ירושלים מחולקת

אין גבול לאבסורד

בחוגי הימין אוהבים לנפנף תדירות בסיסמה "ירושלים המאוחדת". ובכן, צר לי, אפשר להגיד הרבה דברים על ירושלים, אבל מאוחדת היא לא.

מפגן התמיכה המבחיל של קבוצת הכדורגל הפלסטינית הילאל אל-קודס במחבל שרצח את שוטר היס"מ יוסי קירמה ולבנה מליחי הי"ד ממחיש היטב את המצב ההזוי במזרח ירושלים. השכונות הערביות במזרח העיר אולי נמצאות בתוך השטח המוניציפלי של ירושלים ותושביה נושאים תעודות זהות כחולות, אולם מעשית הם בשום צורה ואופן לא חלק ממדינת ישראל.

מלבד פעילות של כוחות הביטחון אין שום ריבונות ישראלית בשכונות האלה, שחלקם אף מופרד משאר חלקי העיר בחומת בטון גבוהה. אם הייתה שם ריבונות ישראלית לא היה יכול להתרחש האבסורד שבו מניפים כרזת תמיכה ועומדים דקת דומייה לפני משחק כדורגל לזכרו של מי שרצח אזרחים ישראלים.

אלא שזה לא אפילו שיא האבסורד. מסתבר, כפי שחשף שלשום עופר חדד בערוץ 2, שבין אנשי צוות הקבוצה שצולמו מחויכים ומדושני עונג עם כרזת התמיכה ברוצח, ישנם מנהל חטיבת ביניים ומורה לחינוך גופני שעובדים במערכת החינוך הישראלית ומקבלים את המשכורת שלהם מהמיסים שלכם ושלי.

המצב ההזוי הזה, כמו דברים רבים אחרים בארצנו האהובה, הוא תוצר של חוסר החלטה וחשש מקבלת הכרעה.

אם מדינת ישראל רואה במזרח ירושלים חלק משטחה הריבוני אזי היא צריכה להחיל שם את הריבונות שלה, לא רק לדבר על זה.

ואם מדינת ישראל החליטה שהחלת הריבונות הישראלית הלכה למעשה במזרח ירושלים לא שווה את הבלגאן שכרוך בכך אז שתתכבד ותעביר את האחריות האזרחית (את האחריות הביטחונית חובה כמובן לשמור בידי צה"ל בכדי לעשות מה שאפשר כדי למנוע טרור) שם לרשות הפלסטינית. זה הזוי, מעוות ומקומם שכספי הארנונה שלי הולכים למימון בתי-ספר בהם מחנכים להסתה ומהללים רוצחים.

מילא שמחנכים ילדים לשנוא אותי, אבל אני גם צריך לשלם על זה?!

העולם קצת שבור בקטע הזה
ביל באוורמן - המאמן כמנהיג (או: "מטה-מאמן")

195 Comments

אמוץ כהן-פז 20 באוקטובר 2016

דרך אגב, היא גם לא תהיה ׳לנצח׳.

רועי מ 20 באוקטובר 2016

אמנון אתה רומז שהיא תעלם.
ירושלים מעולם לא הייתה שועפט ושכטנה.
שגעון גדלות של אחד או שניים סיפחו לעיר שחוברה לה יחדיו בני אדם שרוצים להרוג בנו.

אמוץ כהן-פז 20 באוקטובר 2016

רועי, אם פנית אלי הרי שהתשובה היא כן.
עוד דקה, עוד חודש, עוד אלף שנים… יום אחד מה שמוכר לנו היום ישתנה, גם ׳ירושלים המאוחדת, בירת הנצח של עם ישראל׳.

איציק 20 באוקטובר 2016

לא נעים לי לומר, אך מי שהמתין למשחק כדורגל זה כדי להבין זאת, חיי קצת בבועת הכדורגל שלו. מי שרוצה שמשהו יזוז, לא משנה לאיזה כיוון, קודם כל צריך לדאוג שביבי לא יהיה בשילטון. כי ביבי רק רוצה להשאר לשילטון, ולא להזיז משהו (או לפחות לעשות רושם שהוא רוצה להזיז משהו). ומי שאומר שככה זה בסדר, אז שיימשיך להצביע ביבי.

yaron 20 באוקטובר 2016

חשוב מאוד לדייק ולהשתמש בתבונה במונח "מזרח ירושלים". מזרח ירושלים כוללת את הכותל, הרובע היהודי, גילה ועוד שכונות. אני מבין שהתכוונת לשכונות הערביות במזרח העיר ואולי אפילו רק לשכונות שמעבר לחומה ואני גם מסכים איתך אבל שוב, חשוב לדייק במונחים.

איציק אלפסי 20 באוקטובר 2016

ברור

מיקו גוטליב אהלן סבבה 20 באוקטובר 2016

גילה נמצאת בדרום העיר, לא במזרח.

אביאל 20 באוקטובר 2016

הוא התכוון מחוץ לגבולות 67.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 20 באוקטובר 2016

כנראה שלא כזה חשוב לדייק.
מזרח העיר הוא מקום שחוץ מכמה פסיכים שוחרי קרב אין אף יהודי שמתקרב אליהם. גילה ושכונות צפון העיר אלו שכונות יהודיות שישארו יהודיות כל עוד הערבים לא ינצחו במלחמה.

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

בנושא דנן אפשר לנקוט בדרך המלקות:

1. תלונה לפיפ"א על התמיכה של הקבוצה הפלסטינאית ברוצח.
2. כתבי אישום על הסתה לכל המצולמים.

לחילופין, אפשר גם ללכת בדרך של גזרים ולהציע ל"הארץ" ו"בצלם" להיות ספונסרים של הקבוצה.

בכל אופן, כפי שלא עולה שאלת הריבונות הישראלית כאשר אוהדי הפועל מצדיעים במועל יד ואוהדי בית"ר שרים "מוות לערבים" במגרשי הכדורגל, כך הריבונות הישראלית במזרח י-ם לא קשורה להתנהלות של הקבוצה הפלסטינאצית הזאת.

איציק 20 באוקטובר 2016

ממתי "הארץ" או "בצלם" תורמים? הם הרי רק מקבלים תרומות.

7even 20 באוקטובר 2016

ענק!

אביאל 20 באוקטובר 2016

איציק – הארץ ובעליו תורמים.

איציק 20 באוקטובר 2016

ביבי?

yaron 20 באוקטובר 2016

האם הקבוצה פלסטינאית? לפי מה שאני מבין זאת קבוצה ישראלית.
עם ההגיון של פיפ"א/אונסקו/או"ם הם יענישו אותנו…

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

נראה לי שכן.
הם רשומים ומשחקים בליגה הפלסטינאית.

יאיר אלון 20 באוקטובר 2016

אם היה משהו קטן שאהבתי בדיבורים של הבית היהודי טרום הבחירות זה על העניין הזה, להגביר שליטה של המדינה במקומות האלה למשל הכנסת משטרה (לאו דווקא כוחות ביטחון אלא פקחים ושוטרי תנועה) בפועל אפילו זה לא קרה שלא נדבר על יותר מזה…

ליכוד וימין נהיה שם נרדף לשמירת הסטטוס קוו ועשיית שום דבר לשינוי המצב
ממשלת ימין מובהקת ואנחנו כמעט ולא רואחם צעדיים ימניים אם זה מבחינה "פוליטית" יחסי יהודים-ערבים ולא כלכלית

איציק 20 באוקטובר 2016

על מה אתה מדבר? זה שהבית הלאומי או ישראל ביתינו בממשלה לא אומר שזו ממשלת ימין מובהקת. את אופי הממשלה קובע באופן מובהק ראש הממשלה, והראש הזה דוגל באפס מעש לא לצד ימין ולא לצד שמאל, אימפוטנציה מוחלטת.

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

את המדיניות של ישראל קובע בג"צ.
ממשלת העל הדיקטטורית.

איציק 20 באוקטובר 2016

אתה צודק, כשהממשלה לא עושה את מה שהיא צריכה, לא מחליטה, לא מבצעת, לא מחוקקת, אז הבג"צ נאלץ לפעול במקומה הרבה פעמים. מתי תהיה לנו ממשלה עם ראש ממשלה שרוצה לעשות משהו. כבר לא משנה מה, העיקר שיעשה משהו, אולי יצא מזה משהו.

אביאל 20 באוקטובר 2016

איציק – תדייק, הממשלה הזאת מבצעת ועוד איך מבצעת, היא לא מחוקקת, כי זה תפקידו של הפרלמנט, היא מחליטה וגם אי החלטה נחשב להחלטה. ובכל מקרה חוסר החלטה לא מביא לבג״ץ, בג״ץ הוא לא גוף אקטיבי, צריך לעתור אליו והויכוח על הפרדת הרשויות קיים בכל מדינה דמוקרטית בעולם.

איציק 20 באוקטובר 2016

הממשלה בטח אמורה לחוקק כדי להעביר את המדיניות שלה. כל המדיניות חייבת להיות חוקית. כיוון שיש דברים שהיא עושה, או יותר נכון, לא עושה ועומדים בניגוד לחוק, אז יש בגצים ומתברר שהממשלה אפילו כשלא פועלת, זה בניגוד לחוק. אבל הממשלה לא רוצה לשנות את החוק כדי שלא יבקרו אותה בכול העולם. אי אפשר להיות עם ולהרגיש בלי, צריך להחליט. ולא תמיד חוסר החלטה זו החלטה, כי זה לא נעשה כאידאולוגיה כי אם כאימפוטנציה.

אלי 20 באוקטובר 2016

הממשלה לא מחוקקת אלא רק יכולה להעלות הצעות לחוק.
הכנסת זה הגוף המוחקק.
הבעיה היא שכאשר הממשלה מעלה הצעה לחוק, מייד ממציאים לחוק כינוי קליט (כמו חוק ההשתקה) שבכלל לא קשור לחוק, שגורם לכזה רעש, ומוביל לכך שהיא אפשר לבסוף להעביר את החוק.
ולבסוף מתלוננים על הממשלה שלא מעבירה חוקים.

איציק 20 באוקטובר 2016

כמובן שטכנית אתה צודק, אבל אם הממשלה רוצה היא יודעת טוב מאד להעביר חוקים ומהר.
התירוץ לא להעביר חוק נכון כי יוציעו לו שם מגעיל זה לא לעיניין ואף פעם לא עצר את רגב או אריאל לנסות להעביר דברים מטומטמים. זה בושה אם זו הסיבה לאי העברת חוקים נכונים. לרוב אלו חוקים דביליים שעושים מהם צחוק ובצדק.

אלי 20 באוקטובר 2016

לרוב אתה לא באמת יודע מה החוק אלא רק את השם הדבילי שלו ולכן אתה חושב שהוא דבילי ומתנגד לו.

אלי 20 באוקטובר 2016

ועוד דבר, משום מה בג"ץ מתערב גם בחוקים שנחקקו ע"י הכנסת, למרות שלפי חוקי מדינת ישראל אין לא שום סמכות לעשות זאת.
בתי המשפט, ובכללן בג"ץ, אמורים לשפוט לפי החוקים שנחקקו ע"י הכנסת, ולא יכולים להחליט שחוק הוא לא חוקי.

איציק 21 באוקטובר 2016

ראשית, דבר בשם עצמך, שאתה לא יודע מה אומר החוק. אני מניח שגם אני לא יודע את כולם, אך יש כאלו שיודעים. שנית, זה בכלל לא משנה מה השם, אתה כתבת שהממשלה מפחד להעביר חוקים בגלל השם הדבילי שנותנים להם "הבעיה היא שכאשר הממשלה מעלה הצעה לחוק, מייד ממציאים לחוק כינוי קליט (כמו חוק ההשתקה) שבכלל לא קשור לחוק, שגורם לכזה רעש, ומוביל לכך שהיא אפשר לבסוף להעביר את החוק." אז אני לא קונה את זה. אם הממשלה מתקשה להעביר חוק בגלל רעש לשם דבילי, איך אני אמור לסמוך עליה בעיניינים של מלחמה ושלום. שם ההחלטות קשות בהרבה.
בג"ץ רשאי לפסול חוקים לא חוקתיים העומדים בניגוד לחוקים אחרים. אם זה קורה, תפקידו לבדוק את הנושא ולהחליט. אתה לא יכול לחוקק חוק שמותר לעבור באדום ובו בזמן להשאיר את החוק שאסור לעבור באדום. אני לא בטוח, אבל נראה לי שגם אסור לחוקק חוקים בניגוד לחוק הדינלאומי, אבל כאן יתכן ואני טועה.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

מי קבע שבג״ץ יכול לפסול חוקים, והיכן מצאת בחוק שזהו תפקידו?

איציק 21 באוקטובר 2016

תפקידו לפרש את החוק, וכשיש סתירה תפקידו להודיע שאין אפשרות לשפוט לפי החוקים החדשים ולתקנם כך שיוכל לשפוט. לא צריך לכתוב את זה. כשיש התנגשות אז לא ניתן לשפוט ולכן חובה לבצע שינוי שימנע זאת.

אלי 21 באוקטובר 2016

איציק, לא נראה לי שאנחנו יכולים לנהל דיון בתגובה לפוסט.
פשוט חפש "אקטיביזם שיפוטי, אהרון ברק", ותחליט לאיזה צד אתה שייך.
אני נגד או לפחות נגד המצב הקיצוני שהגענו אליו ומפריע לממשלה לנהל את המדיניות שלשמה היא נבחרה.

איציק 21 באוקטובר 2016

מכיר טוב מאד, ואכן ברק היה חריג. על זה יש לי שתי הערות:
1. גם את גבולות האקטיביזם להבנתי אפשר לעגן בחוק, אז שיתכבדו האמונים על החקיקה ויגבילו זאת. אני נגד האקטיביזם הקיצוני של ברק, אבל להלין צריך על המחוקק.
2. בתקופה בה הממשלה משתינה בקשט על חוקי המדינה, אין בררה שיהיה אקטיביזם, אחרת בכלל יהיה תוהו ווהו. השאלה רק, מה רמת האקטיביזם הנחוצה, וכפי שכתבתי, המחוקק צריך לענות על סוגייה זו, אבל המחוקק אימפוטנט.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

בית המשפט שופט לפי החוק, ולא להיפך. לא מתקנים חוקים כדי ששופט יוכל לשפוט. הפכת את היוצרות לחלוטין.

איציק 21 באוקטובר 2016

ומה אם יש חוק אחר שסותר את החוק? מה אז השופט אמור לעשות?
לפי איזה חוק לשפוט?

אלי 21 באוקטובר 2016

איציק,
או שיש בעיה בניסוח או בלבול ביוצרות.
אחד מתפקידי בג"ץ הוא אכן לפעול כאשר "הממשלה משתינה בקש(ט)ת על חוקי המדינה" אבל זאת לא הכוונה באקטיביזם שיפוטי.
הבעיה שבג"ץ מתערב בחקיקת חוקים ולא רק בביצוע.

וגם כאשר חוק סותר חוק אז בג"ץ אמור להחזיר את זה למחוקק שיקבע איזה חוק תקף, ולא לקבוע בעצמו.

ואל תשכח שכמעט חצי מהגוף המחוקק שייך לאופוזיציה ולא לממשלה, ובמבנה של הפוליטיקה בימינו גם מגביל את פעילות החקיקה.

איציק 21 באוקטובר 2016

אלי,
אם תבדוק, את האקטיביזם השיפוטי של ברק אתה הכנסת ושאלת אותי האם אני מכיר והאם אני בעד. עניתי שאני מכיר, ואמרתי שהקיצוניות שאליה הביא אותה ברק אני נגד. אז אל תייחס לי דיון באקטיביזם השיפוטי. הטענה שלי שהממשלה לא דואגת להעביר חוקים שיאפשרו לה לשלוט באופן חוקי. לכך גם יש שתי דוגמאות אפשריות (אולי יותר אבל בראשי עותות שתים בלבד):
1. לחוקק חוק שעומד בסתירה לחוק/חוקים אחרים, והבג"ץ אכן צריך להצביע על כך ומחזיר זאת למחוקק, אך המחוקק לא עושה עם זה הרבה, ובמקרה הנדון, הממשלה לא מביאה לכנסת חוק חלופי ולכן בית המחוקקים לא עושה את מה אצריך לעשות.
2. לא מחוקק חוקים אשר יכשירו את השקפותיו מבחינה חוקית (כרגע זה לא הדיון האם ראוי או לא, וזה גם לא חד משמעי). למשל ההתישבויות הבלתי חוקיות בשטחים שדורשים לפנות והממשלה לא רוצה. אין שום בעיה לחוקק חוק שיכיל את השטחים הללו כשטח מדינת ישראל ואז לאשר רטרואקטיבית את הבנייה. מרגע זה, אני מניח שלמרות כל הבג"צ-ים הכל יאושר. לממשלה לא נח עם חוק כזה מסיבות משלה, וגם לא נח לפנות את המתיישבים באופן לא חוקי. אחר-כך מתלוננים על בית-המשפט. לדעתי זה לא הגון ולא נכון. הממשלה נבחרה כדי לקבל החלטות קשות, אחרת, שתפנה את מקומה למישהו שמוכן.

yaron 20 באוקטובר 2016

הבית היהודי של לפני הבחירות דיבר על "תוכנית בנט" – נסיגה משטחי A+B וסיפוח של שטחי C.
מעשית מדובר על פינוי והפיכת שטחי B ל-A והאמת היא שזאת התוכנית הריאלית היחידה במצב הנוכחי גם אם נוותר בשלב זה על החלק של סיפוח שטחי C.

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

הצד האזרחי של תוכנית בנט מיושם כבר מעל 20 שנה. אין באמת חדש בתוכנית שלו.

yaron 20 באוקטובר 2016

יש הרבה חדש בתוכנית בנט:
1. הפיכת שטחי B ל-A כלומר שליטה בטחונית ואזרחית של הרשות.
2. פינוי כל ההתיישבות משטחי A+B
3. סיפוח / החלת הריבונות הישראלית על שטחי C
אני לא תומך בסעיף 3 אבל בביצוע סעיפים 1+2 באופן חד צדדי כתוכנית ביניים יש הגיון.

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

1. שליטה אזרחית פלסטינית גם היום יש בשטחי b. לגבי השליטה הבטחונית בנט מתכוון לכוחות שיטור פלסטיניים, עניין סמנטי.
2. אין שום התיישבות יהודית "חוקית" בשטחי a+b. כל מקום בו יושבים יהודים מוגדר כשטח c. בנט מצהיר באחד הסעיפים שלו ש"אף אדם לא יגורש מאדמתו".
3. הסעיף הזה, ובנט יודע זאת היטב, לא באמת יתקיים, גם אם הבית היהודי והמפלגות מימין לו יקבלו מעל 60 מנדטים, ולכן אפילו לא שווה התייחסות, תהיה דעתנו עליו אשר תהיה.

yaron 20 באוקטובר 2016

גיא, אני לא תומך או מתנגד לתוכנית ואתה צודק, כל היישובים מוגדרים כשטחי C
אבל שטחי B הם 22% מהשטח ובהם עשרות אם לא מאות אלפי פלסטינאים. שטחים אלה יעברו לשליטה בטחונית ואזרחית לפי המודל של שטחי A וזה בהחלט שינוי משמעותי.
אני מניח שאם יוחלט על מהלך חד צדדי בסופו של דבר יועבר קצת יותר שטח ויפונו מס' ישובים מבודדים.

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

ירון, כאמור שטחי b כבר נמצאים בשליטה אזרחית פלסטינית. לגבי השליטה הבטחונית לטענתי זה לא כל כך משנה האם בבית ע'ור אל תחתה לדוגמא יסתובב שוטר פלסטיני עם נשק' בתכלס הרי ברור הכפרים שלא נמצאים על צירים מרכזיים לא מסתובבים ביום יום חיילי צה"ל (וכידוע לשנינו במקרים מסוימים לעומת זאת הם מסתובבים גם בשטחי a) ואליבא דבנט לא יחול שינוי בעניין המעטפת הבטחונית אז כאמור אם יהיה שינוי הוא סמנטי בלבד. שליטה אמיתית משמעה שליטה על הצירים וזה כרוך בפינוי יישובים או לחילופין הסכמה על חיים במדינה פלסטינית. לא מדובר כאן בסוג של התנתקות ששם עם פינוי היישובים צה"ל נסוג לקו ה5.6.67.

yaron 20 באוקטובר 2016

לא מדוייק,
לשליטה בטחונית יש משמעויות גם אם זאת שליטה מוגבלת.
אני מניח שאתה מכיר את המפה וגם אם היינו יוצאים "רק" משטחי B כבר מדובר על 40% מהשטח.
אני מסכים שאם יוחלט על מהלך כזה יועברו קצת יותר מ-50% מהשטח ויפונו מספר ישובים על מנת לאפשר רצף טריטוריאלי וחופש תנועה בשטח וגם כדי לאותת שישראל מוכנה לפשרות במידה ויושג הסכם שלום מלא ואמיתי.
בסופו של דבר כולנו מדברים מהפוזיציה. מי שחושב שישראל צריכה לסגת מ-97% מהשטח לא יתלהב מהרעיון ומי שחושב שישראל צריכה לספח את כל השטח גם לא.
הטענה שלי היא שבתור צעד ביניים זמני מדובר בתוכנית עם הגיון רב.

דור 20 באוקטובר 2016

תגובה לאיציק:

אתה עושה קישור מופרך בין ״נתניהו יושב ולא עושה שום דבר אקטיבי״ לבין ״נתניהו רק רוצה לשמור על שלטונו בכל מחיר״. לפי הצגת דבריך, נתהיהו אינו עושה כלום בגלל שכך הוא יכול לשמר את שלטונו בצורה הטובה ביותר. במציאות, לא בהזיות, ההחלטה של ״שב ואל תעשה״ אינה כב רעב במצב הגיאופוליטי הנוכחי במזהת ולנוכח מעמדה הכלכלי והפוליטי המשתפר של ישראל בעולם. להזכירך, ניסויים חד צדדיים במזהת יכולים בקלות להיגמר בשפיכת דמים. למעשה, דבקותו של נתניהו בכיסא הינה זו שמאפשרת לו לקחת את ההחלטה הרציונאלית לגמרי של לא לעשות כלום כרגע בנושאי גבולות, גם אם זה אומר שנצטרך לבלוע צפרדעים כאלו ואחרות מדי פעם.

איציק 20 באוקטובר 2016

נתניהו לא עושה שום דבר ולכן נאלץ כל הזמן להגיב. זה גורם להשלכות חמורות, כמו מצבינו בעולם. לפעול, אינו אומר להחזיר שטחים, או לספח. הסברה כמדיניות היא פעילות אקטיבית. הצעת פיתרון שיכול להיות סביר בעיני העולם (וקודם כל בעיני עצמו) יכול להיות בסיס למינוף כלשהו, גם אם הפלסטינים ידחו (והם ידחו). פאסיביות כמו שביבי מציג (להבדיל לזו של שמיר) היא הדבר הכי רע שאפשר. זה בהחלט עוזר לביבי גם להשאר בשילטון. זה מאפשר למפלגות הימין להישאר בממשלה, זה עוזר לו להיראות כאחד שלא ויתר (למרות שגם לא השיג כלום), וכך המצביעים השבוים של הליכוד ממשיכים להצביע להידה ביבי חבורת הזבל שלו. כמובן שהאימפוטנציה של כל השאר עוזרת לו.

ד"ר רזי הופמן 20 באוקטובר 2016

איציק, הפלסטינים רוצים פה מדינה אחת מהים לנהר ונתניהו בעצם עוזר להם להגשים את זה כי בסופו של הזמן אנחנו לא נפרדים מהם בגישה של שב ואל תעשה. מבחינה מדינית אני מסכים שנתניהו לא עושה כלום בכוון כי אין מה לעשות אלא במהלך חד צדדי ישראלי כמו שהצעתי בעבר ושאף אחד לא מקבל שזו התנתקות ב' הפעם מ כ 40 אחוז מיו"ש תוך הורדת יישובים יהודים וערבים כך שיווצרו רצפים טריטוריאליים. תושבי יו"ש לא יקבלו את זה וגם הפלסטינים לא…..

איציק 20 באוקטובר 2016

אני מבין מה הפלסטינים רוצים וצריך תמיד לקחת את זה בחשבון. הבעיה היותר חמורה היא שנתניהו אף פעם לא הגדיר בקול ברור מה לדעתו היהודים רוצים פה, ובטח שלא פעל בצורה עיקבית (וגם לא פרגמטית). לכן המצב חמור ממה שאתה מתאר.

ד"ר רזי הופמן 20 באוקטובר 2016

אני לא מחסידי נתניהו אבל מה אתה מצפה שהוא יעשה בגזרת הפלסטינים? שיציע להם מה שברק או אולמרט המושחט הציע? אם הוא יעשה את זה הקואליציה שלו תתפרק ויקבל אצבע בעין מאבו מאזן וזה lose lose, אז הוא אומר לעולם שהוא מאמין בשתי מדינות לשני העמים וזהו. הוא לא יכול לעשות מעבר לזה, גם שני הארטיסטים מלמעלה לא הצליחו להשיג כלום בקדנציות שלהם.

איציק 21 באוקטובר 2016

כיוון שאבו מאזן יגיד לא, הוא יכול להציע הרבה. כמו בפעמים הקודמות, מפלגות הימין לא יוצאות בטענה שהן בקואליציה עד הרגע האחרון כדי למהוע את הגזרה. כיוון שאת הגזרה ימנע אבו מאזן בעצמו, אין להן סיבה לצאת. יותא מזה, יהייה להם קלף לומר שאפילו כשהם הימניים נתנו הצעה כזו, אבו מאזן עדיין מחרחר מלחמה, רק שהפעם יהיה גם צדק בדיבריהם.

ד"ר רזי הופמן 21 באוקטובר 2016

איציק, זה לא ישנה כלום, בעולם ימשיכו לגנות ולהגיד שלא הצענו מספיק. מה הם מטומטמים ולא יודעים מה אולמרט היה מוכן לתת ושאבו מאזן דחה את ההצעה הכי טובה שהיה מקבל? אני חושה שהצהרה שתי מדינות לשני העמים מספקת אותי במידה מסויימת אבל את הפתרון שלי של התנתקות ב כבר פרסמתי פה ובוסטים קודמים. צריך לתת להם מדינה בכח ולהתנתק לגמרי מהשטחים שלהם בגדר גבוהה. יראו רצון אמיתי לשלום, יקבלו עוד שטחים. הבעייה היא שלביבי לא יהיה רוב למהלך כזה כלומר המצב הקיים הוא זה שמחזיק את הממשלה שלו. ובכל זאת אתה רואה שביבי עדיין מנסה פה ושם להכניס את העבודה לממשלתו ויש לו הרבה שרים להציע בתמורה. עצם הניסיונות האלה מראים שהוא כן מוכן ללכת לפשרה כואבת שאולי תבריח ממנו בסוף את ליברמן ובנט.

איציק 21 באוקטובר 2016

אני חושב שאתה לא צודק, נשאר חלוקים בעיניין זה.

Gil - Zimbabwe 20 באוקטובר 2016

האמת, איבדתי אותך לגמרי.

Gil - Zimbabwe 20 באוקטובר 2016

הכוונה לדור.

Eyal 20 באוקטובר 2016

די פשוט האמת. במצב היום שאין יציבות בשום מקום בעולם אין באמת טים לעשות מהלכים גדולים ולצאת בהצהרות כי אף אחד לא יודע לאן הרוח נושבת. כרגע נתניהו די עושה את מה שהוא צריך.

איציק 20 באוקטובר 2016

כבר 20 שנה.

Eyal 20 באוקטובר 2016

אני לא יודע מה איתך אבל לא ראיתי ב20 שנה האחרונות שום צורה או כיוון לסיטואציה שתוציא אותנו מהבוץ הזה – רבין בסוף ימיו ניסה, וויתר על המון ולקח צעדים מרחיקי לכת כדי לנסות ולראות את זה קורה, הרבה מהמורכבות היום נובעת מהמלכים שנעשו אז. אבל, אני אופטימי – 20 שנה ונסיך ירדני הולכים להוציא אותנו מהבוץ – צריך רק להמשיך בקו שאנחנו כבר צועדים בו לא מעט שנים.

איציק 20 באוקטובר 2016

אתה מתכוון לאסון שפרס אילץ את רבין לעשות. אז המצב הוא לא אפס או אחד, יש גם מצבי ביניים. ובייניינו, גם הצעות הגיוניות, שברור שהפלסטינים לא יקבלו, יעביר את תפוח האדמה החם אליהם (לפחות חלקית), אם יקבלו, אז יופי כי מציעים משהו שאפשר לחיות איתו, אם לא, אז לפחות אנחנו לא סרבנים. ביבי הוא סרבן בעייני העולם וכך אנחנו נראים מכל מקום. זה לא יביא לשום דבר טוב.

Eyal 20 באוקטובר 2016

גם אם נציע להם את ירושלים השלמה, חיפה ו אשדוד יחד עם תל אביב הם ימצאו סיבה להגיד שזאת הצעה לא הוגנת. יותר מזה, כרגע אין להם הנהגה שיכולה לקבל את התנאים של עצמם, פתח לא מכיר בחמאס ולהפך (ורק לפני עשור הם רצחו אחד את השני בפעולות טיהור עצמיות).
דבר שני זה המושג הזה "העולם שונא אותנו" מעבר לעובדה שלעולם באמת לא אכפת, לא פעם ובטח לא בימים האלה ישראל רק מגדילה את הסכמי הסחר שלה ופותחת המון קשרים דיפלומטיים עם מדינות (שחלק לא קטן מהם אלו מדינות מוסלמיות מובהקות). ככה שתמיד מצחיק אותי שהטיעון הזה עולה, כל היום מפחידים אותנו שהעולם כועס עלינו, שונא את ביבי ואנחנו אוטוטו מבודדים לגמרי שבשטח קורה ההפך הגמור ואנחנו משום מה דובקים במסכנות היהודית הישנה ומסרבים לראות את זה.

איציק 20 באוקטובר 2016

אתה מוזמן לצחוק כמה שבא לך, אבל בפועל, רוב המדינות הללו בכל (כמעט) ההצבעות נגדינו, וכשנימנעים זו חגיגה תקשורתית מצידינו. יותר ויותר אוניברסיטאות מנסות להחרים אותנו, ובעולם שאני מסתובב בו, אנחנו היותר רעים.
לגבי טענתך, שהפלסטינים תמיד ימצאו סיבה להתנגד, זו עוד סיבה חסרת סיכון להתיע דברים הגיוניים. תן להם להיות אלו שמתרפדים ותצא כאחד שמנסה. גם לא עשית כלום וגם יצאת בסדר.

Eyal 20 באוקטובר 2016

אני חושב שדווקא בגלל כל הלחץ שהופעל המון שנים נגד ישראל ועליית האיסלאם בעולם נתן לנו המון המון לגיטימציה בעולם. נכון שהוא"ם עדיין מתנהג כמו בדיחה אבל מה הם יכולים לעשות, מדינות שבורות שמנסות להרגיע את התושבים שלהם, אחרת נכנסים לעיתון שמפרסם קריקטורה ורוצחים 13 איש באור יום. לגבי הכדור (או כל אלגוריה אחרת) ישראל היא מדינה חזקה ובתור גוף חזק שפוגש גוף חלש ממנו אתה מציב את התנאים שלך ולא מקבל תנאים של אחרים, אין בזה שום תועלת. היום הלכה למעשה אנחנו עושים את מה שאנחנו רוצים כמדינה בלי לתת יותר מידי דין וחשבון לאף אחד וזה מראה לדעתי על שינוי לטובה שלנו המדינה מול העולם, אירופה, ארה"ב והמדינות האיסלאמיות. בסוף אני חולק עליך ברמה של מה הפלסטינאים צריכים, אם הם רוצים להיות מדינה הם צריכים תשתיות, נמלים, יכולת לבצע מסחר – וכל מיני דברים שהם לא קרובים אליהם והם יודעים את זה. יותר מזה אני די בטוח שגם הירדנים לא ירשו את זה בחיים, הדבר האחרון שהם צריכים זאת מדינה פלסטינאית לידם עם רוב פלסטינאי מדוכא במדינה השכנה – אין פתרון פשוט (כמו שרשמת) והדרך לגשת למשא ומתן קשה היא לבוא כמה שיותר עצמאי וחזק, זה בדיוק מה שהמדינה עשתה באותם 20 שנים שאתה מדבר עליהן

איציק 20 באוקטובר 2016

היא לא עשתה כלום, וזה לא שיפר את מצבינו במילימטר. אתה בונה לך מגדלים פורחים באויר. אנחנו לא עושים בשטחים כמו בשלנו מזמן, נוער הגבעות מנהל את סדר היום שלנו מהצד היהודי, טרור הבודדים מהצד הפלסטיני בעידוד השלטון הפלסטיני, ואתה מספר סיפורים על הכח שלנו. אנחנו חיים באנרכייה ויודעים שכל יציעה מהבית יכולה להיגמר לא טוב. אז זו לא סיבה להיכנע, אך אפס מעשה לא תשפר את מצבינו.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

קלינטון וצוותו כבר התוודו בכתב ובעל פה שערפאת היה סרבן, ובכל זאת שום תפוח אדמה, כדור, או כל חפץ אחר לא עבר לידי הפלסטינים. זאת עוד אחת מהמנטרות השחוקות שאבד עליהן הכלח.

איציק 20 באוקטובר 2016

כי גם כשמציעים, צריך שכולם ידעו זאת ולא בשושו, וצריך להמשיך, ולספר שהם מסרבים, ושוב מסרבים ושוב ושוב. עכשיו כחצי האי ערב פתוח יותר לדבר איתנו, והמצב בצפון אפריקה יכול להיות לטובתינו, זה הזמן להצעות הגיוניות (להבדיל מאוסלו כמובן). לספר שלא לעשות כלום זה נפלא, זה לא נקרא לעשות.

אלי 20 באוקטובר 2016

נראה לך שלמישהו אכפת מהסיפור? תציע להם את כל השטח חוץ מתל אביב? בסיבוב הבא הם ירצו את תל אביב.
תספר בעולם שהם דחו את ההצעה? העולם ישמע: היהודים רוצחים ילדים פלסטינאים ושותים את דמם.

מעזה לא יצאנו? ומה יצא לנו מזה? קיבלנו איזה קרדיט ב"עולם"? כלום.

כבר היינו בסיפור הזה מספר פעמים ואין קשר בין מה שאתה מציע להם או עושה לבין מה שהעולם שומע.

כל מה שתציע לתת ידחה ויהפוך בסיבוב הבא למשהו שמבחינתם הם כבר קיבלו.
וכל מה שתציע שתקבל בתמורה פשוט ידחה.

איציק 20 באוקטובר 2016

בגלל זה, אל תציע להם הכל פרט לתל-אביב. תציע משהו הגיוני עבורינו. וכן, כאשר אנחנו באנו עם הצאות, מצבינו בעולם היה טוב בהרבה!!! אתה פשוט לא רוצה לזכור את זה.

אלי 21 באוקטובר 2016

זה רק עזר לנו לזכות באירווויזיון, ולא הייתי מגדיר את זה כמצבינו בעולם היה טוב בהרבה!!!

אביאל 20 באוקטובר 2016

איציק – נתניהו בשלטון 20 שנה ? זה חדש.

איציק 20 באוקטובר 2016

עם הפסקות אבל בשטח כן, והיחיד שלא עשה כלום.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

אם אתה מכנה את הפעולות של ברק, שרון ואולמרט ״עשייה״, הרי שעדיף שראש הממשלה יישב כפות לכסאו במשך 4 שנים.

איציק 20 באוקטובר 2016

אני יכול לא להסכים איתם כמו שאני נגד אוסלו, אבל לשיטתם הם ניסו, וזה הרבה יותר טוב מלא לעשות כלום. שמיר לא עשה כלום בהצהרה, ביבי עושה משהו אחר לחלוטין, הוא מזנה אפילו את המושג אי עשיה. הוא באי עשיה שלו אפילו עובר על החוק הישראלי ולכן יש בגצים בהם הוא מפסיד, ואפילו לא מקיים את הוראות בגץ. מביש, וזה עוד נאמר בזהירות.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

המבחן אינו אם ניסו או לא ניסו, אלא האם המצב השתפר. לשיטתך, אם ברק היה מצליח למסור את רמת הגולן לאויב הסורי, הרי שזה עדיף על אי מסירתו. אין בכך היגיון.

איציק 20 באוקטובר 2016

לא, אני טוען שזה לא היה מצליח לעמוד במבחן המציאות, כמו שעוד כמה דברים לא צלחו. מצד שני, לשבת ולהחזיק ת'יד לשרה כל היום זה בטח לא פיתרון.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

מה לא היה עומד במבחן המציאות? ברק כמעט סגר את העסקה..
וממילא טענת שעדיף לנסות מלא לעשות דבר. ובכן?

איציק 20 באוקטובר 2016

ראשית, כמעט לא נחשב, כי לא צחל. שנית, לא כל דבר שעושים זה חכם, אבל יש סיכוי שיהייה כזה. כאשר 20 שנה מדרדרים את המצב בחוסר עשיה זה בטח לא נכון, איך שלא תסתכל על זה.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

אני חושש שאתה מתחמק- שאלתי אותך האם מסירת הגולן לאויב הסורי עדיפה על אי-מסירתו. אתה טוען כעת שזה לא משנה, כי הניסיון לא צלח.
אם כך, ההצלחה של הניסוי טמונה בכישלונו…

איציק 20 באוקטובר 2016

לא, אני טוען שזה הרסני, אני טוען גם שניסיונות הרסניים (לא סתם לא טוב) לרוב נידונים לכישלון והדבר הדבילי של ברק נכשל וטוב שכך. כמובן שהיה סיכוי שיצליח ואני לא רוצה אפילו לחשוב מה היה קורה. אני מקווה שזה ענה לך על החלק של ברק.
עכשיו נחזור למה שביבי עושה, כלומר כלום. בשביל לא לעשות דבר, אין צורך בראש ממשלה, פשוט לקחת תוכנה עם לופ אינסופי שעושה HOLD. ראש ממשלה בוחרים כדי שינסה לעשות משהו לטובת המדינה. זה לא אומר שכל דבר יצליח, אבל זה אומר שיש סיכוי שיצליח. אחד שלא עושה ולא טועה זה בהגדות, כי עצם אי העשייה היא טעות שאחריה צריך סופר טאנקר. אני מסכים שאפשר לעשות יותר גרוע מלא לעשות, אבל לא בשביל זה הולכים לבחירות. כיוון שאני מאמין שכל ראש ממשלה שניבחר לא רוצה להזיק (אני לא טוען שרוצה לעשות טוב, אבל בטח לא להזיק), אז פעולה מבחינתי היא ניסיון להיטיב. זה לא אומר שזה יצליח, זה לא אומר שזה נכון להבנתי, אבל זה אומר שזה ניסיון להצליח לפי הבנת הרוה"מ, או לפחות הרע במיעוטו, שזה לרוב הרבה יותר מלא כלום.

אמיתי 20 באוקטובר 2016

בלי קשר לדיון איציק המשפט האחרון שלך אם קוראים אותו
פעמיים רצוף חוזרים אחורה בזמן בתוך לולאה..

קירקגור 20 באוקטובר 2016

מעמדה הכלכלי המשתפר? מה ברמה הכלכלית השתפר פה בעשור האחרון? ( חוץ משהצטרפנו ל-OECD כדי לפגר שם בכל פרמטר כמובן).

אלי 20 באוקטובר 2016

שוב, סתם זריקת שטויות.
אנחנו מפגרים שם רק בפרמטרים שמתפרסמים בתקשורת.
ברגע שאנוחנו לא בסוף הרשימה אז זה לא מעניין ולא מפורסם ואז אתה לא יודע על זה.

צביקה 20 באוקטובר 2016

אדרבה, נשמח לראות נתונים אם יש לך.

אלי 20 באוקטובר 2016

אביאל נתן לך למטה.

אביאל 20 באוקטובר 2016

קירקגור – התל״ג עלה יותר מהממוצע בOECD, הצמיחה עוקפת את הממוצע של המדינות המפותחות, ההשקעות הזרות (הפרמטר אולי החשוב ביותר בכלכלה כיום) בצמיחה, אבטלה נמוכה ביותר (בהשוואה היסטורית ובינלאומית), חוב נמוך ובירידה מתמדת, תקציב מאוזן, דירוג אשראי של שלושת הגדולות בשיא כל הזמנים, להמשיך ?

קירקגור 21 באוקטובר 2016

אוקיי, אם נתייחס למה שאמרת…
אבטלה – מעולה, יש יותר תעסוקה ופחות אבטלה מהממוצע, אבל ההכנסה הפנויה החציונית היא מהנמוכות בארגון (24 מתוך 34) עם ממוצע שעות עבודה מהגבוהים בקרב מדינות הארגון.. שלא לדבר על כך ששוב ה-OECD פרסם דו״ח שישראל היא המדינה עם שיעורי העוני הגדולים ביותר מ-34 המדינות. דירוג אשראי – אני לא חושב ש״השיא״ הזה נמצא במקום יציב בכלל. השקעות זרות – בחייאת, בהייטק? בנדל״ן שקונים תושבים/אזרחים זרים? בנובל אנרג׳י? (אני ממש חולק על ״הפרמטר החשוב בכלכלה״, באותה מטבע אפשר להשיב לך שההטבות פה בישראל פשוט מושכות השקעות שלא מחלחלות בכלל חזרה למשק הישראלי ושהשקעה זרה ללא פיקוח יכולה מהר מאוד להפוך לגורם מכריע בהנצחת אי שוויון). תקציב מאוזן??? סורי, פה לא נראה לי שנצליח להגיע לקצה של הסכמה אז אין טעם לפתוח את זה בכלל.

אבל עזוב נתונים של הלמ״ס. נלך על פופוליזם גרידא – כמה מהחברים שלך יכולים לקנות בית עם משכנתא נורמלית מכסף שהם חסכו לבד? כמה עולה לך ביקור ממוצע בסופר? כמה מרוויחה המורה של הילדים שלך? (רמז, הכי נמוך בOECD) כמה זמן ייקח לך לקבוע תור MRI בביה״ח? (ארבעה וחצי חודשים, מנסיון אישי פלוס יעני פרוטקציה)

אני עף על התל״ג שלנו. יותר כיף ממדלית ארד בג׳ודו.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

שיעור בעלי הדירות בישראל נמצא בשליש העליון של ה-OECD.
כל מדד שעל פיו העוני בישראל חמור מבמקסיקו הוא חסר משמעות.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

קח, הבאתי לך מואללה, שלא תתלונן שאני מכריח אותך לקרוא פרופגנדה שמאלנית
http://nadlan.walla.co.il/item/2897335
(ושוב, מזכיר שהדיון הוא לא באמת על מצבנו מול הOECD אלא האם דברים השתפרו בעשור האחרון)

ולגבי הדו״ח עצמו – כן, אתה צודק, אין לזה משמעות. סתם אנטישמים הOECD האלו. כתף אל כתף עם אונסק״ו. אנחנו בעצם מעל מקסיקו. יעני מקום רביעי בשיעור העוני.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

הקישור שלך לא סותר את טענתי. כתבתי ששיעור בעלי הדירות בישראל הוא מהגבוהים ב-OECD, לא טענתי שהיום קל יותר לקנות דירה, או ששיעור זה נמצא בעלייה. אלא מאי, שהנתון הזה משנה את התמונה שניסית להציג, לכן בחרת להתעלם ממנו.

שנית, בתגובתך המקורית טענת ששיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD (כולל מקסיקו, כמובן). רמזתי לך שבשל היותו של המדד יחסי ולא אבסולוטי, הטיעון הזה חסר משמעות. כעת אתה טוען שהתבלבלת בתגובתך המקורית…

קירקגור 21 באוקטובר 2016

ראשית לא בחרתי להתעלם ממנו, אביאל הציג מקומות בהם אנחנו כביכול מתקדמים למול הOECD ואני הצגתי מקומות שבהם אנחנו מאוד מפגרים. ושוב, השאלה הראשונית הייתה האם חל שיפור כלכלי בעשור האחרון. התשובה בתחום הדירות היא?

שנית. לא רמזת. טענת שהוא חסר משמעות. אם אתה שלנתונים על שיעור העוני בישראל אין משמעות כי במקסיקו יש יותר אנשים, אז סבבה. כל השאר זה סתם אתה מחפש לתת קונטרה.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

אם אתה חושב, צ״ל.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

התשובה היא, שאם בחרת להתייחס לנתוני ה-OECD כמדד, עליך להציג את כל התמונה, ושיעור הבעלות על דירות הוא חלק נכבד ממנה.

מה עניין מספר האנשים במקסיקו? אנחנו מדברים על שיעור, לא על כמות.
אני מדבר על מדידת רמת העוני, וההשוואה בין רמת העוני בישראל לזו במקסיקו.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

נראה לי מיציתי את היכולת/עניין להרחיב את הנקודה שלי. אז אם לא שוכנעת אתה יכול לרשום נקודת נצחון לזכותך אם ממש בא לך.

אביאל 21 באוקטובר 2016

קירקגור – אני לא מבין, תשאל כל היסטוריון או היסטוריון כלכלי והוא יגיד לך שלאן שישראל הגיעה כיום ביחס לנקודת ההתחלה, הקשיים בדרך וכו׳ היא נס, בכל סממן ופרמטר.

אז יופי, אתה לא שוויץ, דנמרק וגם לא צרפת או איטליה, אבל אתה לא אמור בכלל להיות בקטגוריה הזאת בלאו הכי. הנקודה, כמו שבאבא אמר למטה היא מידת השיפור וקצב השיפור ובשניהם במדד בינלאומי ישראל משתפרת, זה לא אומר שאין בעיות ושאין עוד לאן להתקדם, אתה שאלת אם מעמדה הכלכלי של ישראל השתפר ומשתפר והתשובה היא כן בבירור, למרות שזה לא מסתדר עם האג׳נדה שלך של כמה המדינה גרועה. אתה מוזמן להגיע לועידת העסקים של גלובס ולשמוע בכל שנה מחמאות מגדולי הכלכלנים והבנקאים בעולם בנוגע לישראל.

השקעות זרות הן לידיעתך הפרמטר החשוב והמוביל למדד של כלכלה צומחת היום, אתה יכול להגיד שזה לא נראה לך אבל זה המצב ואני לא מבין מתי דעות אישיות נכנסות לדיון כזה.

תראה, יש נתונים, אם התקציב לא היה מאוזן, החוב של ישראל במגמת ירידה לאורך השנים, גם אם בשנה כזאת או אחרת יש עליה רגעית המגמה ברורה ואנחנו זוכים למחמאות בשל כך הן מOECD, מחברות הדירוג, הבנק העולמי וקרן המטבע.

באבא ימים 20 באוקטובר 2016

קירקגור,

אתה מדבר כמו אוהד של קבוצה שעלתה לפני שנתיים לליגת העל ומתלונן שהיא לא בצמרת.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

לא התלוננתי. שמעתי אוהד אחר ביציע .שהוא סבור ששנה הבאה אנחנו כבר באירופה והערתי שלדעתי אנחנו יותר קרובים שוב לרדת ליגה מאשר לשחק מול אינטר.

באבא ימים 21 באוקטובר 2016

אנחנו לא זה ולא זה.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

לא טענתי מה אנחנו גם כן. המשכתי רק את האנלוגיה שלך. אבל יכול להיות שאנחנו לא אוהדים את אותה קבוצה.

באבא ימים 21 באוקטובר 2016

אני מזכיר שהדיון לא היה בשאלה אם ישראל היא מעצמה כלכלית אלא אם ישראל השתפרה מבחינה כלכלית והתשובה לזה במונחים של מועדון כדורגל (בין אם אתה אוהג שלא ובין אם לא) היא ״מה אתה רוצה, עלינו ליגה״.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

הייתי יותר מגדיר את זה כעליית הנבחרת ליורו כי הגדילו את זה ל34 נבחרות, אבל אם אתה רוצה להשאר ברמה המוניציפלית אז סבבה – בסך הכל כולה עלית ליגה…

שמעון כסאח 20 באוקטובר 2016

מדוע דבר שמותר להנהלה של סכנין אסור על הילאל אל-קודס?

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

ההנהלה של סח'נין תומכת ברוצחים (או לייתר דיוק חשודים ברצח)? ואם אתה רומז לבשרה, תשאל את המערכת איך היא איפשרה לו לצאת את גבולות הארץ כשחקירה בשלבים מתקדמים מתנהלת נגדו?

שמעון כסאח 20 באוקטובר 2016

בגלל שמישהו פישל ובשארה ברח אז תמיכה בו היא לגיטימית? לא.

אם מותר לסכנין להוקיר את בשארה אז מותר גם לקבוצה הפלסתינית, סליחה ערבית כי אפרופו בשארה אין דבר כזה פלסתינים, להוקיר את הרוצח.

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

אתה מניח שתי אקסיומות שאינן מקובלות עליי. 1. מי אמר שמישהו פישל? נראה לך שכנגד חבר כנסת מתנהלת חקירה סמויה וסתם ככה נותנים לו לברוח?
2. לא שזה ממש מכובד לתמוך באדם שיש סביבו עננת בגידה, אבל יש עננה לא הרשעה, ויש הבדל.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

מעניין מדוע אין הרשעה. האם משום שהוא ברח ממשפט?

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

ואולי לשני הצדדים היה נוח שלא יתנהל משפט?

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

למה?

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

גם אם לא מאמינים בתיאוריות קונספירציה של סוכן ישראלי וכו, לממסד לא היה נוח עם משפט ראווה, במיוחד שהאישומים היו די מגוכחים (ע"ע טלי פחימה), ולבשרה לא בא לשבת בכלא (אני יודע מה דעתכם על מערכת המשפט, כשזה מגיע לעבירות בטחוניות – יש הרשעה אוטומטית.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

מה הקשר בין פחימה לבשארה? מדוע אתה קושר ביניהם, ולא למשל בין בשארה והמרגל אמיר מחול? הייתכן שאתה מנסה להקהות את ההאשמות נגדו?

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

פחימה היא דוגמא לכך שמערכת המשפט מאוד מחמירה בענייני בטחון ואני לא משווה את העבירות שלה לחשדות המיוחסים לבשרה שיותר חמורים לאישומים שלה (צריך לזכור שבין חשדות לכתב אישום ואח"כ לפסק דין יש הבדל). ושוב, כל ההתנהלות מסביב לבשרה היא פארסה, לדעתי מכוונת. דבר שני, דווקא דוגמת מחול מראה שיש הבדל גדול בין הרוצח מירושלים לבשרה (שאינו צדיק גדול, אבל רחוק מלהיות רוצח – האישום המרכזי שיכל להוביל לאובדן חיי אדם – דיווח על מטרות מגוכח).

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

מחול הנאלח נשלח ל-9 שנים בכלא בעוון ריגול חמור. העונש על בגידה הוא מאסר עולם או מוות. זו החשיבות שמייחס החוק למעשיו של בשארה ודומיו.
ממש ״מגוחך״, מה?

גיא זהר 21 באוקטובר 2016

איפה ראית שבשרה נחשד בבגידה? אני ראיתי חשדות דומים לאלו של מחול. ושוב, מדוע לא עוכבה יציאה מהארץ של בשרה? טעות טכנית? אשרי המאמין.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

בחוק העונשין.

גיא זהר 21 באוקטובר 2016

אז על אחת כמה וכמה, למה הוא לא נעצר? או הובא לארץ?

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

אלו שאלות חשובות. הן לא קשורות לניסיונך להפחית בחומרת מעשיו.

בלייק 20 באוקטובר 2016

גם את המחבל לא הרשיעו, ככה שההקבלה דווקא די מוצלחת.

גיא זהר 20 באוקטובר 2016

יש הבדל בסטאטוס של שניהם בעיניי. בכל מקרה ברור שהמעשה של סחנין בטח לא חכם

ד"ר רזי הופמן 20 באוקטובר 2016

אנחנו משלמים על חטאי האבות מייסדי המדינה וכובשי 67 שלא עשו את המעשה הנכון וסדרו לנו מדינה יהודית לגמרי והכל בשם ההומניות. העולם היה צועק וכועס אבל הזיכרון העולמי קצר, ההסטוריה מלמדת על כך….
הבעייה היא שגם כשאנחנו נלחמים ידנו השנייה מושטת תמיד לשלום. העולם היה נראה נפלא כיום, מבחינתנו, אם היינו לבד במדינה הזו וה"פלסטינים" היו מועברים ומפוזרים כולם בירדן, סוריה, מצרים, ערב הסעודית ולבנון. היום אין ברירה וצריך להיפרד לשתי מדינות: פלסטינית וישראלית.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 20 באוקטובר 2016

"המלחמה אינה אלא המשך המדיניות באמצעים אחרים"

7even 20 באוקטובר 2016

ד"ר הופמן – כל מילה.

איתמר 20 באוקטובר 2016

אני מבין שאתה מצטער שממשלות ישראל לא ביצעו את מהלך הטיהור האתני במלואו ולא גירשו את כל התושבים הערבים והותירו את כל המרחב בין הירדן לים התיכון נקי ממי שאינם יהודים.
אני תוהה מה ההבדל המוסרי בינך ובין כהנא ותומכיו ומדוע בתפיסתך העצמית אתה אינך רואה בעצמך גזען.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

מה ההבדל בין תומכי כהנא לתומכי ראד סלאח, מלבד העובדה שאתם מפגינים כתף אל כתף רק עם תומכי ראד סלאח?

ד"ר רזי הופמן 20 באוקטובר 2016

הסילוק של מאות אלפי יהודי מרוקו עירק טוניס וכו לישראל גם הוא טיהור אתני? חלוקת יוגוסלביה בסוף המאה העשרים ומעבר של מליונים ממדינה אחת לשנייה זה טיהור אתני בחסות האו"מ. לא צריך להיות יפה נפש אלא פרקטי. 70 שנה אנחנו חיים על חרבנו בגלל שלא התנתקנו מהערבים הנקראים פלסטינים. אם תקרא מה כתבתי תראה שאני רואה שאין ברירה אלא להקים מדינה פלסטינית בכח על 40% מהשטח אבל לא המתיישבים ביו"ש ולא הערבסטינים יקבלו את הפיתרון הזה. הדבר היחידי שאולי יכול לפתור את הבעייה (כי ברק ואולמרט הציעו כבר הכל….) זו חס וחלילה מלחמת עולם אזורית.

ד"ר רזי הופמן 20 באוקטובר 2016

לגבי כהנא, שמחתי שזרקו אותו מהכנסת רק שהמפלגות הערביות ששוללות את מדינת ישראל עדיין שם.

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

טיהור אתני ?
למה לא רצח עם ?
ככה זה עם שמאלנים בולשביקים, ישר הופכים את כל מי שלא מפסק לאוייב הערבי לפושע מלחמה.

ב"פ 20 באוקטובר 2016

http://www.haaretz.co.il/misc/1.936900

מדובר באחד הראיונות המרתקים ביותר שקראתי. בדיוק על הנקודה ורחוק מאוד מכהנא

ד"ר רזי הופמן 20 באוקטובר 2016

נחמד לראות שיש עוד אנשים שחושבים כמוני וגם כותבים על כך בספרים. אני התפקחתי לגמרי מחזון פרס כשהחלה האינתיפדה השנייה. היה ברור שערפת לא רוצה שלום ושכל מה שמעניין אותו זה התגשמות תורת השלבים, אם תרצו, שיטת הסלאמי. גם חלק נחבד מערביי ישראל מאמין בכך… אם השפויים שם לא יקחו את השלטון בבני עמם זה עשוי להיות הגייס החמישי ובימי משבר חמור נצטרך לשקול טרנספר כדי להגן על יהודי הגליל.

ד"ר רזי הופמן 21 באוקטובר 2016

נכבד כמובן

באבא ימים 21 באוקטובר 2016

אם אתה כבר בשוונג של תיקון שגיאות כתיב אז מושחת כותבים ב-ת׳ ולא ב-ט׳.

אמיתי 21 באוקטובר 2016

אחלה ראיון תודה רבה!
מסכים עם כל מה שההיסטוריון אומר. דיי מדכא למען
האמת אבל זו המציאות בה אנו חיים וכנראה נחייה בעתיד

אביאל 20 באוקטובר 2016

זה באמת מצחיק שאני צריך להסכים כאן עם איתמר, וזה בכלל מצחיק לשמוע קולות כאלה מהשמאל, כהנא בעינכם הוא גרוע ואחרי שלושים שנה אתם מדברים כמוהו.

תום 20 באוקטובר 2016

כמו איזה צייר אוסטרי כושל אמר פעם: "מי זוכר את הארמנים?"

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

באל-חוסייני תנוחם.

אהד 20 באוקטובר 2016

הכל קשור לסמנטיקה.. אם לא היינו קוראים למקומות הללו מז' ירושלים, אלא כפר עקב, אלראם, שעפאט וכו', הכל היה פשוט יותר. אבל בגלל שאין לנו אומץ להגיד שאלו סתם כפרים מחורבנים שבמקרה קרובים לירושלים, אנו עדיין תקועים איתם.

yaron 20 באוקטובר 2016

מדוייק.
כשישראל החליטה לספח את מזרח ירושלים למישהו קצת עפה היד עם העט…
אני לא מתנגד להחלת הריבונות הישראלית במזרח ירושלים אבל ה"כמה" כפרים האלה עושים לנו רק כאב ראש ולא מביאים שום תועלת.
ולראיה גדר ההפרדה עוברת בתוך ירושלים וחותכת שטחים שישראל סיפחה.

איתמר 20 באוקטובר 2016

במהלך השנים התהוותה בקרבנו תפיסה מעוותת שעל פיה אנחנו, הישראלים, הורגים (בלית ברירה כמובן) ונרצחים והם, הפלסטינים המנוולים, רוצחים (הם הרי נולדו לכך) ונהרגים.
הפלסטינים, מצדם, רואים אותנו כרוצחים ואת מעשי הרצח שלהם מגדירים כהריגה (ומצדיקים אותם כחלק מהמאבק בכיבוש ולצורך הגנה עצמית).
שני הצדדים משקרים.
שני הצדדים רוצחים אזרחים חפים מפשע.
שני הצדדים ביצעו ומבצעים זוועות נוראות ופשעי מלחמה מובהקים.
שני הצדדים רואים במבצעי מעשי הרצח הללו את גיבורי האומה, חוגגים את הצלחותיהם ומתאבלים על מותם.
ישראל, מתוקף עוצמתה הצבאית הכבירה ואמצעי ההרג המשוכללים שעומדים לרשותה באוויר בים וביבשה, רוצחת הרבה יותר אזרחים פלסטינים חפים מפשע. מספרם גדול לאין שיעור ממספר האזרחים הישראלים החפים מפשע שנרצחים על ידי הפלסטינים.
מאז הקמת המדינה להנהגה הישראלית, הפוליטית והצבאית, יש הרבה יותר דם על הידיים מאשר להנהגה הפלסטינית לדורותיה.
זו אמת שרוב היהודים בישראל מעדיפים להתכחש לה.

אהד 20 באוקטובר 2016

זו "אמת" שהיא לא באמת רלוונטית..
יותר אזרחים יפנים נהרגו במלחהע השנייה מאשר אזרחים אמריקניים – זה אומר שארה"ב הייתה הBAD GUY?
האמת היא שהיהודים קיבלו במשך השנים שוב ושוב הצעות לחלוקת הארץ בעוד הערבים דחו אותן. זה התחיל בוועידת פיל ונמשך בימי אבו מאזן וחמאס (שנבחר דמוק' ע"י הפלסטינים להזכירך). ישראל לא חפה מטעויות, אבל להציג משוואה כאילו סימטרית לפיה שני הצדדים אשמים באותה המידה זה פשוט מעוות.
השאהידים שלהם הולכים ורוצחים ילדים, נשים וזקנים ומשם הופכים לגיבורי האומה. הגיבורים שלנו הם חיילי צה"ל שפוגעיפ במחבלים (ונכון, שלא בכוונה נפגעים אזרחים חפים מפשע – עצוב אבל טבעה של מלחמה). מספיק לראות מה עובר על אלאור אזריה שירה במחבל (להבדיל מהם, שפוגעים בכל הבא ליד) כדי להבין את ההבדל בינינו לבינם.

MOBY 20 באוקטובר 2016

איתמר
דמגוגיה בגרוש.
גולדשטיין הוא רוצח ומה שקרה במערת המכפלה הוא טבח, יכול להיות שיש פסיכים שקוראים לו קדוש אבל המרכז השפוי ככה מכנה את זה.
פעולת ה"טבח בכפר קאסם" והפקודה הבלתי חוקית בעליל שמועבר על ידי תנועות הנוער (לא הייתי בבית"ר אבל אני מנחש שגם אצלם). כדגל שחור משחור. אפילו החייל המואשם בהריגה (שברור שפעל בניגוד לכל קודי הלחימה ולוחם הוא איננו , ועזוב אותי אם יורשע בהריגה או לא). הלקחים מהמעשה שלו נלמדו ויושמו על ידי הצבא.
לא פתחו פה באופן רשמי כיכרות על שם… והממסד לא מצדד באף אחד מהמעשים (גם לא מהחייל היורה, הממסד מבקש לא לחרוץ את דינו לפני השופטים). זה לא דומה ואפילו לא מתקרב לדומה למה שקורה בצד השני.
ואוכלוסיה שמסכימה שביתה יהיה עמדה צבאית נמצאת בבעיה (על פי כל אמנה או כל תורת לחימה כזו או אחרת).

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

אתה מרמה, כמובן- ראשית, כפי שכתבו לך, מספרי ההרוגים לא מעידים על היותו של צד מסוים רע או טוב. במלחמת העולם השניה נהרגו יותר אזרחים גרמנים מאזרחים בריטים ואמריקאים ביחד. שנית, טענת שישראל רוצחת יותר אזרחים, אך לא טרחת לספק הוכחות. האם אתה עובד במקרה בכנופיית בצלם?
ושלישית, התמיכה ברוצחים יהודים מצויה בימין הקיצוני בישראל, חבורה שולית שזוכה לתמיכה מזערית, בעוד שאצלכם מדובר בתמיכה חוצת מחנות, והנהגתכם, בתוך ומחוץ לקו הירוק, משופעת בתומכי טרור. למען האמת, קשה יותר למצוא אצלכם מי שלא תומך ברצח אזרחים…
אתם קוראים לכך ״התנגדות״ בלשונכם הבזויה..

Eyal 20 באוקטובר 2016

איתמר, אמרת בעיקרון דברים מאוד נכונים. אני מסכים שהפלסטינאים רואים את עצמם כצודקים לא פחות מאיתנו ועושים את הנראה בעיניהם כנכון.
ו… מה? (בלי טיפת ציניות).
אתה בעצם מטיף נגד ההרג שמתבצע אבל רושם את זה נגד הפוסט של איציק שאומר בדיוק את מה שאתה אומר, שאין סיבה שאנחנו נשלם משכורת למישהו שמחנך את הדור הצעיר להרג ולהמשך של המצב הקיים.
נורא נחמד להגיד דברים בשביל להרגיש יותר טוב עם עצמנו אבל, במה שרשמת בעצם לא אמרת כלום. האם צריכים לחנך ליותר סולידריות? להוריד את כל הגדרות ולראות מה קורה? לחלק את ירושלים? להרוג אחד את השני אחת ולתמיד עד שיצא מנצח?
בכל סכסוך שכנים בעולם יש שני צדדים שכל אחד דובק בדרך שלו – בסוף אני יודע שלפחות אצלנו המטרה היא אף פעם לא הרג מכוון ואנחנו אף פעם לא נאדיר רצח לשם רצח וזה נכון גם לגיבורים הכי גדולים שלנו. אף אחד לא מעריך את מאיר הר ציון לדוגמה בגלל שהוא הלך ונקם את רצח אחותו לעומת האדרה של אדם מהשורה שוויתר על החיים שלו בשביל לירות בכמה נשים זקנות ברחובות ירושלים והצליח להרוג שוטר על הדרך.

אביאל 20 באוקטובר 2016

איתמר – אם אתה חי באומה של רוצחים, אני לא מבין למה אתה בכלל נמצא כאן, או לא מתנגד לשלטון באמצעים אלימים ? הרי עם התיאור שלך אין שום לגיטמציה לשלטון ואפילו למדינה הזו, אומה של רוצחים כהגדרתך. פשוט לא ברור לי, צא ותעשה מהפכה.

7even 20 באוקטובר 2016

איתמר שוב מטריל כאן. תתעלמו.

אורן השני 20 באוקטובר 2016

1+

לא ראיתי שהבנאדם אי פעם הגיב לתגובות נגדו, חבל על הזמן שלכם.

אביאל 20 באוקטובר 2016

אלפסי ועוד כמה מגיבים – זה שהאופי האנושי דורש לראות כל הזמן שינוי זה דבר אחד, אבל מי אמר ששינוי בכלל יעשה טוב ? מי אמר שהמעבר של השכונות האלה לידי הפלסטינים יעשה טוב ? אולי עדיף לקבל קבוצת כדורגל גזענית מאשר מחבלים מתאבדים לדוגמא ? או טילים במקרה והחמאס תופס את השלטון ? מכל המקומות שיצאנו מהם צמחו טרוריסטים הרבה יותר גדולים מאשר בעבר. מי אמר ששינוי הוא טוב תמיד חיובי ? הרברט סיימון דווקא הראה (וזכה בנובל) ששינויים מזעריים עדיפים לאין שיעור מאשר צעדים גדולים ומעוררי מחלוקת.

MOBY 20 באוקטובר 2016

עשייה תמיד עדיפה על אי עשייה.
מטעויות אפשר ללמוד מחוסר ביצוע לא.

ר.בקצה 20 באוקטובר 2016

באמת? אז עדיף למסור את רמת הגולן על אי מסירתה?

אלי 20 באוקטובר 2016

"עשייה תמיד עדיפה על אי עשייה."
איזה שטות.
לתת להם את כל שטח מדינת ישראל – עשייה.
אתה חושב שזה עדיף על אי עשייה?
ברור שזאת דוגמא קיצונית אבל אפשר ללכת על פחות.
הכל חוץ מתל-אביב? יעשיו תוסיף חיפה? באר שבע? ירושלים (המערבית)?
אז איפה עובר הגבול?

גם במצבים אחרים בחיים: אם היה כדאי למכור את מניית גוגל מייד אחרי ההנפקה? מאשר לא לעשות כלום?
לפי שיטתך כן.
ולא רק זה: תמיד כדאי מייד לקנות את כל המניות בשוק – עשייה, מאשר לא לעשות כלום.
ואז מייד היית צריך למכור את הכל, רגע, ואז מייד לקנות, ולמכור, ולקנות… רגע, אז מתי אני אמור לא לעשות?

MOBY 20 באוקטובר 2016

טוב אז בואו נתפרע, תזכרו שאתם התחלתם את השטויות המגוחכות.
כן עשייה עדיפה על אי עשייה.
ניתן להם את רמה״ג תל אביב וחיפה. עדיף על לא לעשות כלום וכשהם יבואו (והם יבואו) מבחוץ ומבפנים (יפו, נצרת עכו וחיפה תחילה) יחד עם דאעש, אל נוסטרה, וצבא ברק חוסיין אובמה , בסיוע של פוטין וצבא האונסקו בעזרת הרחם הערבייה, והמשתפניקים משמאל של בצלם, והמשיחישתים הימניים ממעלה חושחש שיאמינו שזה יקרב את ביאת המשיח.
אז מצבנו יהיה גרוע יותר- אלה אם כן אתם ממעלה חושחש, יוצאי הרחם הערבייה, תומכי בצלם, או סתם אנשים רדודים.

אלי 20 באוקטובר 2016

לא מצליח לעקוב אחרי ההיגיון שלך.
בסך הכל הראיתי לך שלפעמים אי עשייה עדיפה על עשיה, אחרי שטענת שעשייה תמיד עדיפה על אי עשייה, ולכן ביבי חייב לעשות, שגם זה לא כל כך ברור מה הוא צריך לעשות.

כאילו בשנות החמישים והשישים היה לנו שלום איתם, לפני ה"כיבוש" ולפני המצאת העם הפלסטיני

אלי 20 באוקטובר 2016

נחתכה לי התגובה…
אבל כבר התייאשתי.
הגענו למצב שלא משנה מה תעשה או לא תעשה אנחנו תקועים עם הפלסטינים.
הפתרון היחיד שאני רואה זה מלחמה שתקבע גבולות סופיים, ולכן כרגע הדבר היחיד שאנחנו צריכים לעשות זה לא לתת להם כלום ולהתכונן למלחמה.

MOBY 20 באוקטובר 2016

לא הראתה לי דבר.
מלמלת משהו על כך שלפעמים אי עשייה עדיפה.
אתה לא חי בוואקום , כשאתה לא עושה דבר מול צד אקטיבי אתה הופך להיות מגיב.
במלחמה כמו גם במשא ומתן להיות הצד המגיב כל הזמן בטווח הארוך יביא אותך לתוצאה פחות טובה.
יש נתונים אם תבכה במציאות עם פה פתוח על מנת להישאר בבית רוה״מ כמה שיותר זמן כדי לשבור איזשהו שיא לא יביא את המדינה לאיזשהו מקום טוב.
בגין עשה, בן גוריון עשה, שרת עשה רבין עשה אפילו שמיר עשה.
אנחנו בתקופה האימפוטנטית ביותר בתקופת המדינה הצעירה שלנו. זה לא יוביל למקום טוב אלה דוחה את הבלתי נמנע ( ולא משנה ימין או שמאל) רוצה סיפוח? תספח! רוצה הפרדה? יאללה!

אלי 20 באוקטובר 2016

אם אתה חושב שרק מלמלתי אז אין לנו מה להמשיך להתדיין, כי לא נראה שאתה מעוניין בכלל לנסות להבין.
רק דבר אחרון, אנחנו היום במצב הזה בגלל כל אלה שעשו.
היום כבר אי אפשר לספח ואי אפשר להפרד.

MOBY 21 באוקטובר 2016

אז תפסיק להדיין,
אתה מדבר בלי סימוך אחד, ואחר כך אומר שאלה שעשו (ובעצם לא עשו, כי לפי דוגמתך לא סיפחו ולא הפרידו) הובילו אותנו למקום הזה. אתה טוען שעשו, אני אומר שזה חוסר עשייה.
אז כדאי שתחזור ליסודי ולפירוש השורש ע.ש.ה.
זה מלמול חסר טעם.
ולטענה העיקרית למה אתה חושב שאי אפשר לספח או להיפרד? פוטין ואפילו בריטניה הם דוגמאות הפוכות בשנים האחרונות.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

המיסוך לא יעזור. ענה לעניין- האם מסירת הגולן עדיפה על אי-מסירתו?

MOBY 21 באוקטובר 2016

תודה!
עוד הוכחה שעשייה עדיפה על אי עשייה!
חוק רמת הגולן נחקק, אתה לא שומע על חלוקה או סיפוח או הגדרה עצמית של התושבים שם.
ואתה הרי התכוונת למסור אותה תמורת משהו, לא?
לכן תמורת קרמבו לא! תמורת שלום עולמי ופסטיבל הקלייזמרים או המחולות בדמשק אז אולי יש מקום לדיון….

איציק 21 באוקטובר 2016

למה אתה כל כך משתוקק לדפוק את צפת?

MOBY 21 באוקטובר 2016

חבורת משטטחים, למה שרק בקצרין יקריבו? קצת תמיכה במאמץ הלאומי.
נ.ב
החברה מכרמיאל מוחים

אוהד 21 באוקטובר 2016

זאת לא הוכחה, זאת דוגמה.
אתה טענת שעשייה "תמיד" עדיפה על אי עשייה, ובסך הכל נתת דוגמה (שגם היא נתונה לויכוח, אבל לא ניכנס לזה עכשיו).
עד שלא תחזור בך מ"תמיד" אז כל הויכוח הזה עקר.

האם תטען שיציאה למלחמת לבנון הראשונה (עשייה) עדיפה על אי יציאה (אי עשייה)?
האם תטען שכיבוש דמשק (עשייה) עדיפה על עצירה לפני (אי עשייה)?

MOBY 21 באוקטובר 2016

כן אטען בדיוק זה.
היציאה למלחמת לבנון הראשונה הייתה מחוייבת המציאות הפריפריית של הצפון. לא מכיר מישהו אחד שיגיד אחרת.
לעמוד בכניסה של סברא ושתילה ולא לעשות דבר. יביא לצלקת קשה.
וכן כיבוש דמשק (כמו צליחת התעלה היה מביא אותך היפוטטית למצב עדיף)

אביאל 20 באוקטובר 2016

מובי – בוא תוכיח לי בבקשה שעשייה תמיד עדיפה על אי-עשייה, אני בספק אם תמצא אנשים שעוסקים בקבלת החלטות שיחתמו על המשפט הזה, כמו שכתבתי, סיימון קיבל פרס נובל כי הראה שצעדים גדולים לא יעילים. אגב, יש עכשיו המון מחקרים כלכליים שמראים שמיזוגים גדולים נכשלים בטווח הארוך, בדיוק מאותו בסיס של קפיצות גדולות וקבלת החלטות לא יעילות.

MOBY 21 באוקטובר 2016

באמת?
ששת הימים מול יום כיפור.
הצהרת המדינה, חומה ומגדל, או פרל הרבור כדוגמה הקלאסית לאי עשייה.
מלחמת לבנון הראשונה, הנסיגה הראשונה מלבנון, היציאה מלבנון, אפילו ההתנתקות/גירוש עדיפה על המצב הקודם. בעשייה נעשות טעויות ולא תמיד היא מצליחה, לפעמים העשייה מביאה לאסונות. ראה גרמניה של לאחר מלחמת העולם הראשונה. נכון העשייה הזו תביא למלחמת העולם השניה ולמצב מחורבן בעולם, אבל הביאה את הגרמנים ממצב של שפל נורא למצב של האימפריה שצריך להפיל.
לעומת זאת לשבת על הגדר זה יכול להביא אותך למצב לא רע כלכלית אם אתה מבין לאן להטות את עצמך בזמנים הנכונים, אבל לעולם לא תהיה באפט, ג׳ובס או רוטשילד. מי שלא מתחדש הולך ודועך ונעלם.

אוהד 21 באוקטובר 2016

למה עצרת בבאפט, ג'ובס או רוטשילד? מה אם דנקנר, פישמן וזיסר? האם גם אותם אתה מאשים בחוסר עשייה?
שוב, אתה נותן רק דוגמאות ולא הוכחות.

MOBY 21 באוקטובר 2016

מה הקושי להבין את ההבדל בין עשיה להצלחה?
אני חוזר ואומר שלא כל עשייה מובילה להצלחה, אבל עדיפה על אי עשייה.
גם זיסר דאנקנר ופישמן (שהיית מחליף ברגע זה את מצבך במצבם או במצב בני משפחתם) הם עושים אם הם לא היו עושים לא היית מכיר את שמם כלל.

אביאל 21 באוקטובר 2016

מובי – אף אחד לא אמר שעשייה היא רעה, אבל יש הרבה יותר כשלונות מאשר הצלחות בצעדים כאלה מבחינה היסטורית. גם מה ההגזמה שאין עשייה, יש עשייה, בטחונית, עובדה שפיגועי ההתאבדות כבר לא מצליחים, עובדה שאם כל גל הסכינאות, מספר ההרוגים שווים לאוטובוס וחצי שהתפוצצו כאן. עשייה מדינית לא מבטיחה כלום במזרח התיכון, הרווחנו את זה על בשרנו – האם המצב בעזה טוב טרם ההתנתקות ? ממש לא ואפילו מבצעיה מודים שזו היתה טעות.

בנוגע לבאפט, בדיוק להפך, באפט הוא אחד שיודע לתזמן היטב, הוא לא מהמר יותר מדי והכל אצלו מדוד ובטוח ככה שזו הדוגמא ההפוכה.

MOBY 22 באוקטובר 2016

בגלל זה יש לבאפט כלכך הרבה דומים.
בחייך, באפט משקיע וקונה דברים שנמצאים על המדף ואף אחד לא חושב לכיוון עד שהוא מגיע ולוקח, אז כולם (האנשים של האי- עשייה אלה שנדבקים לגלימה) נזכרים כמה שזה הגיוני ונכון וחכם.
העושים, על מנת שנכניס אותם לפרספקטיבה ספוטיבית הם הטפירויים, המארדונות, הג'ררדים.
לא תמיד מצליחים אבל כשצריך תפנה אליהם לעשות מעשה.
הלא עושים הם ג'י.אר סמיתים למיניהם- חשובים , יש אליפויות אבל לא אותם נזכור.

אמיתי 20 באוקטובר 2016

מאד מסכים עם אביאל ומובי גם מאי עשייה אפשר ללמוד..המון.
אבל אביאל מדוע ההנהגה שלנו לא מפרידה ביננו לבין הערבים
ולו רק בשביל להקטין את החיכוך ולהפחית את הסיכון מפיגועים?
וגם אם לא עושים משהו דרמטי מהותו של מנהיג היא בעשייה וכמובן
באיזשהו חזון, אפילו סטטוס קוו הוא חזון, אבל הימין גם חסר מעש
גם לא נותן חזון וגם כמובן לא יכול לקבל את הסטטוס קוו הגרוע.
לכן ביבי הוא מנהיג גרוע לא משנה באיזה דיעה אוחזים ולכן גם לא
ככ משנה מי ואם יחליף אותו. אין לזה פיתרון קל אם בכלל ובוודאי
שאין מנהיג עם חזון רצון או יכולת לבצע משהו אפילו קטן ומפה
הדרך לשילטון הפקידים בגץ והכוח והסמכות הרבה מדי של מפקדי
צהל בשטח. אין וואקום ובכל זאת הכל תקוע..

אביאל 20 באוקטובר 2016

אמיתי – יש חזון לצורך העניין, נאום בר-אילן, בוא נתניהו הודיע על תמיכה ברעיון שתי המדינות, זה הקו הרשמי (שחוזר על עצמו לא פעם בידי הגורמים האחראים) של מדינת ישראל בימנו ולא משנה אם הם מתכוונים לכך או לא.

יש לך הוכחה שהפרדה מורידה פיגועים ? ניתוח היסטורי מראה בדיוק ההפך, ההיפרדות הגדולה בהסכמי אוסלו הובילה להתחלת פיגועי ההתאבדות (פיגוע התאבדות נחשב לאחד מסוגי הטרור המובהקים ביותר), ההתנתקות מעזה הובילה דה פקטו לעליה של מדינת הלכה איסלמית בצמוד לישראל, עם עשרות אלפי טילים שנורו עלינו לאורך השנים ועם שלושה מבצעים. אני דווקא רואה שהפרדה לא בדיוק מונעת טרור.

אני חושב שמהותו של מנהיג היא לחשוב, לא לעשות למען העשייה עצמה, עשייה היא אמצעי לא מטרה, אם המנהיג רואה אי יציבות אזורית (ולפי כל פרמטר יש כיום אי יציבות שלא היתה כאן מאז מלחמות הצלבנים) אז אולי מוטב לו לשמר את המצב הנוכחי.

אני לא חושב שיש שלטון פקידים בארץ, המקום היחידי שהיה מאובחן ככזה הוא משרד החוץ ולכן הוא זכה לסוג של פירוק, השרים פה, במיוחד במשרדים החשובים דומיננטים מאוד (אולי למעט הבטחון ששם זה עניין פרסונלי של השר).

הכל תקוע ? בוא תוכיח לי, הכלכלה צומחת יותר מאשר מהממוצע בעולם המערבי, יחסי החוץ: ישראל נמצאת כרגע בשיא של כל הזמנים מבחינת קשרים עם מדינות אחרות, בעלת הברית החשובה ביותר ארה״ב, הסקרים של PEW ורויטרס מראים על שיא של תמיכה בישראל בכל הזמנים, אין באמת איום ממשי, אובמה הנשיא הלעומתי ביותר בעשורים האחרונים הוא גם זה שנתן הכי הרבה כסף ותמיכה צבאית לישראל, מבחינה צבאית, אנחנו עליונים יותר מאי פעם אל אויבינו.

אלי 20 באוקטובר 2016

אל תבלבל אותם עם עובדות.

אמיתי 21 באוקטובר 2016

אביאל.
אם נאום בר אילן הוא החזון של נתניהו למה הוא אינו נמצא בקמפיינים שלו לראשות הממשלה?
מדוע הוא אינו במצע של מפלגתו ומדוע הוא דיי מסתיר אותו מציבור בוחריו? זאת בדיחה עצובה
לומר את מה שאמרת על חזון בו לא מאמינים..
יש מלא הוכחות שההפרדה מורידה פיגועים. גם מתנחלים רוצים הפרדה על כבישים משום הביטחון
שבכך וגם גדר ההפרדה שהפסיקה (בין שאר הגורמים) את גל הפיגועים. המשפט על גל פיגועי ההתאבדות
שהחל אחרי אוסלו הוא דמגוגי מכמה סיבות. האינתיפאדה הראשונה החלה לפני אוסלו ולםני איזושהי הפרדה
כך שתלוי מאיפה מודדים את התחלת הפיגועים. שנית באוסלו לא נוצרה הפרדה אמיתית דה פאקטו בשטח. מה
שניקרא חצי אמת גרוע משקר.
המהות של כל בנאדם לפי ההגיון שלך הוא לחשוב. אין זה מייחד מנהיגים. מנהיגים מהותם בעשייתם וזה באמת
ייתפסות לזוטות שלך. גם בתנך לרוב מופיע מה עשה האיש וכמעט לעולם לא מה חשב..
יש בארץ שילטון פקידים בהרבה מובנים ויש למפקדי צהל בגדה סמכויות נרחבות על אוכלוסיה אזרחית יהודית וערבית
דבר שהוא בהגדרה אנטי דמוקרטי. גם באוצר וגם בחינוך בהרבה מובנים כוחם של הפקידים גדול מדי כמעט אך ורק משום
שאין באמת מדיניות של הממשלה וכמובן תחלופת שרים או מחסור בשרים (מנהיגך נתניהו מחזיק ב8 תיקים בהם הוא מדגים
את "יתרונות" חוסר העשייה). שורה תחתונה הוואקום מתמלא עי אנשים שלא נבחרו לכך. פקידים
בקשר למצב הכלכלי קירקגור ענה לך במטבע שלך אני רק אומר שכלכלה בסופו של דבר בנויה על אמון בין אנשים. כרגע מכל
מיני סיבות אין אמון בקיימות של הרבה תחומים פה וכן אולי יותר מהכל יש מעין פסימיות בציבור מכך שמצבו הכלכלי באמת
יישתפר. אני אינני חושב שמצב הכלכלה קשור בקשר ישיר לראש הממשלה. אך האמון והפסימיות קשורות גם קשורות.
*אני בהאנגאובר רצחני ככה שעצם הכתיבה היא הישג..

איציק אלפסי 21 באוקטובר 2016

אביאל, מעשית החמאס כבר שולט שם. הסיבה שלא יורים משם על ירושלים כמו מעזה על שדרות זה בגלל שלצה"ל יש אפשרות לפעול שם. ועל זה, כמו שכתבתי, אסור לוותר עד להודעה חדשה. אבל אין שום סיבה לממן שם את מערכת החינוך שמסיתה ומחנכת לשנאה ולהעניק למשפחות רוצחים דמי ביטוח לאומי רק בשביל למכור לעצמנו את האשלייה שיש ריבונות ישראלית בשכונות האלה.

אביאל 21 באוקטובר 2016

איציק – אני לא יודע על סמך מה אתה אומר את זה, אבל החאמס לא שולט שם, אולי דעת הקהל ברחוב דומה לזו שמציג חמאס, אבל חמאס לא שולט שם.

יוני 20 באוקטובר 2016

זה המחיר שאנחנו משלמים על החיים במדינה דו-לאומית. ולדאבוני כל פיתרון ריאלי שיציעו להיפרדות, יידחה על הסף על ידי הפלגים המסורתיים יותר, הישראלים והפלסטינים.

אם מיד לאחר מלחמת ששת הימים, הזרוע המדינית היתה ממנפת את ההצלחה במלחמה להסכם כניעה של ירדן הכולל בין היתר ריבונות אזרחית על הכפרים הערביים, לא היה נולד המושג ״העם הפלסטיני״. לא היה צורך להתמודד עם יישות נוספת בשכונה הצפופה שלנו.

אם נחזור להווה. חילופי שטחים זה הפיתרון היחיד, אבל כאמור, הוא לא יתקבל.

אלי 20 באוקטובר 2016

נראה לך שבזה זה היה נגמר?
אחרי כמה זמן עוד מלחמה והיו קוראים ל 67 נכבה 2 והיו ממצאים את העם הפלסטיני כמה שנים אחרי.

אביאל 20 באוקטובר 2016

יוני – אתה כנראה רואה\קורה את התקשורת הישראלית בצורה מהירה מדי, אנחנו לא חיים במדינה דו לאומית, תפסיקו לשקר, אתם הופכים לטראמפ מיום ליום.

יוני 21 באוקטובר 2016

אביאל – לא יודע למה אתה פונה אליי בלשון רבים, אני בנאדם אחד.

אביאל 21 באוקטובר 2016

יוני – אכן ענית לתוכן של הדברים.

ר.בקצה 21 באוקטובר 2016

אם זו מדינה דו לאומית, שתתקיים עד קץ הדורות.

ניינר / ווריור 20 באוקטובר 2016

העובדה שדביל כמו ברקת הוא ראש העירייה רק מחריפה את המצב.
כירושלמי לשעבר, אין לי שום בעייה עם חלוקת העיר, גם העיר המזרחית. בודאי שמוותר על כל הכפרים שכפי שנאמר מעלי, כלל אינם חלק מהעיר שסופחה לה יחדיו

cookie-monster 20 באוקטובר 2016

אלפסי קשה לי להאמין אבל אני מסכימה עם כל מילה שכתבת

מאשקה 20 באוקטובר 2016

עוד מעט קט 50 שנות כיבוש של האזורים האלה, בירושלים המערבית יחגגו בנפנוף דגלים כחול לבן ושאר פסטיבלים לאומנים,
בחלקי ירושלים המזרחית וכפרים שסופחו לה לפני 50 שנה, ימשיכו לחכות עם כספי הארנונה שלך אלפסי ושל עוד עשרות אלפי תושבי ירושלים,
לסלול שם כבישים, לתקן את מערכת הביוב, לרוקן פחי אשפה ועוד, ועוד.
תושבי מזרח ירושלים משלמים ארנונה ? ואם לא מה עושה מחלקת הגביה של ירושלים ?
מעל לכול והכי חשוב לדעת , כל שחקני הכדורגל שם, מנהלי הקבוצות, המורים בבתי הספר, נולדו לתוך מערכת כאוס של כיבוש ושלטון אחר עליהם,
והם לא חונכו מעולם להיות אוהבי ארץ ציון וירושלים.
לצערי הרב, הבעיה היא אצלנו לא פחות מאשר אצלם. להתראות ביום ירושלים במצעד הדגלים
כואב לי לראות את השלטים האלה, אבל לא מפתיע.

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

נפנוף דגלים כחול לבן עלול להיחשב כמעשה לאומני רק בקיבוץ שלך מאשקה ובכמה רחובות בתל אביב.
בכל מקום אחר זה רק ביטוי לשמחה על העצמאות שלנו.
תמשיכי "להבין" את אלה התומכים ברוצחים שפלים ולעשות השוואות למצעדי דגלים… אתם שם במרצ כבר מזמן לא רלוונטיים לכלום.

מאשקה 20 באוקטובר 2016

אסף, בביתי הקיבוצי אין ולא היה מעולם נפנוף דגלי ישראל להתריס, כמו מצעד הדגלים ביום ירושלים בעיר שחוברה לה יחדיו, ולעבור בשכונות של ירושלים המזרחית בכדי להתריס.
בביתי הקיבוצי מונפים דגלי ישראל על מקלות על עמודים בכל הקבוץ – בגאון בחג העצמאות, ובחג הקיבוץ, שהוא תאריך היסטורי
גם למדינת ישראל ותקומתה 12 ביולי. ב – 12 ביולי 1939 הוקם קיבוץ נגבה, ב – 12 ביולי 1948 היה הקרב הגדול על קיבוץ נגבה, בו נעצרו חיילי הצבא המצרי ע"י מגיני נגבה, ולא המשיכו הלאה לעבר תל אביב, ואני גאה מאוד בהורי ומייסדי נגבה, ולכן אצלנו בחג הקיבוץ יש דגלי ישראל עם דגלי סמל הקיבוץ בכל הקבוץ.
אני לא במרצ, לכן זה רלוונטי מה שאתה אומר עלי בנושא מרצ.
אני לא תומכת ברוצחים שפלים, מעולם לא תמכתי בהם, אני משפחה שכולה כפול 2, וזה לא כפל מבצעים, אבא שלי נהרג במלחמת השחרור על הגנת נגבה, ואני נושאת את שמו אחרי שנולדתי אחרי מותו, ( עכשיו אתה יודע את גילי ) וא"כ במלחמת ההתשה קיבלתי "בונוס" אחי שהיה קצין מילואים בסיירת שריון, נהרג במלחמת ההתשה, מהיסטוריה שכזאת אני לא תומכת באלימות ורצח, אמנם איבדתי את אבא שלי ואח שלי, אבל לא איבדתי את ראשי, חפצה חיים אני, וחפצה חיים גם שלך ושל כל אזרחי ישראל, ולא רוצה שיהיו עוד משפחות שכולות כמוני, ו – 50 שנות כיבוש לא הביא לנו את השקט שהיה לפני כן.

אסף the kop 20 באוקטובר 2016

מאשקה,

מי קובע מתי נפנוף בדגל זה אקט מתריס ולאומני ?
לא ברור לי למה לשמאל הקיצוני מותר להניף את דגל האויב הפלסטינאי בת"א ומדוע לקיצוני הימין אסור לערוך מצעד דגלים בעיר העתיקה.

צר לי על השכול שחווית, אבל לא הכיבוש/שחרור גרמו לו. הנוכחות של היאהוד ומדינה יהודית היא זו שגרמה לסרבני השלום האמיתיים להרוג בנו.

אביאל 20 באוקטובר 2016

מאשקה – לא היה לנו שקט לפני הכיבוש, היה איום קיומי אמיתי על המדינה ואנחנו רחוקים מכך מאוד כיום, הפלסטינים לא מאיימים עלינו, בטח לא לעומת הירדנים, המצרים, הסורים, הלבנונים והעירקאיים שאיימו עלינו טרום 67. המטרה במלחמת ששת הימים היתה כיבוש סיני במטרה לייצר עומק אסטרטגי, חוסיין ברוב טיפשותו האמין לאסד ונאצר שהם עוד מעט אוכלים ארוחת ערב בתל אביב ונכנס למלחמה, למרות שקיבל הרבה מסרים מישראל לא להתערב ולכן קיבלנו את יהודה ושומרון.

אגב, המצרים לא הסכימו לקבל את מצרים בהסכמי השלום, שטחים שהיו בשליטתם המלאה טרום 67, מעניין למה.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

אני מניח שאתה מתכוון לעזה…

אז הנה, ועוד מוואלה, כן, שלא תגיד שאני מוטה..

http://news.walla.co.il/item/2625798

אסף the kop 21 באוקטובר 2016

נו ?
כתוב גם שישראל לא ממש רצתה לסגת מסיני.

קירקגור 20 באוקטובר 2016

זה מעניין שאתה בוחר להגיד השם ייקום דמם, בקונטקסט הזה (ורק לשם ההבהרה, אני לא מלגלג או ציני – זה לא נושא שמצחיק אותי, לא הרצח ולא ההילול שלו במגרש כדורגל). הציפייה לפתרון או נקמה מהשם זה בדיוק אי המעשה שהוא המעשה אשר מדברים עליו בדיון הזה.

חוץ מזה, על אף שכנראה אנחנו מסתכלים על כך מזוויות טיפה שונות, מסכים עם דברייך.

אביאל 20 באוקטובר 2016

קירקגור – זה ביטוי דתי, שהצדק יעשה, מעניין אם היית אמריקאי ומחזיק בדעות כאלה היית מרגיש עם זה שכל פוליטיקאי מסיים את הנאום או הדיבור שלו בכך שאלוהים יהיה עמם ושכל הכרזת העצמאות והחוקה מלאה באזכורים לאל ולדת, בעוד שאצלנו במגילת העצמאות האזכור היחיד לאלוהים הוא בעקיפין (צור ישראל).

אנונימוס 21 באוקטובר 2016

אם אני הייתי אמריקאי אין לי ספק שזה היה מפריע לי מאד

קירקגור 21 באוקטובר 2016

אני מצטרף לאנונימוס, בתקווה שאם הייתי אמריקאי זה היה מפריע לי (יכול להיות שהייתי מוטרד יותר מטראמפ בבתקופה הזו, אבל באופן כללי, כן מקווה שזה היה מפריע לי).

אבל, לא הערתי על השימוש בביטוי בגלל שהוא ביטוי דתי ואני לא מאמין באלוהים (אם כבר, אז אגנוסטיקן, וגם אז…), אלא רק הבחנתי באירוניה שבזה. איציק דיבר על החלת ריבונות, ואתה מדבר על עשיית צדק, ושניכם מבקשים שזה יתבצע על ידי אלוהים.

איציק אלפסי 21 באוקטובר 2016

שזה עדיף מאשר שזה יעשה על ידי בני אדם. אם תחשוב על זה טוב תראה שבעצם זה ביטוי שיוצא נגד התרבות הפרימיטיבית של נקמת דם. הנקמה היא לא בידיים שלנו, אלא בידיים של אלוהים.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

אני לא בטוח שהמון טוב יוצא מזה. בכל מקרה, השם יכיל ריבונות.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

או יחיל. או יכיל.
כך או כך, חגים שמחים.

אביאל 21 באוקטובר 2016

אנונימוס וקירקגור – אז מזלכם שאתם לא אמריקאים כי הייתם רחוקים מהקונצזוס הבריא בעניין, כמו שכתבתי לבאבא, דווקא ההפרדה של הדת מהמדינה הביאה לשגשוגה ולכך שלאנשים אין בעיה עם ביטויים דתיים, כי הם נשארים בעיקר כביטויים, צורת הדיבור הזו לא מונעת מבעלי התפקידים לצפות שהאל יפתור את בעיותיהם, בדיוק להפך, הם חלק מאתוס העשייה הפרוטסטנטית, זו שהביאה את הקפיטליזם לעולם ואת ארצות הברית להיות המעצמה הגדולה והחשובה בעולם.

קירקגור 21 באוקטובר 2016

מתקופת חיי בדרום ארה״ב, לא חשתי שיש הבדלים עצומים בגישה לדת כאן ושם. אבל זה לא שאני קרוב לקונצנזוס כאן גם ככה.
רק הערתי על האירוניה הכנראה מאוד מאוד דקה. לא כעסתי על איציק שהוא משתמש בביטוי דתי. מכאן ועד לקחת את זה כאבני היסוד של הקפיטליזם (וובר זה מה זה ניינטיז) זה כבר הרחקת לכת מאוד גדולה, שלא נתמודד איתה בסיבוב הזה, ברשותך. שבת שלום ומנוחה (הנה עוד ביטוי, ונשארתי סוציאליסט).

באבא ימים 21 באוקטובר 2016

יש כמעט 200 שנה של הבדל בין החוקה האמריקאית למגילת העצמאות. כשמגילת העצמאות באה לעולם היו לעולם כ 200 שנות ניסיון של ממשל חילוני וטראק רקורד שמראה שהמדינות החזקות בעולם הן מדינות חילוניות. דווקא על רקע העובדה שהיו מעט (אם בכלל) תקדימים של ממשל חילוני שמהם מייסדי האומה האמריקנית יכולים לשאוב מהם הופך את החוקה האמריקנית שהיתה הראשונה שלקבוע באופן אופרטיבי וכמסמך מכונן שלדת לא יהיה כל תפקיד בממשל, למסמך חילוני הרבה יותר מהפכני והרבה יותר חשוב. מגילת העצמאות לא חידשה דבר בקטע הזה. היא רק היתה בצד הנכון של ההיסטוריה (לפחות אם בוחנים את זה בנקודת הזמן הנוכחית). אני חושב שזה מה שאמריקאים מרגישים ביחס לחוקה שלהם- לרבות כל פסיקות בית המשפט העליון לאורך השנים שקיבעו את העיקרון הזה.

אביאל 21 באוקטובר 2016

באבא – בדיוק, אני מחכה ליום שהחרדים יבינו שהפרדת המדינה תוביל לשגשוג של הדת, בדיוק כמו בארצות הברית, דווקא בגלל שהדת הופרדה מהמדינה היא לא הפכה לאיום והיא חיה בצורה בריאה איתה מאז הקמת ארצות הברית. כתב על זה כבר דה-טוקוויל במסעותיי באמריקה.

לכן האמריקאי לא רואה בזה שהנשיא שלו חותם כל נאום באלוהים יברך את אמריקה כבעיה, כי זו פשוט לא בעיה.

ZORK 21 באוקטובר 2016

אם כבר הזכירו את הכרזת העצמאות האמריקנית, אולי שווה להתעכב על העובדה הבסיסית שתושבי מזרח "ירושלים" לא מעוניינים להיות חלק מהריבונות הישראלית, לא רוצים בה, ויש להם זכות טבעית להתנגד אליה.

בכל זאת – "…במהלך הקורות את בני-האדם, מתעורר אצל עם מסוים הצורך להתיר את הקשרים המדיניים שקשרוהו עם עם אחר ולתפוס בין מעצמות-העולם מקום נפרד ושווה, שלו הוא זכאי מכוח חוקי-הטבע ואלוהי-הטבע…."

אסף the kop 21 באוקטובר 2016

אתה צודק
ועל כן, בכל הסדר עתידי, לרבות הסכמי החלפת אוכלוסין, יש לוודא שאזרחי האויב הפלסטינאי ממזרח י-ם לא ימשיכו להחזיק בת"ז כחולות ולהיחשב לישראלים.

Comments closed