פרשת וישלח – אין ארוחות חינם

No pain, no gain

%d7%95%d7%99%d7%a9%d7%9c%d7%97

וַיֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ–כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל:  כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל. (בראשית ל"ב, כ"ט)

שלושה סיפורים מרכזיים בפרשת וישלח. הראשון, מפגש יעקב ועשו. השני, המאבק בין יעקב ל(מלאך?) אלוהים, והשלישי הוא מעשה דינה.

הפרשה נפתחת, כאמור, בהכנות של יעקב למפגש המחודש עם עשו אחיו. יעקב חושש מאוד מהמפגש ומנקמתו המאוחרת של עשו בו על כך שגנב את ברכת אביהם יצחק, ולכן מנסה לפייס אותו ולהשכיח את זעמו על-ידי מתנות ודברי כיבושין וַיְהִי-לִי שׁוֹר וַחֲמוֹר, צֹאן וְעֶבֶד וְשִׁפְחָה; וָאֶשְׁלְחָה לְהַגִּיד לַאדֹנִי, לִמְצֹא-חֵן בְּעֵינֶיךָ.

אלא שלפחות לפי הפשט חששו של יעקב היה לשווא. להיפך, עשו נרגש מאוד לראותו לאחר שנים רבות ונדמה שאין שום זכר לטינה בניהם וַיָּרָץ עֵשָׂו לִקְרָאתוֹ וַיְחַבְּקֵהוּ, וַיִּפֹּל עַל-צַוָּארָו וַיִּשָּׁקֵהוּ; וַיִּבְכּוּ. אפילו על המתנות שתכנן יעקב לתת לו הוא מבקש לוותר ויֹּאמֶר, מִי לְךָ כָּל-הַמַּחֲנֶה הַזֶּה אֲשֶׁר פָּגָשְׁתִּי; וַיֹּאמֶר, לִמְצֹא-חֵן בְּעֵינֵי אֲדֹנִי. וַיֹּאמֶר עֵשָׂו, יֶשׁ-לִי רָב; אָחִי, יְהִי לְךָ אֲשֶׁר-לָךְ.

בקיצור. עשו יוצא לגמרי בסדר בסיפור הזה. יותר מבסדר. הוא ממש מגלה כאן אצילות נפש.

וזה משהו שלפרשנות המסורתית היה קצת קשה אתו. הרי עשו הוא הבד גיא. אי אפשר להציג אותו כך. וכאן מתבצע אחד הפעלולים הפרשניים היותר יצירתיים שאני מכיר. מסיבות שאינן ברורות מופיעות מעל המילה "וישקהו" נקודות, ודרשו חז"ל: "למה נקוד עליו? אלא מלמד שלא בא לנשקו אלא לנשכו, ונעשה צוארו של יעקב אבינו של שיש, וקהו שיניו של אותו רשע".

אלא שיש פרשנים, הרש"ר הירש למשל, שכן מסוגלים להתמודד עם דמותו של עשו כפי שהיא מתגלה כאן על אף שאיננה עולה בקנה אחד עם הנראטיב המקובל:

"מילת "ויבכו" היא עד נאמן לכך שלפנינו התגלותו של רגש אנושי טהור. יכול אדם אמנם לנשק ולבו בל עמו, אולם דמעות המתפרצות ברגעים – חזקה שהן יוצאות מעומק הלב. הנשיקה הזאת והדמעות הללו מגלות לנו, כי גם עשו הוא מזרע אברהם אבינו, ואינו רק ציד פרוע. גם עשו מתפרק לאט לאט מחרבו והולך ומשכין בקרבו יותר ויותר את רוח אהבת האדם."

הסיפור השני הוא עלילת משנה הזויה למדי.

בדרך לפגישה עם עשיו פוגש יעקב בדמות שנאבקת עמו במשך כל הלילה. מי הייתה אותה דמות?

הפרשנות המקובלת היא שהאיש עמו נאבק יעקב היה מלאך. רבים מהפרשנים סוברים שהיה זה מלאך מזיק שהיה שלוחו של עשו וביקש לפגוע ולהחליש את יעקב לפני המפגש בניהם.

אלא שהפרשנות הזאת קצת בעייתית כאשר מתבוננים בטקסט כפשוטו. ראשית, אם מדובר במלאך מזיק מדוע התעקש לקבל ממנו יעקב ברכה? ומדוע הברכה הזו היא אחת המפורסמות ועל שמה בעצם נקרא עם ישראל? ושלישית, יעקב בעצמו מעיד שמי שנאבק אתו לא היה מלאך אלא אלוהים בכבודו ובעצמו וַיִּקְרָא יַעֲקֹב שֵׁם הַמָּקוֹם, פְּנִיאֵל: כִּי-רָאִיתִי אֱלֹהִים פָּנִים אֶל-פָּנִים, וַתִּנָּצֵל נַפְשִׁי.

בלי או עם קשר, הנקודה המעניינת מבחינתי בסיפור, היא לטעמי זו: וַיִּשְׁאַל יַעֲקֹב, וַיֹּאמֶר הַגִּידָה-נָּא שְׁמֶךָ, וַיֹּאמֶר, לָמָּה זֶּה תִּשְׁאַל לִשְׁמִי; וַיְבָרֶךְ אֹתוֹ, שָׁם.

בהנחה שמדובר אכן באלוהים עצמו, כפי שמעיד יעקב, אזי אנחנו מקבלים כאן תימוכין נוספים לרעיון שנגעתי בו מספר פעמים. העובדה שאלוהים ביהדות הוא מושג מופשט. כזה שאפילו אין לו שם.

אבל כל זה לא עונה על השאלה – מדוע אלוהים בחר להתגלות ליעקב בדמות איש ולנהל איתו מאבק פיזי. מה המסר?

את המסר אולי ניתן ללמוד מברכתו של האיש, יהא אלוהים או מלאך וַיֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ–כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל:  כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל.

שכדי להיות ישראל, כדי להיות מי שיממש את הברכה שלי לאבותיך, היית צריך לעבור דרך, להילחם, להיפצע, לשאת צלקות. ועכשיו אתה ראוי. אין ארוחות חינם. אין קיצורי דרך.

הסיפור המרכזי השלישי בפרשה הוא מעשה דינה וַתֵּצֵא דִינָה בַּת-לֵאָה, אֲשֶׁר יָלְדָה לְיַעֲקֹב, לִרְאוֹת, בִּבְנוֹת הָאָרֶץ. וַיַּרְא אֹתָהּ שְׁכֶם בֶּן-חֲמוֹר, הַחִוִּי–נְשִׂיא הָאָרֶץ; וַיִּקַּח אֹתָהּ וַיִּשְׁכַּב אֹתָהּ, וַיְעַנֶּהָ.

כשבני יעקב שמעון ולוי שומעים על הדבר בוערת בם חמתם והם מבקשים לנקום. הנקמה שלהם היא אכזרית ומתוחכמת. הם מערימים על בני העיר בכך שהם מבקשים מהם לימול על מנת שיוכלו להתחתן בהם ואז וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיוֹתָם כֹּאֲבִים, וַיִּקְחוּ שְׁנֵי-בְנֵי-יַעֲקֹב שִׁמְעוֹן וְלֵוִי אֲחֵי דִינָה אִישׁ חַרְבּוֹ, וַיָּבֹאוּ עַל-הָעִיר, בֶּטַח; וַיַּהַרְגוּ, כָּל-זָכָר.

יעקב לא אוהב את זה בכלל וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב אֶל-שִׁמְעוֹן וְאֶל-לֵוִי, עֲכַרְתֶּם אֹתִי, לְהַבְאִישֵׁנִי בְּיֹשֵׁב הָאָרֶץ

האם זה בגלל רגישות מוסרית? לפי הפשט בפרשה הזו, הסיבה היא יותר פרקטית וַאֲנִי, מְתֵי מִסְפָּר, וְנֶאֶסְפוּ עָלַי וְהִכּוּנִי, וְנִשְׁמַדְתִּי אֲנִי וּבֵיתִי.

אלא שכמה פרשות אחר כך אנחנו כן מקבלים אסמכתא לכך שמעבר לעניין הטקטי, ליעקב חרה מאוד גם העניין הערכי. כאשר הוא בא לברך את בניו לפני פטירתו, שמעון ולוי הם היחידים שלא זוכים לברכה נפרדת. למעשה, לא זוכים לברכה כלל. "הברכה" שלהם היא יותר תוכחה על אותו מעשה שִׁמְעוֹן וְלֵוִי, אַחִים–כְּלֵי חָמָס, מְכֵרֹתֵיהֶם. בְּסֹדָם אַל-תָּבֹא נַפְשִׁי, בִּקְהָלָם אַל-תֵּחַד כְּבֹדִי: כִּי בְאַפָּם הָרְגוּ אִישׁ, וּבִרְצֹנָם עִקְּרוּ-שׁוֹר. אָרוּר אַפָּם כִּי עָז, וְעֶבְרָתָם כִּי קָשָׁתָה; אֲחַלְּקֵם בְּיַעֲקֹב, וַאֲפִיצֵם בְּיִשְׂרָאֵל.

דעתו של יעקב בקשר לאכזריות שמעון ולוי והמסר לבניו האחרים ואלו שיישא את שמם לדורות – בני ישראל, בעניין הזה, לא משתמעת לשני פנים.

שבת שלום.

יומן פירוק - חלק ב'
הפתרון למכבי - ג'ורדי

55 Comments

אריאל 16 בדצמבר 2016

איציק כל הכבוד אוהב לקרוא את הפוסטים שלך על פרשת השבוע.
2 נקודות:
א. לגבי יעקב ועשיו הכתוב מספר שעשיו הגיע "וארבע מאות איש עימו" כך שהפרשנות די שמרנית. ברור שעשיו הגיע למלחמה ולכן ההסברים כשזה לא התפתח למלחמה. כך בעיניי.
ב. סיפור דינה – לאחר שדינה נאנסה ועונתה יעקב גוער בשמעון וללוי על מעשה הנקמה כפי שכתבת, אבל שמעון ולוי עונים: "הכזונה יעשה את אחותנו(?!)" ויעקב לא עונה. לפחות הכתוב לא מביא את דבריו. יש שלמדים מזה שהתורה השאירה פה ויכוח לא מוכרע.

תודה על הפוסט המעניין.

איציק אלפסי 16 בדצמבר 2016

תודה.
אין ספק שבשני המקרים זה לא מוחלט ונתון לפרשנות.
לגבי עשו, צריך לזכור שגם יעקב הגיע לקראתו עם מחנה גדול. ככה שלא ברור אם הליווי הזה היה חלק מהפרוטוקול של מפגש מהסוג הזה או הכרזת מלחמה.
לגבי דינה, אין ספק גם מהפשט שיעקב חשב שצריך לפעול בעניין. אבל לא בדרך האימפולסיבית והאכזרית שבה פעלו שמעון ולוי.

היסטוריון של ספורט 28 בדצמבר 2016

השתיקה של יעקב מראה לטעמי שהייתה לו בעיה.
מה הבעיה ?
ראיתי פירוש יפה שאומר בערך כך.
לפעמים שני בני אדם יעשו אותו מעשה אך אחד יעשה זאת ממניע ראוי והשני ממניע פסול.
מה שהוביל את לוי היה מניע ראוי ( " הכזונה יעשה את אחותנו") .
במעשה שמעון היה מניע פסול ( תאוות הנקם לשם נקם ).
כעבור דורות זה התפרץ.
מתי ?
במעשה פנחס.
פנחס היה למעשה מצאצאי לוי והוא למעשה הורג את זמרי …שהיה נשיא שמעון .
וסיבת ההריגה אותו דבר מעשה הזנות של זמרי.
פנחס קיבל גיבוי מוחלט מהכתוב.
בקיצור שתיקת יעקב נבעה מכך שהתוכחה הייתה נכונה רק כלפיי שמעון ….לכן בברכות היפרדם על מנת להראות זאת.

MOBY 16 בדצמבר 2016

אריאל, כל בוגר הוליווד או ערוץ ההיסטוריה יגיד לך שזה לא קבלת פנים בלי כמה מאות ניצבים…
נראה לי שללא השנאה לאחר, היה מאוד קשה לחבר את ״העם״ , אז האחר הם האדומים בני עשיו. והיום זה הישמעאלים או האירנים. ככה אפשר להפחיד את בני הצאן שלא יסתכלו ויראו שהשועלים כבר מזמן גנבו את הקופה הציבורית, ומזמן הם אינם שרי המאות והאלפים כי אם ליצני חצר (או כמו הטמבל של ארקאדי) שעלו לגדולה.
המקרה של שמעון ולוי רק ממחיש לכל צועקי ההודנה וכל שאר הפסקות האש למיניהם כי גם פה האיסלאם למד ממקור אחד לא רע (השבטים היהודים בערב הסעודית של ימינו {כולנו ערבים!} עשו עבודה טובה בללמד את הצעיר מוחמד)

אביאל 16 בדצמבר 2016

מובי – בקשר למשפט האחרון שלך, כל עם שחי בתקופות האלה התנהג ככה, ג׳רארד דיימונד בספרו שתורגם לא מזמן העולם עד אתמול מראה את זה מצוין אפילו אצל החברות המסורתיות של ימנו (הכוונה לחברות שאינן מודרניות), מה הקשר בין זה לבין מה שהמוסלמים עושים היום ? המרחק גדול מאוד, כלל ראשון בסוציולוגיה שלא שופטים את העבר במשקפיים מודרניות. אין בין מעשי שמעון ולוי ולבין ההתנהגות הברברית של מוסלמים צפונית אלינו ממש בימים אלו.

MOBY 16 בדצמבר 2016

קודם כל לא כתבתי על המוסלמים צפונית אלינו. ובכלל כתבתי על כך שאפילו את ההודנה המפורסמת ושאר מילים בערבית להפסקות אש (שאנשי בנט ועוד כמה כל הזמן מזהירים מפניה) למד מוחמד (כמו עוד כמה ממינהגי איסלם) מהתורה שלנו.

איציק 18 בדצמבר 2016

"טמבל" אינו שיר של ארקדי דוכין, זהו תרגום וביצוע מסורס של השיר של ולדימיר ויסוצקי. לפחות היה לו מספיק שכל לכתוב שהוא לא המקור (אולי חבל שעשה זאת, כיוון שהוא כל-כך הרבה יותר גרוע מהמקור, שעדיף היה לא לדעת). למי שמסוגל להבין את המקור: https://www.youtube.com/watch?v=5c82MlC4YOo

MOBY 18 בדצמבר 2016

תודה

אריאל 18 בדצמבר 2016

מעבר לזה שזאת האג'נדה שלך,
אין לזה באמת תימוכין מפסוקי התורה, להפך.
התורה מספרת שיעקב פחד מאוד מהמפגש עם עשיו ומפרטת את ההכנות שלו כל שליחת 4 משלחות שונות לפני המפגש וכולל הברחת המשפחה אל מעבר לנהר ועוד. לא דובר על שנאת האחר ואין לזה מקור חוץ מהאג'נדה שלך.
אני מכבד את האג'נדה שלך או של אחרים אבל כאן מדובר על פרשת השבוע ואני רואה טעם לדון בה אם מראש לא מתייחסים אליה.

שמעון ולוי הם היוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל כפי שדי ברור.
להגיד שהמוסלמים למדו מאיתנו… אמרתי כבר אג'נדה.

צביקה 18 בדצמבר 2016

עזוב, מדובר פה בבחור שמרוב "אהבה" כלפיי אחרים הוא מאשים אותם בשנאה.

אריאל 18 בדצמבר 2016

יש פה כמה שאוהבים לאהוב.
אין כמו אהבה.

צביקה 18 בדצמבר 2016

מסקרן רק מי המוחמד שלהם?

Amir A 16 בדצמבר 2016

סוארס, מבני עשיו?

איציק אלפסי 16 בדצמבר 2016

יש מצב :)

רינוס מיכלס 16 בדצמבר 2016

ידעתי ששכחתי מישהו אחרי דראקולה ומייק טייסון …

ובקשר לסדרת המאמרים הזו – כאחד שלא ממש עניין אותו אף פעם כל העניין עם האלוהים הזה , עם היחסים , הסיפורים והסיבות שבינו לבין עם ישראל ( ולהפך ) , או עם עמים ואלים אחרים ,
אני מוצא את עצמי לראשונה בימי חיי ,
מתוודע לסיפורים האלו ,
ומרגיש לי נעים ( במיוחד כשזה בא באווירת שישי … ) ומפרה , לקרוא כשזה מוגש בצורה כזאת פשוטה , מסבירה , מכילה ולא מוחלטת , מונגשת ובחצי קריצה כדי לקשר את הסיפור / הכתוב לימי זמננו ,
במקום בצורה הכל כך מעייפת , טוחנת , מאיימת , מקובעת , מוחלטת , וחסרת הנגשה – כשזה הגיע , ומגיע ( וגם ימשיך להגיע ) ממשרד ה – " חינוך " לכל דורותיו

מיזם יפה

איציק אלפסי 17 בדצמבר 2016

תודה

אריאל 18 בדצמבר 2016

גדול אמיר !
בדמיון שלי עכשיו עשיו מתקבע עם פרצוף של סוארס…

אמוץ כהן-פז 16 בדצמבר 2016

א. תודה איציק.
ב. וַיִּשְׁאַל יַעֲקֹב, וַיֹּאמֶר הַגִּידָה-נָּא שְׁמֶךָ… יעקב הוא בסך הכל דור שלישי למהפך האמוני, המציאות של השבט מוקפת באלים אחרים, נושאי שמות וצורה וגם מאות שנים מאוחר יותר (עד היום למעשה?) האל האחד לא יצליח להתנחל לחלוטין בלבבות העם בו בחר.

איציק אלפסי 16 בדצמבר 2016

נכון. נרחיב על זה יותר כשנגיע לחטא העגל.

no propaganda 16 בדצמבר 2016

היחס של יעקב לעשיו שוב מראה עד כמה הוא אדם שפל. עשו על אף מה שיעקב עשה לו, קודם כל מתייחס ליעקב כמו אל אחיו ומחבק אותו אחרי שלא ראה אותו זמן רב, יעקב לעומת זאת מתייחס לעשו כמו ליריב פוליטי שצריך לתת לו מתנות כדי שלא יכעס( כאילו שמתנות יכולות למחול על המעשה השפל שלו).
היחס של יעקב למשפחתו מתבטא שוב ביחס שלו למה שקרה לדינה, שבמקום לשלוח את בניו לנקום או לנקום בעצמו הוא כמעט ומבטל את מה שקרה.

austaldo 16 בדצמבר 2016

פרשת דינה היא ככל הניראה לא מיקרה אונס אלא יותר כמו סיפור רומיאו ויוליה.
המילה "ויעניה" נאמרת בהקשר הזה במיקרא כשהאישה היתה בתולה, למה דווקא בסיפור הזה ההקשר שונה? רוצים לקרוא תיאור של אונס במיקרא, תקראו את סיפור אמנון ותמר.
כששכם וחמור באים לבקש את דינה מיעקב הוא אומר "הרבו עלי מוהר" – ככה מנהלים מו"מ? רק אם אתה ממש מאוהב, אנס לא מדבר ככה.

בני 17 בדצמבר 2016

מה פשר סדרת הטורים המגוחכת האלה בדה באזר? זה אתר ספורט או אתר של החזרה בתשובה?

שמעון כסאח 17 בדצמבר 2016

תרבות.

קירקגור 17 בדצמבר 2016

חזרה בספורט

shadow 17 בדצמבר 2016

חזרה בתשובה הוא דבר אקטיבי ואם אתה לא אידיוט, אין לך ממה לפחד שיחזירו אותך בתשובה.
מצד שני רשמת "סדרת הטורים המגוחכת האלה" אז אני לא סגור לגבי האידיוט.

אמוץ כהן-פז 17 בדצמבר 2016

בני צודק!
עובדה, איציק (לפידות) וצביקה נעלמו. מסקנה, איציק הוחזר בתשובה.

איציק 18 בדצמבר 2016

לכול שבת יש מוצאי שבת…

צביקה 18 בדצמבר 2016

אני חשבתי שזה הפוך. :-)

Trailblazer 18 בדצמבר 2016

רגע רגע,יצא חוק המחייב לקרוא את כל הפּוסטים בדה באזר ולא הודיעו לי?

איציק 18 בדצמבר 2016

יש לי בעיה עם הפרוש שיעקוב נלחם עם אלוהים ויכול לו. אל כל יכול שמסוגל להשמיד את כל העולם במבול, להשמיד את סדום ועמורה בלי למצמץ פתאום לא יכול ליעקוב? מצד שני אלוהים הוא משהו לא קונסיסטנטי עם פיצול אישיות שבהחלט יתכן והמאבק ביעקוב בא לו ביום רע כשלא היה בכושר ולא היה לו חשק.
הסיפור של מעשה דינה נראה לי כמו המשך ישיר להתנהגות אבותיו אברהם ויצחק אשר לא היססו להציע לנשים שלהם לזרים, כך ליעקוב לא כל כך הפריע מה שעשו לביתו, או לפחות לא חשב שזה ראוי לאיזו תגובה חריפה, שהוא עוד כואס על בניו כי נקמו. לא שאני מצדיק את חומרת ואופן התגובה, אבל הייחס של האבות לנשים לא נראה משהו להתגאות בו. כנראה הזלזול הזה בנשים נקלט היטב בקהילות החרדיות.

MOBY 18 בדצמבר 2016

ובקהילות של חובשי הכיפות בזמננו אנו?
תראה לאיפה השיח מדרדר, גובה הברך והופעת ילדות בנות 12….

איציק 18 בדצמבר 2016

אין שום בעיה עם גובה הברך. הבעיה היא עם גובה החצאית.
ד.א.: לא מפריע לי אם יהיה קוד לבוש, זה קיים בהרבה מקומות, רק הוא צריך להיות הגיוני ולשני המינים. לא נראה לי שלהסתובב עם סנדלים וטריקו אצל הגברים זה בסדר. אם כבר מעדיף בחורה מטופחת עם חצאית קצרה שמכבדת את המקום, מאשר את השלוחים הללו.

צביקה 18 בדצמבר 2016

למה לי דווקא כן יש בעיה עם גובה הברך.
לגביי הד.א. – בלי שמץ של ציניות – אתה צודק.

איציק 18 בדצמבר 2016

:-)
עכשיו פרט את עיניין הברך.

צביקה 18 בדצמבר 2016

התקלת אותי.

איציק 18 בדצמבר 2016

תעשה לה מי שברך

Shadow 18 בדצמבר 2016

שלא תפול ותקבל מכה בברך

צביקה 18 בדצמבר 2016

אמן. וכן למר.

צביקה 18 בדצמבר 2016

כרגיל פוסט יפה מאוד איציק. תודה.
ובבקשה אל תנסה להחזיר בתשובה את SHADOW, יש לנו מספיק ממורמרים גם ככה.

Shadow 18 בדצמבר 2016

אני נשמע לך ממורמר?

צביקה 18 בדצמבר 2016

חס וחלילה, אתה?? ממורמר?? כנראה התבלבלתי בינך לבין זה שקרא לקבוצת אנשים מסויימת אדיוטים.

Shadow 19 בדצמבר 2016

אני לא מבין איך לקרוא למישהו אידיוט, בטח אם המעשה שהוא עושה הוא מנוגד לשכל הישר, מעיד עליי כממורמר?

הוא אולי מעיד עלי כישיר, כגס רוח, כתוקפני, אבל לא הבנתי את המירמור.

בכל מקרה אם היית מכיר אותי הדבר האחרון שהיית חושב עליי הוא שאני ממורמר.

צביקה 19 בדצמבר 2016

גס רוח ותוקפני זה ברור, לא צריך אותי בשביל זה.
אני משער שהסיבה שאתה מכנה אותם אדיוטים נובעת מהחשש שיהיה להם השפעה עליך, וברגע שאתה מכניס לך לראש שהם אדיוטים, ומשכנע את עצמך כל פעם מחדש אתה מונע את זה.
לגביי המירמור אז אכן אינני מכיר אותך אישית, אבל מבין דבריך ניכר מירמור קל, אינני יכול להסביר איך ולמה, אבל אם זה מפריע לך אני מוכן להתנצל.

shadow 20 בדצמבר 2016

ממש לא מפריע.
אי אפשר לשכנע מישהו בר דעת להאמין באגדה.

אגדות זה משהו שהוא טוב בגיל ילדות. אדם בוגר שמאמין באגדות הוא או בעל בעיה נפשית, או בעל בעיה שיכלית או שהוא משקר לאחרים או שהוא משקר לעצמו.

אגדת הכוח העליון המעורב והמתערב היא אגדה שלא עובדת בעולם המציאות ומעולם גם לא עבדה ואין גם שום הוכחה לקיומה.
לכן היא מוגדרת כאגדה כמו כל אגדה אחרת.
אתה יכול להפוך את זה איך שאתה רוצה אבל אין שום דבר במציאות האובייקטיבית שמצביע על קיומו של כוח כזה בדיוק כמו שאין לגבי זאוס או קוקולקאן.

בחזרה לאידיוטים, אם נולדת לתוך זה, אז מילא, ידוע שהרגלים מהילדות מושרשים מאוד עמוק ולכן יש איזושהי נסיבתיות, למרות שאני חושב שאדם בוגר שלא מוותר לעצמו מבין שעבדו עליו.

מי שבוחר להיכנס לזה היום ב2016 בואכה 2017 הוא פשוט אידיוט. אתה יכול שלא לאהוב את זה אבל אני שמעתי שעידן הפוליטקלי קורקט נגמר.

אני חושב שרק בגלל סיבות היסטוריות אנשים דתיים לא נחשבים כיום למשוגעים. הרי כל אדם שיבוא ויטען שהוא פועל על פי צו של איזו ישות דימיונית יזוהה בוודאות כמשוגע אלא אם כן הוא מדבר על אלוהים וגם אז זה עובד לו רק אם לא נעשתה עבירה כל שהיא, כי בבית משפט גם אלוהים לא קיים.

צביקה 20 בדצמבר 2016

לטעון שכולם משוגעים חוץ ממך זאת טענה מאוד עמוקה.
אין לי מושג איפה אתה גר, אבל אם אתה גר בישראל אני ממליץ לך לברוח מבית המשוגעים הזה מיד.

Shadow 20 בדצמבר 2016

איפה ראית שרשמתי שכולם משוגעים חוץ ממני?

שמע זה מתחיל להיות שיח חרשים. אני מקווה שאתה לא מדמיין דברים שאני אומר כמו שאתה מדמיין דמויות מטאפיזיות בשני המקרים אין הוכחה לקיומם.

צביקה 21 בדצמבר 2016

תרשה לצטט את כבודו "אני חושב שרק בגלל סיבות היסטוריות אנשים דתיים לא נחשבים כיום למשוגעים".

Shadow 21 בדצמבר 2016

יש לך כשל לוגי בהבנת הנקרא

עד כמה שידוע לי לא כל האנשים בעולם דתיים.

אז כנראה שיש עוד כמה אנשים לא משוגעים חוץ ממני.

בכל מקרה גם הטענה עצמה אינה מעידה עליי כלא משוגע.

צביקה 20 בדצמבר 2016

למעשה יש צדק בדבריך, כנראה שאני באמת אידיוט, עובדה שאני מנהל את הוויכוח הזה איתך.

Shadow 20 בדצמבר 2016

אני לא רואה פה שום ויכוח אני רואה פה דיון אבל אם אתה לא מעוניין בו (ברור למה) פשוט אל תשתתף בו.

הפאסיב-אגרסיב שלך לא עושה עלי רושם ונראה לי מאוד ילדותי בדיוק כמו האמונה שלך.

צביקה 21 בדצמבר 2016

תשמע רב ייד, אין לי בעיה להתכווח או לדון עם כל אחד שמכבד אותי ואת דעתי (גם אם ממש לא מסכים איתה), ניהלתי פה דיונים על גביי דיונים עם רבים וטובים, משום מה צורת הביטוי שלך מאוד לא מוצאת חן בעיני ולכן אני מעדיף להימנע ממנה, אם אתה מעוניין בדיון מעמיק אינטלגנטי ומכובד אני אשמח, אם לא אז שיהיו לך חיים יפים וטובים, ושתלמד לכבד את האחר ואת דעתו.

Shadow 21 בדצמבר 2016

למה אתה חושב שאני לא מכבד אותך? כי אני אומר דברים קשים? כי אתה לא אוהב את מה שאני חושב על דתיים?

לקרוא דברים מדף זה לא אותו הדבר כמו לשמוע אותם פנים מול פנים. בשיחה אני לא חושב שהיית מרגיש שאני לא מכבד אותך.

אני בהחלט יודע שאין לי הרבה כבוד לדת כי אני פשוט לא מוצא הגיון בלכבד כל שטות שקיימת בעולם ודת מבחינתי היא שטות של עידן ישן שכבר צריך לחלוף מין העולם. אין בה צורך, אפשר לנסח קוד אתי שיותר מתאים לתקופתנו, עם עדיפות ליותר אוניברסלי, אין צורך בדמויות מדומינות בשביל לייצר אנושות מוסרית יותר עובדה שזה לא עובד עכשיו כשיש כאלה ואולי בגלל שיש כאלה.

אני לא מדבר ספציפית על יהדות אני מדבר על דת ככלל.

דרך אגב, או שלא, דת ואמונה הן שני הפכים, שכן דת היא ציבורית ואמונה היא פרטית.
אמונה היא מטא פיזית ודת היא פיזית ולכן אין לדת שום זכות לכפות עצמה במרחב הציבורי, אפשר לדון עליה, את הפרקטיקות שכל אחד ישמור לעצמו.

נ.ב

תוסיף לפני כל טענה -לדעתי-, שלא ישתמע שזו קביעה.

Shadow 21 בדצמבר 2016

נ.ב 2

אם להשתמש במילים בוטות יותר, דת היא השחתה של האמונה.

Amir A 18 בדצמבר 2016

שאלה קצת ברצינות. הניקוד, באיזו תקופה של ההיסטוריה של העברית הוא הופיע?

7even 18 בדצמבר 2016

פוסט יפה מאד. המשך כך.

Comments closed