פרשת תצווה – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

יופי אמתי מהו?

cohen

מי שטבע את המימרה "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" עשה את זה כנראה לאחר שטבע ב-101 הפסוקים של פרשת תצווה שמלאים בפרטים ופרטי פרטים של עבודת המשכן, עד לרמת הקפל במכנסיים של הכהן הגדול.

מעניין שלבריאת העולם הקדישה התורה 31 פסוקים. פחות משליש ממה שמוקדש רק בפרשה שלנו לתיאור עבודת המשכן. אולי בגלל זה העולם יצא כמו שיצא…

אם יש דבר שאני שונא זה את הפרטים הקטנים. אני איש של התמונה הגדולה. של הסיפור. בפרטים הקטנים אני הולך לאיבוד. את המשפט הזה "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" שמעתי אינספור פעמים ותמיד ביטלתי בזלזול.

אבל דווקא הפרשה הנוכחית גרמה לי לנסות להתעכב עליו.

כדי להבין את הכוונה של "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" צריך קודם כל להגדיר מה זה "אלוהים".

אני כמובן לא הולך לעשות את זה.

אבל לצורך העניין הנוכחי אני אתייחס ל"אלוהים" במובן של "אלוהי", על אנושי, מושלם.

עם כל חוסר חיבתי לפרטים הקטנים, עם השנים שמתי לב שככל שאני מבין יותר במשהו אני נהנה ממנו יותר.

ככל שהבנתי יותר את הטקטיקה של משחק הכדורגל נהניתי ממנו יותר. כך גם במשחקים מורכבים יותר, כמו פוטבול למשל. גם בתחומים אחרים, כמו אומנות, אוכל מוזיקה ובישול, ההתמצאות בפרטים שידרגה את החוויה מהתוצר הסופי.

יופי אמתי הוא אוסף של פרטים שיוצרים תמונה שלמה.

הרבה פעמים אנחנו נוטים ליפול בפח של יופי מתעתע – יופי שנראה כך מרחוק אבל כשאנו מתקרבים אנו רואים שהפרטים המרכיבים אותו בנאליים במקרה הטוב, או סתם מכוערים במקרה הרע.

מצד שני, יש גם את הנטייה לטבוע באמת בפרטים הקטנים. כי הנטייה הזו יש בה משהו מרגיע, מפחית חרדה. בתוך הפרטים הקטנים אפשר למצוא איזשהו הגיון וסדר. הם פחות מפחידים מהתמונה הגדולה. לכן אנשים שנמצאים בחרדה לא מודעת מפתחים OCD. זה מנגנון נפשי שנועד להפחית את החרדה ויצא משליטה.

אפשר לראות את זה גם אצל שחקני כדורגל. ישנם שחקנים שבמבט ראשון יכולים להיות מרשימים מאוד. בעיקר אלו שאנחנו נוהגים לכנות "שחקנים טכניים". אבל עם הזמן אתה לומד שהיעילות שצומחת לקבוצה מהטכניקה הזו קטנה מאוד. לרוב זה משום שאותם שחקנים מוגבלים מאוד בהבנה הטקטית של המשחק ולוקים ביסודות בסיסיים של המשחק שהעין פחות נוטה לתפוס במבט ראשון – כמו סגירה, לחץ, עצירת כדור ושחרור כדור, ומיומנויות בסיסיות של מסירה ובעיטה.

מצד שני, יש את השחקנים שצריך להסביר באותות מופתים את התרומה שלהם לקבוצה ש"לא נכנסת לסטטיסטיקה". ועל זה אני אומר: אם צריך להתאמץ כל כך להסביר לי למה זה טעים, זה כנראה לא טעים.

כדי להגיע לתוצאה סופית מרשימה צריך לצלול אל תוך הפרטים הקטנים ולא לטבוע.

המשכן היה בטח מאוד יפה.

שבת שלום.

התיקו ברוסטוב
לקראת הרטה ברלין - בורוסיה דורטמונד

11 Comments

רן 10 במרץ 2017

נקודה יפה.
דווקא לי מאודד מסתדר שךבניית המשכן מוקדש הסבר מפורט ולבריאת העולם כלום בכלום.
זה מדגיש את את העניין שביהדות אלוהים הוא לא המרכז באמת , אלא איך אנחנו מפרשים אותו ועובדים אותו.
הרעיון הזה מובא גם בסיפור תנורו של אכנאי בו העם אומר לאלוהים , אתה אןמנם בראת את העולם אבל הכל מרגע זה ענייני היום יום הם בבעלותנו ואתה לא צריך להתערב בהם

רן 10 במרץ 2017

החל* כמובן

אמוץ כהן-פז 10 במרץ 2017

קטלוג שאתה מחזיק ביד מודפס בהפרדה גבוהה, שלט באיילון מודפס בהפרדה נמוכה מאוד.
העולם נברא ברזולוציה נמוכה, בית המקדש נבנה בגבוהה.

איציק אלפסי 11 במרץ 2017

יפה. לא חשבתי על זה כך.

אמוץ כהן-פז 11 במרץ 2017

האמת, גם אני לא אבל הפוסט שלך ניער לי את הניירונים…

איציק 11 במרץ 2017

כשאני עם אשתי בחו"ל זה יכול להיות סיוט לשנינו. אני אוהב ללכת די מהר ולנשום את העיר, להרגיש אותה ככלל, ואשתי נעצרת ליד כל כימרה לבדוק במה שונה מקודמתה, כל ראש יצוק במרפסת מושווה לקודמו. בקיצור, היא רואה מעט מאד אך יכולה לתאר אותו בפירטי פרטים ולחייך מאושר. אני ראיתי המון, לא מסוגל כמעט לתאר כלום אבל מעביר המון תחושות. אפשר לומר שאצלנו אני בורא עולם והיא את המקדש בתוכו?
תודה איציק :-)

איציק אלפסי 13 במרץ 2017

תודה לך איציק. כתבת נפלא!

אריאל 12 במרץ 2017

יש יחסי גומלין בין המחשבה הראשונית לפרטים הקטנים. כשאתה מתכנן משהו בתחילתו הוא אמורפי. כשאתה מתחיל לרדת לפרטים אתה נאלץ לחדד את הנקודה ואז זה חוזר למחשבה. ככותב אתה בטח מכיר את זה גם בתהליך הכתיבה.
תודה על הפוסט. פורים שמח.

איציק אלפסי 13 במרץ 2017

אכן.
בשמחה. פורים שמח!

7even 12 במרץ 2017

יפה מאד!
רוצים עוד…

איציק אלפסי 13 במרץ 2017

תודה.
יהיה. יש עוד שלושים פרשות בערך..

Comments closed