gg1292848

כתבתי על זה בהרחבה כבר כאשר שפועל ת"א נכנסה לפירוק. הפועל התחילה לקרוס כאשר האוהדים התחילו לנהל אותה. פורמלית ומעשית.

אוהדים לא יכולים להיות מנהלים. יש כאן כשל אינהרנטי: אוהד נמצא במצב מנטלי הפוך לגמרי מזה של מנהל – הוא סובייקטיבי, אימפולסיבי, חושב מהבטן ולטווח הקצר. כל התכונות שלא הייתם רוצים במנהל של ארגון מכל סוג שהוא.

אם יש משהו שאוהדי הפועל ת"א בכל זאת יכולים לשאוב ממנו עידוד במצב העגום שהם נקלעו אליו זה מהדברים של אחד מהבעלים איציק ניסנוב בסיום משחק הירידה "האוהדים לא ינהלו יותר את הפועל". זאת התובנה החשובה ביותר שהוא היה צריך להגיע אליה. אם מאחוריה באמת מסתתרת כוונת פעולה אמתית, הפועל תוכל להפוך את המשבר הזה למנוף צמיחה מחדש. מעז יצא עבורה מתוק וכו'.

וברמה אישית – מן הסתם זה יכול להישמע מוזר שאני כותב את הדברים האלה כשאני בעצמי יו"ר של קבוצה אוהדים. אבל זו בדיוק הנקודה, שכדי להפוך למנהל טוב הייתי צריך לעבור תהליך שהיה מאוד קשה עבורי של הפיכה מאוהד למנהל. וזה אולי המחיר הגבוה ביותר ששילמתי בתפקיד. כי במהות שלי אני אוהד ואני אוהב להיות אוהד. אבל לא הייתה לי ברירה, והרגעים שבהם אני עושה עבודה פחות טובה זה הרגעים שבהם האוהד מהיציע המזרחי "בורח" לי.

*

אין שמחה כשמחה לאיד. זהו רגש אנושי טבעי שלא צריך להתנצל עליו. אבל מופע האימים של אוהדי מכבי ת"א אמש במושבה, יחד עם שירי האונס והגזענות שניתן היה לראות בסרטונים שפרסם ארגון הפנאטיקס מהחגיגות בכיכר רבין במוצ"ש (שהם כשלעצמם – החגיגות – לגיטימיות לגמרי ואם הייתי באזור הייתי אפילו מצטרף אליהם) מעידים על מה ששרון דוידוביץ' כינה הבוקר ב-Ynet בצדק רב "הלה פמליזציה של מכבי ת"א".

נכון, מדובר בחלק קטן מהאוהדים. אבל מספיק חלק קטן כדי להרוס מועדון מפואר. ראו פסקה א' של הפוסט הזה. ראו בית"ר. האחריות כאן מוטלת על הרוב הנורמטיבי של אוהדי מכבי. אנחנו איבדנו את בית"ר לא בגלל לה פמליה, אנחנו איבדנו את בית"ר בגלל שהרוב הנורמטיבי היה עייף וייגע, פחד להתעמת וסיפר לעצמו סיפורים שהיה לו נוח לספר לעצמו ש"זה רק קומץ", "הפועל יותר גרועים", "התקשורת השמאלנית מקצינה את זה" וכו'. שזה הכול נכון. אבל ממש לא עזר למנוע את העובדה שבסוף הפסדנו את המועדון שלנו לחבורת בריונים.

*

יובל נעים הוא כנראה, אם לנקוט לשון המעטה, לא הדימוי הראשון שיעלה לך בראש כשתחשוב על איש מקצוע רציני. הוא לא מדבר על כדורגל כאילו זה פיזיקה גרעינית, הוא נראה קצת כמו בעל באסטה, מיוזע, עצבני, יורק לתוך המיקרופון.

אבל יובל נעים עומד בכל הפרמטרים של מאמן כדורגל מעולה. הוא מצליח כמעט בכל קבוצה בה אימן להפוך את אוסף השחקנים לשלם הגדול מסכום חלקיו. הוא עומד בלחצים, לא מתפשר במילימטר על האמת המקצועית שלו, לוקח אחריות ומביא תוצאות.

כשהוא הגיע לאמן את בית"ר בזמנו חשבתי שזה מעיד כך שבית"ר כבר לא רואה עצמה כמועדון גדול. כיום אני יכול לומר שהוא אחד המאמנים הטובים שהיו בבית וגן בעשור האחרון.

שמחתי מאוד בשבילו במוצאי שבת. לאנשים שהולכים עם האמת שלהם כנגד כל הסיכויים ובסוף מנצחים יש לי פינה חמה מאוד בלב.

פרשת אמור - קידוש וחילול ה'
פרשות בהר-בחוקותיי - כולנו עבדים