פרשת שופטים – כוח משחית

לא ירבה לו סוסים ולא ירבה לו נשים

Amigoni, Jacopo, c.1682-1752; Solomon Sacrificing to His Wives' Idols

כִּי-תָבֹא אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ, וִירִשְׁתָּהּ, וְיָשַׁבְתָּה בָּהּ; וְאָמַרְתָּ, אָשִׂימָה עָלַי מֶלֶךְ, כְּכָל-הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר סְבִיבֹתָי.

לפרשת שופטים יש לי חיבה יתרה משום שזוהי פרשת הבר-מצווה שלי.

אחד הדברים שאני אוהב ביהדות זה שהיא מכירה בחולשות של בני אדם. ציוויי המלך, כמו ציוויי אשת יפת תואר אליהם נגיע בפרשת כי תצא, הם ברירת מחדל. עדיף היה שלא היינו נדרשים לסוגיה, אבל בני אדם אינם מלאכים ודברים יכולים לקרות, אז בוא נראה מה עושים אומרת התורה.

משה ממש לא אוהב את הקונספט של מלך. אבל הוא מבין שזה צורך אנושי. אנשים צריכים מישהו שיעשה להם סדר. שייטול מהם את המעמסה הכבדה של האחריות לגורלם. אז מלך יהיה בן אם נרצה או לא נרצה. אז עכשיו ננסה לראות איך עושים את זה הכי נכון שאפשר.

לֹא-יַרְבֶּה-לּוֹ סוּסִים וְלֹא יַרְבֶּה-לּוֹ נָשִׁים לְבִלְתִּי רוּם-לְבָבוֹ מֵאֶחָיו

כותבת הגמרא במסכת סנהדרין (כ"א):

"אמר ר' יצחק: מפני מה לא נתגלו טעמי התורה? שהרי שתי מקראות נתגלו טעמן, נכשל בהן גדול העולם. כתיב: (דברים י"ז) "לא ירבה לו נשים ולא יסור לבבו", אמר שלמה המלך: אני ארבה ולא אסור – וכתיב (מלכים א' י'): "ויהי לעת זקנת שלמה נשיו הטו את לבבו". וכתיב (דברים י"ז): "לא ירבה לו סוסים ולא ישיב את העם מצרימה" ואמר שלמה: אני ארבה ולא אשיב – וכתיב (מלכים א' י'): "ותצא מרכבה ממצרים".

ובכן, כמו שאומרים, ניסיון יפה. כבר אחד המלכים הראשונים של עם ישראל, ומי שנחשב לאחד המוצלחים שבהם, נפל בזה חזק. הרבה נשים. הרבה סוסים. וזה נגמר ב-וְהַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה, אָהַב נָשִׁים נָכְרִיּוֹת רַבּוֹת–וְאֶת-בַּת-פַּרְעֹה: וַיְהִי, לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה, נָשָׁיו הִטּוּ אֶת-לְבָבוֹ, אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים; וְלֹא-הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם-יְהוָה אֱלֹהָיו, כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו. (מלכים א, י"א).

למעשה גם דוד אביו הסתבך עם העניין הזה של נשים, כפי שזכור מהאופן הנכלולי שבו לקח לאישה את אמו של שלמה – בת שבע.

אז האם העניין הזה הוא גזירת גורל? כנראה שכן. כוח משחית את המידות. יהיו בעלי הכוח והשררה צדיקים גדולים ככל שיהיו, גם הם בני אדם. ולכן כדי להימנע מהנזקים שנגרמים מכך יש להגביל את הכוח של בעלי השררה.

בעם ישראל היה לפחות לתקופה מסוימת קונספט יפה שבו למלך היה צמוד איש רוח – נביא, שהיה דואג "לאפס" אותו בכל פעם שהשתן היה עולה לו לראש. זה נחל הצלחה מוגבלת בלבד, משום שלנביאים הללו לא הייתה באמת סמכות פורמלית והמלכים הצליחו להטות את העם נגדם בטענה שמדובר ב"תקשורת עוינת" או ב"שמאלנים עוכרי ישראל".

בדמוקרטיה המודרנית ישנם מנגנונים מורכבים יותר, כגון הפרדת הרשויות, שאמורים לפקח על כך. אולם גם עליהם אומרים שהם "שמאלנים" וכו'. אלא שתולדות עם ישראל מלמדים אותנו, שבלעדי סמכות מוסרית מאזנת, גם הבחירים שבמלכי ישראל לא היו חסינים מהדרדרות לשפל מוסרי ומדרדור העם לכך.

שבת שלום.

יומן האליפות של מכבי (8) - שלב בתים שלישי רצוף
תנו להם לשחק! (לקראת עכו)

30 Comments

אוהד 26 באוגוסט 2017

כתבת יפה.אהבתי.

yaron 26 באוגוסט 2017

תודה איציק, שבת שלום.

רן הנרגן 26 באוגוסט 2017

איציק, אני עוקב אחר סידרת הפוסטים הזו ומתמיה אותי דבר אחד, אתה מתיחס לדברים הכתובים התנך ככאלו שמשקפים את המציאות בזמן אותו הם מתארים. לדעת הרוב המכריע של החוקרים אלו לא פני הדברים.

החלקים הראשונים שעלו על הכתב מתוארכים לתקופת המאה השביעית (ימי חיזקיהו ואילך), מדובר בחטיבת הספרים שמתחילה בדברים ומתמשכת עד ספר מלכים. גם לגבי ספרים אלו יש הגורסים שנכתבו ובודאי נערכו בתקופת גלות בבל. יש לכך עדויות ברורות בטקסטים שלא אכנס אליהן. ספרי החומש האחרים נכתבו או למעשה נערכו על בסיס מספר מקורות מוקדמים באותה תקופה לכל המוקדם וכנראה גם הם עובדו ושוכתבו בתקופת גלות בבל.

אין לומר שאין בכתובים הנל טקסטים שבאו ממקורות קדומים יותר אבל מכיון שהיכולת לכתוב ולהעביר הלאה טקסטים כתובים לא התפתחה לפני קיום של ממלכות ריכוזיות שמכילות מערכים אדמיניסטרטיביים ודתיים שדורשים ידיעת כתיבה וקריאה הרי שאל לו הופיעו לפני המאה 9 בישראל והמאה ה 8 ביהודה. לגבי האמינות של טקסטים שנמסרו בעל פה, כל אחד ששיחק פעם במשחק הילדים טלפון שבור יכול להבין איך מתגלגל קטס מקודש ככל שיהיה לאורך 200 שנה.

רוצה לומר, הטקסט, אם כל המשמעויות שיש בו, משקף, אחורה, את התפיסות של הממסד הכוהני שגלה לבבל וחיי בה במהלך המאה השישית ואילך. חווה את השבר שבנפילת ממלכת יהודה ומכיר גם את הסיפורים על נפילת ממלכת ישראל מאתיים שנה קודם לכן. אתה לא יכול שלא לקחת את המשקל והמשמעות של התהליכים האלו וההשפעה שלכם על כותבי הטקסט את המגמות והמטרות שלהם בחשבון בפרשנות שלך.

איציק אלפסי 26 באוגוסט 2017

זו נקודה חשובה ומעניינת, אולם אינני רואה בתנ"ך ספר היסטוריה ולכן זה לא משנה עבורי מי כתב אותו ולמה הוא התכוון, אלא מה אני יכול ללמוד ממנו למציאות שבה אנחנו חיים.

רינוס מיכלס 26 באוגוסט 2017

" אנשים צריכים מישהו שיעשה להם סדר. שייטול מהם את המעמסה הכבדה של האחריות לגורלם "

" בלעדי סמכות מוסרית מאזנת, גם הבחירים שבמלכי ישראל לא היו חסינים מהדרדרות לשפל מוסרי ומדרדור העם לכך "

1+1 = אותם אנשים בתחפושת " מוסרית " , שפשוט רוצים את המלך שלהם …

אתה מאוד ( בלשון המעטה ) תמים אם אתה חושב אחרת

ולגבי החולשות של האדם ואי עמידתו בהם , אני לא חושב שזה מדוייק , אחרת איך אתה מסביר את כל האיסורים , החוקים והעונשים ( בתקופת התנך ) מפי אלוהים ושליחיו ?
, הרי למה בכלל לאסור בחוקים ועונשים את יצר " חולשותיו " של האדם , אם לפי הפרשנות שלך ( על אופן חשיבתו של משה בנושא הזה , ואני מניח של עוד מנהיגים גדולים של עם ישראל בתקופה ההיא ) הוא לא מסוגל לעמוד בהן ? …

איזה יופי שלפני קצת יותר מ – 200 שנה , קבוצת אנשים הוכיחה שאפשר אחרת

נכון , אפשר להיות עוקצניים ולהגיד שזה היה תירוץ טוב למפקדים של הצבא המנצח שלהם לנצל את הרגע ו – " לעשות לביתם " ולעזור על הדרך לחבריהם , ביחד עם כמות גדולה של אנשי עסקים קרי לב שברחו מהאי הממלכתי החונק והרשעי , אל היבשת החדשה , כדי לשמור ולשמר את הונם ,
אבל גם אחרי שכל אלו נלקחו בחשבון , ובמידתיות הנכונה ,
ברור לכל מי שעיניו בראשו , שהאמונה החזקה והכנה באל , ובמוסר תורתו ( ביחד כמובן עם כל הידע , ההשכלה , והתרבות שהשרישו מאפייני עוגן במבני תצורת חיים אזרחותית – מהמגנה כרטה ועד למהפכת הרנסאנס ) הצליחה להוכיח שאפשר אחרת

אותה אמונה כנה שחסרה ( בלשון עתיד ) וחסרה ( בלשון הווה ) לעם ישראל

רינוס מיכלס 26 באוגוסט 2017

חבל שאי אפשר לערוך תגובות

צריך להיות כתוב – אותה אמונה כנה שחסרה ( בלשון עבר ) וחסרה ( בלשון הווה ) לעם ישראל

yaron 26 באוגוסט 2017

אנשים טובים וחכמים שרוצים בטובת הכלל תמיד היו, ישנם ויהיו.
מצד שני, רוב בני האדם לא מחפשים חופש או צדק, הם מחפשים נוחות.
"אנשים צריכים מישהו שיעשה להם סדר. שייטול מהם את המעמסה הכבדה של האחריות לגורלם"
כאן מתחילה השחיתות!

איציק אלפסי 26 באוגוסט 2017

"רוב בני האדם לא מחפשים חופש או צדק, הם מחפשים נוחות". לפנתיאון.

אמוץ כהן-פז 26 באוגוסט 2017

אני חושב שהמילה ׳נוחות׳ מתנשאת מעט אינטלקטואלית.
הפחד מהלא נודע, החשש למצוא עצמך עירום ועריה קבל עם ועדה, מהחשיפה (כמו סרסיי…) הוא מקור השיתוק המוביל לוויתור (המוביל לנוחות…).
המאבק בפחד הזה הוא יום יומי.

רינוס מיכלס 26 באוגוסט 2017

ירון ,
כמובן שיש אנשים טובים ונבונים שרוצים בטובת הכלל , ( אפילו בתגובה שלי שאליה הגבת עכשיו , אפשר לראות כמה אני מעריך ומזהה את יכולת הטוב שבאדם באשר הוא אדם – הכוונה ל – " אבות המייסדים " שאליהם התייחסתי ) זאת גם סיבה עיקרית להיותי איש ימין מובהק ( חירותני – שתומך במוסדות ממשלתיים בצורה הכי מצומצמת ומיעוטית שאפשר כדי לקיים סדר מאוד בסיסי ומסויים שהמוסר התנכי לא מצליח לקיים , ולא איש ימין קיצוני ( מתנגד לחוק ממשלתי באשר הוא חוק – אנארכיסט בשפת מתיוונים ) , אלא שכדי להוכיח שהם רוצים את טובת הכלל , אני חושב שצריך קודם לברר שני דברים עיקריים

1 ) מהי טובת הכלל בכלל ?
טובת הכלל של עם ישראל שונה מטובת הכלל של האומה בארצות הברית של צפון אמריקה , ששונה מטובת הכלל של הצרפתים , ששונה מטובת הכלל של הסקנדינבים

כל עם והתפישת עולם שלו , הערכים שלו , המאפיינים שלו , התרבות שלו

לכן , מאז שנוסדה פה המדינה העכשווית בארץ ישראל , טובת הכלל תמיד מומשה והוצאה לפועל – " אנשים צריכים מישהו שיעשה להם סדר. שייטול מהם את המעמסה הכבדה של האחריות לגורלם " ,
כלומר , טובת הכלל כהווייה המשקפת את מחשבתו ותרבותו של העם ( עם ישראל ) תמיד מומשה והוצאה לפועל ,
הדבר היחיד שהשתנה הוא על ידי מי היא ( ראש ממשלה ) הוצאה לפועל , כאשר פעם הוא שייך למחנה השמאלני קיצוני ( קומוניסטים בשפת מתיוונים ) , ופעם הוא שייך למחנה השמאל הלאומי ( נאציונאלסוציאליסטים בשפת מתיוונים )

ב – ד – י – ו – ק מה שכתבתי לאיציק :
1+1 = אותם אנשים בתחפושת " מוסרית " , שפשוט רוצים את המלך שלהם …

2 ) מה הפיתרון ( תפישת עולם , ערכים , מוסר , מאפיינים , ) האחר ( מזה הקיים ) שהם מציעים ?

אם הם ( המנהיגים האחרים שכביכול רוצים את טובת הכלל , ואומרים שרק הם יביאו אותו ) מציעים אותה תוצאה ( מבחינה היבטית מאוד צרה – כשהנושא הוא צורת / מבנה חיים אזרחותי תרבותי ) רק בדרך שונה ( מבחינת היבטים חוץ מדיניים ופנים מדיניים ) , זאת גניבת דעת כדי להגיע למצב ומעמד אישי מסויים ,
ולכן ככאלה ,
לא רק שהם מ – ש – ק – ר – י – ם את העם ביודעין ,
אלא שלפני שהם בכלל חושבים עליו ( על העם ) , הם חושבים על עצמם

וזאת כאמור בתנאי שעם כלשהוא בכלל מכיר וחושב בדרך אחרת ,

עם ישראל מכיר ויודע דרך אחת ,
לכן הוא מקבל תמיד רק אותה

yaron 26 באוגוסט 2017

רינוס,
התגובה שלי היתה בדגש על האבות המייסדים והחוקה האמריקאית שהיא לדעתי אחד המסמכים המכוננים בתולדות המין האנושי ובטח שבעת החדשה.
ועדיין, תראה מה עשו האמריקאים בני החורין עם המתנה יקרת הערך הזאת.
וכל זאת למה? כי בני אדם הם עצלנים שתמיד מחפשים מישהו "שייטול מהם את המעמסה הכבדה של האחריות לגורלם" כפי שכתב איציק.
כך אני מפרש את "וְאָמַרְתָּ, אָשִׂימָה עָלַי מֶלֶךְ, כְּכָל-הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר סְבִיבֹתָי."
אם תחליטו שלא בא לכם לשמור מכל משמר על התורה שנתתי לכם שהיא ח י ר ו ת אמיתית אז הנה כמה המלצות.
זה לא עבד אז ולא עבד באמריקה.
שכחו להוסיף בתחתית החוקה
"לֹא-יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ, וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה, לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת, כְּכָל-הַכָּתוּב בּוֹ: כִּי-אָז תַּצְלִיחַ אֶת-דְּרָכֶךָ, וְאָז תַּשְׂכִּיל.

רינוס מיכלס 26 באוגוסט 2017

ירון ,
נכון , לבני האדם יש תכונה טבעית של עצלות ,
אבל צריך לזכור ש – " האבות המייסדים " והחוקה של הארצות הברית של צפון אמריקה , לא באו יש מאין ונוצרו בחלל ריק ,
היה דור של בני אדם שהאמין בתפישת עולם מסויימת , עם מוסר , ערכים ומאפיינים , שנהגו ( מלשון הגות ) בעקבות חוויות ואירועים שבאו ממבנה חיים אזרחותי / תרבותי מסויים ,

זאת אומרת שזה בא מהאנשים ( אני מניח שאתה בתור אחד שחי בארצות הברית של צפון אמריקה בעבר , מכיר את המשפט – of the people , by the people , and for the people ) הרגילים , מהעם ,
אותם בני אדם כמו בני האדם של דורנו ושל הדורות הקודמים לו שזנחו ושכחו את מקורות החוקה האדירה ושורשיה ,

רוצה לאמר ,
זניחת ושיכחת החוקה האדירה ושורשיה , לא נעשו כי בני האדם הם בני האדם כשלעצמם ,
אלא התוכן שבבני האדם ( בעקבות אירועים כאלה ואחרים על פני יותר מ – 100 שנים ) של הדורות האחרונים השתנה , ולכן תסמיני הזניחה והשיכחה

אני מניח שיש 2 אפשרויות לחזרתו של דור כזה ,

1 ) כמאמר המשורר … " השעה הכי חשוכה , היא זו שלפני עלות הזריחה " ,

הלוואי והלוואי שלא נגיע לזה ( למרות שזה הכיוון המסתמן לצערי הרב )

2 ) להגות בספר הספרים ביחד עם תובנות המוסר שנערכו ונוסדו בעקבותיו , ולהתנחל עם זה בלבבנו , לבבות משפחתנו , וחברינו

כמו שנאמר באימרה האלמותית מבחינתי – Immerse your soul in love

yaron 26 באוגוסט 2017

הלוואי!

Havlicek stole the ball 27 באוגוסט 2017

איזה סיום אינוס! נהנית בהופעה?

Havlicek stole the ball 27 באוגוסט 2017

רינוס

רועי מ 26 באוגוסט 2017

יפה

צור שפי 26 באוגוסט 2017

פוסט יפה ואם זו היתה פרשת הבר מצווה שלך הרי שמגיע לך מן הסתם מזל טוב ליום ההולדת באחד הימים האלה.

yaron 26 באוגוסט 2017

וואלה :-)

איציק אלפסי 26 באוגוסט 2017

אכן.. היה השבוע. תודה :)

yaron 26 באוגוסט 2017

מזל טוב איציק!
רוצה לנצל את ההזדמניות להודות לך על היוזמה המבורכת של "פרשת השבוע".

איציק אלפסי 26 באוגוסט 2017

תודה. העונג כולו שלי.

איציק 26 באוגוסט 2017

מזל טוב :-)

איציק אלפסי 26 באוגוסט 2017

תודה איציק

אמוץ כהן-פז 27 באוגוסט 2017

איציק, מכיוון שנחשפת, מזל טוב!
וכן, תודה שבועית על הטור.

איציק אלפסי 27 באוגוסט 2017

תודה

ארז 27 באוגוסט 2017

תודה איציק,
מצטרף לתודות ולאיחולים.

מניח שהתכוונת לבכירים שבמלכים. שמן הסתם לא היו בחירים (למעט בידי אדושם) :)

איציק אלפסי 27 באוגוסט 2017

אכן.. ותודה :)

היסטוריון של ספורט 27 באוגוסט 2017

איציק דווקא נהנתי עד שראיתי שאתה מנסה להשוות את הנביא לבג"צ
הבג"צ לפי התייחסותו לתושבי דרום תל אביב למשל יותר מזכיר את אשת השליט איזבל שיש שקראו לה היא זבל .

ברקוביץ 27 באוגוסט 2017

מצאנו את האשמים במצב תושבי דרום תא

אלכס(אחר) 28 באוגוסט 2017

יום הולדת שמח, גם אם קצת באיחור איציק (:

Comments closed