מי יהיה המאמן, מה תהיה התוצאה ומה יהיה מזג האוויר

התמהיל המסוכן של אידאולוגיה וכאוס ניהולי

בפוסט האחרון נגעתי ממש בקצה בסוגית הנזק שגרמה האידיאולוגיה לשניים ממועדוני הכדורגל החשובים והמפוארים בישראל.

לאידיאולוגיה יש כוח ממכר. כמו אלכוהול, סיגריות ושקולד, היא טובה במינון מסוים, אבל יכולה להיות קטלנית, או לכל הפחות מעוררת בחילה, כשצורכים אותה במינון גבוה מדי.

ויחד עם זה, משעשעות אותי הטענות שתולות בדת את מקור כל הצרות בעולם. אם תיעלם הדת, תחליף אותה הלאומיות, ואם לא הלאומיות יבואו אידיאולוגיות מעמדיות. הצורך להזדהות ולמצוא משמעות הוא צורך אנושי בסיסי, אם תיחסם דרך אחת לספק אותו ימצאו דרכים אחרות.

זה בדיוק כמו לאסור על מכירת אלכוהול או סיגריות.

במקום להיאבק בדת, בלאומיות ובאידיאולוגיות אחרות, צריך לחנך כיצד לצרוך אותן.

ואידיאולוגיות צריך לצרוך עם חוש ביקורת מפותח, עיניים פקוחות ותפיסת עולם פרגמטית.

בית"ר ירושלים קרסה משום שהיה בה שילוב של אידיאולוגיה ממכרת עם צרכנים – אוהדים – שלא היה מי שישים להם גבולות. זה לא במקרה שארגונים כמו "גוב האריות" ו"לה פמיליה" צמחו במקביל לכאוס ניהולי שהלך והתפשט במועדון בחמש עשרה השנים האחרונות.

דבר דומה מתרחש כעת בהפועל ת"א. שוב, אידיאולוגיה ממכרת בשילוב כאוס ניהולי שבתוכו אין מי שיציב גבולות.

יותר מאשר לשמור את בית"ר "טהורה" או להתאחד עם פועלי כל העולם, רוצים ארגוני האולטראס כוח – לקבוע מי יהיה המאמן, מה תהיה התוצאה ומה יהיה מזג האוויר, כמו במערכון המפורסם ההוא של הגשש.

האידיאולוגיה עבורם היא כלי לצבירת אותו כוח. בעזרתו הם כובשים את היציע ומשם הדרך קצרה למשרדי המועדון.

בית"ר יכולה להיות קבוצה עם זהות לאומית והפועל קבוצה עם זהות סוציאליסטית (על אף האבסורד שמרבית אוהדיה נמנים על אלה שנהנים הכי הרבה מהשיטה הקפיטליסטית), אבל כדי לשרוד הן חייבות הנהלות חזקות ויציבות שיודעות להציב גבולות. הנהלות שישמרו על האינטרסים של הרוב הנורמטיבי של האוהדים – אלו שאולי מזדהים ברמה כזו או אחרת עם האידיאולוגיה של הקבוצה, אבל ניחנים בחוש הביקורת ובפרגמטיזם הראוי כדי לעשות את האבחנה בין מה ששרים ביציע לבין החיים האמתיים.

כדורגל ללא זהות וערכים הוא כדורגל ללא נשמה. כמו הספורט האמריקאי שמבוסס על זיכיונות של גופים עסקיים.

לא רק שוק חופשי נטול רגולציה מאיים להפוך את המשחק שלנו למפלצת נטולת רגש, אלא גם חוסר היכולת לשלוט ברגשות עצמם.

הדרך האחרת
זו הטרגדיה

58 Comments

yaron 7 בנובמבר 2015

בפוטבול ובכדורסל האמריקאי יש יותר רגולציה ממקביליהם האירופאים. תקרת שכר ודראפט ששומרים על תחרות הוגנת לאורך שנים.
גם שוק חופשי הוא אידאולגיה וכשהוא נעשה נכון הוא עובד לא רע…

אסף THE KOP 7 בנובמבר 2015

מדובר בפרוטקשן.
כמו שארגוני פשע סוחטים בתי עסק כך "לה-פמיליה" והליצנים באדום סוחטים את הקבוצות שהם כביכול אוהדים.
הטיפול בפרוטקשן הוא משטרתי. לא יעזור שום דו שיח עם הטיפוסים האלה.

Gil - Zimbabwe 7 בנובמבר 2015

כשאתה צודק, אתה צודק…מסכים עם כל מילה.

אריק 7 בנובמבר 2015

לגמרי.

שלו 7 בנובמבר 2015

+1
תיזהר מקונצנזוס…

אסף THE KOP 7 בנובמבר 2015

אל דאגה
אני כבר חושב על פרובוקציה

יואב 7 בנובמבר 2015

(((((((((:

D! פה ועכשיו 7 בנובמבר 2015

אני חשבתי שזו הפרובוקציה

צור שפי 7 בנובמבר 2015

לא יעזור לך אסף, אתה בסכנה ברורה ומיידית להפוך לקונצנזוס ומשם להשתתפות בריאליטי הדרך קצרה.

S&M 7 בנובמבר 2015

גם גופים מסחריים יודעים ליצור הזדהות כמעט דתית. ראה לדוגמה אפל.
ובטח שיש הזדהות של אוהדים עם קבוצות מקצועניות שפועלות עפ"י זכיונות בארה"ב. בהרבה מקרים זו הזדהות שלא נופלת מזו של אוהדים באירופה.

no propaganda 7 בנובמבר 2015

ברור שדת היא לא כל הצרות בעולם אבל בניגוד לאידיאולוגיות אחרות הרבה יותר קשה להסתכל עליה בצורה פרגמטית משום שהבסיס שלה הוא לא פרגמטי.
בעקרון הבעיה בדת היא לא האמונה עצמה אלא "שליחיו" של אלוהים על פני האדמה רבנים\כמרים\אימאמים למיניהם. הם שונים מאנשים שדוחפים אידיאולוגיה בזה שהם כביכול מגובים באלוהים ועבור אדם מאמין לא לרצות את אלוהים הרבה יותר מפחים מאשר לקומוניסט למשל לא להיות מספיק נאמן לעקרונות המפלגה. בנוסף אידיאולוגיות שאינן דתיות נשברות הרבה יותר בקלות ע"י סגסוג כלכלי וגם זה משום שהאמונה למייצגים של האידיאולוגיה הרבה פחות עיוורת.

כל זה לא אומר שאידיאולוגיה לאומנית או אחרת עדיפה על אידיאולוגיה דתית, כולן גרועות מאוד באותה המידה.

Matipool 7 בנובמבר 2015

+1

Amir A 7 בנובמבר 2015

הרגת אותי עם השימוש במילה אידיאולוגיה. כמה מחברי לה פמיליה או האולטראס של הפועל ישבו וקראו את הספרות הרלוונטית שהביאה להיווצרות האידיאולוגיה שהם כביכול בעדה?

אורן השני 7 בנובמבר 2015

או קראו ספרות כלשהי אי פעם ;)

אזי 8 בנובמבר 2015

זו בדיוק הביקורת שהוא אומר שצריך לדעת לשים.
כמה דתיים יודעים להסביר את המצוות שהם שומרים עליהם?
אנשים מחפשים מסגרת, לא תמיד הם מרגישים צורך להבין אותה.

אביאל 8 בנובמבר 2015

אמיר – הבעיה בנוגע לאידיאולוגיה היא עם אלה שקראו יותר מדי או לא קראו בכלל, אלה שקראו במידה מבינים את מגבולותיה.

אדם 7 בנובמבר 2015

מה שקרה בעצם זה שבקהל הקיצוני האידיאולוגיה הלאומית הפכה לאידיאולוגיה לאומנית והאידיאולוגיה הסוציאליסטית הפכה לאידיאולוגיה אנרכיסטית. מה שכן אני בכלל לא חושב שזה קשור לבלאגן בהנהלות אלא להקצנות בחברה בכלל. לה פאמיליה היא בעצם תוצר של כמה עשרות אנשים עם אידיאולוגיה לאומנית, כדוגמת בן-גביר, שמנצלים ילדים. אותו הדבר קורה גם בהפועל מן הסתם. הנהלה מסודרת יכולה הייתה רק למסך את המצב, לא לטפל בו או להעלים אותו.

יואב 7 בנובמבר 2015

אדם,
מסכים איתך בקשר לראי החברה.
אבל… יש למיעוטים האלה יש כח אצל מקבלי ההחלטות.
ברביעי האחרון למשל, מכבי פאנטיקס שבתו מעידוד כי חלק מחבריהם קיבלו מכתבי התראה ממכבי וזורק האבוקה מפורטו הורחק לתקופה. אז נכון שבמכבי אולי קל יותר להתמודד כי המועדון מצליח(וזאת נקודה מהותית ואולי זאת הביצה והתרנגולת) וזה באמת מיעוט שבמיעוט ובלה בלה בלה.
אבל המועדון משדר קו מאד ברור.
נראה שלכאוס הניהולי יש חלק בהתעצמות העניין. כשיש וואקום-משהו נכנס לתוכו וממלא אותו. מכיר את מעולה מימי לוני והחולצות השחורות.

אריק 7 בנובמבר 2015

גם אצלכם נמני שלט. מישהו צריך לנקות את האורוות השאלה אם לא נחצה הקו האדום.

יואב 7 בנובמבר 2015

אריק,
אכן. ונדרש אדם מאד רציני בשביל זה.
להזכירך, שניידר נטש אחרי שנה.
לכן הערכתי הגדולה למיטש. הדברים מאד ברורים והחלטיים מבחינתו.

אדם 7 בנובמבר 2015

אני באמת לא יודע כמה אפשר לעשות ניקוי אורבות. בוא נדמיין מצב שמכבי שוב לא מצליחים ומגיעים רק 6000 איש לבלומפילד, פתאום הקומץ יותר משמעותי רק מתוך היחס בין כמויות האוהדים. גם האלימות של קיצוני מכבי לא ירדה בתקופה הזו פשוט, כמו שכתבתי, יש מיסוך מאוד גדול על זה, זה לא מורגש. הפועל מועדון עם קבל לא רב ולכן כמעט תמיד נשמע אותם, לפעמים יותר ולפעמים פחות. בבית״ר האחוזים שלהם (מאלה שבאים למגרש) מאוד גדולים ולכן זה קשה. במקרה של מכבי יש כל כך הרבה אוהדים שמגיעים רק כשמצליחים (בלי ביקורת כרגע כן, רק מנקודת מבט של כמות) שהם ״שפויים״ ולכן פתאום פחות מרגישים את הקיצוניים. הם בכל מקום והם תוצר של החברה.

יואב 7 בנובמבר 2015

אדם,
לא צריך להתעלם מהפעולות שהמועדון עושה. והוא עושה. צריך להתחיל מאיפאשהוא.
האם לכבירי או לטביב יש את התעוזה לשלול לאנשים מנוי? לתבוע אותם?לשלוח מכתבי הזהרה?
צריך להתחיל מאיפשהוא…
וכן, שהקבוצה מצליחה זה קל יותר.

יואב 7 בנובמבר 2015

נ.ב
זה מתחיל מוקדם יותר בהפיכת מתקן האימונים לסטרילי. קש היה בית זונות קודם לכן עם מקורבים מסתובבים חופשי וללא אווירת כדורגל או תחרות.
אתה הולך בדרך שלך, מצליח לקבל החלטות נכונות, מייצב את העסק והמנדט שלך רק גודל כדי להמשיך ולטפל בדרוש טיפול.

אדם 8 בנובמבר 2015

אני פשוט להבדיל ממך לא חושב שהפעולות האלו באמת משנות. כל הכבוד שעושים את זה במכבי אבל הנה, עדיין זרקו אבוקה, גם בדרבי, וכנראה שעוד יזרקו. אתה יכול יצור מצב בו יש רוב שפוי, אתה לא יכול להיפטר מהקיצוניים. ומכיוון שהם מקצינים בכל מקום כך זה גם בכדורגל.

יואב 8 בנובמבר 2015

לדברייך, המועדון לא אמור לנקוט עמדה בכלל. דעתי שונה משלך ואומר לך יותר מזה-אני בעד הגישה שלך. זה רק ישרת את אותי יותר. נהדר אדם איך שאתה רואה את זה בפריזמה כל כך מצומצמת. הפער של הקבוצה שלי רק יגדל. תודה!

נולי 8 בנובמבר 2015

באנגליה הצליחו להתמודד עם חוליגניזם בכדורגל. לפחות זה מה שמספרים לנו. מצד שני, הכדורגל בפרמייר ליג הפך להיות בילוי יקר מאד ומתלוננים שם על כך שמעמד הפועלים מודר למעשה מהמגרשים

איציק אלפסי 8 בנובמבר 2015

הוא גם הפך מאוד סטרילי. אין כמעט עידוד במגרשים באנגליה. אפילו באנפילד יש ה-You'll never wak alone בתחילת המשחק ואחרי זה שומעים כמעט אך ורק את אוהדי קבוצה החוץ, חוץ אולי ממשחקים גדולים באמת.

D! פה ועכשיו 8 בנובמבר 2015

וזה עדיף על מצב של חוליגנים ואנשים שנפצעים לפני אחרי ותוך כדי משחקים. זה עדיף לאנושות וזה עדיף למוצר.

זה יכול אבל לא חייב להיות כרוך בהעלאה כזו אגרסיבית של מחירים.

בני תבורי 7 בנובמבר 2015

אלפסי,
כתבת: "במקום להיאבק בדת, בלאומיות ובאידיאולוגיות אחרות, צריך לחנך כיצד לצרוך אותן." אני מאוד מסכים שמאבק בדת ובאידיאולוגיה נדון מראש לכישלון ולתחושת נרדפות שתביא לצריכה מוגברת, אבל הסייפא של המשפט בעייתי משהו. ניקח לדוגמא אידיאולוגיה רצחנית, האם כדאי לחנך כיצד לצרוך אותה? הנכון לעשות הוא לפתח, בדרכים של חינוך, כלים להבנה, לביקורת ולשפיטה מוסרית של אידיאולוגיות מכל סוג ובכלל זה דתיות, כלכליות וחברתיות, עד כדי פסילה מוחלטת והימנעות. כי עיקר הסכנה הוא בכזה ראה וקדש, מה שעובד כל כך טוב בשיווק אידיאולוגיות מכל סוג.

מוטי בננה 7 בנובמבר 2015

הדת באזור שלנו היא חומר נפץ גדול הרבה יותר מלאומיות/לאומנות. האחים המוסלמים כבר קרוב למאה שנה מצליחים לשכנע מספיק אנשים למות ולהרוג עבור האסלאם בלי קשר ללאום שכתוב להם בדרכון.

כשנערי הגבעות וכהנא חי מערבבים לאומנות ודת הם בדרך ליצור חומר נפץ דומה. הרי לא משנה איזה טיעון מדיני או כלכלי או פרגמטי ההגיון האנושי שלנו יימצא כדי להתפשר, אלוהים שלהם אוסר על כל חלוקה של הארץ ועל דו קיום אמיתי שלנו ושל הערבים. ואלוהים הרי מבטיח פרסים הרבה יותר שווים, אם תמות עבורו אז אתה מסודר לחיי נצח…

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2015

אני רק שאלה – את התשובה לבית"ר הנוכחית – בית"ר נורדיה – בניתם תחת רעיון אידיאולוגי ברור – חזרה לערכים של ההדר הבית"רי , ציטוטים של ז'בוטינסקי וחיבור לתנועת בית"ר העולמית – למה ? .
יכלתם לבנות קבוצה נקייה מזהות פוליטית או אידיאולוגית מן ההתחלה.

איציק אלפסי 7 בנובמבר 2015

זו שאלה מצוינת. היו על זה הרבה דיונים אצלנו. זה קו שאני הובלתי ולא כולם הסכימו אתי. אני חשבתי שזה הכרחי כדי שלא נהיה סתם הפועל קטמון בצהוב.

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2015

זה יהיה אתגר ברגע שתעלו כיתה בחשיפה התקשורתית ובנפח הקהל.

צור שפי 7 בנובמבר 2015

אני, כמי שנמנה דווקא על המחנה הסוציאל-דמוקרטי ולא הליברלי-ז׳בוטינסקאי, דווקא רואה ערך מוסף חיובי בבית״ר נורדיה. לא רק כדי שהיא לא תהיה ״קטמון בצהוב״ אלא כדי להזכיר שימין פוליטי איננו ״לה פמיליה״.

יואלזיניו 7 בנובמבר 2015

+1

ר.בקצה 8 בנובמבר 2015

אתה יודע למה השמאל כ״כ מעריך את המחנה הז׳בוטינסקאי? משום שהוא אימפטונטי לחלוטין. ההדר הבית״רי (כיום, לפחות) הוא לא יותר ממליצות פומפוזיות ואפס עשייה. משהו כמו העסקן הבינוני ריבלין, נשיאנו הנוכחי. לכן ה״כמיהה״ בשמאל לאנשי ימין דוגמת אותו עסקן, בניגוד לאנשי מעש כשקד ובנט- אתם רוצים שמולכם יעמדו דחלילים מדקלמים.

matipool 8 בנובמבר 2015

יכול להיות שכבודו הוא ד"ר רן ברץ המופלא ? ..

איציק אלפסי 8 בנובמבר 2015

לנשיא ריבלין יש ברזומה עשרות שנים של עשייה משמעותית למען עם ישראל. לשקד ובנט יש עוד הרבה עבודה כדי להתקרב לרזומה כזה. גם כיום הוא עוסק באומץ רב בנושא המשמעותי ביותר להמשך הקיום של המדינה וזה חיזוק האתוס המשותף של החברה בישראל ומניעת ההתפוררות לשבטים. קהילות לעתים נדירות נכחדות בגלל אויב חיצוני, לרוב הן מתפרקות בגלל התפוררות פנימית.
שקד ובנט הם ימין-שמרני. אפשר לתמוך בהם אם רוצים אבל צריך להבין שהשורשים של הימין בישראל הם ליברליים. ז'בוטינסקי ובגין (והנשיא ריבלין כיום) לא היו מעלים על דעתם לספח שטחים ביהודה ושומרון מבלי לתת לתושבים שם זכות אזרחית בסיסית כמו זכות הצבעה כפי שמציע הימין-השמרני בליכוד (חוטובלי ושות') והבית היהודי.

ר.בקצה 8 בנובמבר 2015

אתה מעט מבולבל.
עפ"י ההצעה של חוטובלי הערבים היושבים ביו"ש כן יאוזרחו.
בנט, לעומת ההצעות של העסקן הבינוני ריבלין וחוטובלי (שאין דרך להתייחס אליהן מלבד שילוב של תמימות טהורה וטמטום גמור), לא מציע לספח את כל יו"ש, ובהתאמה לא מציע לאזרח את כל הערבים היושבים שם. הוא מדבר רק על סיפוח ואזרוח בשטחי C.

כעת לעסקן הבינוני ריבלין- מה דעתך לתת דוגמה לעשייתו המשמעותית למען עם ישראל? מלבד הקדנציה שלו כיו"ר בית"ר ירושלים כמובן..

איציק אלפסי 8 בנובמבר 2015

אתה צודק. קראתי שוב דברים של חוטובלי והיא מדברת גם על מתן זכות הצבעה. הבעיה עם התכנית שלה, כמו של בנט, שהם יובילו למדינה דו לאומית שהמציאות בה תראה ביום טוב כמו זו במזרח ירושלים.

ר.בקצה 8 בנובמבר 2015

כיצד התוכנית של בנט תוביל להפיכתה של ישראל לדו לאומית? תאר את המכניקה..

צור שפי 8 בנובמבר 2015

תכנית המדינה האחת בהנחה שלכולם יהיו זכויות שוות הן לגיטימיות (למרות שמבחינתי הן מתכון להתאבדות לאומית) ולא בגלל זה יש כמיהה להדר של פעם. ההדר היה חשוב כי מצד אחד הוא התייחס לזכויות האדם ושלטון החוק כאל ערכים מחייבים ולא המלצות במקרה הטוב או מכשולים במקרה הרע. איש הדר גם מכבד סמלי שלטון ולא יעלה בדעתו לכנות את נשיא מדינתו עסקן בינוני או לאיים לעלות בדחפורים על בית המשפט.

ר.בקצה 8 בנובמבר 2015

מה לגיטימי בפירוק מדינה חוקית ומוכרת כמדינת ישראל, ובביטול זכותם להגדרה העצמית של מרבית אזרחיה?

צור שפי 9 בנובמבר 2015

זו התכנית של פייגלין, קרוליין גליק, ריבלין וכו׳ – הוא לגיטימי בעיני כי הוא מבוסס על העקרון הדמוקרטי של אדם אחד=קול אחד. בעיני, כאמור הוא מירשם להתאבדות לאומית. אגב, אני חושב שזו גם התכנית של גדעון לוי, לא רואה הבדלים מהותיים ביניהן.

צור שפי 9 בנובמבר 2015

היא, לא הוא.

ר.בקצה 8 בנובמבר 2015

ההדר הבי״תרי הוא בסה״כ קוד לאימפוטנטיות פוליטית. תן לי 10 איילות שקד, ולא 100 רובי ריבלינים.

איציק אלפסי 8 בנובמבר 2015

אימפוטנטיות פוליטית?! ספר את זה למנחם בגין שהיה גם אופוזיציונר לוחם למופת וגם ראש ממשלה שביצע כמה מהצעדים המשמעותיים ביותר בתולדות מדינת ישראל. מאז שאבד ההדר הבית"רי בליכוד אנחנו מקבלים בעיקר מירי רגב ודני דנונים.

ר.בקצה 8 בנובמבר 2015

מה ששמעת –
הדיבורים על ימין שנמצא בשלטון 30 שנה ולא עושה דבר לא מגיעים מחלל ריק.
למעשה, הימני המשפיע ביותר ב- 30 השנה האחרונות, אריק שרון, הגיע מבית מפא"יניקי. בגין עצמו עלה לשלטון, נתן את תיק החוץ למשה דיין וסירב להחליף את הפקידות הבכירה.
בדוק מיהם נסיכי הליכוד, וכיצד תורגמה אחיזתם בשלטון למעשה- מרידור, הנגבי, אולמרט, לבני, בגין הבן…
בעיקר ססמאות ריקות.

עוד אמיר אחד 7 בנובמבר 2015

פרנקו התשובה בגוף הבלוג. נראה כי אין לכותב בעיה עם אידיאולוגיה, להפך. הבעיה היא כאמור באופן הצריכה. שאפו אלפסי. תמציתי, מדויק, עונה על כל כך הרבה שאלות בבת אחת.

באבא ימים 7 בנובמבר 2015

כן אבל יש גם אידיאולוגיות חילוניות הטוענות לעליונות על שאר האידיאולוגיות. מה שאני כתבתי הוא בהתייחס למה שאיציק כתב לפיו דת זה בסך הכל עוד אידיאולוגיה.

באבא ימים 7 בנובמבר 2015

הדת אינה מקור כל הרוע בעולם. יותר מזה, לא כל הדתות אותו דבר. מה ששטני במיוחד בדתות המונתיאסטיות ומבדיל אותן מאידיאולוגיות אחרות היא העובדה שהן גורמות לאנשים לחשוב שחיי העולם הזה אינם חזות הכל יש לזה שתי השלכות- העובדה שהאידיאולוגיות הלא דתיות עוסקות בשאלה מה הדרך הטובה ביותר לחיות לבד או ביחד בעולם הזה משמעה שניתן לבחון את העמדות השונות על פי ראיות שקורות בעולם הזה ולנהל דיון על בסיס מה שקורה בעולם הזה. כך הובס הקומוניזם. כאשר העולם הזה הוא רק חלק, ואולי חלק לא חשוב במיוחד, מן ההוויה האנושית, לא ניתן למדוד טוב ורע במונחים של אושר וסבל בעולם הזה ולכן הדיון לא באמת מתנהל על בסיס עובדות.

ההשלכה השניה חמורה יותר. בהגדרה – על פי הדתות המונותאיסטיות לחיי העולם הזה יש פחות ערך, הם בסך הכל מבוא לחיי העולם הבא. יש בדת זלזול יסודי בחיים כי הם לא כל מה שיש לנו.

D! פה ועכשיו 7 בנובמבר 2015

באבא, הבעיה היותר גדולה של הדתות המונותאיסטיות היא שהן כולן מנסות לטעון לעליונות על כל שאר הדתות. כאילו יש רק אלוהים אחד, רק אפשרות אחת. דתות אחרות, מטבען בעלות מספר אלים רב, נוטות לאמץ אמונות של דתות אחרות סביבן ומקבלות את השוני. זה לא הופך אותן לפחות רצחניות לעיתים, כי הבעיה היא בכל זאת אצל בני האדם ולא בדתות עצמן, אבל זה כן אומר שנקודת המבט הראשונית שלהן אינה עליונות על האחר.

באבא ימים 7 בנובמבר 2015

התגובה שלי יצאה למעלה מדי.

shadow 7 בנובמבר 2015

ההבדל הוא שדת מחנכת לטיפשות בורות ואמונות הזויות במסווה של עובדות.
כל אמונה באלוהים מסויימים ועשיית פעולות ספציפיות כתוצאה מזהת היא סוג של מחלת נפש. עיקרה נובעת מהעובדה ששטיפת המוח נעשית בגיל הינקות. לכן חינוך הוא הדבר הכי קריטי לאנושות.

כל זה לא אומר שאין בעיות באידיאולוגיות אחרות, אבל השאלה היא מה הם תנאי הפתיחה לדיון. בדת תנאי הפתיחה היא שיש כוח עליון כל שהוא, שהוא מעל הדיון ובזה למעשה הורגים את הדיון.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 8 בנובמבר 2015

ההשפעה שלהם והפאתטיות שלהם זהה, זה שצד אחד פלילי והשני סתם מתנהג כמו ילדים קטנים זה לא קשור לנושא.

-גיסנו- 8 בנובמבר 2015

ההבדל היחיד בין השרופים של הפועל ללה פמיליה הוא החשיפה התקשורתית.

אזי 8 בנובמבר 2015

מצד שני, יש את מה שקורה במכבי רגל.
הנהלה שבמקרה המתון מתעלמת מהקהל בקבלת החלטות ובמקרה הקיצוני יוצאת נגד הקהל, מבטלת מנויים ומעבירה שמות למשטרה.

אז מצד אחד, כן, לקהל יש הרבה פחות כוח נגד הקבוצה וסביר שבטווח הארוך האלימות תיחלש.
אבל מצד שני גם הקהל נחלש. ראינו אתמול איך שער 11 שובת ושערים 7 ו 13 מנסים לתפוס את מקומו, אבל זה עבר רק לפרקים קצרים מאוד.

נורא קשה מצד אחד לתת כח לארגון ומצד שני להצליח להגביל את הכח הזה.

איציק אלפסי 8 בנובמבר 2015

לאורך זמן זה יצליח. למועדון יש הרבה יותר כוח מלאולטראס. המועדון יכול להתקיים בלי האולטראס, גם אם האווירה במשחקים נפגעת משמעותית לאורך זמן מסוים. לאולטראס אין יותר מדי חיים חוץ מהכדורגל. למרבה הצער למועדונים יש אורך נשימה מאוד קצר במאבקים האלה ולכן הם מתקפלים ומשלמים אח"כ מחיר יקר.

Comments closed