lfc

מי שראה את שני המשחקים האחרונים של ליברפול יכול היה לחשוב שמדובר בשתי קבוצות שונות. בשבת מול קריסטל פאלאס הייתה זו קבוצה אנמית שהתקשתה להגיע למצבים וניצחה בקושי 1:0, בעוד הרביעייה אמש מול הופנהיים הייתה תאווה לעיניים.

כדי להבין מדוע ליברפול נראתה כל כך שונה בפער של ארבעה ימים צריך להסתכל על נתון אחד – אחוזי החזקת הכדור:

בשבת מול קריסטל פאלאס: 73%

אמש מול הופנהיים: 49%

כשיורגן קלופ נשאל במסיבת העיתונאים הראשונה באנפילד באיזה סגנון ליברפול שלו תשחק, הוא ענה ש"אני לא בטוח איך קוראים לזה באנגלית, אבל בגרמנית זה נקרא "משחק מעבר".

מי שזכר את דורטמונד של קלופ ידע בדיוק למה הוא מתכוון. קלופ הפך דורטמונד לאחת הקבוצות המצליחות באירופה בדיוק בזכות השיטה הזו – לחץ גבוה, חטיפות כדור ויציאה מהירה קדימה.

אין לי הסטטיסטיקה הזו, אבל לדעתי בקבוצות של קלופ התקפה אפקטיבית ממוצעת שמסתיימת בבעיטה לשער לא אורכת יותר מ-20 שניות. לאחר 20 שניות, אם לא נוצר מצב מסוכן, הסיכוי של ההתקפה להסתיים בכך יורד באופן דרמטי.

אפשר להניח שקלופ שכלל לכדי אמנות את סגנון המשחק הזה, מתוקף העובדה שלאורך הקריירה שלו אימן קבוצות שהיו נחותות יחסית באיכות השחקנים שלהם לקבוצות מולן ניסו להתמודד. זוהי השיטה היעילה ביותר לסגירת פערים איכותיים ובדיוק השיטה שהקנתה ללסטר את האליפות הסנסציונית שלה.

במשך ארבע עונות בתחילת העשור קלופ הצליח לשגע באמצעות השיטה הזו את הליגה הגרמנית. אבל אז הוא נחשף. הקבוצות בבונדסליגה הבינו שדורטמונד היא "וואן טריק פוני". מרגע שהם עשו את ההתאמות הנדרשות, דורטמונד איבדה את האפקטיביות והפכה מקבוצה שהייתה רחוקה כפסע מזכייה בליגת האלופות, לקבוצת שנלחמת על חייה בתחתית הליגה.

גם בליברפול השיטה של קלופ עבדה היטב בתחילה, אולם כפי שהיה ניתן לראות בחצי השני של העונה שעברה, גם קבוצות הפרמייר ליג בצעו מהר את ההתאמות הנדרשות וליברפול איבדה דרמטית את האפקטיביות שלה.

הקבוצות האנגליות שמגיעות לשחק מול ליברפול כיום מאטות ומצופפות את המשחק, משתדלות למסור כדורים בטוחים בלבד ומשאירות תמיד מספר רב של שחקנים מאחור. במקום לתקוף את ליברפול, למרות ההגנה החלשה יחסית שלה, הן נותנות לה להחזיק רוב הזמן בכדור בידיעה שככל שהיא מחזיקה יותר בכדור היא פחות אפקטיבית.

במשחק מסודר, וודאי ללא קוטיניו ולאלנה, אין לליברפול שחקן שיודע לפתוח הגנה במסירה חכמה בין שניים. אבל כשהמשחק נפתח ולשלישייה ההתקפית של ליברפול יש מרחבים להביא לידי ביטוי את המהירות שלה, היא יכולה להפוך לקטלנית.

ולכן אני מעריך שליברפול הולכת לקראת עונה טובה מאוד בליגת האלופות אבל הרבה פחות בפרמייר ליג. באירופה, מול קבוצות שלא לומדות את ליברפול באותה שיטתיות כמו הקבוצות שמשחקות איתה באותה ליגה, ובייחוד מול קבוצות שרואות עצמן טובות יותר מליברפול ולא ימצאו לנכון לעשות התאמות אלא יבואו לשחק את המשחק שלהן, ליברפול תוכל להיות יעילה מאוד.

לגבי הפרמייר ליג, כבר בעונה שעברה אפשר היה לראות שבעוד ליברפול מצליחה באופן יחסי מול קבוצות הצמרת האחרות, מאותן סיבות שבגללן אני צופה לה הצלחה השנה באירופה, היא מתקשה מאוד מול קבוצות מרכז ותחתית הטבלה. לעניות דעתי המגמה הזו צפויה להימשך וביתר שאת גם העונה, מה שיהפוך את שחזור ההישג מהעונה שעברה – מקום רביעי, למשימה קשה מאוד.

פרשת ראה - בחירה חופשית
פרשת שופטים - כוח משחית