל. אני מהמר שכבר בעוד שנתיים נראה את ירושלים שם.

קפטן קוקי 20 ביוני 2015

עוד קבוצה ישראלית ביורוליג יכולה להציל את הכדורסל הישראלי.
אם היא תהיה קבוצה מתחלפת (כלומר – עוד 2-3 קבוצות חוץ ממכבי שיכולות ומעוניינות להשתתף) זה יהיה תענוג גדול.
אם היא תהיה קבועה (ירושלים) זה פחות טוב, אבל גם יהיה עדיף על המצב הקיים.

היסטוריון של ספורט 19 ביוני 2015

מסכים עם הכל …עד שיש לי תחושה כי גנבת זכויות יוצרים ( בצחוק בצחוק ).
בעיקר אני מסכים שהאלטרנטיבה למכבי תקרה רק לאחר שתהיה כאן קבוצה שתצליח להעפיל באופן קבוע לטופ 16 לפחות.
לא מספיקה הבלחה חד פעמית אלא עקביות.
כרגע כל קבוצה כולל ירושלים רחוקה מכך מאד ולא רק בגלל ' שהיורוליג לא נותנת כרטיס לירושלים.
מאזן 8-2 ומקום אחרון בבית שכולל קבוצה רומנית אלמונית מעידים על מרחק רב בין ירושלים למכבי ( שכזכור למעט עונה בודדת תמיד עשתה טופ 8 באירופה כבר …15 שנה וגם ב 2099 היא הגיעה לטופ 16 במפעל הבכיר …שזה הרבה יותר ממה שירושלים עשתה העונה ).
בקיצור אליפות העונה לירושלים יהיה פרס ראוי בהחלט על עונה מקומית ראויה וזה כמובן ישמח מאד את האוהדים.
אבל ללא ספק האלטרנטיבה יכולה להיות רק אם היא כוללת את העניין הזה של ימי חמישי ( אפשר גם בשישי ).

אנונימוס 19 ביוני 2015

אפשר לחשוב שביורוליג מתמודדות קבוצות שרק במקרה לא מצאו עצמן בפלייאוף הנ.ב.א. חצי מהיורוליג זה קבוצות שלא רחוקות בהרבה מהרמה של ירושלים

היסטוריון של ספורט 20 ביוני 2015

ירושלים מאז שזכתה ביורוקאפ 2004 הגיעה כמדומני 4 פעמים לטופ 8 במפעל השני בחשיבותו (בהבדל ניכר מהראשון ).
מכבי 10/11 ברבע גמר היורוליג.
אלה העובדות ידידי .

Comments closed