פרשת משפטים – חקיקה חברתית

קודם כל תהיה בנאדם

צילום: הדר אלפסי
צילום: הדר אלפסי

כִּי תִקְנֶה עֶבֶד עִבְרִי, שֵׁשׁ שָׁנִים יַעֲבֹד; וּבַשְּׁבִעִת–יֵצֵא לַחָפְשִׁי, חִנָּם.

רמב"ם, הלכות עבדים א', ז':

"כל עבד עברי אסור לישראל שקנהו להעבידו בדברים שהם מיוחדים לעשות העבדים, כגון שיוליך אחריו כליו לבית המרחץ או יחלוץ לו מנעליו, שנאמר: "לא תעבוד בו עבודת עבד". אינו נוהג בו אלא כשכיר – שנאמר: "כשכיר כתושב יהיה עמך". ומותר לספר לו שערו ולכבס לו כסותו, ולאפות לו עיסתו; אבל לא יעשנו בלן לרבים, או ספר לרבים, או נחתום לרבים."

זאת אומרת, זה שמישהו עובד אצלך לא אומר שקנית את הנשמה שלו.

וְגֵר לֹא-תוֹנֶה, וְלֹא תִלְחָצֶנּוּ:  כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם.

המושג "לא תונה" מתפרש בגמרא בבא מציעא נ"ח ע"ב:

"באונאת דברים הא כיצד?

אם היה בעל תשובה, אל יאמר לו: זכור מעשיך הראשונים;

אם היה בן גרים, אל יאמר לו: זכור מעשי אבותיך;

אם היה גר ובא ללמוד תורה אל יאמר לו: פה שאכל נבלות וטרפות, שקצים ורמשים, בא ללמוד תורה שנאמרה מפי הגבורה?

אם היו ייסורים באין עליו או אם היו חולאים באין עליו, או שהיה מקבר את בניו, אל יאמר לו כדרך שאמרו לו חבריו לאיוב: "זכר נא, מי הוא נקי אבד ואיפה ישרים נכחדו?"

רוצה לומר, זה שאתה מקיים כמה מצוות מהשולחן ערוך לא הופך אותך למחשב חישוביו של בורא עולם ולא מקנה לך את הזכות לחלק ציונים לאנשים אחרים ולהחזיק מעצמך טוב מהם.

לֹא-תִהְיֶה אַחֲרֵי-רַבִּים, לְרָעֹת; וְלֹא-תַעֲנֶה עַל-רִב, לִנְטֹת אַחֲרֵי רַבִּים–לְהַטֹּת.

רש"י על אתר:

"לא תהיה אחרי רבים לרעות": אם ראית רשעים מטין משפט, לא תאמר: הואיל ורבים הם הנני נוטה אחריהם. "ולא תענה על ריב לנטות אחרי רבים להטות" – ואם ישאל הנידון על אותו המשפט, אל תעננו על הריב דבר הנוטה אחרי אותן רבים להטות את המשפט מאמתו, אלא אמור את המשפט כאשר הוא, וקולר יהא תלוי בצוואר הרבים."

ומוסיפה בעניין זה נחמה לייבוביץ':

"יש להבליט את הרעיון המודגש בדברי רש"י – שאין על האדם להתחמק מאחריות אישית, שאין על הדיין להימנע מהביע את דעתו גם נגד הרבים, גם במקום שידוע וברור שלא תתקבל דעתו, גם אם ברור לו שהוא רק ישניא עצמו על אותם רבים באשר אינו "משתף פעולה" איתם ובין כך ובין כך לא יתקן שום דבר ולא יועיל – כי דעתו לא תתקבל – ואפילו הכי יש לו לומר את הנראה בעיניו."

ונדמה לי שאת הרעיון הזה אפשר ורצוי להרחיב גם מעבר לדיני משפט: שאפילו אם אדם נמצא בדעת מיעוט ורוב הציבור חושב אחרת ממננו, מחובתו המוסרית לומר את דעתו ולדבוק בה. גם אם יש בכך מחיר חברתי של הוקעה ונידוי. ואין הוא יכול להסתתר מאחורי התירוץ ש"ממילא אני לא אצליח לשכנע אותם".

שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת–לְמַעַן יָנוּחַ, שׁוֹרְךָ וַחֲמֹרֶךָ, וְיִנָּפֵשׁ בֶּן-אֲמָתְךָ, וְהַגֵּר.

כותב רבי אליהו בן אמוזג:

"ראה דברי תורה מה נעמו! ועד כאן הגיעו רחמיה לחוס על העבד ועל הגר עד לעשות מהם תכלית וטעם שביתת היום השביעי. והאור הזה הופיע על ראשי פילוסופי יוון ובתוכם אריסטוטליס (אריסטו) כשכתב: "הקרבנות והחגיגות עיקר התייסדם בעבור העבדים יותר מבעבור האזרחים החופשיים".

מילא זה שאתה רוצה לפתוח את העסק בחג, שבת ויום טוב שני של גלויות כדי שהקופה תדפוק, אבל לאנשים שעובדים אתך, כולל השור והחמור, מגיעה מנוחה. מגיעים תנאים סוציאליים. הטמעות שלך ידידי, לא על הגב שלהם.

רֵאשִׁית, בִּכּוּרֵי אַדְמָתְךָ, תָּבִיא, בֵּית יְהוָה אֱלֹהֶיךָ; לֹא-תְבַשֵּׁל גְּדִי, בַּחֲלֵב אִמּוֹ.

תמיד יש לי את הקטע הזה כשאני בחו"ל ויושב לאכול עם חברים לא יהודים. את העניין עם החזיר הם עוד איכשהו מבינים. הם אפילו יודעים להסביר שחזיר היא חיה מלוכלכת שנדבקת בקלות במחלות ויש באיסור מסוג זה טעם בריאותי. בטח כשהוא ניתן בתקופה שבה הרפואה הווטרינרית לא הייתה מפותחת.

אבל את הקטע עם ה"Wthout cheese" הם לא מבינים. "אתה לא אוכל גבינה?". "לא, אסור לנו לערבב בשר עם שום דבר חלבי". "למה?!!" וכאן אני מגלגל עיניים כי באמת אין לי תשובה הגיונית "כי ככה כתוב אצלנו". ואז אני מקבל את המבט של "וואלה איציק… אנחנו לא מכירים אותך בתור אחד שעושה מה שכתוב רק בגלל שכתוב."

אלא שכך כותב רבי אברהם אבן עזרא:

"ואין לנו צורך לבקש מה טעם איסורו, כי נעלם מעיני הנבונים. אולי היה כי אכזריות לב הוא לבשל הגדי עם חלב אמו. כדרך "ושור או שה אותו ואת בנו לא תשחטו ביום אחד", וגם "לא תיקח האם על הבנים" (מצוות שילוח הקן)".

וזה מקסים בעיני. שהתורה לא מצפה מאדם להיות לא אנושי, דרך הטבע שאדם אוכל חיות. אבל גם בדרך הטבע יש מותר האדם מן הבהמה. וגם כשאתה עושה את זה, אל תעשה את זה באכזריות ותשמור על מידה של אנושיות.

שבת שלום.

היה אופסייד - ארם אבירם
'בצריפים' - סיפור לשבת

59 Comments

אמיתי 24 בפברואר 2017

ולמה מותר לאכול עוף בביצת אימו?..
שואל ברצינות

אמיתי 24 בפברואר 2017

זה חלאל לא?…….

אסף the kop 24 בפברואר 2017

זאת עטיפה נוראה של להקה שרק בני בטח מכיר.
שלא במפתיע, הם גרמנים.

רותם 24 בפברואר 2017

כה אמר קורט קוביין
״זה בסדר לאכול דגים כי אין להם רגשות״

ליצ'לופ 24 בפברואר 2017

בציניות, כמובן
(*********************************)

איציק 24 בפברואר 2017

שאלה: שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת–לְמַעַן יָנוּחַ, שׁוֹרְךָ וַחֲמֹרֶךָ, וְיִנָּפֵשׁ בֶּן-אֲמָתְךָ, וְהַגֵּר.
האם פסוק זה אומר שכולם צריכים לנוח באותו יום השבת? אני יכול לעבוד ראשון עד שישי, ולנוח עם עובדי בשבת, ומישהו אחר יעבוד שלישי עד ראשון וינוח עם עובדיו בשני. היכן הכלל המחמיר שכולם, כל עם ישראל חייבים לנוח באותו היום?

אריאל 24 בפברואר 2017

תענוג לקרוא. עוד פוסטים כאלה בבקשה.
משהו בנוגע להטייה החברתית – הטייה חברתית היא יחסית לסביבה שלך.
למשל אין יותר קונפורמיסט מאומן נון קונפרמיסט. למה ? כי כל האמנים תופסים את עצמם מעצם הגדרתם כעצמאיים, מרדנים וכו' לכן דווקא לאחד כזה המרידה תהיה לא למרוד (ואז יצטרך להתמודד עם לגלוג האמנים ה "עצמאיים").
על אותו משקל אוהד הפועל שאוהב את שמעון מזרחי. או אוהד ביתר שמעודד את קדייב וסדייב.

אריאל 24 בפברואר 2017

תיקון: לא על אותו משקל אלא על המשקל ההפוך כמובן. התכוונתי לומר שאלה דוגמאות להליכה נגד הזרם.

אמיתי 24 בפברואר 2017

אני אוהד הפועל שמעודד את קאדייב וסדייב. זה נון קונפורמיסטי?

איציק 24 בפברואר 2017

נראה אותך אוהד הפועל שמעודד את מכבי.

אמיתי 24 בפברואר 2017

אז תתפלאי……

איציק 24 בפברואר 2017

אתה נון קונפורמיסט!

אריאל 24 בפברואר 2017

אני בחיים לא אגיד לאוהד הפועל שהוא קונפרמיסט. גם ככה יש לכם על הראש.
תרגעו עונה שתיים ונדבר על זה :-)

אמיתי 24 בפברואר 2017

אני גם אמן!!!……

איציק 24 בפברואר 2017

עוד מעט נגיה שאתה אחות לחמניה…

אמיתי 24 בפברואר 2017

אני שוקל לבקש מהאחראי על האינטרנט לחסום אותך מלהגיב לי. קווים אדומים וזה

אלון 24 בפברואר 2017

כמו פציפיסט שאוהב מלחמות או נזיר שמזיין

באבא ימים 24 בפברואר 2017

שלחתי תגובה שזוהתה כספאם. אז רק שולל אפשרויות

באבא ימים 24 בפברואר 2017

טוב, זה עבר אז אנסה שוב-

דיני עבד עברי -ליהודים בלבד.

שבת- אני חייב לומר שזה קצת מעייף כשמזכירים לנו את העקרון הסוציאלי שביום המנוחה השבועי. יש מישהו שלא יודע את זה? אבל זה עוד החלק הפחות בעייתי- תחשוב על בני ישראל במדבר בקור כלבים שהמדבר יכול לסדר לך ואסור להם להדליק אש (חשוב לציין- האיסור על הדלקת אש הוא לא השחתה הלכתית של ציווי מוסרי בבסיסו, את זה נשמור לקטע עם הגדי בחלב אימו, האיסור על הדלקת אש הוא איסור מדאורייתא), מה סוציאלי בזה? גם זה נגד טמעות?

גדי בחלב אימו- אולי הדוגמה המובהקת ביותר של השחתה הלכתית של ציווי מוסרי. כשאתה כותב על האבסורד שבסיפור המקראי (נניח פרשת המבול) אחת מן התשובות שאתה מקבל זה ״אתה לא צריך לקרוא את זה ככה. זה לא כתוב כפשוטו, זה נועד להעביר מסר…״ והנה הולכת היהדות וגם היום במאה ה- 21 מראה שהיא הפנימה את המסר. אחרי הכל יש פה פסוק שנועד להעביר מסר של חמלה אנושית. איזה ביטוי גדול יותר לרחמנות היהודית, לחסד היהודי, לטוב הלב היהודי מאשר לחכות שש שעות בין הסטייק לקפוצ׳ינו. ואוי ואבוי אם תפספס בדקה! בתסריט האופטימי לא תזכה לעולם הבא. בתסריט הפסימי תזכה ליסורי נצח.

אני מבקש לקרוא את כל מה שכתבתי במסננת של הכלל ״לא תהיה אחרי רבים…״ אחרי הכל התורה מצווה עלינו לקרוא לבולשיט בולשיט. האין זה האימפרטיב הקטגורי שלנו?

אריק 24 בפברואר 2017

יש שטוענים שהכוונה היתה לא לאכול צאצא יונק בגלל הסבל נגרם לאם. כשהגדי נגמל זה הגיל הצעיר ביותר לאכול אותו. חייב לומר שההסבר הזה הור הכי הגיוני בעיניי ואם זאת היתה הכוונה מצחיק כמה רחוק הגיעו משם.

yaron 24 בפברואר 2017

נראה לי שלזה באבא התכוון.
וזה באמת מעניין כי אם החליטו שהאיסור הוא על אכילת בשר עם חלב, האם למעשה התירו לאכול גדי יונק העיקר שזה בלי חלב?
מקווה שמישהו יוכל לענות האם נמנעים מכל הפרשנויות או שהלכו רק על בשר וחלב.

אריק 24 בפברואר 2017

ומפרידים עגל יונק מפרה חולבת אחרי כמה שעות…אבל זה כמובן כשר.

yaron 24 בפברואר 2017

מסכים לגמרי.
אם מישהו מתיימר לתת הכשר ולא משנה אם זה השכר כשרות או הכשר וטרינארי, צער בעלי חיים חייב להיות הבסיס שלו.

צור שפי 24 בפברואר 2017

ממליץ לקרוא את "לאכול בעלי חיים" של ג'ונתן ספרן פוייר (ואגב, לא ממליץ בכלל על הרומן האחרון והמאכזב שלו "הנני" שהופיע עכשיו בעברית). אותי הוא שיכנע שהימנעות מאכילת בעלי חיים היא ההתנהגות המוסרית הנכונה בשני הבטים: האחד – הסבל הנורא שנגרם לרובם המכריע של בעלי החיים המיועדים לאכילה בגלל התנאים המחרידים בבתי הגידול שלהם. השני – הנזק הכבד שהתעשיה הזו גורמת לסביבה. העובדה שלא תרגמתי את התובנה הזו להתנהגות מעשית ואני ממשיך לאכול בעלי חיים היא לגנותי ומעידה על עצלותי וחולשת האופי שלי.

איציק 24 בפברואר 2017

האם זו תגובתך האמתית או שזה ספאם?
;)

באבא ימים 24 בפברואר 2017

זה מתחזה. אבל הוא עשה את זה ממש טוב.

איציק 24 בפברואר 2017

האם בין התחזות רצינית עם בשר להתחזות חלבית יש להמתין 6 שעות?

צור שפי 24 בפברואר 2017

באבא, זה ממש אני.

איציק 24 בפברואר 2017

ואיך נדע שזו תגובתך או של המתחזה?
אתה צריך להציע משהו שרק אתה ומנויי דה באזר יכלו לדעת ולא כל אחד אחר כולל המתחזה (בהנחה שהמתחזה הוא לא מכוחותינו).

צור שפי 24 בפברואר 2017

אני חושב שבני רואה את כתובות המייל ויכול לדעת.

איציק 24 בפברואר 2017

אז עכשיו צריך להמתין לאישור של בני ;)

באבא ימים 24 בפברואר 2017

צור, נראה לי שהיה כאן קצר בתקשורת. הנה מה שאני מבין שקרה. שלחתי תגובה שנדחתה כי המערכת חשבה שזה ספאם. שלחתי תגובה נוספות לראות שזה עובד. משזו עברה בהצלחה, שלחתי את התגובה שהתכוונתי לשלוח מלכתחילה.

אז הגיעה התגובה של איציק שאני חשבתי, שכוונה אלי. בגלל הסדר של מערכת התגובות היא הופיעה מתחת לתגובה שלך. התגובה של איציק היתה ״האם זו תגובתך האמיתית או שזה ספאם״ והשבתי ״זה מתחזה אבל הוא עושה את זה ממש טוב״ רק איציק יודע למי מאיתנו הוא הגיב.

איציק 24 בפברואר 2017

מאפה אני צריך לדעת, למה בסוף עלי מפילים ת'תיק ;)
אבל אם כבר התיק עלי, אסביר: זמן קצר לפני שצור פרסם תגובה זו, הוא פרסם בפוסט אחר תגובה שהמערכת זיהתה אותו כספאם (אני כבר לא זוכר באיזה פוסט). תפסתי טרמפ על התגובה ההיא השלכתי אותה לפוסט זה והחלטתי לברר האם גם פה הוא ספאם. אתה באבא הגבתה לתגובה שלי, שגם אם לא בכוונה הייתה מתאימה. ככה זה כאשר יש בעיות במערכת התגובות. הכל משתבש.

אמיתי 25 בפברואר 2017

עברת בהצלחה את המבחן לדוברות המשטרה איציק

איציק 25 בפברואר 2017

אני מעדיף להיות הדובר של ארדן.

סהר 24 בפברואר 2017

צור, זה שאתה אוכל בשר לא מעיד על עצלנות וחולשת אופי. הרב קוק מסביר את העניין בחזון הצמחונות והשלום.

no propaganda 24 בפברואר 2017

פעם כשקראתי את "מרכבות באלים", בזמן קריאת הספר, כל סיפור החוצנים נראה לי הגיוני לגמרי אבל אחרי שסיימתי נאלצתי לחשוב שוב ולחזור בי.

שתי הסיבות שציינת הן ממש לא סיבות להפסיק לאכול בשר, אלה סיבות להלחם על תנאי הגידול של בעלי החיים ועל איכות הסביבה.

אריק 24 בפברואר 2017

אויש זה אולי הסופר המעצבן בהיסטוריה… איכשהו כשקראתי אותו הרגשתי שהוא כותב לניו אייג`רים/אברי גלעדים של העולם. זה כמובן סובייקטיבי ובטח יש מי שחושב אותו דבר על סופרים שאני אוהב.
תעשיית המזון מן החי היא איומה. הצורך בחלבון איכותי עם זאת קיים אצלנו וטבעונות היא בחירה “לא טבעית“ ולכן קשה. (מבלי חלילה להכנס לויכוח על צדקתם)

yaron 24 בפברואר 2017

כמו ש-np כתב, את הבעיות האלה אפשר לפתור ע"י צמצום משמעותי בצריכה.
אני באופן אישי משתדל לאכול בשר פעם פעמיים בשבוע ולצרוך בשר מחיות שגודלו בתנאים נאותים. אותו דבר לגבי חלב וביצים.
לצמחונים אין בעיה עם חלבון מהחי אם הם אוכלים ביצים ומוצרי חלב.

לגבי מרכבות האלים – זה מבוא מצויין למי שרוצה לחקור את הנושא.

Ljos 24 בפברואר 2017

אז בגלל שהעלת את זה, כי זה טיעון שלטבעונים ממש נמאס לשמוע: הצורך בחלבון אצלנו בהחלט קיים, אך פחות ממה שאנחנו צורכים (פחות מגרם חלבון לכל ק"ג של אדם). אפשר בקלות להשיג מספיק חלבונים בעזרת דגנים וקטניות.

אריק 24 בפברואר 2017

זה ןיכוח מעייך אכן. המח לא עושה את הסטטיסטיקה הזאת כשהוא התקל במצבור של חלבון מו החי. זכר לתקופת הציידים/ לקטים.
לכן זה דורש מאמץ להמנע ולכן זה קשה. אין פה שפיטה של כלום.

yaron 24 בפברואר 2017

אין ספק שרוב בני האדם יכולים לחיות מצויין על תזונה טבעונית נכונה, השאלה היא אם יש בעיה מוסרית עם אכילת חלב וביצים מחיות שגודלו בתנאים אנושיים.
אני מכיר טבעונים שטוענים שלאכול דבש זה לא מוסרי.

Ljos 24 בפברואר 2017

השאלה היא אם יש דבר כזה לגדל יצור בשביל להרוג אותו בצורה אנושית.

yaron 24 בפברואר 2017

התכוונתי לגדל לצורך ביצים וחלב בלבד. למשל כמה תרנגולות שמסתובבות חופשי בחצר.

Ljos 24 בפברואר 2017

אה, הבנתי.
זה לא תקף בשום צורה לחיים שלי או לסגנון החיים שאני רוצה לעצמי (כפר קטן בערבה וכו'), אבל יש דיון קטן לגבי זה בין הטבעונים. יש כאלו שיסכימו איתך (כנראה שאני ביניהם), יש כאלו שחושבים שזה מגעיל (בעיקר כאלו שהרגילו עצמם לקשר בשר, חלב וביצים עם ניצול של בעלי חיים וסבל) ויש כאלו שעדיין יגידו שמדובר בניצול ולקיחת משאבים של בעלי חיים אחרים.
הבעיה היא שבצורה התעשייתית אין דברים כאלו. גם "ביצי חופש" הן לא באמת חופשיות.

אביאל 24 בפברואר 2017

מסכים, ההסבר כאן דיי פשוט, אם אפשר להימנע מהרג או לחלופין סבל צריך לעשות את זה – כל עוד היינו תלויים תזונתית במרכיבים כזן כדי להתקיים ולגדול היה לזה תקן מוסרי, היום ומוכיחים את טבעונים שחיים בדיוק כמו אוכלי בעלי חיים ותוצריהם, לכן דיי קשה להתווכח עם הגישה. ואני כמו צור וירון, מצד אחד מודע, מצד שני חלש אופי ומצד שלישי מנסה לצמצם, אולי זו הדרך.

אני מניח גם שבעוד מאתיים שנה (סתם ניחוש לגבי המספר) יסתכלו עלינו ויגידו הנה הברברים שהרגו ואכלו בעלי חיים.

בכל מקרה, יש כמה עקבי אכילס לתנועות הטבעונות, ראשית – הראו לאחרונה שגם לצמחים יש סוג של רגש, הם חווים סוג של כאב בעת שתולשים אותם (משפחת המצטלבים במיוחד אם אני זוכר נכון), ששאלתי טבעונית מיליטנטית שלומדת איתי לגבי זה – היא אמרה שזו סיבה מצוינת להפסיק את האנושות (חצי בצחוק וחצי אמת).

עוד נקודה, לפני כמה שנים התחילו ניסויים ביצירה של בשר מלאכותי, כלומר מבחינת המבנה התאי מדובר באותו בשר (כל מה שצריך זה כמה תאים שנלקחים בלי סבל מבעל החיים) ומיוצרים במעבדה, תוך חיקוי של ההתנהגות הטבעית, כלומר יהיה אפשר לייצר, לאכול ולהנות בעתיד (כנראה גם במחיר מופחת מהמחירים של היום) בשר\עוף\דגים וכו׳ מבלי לייצר סבל או הרג. כאשר שאלתי טבעונים לגבי זה חלקם אמרו שהם יאכלו, חלקם אמרו שהמרקם, הריח וכו׳ עדיין יגעיל אותם (לגטימי לחלוטין) וחלקם קראו לזה עדיין רצח (למרות שאין שום אלמנט של חיים עם מודעות בתהליך) האחרונים הם אלה שמראים שלא תמיד מדובר באיזה אנשים עם מוסר עליון אלא ביותר אנשים שאוהבים לערער סדר חברתי ולהיות קיצוניים תמיד, את אלה, לדעתי לפחות, צריך לגנות.

אמיתי 24 בפברואר 2017

חייב לשאול. איך מודדים רגש? בצמחים. ובבעלי חיים. ובבני אדם..
כל חומר כשמופעל עליו כח מגיב. איך יודעים שצמח סובל? נישמע
"פישי"..

אביאל 24 בפברואר 2017

אמיתי – אני חושב שלפי שחרור של חומר מסוים בתוך המערכת העצבית של בעלי החיים ואני לא יודע לגבי איפה זה משתחרר אצל צמחים ובכל מקרה כנראה צריך לחכות עם המחקרים האלה גם ככה, בינתיים זה צריך להישאר בגדר דיון תיאורטי.

אמיתי 24 בפברואר 2017

אוקי. איכשהו הדברים האלו נראים לי יותר כמו אינסטינקטים והתניות
מאשר רגש..אני אמשיך בינתיים לאכול גם את אלו וגם את אלו.
לדעתי הטיעון הכי חזק לצמחונות (או הפחתה בבשר) הוא הבריאותי לנו
בני האדם. וצריך לזכור שיש הבדלים גדולים בין בעלי החיים..

אביאל 24 בפברואר 2017

אמיתי – הצדקה בריאותית לא כל כך עובדת אצל בני אדם, תבדוק היסטורית מאיפה הגיעו שיעורי הרווחיות הגדולים ביותר של תאגידי המזון העולמיים ותראה, למרות שזה באמת קצת משתנה היום, החברות הבינו שהן יכולות לגזור קופון גדול עוד יותר על מוצרי בריאות.

אמיתי 24 בפברואר 2017

הצדקה שלנו לעצמנו לא כתאגידים.. להם בטח שאין מוסר.. יש להם רווח אוניברסלי

אמיתי 24 בפברואר 2017

ואגב הצדקה בריאותית יש ירידה מתמדת בעישון. סתם דוגמא

איתן 25 בפברואר 2017

החומר הזה שמשתחרר לרוב אצל בעלי חיים כאשר הם בדחק הוא הורמון קורטיזול.
דווקא קורטיזול אמור לגרום לבשר להיות רך יותר מכיוון שהוא חומר שאחת הנטיות שלו זה לגרום להרס של שריר.

עם כל הסבל של בעל החיים ,אני גם חושב על זה גם שאני מעניק לבעל החיים זכות אחר כבוד להיכנס אצלי לקיבה :)

חלאס עם גישת הכוסיות, פרות אוכלות עשב ושותות מים, גברים אוכלים בשר ושותים בירה ככה אמרו לי בבר בארגנטינה רגע לפני ששקלתי להזמין בירה מסוג קילמס(שלדעתי גם ילדים שותים אותה- משהו כמו 2% אלכוהול)

צור שפי 24 בפברואר 2017

מת על סטייק טרטר אבל מתכונים לא מעניינים אותי. מבחינתי העולם מחולק לאלה שמבשלים ואלה שאוכלים. אני בקבוצה השניה.

Ollie Williams 25 בפברואר 2017

אמשיך את הקו של באבא ימים ואגיד:
תודה איציק. פוסט נהדר שאין טוב ממנו להראות עד כמה הגלגול המודרני של הדת מדגיש את הטפל ומתרחק מן העיקר.

Decart 25 בפברואר 2017

אכן שכחנו את העיקר: ואהבת לרעך כמוך. חבל שכך!

אמיתי 25 בפברואר 2017

זה מעולם לא היה העיקר ביהדות. בטח לא במובן החילוני של הביטוי

Comments closed