שחורדיניוּת

במקום מופלטה

בתמונה: ענבל קריאף
בתמונה: ענבל קריאף

הערת אגב שרשמתי בפוסט הקודם, בה הבאתי כדוגמה לאימוץ זהות מזויף את הבחורות המזרחיות הצובעות שערן לבלונד פלטינה, עוררה סערה זוטא בתגובות. שבמרכזה ביקרות על כך שאני מכנה זיוף, ביטוי אותנטי, לכאורה, מסוג זה של זהות מזרחית.

הגדיל לעשות אחד המגיבים שרשם לי, בציניות אמנם, אך באופן שמבטא את האופן בו השתרשה התפיסה המעוותת לגבי מהי זהות מזרחית, את הדברים הבאים:

"מזרחיים לא צריכים ללמוד באוניברסיטה. בטח לא דיסציפלינות מערביות כמו פסיכולוגיה. הם צריכים לעשות דוקטורט במדעי השחור, המכתוב, האבוללה והעראק על הבטן."

ובכן, אומר זאת כך יונית: אני בספק, ויש לי מקורות טובים לכך, אם הנשים במרוקו צבעו שערן לבלונד. לעומת זאת, לימודים אקדמיים היו דבר מקובל. למעשה, המוסד האקדמי העתיק ביותר בעולם שמתקיים עד ימינו היא אוניברסיטת אל-קרוויין בעיר פאס שבמרוקו, שהוגדרה על ידי אונסק"ו כאוניברסיטה העתיקה בעולם.

אז מהיכן נובעת התפיסה המעוותת הזו לגבי מהי זהות מזרחית? התייחסתי לכך בפוסט שפרסמתי בערב חג המימונה שעבר ואני מביא כאן את הדברים שוב.

חג שמח

*

לפני כמה חודשים רעשה געשה הארץ בעקבות הקרנה הסדרה הדוקומנטרית "ערסים ופרחות – האליטות החדשות" שעוררה שוב את הדיון רווי היצרים על הזהות העדתית בישראל.

מה שלי הציק מאוד בסדרה הייתה העובדה שהיא עשתה גזירה שווה בין זהות של ערס או פרחה לבין זהות מזרחית. רוצה לומר, אם אתה נאמן לזהות המזרחית שלך – או שאינך מזרחי אך מעוניין לאמץ זהות מזרחית (כפי שהעיד על עצמו יוצר הסדרה) – עליך להיות ערס (או עלייך להיות פרחה), אחרת אתה כמובן "משתכנז".

אלא שערסים ופרחות זה לא זהות מזרחית. ערסים ופרחות זה ייצוג של תת תרבות שהתפתחה בישראל בנסיבות מאוד ספציפיות של דלות חומרית ותרבותית בקרב בני דור שני ושלישי לעולים מארצות המזרח התיכון וצפון אפריקה. זה שהוריהם, או הורי הוריהם, של אלו אשר אימצו את תת התרבות הזו הגיעו מארצות המזרח התיכון וצפון אפריקה, לא הופך אותה למזרחית. מדובר בתת תרבות שהתפתחה על-ידי כאלה שגדלו בישראל, בתרבות מערבית כמעט לחלוטין, ושהקשר שלהם לתרבות המזרחית הוא שטחי ודל ביותר.

סביר מאוד להניח שיש להם מושג דל מאוד על התרבות, ההיסטוריה, המיתולוגיה, הפילוסופיה והספרות המזרחית. גם המוזיקה המזרחית שהם שומעים אינה אלא מוזיקת פופ מערבית (עם קצת סלסולים והיגוי גרוני של חי"ת ועי"ן). הם אינם מכירים את גיבורי התרבות המזרחיים. האמת שהם גם אינם מכירים סתם מזרחיים. ככאלה שגדלו בישראל ספק גדול אם אי פעם פגשו מרוקאי או עיראקי "אמיתי" – כזה שנולד וחי את כל חייו שם. ולכן סממני התרבות והזהות המזרחית בישראל הם שטחיים וחיצוניים בעיקר, ומתבססים לרוב על האופן שבו המערבי רואה את המזרחי.

ישנן מספר סיבות לכך שבישראל לא התפתחה זהות מזרחית אותנטית, מפותחת ועשירה. המרכזית שבהן היא שישראל היא מדינה שההשפעה התרבותית המערבית עליה היא כמעט מוחלטת. אפשר לייחס את זה להגמוניה התרבותית האשכנזית, אבל האמת היא שהתרבות המזרחית ממש לא מעניינת גם את המזרחיים עצמם. המזרחיים בישראל הגיעו כבר מזמן לעמדות כאלה שבהן יכולה הייתה להיות להם לפחות סוג של השפעה ועדיין, התרבות המזרחית בישראל היא בעיקר מופלטה (וזה לא מקרה, כי אוכל הוא באמת הסממן התרבותי המזרחי האותנטי היחיד ששרד בישראל).

אינטלקטואלים מזרחיים, לדוגמא, מתעסקים בעיקר במה האשכנזים חושבים על המזרחיים במקום ביצירת זהות מזרחית אותנטית נפרדת ע"י הנגשת והדגשת המוטיבים המייחדים את התרבות המזרחית. למרות שהם יוצאים לכאורה כנגד הדיכוי התרבותי אשכנזי, הם בעצם משרתים את השיח הפנימי העכשווי באליטה האקדמית והתקשורתית – האשכנזית ברובה – שתכליתו השחרה בדיעבד של המפעל הציוני. גם גיבורי התרבות המזרחיים בישראל מגדירים עצמם לרוב על הדרך השלילה – "הוכחנו להם", "הצלחנו למרות שהם…" וכו' – ולא על ידי מי שהם עצמם, ובכך לא משמשים כסוכני התרבות המזרחית.

כך יוצא שהתרבות המזרחית כמעט ואיננה נגישה לנו. ישראלי שהוריו או הורי הוריו הגיעו מארצות המזרח ורוצה לשמר את החלק הזה בביוגרפיה הפרטית שלו, אין לו על מה להישען. ההון התרבותי המזרחי שנגיש לו הוא דל ביותר, וכל שנותר לו הוא לזהות עצמו באופן מלאכותי עם תת-תרבות הערסים והפרחות או להפוך אירוע בעל סממני תרבות שטחיים כמו המימונה לסוג של פסטיבל תרבות.

שאלות לקראת משחק עונה
החגיגות (הצנועות ) בתיקו

95 Comments

בובו 30 באפריל 2016

פוסט נכון מאוד (עדות ממקור ראשון). מה גם שיוצאי מזרח אירופה התרחקו מאוד מהתרבות האירופאית בעצמם. באיזשהו שלב כולם נהיו חיקוי זול של ארה"ב. ועדיין ההערה שלך בפוסט הקודם היתה לא במקום, בבחינת הפוסל במומו פוסל.

איציק אלפסי 30 באפריל 2016

למה? באיזה מום אני פוסל?
אתה מתרשם שגם אני מנסה לאמץ זהות מזויפת?

בובו 30 באפריל 2016

אין הבדל בין שער בצבע צהוב לסגול. וגם אתה אני משער אמצת מתישהו מאפיינים התנהגותיים וחיצונים ששאלת. לקרוא לזה זיוף בעצם לבקר גם את עצמך. בלי שום סיבה יש לציין.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

זהו, שלדעתי יש הבדל בין צהוב לסגול. יש סיבה שהן צובעות לבלונד ולא לצבע אחר. שם לב שענבל אור למשל לא רק שינתה את.צבע השיער שלה, אלא גם את שם המשפחה ואופן הדיבור (היא ממש מתאמצת להישמע אשכנזית).

מיקו גוטליב אהלן סבבה 1 במאי 2016

איך נשמע אשכנזי?

עוד מתן אחד 1 במאי 2016

יש הבדל גדול בין לצבוע את השיער לבלונד לבין לשנות את אופן החיים שלך ואופן הדיבור שלך.
בלונד טופס גם במערב כמשהו יפה וזוהר אז אין סיבה שזה לא יגיע גם לפה.
לגבי שינוי אופן הדיבור ובכלל שינוי כללי של עצמך זה משהו אחר, בחברה שלנו כרגע מה שנחשב "מוצלח ואמין הוא בעל מאפיינים אשכנזים ודיי ברור למה אנשים ירצו להיות חלק מהמוצלח האמין.

טרוצקי 30 באפריל 2016

נכון. כל עוד אתה חילוני

אמיתי 30 באפריל 2016

אדוארד סעיד לא היה כותב את זה טוב יותר…לא בטוח שזאת מחמאה

איציק אלפסי 30 באפריל 2016

מבחינת הכתיבה אולי כן, אבל לא מבחינת התוכן.
הבעיה שלי עם אדוארד סעיד זה שאין בדברים שלו טיפת ביקורת עצמית. בשם הביקורת על היחס הסטריאוטיפי של המערב למזרח הוא משחרר את החברה המזרחית מאחריות לתחלואים הרבים הקיימים בה.

אמיתי 30 באפריל 2016

להרגשתי גם אתה חוטא בעניין של אי לקיחת אחריות.
אותם עולים מהמזרח שלא השכילו לטעת בילדיהם את
התרבות ממנה באו לא נושאים באחריות לעניין?
בלי קשר אני לא ככ מסכים לתיאוריה שלך בכללותה
אבל מכבד את הכתיבה שלך והנגיעה בנושא שנוי במחלוקת

איציק אלפסי 30 באפריל 2016

בהחלט נושאים באחריות.

איציק 30 באפריל 2016

יש כאלו שהם אותנטים ועושים לא כדי להראות למישהו כי אם בגלל מה שהם, הבררה הטבעית עם שלמה בר, שמעון בוסקילה, אלי אמיר, ויש עוד. הנקודה היא שרוב יוצאי עדות המזרח לא מתעניינים בהם למרות שדוקא להם יש הרבה מה להגיד ומעניין מאד. יש יוצאי עדות המזרח שתחברים יותר לתרבות המערבית וגם בזה אני לא רואה בעיה. הבעיה מתחילה כאשר מנסים לרדד את שני העולמות ולשלב בין הרידודים.

Karim the dream 30 באפריל 2016

אני לא אוהב להעלות את זה, אבל הטור שלך הזכיר לי תגובה שאמר צ׳ארלס בראקלי לגבי השחורים. הוא אמר שאם אתה מקבל ציונים גבוהים, מדבר שפה גבוהה ולא מסתבך עם המשטרה אתה לא שחור מספיק. כלומר, לוקחים סממנים שליליים והופכים אותם לזהות כוללת של קבוצה מגדרית שלמה, ורק התכונות האלו מאפינים אותה. תרבות המזרח היא תרבות עשירה, והנקודה שהעלת נכונה מאוד, היא כמעט ואינה קיימת באמת גם בקרב המזרחיים בארץ. היום במוסדות כמו הטכניון עדיין מפלים לרעה אנשים עם שם משפחה מזרחי (מכיר מקרה פרטי). אני חושב שזה מוביל לניסיון להשתלב בחברה יותר מהכל, וכתוצאה מכך התרבות נעלמה.

מזרחיים הם לא ערסים. הבעיה היא שתופסים את הצד המכוער, רואים את השחקנים המזרחיים מקללים וחושבים שככה נראה מזרחי אמיתי. לדוגמא, אני בטוח שאם מירי רגב לא הייתה מזרחית, לא היו מחשיבים את העובדה שהיא קולנית כתכונה משמעותית. משום שמירי רגב מזרחית, והדעה הקדומה שיש בארץ כלפי המזרחים היא שהם רעשנים, מייחסים לה תכונות שליליות, ללא כל הסתכלות על תוכן דבריה.

איציק 30 באפריל 2016

הבעיה של מירי רגב זה לא שהיא קולנית כי אם זה שהיא תת רמה. אין לזה קשר למזרחיות. חבל שדוקא אותה הבאת כדוגמא, היא תמיד יכולה לשמש דוגמא שלילית. היא בידיוק בעד לשים את התת תרבות עליה דיבר איציק לקידמת הבמה ולהציגה כמשהו הכי חיובי שיש.

אריאל גרייזס 30 באפריל 2016

מירי רגב זה דוגמא למישהי שבגלל שהיא מזרחית החליטה להקצין צדדים מסוימים כדי להיות פופולרית. אני מסרב להאמין שמי שהגיעה להיות דוברת צהל היא מישהי כל כך עילגת. אני זוכר אותה בתור הדוברת והיא לא היתה כזאת. כל ההתלהמות וכל העילגות זאת הפרשנות שלה למה שקהל הבוחרים שלה מחפש – בעיניי זה עצוב נורא

איציק 30 באפריל 2016

אם אתה צודק זה לא משפר את העיניין. אבל זו לו רק השפה אלו גם המעשים שהיא מעוניינת בהם. כשהיא רוצה שהרדידות תקבל תמיכה ממשרד התרבות, ואני מדגיש רדידות כאין לזה קשר לתרבות המזרחית כפי שהיא אומרת, אז אלו כבר לא רק מילים כי אם בעיה חמורה בהרבה. חוץ מזה, אני חושב שהיא מסוגלת לדבר נורמאלי כמו שדיברה כדוברת צה"ל, אבל זה לו בא לה טיבעי. המצב הנוכחי זה מצב הצבירה הטיבעי שלה.

מאנו 1 במאי 2016

+1
מירי רגב הרבה יותר חכמה ופיקחית ממה שחושבים או ממה שהיא משדרת. היא ערמומית לא פחות מנתניהו, ומדברת "פוליטיקאית" לא פחות מדרעי ומבנט.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

בדיוק אריאל

MOBY 1 במאי 2016

מירי רגב היא שקרנית! (יאללה דיבה).
בתור דוברת צה"ל האמנתי יותר לדיווחים של נסראללה וחבריו (כמה עצוב) על דיברוריה (כן אם היא ערכית שתתפטר) .וההתנתקות בכלל זו מסיבת צביעות שלה.
בתור ח"כ – היא הבטיחה כל כך הרבה ולא קיימה דבר. (למשל קצא"א כדוגמה הכי פשוטה בתור יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה).
בתור שרה – כמה הבטחות וכותרות למה אף אחד לא עושה פולו-אפ?
השרה היא אשת תקשורת למופת, אבל גם שקרנית (אפשר בכיבוס מילים להגיד דיפלומטית גדולה).

אריאל גרייזס 1 במאי 2016

או, היא קלאסית מישהי שמדברת בלי להפסיק, בלי בעצם לעשות כלום. כמעט כל הצהרה שלה בכלל לא נופלת בתחום האחריות שלה – גלגלצ, נניח, זה בכלל של משרד הביטחון. סתם הרבה רעש, כי היא יודעת שזה מביא בוחרים

דוד 30 באפריל 2016

הפוסט שכתבת לפני כמה חודשים מצוין. רוב האינטלקטואלים המזרחים רק מבקשים הכרה מהממסד האשכנזי ובתור שכאלה ברור שאי אפשר לכבד אותם יותר מדי. אין מה לעשות, מי שנותן לשני את הכוח לדרג אותו נשאר תמיד נחות. לגבי הערסים והפרחות וכו', זו בעצם תת תרבות שנולדה מהמפגש בין התרבות המערבית הפופית-טלוויזיונית, תופעת החילון (שהייתה חדשה יחסית לאותן אוכלוסיות) והיעדר מטענים תרבותיים השכלתיים. בדור השלישי של מזרחים משכילים אין ערסים, אין פרחות ואני מניח שיש הרבה פחות שחורדיניות.

אריק 30 באפריל 2016

ההערה ההיא היתה מטופשת. חלק מפוסט מפוספס.
החלק השני מעניין בפני עצמו ולא ברורה לי הסיבה לקשר.

אריק 30 באפריל 2016

לפעמים נראה לי מוזר שששוכחים שאשכנזים השאירו גם את רב התרבות האירופאית מאחור.
לדבר רוסית פולנית ובודאי גרמנית היה טאבו. גם המנהגים שאומצו מהנוצרים הושארו מאחור. מה נשאר? קצת שירים רוסיים?
אנשים שבאו מזוועות הנאצים שתקו שנים.
זה חלק מהתרבות הישראלית מימי החלוצים.

איציק 30 באפריל 2016

זו לא רק שאלה מה הביאו ומה השאירו. מדינת ישראל כמדינה שואפת להיות מדינה מערבית, וככזו היא מאמצת לתוכה הרבה יותר תכנים מערביים אשר באופן טבעי קרובים יותר לאלו שעלו ממדינות אירופה מאשר לאלו שעלו מצפון אפריקה.

אריק 30 באפריל 2016

על זה אין ויכוח. אבל הרב עלו מרוסיה למשל והתרבות שם שונה מאוד. גם עם התרבות פה יותר קרובה לאירופה היא לא יובאה מרוסיה אלא נרכשה מידי הבריטים והאמריקאים.

מאנו 1 במאי 2016

לא בטוח שזה נכון. הראשונים לאמץ תרבות, מוזיקה וסגנון מערבי בישראל היו דווקא המזרחים, ברובם במכריע. האשכנזים היו הרבה יותר שמרניים מבחינה זו.

איציק 1 במאי 2016

ממש לא מסכים, האשכנזים לא היו צריכים לאמץ, זה כבר היה אצל רובים מהם. אתה מתמקד אולי יותר בפאן הפופולארי שגם זה לא מדוייק, אבל כל הנרטיב היה אשכנזי, תיאטרון ומה הציגו בו, מוזיקה קלאסית, ספרות, אקדמיה, טכנולוגיה ועוד.

אמיתי 1 במאי 2016

תמיד אומרים שעצם זה שישראל היא דמוקרטיה הוא נס
כי כל אלה שהקימו אותה לא באו ממדינות דמוקרטיות.
הם אימצו דמוקרטיה

איציק 1 במאי 2016

יחסית לאחד שלא עזב את גואה אתה פעיל מאד… ואפילו כותב לעיניין ;)
אף פעם לא נתתי את הדעת על הנושא הזה ואכן מעניין. אני מניח שאם זה היה קורה היום זה היה מפתיע הרבה יותר כיוון שרעיון הדמוקרטיה ממוש באופן מאד עקום ברוסיה למשל, ויש אצל רבים כמיהה לדיקטטורה של פעם. כשמנהיגי המדינה עלו לארץ ישראל (הרי מדינה עוד לא היתה) נשבו ברוסיה וסביבתה הרבה רוחות של פלורליזם מחשבתי. מנהיגי המדינה באו מקבוצות אלו, ולא מאלו שהזדהו עם הקומוניסטים, אשר חשבו שהקומוניזם זו הדרך היחידה הנכונה ולכן חובה לכפות אותה על כולם.

אמיתי 1 במאי 2016

אני גם שחורדיני…
עוד משהו בקטנה: הציונות היא התנועה היחידה מאותה
תקופה שהצליחה לממש את החזון שלה בצורה מדהימה
והיחידה שעוד סוג של קיימת.

איתן 30 באפריל 2016

כמות ההצטדקות ותחושת הקיפוח האין סופי למזרחים וכפי שנכתב כאן בפוסט פשוט מקוממת.

לאיזה עדה אשכנזית יש יום חג שמוכר גם בחגי ישראל?
איזה זמר אשכנזי נתפס מעלים מס ב20 שנה האחרונות?
תעשו השוואה בין כמה אשכנזים עובדים בתור מוסכניקים או נהגי מונית לעומת אשכנזים?
כמה משפחות פשע אשכנזיות לעומת מזרחיות קיימות?
כמות הפוליטיקאים המזרחים בכנסת?
בוא נבדוק גם את כמות הקריאות למשטרה על קריוקי בשעות שמעבר לחוק,על מי יש יותר אשכנזים או מזרחים?
בוא נבדוק את כמויות הכסף המטורפות שעושים בכשרות של מזרחים ןהמאפיה שעושים לך אם אתה לא עושה כשרות שלהם ורק של הרבנות הראשית?

חלאס עם הכאילו אפליה,היום יש חוק חינם חובה וחינם ואפילו מושקעים יותר כספים בחינוך שבפריפריה מאשר במרכז הארץ עם כל מיני תוכניות מיוחדות,היום יש שיוויון הזדמנויות יותר מאשר בכל תקופה אחרת!
אף אחד לא מכריח משפחה מזרחית להביא לעולם 9 ילדים,לעומת אשכנזים שמביאים 2-3 ,מן הסתם ילד צריך להשקיע בו, ולא לראות בו כתוצר לוואי מאי שימוש בקונדום ויאללה שיגדל את עצמו.

היום בקרב בני נוער אשכנזי הפכה למילת גנאי, כי אשכנזי זה סטריאוטיפ לחנון שלומד ושומר על החוק
ואילו מזרחי זה ערס שעובר על החוק עושה מה שבא לו וגם כסף ולוקח את הבחורות על הדרך-ואילו בסדרה בערוץ 8 זה עוד יותר מוחצן כמדומני אחד מהמרואיינים עונה אתה לא יכול להפוך אריה לחתול, זו המסורת שלי וככה אני מביא אותה לביטוי.

היום מזרחים מצויים בתפקידים המרכזיים במשק:שרים,מנהלי בנקים,רופאים,פרופסורים,חוקרים ,רמטכל…

אבל לרוב המזרחי קל תמיד להגיד העולם נגדנו…אני מרוויח פחות,לא קיבלו אותי לאוניברסיטה או לעבודה כי אני לא אשכנזי….בית המשפט והתקשורת זה רק אשכנזים נכון? מעניין אם מזרחי שמצליח, אומר אני מצליח בגלל שאני מזרחי או למרות שאני מזרחי

אז חלאס עם ההתייפיפות. במרוקו כל אמא מרוקאית הייתה מבשלת למלך כמו שכל רוסי קצב בארץ היה ד"ר לרפואה ברוסיה…

תהיו מציאותיים,לכל אחד יש הזדמנות ליצור עתיד לעצמו.

סמובר 1 במאי 2016

וואו כמה גועל וחוסר ידע בתגובה אחת.. כתבת כל הרבה שטויות שגם אם ארצה להתייחס לא אדע איפה להתחיל

איתן 1 במאי 2016

מעולה,הרי לא ציפיתי לתשובה רצינית מאחד שקורא לעצמו סמובר או מסימבה מלך האריות. אז הסר דאגה מליבך

MOBY 1 במאי 2016

בד"צ העדה החרדית לא פחות רומס, חומס ודורס מבית יוסף.
ואת הקשר הון שלטון עיתון שהוא יותר מפחיד ומעלים כספים ממשפחות הפשע הוא בשליטה של רוב אשכנזי.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

יש לא מעט במה שאתה אומר איתן. אני הראשון שאומר שצריך להפסיק לצעוק קיפוח כל הזמן (למרות שבאקדמיה למשל פחות מ 10% מהמרצים הם מזרחיים) ושזה לא מצדיק את התופעות שאתה מתאר שלצערי אכן קיימות אצלנו.

עופר כהן 1 במאי 2016

בטח שפחות מ-10%, הרי מרצים הם דוקטורנטים או פרופוסורים, כלומר כאלו שכבר 30-20 שנה בתחום, לפני 20-30 שנה היה קיפוח גדול מהיום. נתון לא רלוונטי

איתן 1 במאי 2016

מי שבאמת מקופחים,אלה האתיופים, שעדיין חלקם גם מבחינת השכלה לא התקדמו וגם מקצועית ניתן לראות את רובם בעבודות מזדמנות ללא צורך בידע או הכשרה רבה כמו אוספי עגלות בסופר\קופאי\מוכר בחנות\נקיון ונותני שרות במוקד לקוחות.
אך ככה זה צריך היה לחלוף דור(לעומת דור המדבר והכפר) שיהיה משכיל יותר ויעבור אינטגרציה באוכלוסיה(בינתיים לא הכי מוצלחת) כדי לנסות לגשר על הפערים…הבעיה שהסטיגמות עדיין נשארות מצד מעסיקים וגם באוכלוסיה…לכן זה התפוצץ לנו בפרצוף לפני שנה,וזה ימשיך להתפוצץ אם לא נשלב אותם בשכונות גם יותר מבוססות ולא נשאיר אותם במרכזי קליטה וגטו….למרות שבעידן ביבי מי שעולה לארץ מקבל קרטון לישון בו במצב הנוכחי ,בטח לא סבסוד וסל קליטה לרכישת דירה אפילו אם היא בחור נידח כמו שהיה בשנות ה90.

בנימה זאת אני לא מבין למה לא מגבילים קדנציה של ראש ממשלה(מקביל לנשיא בארה"ב) ל2 קדנציות- בסוף יהיה פה כמו בעירק שסדאם שלט 30 שנה…כי ידוע שנתניהו חפץ באלה(טייקונים) שרוצים ביקרו,ולא באזרחי ישראל

ר.בקצה 2 במאי 2016

הובסתם בבחירות דמוקרטיות.
גם בבחירות הבאות תובסו.
הדמוקרטיה הישראלית לא מוצאת חן בעיניך?
שקול מעבר לצפון קוריאה

צור שפי 30 באפריל 2016

כמה הערות לא בהכרח כתשובה למשהו:
1. אני אשכנזי.
2.הערתי לך על הערת השחורדיניות בפוסט הקודם. התכוונתי ברצינות גם אם היתה שם קריצה: מבחינתי סיגר הוא לפעמים רק סיגר, לאמור: זכאיות בחורות עם שיער שחור להלבין אותו כאקט אסתטי אופנתי גרידא.
3. אבות הציונות ודור המייסדים היו ברובם הגדול אשכנזים. מכיוון שכך נתקלה העלייה של יהודי ערב באפליה שבקצוות היתה גם לפעמים זדונית ומרושעת אבל בדרך כלל נבעה פשוט מכך שככה אליטות נוהגות כדי לשמר את הכוח שלהן.
4. מול הצורך לתקן את הקלקול המוזכר בסעיף הקודם עומד הקושי של מי שהגיע מהעולם הערבי להכיר בכך שהוא הגיע מחלק עולם נחשל. זה שמישהו קבע שהאוניברסיטה הכי עתיקה בעולם נמצאת במרוקו זה בדיוק פרט מהסוג שנועד למנוע התמודדות עם המציאות שהיא שמחלק העולם הזה כבר כמה מאות שנים לא יצאו שום בשורות מהותיות שתרמו למה שאנחנו קוראים ״קידמה״. במלים אחרות – תיקון האפליה הקיימת (והיא, כאמור, בהחלט קיײַמת) כלפי יוצאי מדינות ערב וצאציהם אסור שתעבור בדרך הרומנטיזציה המדומיינת של איזו מזרחיות אידאלית שמעולם לא התקיימה, לפחות לא במאות האחרונות.
5. אדוארד סעיד הוא אחד האסונות הגדולים ביותר שקרו לעולם האקדמי כי תמצית תורתו היא שהעובדות והאמת אינן מהותיות.זה ריסוק הקידמה.

צור שפי 30 באפריל 2016

נ.ב. בהמשך לנקודות 3-4: חלק ממה שמירי רגב עושה בניעור האליטות הישנות איננו פסול בכלל. צריך להבחין היטב בין מהות וסגנון ולא לשלול אותה באופן גורף אלא לנסות להתייחס לכל מקרה נקודתית.

איציק 1 במאי 2016

מירי רגב לא מנערת היא פשוט כמו פיל בחנות חרסינה פוגעת והורסת. אם כבר לשנות אז יש הרבה בתרבות המזרחית שאפשר לעודד, אבל היא גם את זה לא עושה. מה שהיא מנסה זה להפוך את דודו אהרון ועומר אדם לתרבות המזרחית. זו בדיוק התת תרבות שאין לה כל קשר לתרבות המזרחית.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

מסכים מאוד עם 3 ,4 ו- 5.

דוד 1 במאי 2016

אתה חולק על 1 ?

קפטן קוקי 1 במאי 2016

הערה בנוגע למספר 3:
הפרויקט הציוני המערבי ביצע האחדה דיכוטומית של כל מי שבא ממדינות אירופה (מזרח ומערב) תחת ההגדרה "אשכנזים" וכל מי שבא ממדינות ערביות כ"מזרחים". ההאחדה הדיכוטומית הזאת העלימה את ההבדלים בין מי שחי בעירק או מצרים למשל, שהיה להם רקע השכלתי מערבי לבין אלו שבאו מתימן או צפון אפריקה. באופן דומה- עם האירופאים שהגיעו עם השכלה עירונית מערבית ואלו שהגיעו מכפרי מזרח אירופה.

קפטן קוקי 1 במאי 2016

זאת היתה הבחנה שרירותית סטטיסטית שגרמה בסופו של דבר להתעלמות מהרקע התרבותי וההשכלתי והתבססות על צבע עור (לא מגזענות, זה היה רק תוצר לוואי). הקצאת המשאבים (דיור, תרבות, חינוך וכו') גרמה למצב שהרקע התרבותי של הדור הראשון נשחק אצל בני הדור השני והשלישי שכבר נולדו בארץ.
מירי רגב לא מנסה לנער אליטות, היא מנסה לנצל את הכעס האצור (והלא כל כך אצור) שיש אצל אנשים שקופחו כדי לגרוף הון פוליטי. אגב – זה נכון גם לגבי "פעילות חברתיות" כמו אורטל בן דיין. מהתרשמות שטחית, במקרה של "תור הזהב" זה טיפה שונה.

קפטן קוקי 1 במאי 2016

אולי עצור?

Srtest - ארטסט 30 באפריל 2016

תגיד, איך היית מגיב אם הייתי אומר לך שעשיתי סקס עם מזרחית וואללה, ציפיתי לסקס אותנטי וחם וקיבלתי סקס בסגנון אמריקאי-מערבי?

המגיב המדובר לקח את הדיון למחוזות הללו, דווקא הוא, בהערה שלו שמזהה את האינטליגנציה עם המערב, באותה מידה שאתה לא באמת התחרקת מאותן מחוזות משום שכחלק מתרבות הפופ זהויות גם מתערבבות לפעמים וואללה (אמרתי וואללה – פעם שלישית) אפילו גיסתי נהייתה שחורדינית. מה היית אומר אם היו באים רוסים ואומרים לך שברוסיה הנשים שלהן תחת המשטר הקומוניסטי ידעו מה חשוב בקשר רומנטי? שלא היה צריך לקנות להן שום מתנה ולפנק אותן באיזה יום כייף?

תרבות הפופ מבצעת היפוכים במה שנתפס כזהות אותנטית ובכלל כאותנטי. פילוסופים מערביים מנסים להתחקות אחר התופעה ורודפים סביב עצמם. למה אותה מזרחית שהיתה מקורבת לחצר המלך במרוקו עם שיער שחור משחור ועגה ערבית-מרוקאית היתה יותר קשורה בזהות מאשר הישראלית ששרה פופ-מזרחית עם סטייל בלונד? אפשר בהחלט לטעון שגם אצל המזרחית ההיא יש דיכוי של אלמנט מסוים כמו שרוסים מסויימים טוענים שברוסיה הסובייטית עשו הכל כדי לדכא סמלי סקס. ככה שאני בטח לפי מה שאני חושב ותומך בו, לא חושב או תומך בביטויים השחרור והזהות הקפיטליסטיים של תרבות הפופ המערבית, ועם זאת, כשדברים מקבלים ביטוי מבחינה ציבורית, ואישה לא צובעת לבלונד בשביל בעלה, אולי בסרטים אמריקאיים (…), לא יודע אם יש טעם להתחקות אחר המקור שלהם בדיוק משום שמה שאותה אישה עושה טוב ממה שהמקור היה אי פעם ובאותה מידה גם לא אומר כלום, לא עליה ולא על הזהות המזרחית. ספק אם גם אותה כמיהה לזהות האסלית מהעבר היתה שונה מאותו עיקרון.

אגב ענבל אור מושכת בעיני כי היא דומה לבאפי וגם למישהי שאני מכיר.

איתן 1 במאי 2016

איזה מושכת ואיזה באפי? תוריד לה את העיצוב גבות,אודם ותעשה לה קרחת, קיבלת אהוד כחילה…

Amir A 1 במאי 2016

איציק, מה בדיוק אתה רוצה? לא כל כך ברור לי.
מה שכן, מישהו צריך להסביר לי האם תנועת "תור הזהב" היא סטירה כל כך טובה, כי לא יכול להיות שמישהו ברצינות מתלונן על פוליטיקאים שמגיעים למימונה רק כדי לקטוף רייטינג ובאותה נשימה טוען שהעובדה שזהבה גלאון לא באה למימונה רק מוכיחה שלא איכפת לה מהאלקטורט המזרחי.

http://news.walla.co.il/item/2956857

Amir A 1 במאי 2016

* סאטירה

איציק אלפסי 1 במאי 2016

ניסיתי להסביר שמה שנתפס כיום כיצוג של תרבות מזרחית אותנטית הוא לא בהכרח כזה.

Amir A 1 במאי 2016

ולמה זה משנה? הרי מה שאתה תופס היום כתרבות מזרחית אותנטית גם הוא לא היה בהכרח כזה כשהוא פרץ לפני מאות שנים.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

זה משנה. כי זה גורם לכך שאנשים שרוצים לאמץ את הזהות המזרחית (בין אם הם מזרחיים במקור או לא) חושבים שהם צריכים להתנהג בצורה מסויימת וכך מנציחים את תרבות הערסים והפרחות. או כמו שאריאל כתב למעלה – פוליטיקאים כמו מירי רגב שחושבים שכדי לפנות לקהל המזרחי הפ צריכים להתלהם ולהתבהם.

Amir A 1 במאי 2016

קודם כל תן למירי רגב קרדיט. בין אם אנחנו מזלזלים בפרסונה שלה ובין אם לא, היא סוחפת אחריה אנשים והיא אחת הפוליטיקאיות המובילות כיום בישראל, כך שהאסטרטגיה של להתלהם ולהתבהם כנראה עובדת.
ולגבי זה שאנשים רוצים לאמץ זהות מסויימת מבלי בכלל להכיר אותה? כמה אנשים ביציעי בית"ר קראו אי פעם את כתבי ז'בוטינסקי? וכמה אנשים שמאיישים את ספסלי הקורס מבוא לפסיכולוגיה שנה א' אשכרה קראו או יקראו את כתבי פרויד? (נראה לי שפחות מחברי לה פמילייה שכן מכירים את ז'בוטינסקי). בקיצורו של דבר, עולם כמנהגו נוהג וייתכן שהבעיה אינה בעולם אלא אצלך. אתה פשוט לוקח יותר מדי ללב (-:

איציק אלפסי 1 במאי 2016

יש מצב :) אחרת לא הייתי מקים את נורדיה. ההשוואה לאוהדי בית"ר וז'בוטינסקי מצויינת. גם הדוגמא של פרויד. אני כל הזמן מסביר לסטודנטים שלי למה חשוב ללמוד את פרויד למרות שהם טוענים שהוא כבר "פאסה"

איציק 1 במאי 2016

למה לתת קרדיט למירי רגב?
1. צריך לתת נכשל גדול לנו הבוחרים שנוהרים אחריה.
2. תפקיד הפוליטיקאי זה להוביל לעתיד טוב יותר והיא ושכמותה מובילים לאסון. אז על הדרך היא סוחפת את האספסוף, מה הגליק הגדול. בכול תרבות פוליטית היו צעקנים שתמיד סחפו המון נבער, במה היא שונה? מה החוכמה הגדולה במעשה? מבחינות רבות טראמפ באותן הטכניקות מצליח הרבה יותר.

Amir A 1 במאי 2016

למה לתת לה קרדיט? כי במקצוע שלה היא הצליחה לטפס לשפיץ של הפירמידה. כי היא הבינה מה צריך לעשות כדי להצליח במקצוע שלה. זה שמה שצריך לעשות זה דבר בזוי זה משהו אחר. ואם אתה מאמין שתפקיד הפוליטיקאי זה להוביל לעתיד טוב יותר אז תהיה נחמד ותחלוק עם כולנו את המתכון לאוכל שגורם לך לכאלו הזיות, כדי שכולנו נהנה.

איציק 1 במאי 2016

אני חושב שבסקנדינביה זה עבד (ואולי עדיין עובד) די הרבה זמן. גם בשוויץ הם מצליחים לא רע. אז נכון, כל עסקן ופוליטיקאי עושה זאת בשביל עצמו, אך חוץ מעצמו צריך להיות לו עוד משהו. תוסיף לזאת שאם כולם חרות אני לא צריך להתלהב מזה. אחרון חביב זה שהיא לא מבינה שמחר יבוא צעקן עם ג'ורה גדולה יותר ויעיף אותה כי קהל היעד שלה הם הנסחבים אחרי הג'ורה ותמיד תמצא ג'ורה גדולה יותר.
אני פשוט לא מצליח להבין איך אפשר לתת קרדיט לגועל נפש שלה. היא דרך אגב לא היחידה בפוליטיקה ובעסקונה. האם אתה נותן קרדיט לאלון חסן על פועליו למען עובדי נמל אשדוד, הרי גם הוא בזכות הג'ורה והכוחניות דואג להם לתנאים הלואי עלי ורבים אחרים?

ג. סמסא 1 במאי 2016

אני סטודנט שנה א' לפסיכולוגיה. אתה תופתע לדעת כמה כתבי פרויד מוזכרים ונקראים בכל קורס ולא רק בפסיכולוגיה דרך אגב. כמעט בכל תואר לומדים להכיר את תורתו של פרויד גם אם בצורה מעט שטחית.

Amir A 1 במאי 2016

ג. סמסא, אם אתה סטודנט שנה א' לפסיכולוגיה אני יכול לומר לך רק דבר אחד. תברח!

איציק 1 במאי 2016

אתה חמוד…

Amir A 1 במאי 2016

סיפור קטן. כשהתחלתי את הדוקטורט בפסיכולוגיה (כן, יש בדהבאזר לפחות כותב אחד ושני מגיבים שהם דוקטורים לפסיכולוגיה) הגעתי יום אחד לחוג עם הילד בעגלה. המנחה שלי ניגש אלינו התכופף לעגלה הסתכל לילד בעיניים (ילד בן שנה וחצי, כן?) ובמבט רציני אמר לו "מה שלא יהיה, רק לא פסיכולוגיה".

איציק 1 במאי 2016

ואתה המתנת עד עכשיו!!!
לא יכולת לומר זאת לג. סמסא כשגם הוא היה בן שנה וחצי???

Amir A 1 במאי 2016

הוא סטודנט שנה א', אז במובן מסויים הוא בן שנה וחצי… /-:

איציק 1 במאי 2016

אחזיר לך בסיפור. כשנרשמתי ללימודים נרשמתי למתמטיקה כי רציתי ונרשמתי להנדסת חשמל כי לחץ חברתי, מיקצוע לחיים וזו הנדסה יחידה שאיכשהו התחברתי אליה. התקבלתי למתמטיקה ובחשמל הכניסו אותי לרשימת המתנה (בהערת אגב אומר שכבר אז היה ברור לי די בודאות שאמשיך לדוקטורט). התחלתי ללמוד מתמטיקה והכל היה דבר, מחשמל בכלל שכחתי. לקראת סוף סמסטר א' קיבלתי מיכתב שהתקבלתי לחשמל מסמסטר אביב, וזה בלבל הכל. התחילו ספקות, לעבור או לא. בחוג המשפחה והסביבה הקרובה ישר אמרו בטח, זה גם תחום עם הרבה מתמטיקה וגם מיקצוע לחיים. החלתתי לדבר עם ראש המחלקה למתמטיקה, היא קראה לעוד שני מרצים שמאד הערכתי, ומעריך עד היום. הם פה אחד המליצו לעבור בגלל אותם הטיעונים של המשפחה והסביבה הקרובה. היום כשסיימתי דוקטורט ושנים אני עוסק בתחום שאני נהנה ממנו, אין יום שאני לא מצטער שלא נשארתי. אני מרגיש חלל שלא התמלא. באם אלי רבים להתייעץ מה ללמוד, תחום/התמחות, תמיד אותה תשובה, רק מה שהלב אומר, לכו ללמוד מה שאתם אוהבים. אותו כנ"ל אמרתי לילדי, וגם לך ג. סמסא אני אומר, אם אתה נהנה, עשית את הדיל הנכון. אף אחד לא יודע מה יהיה, עכשיו תלמד את מה שאתה נהנה ממנו.

Amir A 1 במאי 2016

רגע, רגע, אתה דוקטור למתמטיקה, שזה בעצם לוגיקה, ועדיין רושם משפט כמו "שאני לא מצטער שלא נשארתי" ??? 0-:

Ljos 1 במאי 2016

איציק, מה הסיכוי שאתה מעביר את המסר הזה להורים שלי, שגם לקראת סיום התואר מחכים שאתפכח ואעבור ללמוד ״מקצוע אמיתי. כזה שידאג לי לעבודה. ואם כבר, עדיף הנדסה״?

איציק 1 במאי 2016

Amir A,
לא, אני לא דוקטור למתמטיקה, רק בהנדסת חשמל :-( אשר בעשור השישי לחייו עדיין חולם אי-פעם להשלים דוקטורט במתמטיקה. בקשר ללוגיקה, אתה דילגדת על תחילת המשפט וזה לא יפה. האם תעדיף "כל יום אני מצטער שלא נשארתי"? אם זה מתאים לך יותר, לך על זה!!!
Ljos,
אני לא יודע אם יש לי סיכוי לשכנע את הוריך, אני רק ממליץ לך בחום לא להיכנע להם. תלמד את מה שאתה אוהב ותחייך. החיים כבר יובילו אותך הלאה. זה עדיף בהרבה מאשר לסבול בלימודים ואז 40 שנה עד לפנסיה ללכת עם פרצוף חמוץ לעבודה ולחזור ממורמר הביתה. כסף חשוב אבל ממש לא הכי חשוב, רחוק מכך.

Amir A 1 במאי 2016

החלל הזה שאתה מדבר עליו? בכלל זה עבדך הנאמן לוקח את הגיטרה החשמלית בסופי שבוע והולך לתת בראש בפאבים מקומיים. העבודה לא צריכה להכתיב את אושרנו, לא משנה מה!

איציק 1 במאי 2016

זה לא העבודה, זה החסר שאין לי זמן למלא. ואולי יש לי זמן אך אין לי את הכח למלא אותו לבד בצורה לא סדורה. ולגבי העבודה, היא בהחלט מכתיבה הרבה מהאושר שלנו. אנו נימצאים הרבה מאד שעות בעבודה. אם אנו מאד לא נהנים ממנה, אז רוב היום לא מאושר. אולי נשלים חוסרים בשאר הזמן, אך זה תמיד יהיה חלקי. אל תשכח, יש כאלו שישנים לפחות שש שעות ביום ועובדים לפחות 10 שעות, ותוסיף את הזמן בדרכים, אז אם לא נהנים בעבודה נשאר מעט מאד זמן לאושר, שאת חלקו מבזבזים על תגובות לאיציק. לא חבל?

אמיתי 1 במאי 2016

חלקו?? אני מעסיק צוות בגללך

איציק 1 במאי 2016

תעשה כמוני, אני משתמש באפליקציית תגובות.

אמיתי 1 במאי 2016

ככה אני תורם לכלכלה ולא מעסיק רובוטים כדי שאנשים לא יסתובבו חסרי מעש בכל מיני חוגים לפסיכולוגיה

איציק 1 במאי 2016

בתגובה אחת אתה מגיב לשני פוסטים בו זמנית, חסכן…

באבא ימים 1 במאי 2016

העובדה שבמאה ה-9 לספירה היה תור זהב אינטלקטואלי. איננו אומר שההשכלה של ימינו איננה מערבית. אמור לי אתה כדוקטור לפסיכולוגיה- מבין עשרת החיבורים החשובים ביותר בפסיכולוגיה, כמה נכתבו ע״י מוסלמים? או יהודים או נוצרים ממדינות האיסלאם? אתה באמת חושב שאתה מממש איזה זהות מזרחית אותנטית כאשר אתה בוחר לעשות דוקטורט בפסיכולוגיה?

אני באמת לא רואה את ההבדל בין אישה הבוחרת לצבוע את שערה בכל צבע שהוא לבין אדם מכל מוצא שהוא הבוחר לעסוק בעל תחום עניין שהוא. בשני המקרים הם לא רואים את עצמם כבולים במגבלות הזהות שלהם. וטוב שכך.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

נכון. הפסיכולוגיה המודרנית צמחה במערב. בוינה ואח"כ בבריטניה וארה"ב. אבל אינטלקטואליות זו לא תכונה מערבית בלבד. וזה שהלכתי ללמוד באוניברסיטה זה לא משהו שמנוגד לזהות מזרחית כמו לצבוע לבלונד.

באבא ימים 1 במאי 2016

אני לא יודע אם אינטלקטואליות היא תכונה בכלל. סקרנות היא תכונה- תכונה שהיא הבסיס גם למחקר האקדמי וגם לשינויים בצבע השער. הרעיון של ״הזהות האתנטית״ איננו שונה מן הרעיון של ״אם אלוהים היה רוצה שנעוף הוא היה בורא לנו כנפיים״.

איציק אלפסי 1 במאי 2016

מסכים. סקרנות היא תכונה.
את הסיפא לא הבנתי.

באבא ימים 1 במאי 2016

הרעיון לפיו כל מה שאנחנו הוא האופן בו נבראנו ואל לנו לנסות לאתגר את מגבלות הזהות שלנו באמצעות סקרנותינו. אנחנו מה שנועדנו להיות לא מה שאנחנו רוצים להיות. מה שאתה אמרת לא שונה מזה במהות. אם נולדת מזרחי תראה כמו מזרחי. אם נולדת סיני תראה כמו סיני ואם נולדת בלי כנפיים זה אומר שלא נועדת לעוף.

יש לי שאלה- אם דנה אינטרנשיונל היתה צובעת את שערה לבלונד. מה היית אומר? שלשנות את הזהות המגדרית שלה זה בסדר אבל לנסות להראות כמו מערבית זו כבר בעיה?

edgecator 1 במאי 2016

אני לא לגמרי לא בטוח שהצלחתי לעלות על הנקודה שבה אותה הערה משיקה לאותו פוסט. ובכל מקרה, אומר: יש מי שמקדש את הזהות האתנית שלו פחות מכפי שאולי היית רוצה. יש גם מי שרחמנא ליצלן לא מקדש אותה כלל וכלל. כך שכל התנהגות שסוטה ממנה אינה – עבורו – בבחינת אובדן זהות, כפי שאתה מייחס לו, אלא דווקא מימוש זהות.

Duncan 1 במאי 2016

יש היום מלא ערסים שסבא שלהם מאירופה.
ערס זו התנהגות. לצערי בישראל של היום זו תופעה. רחבה של הרבה ישראלים.

תומר ש 1 במאי 2016

+100

ניר 1 במאי 2016

בעיניי הניתוח לצביעת השיער הוא אחר לגמרי, אנחנו תמיד רוצים את מה שרחוק מאיתנו וגם במדינות ערב אידיאל היופי הוא בלונדיני, ושם לא היתה עלייה ממרוקו. כמו שביפן אוהבים יופי מערבי ובשוודיה אוהבים שחורות, ככה זה.

רומן 1 במאי 2016

שמע.. שחורדיוניות זה פשוט יפה, זה הכל, אין מה להסתבך

דימיטר ברבטוב 1 במאי 2016

איציק, מה עמדתך על המילה "התנשאות"?. כלומר לא על המילה כשלעצמה, אלא על ההאשמה התמידית שיש לה גם קונוטציה עדתית וגם פוליטית, לפיה אם יש צד מזרחי ואשכנזי בכל וויכוח הרי שהצד האשכנזי תמיד חוטא בהתנשאות.
וכדי שמישהו יתנשא מעליך, אתה צריך להרגיש נחות, אחרת זה פשוט לא עובד. ונדמה שהרעל הזה מחלחל לכל דיון ולכל הבעת עמדה, אוריינטליזם במיטבו. פעמים רבות זה יוצר אצלי תחושה שלאדם הלא-אשכנזי שאני מתווכח איתו יש הנחות יסוד שאצלי בראש יש מונולוג של שנאה וזלזול כלפי מזרחים, והנחות יסוד גזעניות שפשוט לא קיימות במציאות. וכשהוא צועק עלי שאני מתנשא כי דעתי הפוליטית שונה משלו, הוא מגיב לצבע העור ולשם המשפחה ולא לטיעון.

לשם השוואה התחתנתי עם אשה שמשפחתה ממוצא ספרדי לא מזרחי, ותיקים מאד בארץ, רובם עמוק בימין. וכשיש לנו ויכוחים פוליטיים הדודים שלה נהנים מאד להסביר לי שאני אידיוט, ואני נהנה לצעוק עליהם בחזרה שהם הוזים, אבל אין בינינו לרגע את השיח המעיק הזה שמניח שאני מתנשא משום שהם לא מרגישים נחותים. אני משער שזה בעצם העניין, המשקעים שהצטברו במשך עשרות שנים של מזרחים שהרגישו איך הממסד בארץ רומס אותם ומוחק אותם. העוול הזה בוודאי התרחש, אבל איך יוצאים מהשיח הקורבני הפאסיב-אגרסיב הזה?

קפטן קוקי 1 במאי 2016

כשאבא שלי ואני מתווכחים על פוליטיקה (הוא ימני, אני פחות) ואני מביא טיעונים מנומקים והוא סותר אותם בטענה שאני הזוי ושהתיאוריות שאני מביא מהאוניברסיטה לא מתאימות למציאות הישראלית. יש שם את האמירה הסמויה שאני מנותק ומתנשא, למרות שהוא זה שגידל אותי, ולמרות שגדלתי ברקע לא מאוד שונה משלו. זה משהו מאוד עמוק בזהות שאומצה (במקרה של אבא שלי הוא אימץ אותה רק מאז 77, כמובן).

איתמר 1 במאי 2016

כל אדם זכאי להגדיר את עצמו.
אני שולל מאנשים אחרים את הזכות להגדיר אותי.
למעט החרדים האשכנזים, רוב הישראלים ״האשכנזים״ מוגדרים כך אך ורק מתוקף היותם צאצאים למי שנולדו במה שנתפס כ״אשכנז״.
אצל אותם ישראלים ״האשכנזיות״ היא מושג חלול וריק מתוכן תרבותי.
אי אפשר לקיים זהות אתנית שאין בה מאפיינים בעלי משמעות תרבותית והעובדה שמי שמגדירים עצמם כ״מזרחים״ מתעקשים להכריז על קיומה של ״האשכנזיות״ (בקרב ישראלים שאין בינם ובין ״אשכנזיות״ ולא כלום) לא מעידה בהכרח על קיומה של אותה ״אשכנזיות״.

ג. סמסא 1 במאי 2016

בתור מזרחי צעיר שלא יודע דבר וחצי דבר על התרבות המזרחית האותנטית שאתה מדבר עליה הכעס העדתי שלי הוא כפול ומופנה לשני כיוונים:
מצד אחד אני כועס על הממסד, המדינה, "האשכנזים" שלא לימדו אותי אף פעם. לא בחינוך לא בתרבות שם אמנים מזרחיים הודרו במקרה הטוב ונקטלו ונרמסו במקרה הרע (ולא זה שמלמדים את השיר זהרה אלפסיה של ארז ביטון לא מספק אותי בכלל זה עלה תאנה שלא מסתיר את העובדה שההדרה נמשכת עד היום)
מצד שני יש כעס לא פחות בחשיבותו ועוצמתו על עצמי ועל ההורים והסביבה, כי כמו שאף אחד לא לימד אותי גם אני אף פעם לא שאלתי, לא חקרתי ולא בדקתי מהי התרבות המזרחית הענפה והעשירה שה"אשכנזים"/ הממסד עובדים קשה כדי להעלים ולהסתיר אותה ממני. לכן אני חושב שהאפליה והפער שאכן קיים קורה גם באשמתנו. לצעוק שהתרבות וההיסטוריה מדירה אותנו לא עוזר אם לא נציג אלטרנטיבה, אם לא נרוממם את אנשי התרבות והרוח המזרחיים ולא את המסלסלים לשם הסלסול.

קפטן קוקי 1 במאי 2016

גם אני – לקראת גיל 30 התחלתי להתעניין באמת בהיסטוריה של סבא וסבתא שלי לפני שעלו לארץ, איך נראו החיים שלהם אז.
עד אז תמיד הייתי עסוק בלהצניע את התרבות הזאת. כששאלו אותי מה המוצא שלי ואמרו "בטח יש לכם אוכל טעים בבית" אז עניתי במבוכה שאמא שלי מכינה שניצל ופירה כמו כולם. רק בדיעבד הבנתי שזה לא בדיוק המצב ושזה לא משהו להתבייש בו.

בוב השקט 1 במאי 2016

מסכים עם כל מה שכתבת בפוסט, וגם בהחלט מודע לאפליה המערכתית שהייתה (ובחלקה עדיין יש) במוסדות המדינה הרשמיים והלא רשמיים, אבל –

אתה לא מפריד בין אשכנזים לתרבות מערבית ומתייחס אליהם כאילו הם זהים.
גם מרבית האשכנזים איבדו את הזהות של הוריהם/סביהם (אני לא דובר אידיש למשל, לא שומע מוזיקת כלייזמרים ולא צופה בסרטים מזרח אירופאיים). יכול להיות שרוב האשכנזים איבדו את הערכים התרבותיים האלה מבחירה בעוד מרבית המזרחיים עשו זאת בסוג של כפייה, אבל העובדה היא שבישראל המודרנית נוצרה תרבות מערבית שרחוקה מתרבות אשכנז בדיוק כמו שהיא רחקוה מתרבויות צפון אפריקה וחצי האי ערב.

ר.בקצה 1 במאי 2016

מבחירה?
עם קום המדינה, הצגות באידיש נאסרו בחוק..

נתן 1 במאי 2016

מהי אותה תרבות מזרחית ענפה שהסתירו אותה מפנינו אפשר קצת שמות ,מקורות,אנשי רוח ידועים ,מישהו משהו

יואח האדום 1 במאי 2016

עוד כמה שנים (אולי יותר) הכל יהיה בסדר*.
בפרספקטיבה היסטורית אנחנו נמצאים היום בליבו של מאבק על הזהות הישראלית כשברור כבר לכולם שאתוס הצבר, הפלמחניק, האשכנזי חילוני כבר לא רלוונטית מזה עשרות שנים ולא מדברת (ואף פעם לא דיברה) לחלק עצום של האוכלוסייה .
אז מה שקורה היום שיש ניסיון לעצב דמות של ישראלי חדש, בן ויליד המקום הזה, שחי במזרח התיכון ואולי (אינשאללה) גם ישכיל להשתלב שם.
למי שמתגעגע לוינה או לורשה או לפריז או לקזבלנקה או לבגדד – מוזמן לחזור לשם. אגב, גם המקומות האלה כבר מזמן לא נראים כמו בחזיונותיהם של אלה שמתגעגעים אליהם.
ברור שבמאבק על זהות יוצא הרבה רפש,די היה להיווכח בעוצמת השנאה שיצאה מהטוקבקים האוויליים והמרושעים שהגיבו על אלה שעשו קצת צחוקים בכינרת .
בסוף תתגבש זהות חדשה- היא תהיה הרבה יותר אותנטית ואינטגרטיבית. מספיק לשמוע היום בחתונות(ולהבדיל, בטקסי יום הזיכרון) את סוג המוזיקה שמשמיעים ומספיק לראות את תכניות הדגל של מדורת השבט (שאצלי באופן אישי מעוררות בחילה) כדי להבין שנוצרת כאן תרבות חדשה וגיבורי תרבות חדשים שמדברים לאוכלוסיות נרחבות חוצי עדות.
ולתרבות הערסים, שהיא תנועת מחאה פר אקסלנס, יש תפקיד חשוב בהגדרת הזהות החדשה .
כמה שנים, עוד כמה דורות של נישואי תערובת, ויהיה בסדר.
* משב הרוח האופטימי הזה נוגע רק באשר לעניין העדתי ביחסי אשכנזים מזרחיים. חבל על הזמן של כולנו אם לא נשכיל להפנות משאבים נרחבים לצמצום הפערים הכלכליים חברתיים, לצמצום הפערים שבין המרכז לפריפריה, לשילוב ערביי ישראל בתוכינו ולשלום עם שכננו.

נתן 1 במאי 2016

מישהו.?

קובי 2 במאי 2016

הסיבה שרוב ההשכלה נמצאת במערב מצויה בסיבה הפשוטה שעד אמצע המאה ועשרים רוב העולם היה בשליטה של מדינות אירופה שהכתיבו את סדר היום ואת הלך הרוח.
היום העולם המערבי הוא עדיין דומיננטי יותר עם משאבים גדולים יותר ולכן טבעי שרוב ההשכלה תבוא משם
אם כבר צריך לחקור איך היהודים תמיד בלטו ברמת ההשכלה ביחס לאוכלוסיה שהם גרו בה במזרח(מספיק לראות מה מוחמד כתב על היהודים בקוראן למרות שתיעב אותם) ובמערב כמובן.

Comments closed