הזנחה פושעת

הבעיה האמיתית של הכדורגל הישראלי. תובנות מדיון בכנסת

צילום: מתוך הפייסבוק של ח"כ זוהיר בהלול; צילום בעמוד הראשי: ינון פוקס
צילומים: מתוך הפייסבוק של ח"כ זוהיר בהלול; צילום בעמוד הראשי: ינון פוקס

השבוע היה לי הכבוד לנכוח בכנסת ישראל. התארחתי בדיון חירום של שדולת הספורט על מצב הכדורגל הישראלי בעקבות כישלון הנבחרת להעפיל ליורו.

אין לי עניין להלאות אתכם בפרטי הדיון, לא נאמר שם שום דבר חדש שלא נאמר בעשרות דיונים וועדות קודמות בארבעים וחמש השנים האחרונות (מאז העפלה למקסיקו 70', שגם היא התרחשה בעיקר בזכות העובדה שבדרך לשם היינו צריכים לעבור רק דרך שני מפגשים כפולים מול ניו זילנד ואוסטרליה).

זה היה דיון פוליטי, כל חבר כנסת ובעל עניין אחר שהוזמן לדיון עסק בעיקר במה שמציק לו: חברי הכנסת הערבים עסקו באפליה ובגזענות (למרות שהכדורגל הוא דווקא אחד התחומים בחברה הישראלית שבו מתרחש הדבר הכי קרוב לדו קיום אמיתי), נציגי הברנז'ה המקצועית בשכר העלוב של מאמני ילדים ונוער, נציגי הקבוצות במחסור במתקנים ותקציבים, נציגי התקשורת בתדמית הענף וכו' וכו'…

והדיון הזה היה בבואה מצוינת של הבעיה הבסיסית והיסודית של הכדורגל הישראלי – פוליטיקה.

כי הכדורגל הישראלי, בדיוק כמו שהיה הכינוס הזה, הוא פוליטי. ופוליטיקה זה לא רק ימין ושמאל, שטחים ושלום. פוליטיקה זה כל מקום שבו החלטות מתקבלות על סמך אינטרסים ולא על סמך טובת העניין.

11220105_1502690540026609_3291668407455583207_n

הכישלון החוזר ונשנה של נבחרת ישראל הוא לא הבעיה, הוא המראה של הבעיה. בעיית היסוד של הכדורגל הישראלי היא ההכשרה הלקויה של העוסקים בתחום.

וההכשרה הלקויה של כדורגלנים בישראל נובעת משלוש סיבות:

  1. מחסור משווע במתקנים ותשתיות לקויות במתקנים שכן קיימים.
  2. מאמנים חסרי הכשרה מקצועית מספקת וכישורים אישיים רלוונטיים להכשרת כדורגלנים בגיל צעיר.
  3. בסיס צר מאוד של עוסקים בתחום כתוצאה מכך שמעט מדי ילדים ובני נוער משחקים כדורגל במסגרות מסודרות.

וזה שלא שאני מגלה כאן את אמריקה. הדברים האלו נאמרו שוב ושוב גם בדיון עצמו ע"י הדוברים השונים. למעשה, התחושה הייתה שאם כולם יודעים לדקלם כל כך טוב את הבעיות – למה אף אחד לא עושה משהו ופותר אותם?

הסיבה הראשונה שעולה לראש היא כמובן מחסור בתקציבים. אבל הבעיה היא לא כסף. אם יש עובדה מעניינת חדשה שבכל זאת למדתי עליה בדיון הזה, זה שיש כיום המון כסף, ברמה של מאות מיליוני שקלים, ששוכב בכל מיני תכניות (כמו "מתקנים 2020" ו-"פרחי ספורט") שפשוט לא מנוצל.

אז מה אם כך הסיבה?

ובכן, מוזר ככל שזה יישמע (או שלא) הסיבה שאף אחד לא מנסה לפתור את הבעיות של הכדורגל הישראלי, היא שבגופים שמנהלים את הכדורגל הישראלי אין אף אחד שיש לו אינטרס לפתור את הבעיות של הכדורגל הישראלי.

וודאי לא שמעתם על כך, אבל בשבוע הבא אמורה להתכנס האסיפה הכללית של ההתאחדות לכדורגל. ההתאחדות לכדורגל היא עמותה ציבורית, וכמו כל עמותה ציבורית היא מחויבת לכנס אסיפה כללית לפחות פעם בשנה.

על סדר היום של האסיפה הקרובה נמצאים נושאים שונים, כגון: אישור הדו"ח הכספי לשנת 2014, אישור דו"ח מנהלתי ודו"ח היו"ר (יהיו אלו אשר יהיו), מינוי דיינים, מינוי נציגי ציבור, תיקוני תקנון ועוד. ומי מרכיב את האסיפה? ובכן, כל קבוצה רשומה בהתאחדות לכדורגל זכאית לשלוח נציג בעל זכות הצבעה לאסיפה הכללית.

ומה הבעיה עם זה? פשוט מאוד. שלאנשים שיושבים באסיפה הזו, ובעצם מהווים את חבר המנהלים של הכדורגל הישראלי, אין שום אינטרס שיהיה כאן כדורגל טוב יותר. האינטרס שלהם הוא צר מאוד, וזה האינטרס של הקבוצה ששלחה אותם לשם.

לדוגמא: כפי שאתם וודאי יודעים, בעוונותיי אני בין היתר גם מנהל בימים אלה קבוצת כדורגל בישראל. מתוקף כך, אני או נציג אחר של הקבוצה שלנו זכאי להצביע באסיפה. ונניח, לצורך העניין, שתעלה להצבעה הצעה על הסכם שידורים באינטרנט של הליגות הנמוכות (יש דיבור כזה) שיכניס לקופת ההתאחדות כמה מאות אלפי שקלים בשנה. כעת, האם האינטרס שלי הוא שהכסף הזה יושקע בטיפוח כישרונות צעירים ובשיפוץ מתקנים בפריפריה?! קדחת. האינטרס שלי הוא הכסף הזה יחולק בין הקבוצות כדי שגם אני אראה ממנו כמה עשרות אלפי שקלים שיאפשרו לי להביא, נגיד, עוד חלוץ שיעזור לי לעלות ליגה.

אז תגידו, אלפסי, אנחנו מכירים אותו, סתם עסקן אינטרסנט. צודקים. אז בואו ניקח את ג'ורדי קרויף למשל. אין וויכוח שמדובר באיש מקצוע ברמה העולמית שיש לו ראייה רחבה ופרספקטיבה מקצועית. מתת האל לעם היושב בציון ממש. ובכן, גם אותו עתיד הכדורגל הישראלי מעניין בערך כמו שאותי מעניין עתיד הכדורגל ההולנדי. למעשה, עתיד הכדורגל ההולנדי מעניין אותי יותר, כי אני בכל זאת אשמח לראות עוד איזה מרקו ואן באסטן או דניס ברגקאמפ אחד בימי חיי. כשג'ורדי קרויף מקדם את הגדלת מספר הזרים בליגות המקצועניות, לדוגמא, הוא מקדם את האינטרס הצר של מכבי ת"א, גם אם רוממות הכדורגל הישראלי בגרונו.

ולכן אגב, אף אחד לא מרים מהרצפה את אותם מיליונים שדיברתי עליהם מקודם. כי ברגע שמדובר בכסף שצבוע לטובת פיתוח התשתיות של הכדורגל ולא אינטרס מיידי כזה או אחר של הקבוצות, אז הוא משול לכסף במטבע שלא ניתן לסחור בו.

תוצר לוואי משמעותי נוסף של האופן שבו מנוהל הכדורגל הישראלי הוא שמי שעומד בראש ההתאחדות לכדורגל נבחר ע"י אותם אנשים שהכדורגל הישראלי לא מעניין אותם. ולכן, כדי שהוא ייבחר מוטב לו לעסוק כמה שפחות בקידום הכדורגל הישראלי וכמה שיותר בקידום האינטרסים שלהם – החל מהגדלת התקצוב לקבוצות על חשבון פיתוח בסיס הענף וכלה במספר הקבוצות בליגה וכמות הזרים.

אז השורה התחתונה ברורה:

כדי לקדם את הכדורגל הישראלי צריך לעשות קודם כל דבר מאוד בסיסי ויסודי – להפוך את הגוף המנהל אותו מגוף פוליטי לגוף מקצועי.

בראש ההתאחדות לכדורגל צריך לעמוד איש ניהול. והוא בהחלט לא חייב להיות איש מתחום הכדורגל. אני לא חושב שלשחקני כדורגל יש איזה מונופול על הידע בתחום. לא צריך להיות חלוץ מחונן כדי לדעת לנהל כדורגל. בכפוף לאותו איש ניהול צריכות להיות וועדות מקצועיות שמורכבות מאנשים עם ידע מקצועי בתחום. האסיפה הכללית צריכה להיות מורכבת מאישי ציבור בעלי נגיעה לתחום שאין להם מעורבות ישירה באף מועדון שרשום במסגרת ההתאחדות.

והדבר הראשון שהתאחדות כדורגל מקצועית שכזו צריכה לעשות זה ליצור מנגנון הכשרה אחיד של בעלי המקצוע – שחקני הכדורגל.

שחקנים צעירים מקבלים את ההכשרה שלהם במועדונים. כך הענף עובד. אבל זה לא אומר שזה צריך להיות כך שכל אחד יכול לקום מחר בבוקר ולפתוח קבוצת ילדים.

התנאים לפתוח כיום קבוצת נוער בישראל הם כאלה: יש להגיש מסמכים של העמותה/חברה המאושרים ע"י רשם העמותות/החברות שבמסגרתו יופעל המועדון. מינוי של 3 בעלי זכות חתימה. רשימה של לפחות 20 שחקנים. אישור בעלי המגרש על קיום משחקי הבית במהלך העונה והפקדת ערבות בנקאית ע"ס 10,000 ₪.

כן, אלו התנאים למוסד שמכשיר כדורגלנים בישראל. אם אני רוצה להקים מכללה הכי קטנה ללימוד ניהול חשבונות אני צריך לעמוד בתנאים מחמירים הרבה יותר.

אז דבר ראשון שצריך לקבוע בחוק זה שכדי להקים קבוצת כדורגל לילדים ונוער בישראל צריך רישיון. וכדי לקבל את הרישיון צריך לעמוד בסטנדרטים אחידים ומחמירים:

ראשית כל – מתקנים. שהקבוצה תוכל להתאמן במגרש ראוי. שלשחקנים יהיו תנאים בסיסיים כמו חדרי הלבשה ומקלחות. שהם לא יצטרכו להתלבש באוטו של אמא בדרך לאימון ולחזור הביתה עם הבגדים של האימון מזיעים ולחטוף דלקת ריאות על הדרך.

שנית, המאמנים – מאמן ילדים ונוער בישראל צריך לעבור הכשרה יסודית שכוללת הכשרה לא רק בכדורגל, אלא גם בתחום הפיזיולוגי, החינוכי והפסיכולוגי. אנחנו לא צריכים כל כך הרבה מאמנים עם תעודת פרו, אנחנו צריכים הרבה יותר מאמני ילדים ונוער עם הכשרה ראויה.

למאמן ילדים ונוער ייקבע תעריף שכר קיבוצי, כזה שיאפשר לו לעסוק במקצוע כמקצוע עיקרי. כמו שיש סולם שכר אחיד למרצים באקדמיה, כך יהיה למאמני ילדים ונוער.

בנוסף, הגופים המקצועיים הרלוונטיים בהתאחדות לכדורגל יגבשו תכנית הכשרה מקצועית של כדורגלנים צעירים. המועדונים יצטרכו לעמוד ביעדי התכנית, שיוגדרו ע"י פרמטרים מדידים, על מנת לחדש את הרישיון שלהם מדי שנה.

ברגע שדברים יתנהלו באופן הזה, גם הרבה יותר ילדים יגיעו לכדורגל.

במדינת ישראל יש כיום 27,500 שחקני כדורגל רשומים מעל גיל 13. בדנמרק, למשל, מדינה של כ-5.6 מיליון תושבים יש כ-511 אלף איש שמשחקים כדורגל (9.3% מהאוכלוסייה), בהולנד, מדינה של כ-16.8 מליון תושבים יש 1.2 מליון כדורגלנים רשומים (7.2% מהאוכלוסייה) בישראל יש רק כ־283 אלף כדורגלנים (3.9% מהאוכלוסייה).

וזה לא בגלל שלא אוהבים כאן כדורגל. מתים על כדורגל. אבל הורים רבים לא שולחים את הילדים שלהם לכדורגל כי הוא מנוהל באופן שבו הוא מנוהל, אין בו תנאים בסיסיים והוא רווי באלימות פיזית ומילולית שמייצרת סביבה בריונית שמאן דאלים גובר בה.

וכדי לטפל בזה, הדבר הראשון שצריכים לעשות זה להרחיק הורים לחלוטין מסביבת האימון של הילדים. כמו שלא סביר שהורה יגיע לשיעור חשבון של הבן שלו ויצעק לו בפני המורה "אל תקשיב לה, היא זבל, לא מבינה מהחיים שלה", כך לא יכול להיות שהוא יעשה את זה למאמן כדורגל.

האינטרס הציבורי הוא שתהיה כאן הכשרה ראויה למי שעוסקים בענף ותפקיד המדינה לדאוג לאינטרס הזה. התפקיד של המדינה הוא לא לנהל את הכדורגל, אבל הוא כן לפקח שהכדורגל מנוהל כמו שצריך. ההתאחדות לכדורגל היא גוף הביצוע שלה, והיא צריכה לוודא שהוא מבצע את תפקידו ולא דואג לאינטרסים שלא ממן העניין. את המנדט שלה לפיקוח הזה היא שואבת מהעובדה שההתאחדות פועלת בכסף ציבורי – בעיקר זה של המועצה להסדר הימורים בספורט שפועלת מתוקף חוק המדינה.

כי יש כישרון בכדורגל הישראלי, המון. הוא רק יורד לטמיון בהכשרה לקויה שהיא על גבול ההזנחה הפושעת.

תכנית גילור
עוד תיקו אפס

62 Comments

מכביסט טירון 5 בדצמבר 2015

מסכים מאוד עם רוח הדברים, אבל לך תמצא את האנשים המקצועיים שטובת הכדורגל הישראלי בראש מעייניהם. הרי מי שבר דעת בורח מעסק הביש הזה כל עוד הוא יכול ומותיר אותו לעסקנים ולפוליטיקאים.
והתמונה של שלמה שרף בוועדת הכנסת מעוררת פלצות, רואים שהוא מרגיש בנוח בין כל הפוליטיקאים. אדם שפל ובזוי בכל כך הרבה מובנים שזה באמת מחליא אותי.

גור אילני 5 בדצמבר 2015

פוסט מאלף.
בדיוק הופיעה בגרדיאן כתבה לפני כמה ימים על מותו של המאמן הבריון, זה שהולך על הקווים עם משרוקית, צורח ומקלל את הילדים.
כאן בתל אביב הלפלפית אני יכול לשמוע אותו מהחלון במגרש הקטרגל של בית הספר הסמוך, צורח על הילדים בני ה-8 שהם לא מורידים את הגוף לבעיטה. וכל מה שהם רצו זה רק להתלבש בתחפושת רונאלדו לשחק קצת ולחזור הביתה בשלום…

D! פה ועכשיו 5 בדצמבר 2015

מה שגור אמר.
אבל בסוף מה שהמכביסט טירון אמר.

נולי 5 בדצמבר 2015

הממשלה צריכה להחליט שקידום הכדורגל הוא בעדיפות לאומית ולהתנהל בהתאם בנוגע לאימון ילדים ונוער, כחלק מפעולות החינוך והתרבות. הקמת אקדמיות, מתקני אימון, הכשרת ומימון מאמנים, הרחקת הורים מהפעילות, איתור ילדים כשרוניים. האגודות כנראה לא מצליחות לעשות את זה כמו שצריך ולכן המדינה צריכה להיכנס לתמונה, אם מחליטים שזה באמת חשוב והאגודות יהנו מכדורגלנים מוכשרים בני 16 ומעלה וכמובן שגם הנבחרת תשתפר.

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2015

סתם שאלה, אם אני מסתכל מהצד – למה המדינה צריכה שכדורגל יהיה משימה לאומית? כולנו רוצים כדורגל איכותי אבל משימה לאומית? ולמה כדורגל ולא כדורסל או כדורעף?
לא צריך שום משימה לאומית, צריך ניהול נכון ומקצועי

אורן השני 5 בדצמבר 2015

זה גם מה שאני תמיד חושב כאשר כל מיני אוהדי כדורגל מתחילים לפרט תוכניות ל"משימה לאומית" ו"הזרמת כספים" והשקעה נוספת פה ובנוער שם. שיסתדרו יותר טוב עם ההשקעה הנוכחית, שגם כך משאירה פירורים לשאר ענפי הספורט.

יוסי מהאבטיחים 5 בדצמבר 2015

לא רק שצריך להרחיק את הממשלה מהכדורגל, צריך להרחיק גם את העיריה מהכדורגל.
שום סיבה שכספי ציבור ינוהלו ע"י מנהלי קבוצות שאלוהים יודע מי נתן להם הסמכה להתעסק בכספים.
האצבע קלה על ההדק הרבה פחות כשזה כסף אישי שלך ולא כסף ציבורי, וכך צריך הכדורגל להתנהל.

נולי 5 בדצמבר 2015

כי יש למדינה אינטרס לעודד ילדים לעסוק בספורט במקום באלימות ובסמים. זה חלק מלהיות מדינה תרבותית ומתקדמת בימינו

נולי 5 בדצמבר 2015

זה נכון כמובן לכל ענפי הספורט. לא רק לכדורגל

יוסי מהאבטיחים 5 בדצמבר 2015

כל זה טוב ויפה, אבל מה הקשר להעברת כספים לאגודת כדורגל?
שיקימו מסגרת עירונית שלא קשורה להפועל או מכבי

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2015

כל מילה. מה שאומר שיש אפס סיכוי שזה יקרה אי פעם

צור שפי 5 בדצמבר 2015

הפוסט שלך מוצא אותי, די באופן שכיח לצערי, במצב רוח פסימי ביחס לאפשרות לשפר בכלל משהו במקום הזה ובמה שאנחנו משאירים לילדינו ונכדינו. לכן אסתפק רק בתיקון לשוני – אם כולם מכירים את הבעיות – למה אף אחד לא פועל לפתור אותן (ולא אותם).

איציק אלפסי 5 בדצמבר 2015

אסור לשקוע בייאוש. אני חושב שצריך להיות לחץ ציבורי בנושא. גם הציבור, במקום להתעסק במחירי הכרטיסים ובאיזה יום ישחקו את הליגה (שזה חשוב אבל זה לא העיקר), צריך להתעסק יותר במהות. זה אינטרס של כולנו שיהיה כאן כדורגל טוב יותר. לא רק בשביל שנהיה גאים בהישגים של הנבחרת, אלא כי ספורט זה כלי חינוכי מדרגה ראשונה ולכדורגל, כספורט מס' 1 במדינה, יש השפעה לא מבוטלת על פני החברה בישראל.

גילי פלג 5 בדצמבר 2015

פוסט מצוין.

ריצ'י מקאו 5 בדצמבר 2015

אוקי, מוסכם שצריך ניהול מקצועי ולא פוליטי אבל אני חושב שגם צריך בסיס רחב של ספורט עממי. כרגע הילד שלי בגיל 4-5 יכול רק להתאמן במסגרת אגודה מקומית. אני מסכים שמן הראוי שלאגודה המקומית יהיו אנשי מקצוע איכותיית שעברו הכשות אמיתיות אבל האם הילד שלי בגיל הזה באמת צריך את זה? מה צריך כדי שהוא יתפס בחיידק של הכדורגל או הכדורסל או הכדור עף או כל דבר אחר? צריך שתהיה לו מסגרת פשוטה וקלה ונעימה וזולה(!) להתנסות בסוגי ספורט שונים.
כשגרתי בארה"ב, היתה לנו מסגרת מקומית של ספורט בסופי שבוע. יכלנו לרשום ילד לכדורגל לעונה של 8-10 משחקים (קצר וכיף). העלות היתה משהו כמו 70$. ילד היה מצורף לקבוצת ילדים באזור. לכל קבוצה סופקו מדים מלאים (בתשלום נוסף). כל קבוצה בחרה מאמן שהוא אחד ההורים. כל אחד עשה כמיטב יכלתו. לפעמים למאמן לא היה הרבה מושג אבל הילדים הקטנים זכו למסגרת. הם התאמנו פעם או פעמיים בשבוע בחודשיים של הליגה. היו שתי עונות במהלך השנה. אם שיחקת בקבוצה בעונה קודמת יכלת להירשם שוב לאותה קבוצה או לא.
המשחקים התנהלו במגרשים מסומנים בפארקים ברחבי העיר עם שערים קטנים. הארגון היה מספק שופט לכל משחק (לדעתי בגילאים צעירים מספיק שהורים ישפטו). בסוף כל עונה, כל ילד קיבל גביע קטן ללא קשר לתוצאות.
המחזה בכל סוף שבוע היה מדהים. משפחות עם ילדים לבושים בתלבושות מילאו את הפארקים ברחבי העיר באלפיהם. אלפי ילדים שיחקו בעשרות מגרשים לפי שעות כדורגל, בייסבול, פוטבול ועוד. משפחות באות עם כיסאות מתקפלים וכולם מעודדים (או מקללים קצת במקרה שלי…). ארוע של כל העיר. כל שבת וראשון. תרבות ספורט עממי.
מתוך כל האלפים האלו, לאט לאט מסתמנים כשרונות, ילדים מתאהבים בספורט. מכאן כבר יש מנגנונים ברמות גבוהות יותר עם עלות גבוהה יותר שמאפשרים אימונים עם אנשי מקצוע וקידום מקצועי יותר אבל הכל מתחיל מבסיס של ספורט עממי ותרבות ספורט.
בקיצור, פעם היתה סיסמא: ספורט לאלפים ולא לאלופים. אני חושב שצריך ספורט לאלפים כדי שיהיה גם ספורט לאלופים.

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2015

נכון, אין פה ספורט עממי בכלל בגילאים צעירים. כשגרתי בארה"ב היינו ליד פארק עצום מלא מגרשי בייסבול, כדורגל וטניס וכל סוף שבוע הוא היה מתמלא במאות ילדים שמשחקים ליטל ליג. אפשר רק לחלום אצלנו

מיקו גוטליב אהלן סבבה 5 בדצמבר 2015

אתה רוצה לתת להורה שמקלל את השופט להיות השופט בעצמו?

ריצ'י מקאו 5 בדצמבר 2015

זה נאמר בחיוך. הכל חינוך ותרבות. לדעתי בהתנהגות תרבותית אפשר להשפיע על כולם להתנהג ככה.

איציק אלפסי 5 בדצמבר 2015

ראיתי את זה גם באנגליה עם קריקט וראגבי וכמובן כדורגל. זה עניין תרבותי. חלק מהחינוך והסוציאליזציה של הילד זה ספורט. וזה משהו שלאו דווקא קשור למדינה, זה משהו שההורים צריכים להפנים וליישם.

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2015

הורים בישראל עובדים הרבה יותר שעות מאשר עמיתים שלהם בחו"ל, סופי השבוע פה קצרים להחריד וכמובן שחלק מהציבור לא יכול לשחק בשבת (העובדה שעדיין בתי ספר וגנים עובדים ביום שישי היא אחד מפלאי עולם מבחינתי), התשתיות לעשות כזה דבר בארץ הן פשוט בלתי קיימות. לא הייתי מפיל את זה על המדינה, אבל ההורים בישראל הם בטח לא הכתובת

D! פה ועכשיו 5 בדצמבר 2015

השעות פה הן פסיכיות.

ירושלמי 6 בדצמבר 2015

אז בסופו של דבר נמצא האשם: השעות!

ריצ'י מקאו 5 בדצמבר 2015

מסכים עם אריאל אבל חושב שזה עדיין אפשרי. צריך להרים את הכפפה ולארגן את זה. התקציבים לא צריכים להיות עצומים אבל הבסיס צריך לבוא ממשרד החינוך והספורט כי זה… ובכן… חינוך וספורט.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 5 בדצמבר 2015

בישראל של היום יותר ויותר משתלם להיות גס רוח, שבטי ואינטרסנט. אין פה שום מנגנון שדוחה טיפוסים כאלה מהחברה, להיפך, אנשים שמנסים להתנהג בצורה מתחשבת סובלים פעם אחר פעם מאטימות, מה שמוביל אותם לנסות התנהג כמו בהמות רק כדי לקבל את מה שמגיע להם. לא חייתי באנגליה בשנות ה80, אבל אני מניח שהכדורגל היה יוצא דופן מבחינת החומר האנושי שנמצא בו. בישראל אין תחום שבו האנשים לא מזכירים את אלו של הכדורגל.

ריצ'י מקאו 5 בדצמבר 2015

לצערי אתה צודק

אסף the kop 5 בדצמבר 2015

הכדורגל ישראלי הוא גרמת חובבים.
לצמצם את התמיכות בו למינימום ולתת לו לחזור לקוטנו הטבעי.
מדובר בליגה בסדר גודל של הליגות הרומנית, ההונגרית, הלטבית . כמה אפשר לכתוב על הפיקציה הזאת ,

איציק 5 בדצמבר 2015

ורצוי את הכסף שיתפנה להעביר לליברפול ;)

גיסנו 5 בדצמבר 2015

סתם שאלה, בדקת פעם כמה התקשורת המקומית (כולל סתם אנשים מוכשרים עם בלוג) מתעסקת בכדורגל המקומי ברומניה, הונגריה ולטביה?

אני גם לא מבין את הספורט הלאומי הזה של "בוא נתנשא על כדורגל ישראלי תחת כל עץ רענן כדי להעמיד פנים שזה לא מעניין אותנו", האמת שאתה לא הראשון ולא האחרון שאוהב את ה"ללכת עם ולהרגיש בלי" הזה. מכיר אנשים שכל שבוע היו כותבים סטטוס-שניים ברשת חברתית כזו או אחרת כדי לספר לנו כמה המשחק הישראלי שהם ראו זה עתה היה איום ונורא, ואיזה מזל שהם אוהדים של קבוצה אמיתית של כדורגל אמיתי מאנגליה/איטליה/ספרד.
אם זה עד כדי כך נלוז בעיניך, אף אחד לא מכריח אותך לעקוב ולהגיב.

ועוד משהו שאני תמיד אומר לאותם אנשים – גם אם הילד שלך עיוור, קטוע יד ועם תסמונת דאון – אתה עדיין אוהב אותו יותר מכל ילד אחר

ריצ'י מקאו 5 בדצמבר 2015

אני באמת כבר עשר שנים לא רואה ולא קורא על זה. חבל לי ברמה מסויימת כי בתור ילד זה העסיק את רוב הזמן שלי.

גיסנו 5 בדצמבר 2015

אין לי בעיה עם מי שהפסיק לאהוב כדורגל ישראלי.
מפריע לי מי שעוקב אחרי כדורגל ישראלי לכאורה רק כדי לספר לנו תחת כל עץ רענן כמה הוא גרוע לעומת כדורגל אחר שהוא הוא אוהב.

איציק 5 בדצמבר 2015

אני הפסקתי גם לעקוב אחרי הכדורגל העולמי ולא רק הישראלי. פה ושם סיכומים, מתעדכן או רואה משחק שהוא ממש בשפיץ, או מכבי באירופה חלקית. זו בכלל לא השאלה. איציק תאר פה תרשים סדור של פעולות להצלחת הכדורגל, ולדעתי זהו תרשים סדור להצלחה בהרבה דברים ולא רק כדורגל ורצוי לאמץ אותו גם בכדורגל וגם בהרבה מקומות אחרים. רק תסביר לי למה השאיפה צריכה להיות שאוכלוסית משחקי הכדורגל תהיה משהו כמו 8%? מה רע בשני אחוז? שיעסקו בדברים אחרים לא פחות טובים (אולי גם לא יותר טובים). הגישה צריכה להיות היא, שאם יש 2%, אז ניתן להם את השירות הטוב והנכון, ואם כתוצאה מכך הבסיס יגדל, סבבה, ואם לא אז נוציא מ-2% האלו את המקסימום וגם מזה אפשר להוציא הרבה יותר ממה שעושים עכשיו.

איציק אלפסי 5 בדצמבר 2015

נכון, הגישה צריכה להיות שקודם כל נוציא את המקסימום מה-2% שיש עכשיו (למעשה זה כ-4%). אבל ככל שבסיס הפירמידה יגדל כך גם יגדל סטטיסטית הסיכוי שכישרון יותר איכותי יגיע לראש הפירמידה – הכדורגל המקצועני והנבחרת. כעת, אם שאר ה-96% היו הולכים לענפים אחרים, סבבה לגמרי.. העניין הוא, שאם לכדורגל, שהוא בפער גדול הספורט הכי פופולרי בישראל, מגיעים בקושי 4%, אני לא רוצה לחשוב מה המצב בענפים אחרים.

איציק 5 בדצמבר 2015

זו הנקודה החשובה, איך נוציא אותם מפיסבוק והוואטסאפ לעשות משהו פרודוקטיבי. עכשיו כשהוצאנו שילכו כל אחד למה שליבו אומר ושם ניתן את המקסימום כדי לקבל תוצאות. עם זה אני מאה אחוז מסכים.

Amir A 5 בדצמבר 2015

הורים איציק, הורים. שוב חזרה לדוגמא של ארה"ב, ההורים הם המנוע מאחורי כל פעילות הספורט בגילאים הצעירים. הם המאמנים, השופטים, המארגנים, הנהגים והאוהדים. כל מה שצריך זה שניים, שלושה ראשי עיר שבשבילם עתיד הילדים חשוב והם יטפחו את התשתיות וכמה הורים שיארגנו מסגרת קבועה ומשם זה ימריא. במקום זה יש לך ראשי עיר שמעדיפים להביא את אייל ברקוביץ'…

איציק אלפסי 5 בדצמבר 2015

אתה צודק, גם הקהילה עצמה צריכה לקחת אחריות ולא רק לחכות שזה יבוא מלמעלה.

איציק 5 בדצמבר 2015

אני לא בטוח לאיזה איציק עניתה (חושב שלי), אך למה שכתבת יש חלק חשוב גם כן.

Amir A 5 בדצמבר 2015

לך. שאלת איך להוציא אותם מווטסאפ וכל זה? זה התפקיד של ההורים ולא של אף אחד אחר.

איציק 5 בדצמבר 2015

לא מדויק. כאשר מנסים להוציא אותם מהוואטסאפ ומכניסים לאולם כדורסל דולף, 30 ילדים על שני כדורים ומאמן אחד לא רציני, אז הם חוזרים מהר מאד לוואטסאפ. להורים אין מה לעשות כיוון שהם מבינים שאין שום דבר טוב בחוג/קבוצה. כשזה קורה גם בכדורגל, מוזיקה, שחמט, והאבקות אז עדיף שהילד ישאר בוואטסאפ (לא באמת). חוץ מזה, גם אם תנאי הכדורסל נפלאים, אבל הוא רוצה ג'ודו, אז זה לא ממש עוזר.

Amir A 5 בדצמבר 2015

כמו שכתבתי למעלה, צריך גם שניים שלושה ראשי ערים שידאגו לתשתיות.

-גיסנו- 6 בדצמבר 2015

איציק (לא אלפסי) – התגובה הזו בכלל לא נגעה לפוסט אלא לתגובה של אסף.

אין לי בעיה שמישהו כמו אלפסי מציג תכנית שכזו, התגובה לא הייתה נגדו.
אין לי בעיה גם עם אנשים שלא מתחברים לכדורגל ישראלי, זה גם בסדר.
אני מכיר מישהו שבעבר כל פעם שהייתי כותב סטטוס ]ייסבוקי על משחק של מכבי, היה מיד רושם תגובה על כמה המשחק היה גרוע, כמה הכדורגל הישראלי הוא פח ומי בכלל אוהד של כדורגל כזה גרוע, כי להיות אוהד של קבוצות מחו"ל וכדורגל "אמיתי" זה יותר מגניב.

אז – (כפניה כללית, לא אתה אישית) – אל תאהב כדורגל ישראלי, זה בסדר, אבל אם ככה ואתה לא רואה אף פעם כי זה לא מעניין – אל תחפור לי על כל משחק (שראית) כמה הוא גרוע ואל תחוש כאילו העובדה שהכדורגל פה גרוע מדי לאנינות טעמך עושה אותך בנאדם נעלה יותר.

רפאל 6 בדצמבר 2015

גיסנו ( קו מימין ומשמאל ),

אני מזדהה עם מה שאמרת על הכדורגל הישראלי, איך שזה מעצבן לשמוע אנשים מקטרים כל הזמן וכו'.
אבל בהזדמנות זו נאמר שהמטרה היא לא בהכרח להתלונן ולהגיד שהמצב על הפנים ( כמובן שתלוי איך מגיבים ).
התמונה שתיאר אלפסי בפוסט תופסת את התסכול שלנו מספורט שכבר שנים מנוהל בצורה שלא מנסים לשפר
ויחד עם זאת גורמים לנו להרגיש שעושים לנו טובה שפותחים ליגה מקומית ואם הציבור לא מתלהב או מפרגן, אז זה אשמתו
כמובן כי לא יודעים להעריך את ההקרבה של היו"רים עם הסיגרים שמלכתחילה נכנסים לתחום כי הם 'משוגעים' לדבר וחייבים להצמיח את השממה.

אנחנו מתבאסים שהכדורגל הישראלי הוא הרבה יותר פוליטיקה ואינטרסים צרים מאשר ספורט.
רוב האנשים מוכנים לקבל שהרמה לא תהיה כמו בפריימרליג, אין לנו אשליות.
אבל לפחות שיהיה מראית עין… מרגישים שמקבלים בעיקר צעקות, רכילות, האשמות, כל מיני בלופים ואנשים גסי רוח שאומרים לנו מה לחשוב ואיך להתנהג, כאילו הם יודעים ורק להם האישור הבלעדי להתעסק עם הנושא הרגיש והנפיץ.

הרבה מאוד אנשים מאוד רוצים להתחבר לסצינה המקומית, אבל אומרים לנו לקבל נורמות שלא צריכות להיות מקובלות על אף בן אדם נורמלי באף חברה נורמלית.
אז אנו מתאכזבים ובלית ברירה נאלצים לוותר על תמיכה והשתתפות בספורט בארץ שלנו.
כן, אנו מרגישים מרומים ושגנבו לנו אותו. אין לנו עניין לתמוך במסגרות שמעודדות קיבעון, בינוניות ואלימות.
זה עיקר העניין, לא רמת המשחק או הרצון הטוב של השחקנים והאנשים השפויים שעוד לא מבינים איפה הם נמצאים…

גיסנו 6 בדצמבר 2015

הקווים זה אילוץ טכנולוגי, לפעמים המחשב משום מה לא זורם עם "גיסנו" רגיל אז צריך לבלבל אותו ;)

איציק אלפסי 5 בדצמבר 2015

כל מילה גיסנו

דיזידין 5 בדצמבר 2015

שתי מילים שלא האמנתי שאכתוב: אסף צודק.
צריך להפוך את הכדורגל לחובבני.
המדהים הוא שזה בכלל לא יוריד את רמת הכדורגל. אומנם עוד כמה כדורגלנים ישראלים יעברו לשחק בקפריסין,
אבל כמו שנכתב הבעיה בכדורגל מתחילה בילדים ובנוער, ועליהם מעבר למקצוענות כמעט לא ישפיע.
את הכסף שייחסך אפשר להשקיע בספורט עממי, בילדים ובענפים אחרים

דורפן 5 בדצמבר 2015

איציק – זה פשוט כך: אם הכדורגל הישראלי יהפוך למתוקן, יצמיח שחקנים רבים, ישוחק במתקנים טובים ו(שם יש שיפור) בקהל של משפחות אז הוא יידחה באופן טבעי את חסרי הכישורים פושעים והמושתחים שמעורבים בו. לאיש אין עניין בכך.

Amir A 5 בדצמבר 2015

והשאלה היא למה כל השמנה והסלתה שציינת נמשכים לכדורגל? תקציבים? פרסום? צריך למשוך מתחת לרגליהם את מה שמושך אותם לשם ולהתחיל משם.

אביב 5 בדצמבר 2015

כתוב מצוין ונכון.
כל עסק במדינת ישראל שמעוניין להגיע לאנשהו מתנהל לפי נהלים ותקני איכות.

ביום שיהיה ספר נהלים ותקני איכות (ISO) יהיה משהו שאפשר לאכוף.
עד אז, הכל נמצא ברמת תורה שבעל פה.

בכוחנו להרים צוות של כמה עשרות אנשים, אנשי ניהול, אנשי כדורגל, אנשי חינוך, פיזיולוגים, תזונאים, פסיכולוגים, יועצים ארגוניים וכד׳ ולכתוב איך צריך לנהל קבוצת כדורגל מרמת השגחה על תפריט ועד יחס לאוהדים ביציע. מה האידיאל.
שלב שני יהיה בהקמה או אאוט סורסינג של גוף מפקח, מלווה ומייעץ לשם אכיפת התקן. כמו בעולם העסקים, לפי גודל המועדון ושאיפותיו, כך יהיה התקן עליו הוא שוקד, לדוגמא:
בית״ר נורדיה משחקת בליגה ג׳, קבוצה חדשה שצועדת את צעדיה הראשונים תסתפק בתקן המינימלי, נקרא לו – FOOTBALL 5001 שנבנה לרמות תקציב נמוכות וחובבנות.
מרמורק, תצטרך לעמוד בתנאים הרבה יותר קשוחים ומקצועים ולא נאמר מילה על הפועל באר שבע שתישא עיניה לתקן FOOTBALL 10,001 היוקרתי.

המהרה בימינו אמן

איציק 5 בדצמבר 2015

פוסט המוכיח ששום דבר לא ישתנה. רק לראות את התמונה ששמת מוכיח שזו לא ישיבה עיניינית ורצינית. לא יכול להיות שום דבר ראוי בו נמצא שלמה שרף, אדם שכבר שנים בוחש ולא תורם כלום, ואם נוסיף לכך שהוא רדוד, אז למה צריך להזמין כאלו. שתי הערות קטנות בנוסף:
1. למה צריך ש-6-8% מהאוכלוסיה ישחקו כדורגל. 2% זה מספיק, יש מספיק דברים אחרים שיכולים לעניין לא פחות. אני מסכים שצריך את השינוים שכתבת, אבל אם יש 2% אז צריך להכיל אותם על 2% אלו ואם יהיו 8% אז על שמונת האחוזים. מה שזה אומר, שהרבה ממה שכתבת צריך להכיל גם על תחומים אחרים כמו כדורסל, שחמט, טיסנים ועוד. הניהול הנכון צריך לעבור לכל רוחב השדרה ולא רק בכדורגל.
2. אני מסכים שצריך להרחיק הורים כמו שמרחיקים מהכיתה, אבל לצערי אני לפכמים מרגיש הפוך, שכן צריך להיכנס לכיתה במתמטיקה ולצעוק (בהגזמה כמובן) "אל תקשיב לה, היא זבל, לא מבינה מהחיים שלה." מה שאני בא לומר, שאולי כדי להחיל את מה שאתה כותב קודם על מערכת החינוך, ולכדורגל לעבור רק בשלב ב'.

איתן 6 בדצמבר 2015

מהיום שבו ערוץ הספורט איבדו את זכויות השידור לכדורגל אנגלי ידעתי שלא ייצא לי להתרגש ולראות "בילד אפ" למשחק כמו שצריך בעברית וכך היה עד עצם היום הזה…
מהיום בו נכנסו בסערה שרף פרימו איינשטיין וקופמן לערוץ הספורט ידעתי שזהו, פיראטים השתלטו לי על ספינתי בה הפלגתי בדמיוני והרגשתי כאילו אני ממש יושב באולד טראפורד אוכל פיש אנד צ'יפס ונהנה משלושער של אנדי קול…מאז הרבה גלים נשברו על המזח, וספינתי בה הרגשתי שהייתה רק שלי נמצאה כשריד במצולות ים הבינוניות ששורר בארצנו לאחר שהלכה חלפה לה הסערה …..ובעצם מאז אני לא רואה ערוץ הספורט משהו כמו 7-8 שנים או יותר

גיסנו 5 בדצמבר 2015

כל מה שאתה כותב יפה ונכון (למרות שאני כן חושב שהרעיון של ג'ורדי יעזור גם לקבוצות אחרות מלבד מכבי) – אבל תחליף כדורגל ב"חינוך", "בריאות", "תחבורה" או כמעט כל מילה אחרת – וזה עדיין יהיה נכון.
אם כל המדינה מתנהלת לפי אינטרסים יותר ויותר צרים, יותר ויותר מיידיים של פחות ופחות אנשים – למה שדווקא הכדורגל יהיה שונה? להיפך. הכדורגל פה פשוט הולך ונהיה דומה להתנהלות של שאר התחומים במדינה.

maorbe 5 בדצמבר 2015

מה שחסר לי בסקרים על כמות השחקנים בליגות לנוער ומטה, זה כמות השחקנים לפי אזור מגורים.
ההנחה האישית שלי, היא שבפריפרייה הגיאוגרפית והחברתית, להורים אין יכולת לשלם כל כך הרבה כסף על בית ספר לכדורגל, לכן, פחות ילדים יכולים לשחק כדורגל תחרותי/מקצועני/וואטאבר מלכתחילה.
בנוסף, ברוב המקרים גם אם הילד ישחק כדורגל בקבוצה, האימון שהוא יקבל יהיה הרבה יותר חובבני ו"מחופף" מאיכות האימון שיקבל ילד במטרופולין.

מאשקה 5 בדצמבר 2015

אלפסי פוסט מצוין !!
ראיתי השבוע בת"א פרסומת גדולה לרכבת הקלה שנחפרת ברחובות העיר ובנותיה :
" הרכבת הקלה תגיע מהר יותר מאשר נבחרת ישראל למונדיאל "
נשבעת לכם שראיתי את זה ונתתי ברקס :)

איציק אלפסי 5 בדצמבר 2015

וואו… אני לא יודע אם הפרסומת הזו מעליבה אותי יותר כאוהד כדורגל או כישראלי…

צור שפי 5 בדצמבר 2015

נו, במקרה האחד הזה, לנוכח ביצועי נת״ע וכל הסקנדלים והשחיתות שמסביב, ובהנחה שמספר הנבחרות במונדיאל יוגדל ל-80 אז אולי השלט לא נכון.

איציק 5 בדצמבר 2015

ואז יקצרו את המסלול של הרכבת הקלה ושוב תהייה בעיה.

סמובר 6 בדצמבר 2015

תיקון קצר – זה קמפיין של יבואן הקטנועים עופר אבניר, בעצם בא להגיד "מי יבוא קודם, הנבחרת במונדיאל או הרכבת הקלה?" יען שניהם שנות דור מאיתנו אז אל תחכה לרכבת הקלה, תחסוך לעצמך פקקים וקנה קטנוע

http://oferavnir.co.il/Brand.aspx?brandId=2

פיירמן 5 בדצמבר 2015

אמיתי? איך אתה מצפה שיהיו יותר שחקני כדורגל, אם אתה תעלה את הביורוקרטיה שצריך בשביל לפתוח קבוצה מסודרת לשחקני כדורגל? איך אפשר להקים קבוצה לילדים בירוחם, אם בשביל שאפשר יהיה לקיים אותה העירייה צריכה להשקיע כסף במתקן שיהיה ראוי דיו, לאתר בנאדם עם ההכשרה המתאימה (או לשלוח במיוחד בנאדם שיעבור את ההכשרה הזו) וכל זה בלי שיש ערובה שזו תהייה מסגרת רחבה דיו שתצדיק את ההשקעה העצומה הזו?

ולגבי מספר שחקני הכדורגל: מתים כאן על כדורגל, אבל הורים מעדיפים שהילד שלהם ילך לתכנית מחוננים ברובוטיקה או הנדסת תוכנה או יזמות. ובוא נשווה את המספרים האלה שלנו לאלה של דנמרק וסלובקיה. גם באתלטיקה אנחנו לא טובים ואין פה מתקנים, וגם הוקי קרח בכלל לא מעניין פה לעומת רוסיה. עם כל הכבוד ספורט ה לא מה שהופך מדינה לטובה יותר

פיירמן 5 בדצמבר 2015

^זה היה ועדיין נהוג במדינות מאוד מסוימות. במדינות מהסוג האחר ההצלחה הזו באה מעצמה גם בלי שמשמקיעים כסף.

ולמה שהאינטרס יהיה לבנות מגרש כדורגל בבקעת הירדן שלא ישמש אף אחד בסוף, ולא להוסיף לקבוצות שקיימות כמה אלפי שקלים, כדי שהן יוכלו לשלם יותר שכר לשחקנים ולהגדיל את כמות האנשים שמתפרנסים מכדורגל כמקצוע, וכפועל יוצא מכך להגדיל את רמת המקצוענות בכל הליגות? הכסף בקבוצות זו בעיה ממש קשה כששחקנים צעירים ב-2 הליגות הגבוהות צריכים להשלים הכנסה בעבודה בקיוסקים.

Gil - Zimbabwe 5 בדצמבר 2015

כל הספורט כולל הכדורגל צריך לצאת מהאגודות ולהיות במסגרת בתי הספר.
יש כל כך הרבה מדינות בעולם שזה עובד ככה, רק צריך ללמוד ולהעתיק.

הופמן 5 בדצמבר 2015

תודה איציק.

מאנו 6 בדצמבר 2015

מניפסט מנומק ומשכנע. שאפו.

oded 6 בדצמבר 2015

תוכל להסביר לי למה אתה משווה הכשרת מאמני כדורגל למנהלי חשבונות? אני הייתי דווקא משווה לחוג תאטרון או מוזיקה – האם יש רגולציה על פתיחת חוג כזה (אני שואל באמת, לא ידוע לי)?
נראה לי שעושים מהכדורגל משהו שהוא לא. הייתי מעדיף שינהלו אותו כמו שצריך, אבל זה נכון לתחומים רבים במדינה (כפי שציינו מעלי…)

Comments closed