וחושך על פני תהום

נעבור את החורף ואחר כך נראה

(צילום: ינון פוקס)

הייתי קצת חולה השבוע. לא הקשבתי למה שאמא שלי תמיד אומרת ויצאתי החוצה עם שיער רטוב. לפחות זה היה בשביל סיבה טובה – הלכתי לראות ביום ראשון בערב את דרבי הנערים בין בית"ר נורדיה להפועל קטמון (4:4 מרתק, יכולת יפה של הנערים בשתי הקבוצות וכמה שערים לא רעים בכלל). אבל הרוחות המקפיאות במגרש החדש (והיפהפה) בהר חומה החזירו אותי הביתה עם חום וצינון.

אז ביליתי את השבוע במיטה, לא ממש יכול להתרכז בעבודה והדרך היחידה להפיג את הבאסה והשעמום היא לשוטט ברשתות החברתיות.

ומה אני אומר לכם… זה בדיוק, אבל בדיוק, **נוט** וואט דה דוקטור אורדרד!

יהודים משווים אחד את השני לנאצים… מאחלים להם שיעלו בעשן המשרפות בטרבלינקה… והארץ הייתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום.

כשנתקלתי לראשונה בווידאו שבו מראים את הנערה הפלסטינית עאהד תמימי מתגרה בחיילי צה"ל והם עומדים שם ושומרים על איפוק וקור רוח מעוררי התפעלות ולא מגיבים, נמלאתי גאווה. זה צבא יהודי! אלו חיילים עבריים! זו בדיוק הסיבה שאני תמיד אומר שהדבר שאני הכי גאה בו בביוגרפיה שלי זו הזכות שנפלה בחלקי לשרת בצבא הגנה לישראל.

אז איך לעזאזל מהדבר הזה, שהיה אמור למלא כל לב יהודי חם בגאווה גדולה, הגענו לבוקה ומבולקה שאנו רואים כעת?!

אולי זה בגלל שבניגוד לתבונה ולגבורה של החיילים באותו אירוע, מערכת המשפט הצבאית הפגינה טיפשות ואטימות ראויים לציון והחליטה לאסור את אותה נערה ובכך שיחקה בדיוק לידי הפרובוקציה אותה ביקשה לחולל. שהרי אלא אם כן מדובר בסכנה ביטחונית, ואני לא רואה איזו סכנה ביטחונית יכולה להישקף לצבא החזק ביותר במזה"ת מנערה בת 17, המעצר של הנערה הזו הוא איוולת מוחלטת.

ומכאן הכול הלך דרומה כמו שאומרים.

זה התחיל עם קמפיין מתוזמר ב"הארץ", כמובן, שם התחלחלו מכך שהיהודים נהיו כל-כך "ערלי לב" שהם אינם מסוגלים לגלות סימפטיה, גם לא למישהי "שנראית כמו נערה מרמת השרון".

וחשבתי לעצמי, שזה באמת כבר שיא השיאים. זו כבר גזענות פר אקסלנס. ממש בהגדרה הוויקיפדית שלה. כאילו? החמלה שלנו לאנשים אמורה להיות תלויה בצבע השער וגוון העור שלהם?!

ואז הגיעו כל אבירי המוסר למיניהם, עם ההשוואות ההיסטוריות המופרכות וההזויות שלהם לנשים שבאמת הפגינו גבורה ואומץ מול אכזריות שרירותית. ואני אחסוך את הדיון באיוולת שבהשוואות אלו, אבל רק אומר זאת כך יונית:

"הנסיך הקטן מפלוגה ב'", כן?! הוא לא "פלש לבתים של ערבים"? הוא לא היה חלק מה"כיבוש"?

אבל הוא היה "נסיך". ולמה הוא היה "נסיך"? כי הוא היה "משלנו".

ועכשיו החבר'ה מפלוגה ב' הם כבר לא מ"שלנו", אז הם "כמו הנאצים".

אבל כל זה לא סותר את העובדה שצריך להשמיע את "הנסיך הקטן מפלוגה ב'" בגלי צה"ל ואת "הילדה הכי יפה בגן" בגלגלצ. כי מי שמוריד אותם מהפלייליסט היום, מחר, כשהצד השני יהיה בשלטון, יורידו לו מהפלייליסט את עמיר בניון. ועם מה נישאר? עם עדן בן זקן? ששרה על זה שלגבר שלה "יש כוח שממיס אותי זה כישרון / והוא לא צריך שום תואר מהטכניון". אבל היי.. לפחות היא לא הביעה את דעתה בשום נושא מעניין.

יש לי חבר, אתם מכירים אותו, הוא אחד המוזיקאים המוכשרים בארץ. סולן של להקה מפורסמת. הטקסטים שלו משגעים אותי. אמרתי לו את זה. אבל גם אמרתי לו שאני לא אפסיק לקנות את הדיסקים של הלהקה שלו. גם כי אני אוהב את המוזיקה המגניבה שהם עושים. וגם כי אני מעריך את האומץ שיש לו לומר את מה שהוא מאמין בו. גם אם זה מעצבן אותי לפעמים. אני לא רוצה לחיות במקום שבו אומנים מייצרים רק מה שעושה נעים בגב לאנשים.

קראתי לאחרונה את ספרו של ארז תדמור "מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל?". תדמור מציע שם ניתוח מרתק, שאפשר להתווכח איתו, אבל בהחלט שווה להכיר אותו. הטיעון שלו הוא שהימין אולי מנצח בבחירות כמעט בקביעות מאז שנת 1977, אבל מעולם לא היה לו האומץ באמת למשול. שהוא תמיד נכנע ומתרפס בפני האליטות מהשמאל ששולטות בתקשורת, במערכת המשפט ובאקדמיה.

יש משהו בטיעון הזה. האליטות מהשמאל אכן מחזיקות במאחזים האלה כמוצבי הגנה מאספים נגד הכרעת הרוב הדמוקרטית. ופעמים שהן משתמשות בהם באופן לא מידתי ולא דמוקרטי ומפעילות סמכות ללא האחריות המתלווה להיותך נבחר ציבור הנדרש לתת דין וחשבון על החלטותיך ומעשיך.

ויחד עם זאת, יש לי בעיה קשה עם נקודת המוצא הערכית שממנה יוצא תדמור. את ספרו הוא פותח בכתב קטגוריה חריף נגד מנחם בגין. טענתו כלפי בגין היא שלאחר חילופי השלטון ב-77' לא החליף את הדרג הביצועי בשירות המדינה ולא ביצע מה שמכונה "ניקוי אורוות". בגין טען אז, שמשרתי ציבור צריכים להימדד לפי יכולותיהם המקצועיות ולא לפי שייכותם הפוליטית. ולכן השאיר בתפקידם במערכת הציבורית את אנשי המקצוע המתאימים לכך מתקופת השלטון הקודם.

געגועי לבגין. באמת. הוא היה אכן תלמידו הנאמן של זאב ז'בוטינסקי, שכתב אולי את אחד הדברים היפים ביותר שקראתי על דמוקרטיה:

“דעה מוטעית היא זו האומרת, שממשלה הנשענת על רוב – פירושה ממשלה דמוקרטית. דמוקרטיה – פירושה חופש. גם שלטון הנתמך על ידי רוב, יכול לשלול את החופש. ובמקום שאין ערובות לחופש הפרט – שם אין דמוקרטיה; תמצית החירות היא השאיפה לכך, שאיש לא ייאלץ להיכנע למה שמצפונו מתנגד לו, אפילו נתמכת קביעה זו על ידי הרוב."

לעומתם של בגין וז'בוטינסקי, ארז תדמור מייצג גישה חדשה שפשתה במחנה הלאומי שהיא פשוט תמונת ראי של מפא"י: גישת אנ"ש (אנשי שלומנו). מי שראה את התחקיר ששודר לפני כמה שבועות בתכנית "עובדה" על אופן בחירה השופטים במשמרתה של שרת המשפטים הנוכחית, איילת שקד, יכול היה לראות היטב איך השיטה הזו עובדת.

בלי למצמץ, וודאי בלי להתנצל, פירטה השרה שקד כיצד שכרה, לא אחד, אלא שני צוותים! כדי שיעשו תחקיר יסודי ומקיף על דעותיהם הפוליטיות של המועמדים להתמנות לשופטים.

נשיא המדינה, והבית"רי האחרון כנראה, ראובן ריבלין, אמר בהקשר הזה דברי נכוחה בנאום שנשא בכנסת בפתיחת מושב החורף הנוכחי:

"האווירה הזאת, של ה"דה לגיטימציה", אווירת ה"הכל פוליטי", מחלחלות היום אל הציבור, שמקבל את המסר, שאין עוד ממלכתיות, יש רק משילות. ודמוקרטיה, באווירה זאת, דמוקרטיה פירושה שהחזק קובע. דמוקרטיה פירושה שהכוח של הרוב המזדמן הוא שקובע, ורק על פיו יישק דבר. ואני שחייתי בימים של בלי חירות ומק"י, יודע מה המשמעות של הדבר הזה."

ודבריו של זאב ז'בוטניסקי מהדהדים כמובן גם בדבריו אלו של הנשיא.

אלא שגם על הנשיא ריבלין אומרים שהוא "מתחנף לשמאלנים". ובכלל, כל מי שמעז להגיד דבר שלא בדיוק מתיישר עם הקו של המחנה שלו הופך להיות "בוגד".

ולכן, אגב, למרות שאינני נוהג ללכת להפגנות התייצבתי לפני כמה שבועות במוצאי-שבת קר בכיר ציון בירושלים בהפגנה שארגן יועז הנדל. גם כי תמכתי בקו האידאולוגי שייצגה ההפגנה. וגם כי באופן אישי, וניגשתי ליועז בסוף ההפגנה ואמרתי לו את זה, יש לי הערכה רבה לאומץ של אנשים לומר את האמת שלהם גם כאשר היא לא מתיישרת עם הקו הרשמי של המחנה שלהם.

בהקשר הזה קראתי לא מזמן דברים שכתב גדי טאוב, עוד מישהו שאני מאוד מעריך על האומץ שלו לומר דברים שהוא מאמין בהם גם כאשר הם מאוד לא ערבות לאוזניהם של חבריו למילייה, בהקשר של השעייתה של עירית לינור מגל"צ:

בניגוד למה שאומרים עלי אני לא שותף לדעותיה של עירית בכל עניין, וגם לא באוריינטציה הפוליטית הכללית. אבל אני מכיר אותה איזה שלושים שנה, ואני מחשיב אותה לנכס לאומי. הסוציולוג האמריקאי דיויד ריזמן הבדיל בספרו "ההמון הגלמוד" בין שני סוגים של אישיות: אלה המתנהלים לפי מצפן פנימי, ואלה המתנהלים לפי ציפיותיהם של אחרים. טוד גיטלין שיכלל את המטאפורה וקרא לסוג הראשון בעלי ג'ירוסקופ, ולסוג השני בעלי מכ"ם – אלה ממקמים את עצמם לפי מצפונם, ואלה על פי אותות שהם קולטים מבחוץ. רובנו המכריע שייכים לסוג השני. ואולי זה טוב. כי בני אדם הם חיה חברתית, ולציפיות של הזולת צריך להיות משקל בעינינו. בודדים יש להם מצפן פנימי הדבק באמת (שלהם) גם נוכח התנגדות. וזה מצריך הרבה אומץ. וזה כשלעצמו דבר ראוי לשבח, מפני שכל חברה צריכה כאלה שיהיה להם אומץ לאתגר את חוכמת – או טיפשות – ההמון, וכדי שבסוף נבדיל בין חוכמתו וטיפשותו. ובכל שנות הכרותי עם עירית, לא זכור לי שהיתה פעם אחת שהיא כופפה את דעתה בפני ציפיות החברה מסביבה."

אבל אנשים שממקמים עצמם לפי מצפונם ולא לפי ציפיות החברה מסביבם הופכים להיות נדירים במחוזותינו. אני פותח את הפיד שלי בפייסבוק ויכול לנחש בדיוק של 99% את דעתם של כל אחד מהכותבים בנושא שעל הפרק. מספיק שאני מכיר את עמדתם הפוליטית ואני יודע עליהם כבר כל מה שאני צריך לדעת – החל מהחומוסיה האהובה עליהם וכלה בעמדתם בסוגיית הפליטים.

וזה עצוב. כי אני למשל, אין לי דעה מגובשת בסוגיית הפליטים. אבל הסיכוי שלי לגבש אחת כזו הוא קטן מאוד. כי כל אחד מהצדדים מציג רק אמת אחת. רק את העובדות שמתאימות לאג'נדה שלו. ובין אם ארצה בכך או בין שלא, אני מוצא עצמי אוטומטית, מפתח אנטגוניזם אינטואיטיבי כלפי אותם אזרחים שנקלעו לכאן בטובתם או שלא. זאת מכיוון, שאלו שמייצגים את עניינם בשיח הם כאלו שאני לא מסוגל להאמין להם.

כן, מצטער. אני לא מסוגל להאמין לכאלה שמגלים פתאום חמלה ואנושיות מכמירי לב כאשר רק לפני חמש דקות הם העלו פוסט רושף שנאה, מזיל ריר ממש של שטנה ואיבה, כלפי אחיהם שלהם. אז שאני אאמין שלבם רוטט מדאגה לגורלם של כאלו שבאו מארץ רחוקה ומעולם לא פגשו ולא יפגשו?!

וכך נותרתי חולה, מותש ומיואש. כיסיתי את ראשי בפוך ומלמלתי לעצמי את מילותיו האלמותיות של מיכה שטרית:

קַבֵּל אֶת הַדִּין זֶה נוֹפֵל מִלְמַעְלָה
תַּחְשֹׁב שֶׁזֶּה גֶּשֶׁם, תַּחְשֹׁב שֶׁזֶּה חֹרֶף, וְאַחַר כָּךְ נִרְאֶה
נַעֲבֹר אֶת הַחֹרֶף וְאַחַר כָּךְ נִרְאֶה
בָּאָבִיב, בָּאָבִיב…

הגולם קם על יוצרו
הכדורגל שייך לאוהדים

תגובות

 • בנצי גורן

  איציק, אני קורא כל פוסט שלך כאן וזה לדעתי אחד הטובים שלך. שא ברכה ותהיה בריא וחזק. שבת שלום.

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה בנצי

   הגב
  • ארז

   מצטרף לבנצי. מצוין.

   הגב
  • yaron

   גם אני :-)

   הגב
  • צור שפי

   מותר גם לי להצטרף? מצויין. רק בריאות.

   הגב
  • איציק אלפסי

   תודה חברים! אני מרגיש הרבה יותר טוב

   הגב
   • עמי ג

    מצטרף למצטרפים. מצוין

    הגב
 • אמיתי

  אנסה לתת זווית חצי אופטימית על כל מה שנכתב- כל השינאה, ההשמצות, חרמות והפגנות שמתוארות בפוסט הן הן המעשה הדמוקרטי. זה הלב שלו. ובמקום בו יש הרבה דברים לריב עליהם זה יוצא מכוער. אבל זה יוצא ולא מושתק. חברה דמוקרטית היא כזו שיש בה מלחמה על רעיונות ולא הסכמה. השאיפה האנושית לקונצנזוס היא ההיפך מדמוקרטיה. או
  טוב ששמת מיכה שיטרית ולא עדן בן זקן (כפרה עליה)

  הגב
  • איציק אלפסי

   זה הצד השני אני מסכים. וזה מה שבכל זאת משאיר אותי אופטימי.
   וחייםשלי עדן בן זקן

   הגב
   • אייב

    אני לא מעריץ, אבל במה ההתנשאות על עדן בן זקן טובה מהרוע המתואר בפוסט? הרי כפי שתיארת שאתה יכול לדעת את קשת העדפותיו ודעותיו של אדם על פי שייכותו הפוליטית, כך גם אם אתה אינטלקטואל, אתה מרגיש צורך בלתי מוסבר להתנשא על עדן בן זקן / עומר אדם / זמר/ת 'עממי' אחר/ת.
    סך הכל מדובר במבצעים ברמה הגבוהה ביותר, שבכלל לא כותבים לעצמם את הטקסטים. מביאים להם שירים שהופכים אותם לכוכבים עשירים בגיל צעיר מאוד. מה אתה מצפה מהם לעשות? לסרב ולשיר מלנכוליות של אריק איינשטיין?
    אם יש לך ביקורת, עדיף לא להביע אותה בנימת התנשאות אחרי פוסט צדקני (אהבתי את הפוסט, אני לא משתמש במילה צדקני באופן שלילי), בוודאי כשהמילים מופנות לבחורה צעירה מסוימת שלא עשתה דבר המצדיק ביקורת כלפיה.

    הגב
    • איציק

     באיזה מובן הם מבצעים ברמה הגבוהה ביותר? תוסיף לזה תת מוזיקה ותת רמה של מילים בדרך כלל, וקיבלת משהו שיש צורך לומר בקול רם. לומר על משהו נחות שהוא נחות זו לא התנשאות.

     הגב
     • אייב

      לשניים שציינתי יש קול אדיר, מנעד רחב, ויכולת מצוינת לחבר את הקהל לשירים (אותך לא, אותי לא, אבל חלק גדול מהעם - כן).
      מה זה אומר תת מוזיקה? כל דור חושב שהמוזיקה של הדור הבא היא גרועה. אמרו את זה על אלביס ואמרו את זה על הביטלס. היחידים שיצויירו כלא גרועים הם אלו שמייצרים מוזיקה 'של פעם'. את המילים אפשר לשפוט בצורה יותר אובייקטיבית, ואני מסכים שהן תת רמה, אבל לא בן זקן ולא עומר אדם כותבים את המילים לשירים שלהם.
      אין מה לבוא בטענות לבחורה שמנצלת את הכשרון שלה (ואין מוזיקאי בארץ, מתנשא ככל שיהיה, שיאמר שלעדן בן זקן אין כשרון יוצא דופן) כדי להתעשר בגיל צעיר. אלו השירים שעובדים היום, תבוא בטענות לקהל, אולי לכותבים, אבל לא לזמרת, בוודאי שלא לבחורה בת 23.
      בפוסט לא כתוב 'ז'אנר הפופ העכשווי במוזיקה הישראלית הוא נחות'. אלפסי ייחד את עדן בן זקן כאילו היא מייצגת מישהו, כאילו היא מכתיבה את הטון, כאילו היא זו שמדרדרת את השיח. היא לא. היא רק מנצלת את הכשרון שלה כדי למקסם רווחים בעולם המוזיקה הישראלית הנוכחי.

      הגב
      • Matipool

       יכול להיות שאני אצא מתנשא אבל מעבר לזה שאני מסכים עם כל מילה של איציק, השניים שציינת ועוד לא מעט אחרים פונים למכנה משותף די נמוך בז׳אנר ״יאללה כפיים״.
       מה זאת אומרת לא הם כותבים את המילים אז אל תבואו אליהם בטענות? מישהו מכריח אותם לשיר מילים של תת רמה? הכל זה כסף? הרי אלו שירים שכותבים בפס ייצור כמו בבית חרושת ובהזמנה מראש.
       איפה הם ואיפה מיכה שטרית. גאון של מילים ומוסיקה. אפשר בשקט לרשום את השם שלו בהגדרה למילה איכות במילון.
       לא אשכח לעולם הופעה שלו עם מיקי הררי על במה בגודל 4 מ״ר בפאב קטנצ׳יק בהוד השרון לפני 15 שנה. אחת ההופעות שהכי נהניתי מהן בחיי.

      • אמיתי

       שיטרית אוהד יונייטד ידוע

      • איציק

       Matipool,
       תודה, חסכת לי תגובה ארוכה.

      • Matipool

       אמיתי - לא ידעתי אבל זה בסדר. אף אחד לא מושלם.
       איציק - בכיף.

      • אסף the kop

       לגהי שטרית
       עוד כמה מגרעות והוא יהיה מושלם

      • אמיתי

       מתי. סתתתםםם

    • איציק אלפסי

     אייב, כמו שתראה באחת התגובות שלי למטה - ליכולת הווקאלית שלה החמאתי. היא באמת מבצעת מצויינת. אבל הטקסטים האלה הם רדודים. ועצבנה אותי במיוחד השורה על "לא צריך תואר מהטכניון", שקשורה להפיכה של הבורות לסוג של ערך, כפי שהזכרתי גם בפוסט הקודם בהקשר של מירי רגב.

     הגב
     • אייב

      לא הכרתי את השיר הזה קודם, אבל אני רואה שהוא די מצליח ביוטיוב. אני באמת שואל, למה אתה מצפה ממנה? אתה היית מסרב להתפרנס בכבוד במקצוע שלך אם היית במקומה? היא הרי לא כותבת או מלחינה שום דבר בעצמה, כך שכנראה לא התברכה בכשרון של קרן פלס או עידן רייכל. מציעים לה לשיר זבל, כי זבל זה מה שהכי מצליח היום. היא מבצעת את הזבל ברמה גבוהה, ומשתמשת בכשרון שכן יש לה כדי להצליח ברמות שלעולם לא הייתה מגיעה אליהן לו הייתה פונה לז'אנר אחר.

      הגב
     • אייב

      אגב, אם בן זקן פורצת 20 שנה קודם - זהבה בן (זקן).

      הגב
  • אופיר

   אמיתי, פעם חשבתי כמוך, שהכי חשוב זה להיות כנים ולא לטאטא מתחת לשטיח. היום אני כבר יודע שאני מעדיף אוויר נקי יותר מתלונות ונאצות, גם במחיר של חצי-עצימת עין. כשלא ממהרים להתבכיין ולהתכסח, מגלים לפעמים שמלכתחילה אלה היו שטויות.

   הגב
   • אמיתי

    ישראלים (וגם בני דודינו..) הם אכן אגרסיביים. אבל אילו לא שטויות..
    חבר שעושה דוקטורט בארהב סיפר על ההישג הגדול שלהם כאקטיביסטיים- שירותים ללא מזוהים מגדרית בכל הקמפוס.

    הגב
    • אופיר

     לא רק אגרסיביים, גם בכיינים כפייתיים עם תחושת זכאות. לא מזמן נתקלתי בפוסט בפייסבוק של מישהי שנולד לה תינוק עם סוכרת (באמת ביש מזל), מתלוננת שהיא מקבלת מהמדינה רק 40 שעות סייעת רפואית צמודה בחודש. המוטיב המרכזי בתגובות שהיא קיבלה: חרא מדינה. לא היה להם את השכל להבין שאלה כספי המיסים שלהם, או את ההגינות לפתוח את הארנק ולתרום לה (במידה והדבר בנפשם).

     הגב
    • איציק אלפסי

     הקטע הזה עם הזהות המגדרית זו הזהיה מוחלטת.. ההיטרללות הסופית של הפוליטקלי קורקט והפוסט מודרניזם... "שירותים ללא זהות מגדרית".. נשמע לי כמו גן עדן לסוטים...

     הגב
     • אמיתי

      לא חושב שזו הזייה אבל בהחלט "שטויות" יחסית למה שאנשים פה נלחמים עליהם

      הגב
     • איציק

      השלב הבא זה שבצבע האמריקאי החיילים יגורו במגורים לפי הזהות המגדרית שלהם, ובהתאם ילכו למקלחות המשותפות שלהם. יש בזה בוודאי גם צדדים חיוביים.

      הגב
      • איציק אלפסי

       יעלה מאוד את אחוז המוטיבציה לגיוס.

  • איציק אלפסי

   מה זה הקטע החדש הזה עם מתכונים?

   הגב
   • אסף the kop

    מעדיף פוליטיקה ?

    הגב
    • איציק

     מעדיף פליליסט ;)

     הגב
     • אסף the kop

      ביקשת.
      קיבלת.

      https://youtu.be/B9FzVhw8_bY

      הגב
      • אסף the kop

       מעולה בובו

       אתה צריך לכתוב פה פוסטים על מוסיקה. א י בטוח שבני ישמח (עדיף על הפוסטים הפוליטיים חסרי התוחלת).

      • איציק

       מעולה לשניכם.

      • בובו

       אסף, שמח שאהבת. בגילגול הראשון שלו היה הבחור חבר בלהקת הפאנק hot water music, שלמטיבי לכת בתחום כמוך. ראה https://g.co/kgs/LtpCSk. אשקול פוסט למרות שאני לא כתבן במיוחד.

      • Amir A

       טוב, אז אם למחוזות הבנג'ו, מה תגידו על הסקנדינבים האלו:
       https://www.youtube.com/watch?v=e4Ao-iNPPUc

      • אסף the kop

       נהדר בובו
       פשוט נהדר

      • אסף the kop

       הסקנדינבים מצוינים.
       כמעט כמו הסקנדיביות.

    • איציק אלפסי

     בהחלט

     הגב
  • בובו

   לא מוכן לקבל מתכונים מאנשים כמוך. ועוד מתכון של של שמאלנים!

   הגב
  • בובו

   אמיר, מעולה. ושם הלהקה קורע. אקורדיון זה כלי לא מוערך מספיק, הייתי בהופעה של בחור בעל שליטה אבסולוטית באקורדיון שהופיע לבדו ועמדתי בפה פעור כל ההופעה. https://m.youtube.com/watch?v=nO-suGh2Pko

   הגב
   • בובו

    תגובה לאמיר מלמעלה כמובן

    הגב
    • Amir A

     הנה עוד ממתק מהם. אני לא חסיד גדול של רוק כבד מאז שג'ון בונהם זצוק"ל הלך לעולמו וריצ'י בלקמור התחרפן ועזב את סגול כהה מוקדם מדי, אבל הם עושים על זה טוויסט גדול:
     https://www.youtube.com/watch?v=3JFb_aOn6rc

     עד כמה שאני מבין הם זוכים להצלחה יפה.

     הגב
   • אסף the kop

    הנה קצת פאנק עם שילוב לא שכיח של אקורדיון

    https://youtu.be/x-64CaD8GXw

    הגב
    • אסף the kop

     ובנז'ו כמובן..

     הגב
    • בובו

     מגניב. אני אוהב שילובי סגנונות. ללהקת ההארדקור פאנק the Bronx יש אלטר אגו מוזיקלי בשם mariachi el Bronx שיותר מוצלח מהמקור לטעמי https://www.youtube.com/watch?v=A3u4gOc72BE.

     הגב
     • אסף the kop

      על הכיפאק
      תודה

      הגב
      • Amir A

       אם הולכים לעולם של בנג'ו ואקורדיון וקצת מוזיקה אירית, אז הנה להקה מעולה. למרות שלא פאנק או רוק.
       https://www.youtube.com/watch?v=3mN2ELUiX1w

      • אסף the kop

       יפה
       ל waterboys יש גם ביצוע נהדר לשיר הזה

      • Amir A

       כן. את הווטרבוייס אני מכיר טוב טוב. ניינר גם כתב עליהם כאן פוסט בעבר.

      • אסף the kop

       כן
       פוסט נהדר של רן.

       לילה טוב, ממתק אחרון להיום.

       https://youtu.be/pVVzidSdRXE

      • בובו

       אהבתי ואהבתי. אפשר להמשיך בלי סוף.

    • איציק

     זה אכן אקורדיון.

     הגב
   • איציק

    רק שזה לא בדיוק אקורדיון (למרות שבאנגלית יש כאלו שמכנים אותו כך). זה כלי נגינה עממי רוסי ופופולרי גם בפינלנד וניקרא ביאן https://en.wikipedia.org/wiki/Bayan_(accordion).
    יש לו לחצנים משני הצדדים להבדיל מהאקורדיון שיש לו קלידים מצד אחד ולחצנים מצד שני. הצליל שלו רך יותר מזה של האקורדיון.

    הגב
    • בובו

     תודה. אפילו באתר שלו מופיע שזה אקורדיון.

     הגב
 • ברלה

  פוסט מעולה, מסכים עם כל מילה

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה

   הגב
 • איציק

  איציק, מזדהה עם הרבה מהכתוב.
  התחושה שלי, וכבר כתבתי לא פעם, שאנו מתדרדרים חזרה לימי החושך של ימי הביניים, רק עם יותר טכנולוגיה. רוב העם בור (רב העמים), הדת הופכת להיות יותר ויותר קיצונית (לא הנצרות אולי, אך הפעם היהדות והאיסלם), מי שלא בדעתי הוא בוגד, מכשף, ומיד לשרוף אותו, ויש מספיק כאלו שיבעירו את המדורה. הבורות הפכה לנכס וגאווה, וכל אחד שלא יודע לקרוא אומר "מה אני לא איש? מה אני עז?" רק עם פחות הומור.
  לגבי מערכת המשפט, מה אומר, לא הייתי רוצה להיות בשיטה האמריקאית, מספיק לשאול את איתמר בן-גביר, והוא יסביר עד כמה בית המשפט בארץ מקצועי, גם אם הדעות שלהם לא תמיד עושות טוב בגב. אבל את מי זה מעניין, אנחנו רוצים על הכיסא מישהו משלנו שיכניס כבר למישהו משלהם, הסיבה לא חשובה. כמו שכתב קרילוב באחד המשלים על הטלה והזאב בהסבר למה הזאב טורף אותו "אתה אשם בכך שאני רעב." אז אלו חוקי המשחק משמאל, ימין, למעלה, למטה, מאחורי ומלפני.
  מה שאני כן יכול לומר זה כך, אני אכן רואה שהמצב יכול להידרדר והוא אכן יתדרדר, אז תהינה ממה שיש, כי עוד כמה שנים גם זה לא יהיה לך.
  שבת שמחה ומהנה לכולם.

  הגב
  • איציק אלפסי

   איציק, מה קורה במערכת המשפט האמריקאית? מעניין.. מודה שאני לא מכיר

   הגב
   • איציק

    שכל ממשל ממנה את השופטים לא לפי איכותם כשופטים אלה קרבה לדעות הפוליטיות. אני לא מאורע באופן השיפוט שלהם והאם הוא מאד מוטה, אבל השיטה לא מוצאת חן בעיני. שופט זה מקצוע והתמקצעות בו צריכה להביא למקצוענות. לא יתכן שזה יקבע על-סמך נטייה פוליטית. בגלל זה מעשייה של שקד חמורים מאד (למרות שאיני מחשיב אותה כשרה גרועה). אפשר למשל, לחשוב ששופט שחושב ש"הכל שפיט" זה יותר טוב, או להפך, ובהתאם לבחור שופט, אך לא לפי הזדהות פוליטית.

    הגב
    • אוהד

     אבל זה לא שבוחרים בסוף שופט שלא ראוי לבית המשפט העליון.
     כלומר, מסתבר שהשופטים הם כן בני אדם ולמרות שיש חוקים הם עדיין יכולים לקבל החלטות שונות.
     אז אם יש להם את אותם דעות כמו שלך אז זה בסדר אבל אם יש להם דעות שונות אז לא?

     הגב
     • איציק

      לא זו הנקודה. אין לי בעיה עם שופט רפובליקני או דמוקרטי. יש לי בעיה עם זה שהבחירה מבוצעת על סמך השתייכות פוליטית. בכול רגע נתון יש מועמדים ראויים גם כאלו וגם כאלו ולכן אם בתקופת כהונה של X ימונו רק שופטים רפובליקנים ובתקופת Y רק דמוקרטים נראה לי מוזר ולא תקין.

      הגב
      • אביאל

       איציק - הבחירה הפוליטית היא בעיקר לבתי הדין הגבוהים, שם אכן נדרשות החלטות פוליטיות ובסופו של דבר ההערכאה העליונה היא בית המשפט העליון בוושינגטון, אלה פוסקים אך ורק לאור חוקת ארה״ב.
       בקשר למינויים, לא לעם מינו שופט שעל פניו הוא פרוגרסיבי וקיבלו שמרן ולהפך, ככה שלא הכל כל כך ברור.

      • איציק

       אביאל - זה שהם טעו רק מעורר בי תיקווה. טוב שכך, אבל הכוונה שבבחירה היא שעקומה ולא התוצאה.

      • אביאל

       איציק - לדעתי אין בעיה בזה, אלה עניינים פוליטיים לחלוטין וכמו שכתבתי, ההחלטה הפוליטית היא נקודת ההתחלה בלבד, אתה לא יודע מה תקבל בסופו של דבר דווקא בית משפט שהיה עם רוב יותר פרוגריסבי לקח את אחת ההחלטות שהכי היטיבו עם הרפובליקנים והיא אי הגבלת התרומות לפולטיקאים או להפך, שבקלות השמרנים יכלו לפסוק לא מזמן נגד זכויות הלטה״ב בארה״ב ולא עשו את זה, גם לאורך ההיסטוריה יש אינספור פסיקות שמוכיחות שלא הבחירה היא הקובעת אלא שיקול דעתם של השופטים, כולם משכילים ביותר, עם טון ניסיון וכולם עוברים טבילת אש (מימין ומשמאל) בשימועי הקונגרס המפורסמים.

      • איציק

       אביאל - שוב, אתה מגן על התהליך באמצעות דוגמאות של התוצאה. אני לא יוצא נגד התוצאה. אני מגנה את התהליך ללא קשר לתוצאה. לא נכון לבחור שופטים על סמך אמונה שזו עמדתם הפוליטית.

    • ב"פ

     תהיה בריא. השאלה אם "הכל שפיט" היא שאלה פוליטית והיא קשורה בצורה עמוקה מאוד להשקפת עולמו של השופט. השאלה באיזה צורה קוראים את ספר החוקים הוא שאלה פוליטית וקשורה להשקפת עולמו של השופט. יש פגמים בשיטה האמריקאית, אבל יש פגמים גדולים מאוד בשיטה הישראלית, שבה בית המשפט הוא גוף בלתי נבחר שכופה את השקפת עולמו על הציבור.

     זה קצת מוזר שאדם שמנסה להקים קבוצת ספורט עם פילוסופיות פוליטיות לא טרח לברר קצת על הנושא לפני שהוא משייך לאיילת שקד גישת אנ"ש, למרות שמדובר באדם שמפרט את הקפת עולמו בצורה רחבה ומקיפה מכמעט כל נבחרי הציבור שלנו

     הגב
     • איציק

      שבית המחוקקים יטפל בבעיית הכל שפיט. יש לו את היכולת אבל אין לו את הרצון לטפל בכך. אם בית המחוקקים אימפוטנט, שלא יאשים את השופטים שהם עושים את עבודתו.

      הגב
      • ב"פ

       באיזה צורה בית המחוקקים יכול לטפל בבעיית הכל שפיט?

      • איציק

       שתעביר חוק שאם החוק עובר בפעם שנייה אז לא ניתן לבטל אותו (נניח מעל 60 ח"כ-ים כדי שלא יהי 2-1). יש עוד דרכים, הרבה דובר על זה ויש הרבה משפטנים שנתנו דוגמאות. אין בעיה להגביל בחוק את סמכות בית-משפט כמו שמגדירים מה סמכות המשטרה, הצבא או כל גוף אחר.

      • ב"פ

       בעיית הכל שפיט היא יותר רחבה מביטול חוקים, זה הסתכלות שונה על הצורה שבה קוראים חוקים. הרי אין קשר בין ההגדרה הפשוטה של אקטיביזם שיפוטי לשאלה אם ניתן לבטל חוק או שלא. זה בסך הכל פועל יוצא מקריאה רחבה מאוד של חוק כבוד האדם וחירותו שעל גביה היה רוב ההתנגשויות בין בית המשפט לממשלה. ומכיוון שאי אפשר לחשוב על כל פרט בחקיקה, ההבדלים האלו הם משמעותיים ותמיד יבואו לידי ביטוי

      • איציק

       ברור, ולא הכל פשוט, אך יש דברים שאפשר להגביל בקלות רבה יותר (לא כחוק לגופו של איש) ויש דברים שקשה יותר. כנראה שיישארו לקונות (ואולי אלו לא לקונות וטוב שיישארו), ואחרי כל זאת, אף ממשלה לא עשתה כלום פרט ללבכות. כנראה זה נח לה במקום לעשות עבודה קשה או נוח לה כי היא חושבת שאסור לגעת בזה ונחמד לבכות. אז אני לא קונה את הבכי והנהי הזה.

      • ב"פ

       אני לא רואה איך זה יכול להיות שלממשלה יהיה חסר רצון להעביר חוק כזה. הרי מדובר בכוח לממשלה, ורצון לכוח אף פעם לא חסר. כנראה שזה יותר מסובך ממה שנדמה, במיוחד בהתחשב בעובדה שיש צד פוליטי שמרוויח הרבה מאוד מהצורה שבה העניינים מתנהלים כעת

      • איציק

       כי גם להם יש הבנה שלא נכון לעשות את זה.
       כי ברור להם שתהייה לזה התנגדות מאד גדולה גם בתוך הקואליציה.
       כי להם נח לבכות.
       בקיצור, זה יהיה חוק רע שבסופו של דבר יפגע גם בהם כשהם יהיו פעם באופוזיציה.

      • ב"פ

       נו, אז אתה בעצמך מראה את הצורך לדאוג לאוריינטציה פוליטית של שופטים. הרי אתה טוען שחוק שיחקק על מנת למנוע אקטיביזם שיפוטי יהיה בסוף חוק רע. ומכיון שאקטיביזם שיפוטי הוא בעייתי מאוד לפחות מנקודת מבט ימנית, וכאן הרי אי אפשר להאשים אף אחד ב'הוא לא באמת מאמין בזה' הרי זה דעתם של שרי שופטים מדניאל פרידמן ועד איילת שקד. אז צריך לדאוג שאנשים שייבחרו לבית המשפט העליון יהיו כאלה שלא בעד אקטיביזם שיפוטי (וזה תמיד בה ביחד עם השקפת עולם לא פרוגרסיבית, כלומר לא שמאל)

      • איציק

       מחר השמאל יחזור לשלטון ויחשוב שזה טוב, ואז מה, שוב יתחילו להחליף שופטים. אולי אפילו יבחנו שופטים את דעתם בעוד נושאים. לא לעניין בכלל. חשוב שיהיו שופטים מכל מגוון הדעות, אבל לא בבחירה לפי דעה פוליטית כי אם לפי התאמה. אני לא בטוח שהדרך הנוכחית לבחירת שופטים היא האידאלית, אבל לפחות באה מתוך פשרה (גם אם אחרי כיפוף ידיים), ולא באמצעות הנחתה של פוליטיקאים. הייתה רוצה ששני הדודים יהיו אלו שממנים שופטים?

  • אמיתי

   זה הפסימי או האופטימי?

   הגב
   • אסף the kop

    אופסמיסט

    הגב
 • שלו

  אי אפשר להישאר אדיש לפוסט כזה.
  אני מסכים בנקודת הגאווה בחיילים של התפתו לפרובוקציה.
  ובעיקר מסכים עם העובדה שבאו בלילה לאסור את אהד תמימי.
  שתשפט, ותשב בכלא (וכנראה תהפוך לסמל בפני העם שלה).
  יונתן גפן לא קל לעיכול, מעולם לא היה. הבעיה בד"כ היא שמי שמגיב אליו לא קורא מה הוא כותב.
  הוא עושה פרובוקציה (כמו לא מעט אומנים, שדרך אגב לדעתי זה צריך להיות הבסיס ליצירתם) לא רק שלא חייבים להסכים, אני לא בטוח שהוא מסכים.
  אבל צריך להתיחס.
  לגבי עירית לינור, ואנסה להיות הכי מנומס שאפשר.
  הפער בינה לבין דיון רציני הוא המרחק בין יצירתה ליצירותיו של גפן.
  חוסר המודעות לנזק שהיא גורמת באמירותיה חסרות הביסוס (בעיקר בתחום המגדרי זה מפריע לי) וניסיונה לשייך את עצמה לאיזה שהיא אליטה, תרבותית, חברתית הוא מגוחך.
  היא לא אלתרמן, היא לא איש רוח, היא אפילו לא אושיה.

  אני חושב שאופן כללי, שהאמירות חסרות האחריות של שר הביטחון לגבי גפן בעיקר מעידות עליו.
  העובדה שבכל זאת יזכר לגפן העובדה שהיה צנחן ולוחם, קצין שהשתתף אולי בשתי המערכות הקשות ביותר שהיו לישראל (ששת הימים וכיפור) מקנה לו את הזכות לא להקרא "עוכר ישראל".
  אני יודע שהרבה אנשים לא מבינים איך העובדה שמשהו היה קרבי נותן לו איזה זכות שהיא.
  ואיך תמיד מזכירים את זה (נגיד כששופטים את אולמרט מול ביבי).
  אבל אצלי, תמיד יהיה לביבי (גם לברק, לצורך הענייין) את העניין הזה שהוא חרף את נפשו על הגנת העם והמולדת.
  עירית לינור רק מדברת.

  הגב
  • איציק אלפסי

   זה נכון. מי שסיכן את עצמו למען עם ישראל עומדת לו הזכות הזו כנגד כל שטות שיאמר.

   הגב
   • אסף the kop

    למה לעצור פה.. במקרה של חובב המששאות מדובר בכלל בזכות שעוברת בירושה גם לבן המשתמט.

    הגב
    • שלו

     איפה נכתב פה שהבן הסרסור (זה השם הנכון למקצוע של מי שסוחר בנשים?) של ראש הממשלה ראוי לקבל זכות אבות?
     או שזה חלק מקמפיין "הוצא מהקשרו" בו נדון במה שנוח לנו במקום מה שלא נוח לנו.
     בו נסיט את הדיון הידוע.
     בו נחפש דרך להבין בין השורות דברים שלא נאמרו.
     דרך אגב אחלה מתכונים.

     הגב
     • אסף the kop

      הבן של הסרסור (פרי דמיונך הפרוע) לא יוצר פרובוקציות על מנת להישאר בתודעה, כדוגמת הדגנרטים ממשפחת גפן שעתידם מאחוריהם.

      אגב, הדברים שנאמרו הם פשוטים. אם הבלונדה הפלסטינאית היא אנה פרנק, אז מי פה האס. אס. ?
      מאידך, קצת דבילי מצידי להתייחס למי שהוא בסה"כ תמרור אזהרה לילדים שלא לעשות סמים.

      הגב
      • שלו

       הבן הסרסור לא של הסרסור (אם כבר תמרור אזהרה).

      • אסף the kop

       ככה או ככה מדובר בשקר

      • שלו

       אם היה לך תמרור אזהרה כמוני סביר שהייתה קורא יותר טוב.

      • שלו

       היית בלי תיקון שגיאות אוטומטי

     • אביאל

      שלו - נו תמשיך, סרסור, בדיוק כמו שצועקים על כל דבר גזענות, פשיזם, נאצים או קמפיין me too שהפך כל מישהו שזורק מילה להיות באותה מדרגה כמו אנס. בפעולה כזאת אתה בדיוק אחראי לפירור החברה שאתה כל כך מתלונן עליו, מעקר מהמושג כל ערך ולמעשה עושה רע כפול, גם נותן לגטימציה בפועל לסרסורים אמיתיים (הרי אם כל אדם שזורק מילה לחבר על בחורה הוא סרסור, אז מי יפעל נגד סרסורים ?) וגם גורם לחשד של כל בן אדם בשיחה עם חברו שהוא עלול להיות מוקלט והדבר עלול לשמש נגדו ובכך תורם להפיכת האנשים לאיזה יצורים שרק נזהרים לא לדרוך על מוקשים, על כל ההשלכות של זה.

      הגב
      • שלו

       כיוון שאני מכבד אותך אני אסביר שהכוונה שביבי ועוד אחרים בעיני הם קודם כל אנשים ששירתו את עמם וסיכנו את חייהם.
       וגם אם אני חושב שבהווה הם טועים (למשל אהוד ברק) אני משתדל כל הזמן שהם באו ממקום טוב.
       גם אם אני חושב שיונתן גפן עשה פרובוקציה בעייתית, אני לא שוכח שהוא חלק ממגיני העם (כמו מי שקרא לו עוכר ישראל).
       פה זה בערך נגמר ומתחיל.
       זה היה הרעיון הכללי.
       עכשיו אם אתה רוצה להתווכח על מה שכתב, למה התכוון מה הובן מזה.
       בסדר גמור.

  • משה

   שלו,
   כל מילה.

   הגב
   • איתמר

    הערך התרבותי של יונתן גפן ויוצרים אחרים ורבים מהשמאל עולה לאין שיעור על ערך השירות הצבאי שלהם וכל מפעלם הביטחוני.
    ישראל לא הוקמה כדי לייצר גיבורי מלחמה.
    ולעמדותיהם של אזרחים בדמוקרטיה אמיתית (לא מדומה כפי שישראל נדמית לעיתים) יש תוקף מוחלט במנותק לחלוטין מהשאלה מה הם עשו (אם בכלל) בשירותם הצבאי.

    הגב
 • משה

  חשבתי שהשיר של עדן בן זקן הוא מחאה נגד רמת ההוראה במוסדות להשכלה גבוהה, לא כך ?

  הגב
  • בובו

   לא מכיר את השיר. אפשר קישור?

   הגב
   • איציק אלפסי

    קלאסיקה, תתפנק:
    https://youtu.be/byYBGEE8NCM

    הגב
    • בובו

     ואוו. הייתי בטוח שזה פארודיה בהתחלה. זה עובד אין ספק, והזמרת כריזמטית.

     הגב
     • איציק אלפסי

      צחוק בצד (וגם הטקסטים) היא באמת זמרת מצוינת

      הגב
     • משה

      אשקר אם אומר שאני לא מוצא עצמי מפזם את שיריה מדי פעם...

      הגב
    • 7even

     אם אומרים לעדן בן זקן - טקסס.
     היא יודעת לעשות את ההקשר בין הקליפ שלה לשם הסטייט?

     הגב
    • Amir A

     הלכתי, ראיתי, ומיד חשבתי על האבא הרוחני של הקליפ
     https://www.youtube.com/watch?v=n2MtEsrcTTs

     שתי טיפות מים השירים, לא?

     הגב
 • Gil - Zimbabwe

  איציק פוסט נהדר!!! לקרוא ולהרגיש שאתה פשוט מדבר מעומק הלב.
  האמת שאני אישית בגרף הייאוש חציתי את האמצע לכיוון הייאוש. אני מתחיל לחפש לעצמי את "האיש תחת גפנו ותאנתו", לצרוך רק ספורט, משפחה, חברים....
  הקיצוניות בכל דבר מרגיזה אותי, החינוך והצבא שאמורים להיות "פרח את תיגע בי" כבר לא קונצנזוס ולאורך כל השנים כל מי ששלט הוריד בעוד מדרגה. אמרתי לבת שלי שסיימה לימודי חינוך מיוחד והצטרפה למערכת החינוך שאני מערץ אותה, ולא בגלל שהיא מאמינה בנוער (היא כל הזמן אומרת שאני לא מבין איזה נוער נהדר יש לנו) אלא בגלל הממונים עליה.
  והצבא - עדיף כבר לא להרחיב איך שהוא נראה בעיני הציבור.

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה גיל.
   כל הכבוד לבת שלך! המקצוע הזה הוא שליחות אמתית. מורה זה המקצוע הכי חשוב בעיני יחד עם רופא. הבעיה בשני המקרים היא אכן המערכת המעיקה והלא מתגמלת ומי שמוכן לקחת על עצמו את השליחות למרות זאת הוא אכן מישהו שראוי להערצה.
   ובאמת יש כאן נוער נהדר. בלי ציניות. בזכות המסע שעשיתי עם בית"ר נורדיה בהרצאות בארץ למדתי להכיר את זה מקרוב.

   הגב
  • איציק

   גיל,
   יש דור נפלא, הבעיה היא לא בו אלה במערכת שלא מספקת לו את מה שמגיע לו ואז הוא גדל קצת עקום. רבים מוכנים להתיישר אבל זה כבר תיקון במקום מראש לגדל ישר.
   שיהיה ברור, ישר לא הכוונה כולם באותו סרגל, אלה לתת לו כלים שיפתח את היכולות והיצירתיות שבו בכול תחום שירצה ולא יהיה מוגבל כי לא קיבל כלים.

   הגב
 • יאיר אלון

  איציק היקר מקווה שהחלמת ואם לא כמובן איחולי החלמה מהירה

  הטקסט אמנם מדכא מדי לטעמי אך עדיין מצוין

  פינוי תפקיד היו"ר מפנה את מחשבתך ואנחנו מרוויחים

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה יאיר.
   ובהזדמנות זו גם המון מזל טוב! :)

   הגב
 • 7even

  איציק תעשה כמוני - אל תקרא/תראה חדשות.
  אני, את מה שקורה במדינה, אם כבר, צורך מדה באזר.

  איכשהו כל הספורט והחדשות שאני צורך מגיעות מכאן.

  ממך למשל למדתי שיונתן גפן הוזכר השבוע בחדשות ויש בחורה בשם תמימי שדיברו עליה/אסרו אותה...ווטאבר.

  המשך שבוע מוצלח.

  הגב
  • איציק אלפסי

   מצד שני אם לא הייתי קורא חדשות איך הייתי יכול לספר לך את הדברים האלה.. :)

   הגב
  • איציק

   7, תזהר, אתה עוד יכול לקרוא כל מיני חדשות שעברו את המסננת שלי למשל, ואז לך תדע מה תקבל. עדיף חומר גולמי ישר מהמקור... לך לבד לשטחים לראות מה קורה, לבנקים, לבתי-ספר, לגידולי החסה... ;) אין דבר אמין מהמקור.

   הגב
 • דני איל

  פוסט נהדר, מעורר מחשבה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה

   הגב
 • מיקו G

  אני די בטוח שהטכנולוגיה היום בשלה להמציא רובוט שיחליף את עירית לינור.
  האלגוריתם עובד פחות או יותר כך:
  1. לעבור על פוסטים של חברים שלה בפייסבוק
  2. להגיד ההיפך בישיבה בבית הקפה השכונתי עם החברים השמאלנים התל אביבים
  3. לראות מה הכי מעצבן אותם
  4. להגיד את זה ברדיו

  אני די בטוח שאם השמאל יוציא קמפיין של "אסור לשכב עם חמורים", היא תספר על הפעם שבה היא ותיאודור עשו את זה במצפה רמון.

  הגב
  • Matipool

   לשתות הפוך חלש במקום אספרסו?

   הגב
  • BRT

   כשלא מסכימים עם דעותיך,אז משמיצים אישית
   ממש גדולים אתם בראיית המציאות

   הגב
   • Ollie Williams

    בכל פעם מדהים אותי מחדש
    היכולת הזאת
    להשוויץ ולנפנף כמה הימין חזק ושולט מחד
    ולא להפסיק להתבכיין לשניה מאידך

    כבר שלפת אינספור פעמים את האיבר כדי להראות לנו כמה הוא גדול
    אז אל תבכה כשמתגלים מימדיו האמיתיים

    הגב
   • מיקו G

    מי אלו אתם?
    דעותיה של עירית לינור הן בדיוק 180 מעלות מהדעה הרווחת בתקשורת.
    הדיוק כה גדול עד שקשה להאמין שאלו הן באמת דעותיה.

    יש אנשים שאוהבים תשומת לב, חבל שהם מקבלים אותה מהסיבות הללו.

    הגב
 • איתמר

  צה״ל איננו צבא יהודי אלא צבא ישראלי.
  טעות נפוצה אך כלל לא מפתיעה.

  לא היתה שום גבורה באיפוק שהפגינו החיילים.
  זו היתה כנראה הפנמה (נדירה אצל חיילים ושוטרים בשטחי הכיבוש וגם בתוך ישראל) של העובדה שהם מצולמים וגם מבוכה (נדירה לא פחות) מהאפשרות של הפעלת אלימות כנגד נערות.
  באופן אבסורדי, אילו החיילים היו מגיבים באלימות כלפי עהד תמימי, היא היתה נמצאת כעת בביתה ולא במעצר המתמשך (והשערורייתי).
  כלומר, דווקא האיפוק שהם גילו גורם לעוול מוסרי ולעיוות משפטי.

  כדאי להזכיר ששעה לפני שהתרחש האירוע, חברים של החיילים ״הגיבורים״ ירו כדור גומי בראשו של מוחמד תמימי (15) , בן דודה של עהד תמימי.
  מייקל אורן ההזוי טרם מצא תמונה שתוכיח שמדובר בפציעה מבויימת.

  איך בדיוק פעילות שיטור של צבא הכיבוש אמורה למלא בגאווה את לבו החם של כל יהודי?
  לוקחים חיילים שהוכשרו לתפקידי לחימה ושולחים אותם להתעמת עם נערים ונערות.
  אחר כך מתפלאים שצה״ל כבר לא מנצח מלחמות.

  מערכת המשפט הצבאית איננה טיפשה ואטומה אלא מתנהלת על פי דרישותיו של מנגנון אפרטהייד ממוסד שבו קיים חוק אחד ליהודים וחוק אחר לפלסטינים.
  עמירה הס חשפה ב״הארץ״ שמוריס הירש (סא״ל במילואים ועד לא מזמן ראש התביעה הצבאית בגדה המערבית) חילק בתוך בית המשפט הצבאי (בניגוד לפקודות הצבא שאוסרות על כך) כרוזים באנגלית שמגבים את החלטתו של השופט הצבאי רס״ן חיים בלילטי להשאיר את תמימי במעצר עד תום ההליכים.
  זה האיש שהיה אחראי על הגשת כתבי אישום נגד פלסטינים.
  אלה פניה של מערכת המשפט הצבאית בשטחים הכבושים.
  צדק לא תמצאו שם.

  ההשוואות ההיסטוריות אינן כל כך מופרכות.
  בסיטואציות שונות ובזמנים אחרים אנה פרנק ועהד תמימי נאבקו (כל אחת בדרכה) נגד כיבוש ודיכוי ובעד חירות וחופש.
  יומנה של אנה פרנק תורגם ליותר משבעים שפות ונמכר בעשרות מיליוני עותקים בגלל היותו סיפור בעל משמעות אוניברסלית שחורגת מסיפור השואה (וזו גם היתה כוונתו של אביה בעת שהכין את היומן לפרסום).

  ההשוואות לנאצים לא החלו אתמול.
  בישראל יש להשוואות הללו היסטוריה ארוכה שהחלה עוד לפני שהסתיימה מלחמת העולם השניה.
  ההשוואות נעשו מימין ומשמאל ועל ידי בכירי המנהיגים, כולל בן גוריון ובגין.
  כל צד ראה בצד האחר נאצי או משתף פעולה עם הנאצים.

  כמעט מכמיר לב לראות את מידת ההכחשה של ישראלים רבים ובראשם נתניהו.
  הם תומכים במדינה כורדית עצמאית ומתנגדים למדינה פלסטינית עצמאית.
  הם תומכים בצעירים האיראנים האמיצים שיוצאים להפגין ולמחות נגד משטר הדיכוי ובעד חירות ומתנגדים למעשים דומים של צעירים פלסטינים אמיצים שנאבקים למען מטרות דומות.
  ממש אירוניה טרגית.

  מה שארז תדמור מתקשה להבין שזו המציאות (כולל החוק הבינלאומי והאמנות שעליהן חתומה ישראל) שמנעה ומונעת מהימין לממש את האידיאולוגיה שלו.
  גם אם בגין היה מפרק את מערכות המשפט, השירות הציבורי, התקשורת והאקדמיה ובונה אותן מחדש כאשר משרתים בהן רק תומכיו, עדיין המציאות היתה מונעת ממנו ומיורשיו לבצע את מה שתדמור משתוקק לו יותר מכל (במסגרת תפיסת העולם הלאומית והליברלית שלו LOL) - סיפוח השטחים הכבושים תוך הימנעות מהענקת אזרחות ישראלית למיליוני הפלסטינים.
  בגין ושמיר היו פטריוטים גדולים מתדמור ואוהבי ארץ ישראל גדולים מתדמור.
  לא האליטות הרתיעו אותם.
  הם ידעו מה מחיר הסיפוח.
  בסוף, כאשר הם נדרשו להכריע הם בחרו במדינת ישראל על פני ארץ ישראל.
  האליטות הן השעיר לעזאזל שאותו אפשר להאשים תמיד כאשר מתברר שהמציאות מורכבת ומסובכת ומקשה לממש אידיאולוגיה והבטחות.

  מפא״י, על כל הרעות החולות שאיפיינו אותה, לפחות הקימה מדינה ואת רוב המוסדות והמערכות החשובים והמשמעותיים שקיימים כיום בתחומים השונים.
  על כן ההשוואה בין התנהלות מפא״י בעבר לבין התנהלות המחנה הלאומי בתקופתנו היא נואלת וחסרת שחר.
  אגב, ריבלין הוא כנראה הישראלי השנוא והמושמץ ביותר אחרי איזנקוט בקרב תומכי הימין (כפי שהדברים באים לידי ביטוי בתקשורת הימין, ברשתות החברתיות ובטוקבקים).

  היכן בדיוק ממוקם מצפונם של גדי טאוב, עירית לינור ודומיהם?
  האם למתקרנפים יש מצפון?
  האם למי שמסיט את מבטו מסבלם של אחרים (המהדרין מסוגת לינור מזלזלים בסבל האחר - בין אם הוא פלסטיני, מהגר מאפריקה או נכה) יש מצפון?
  אין שום אומץ בלהיות חלאה ולהביע דעות גזעניות בלתי מוסריות בעליל שהן הבון טון בחברה הישראלית כיום.

  את סוגיית המהגרים מאפריקה (פליטים, מבקשי מקלט ומהגרי עבודה), בהקשר של שכונות הדרום של תל אביב, אפשר היה לפתור לפני שנים ובקלות רבה.
  כל מה שממשלת נתניהו היתה צריכה לעשות זה פשוט להתיר להם לנוע בחופשיות ברחבי הארץ ולמנוע את ריכוזם באזור אחד בלבד.
  כך הם היו מוצאים מקומות עבודה שהיו מאפשרים להם להתפרנס ולחיות חיים עצמאיים, חיים של כבוד ולא של נזקקות מתמדת.
  כך גם אפשר היה להקל את העול והמצוקה מתושבי שכונות הדרום של תל אביב.
  מדוע ממשלת נתניהו לא נהגה כך בעשור האחרון?
  לשיקולים הפוליטיים היה ללא ספק משקל מכריע.
  זעם התושבים המוצדק על הנטל שנפל רק בחלקם שימש כלי עבודה בידיהם של מפיצי השנאה הפוליטית ובראשם נתניהו וארדן.
  מעניין שאנשי ימין רבים שמוטרדים מכך שבישראל חיים פחות מארבעים אלף מהגרים מאפריקה, לא מוטרדים כלל מסיפוח הגדה המערבית על מיליוני תושביה הפלסטינים.
  מוזר ומתמיה.

  על פי נתונים שפורסמו אתמול על ידי לשכת ההגירה והאוכלוסין רוב האזרחים הזרים שנכנסו לישראל באופן לא חוקי או נשארו כאן באופן לא חוקי הגיעו מאירופה.
  מדוע לא מתנהל קמפיין ציבורי ופוליטי בראשות ראש הממשלה לגירושם?
  כולנו יודעים שהתשובה לכך ברורה.
  הם חיוורי עור.
  הם לא שחורים ולכן הם לא מטרידים את מבטם של הישראלים הגזענים.
  אגב, אפשר היה להכשיר את המהגרים מאפריקה (פליטים, מבקשי מקלט ומהגרי עבודה) לבצע עבודות שונות ונדרשות במשק הישראלי שבעבורן ממשלת ישראל מייבאת מדי שנה עשרות אלפי פועלים זרים.
  מדוע זה לא נעשה?
  יבוא עובדים זרים בשיטת הדלת המסתובבת משרת חברות כוח עבודה שבאופן לא מפתיע חלק מבעליהן קשורים למפלגת השלטון.
  חלק מהרווחים מגיעים לפריימריז של הליכוד בצורת תרומות.

  חמלה אנושית נהוג להפגין כלפי מי שזקוק לה.
  רוב הישראלים מתקשים בכך וחישובי החמלה שלהם נעשים תמיד על בסיס אתני צר (שמייצג גם קו שבר פוליטי).
  יש בקירבנו מיעוט זניח שמשמר ערכים, מוסר ומצפון אוניברסליים.
  אשרינו שאלה עודם קיימים כאן.
  מי יודע עד מתי.

  הגב
  • יואב

   אני חושב שזה מעניין מה שכתבת.

   הגב
   • אמיתי

    וגם נכון ועצוב..

    הגב
   • אסף the kop

    כן... צה"ל = אס.אס.

    אין גבול לטירוף שהשמאל הדרדר אליו.
    מילא, גם ככה הוא גוסס.

    הגב
    • איתמר

     איפה כתבתי שצה״ל (שאני חלק ממנו כחייל מילואים) = אס.אס?
     התייחסתי לנקודת המבט של כל מי שנאבקו ונאבקים בכל זמן ובכל מקום נגד כיבוש ודיכוי ובעד חופש וחירות.
     ההקשר הנאצי הוא באחריותך ועל דעתך בלבד.

     הגב
     • אביאל

      איתמר - תחסוך את השטויות, אש״ף, ארגון טרור הוקם שנתיים לפני הכיבוש, מה הוא רצה לשחרר אז ? הפיגועים התחילו מאז 67 או לפני ? למה הפלסטינים לא התפוצצו ברחובות ירושלים המזרחית או ביהודה ושומרון נגד הצבא הירדני מ48 עד 67 (גם הירדנים הוכרו ככובשים להזכירך) ? פעם אחת שמישהו יענה לי זה.
      גם כן לוחמי חופש חירות ונגד דיכוי, מי בדיוק נגד דיכוי ? החמאס ? שמחסה נשים ומוציא להורג הומואים ? או הרשות הפלסטינית, מנגון מושחת של ניצול על גב העם שלו, ראית את הוילה החדשה של אבו-מאזן ? על סמך מה אתה צופה חופש וחירות במדינה פלסטינית ? על סמך יותר המדינות הערביות באזור ?

      הגב
     • אסף the kop

      אתה לא תברח מהמשמעות של ההשוואה הזאת כל כך מהר.

      אם תמימי היא אנה פרנק אז מי האס. אס בסיפור ?

      ולא, ההקשר הנאצי הוא בראש של הפזמונאי חובב הטיפה המרה.

      הגב
    • יוני (המקורי, מפעם)

     אסף, השמאל לא חושב כך. והימין לא רצח את רבין. חאליק. קיצוניים יש בשני הצדדים.

     הגב
     • אסף the kop

      כן... בגלל זה הגינויים הגיעו רק מהצד הימיני של המפה הפוליטית.

      אני שואל בפעם המיליון את כל מי שחושב שהפרובוקטור צודק בהשוואה שלו. אם תמימי היא אנה פרנק אז מי האס.אס בסיפור ?

      הגב
  • אביאל

   שקרים שקרים שקרים, למעלה מ1800 מהגרים לא חוקיים מגיאורגיה ואוקריאנה גורשו מישראל בשנה האחרונה.

   ועוד שקר או יותר נכון העלמת עובדה, לגבי אחוז מקבלי הזכאות לפליטים, מעניין למה נעלם הנתון בו 1500 פליטי דראפור קיבלו מעמד של פליט בישראל.

   ובקיצור איתמר, כמו שמעידה הפסקה הראשונה שלך, דיי ברור שאתה בעד שישראל תפסיק להיות מדינת הלאום של העם היהודי ותהפוך למודל של מדינת כל אזרחיה, לכן אין לך בעיה עם זכות השיבה, עם זה שהכיבוש לא נגמר ב67 אלא מתחיל ב48 ועם זה שכמה מאות אלפי פליטים זרים יגרמו להגמון הישן לחדש את כוחו, כי בקרב הדמוגרפי והתודעתי לגבי המציאות הפוליטית-חברתית בישראל הוא הפסיד, הקמפיין האחרון, במיוחד בשבוע האחרון הוא הוכחה ניצחת לכך, כמות השקרים, פליטים, 75% מהם לא הגישו אפילו בקשה להיבדק כפליטים, אלפים מהם הגיעו לחגוג בשגרירות של המשטר שאמור לרדוף אותם ואני יכול להמשיך עוד שעות, אבל העיקר שישראל היא אפרטהייד, צה״ל הוא צבא הכיבוש וכמובן הון-שלטון.

   הגב
   • אביאל

    ועוד שקר, אותם ארגונים שעותרים לבג״ץ עתרו גם שהממשלה ניסתה לפזר אותם ברחבי הארץ, אבל תמשיך עם השקרים.

    הגב
    • דיזידין

     במקום לקרוא לכולם שקרנים, בוא נסכים על הנתונים.
     זה מה שידוע לי:
     1. מספר מבקשי המקלט שקיבלו מעמד פליט הוא בודדים בלבד (אשמח לקישור שמראה ש-1500 קיבלו).
     2. בשנה האחרונה קיבלו 500 מעמד תושב ארעי. נתניהו ודרעי התנגדו נמרצות, מנדלבליט הכריח אותם.
     3.יש כ-35 אלף מבקשי מקלו מסודן ואריתאיראה (ועוד אלפים בודדים ממדינות אפריקאיות נוספות), כ-15 אלף גרים בדרום תל אביב.
     4. המדינה מנעה מהם במשך שנים להגיש הקשות מקלט, אחר כך נאלצה לאפשר להם אבל לא סיפרה להם, והכל דרך לשכה מעופשץ אחת בדרך בסלמה.
     5. סך הכל הוגשו כ15 אלף בקשות. מלבד המאות שאושרו כאמור, כחצי נפסלו וכחצי לא טופלו,, חלקם במשך שנים

     הגב
     • אביאל

      דיזידין
      1.התפלק לי האחד, הכוונה היתה ל500 פליטים, לינק ? תחפש בגוגל: ״מבקשי מקלט דרפור״ מתוך אתר שאי אפשר לחשוד בו, של א.ס.ף. כתבה שלישית מלמעלה, אני מניח זה מתחבר לסעיף 2.
      2.אגב, מה זה משנה נתניהו או דרעי ? מנדלבליט זו המדינה בדיוק כמו נתניהו, דרעי או כל מקבל החלטות אחר.
      5.יש לך בעיה עם המספרים, הנתונים הם 35 אלף מבקשי מקלט, 75% מהם לא הגישו בקשה, כלומר רק כ7000 הגישו.

      אגב, אם ניצמד לחוק הבינלאומי, שנמצא בפיהם של כולם, אז הם לא פליטים והם לא צריכים להתקבל כפליטים בישראל, אנשים נחשבים לפליטים רק במדינה הראשונה אליה הם מגיעים, קרי מצרים, אבל נו החוק הבינלאומי נוח איפה שאפשר.

      מה עם גם לענות על כמה שאלות לא פחות מהותיות
      1.למה 75% לא הגישו בקשה ?
      2.למה רובם בגיל עבודה ?
      3.למה הם הלכו לחגוג בחסות המשטר שרודף אותם ?
      4.למה היתה עתירה לבג״ץ נגד פיזורם מדרום תל אביב ?
      5.למה המספרים 35 אלף שנוח וברגע שמקבלים מעמד של פליט הם זכאים מתוקף אותו מעמד לאיחוד משפחות, כלומר תכפיל פי 3-4, למה ההתעלמות ?
      6.למה פתאום הפסיקה של בג״ץ בנושא, שקיבל גושפנקא מוסרית מכל הארגונים לא תקינה ? פתאום שופטי בג״ץ לא יודעים לקבל החלטות ?
      7.למה אומרים שרוצים לגרש אותם בגלל צבע העור שלהם, בעוד שמגרשים גם גיאורגים או אוקריאיניים ?
      8.עכשיו עולה הטענה לגבי ייבוא עובדים זרים, למה אף אחד מהמסתנים לא הלך לעבוד בחקלאות או בבניין לפני כן ? מה עצר אותו ?
      9.איפה הקיבוצים שאמרו בועדת הכנסת ב2007 שהם יקלטו אותם ?
      10.איפה נציגי הארגונים שאמרו בועדה ב2007 ש7000 פליטים לא מזיקים והמספר קפץ תוך כמה שנים כמעט פי 10 ?
      11.למה אותם ארגונים עתרו לבג״ץ נגד בניית החומה בדרום ?

      אשמח לתשובות.

      הגב
      • אביאל

       עוד שאלות:

       12.למה לא להזכיר שאף אחד לא מגורש בכוח ? אלא הולך להיכלא, מי שעולה למטוס עושה זאת מבחירה שלו.

       13.למה לא להזכיר שכל מי שכלול בתקנה האחרונה הוא אינו מי שנמצא בתוך הליך הבדיקה לבקשת הפליטות אלא רק כאלה שלא הגישו את ההליך או נבדקו והוכח שאינם פליטים ?

       14.למה לא להזכיר שנשים, ילדים, חולים ומי שמטפל בהם מוחרג גם כן ?

      • דיזידין

       אתה רוצה תשובות ממני?
       אני לא שר הפנים ולא עתרתי לבג״צ.

       כבן וכנכד לפליטים, אני אכן מתנגד לגירוש מבקשי המקלט, בעיקר לילדים שנולדו בישראל.
       אבל אני לא שולל את זכותה של המדינה למדיניות הגירה. אם מלכתחילה הייתי מרגיש שהמדינה פועלת בשקיפות ובהגינות ובמוסריות, והייתה קובעת קריטריונים וממיינת ומגרשת בהתאם, אני מניח שלא הייתי פוצה פה.

      • אנונימוס

       לא מומחה בתחום אי הגשת בקשות מקלט, רק יכול להפנות לכאלו שכן מומחים
       http://hotline.org.il/refugees_details/
       - עד שנת 2013 מדינת ישראל לא אפשרה כלל לאריתראים וסודנים להגיש בקשות-מקלט
       - מסוף 2013 החלה המדינה לבצע הליך בדיקה באופן רשמי
       - מתוך 13,764 בקשות מקלט של אריתראים וסודנים שהוגשו עד יולי 2017, רק 10 קיבלו מעמד פליט ואלפים נדחו על הסף ללא בדיקה.
       - נכון להיום תלויות ועומדות 7,282 בקשות מקלט של אריתריאים וסודנים שלא זכו לתשובה כלל, רבים מהם מחכים לתשובה כבר למעלה משלוש שנים.
       - אלפים שמילאו בקשות מקלט לא מצליחים להגיש אותן כלל, וזאת מאחר שקיימת לשכה אחת בלבד בישראל שבה אפשר להגיש בקשות מקלט, ולשכה זו מקבלת עשרות בודדות של בקשות ביום.

      • אביאל

       דיזידין - לא הבנתי משהו בדיון כאן, שאתה בא עם טענות לכיוון אחד אתה מקבל תשובות שאני בא לכיוון השני אתה שולח אותי למקומות אחרים. בדיוק כמו העובדות שאתה מציג ותוהה לגביהן גם אני.

       מי בדיוק קובע מיהו פליט ? אתה ? לא, המדינה כן. כל אלה שהיא הכירה בהם כפליטים לא חלה עליהם התקנה החדשה, כתבתי בתגובה גם רשימה דיי ארוכה של אנשים שלא כלולים בתקנה וישארו כאן. הלאה, מיהו פליט לפי החוק הבינלאומי ? אדם נרדף שמגיע למדינה מסוימת, אם הוא עובר דרך מדינה אחרת המדינה אלה הוא הגיע לא חייבת לראות בו פליט, אז כל הטיעון שלך נשמט.
       שנית, אם לצורך העניין ההורים של הילדים שנולדו כאן יוכרו כפליטים, אז הילדים שלהם במסגרת אותה הכרה לא יהיו מקומיים, הם, בהתאם לחוק הבינלאומי יחזרו, כמו כל הפליטים למדינה המוצא שלהם שהסכסוך יגמר, בדיוק כמו הוייטנאמים שבגין קיבל לכאן בזמנו.
       לסיום, אין קשר בין מדיניות הגירה לבין קבלת פליטים, אלה קטגוריות נפרדות לחלוטין.

       אנונימוס - המוקד הוא לא בדיוק המקום המהימן להציג את העובדות, הוא מציג מה שנוח לו, הוא לא מציג למשל את העובדה ששוויץ ומדינה אירופית נוספת (אם אני לא טועה גרמניה) כבר לא רואה בארתיראים כפליטים ולא מציינת את זה, המנגנונים הבירוקרטיים טוחנים לאט, זה גם מנגון סינון ידוע בין פליטים למהגרי עבודה, מי שבאמת נרדף ישאר כאן למרות ההתעמרות הקיימת, מהגר עבודה יקח את הכסף ויחזור, כמו שכבר כמה אלפים עשו.

      • אני מכאן

       לא הבנתי, אביאל. אתה כועס כי גונבים לך את שיטות הפעולה ומשתמשים בהם נגדך?

      • אני מכאן

       ומצידי הייתי שמח לענות למיצג השקרי והדמגוגי שכתבת פה.
       אבל בטח גם אתה יודע שכל מה שכתבת הוא שקר מוחלט שלא קשור למציאות ונועד רק כדי לנצח בויכוח.

      • אנונימוס

       לא יודע לגבי שוויץ וגרמניה. הייתי שמח לראות לזה מקור. פעם ראשונה שאני שומע על זה

       בכל מקרה הנתונים נשמעים לי אמינים, ומדבריך נשמע שגם אתה מסכים שיש התעמרות בירוקרטית מכוונת וקשה כלפיהם, כך שזה נשמע סביר ביותר שזאת הסיבה שכחצי מהם לא הגישו באופן רשמי בקשה.
       לאור נתונים שכאלו, ובצירוף הרדיפה המשטרתית וקשיי הפרנסה שלהם (כחלק מההתעמרות הבירוקרטית שהסכמנו עליה), העובדה שעשרות אלפים מהם עדיין נמצאים פה בעיניי מעידה דווקא על המצוקה האמיתית שעומדת בפני רבים מהם לו יבחרו לעזוב.

    • איתמר

     אני מסרב לנהל דיונים עם אנשים דוגמתיים שקובעים בעבורי מה אני חושב ומה אני רוצה ושמכחישים את המציאות שהיא כאמור מורכבת ולא פשוטה כלל וכלל.

     הגב
     • אביאל

      איתמר - הערות דוגמטיות, שקריות, לא מבוססות, כמו אפרטהייד או אינטרסים של חברות כוח אדם הגיעו בעיקר ממך.

      כאמור, שאין מה לענות לטיעונים, תוקפים את הטוען.

      הגב
      • אני מכאן

       אם כולם קוראים לך משוגע, כנראה שאתה משוגע.

      • BRT

       אביאל
       אתה נותן עובדות
       הם פה בבועה השמאלנית המתחסדת שלהם רק מחפשים איך לתקוע לך במילים מתנשאות,
       אין פה עם מי להתדיין בעובדות,
       נסה בשקרים הם מבינים בזה טוב

  • איציק

   התשובה היא לא לאיתמר אלה למגיבים לו. למה אתה נותנים פתחון פה לדבר הבזוי הזה? כתב, אל תגיבו לו.

   הגב
   • דיזידין

    איך לא נגיב?
    אני בקבוצה של איתמר. אומנם שחקן ספסל, אבל עדיין מגן שמאלי

    הגב
    • איציק

     שמאלי או שמאלני (לא עם 'ס' או עם '0', כי אם עם 'ש').

     הגב
  • רן הנרגן

   כל מילה. בסלע.

   הגב
   • רן הנרגן

    לאיתמר.

    הגב
 • אביאל

  אלפסי - כמה דברים.

  1.קצת פיספסת את הרעיון של הדברים של ארז תדמור, בשום מקום בספר או בהרצאות שלו הוא לא קורא ליצור הגמוניה מוחלטת של הימין, להפך, הוא מעודד את הרעיון הדמוקרטי ביותר והוא מלחמת הרעיונות, מלחמה שאין מייצג טוב ממנה בהיסטוריה כמו ההיסטוריה של ארצות הברית של אמריקה, לא לחינם מדינה של 300 מיליון איש הפכה את עצמה לאימפריה החזקה ביותר בדברי ימי האדם, בדיוק הגלל השגשוג הזה, גם אם זה נראה שזה מתפורר בימנו, זו ללא ספק אפיזודה חולפת, במדינות דמוקרטיות (כמו ארה״ב וכמו ישראל) רב המשותף על המחלוקת וזה הבסיס. כמו שתדמור מדגים היטב, לימין יש כוח אלקטורלי שלא טרח לייצר לעצמו בסיסי כוח לפעולה בזירות האחרות של מלחמת הרעיונות, כמו קרנות, עמותות, מכוני מחקר וכו׳ ולטובת הדמוקרטיה הישראלית עדיפה מלחמת רעיונות טובה, כזו שלא תגרום לפשיטת רגל של המדינה כמו ב85 או לתוצרים הנובעים מפריבלגיה בלבד שאפיינו את ישראל עד לשנות ה90.

  2.אתה נופל בדיוק למלכודת אגב, של צד אחד, שהיה הגמוני במשך עשורים בצורה מוחלטת ופתאום מזיזים לו את הגבינה והוא מאבד עשתונות, רק השבוע קיבלנו השוואות שמתאימות לבורים בסגנון גלוחי הראש של ארה״ב או לגזענות מודעת כמו במקרה של גידי גוב, ששכח כל כך מהר שסבא שלו ד״ר חיסין דיבר באותו מבט שהוא כל כך מתעב בימנו.

  3.תחקיר עובדה לגבי הועדה לבחירת שופטים היא בדיחה אחת גדולה ומדגימה היטב את המלכודת, הימין עושה שיטת השקשוקה והשמאל בוחר לפי מגנונים אוביקטייבים ונאורים, רק ששכחו כמה פרטים קטנים, שהשופטים בישראל הם השופטים היחידים בעולם (טוב למעט הודו) שבוחרים מי ישב לידם, שיש להם (לנשיא\ה) מאגר מידע (לא חוקי במיוחד, אבל מי יוציא צו או הוראה שיפוטית כדי לחשוף אותו ?) על כלל השופטים, הפסיקות והתבטאויות שלהם ובעיקר שכח כמה התבטאויות כמו ״האג׳נדה שלה לא מתאימה״ או ״אינו בעל מזג שיפוטי״ או בקיצור הפוליטיקה במיטבה. מי שחושב שהועדה לבחירת שופטים היא איזה גוף שכולם נחמדים, מחייכים ומביעים הסכמה הוא בעיקר טיפש, ברגע שבית המשפט העליון הפך את עצמו (על דעת עצמו בלבד) לשחקן פוליטי הוא הכניס עצמו למשחק הפוליטי, אגב זה נכון לגבי כל עניין שתיארת כאן, אני מעדיף פי 1000 את השיח הזה מאשר את האפטיות, הבריחה להחלטות של גופים פקידותיים אנונימיים כמעט בבריסל והמרדף אחר החופשה השנתית שמאפיינת את היבשת המתאבדת אירופה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   אביאל, זה שהצד השני לא הרבה יותר טוב (לא סתם השוויתי למפא"י), לא אומר שצריך להיות כמוהו.
   ברור שהשופטים בוועדות האלה משכפלים את עצמם, אבל במקום לנצל את ההזדמנות לקבוע סטנדרטים מקצועיים לבחירת שופטים שינטרלו את הדעה האישית כלפיהם, החמירה שקד את המצב והפכה את הוועדה למינוי שופטים לגוף פוליטי.
   לא מתקנים עוולה אחת באמצעות עוולה אחרת.

   הגב
   • אביאל

    אלפסי - שוב, תדמור לא אומר בשום מקום לנהוג כמוהם, בדיוק להפך.
    אם ברור שהשופטים משכפלים עצמם למה המנגנון הזה נשאר ? מאיזה תוקף ? בגלל כחלון לא משנים סדרי עולם, כי הוא רואה עצמו (ואין לי מושג למה) כ״שומר בית המשפט״, בנסיבות הללו זה מה שיש, מה החלופה ? להשאיר את המצב הקיים ?

    הגב
 • יוני

  קצת קשה לי עם מה שכתבת כאן:
  אני פותח את הפיד שלי בפייסבוק ויכול לנחש בדיוק של 99% את דעתם של כל אחד מהכותבים בנושא שעל הפרק. מספיק שאני מכיר את עמדתם הפוליטית ואני יודע עליהם כבר כל מה שאני צריך לדעת – החל מהחומוסיה האהובה עליהם וכלה בעמדתם בסוגיית הפליטים.

  זה כל כך שטוח, שהופתעתי לקרוא את זה ממך. למרות שסייגת וכתבת 99% ו״עצוב״ וכו. אתה ברגע אחד מבטל כל כך הרבה אנשים עם דעות מגוונות, משתנות עם הזמן, או פשוט מפתיעות. וזה לא 1% שהשארת בצד זה הרבה יותר.
  יש אנשים עם דעות ״ימניות״ ו״שמאלניות״ בו זמנית, יש שמאלני-קרניבור-יוצא סיירת, כמו שיש ימני-הומו-ג'ובניק. אתה נכנעת לפי התיאור שלך למלאכת הקיטוב של התקשורת והשלטון.
  אם הבנתי לא נכון את דבריך, לוקח בחזרה.

  הגב
  • yaron

   לא חושב שלכך אלפסי התכוון אבל יש משהו מאוד נכון בתגובה שלך. בחלק גדול מהמקרים אנחנו אלה שמתייגים אחרים על פי נטייתם הפוליטית, מקום המגורים, כיפה/ בלי כיפה וכו'.

   הגב
  • איציק אלפסי

   אולי הגזמתי ב 99%, אבל אני עדיין עומד על דעתי שזו המגמה ושהשיח ברשתות החברתיות מקצין אותה.

   הגב
   • יוני

    מה המגמה?
    השיח ברשתות החברתיות זו השריפה, השמן מגיע מהתקשורת והשלטון. השיח אכן מתלהם, כמו מתאגרפים שנצמדים כל אחד לפינה שלו. שם לדעתי אנחנו מסכימים, אני רק נזהר מהתיוגים האוטומטיים, זה באמת מסוכן.

    הגב
 • יואב

  אנשים בעלי מצפן פנימי מובחן, תמיד היו ויהיו נדירים. אין שום שוני בתקופה הזאת מהבחינה הזאת מלבד המדיה המתפתחת שמעצימה את ההכפלה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   זה נכון. המדיה הדיגיטלית מאוד מקצינה. הכול.

   הגב
 • yaron

  השבוע הייתי בפגישה ואחד החברה היה חסיד חרדי.
  רוב הפגישה היתה על טכנולוגיה וגם על זה שישראל בשפיץ של השפיץ. בסוף הפגישה אמרתי לו שנראה שישראל יושבת על הר געש שמצד אחד פולט טכנולוגיה וקדמה מטורפים ומצד שני שנאת חינם לוהטת.
  הנה מה שהוא סיפר לי (בערך, ואם לא הבנתי או שאני טועה, עמכם הסליחה) על פרשת נגעים:
  הוא אומר שאם לבן אדם היו נגעים היה הולך לכהן שהוא זה שמטפל.
  אם היה מתחיל איזה נגע ביד או ברגל הכהן היה מתייחס ברצינות, מנסה לברר ממה הנגע ולמצא תרופה.
  אם מגיע וכל גופו מכוסה נגעים היה אומר לו שהכל בסדר ושיילך הביתה...
  למה? אם כל הגוף מכוסה זה אומר שהגוף נלחם ומתנקה.
  לדעתו השנאה היוקדת הזאת היא סוג של התנקות, כולם מוציאים את כל החרא החוצה.
  שבת שלום.

  הגב
  • איציק

   סיפור יפה, אך לא מקבל אותו.
   אפשר להוציא דברים בצורה אחרת, רק פה חסר את התרבותיות. בגין ובן-גוריון הוציאו לא פחות חרה אחד על השני ושנאו אחד את דעותיו של השני ואלי אף אחד את השני. אף אחד מהם לא דיבר כמו רגב, או גלאון או כמעט כל אחד אחר. אפשר להיות חריף ובוטא ואפילו פעמים רצוי. יש דרך להגיד דברים גם על האש שיושב ליד חבר הכנסת יוחנן באדר.

   הגב
 • holden

  אלפסי כתבת יפה, מרגישים אצלך שאתה ירושלמי אסלי,
  אצלי ירושלים תמיד זוכה למחמאות,
  אם כי אני ביליתי בירושלים בשנות השמונים בתקופה הטובה של בן יהודה, חומוס פינתי , קפה רימון וקפה בלינצ'י, אז זה היה טרום הפיגועים, הרבה עשן היה בחדר שלי בנחלאות ובדיסקוטק של חיים שיף במלון דיפלומט שם בשכונת תלפיות,

  בירושלים יש הכל , חבל רק שאין ים,
  אפרופו מתכון לחמין ושאר ירקות אני בשבת מעדיף דגים,
  המלצה שלי על מסעדת דגים אהובה במזח הדייגים בנמל- עכו, לשם אני הולך שאני לא תופס דגים ברובה או בחכה:
  "אנא עומרי ת'לאת'ה וואעארבעין, אנא מין ג'אנין איל אוואל פיל באח'ר"
  במשפט הבומבסטי הזה הוא פנה אליי.

  ישבתי במזח של מעגן הדייגים בעכו בתשע בבקר, ניגש בחור עם מכנסי גברדין שחורות, חולצת-פסים מכופתרת(אני קורא לחולצות הללו:חולצות של שר החוץ או לחלופין חולצות של שמעון פרס)
  הציג את עצמו וטען שלראשונה בחייו הוא רואה ים ממש מקרוב, הברנש הגיע מנפת ג'נין, לקח טקסייאת לעפולה עיר המחוז ומשם בוס לחיפה ורק אז עלה על מונית-שירות לעכו,

  העיניים שלו ברקו מרוב אושר,הוא הביט מוקסם על רכס הר- הכרמל שניבט ממול ודחק בי לזנק למים הצוננים כיוון שהוא ראה שאני רטוב ממי-ים,
  האמת שלא בא לי לקפוץ שוב מהסלעים כי היו גלים וכשעליתי למזג גל ענק סחף אותי ועירבל אותי כמו"קונסטרוקטה"
  שתיתי עם אחי התאום ערק תאנים וגם בירה בפחית , למרות השלווה לכאורה פצחתי בשיחה עם הערבי ,
  השחזתי קצת את השפה הערבית שלי,

  בתור אחד שלמד בתיכון מעורב בחיפה עם ערבים וערביות ושירת שנתיים בלבנון יש לי את הבסיס על מנת לפתח דיאלוג,

  לא יודע להסביר אבל משום מה האדם הזה נכנס לי ללב,
  היה לי מוזר לתפוס שהוא מעולם לא ראה ים, לטענתו שהיה זאטוט הוריו לקחו אותו גם לעכו אבל זכרונו נשחק עם השנים.

  לקראת השעה:10, רוכל דגים מקומי התארגן והתמקם עם ארגז קלקר עם דגה טרייה וכמובן משקל -אלקטרוני,
  אותנו תפס הרעב לקראת 1200,

  צעדנו כמה מטרים למסעדת הדייגים,
  המבנה נראה פשוט מבחוץ אולם הוא קלאסי לדעתי,
  חלונות לכיוון המזח והמעגן,
  החנות מאורגנת כבר מוקדם בבקר, עובדי המסעדה מתחילים להתכונן בסביבות עשר בבקר,
  הנשים עומלות בקיטון על שלל הסלטים הטריים,
  הבחורים לעומתם מסירים קשקשים וחותכים חתך יסודי את הדגים שהוזמנו,

  בחרנו 2 דגי מוסר-ים,
  קצת מצחיק והזוי לבחור בדגים בעכו שהם לא דגי-ים,
  זה הזוי בערך כמו להיות בבני-ברק בערב שבת ולא לקנות רוגעלאך:)

  הדגים נשקלו כלאחר כבוד, כל דג כ 650 גרם,
  אני אוהב דגים מטוגנים , אוהב מאוד אפילו, אבל לא בא לי שמן בשעה הזו וביקשנו שיכין אותם על גריל-הפחמים,

  בינתיים התיישבנו במסעדה,
  גברת שם כיוונה אותנו לחלק " החזק" שבו המזגן מנשב הכי טוב,
  לאט לאט הגיעו הסלטים,
  הרפרטואר המזרחי הרגיל ואני לא אומר זאת ללעג חלילה:
  תירס מקופסה(לא נגענו)
  גרגירי חומוס חמים עם טחינה מלמעלה
  סלט כרוב
  והחשוד המרכזי :סלט ג'רגיר
  מרענן משהו משו

  לא ביקשתי צ'יפס למרות שאני מת על דגים וצ'יפס ביחד,
  החלטתי לוותר על שמן כאמור היום,
  בכלל צ'יפס ודגים זה בין המאכלים האהובים עליי ביותר,
  משום מה הם גם הכי הכי טעימים לי שאני אוכל אותם בידיים חפות מכל אביזר,
  משהו במרקם ומשהו בהרגשה שאתה אוכל עם האצבעות עושה לי את זה,

  אולי זה ייצר חייתי שכזה
  תמיד זה מזכיר לי.....
  סקס

  פשוט
  ייצרי
  וטעים

  ביקשנו בקבוק מירנדה קר וגדול עבור שנינו
  הדגים הגיעו כעבור כמה דקות,
  לוקלקתי את הצלחת

  היה ממש טעים ומזין
  לסיום קיבלנו 2 כוסות קפה
  החשבון יצא בדיוק---200
  לדעתי הם גובים כ 80 שקלים חדשים על הסלטים והכנת הדגים וכנראה שכל דג עלה כ 55
  בחשבון לא היה פירוט והאמת שגם לא התעמקתי בכך,

  המשכנו משם לקניות במסלול היה-דולורוזה הרגיל של כל התיירים בעכו,
  דהיינו ביקור בשוק על שלל הסימטאות והכוכים
  דפקתי כנאפה לא רעה בממתקי-נצרת,
  התעכבנו במאפיית הפיתות שממול סעיד מהחומוס,
  תור ענקי השתרך בפתח המאפייה,
  הפיתות שם עוברות מסלול מכשולים ויוצאות למסילה עד לדלפק,
  חמות, חמות ונפוחות עד להתפקע,

  כשחזרנו לרכב חיכה לנו ...חמור
  ילדים קטנים שם לפעמים מרכיבים תיירים לסיבוב קצרצר והחמור כנראה מצא פינה מוצלת

  נחמד שבמקום דו"ח חנייה או שכן מעצבן אתה מוצא חמור

  חבל שהפוליטיקאים משני העמים מחרחרים ריב ומדון
  אני אישית אוהב את העם השכן שלנו וגם מכבד
  ממליץ בחום על מסעדת-הדייגים של חליל

  נמצאת ממש מתחת למגדל במזח של עכו
  טלפון:049911985
  אשרף:0508315344
  בילאל:0504447158
  היו שלום ו............
  תודה על הדגים

  הגב
  • אביאל

   הולדן - אדוארד סעיד היה תולה את עצמו אם היה קורא את הדברים שלך :)

   הגב
   • holden

    לא יודע מי זה אדוארד, מכיר את חומוס סעיד שלפעמים אוכל אצלו מחלוטה, צלחת חומוס בעכו מעדיף לאכול במקומות אחרים

    הגב
  • אסף the kop

   סיפור יפה

   הגב
   • holden

    זה לא ממש סיפור, קטע שכתבתי על בוקר שישי עכואי, תודה בכל אופן

    הגב
  • Matipool

   הולדן - אני אוהב את הסיפורים שלך ואת הדרך שאתה מספר אותם.
   אם אני צודק, החיים שלך הם ממש לא רגילים אלא נונקונפורמיסטיים.
   בחרת כינוי (ניק) שמאד הולם אותך. אין ספק.

   הגב
   • holden

    השאלה מה זה חיים רגילים?
    בוא נגיד שאני לא ממש אוהב לצעוד בין השורות , צדקת מתי

    הגב
  • איציק אלפסי

   הולדן, תודה על המחמאות.
   אתה כותב נפלא ועשית לי חשק לדגים עכשיו... בפעם הבאה שאני בצפון אני קופץ למסעדה הזו. אגיד שאתה שלחת אותי :)

   הגב
  • יוני

   מצוין הולדן. תודה.
   השיא הקולינרי שלי בדגים היה ללא ספק השבוע בפלייה בלנקה קולומביה, שם אתה מבקש את הדג שלך שעה לפני שאתה רעב. תמיד יש איזה מנגו בסביבה כדי לספק את הרעב. הילד נכנס עם הסירה למים, יוצא עם הדג, שעולה על הגריל בהשגחתה של מאמא רות. בדרך כלל עם אורז ליד, בפעמים האחרות צ׳יפס רותח, אבל רוב הזמן עם שניהם. שבוע ימים, יום-יום.
   זרקת אותי לשם, תודה.

   הגב
   • אמיתי

    פארק טיירונה. רד סנאפר. הכי טעים הכי פשוט

    הגב
    • holden

     אבל את כל זה היה לי במרחק קרוב יותר בחופי סיני, דגים, שמש, שנורקלים, צלילות בבלו הול פלוס סקנידביות ולפעמים גם גלישת רוח שם בדהב, יש שם אחלה רוח.
     עד קולומביה?

     אגב במצרים זה עד היום ככה יש שם אלפי סככות קש שמכינות לך דגי ים על המקום עם אורז או עם פול או תפוחי אדמה, חבל רק שמסוכן שם,

     ככה זה היה אצלי שם בחופי סיני:

     הבדואים האלה השתנו לי פתאום מול העיניים"ככה הרהרתי לעצמי שראיתי איך הם דוחקים בנהג המונית בעצם הפורד טרנזיט לנעול את הדלתות ולנוע קדימה.
     פעם היה להם את הזמן המיוחד רק להם.....כנראה שהזמנים השתנו.......
     איפה הימים שהיית נוסע באיזו מונית שחורה ונעצרת בדרך אולי חמש פעמים רק בגלל שלנהג בא לשתות איזה כוס תה ולהחליף כמה מילים עם הבן דוד שלו.
     בכל מקרה בפורד הגדולה נדחסנו איזה 12 או 14 נוסעים,לא בדיוק ספרתי אבל היינו יותר מ10 בוודאות...
     רובנו ישראלים והיו גם כמה תיירים מארצות אירופה:
     סטיבי מאנגליה,קולין מאירלנד, ג'ין מוולש והייתה כמובן קלאודיה שטענה שהיא מאיטליה אבל האמת שהיה היתה מקרואטיה.
     בנסיעה החלפנו מספר מילות נימוסין,הסברתי להם באנגלית לא הכי אוקספורדית את קורותיו של חצי האי המדהים הזה....משהו כמו שבעים קילומטר של נסיעה לערךוכולנו ירדנו מהפורד הממוזגת תוך כדי חילופי ברכות עם הנהג המשופם(טוב בעצם שאני חושב על זה רובם שם היו משופמים)כאן הכח התפזר..
     אני ואיריס זוגתי דאז החלטנו "להשתקע"בחושה של איברהים..
     ואילו שאר הישראלים הלכו להם למין מלונות בוטיק כאלה של איזה יזם גרמני....
     טוב אם אני הייתי רוצה נוחות של מלון הייתי מתארח ב:"דיוויד אינטרקונטיננטל"בטיילת של יפו,אבל הייתי קצת במוד רומנטי.
     איברהים בירך אותי לשלום ואף נתן לי את הנשיקות המצחיקות האלה של הגברים המזרחיים,נשיקות מביכות כאלה שאתה עושה את עצמך כאילו ואתה מנשק על אמת ....
     הוא סיפר לי שהימים קשים ועול הפרנסה כבד מנשוא....
     לא הייתי זקוק ליותר מזה....
     ירדתי מהר לכביש הראשי ובמיטב כושר השכנוע שלי שיכנעתי את התיירים הזרים להתאכסן בחושות של איברהים.
     כעבור מספר דקות מצאתי את עצמי יושב עם איריס בחושה הכי קרובה לים....ידעתי שזו התודה של איברהים....מסתבר שטעיתי וטעיתי בגדול.....
     סאלמה העוזר המסור שלו הגיע עם "טס"נחושת(בעצם טס לא מתאים למקום הזה)הגיע עם מגש נחושת וכוסות תה,בצד על איזו צלוחית שטוחה היו זרוקים להם כמה עלים של מרווה....ובצמוד היה לו איזה גוש שחור שישר זיהיתי אותו כאפיום מצרי מהזן המשובח ביותר....
     הודיתי לסאלמה על התה והסברתי לו שהפסקתי לעשן גם סיגריות אפילו....
     איריס קישקשה משהו על זה שהיא כבר רוצה להרגיש את מגע המים על גופה....
     היא נחלצה במהירות מהבגדים הקלים שהיו עליה ופיזזה לעבר הים המופלא הזה.....
     אני נשענתי על המחצלת והודיתי על מזלי הטוב ,על כך שאני שוב בחלקת האל הקטנה הזו.
     לא הספקתי להיות שקוע במחשבות,קלאודיה קטעה את חוט מחשבתי ושאלה שאלה מרגיזה על איך בדיוק משנרקלים בים סוף.....
     משהו בתמימות שלה הצחיק אותי......
     בכל מקרה נוצר מצב שאני יושב ישיבה כזו על קצות האצבעות,העקבים שלי באוויר וכפות הידיים שלי שלובות זו בזו...המבט מופנה קדימה לכיוון הטורקיז המופלא....
     זו ישיבה כזו שפעם הייתי אוהב ל... בה
     היה פעם סרט שביים אלן פארקר:"בירדי"בשכרזה של הסרט הזה מתיו מודין ישב ישיבה כזו...
     איריס וקלאודיה במים למולי ואני צופה בהם במין שאנטי כזה,לא מרגיש איך הזמן עובר ואם כבר דיברתי על זמן אז במקום הזה אין לו חשיבות....
     השמש משמשת כשעון ענק........................
     הצל שמתקצר ומתארך מההרים שמאחוריי מהווה מעין מחוגי ענק לשעון הענקי הזה..........................
     והרוח שלעיתים מכה בחוזקה מהווה בעצם את רחש התקתוק של אותם המחוגים.........................
     בכל מקרה ארוחת הדגים שהזמנתי גרמה לאיריס להצטרף אליי...
     היא יצאה כולה נוטפת מים וניערה את שיערה הרטוב כמו להכעיס..אבל האמת היה בזה משהו חינני דווקא
     זללנו את הסלט החתוך דק דקוניגבנו את המיץ הטעים שלו בפיתה ריחנית וחמה.....
     אין צורך לתאר כמה נעים היה לקלף את אידרת הדג שהוגש לנו..
     היה משהו חושני באופן שאכלנו אותו בידיים חפות מכל אביזר...
     קלאודייה הצטרפה אלינו שהיינו שקועים בלגימתו של היין השני כבר....
     הערב התחיל לרדת על המפרץ הקסום הזה.....
     ראית ויכולת לדמיין ממש כיצד השמש נפרדת מהים...
     הם ידעו שהם יפגשו עוד כמה שעות שוב.....
     אבל ראית כאילו והשמש אומרת לים שהיא משאירה עליו את חומה עד לבוקר.....
     ואז היה את הרגע הקסום הזה
     הירח גם הצטרף למחול הזה של הטבע.......
     והוא לא בא לבד
     הוא הגיע מלווה בהרבה חברים....
     כן אני מתכוון לכוכבים שניצנצו לידו
     לא יודע איך זה התחיל בדיוק ומה קדם למה,,,
     אבל פתאום מצאתי את עצמי מזדיין עם איריס וקלאודיה יחדיו
     והיה נחמד לדעת שמישהו משגיח עלינו מלמעלה ואפילו מחייך לעיתים
     זה היה אחד מאותם רגעים קסומים של החיים.

     הגב
     • אמיתי

      ענק!
      להתחרות ביכולת הסיפור והליריות שלך אין לי צ׳אנס אבל בוא רק נגיד שלא הייתי בקולומביה בסיור קולינרי..
      סיני תמיד תהיה בטופ 3 שלי גם בלי הגלישת רוח

      הגב
     • Amir A

      א. בירדי סרט ענק. אחד הטובים.
      ב. צ'רלי כפרה מתמונות יפואיות כלב על ידך.

      הגב
      • holden

       את בירדי ראיתי ב 85 בקולנוע פריז בתל אביב,
       לא זוכר צארלי כפרה, אבל זוכר ברכה אמבולנס משו כזה

      • איציק

       בירדי זה מאסטר פיס ענק. למי שלא ראה שימצא ויראה.

      • אורן השני

       גם תמונות יפואיות

      • Amir A

       צ'רלי כפרה שסיפר לכולם שהיתה לו את הילדות הכי קשה. אבל בניגוד לכולם, שכשהיו נעמדים לפני השופט היו שוקעים לתיאורים של ילדות אלימה ומוזנחת, צ'רלי רק סיפר על שולחן יום שישי שאמא שלו היתה פותחת בשביל אבא שלו, עם תיאורים מפורטים של כל האוכל, ומסיים בזה שלו היה אסור לגעת במאכלים הללו כי זה היה של אבא שלו. וכולם הסכימו שבגלל זה היתה לו את הילדות הכי קשה.

 • איתמר

  בשנת 1974 חיים גורי עלה לרמת הגולן להקרין בפני מפקדי וחיילי גדוד 71 את סרטו ״המכה ה – 81״.
  יוני נתניהו היה המג״ד.
  לאחר ההקרנה גורי הלך לאוהל הקצינים לשתות קפה ושם הוא נשאל על ידי אחד המפקדים מה מוסר ההשכל של הסרט.
  זו היתה תשובתו :
  ‎״אל תהיה קורבן ואל תהיה רוצח. כלומר, היה תמיד חזק כדי להגן על עצמך, אבל שמור על צלם האדם, על 'לא תרצח'.״

  זו כל התורה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   קונה כל מילה.

   הגב
 • Matipool

  איציק - מאז הפרישה שלך מנורדיה, אתה שובר את האינטרנט ועכשיו השאלה היא אם כמות התגובות בפוסט הזה, תעלה על הפוסט הקודם (-:
  מכיוון שיש כבר כל כך הרבה תגובות רציניות וכבדות ראש, אני אתייחס למספר דברים בקטנה:
  1. פוסט מעולה. אתה בזון.
  2. תהיה מרוצה שיש לך רעמת שיער שגורמת לך להיות חולה כשאתה יוצא החוצה עם שיער רטוב. הרבה בריאות.
  3. יש לי קצת השגות לגבי יהונתן גפן אבל עזוב את זה. בכל מקרה - הנסיך הקטן מפלוגה ב׳ לא הספיק להיות חלק מהכיבוש ולהיכנס לבתים בשטחים באמצע הלילה. השיר נכתב על חייל מהפלוגה של גפן , קטן וצנום במידותיו הפיזיות שלא ממש הסתדר במערכת הצבאית ונהרג באימון קיץ מאש ״ידידותית״.
  4. מיכה שטרית מלך ואני מאד אוהב את השיר הזה כמוך (זכור לי פוסט שלך מהעבר בו גם התייחסת וציטטת את השיר הזה. אולי עוד מתקופת גשם באלפסי).

  הגב
  • אסף the kop

   לא מסכים עם 4.

   הגב
  • איציק אלפסי

   תודה מתי. נכון, הופיע גם בגשם באלפסי..

   הגב
 • אנונימוס

  גם כשהיתה שמאלנית לא הבנתי מה ההתלהבות הגדולה מעירית לינור. בעיניי מאז היא הפכה רק יותר ויותר טרחנית, גסת רוח ודווקאית.
  טעון בירור - מה זה אומר על החומוסיה האהובה עליי?

  הגב
 • אסף the kop

  כבר שעתיים וחצי ששמאלנינו באתר, המעלים את הפזמונאי השיכור (והאבא של המשתמט) על ראש שמחתם, מתחמקים מהשאלה הפשוטה:

  אם תמימי היא אנה פרנק, אז מי האס.אס. בסיפור ?

  הגב
  • איציק

   זה סיפור אחר, בסיפור זה אין אס.אס. רק אנה פרנק... איזה כייף להם.

   הגב
   • דיזידין

    ועוד שאלה לשמאלנים:
    אם תמימי היא ז׳אן דארק אז מי זה הבורגונדים?

    הגב
    • איציק

     אין בורגונדים, אין. אצלם הסיפורים אחרים. יש רק את מה שהם רוצים... אם ההיסטוריה הייתה נכתבת על-ידם היא מזה הייתה יפה.
     כמובן אין זה מכוון לכולם, אלה לרדיקלים ההוזים וההזויים.

     הגב
    • ברקוביץ

     ושאלה (קשה, אני מודה) לימנים. האם עמוס עוז צריך להישרף בטרבלינקה אחרי שיקבל פרס נובל או לפני?

     הגב
     • איציק

      זה שאמר זאת הוא חלאה!!!
      בלי להתפתל ובלי להסביר, פשוט חלאה.
      מספיק ברור?

      הגב
      • אסף the kop

       זה לא מה שהוא שאל איציק. הוא מניח אוטומטית שאם אתה ימיני אתה מסכים לאמירה של אלהרר.
       שמאלני טיפוסי.

      • גדי

       ויש מצב שאם אני שמאלני אני יכול שלא להסכים עם גפן?

      • איציק

       לדעתי בהחלט כן, אבל אתה צריך להעיד על עצמך.

     • אסף the kop

      שאלה מכשילה.
      הוא לא יקבל נובל.

      הגב
      • ברקוביץ

       כן ישרף, לא יקבל פרס נובל. הבנתי

      • אסף the kop

       אל תאשים אותי בסטראוטיפים שלך

     • yaron

      לא שאלה קשה, שאלה שמעידה על השואל יותר מהנשאל... אתה באמת חושב שכל ימני מזדהה או לא מזדעזע מהדברים בגלל שהוא ימני?

      הגב
      • אסף the kop

       כן.
       אחרת הוא היה מנסח את השאלה אחרת.

 • יואב

  אביאל,
  יש לי שאלה מאד כללית אליך ולא פוליטית...
  אני מאד בטוח בצדקת דרכך. האם אתה מוצא את עצמך קורא דברים אחרים ונוספים שגורמים לך לחשוב, או שהאמת נמצאת דה פקטו תמיד במחנה שלך? זאת לא שאלה קנטרנית שנועדה לעורר ויכוח, אני פשוט קורא המון דברים סותרים שמייצגים אסכולות שונות וואלה, ברוב המקרים קשה לי להחליט כי המון מוטה מראש מגישה פוליטית שנראית לי אינטרסנטית משני הצדדים. זאת מהותה של פוליטיקה. איך אתה כל כך בטוח? הדבר הבטוח היחיד עבורי הוא לא להיות בטוח ולהקשיב המון....

  הגב
  • אמיתי

   מניח שהתכוונת ״אתה״.. ספק הוא הכלי הכמעט יחיד נגד טביעה במהפכת המידע של ימינו

   הגב
  • אסף the kop

   האמת אצלי.

   הגב
   • יואב

    איך שאני רואה את הדברים, סטטיסטית, צד אחד לא יכול לצדוק כל הזמן. לכן פנאטיות פוליטית פחות הגיונית בעיני.
    כיוון כללי כן אבל כשהכל כל כך מעורבב באינטרסים ובריתות קואליציוניות משונות, אני פשוט לא רואה את הערך של זה.

    הגב
    • אסף the kop

     עזוב.
     האמת אצלי.
     תמיד הייתה.

     הגב
  • אביאל

   יואב - ראשית, אני קורא קבוע של הצד השני כביכול, אני מנוי לעיתון הארץ, קורא קבוע את העוקץ והמקום הכי חם בגיהנום, ככה שאת מרבית הביקורת שלי אני מייצר מקריאה במקומות האלה.
   שנית, יש לי טון של ביקורת על המחנה שלי ואותה אני מוציא במקומות המיועדים ולאו דווקא כאן בדה באזר.
   שלישית, אני מאמין בויכוחים, גם אם סוערים ביותר, כבר אמרו חכמינו שאין סכין מתחדדת אלא בירך חברתה.
   רביעית, אתה מוזמן לבדוק את מצב השמאל בעולם, בכמעט כל המדינות החשובות והגדולות הימין שולט, גם בצרפת מקרון שולט, ברטוריקה הוא ימין, בהודו, ארה״ב, בריטניה, יפן, גרמניה, הולנד, ספרד, פורטוגל, ברזיל, ארגנטינה, קולומביה, מקסיקו, אוסטרליה, אוסטריה ועוד, לא לחינם, אין צל של ספק שהתפיסה האוניברסלית שהשמאל נקט בה ביתר קיצוניות נפלה, פעם אחר פעם אלילי השמאל התנפצו, אם נלך עוד למצדדי ברה״מ ולאחר נפילתה לתומכי פוקויארה ועד לאובמה. גם בישראל, פעם אחר פעם איומי הסרק הוכחו כשקריים, החל מהבידוד המדיני ועד לכלכלה המתפוררת בעקבות הכיבוש.
   לסיום אני אצטט את כותב הפייסבוק אדם גולד שאין חד ממנו בהקשרים הללו:
   איפה השמאל טעה ?
   באוסלו כשהתעקשו לייבא הנה את ערפאת וחבורת הארכי-טרוריסטים,
   כשחימשו את הפסיכופטים למרות שהימין התחנן "אל תתנו להם רובים",
   כשהציעו בקמפ דיוויד הכל וקיבלו בתמורה אוטובוסים מתפוצצים,
   כשלפני 'חומת מגן' וכנגד זעקות הימין ("תנו לצה"ל לנצח") הסבירו לנו בהתנשאות שטרור לא מנצחים בכוח,
   כשדחפו שוב ושוב להעניק לסורים את רמת הגולן,
   בהתנתקות בדרום כשהסתלבטו על הימין שהזהיר מטילים על אשקלון,
   כשהאמינו לערבויות בינלאומיות והתבשמו מהחלטות מגוחכות כמו 1701,
   כשהתריעו באינספור תחזיות החל משנות השבעים על בידוד מוחלט שאוטוטו מרסק את ישראל וכשהסבירו לנו בפטרונות על איך דמותה המוסרית של החברה הישראלית מיד "תושחת כליל בגלל הכיבוש".
   הם טעו בטראמפ, בערבים, בביטחון, בשינויים במזרח התיכון, בחיזוי הפוליטי, בהבנת טבע האדם ואפילו בקריאת סקרים תוך שכנוע פנימי פתולוגי שביבי כבר 20 שנה מסיים את הקריירה ושהשמאל עוד שנייה בשלטון.
   אז תנו לי לזרוק רעיון מטורף.
   אולי אחרי שיצאתם הזויים פעם אחרי פעם,
   אחרי שההרפתקאות שלכם עלו למדינת ישראל בנהרות של דם,
   אולי תראו מינימום ענווה ותעצרו שנייה לחשבון נפש, רגע לפני שאתם דוהרים קדימה ושוב מסבירים לנו בהתנשאות למה דווקא כשהמזרח התיכון כולו בוער הפעולה הכי קריטית למדינת ישראל היא לפנק חבורה של ברברים פראי אדם,
   במדינה קומפלט מטר מנתב"ג וגוש דן?!

   אני מקווה שזו תשובה מספקת למדוע אני כותה את הדברים כאן, מעטים כאן מחזירים לי באותו המטבע, לרוב זה התקפות אישיות כמו שניתן לראות למעלה או בריחה למחוזות אחרים.

   הגב
   • אביאל

    עוד נקודה, אני לא כותב שום דבר מתוך תוחשת בטן, זה הכלל הגדול שלמדתי בלימודים, אני רוצה עובדות ועובדות בלבד.

    הגב
    • אמיתי

     פוליטיקה איננה מדע מדוייק- עובדות אינן הכל בה (ולפעמים מעט). רוב מה שהבחור זהב שלך כותב אינן עובדות. גם ההסתכלות הדטרמניסטית והצרה על המעשה הפוליטי ותוצאותיו רדוד ושוב חסר ספק ומורכבות שהכרחיים בתיאור וניתוח המציאות.
     נ.ב. לא ברור למה אינך מוציא את הביקורת על הימין כאן? כי זה אתר שמאלני??

     הגב
     • איציק

      לא מוציאים כביסה מלוכלכת לאתר שמאלני.
      אני מבין איתו גם אם לא מסכים איתו.

      הגב
      • אמיתי

       איך שמאלני אם האתר שורץ איציקים ימניים שחלקם אפילו כותבים בו את מישנתם (הזבוטינסקאית-רוויזיוניסטית!)

      • איציק

       עדיין הימניים פה הם o קטן יחסית לנחשול השמאלני. אין להתכחש לעובדה זו.

      • אמיתי

       דה באזר הוא כידוע משקף החברה בישראל. על כל גווניה

      • איציק

       נכון, רק לא בפרופורציות הנכונות.

      • אמיתי

       *הראויות

      • איציק

       כתבתי מה שרציתי (ומה שנכון), ולא מה שאתה חושב ומשלים לעצמך.

     • אביאל

      אמיתי - לא הבנתי מה כתבת, מה קשור מדע מדויק ? אנחנו עורכים ניסויים ? שאני מדבר על עובדה, לצורך העניין בנושא הפליטים, אז עובדה היא ש75 אחוזים מהם לא הגישו בקשה, זה לא קשור למדעי החברה או הטבע. שאני תוהה מדוע אנשים שטוענים שהם נרדפים ע״י המשטר בארצם מגיעים להשתתף בחגיגה שמארגן אותו משטר (אגב, מעניין שעדיין אף אחד לא הרים את הכפפה וענה) זה לא קשור למדעי המדינה.

      אדם גולד, בתגובה לדברים שלו נותן הרבה מאוד קישורים לדברים שהוא כותב, זה בטח יותר מבוסס מאינספור הטענות על עליית הפשיזם, קץ הדמוקרטיה הישראלית, אפרטהייד ויחסי הון שלטון שמגרשים עובדים (שלא עובדים בתחום אגב) כדי להביא פועלים זרים, אלה תחושות בטן לא מבוססת על כלום.

      בקשר לתגובות לימין, יש פה מספיק מהשמאל הן בכותבים והן במגיבים, הימין הוא מיעוט כאן.

      הגב
      • אמיתי

       אביאל. פוליטיקה איננה בנויה על עובדות. אנשים לא הופכים לשמאלנים או ימניים לפי כל מיני נתונים ועובדות שמוצגים להם. לכן אין זה מדע מדוייק וזה קשור לערכים ותכונות אופי אחרות שהן פנימיות. דברים חיצוניים כמעט לא משפיעים.
       ולחלק המעניין-
       האם זו עובדה שהשמאל ככלל לא חושב שצריך להילחם בטרור?
       האם ישראל לא הושחת/ מושחתת בגלל הכיבוש?
       אביאל. אלו לו ״עובדות״. אלו בקושי דעות.
       ובקשר למיעוט או רוב פה של ימניים. מה זה משנה עניינית? אם יש ביקורת משמיעים. לא מבין את החישוב הזה- צריך לשאוף לאיזה איזון והרמונייה פה? לאיזו דיפוזיה?

      • אמיתי

       ״ההסתכלות הדטרמניסטית והצרה על המעשה הפוליטי ותוצאותיו רדוד ושוב חסר ספק ומורכבות שהכרחיים בתיאור וניתוח המציאות״ - זה לדעתי העניין. החוכמת בדיעבד שלא לוקחת כלום בחשבון כמו תנאיים בינלאומיים, מי הפרטנר, ומה המצב הפוליטי גורמת לאנשים כמו גולד לראות דברים כמו קמפ דייויד כאיזה כישלון של השמאל ולהגיד שערבויות בינלאומיות הן כלום. זה בגדול גישה דמגוגית וצרה. דברים אינם קורים בוואקום ולכל תוצאה יש המון סיבות וגורמים. הראייה החד מימדית הזו היא עיוורון של המציאות ורידוד שלה בשביל טיעון אידאולוגי

   • יואב

    לא את השאלה הזאת שאלתי. לא לקבל דין וחשבון מכיוון צד אחד בלבד. החוכמה- לא כולה שלהם ולא כולה של מתנגדיהם. הביטחון בו החוכמה היא בצד שלך דה פקטו, לעולם לא תיהיה נכונה באיזור כה מורכב. לכן שאלתי אותך איך אתה בטוח והאם הגיונית, כל הצד השני הוא כסיל, אוויל, מופקר ולא חרד לבטחונו. אנחנו יודעים שזאת לא התמונה. אי אפשר לצאת הזויים תמיד בדיוק כמו שאי 4פשר לא ליפול לטיפשות ושכ3ון רוח אצל ;הצודקים והאמיצים.
    כאחד שזה בדמך ושהשקיע חלק גדול מזמנו ללימוד העניין הזה, חובה עליך להעמיק לפתח מחשבה מקורית, כי חתיכות ראויות למאכל אדם יש שם, כאן, פה. ייצר את הסינגריה הנכונה כהיא מעולם לא היתה אוטופית כמו היום. ולאף צד אין את המפתח המוזהב לדלת המיוחלת...
    הרי לך משימה ראויה...

    הגב
    • אביאל

     יואב - מצטער אבל אני לא מבין מה בדיוק אתה רוצה לומר כאן, אני טענתי שהאמת בכיסי ? כל אחד כאן מוזמן לסתור את הטענות שלי, כמו שכתבתי לא על בסיס תחושות בטן אלא על בסיס מקורות או טענות לוגיות פשוטות, לא יותר מזה.
     קח שתי דוגמאות מהפוסט הזה, איתמר אומר אפרטהייד, תראה לי מאמר אקדמי אחד שטוען את זה (זה לגבי תחושות הבטן). דוגמא שנייה, רוצים להעיף את האריתראים כדי שחברות כוח אדם יגזרו קופון על עובדים זרים, איפה הנפילה הלוגית כאן ? פשוט מאוד, אותם אריתראים בכלל לא עובדים באותן משרות שהמשק צריך כמו חקלאות או בנייה ובו נדרשות ידיים עובדות מחו״ל.

     הגב
     • שמוליק

      אני מתחיל לחשוד שאתה לא סתם אדם מגעיל שמתמם כל פעם מחדש. אלא שיש לך הפרעה נפשית אמיתית.
      אי פעם בחנו אותך לנרקסיזם? פסיכופתיות? מחסור עמוק ברגשות?
      אי פעם ראית אנשים אחרים כיצורים בעלי תחושות ומחשבות? או שרק אתה קיים בעולם?
      אתה באמת לא מבין את הדרך שאתה מתנהל בדיונים? אתה מכריז דברים, בדרך כלל חצאי אמיתות ושקרים דמגוגים של השוואות שאין שום קשר בינם למציאות, ושולח את כולם להוכיח, אמפירית, מחקרית ומדעית, שהחרא שלך לא מסריח. גם כשהם מסכימים לתעלול המרושע שלך, כל צורה שתגיב תהיה מלאה בזלזול והתעלמות מכל מה שיש להם להגיד.
      אתה לא מגיב לדו שיח. אתה מנסה להתיש את היריב עד כניעה.
      יש לך בכלל בחייך איזשהם קשרים אמיתיים? בני אדם מגיבים אליך ומחבבים אותך, או שהם מכשירים כדי להתנהל עבורך?

      הגב
      • איציק אלפסי

       בד"כ אני משתדל לכבד את כל המגיבים בבלוג, גם אלו שדעתם רחוקה מאוד משלי. אבל זו ידידי, פשוט תגובה דוחה.

      • אמיתי

       באמת מגעיל. לא מבין מה זה קשור או תורם לדיון..

      • שמוליק

       תורם בדיוק כמו שאביאל תורם. לא מבין למה אתם מנסים לדבר איתו. הוא בוודאות לא מקשיב לכם או מתייחס אליכם. אתם כלי כדי שהוא יוכל לזלזל בכם ולבטל אתכם כדי להוכיח שהוא מנצח.
       כמו שאמרתי למטה. לך תוכיח מדעית שאני טועה. בינתיים אביאל ימשיך לקבל תשובות בנשק שלו.

      • אמיתי

       זה הנשק שלו? העלבות אישיות וירידות כאלו?
       לא מתאים לך אל תקרא אבל בחיאת זה לא המקום לעניינים האלו. יש פה בלוג על בארסה..(;

      • שמוליק

       זלזול, ביטול, שליחה של אחרים לחפש מחקרים, קביעת דעות אישיות ושקרים כעובדות מוחלטות, דמגוגיה, האשמה בשקרים כל דעה שלא מוצאת חן בעיניו, חוסר אמפתיה, חוסר רגש.
       אני העלבתי אותו אישית? רק שאלתי שאלות. אם הבנת מזה שהוא אמור להיעלב זה לא עליי. הוא תמיד יכול לבוא ולהראות את המחקר המדעי הלא מוטה פוליטית שמראה שהוא לא כל הדברים ששאלתי עליהם.

       וברצינות. אתם רוצים דיון אמיתי פה? תתחילו מלהתעסק עם חלאה כמו אביאל שהיה יכול לתרום הרבה לדיון אם רק הוא לא היה כזה פוץ.
       אה, אופס, העלבתי אותו עכשיו באמת. אם תגיד על זה משהו פשוט אקרא לך שקרן ואתעלם שזה קרה.

      • איציק אלפסי

       שמוליק, אם תמשיך להתייחס בצורה מגעילה כזאת ולהשתמש במילים כאלה כלפי משתתפים אחרים בדיון אני אחסום לך את האפשרות להגיב בבלוג (משהו שלא עשיתי עדיין אף פעם בעשר פלוס שנים שהבלוג הזה קיים).

      • שמוליק

       אין בעיה. מעכשיו לא כותב שום דבר שההוא לא כותב ובאותו סגנון בדיוק.

     • ברקוביץ

      תשמע אביאל אתה דמגוג בחסד עליון.
      אוהדי הפועל לא רצו את טביב, גזענות, ברור, אין צורך בהוכחות (למרות שגירשו את אייזנברג והפגינו נגדו לא פחות ואף יותר), אוהדי ביתר לא גזעניים כי שיחקו אצלם שתיים וצי מוסלמים, ברור. כשקוראים לאמסלם רפה שכל זה גזענות, ברור, אין צורך במחקרים מדעיים, אבל אפרטהייד בשטחים, לאאאאא, אין כזה דבר, אין הוכחות. יש עשרות מאמרים כאלו - כל מאמר שאביא תגיד לי שהוא לא מהימן. יש על זה אפילו ערך בויקיפדיה - https://en.wikipedia.org/wiki/Israel_and_the_apartheid_analogy
      גירוש הפליטים גם לא נגוע בגזענות ,ברור, אף אחד לא קורה להם סרטן ואומר שהם מעבירים מחלות (וזה רק בממשלה, תראה טוקבקים, זה מפחיד). תעשה לי טובה.
      לגבי האריתראים, כמובן עוד דמגוגיה אתה לא מזכיר את זה שהיו הרבה שהתנגדו לחגיגות והתעמתו איתם. למשל - https://mekomit.co.il/הפגנה-נגד-חגיגת-שגרירות-אריתראיה/
      תמשיך לצטט חלאות כמו ארז תדמור והגולד הזה שגם הם כמובן לא הביאו שום הוכחות

      הגב
      • אביאל

       ברקוביץ׳ - ראשית לא אמרתי שאין גזענים בימין, ברור שיש והרבה, אני דיברתי על עצמי. שנית, הלינק שנתת תסתכל על המקורות בבקשה, שום פרסום אקדמי, הכל ספרים אנטישמיים או לינקים לאל ג׳זירה.

       בקשר לחגיגות, זה שהפגינו נגד לא אומר שלא חגגו גם.

      • BRT

       תמשיכו לקרוא חלאות לכל מי שהוא איש ימין,
       תגיעו רחחחחווווקקקק

      • ברקוביץ

       טוב, ידעתי שזה מה שתגיב, כל הרפרנסים (182) אנטישמיים ברור. ואל תצעק על כל דבר אנטישמיים כאשר אתה מצטט ארכי-פשיסטיים (הנה גם אני יכול) כמוד תדמור וגולד
       לא יעזור איך שתהפוך את זה - הפרדת אוכלוסיות ומענק זכויות יתר לאחר זה אפרטהייד, תפסיק לקשקש.
       לגבי החגיגות, מה זה מוכיח? יש 20000 אריתראים אז חלק קטן חגג? אז מה? זו בדיוק הבעיה, אחד אנס, אחד רצח, מכלילים את זה על כולם
       לגבי גזירת קופון על עובדים זרים, הנה יש כבר התחלה בענף המלונאות. הנה - https://www.themarker.com/consumer/tourism/1.5725434
       ומילה אחרונה לגבי הפליטים. זה נושא לא מאד מורכב (יחסית לבעיות אחרות), נושא הומני, איך זה הפך שמאל-ימין? יכולנו להיות אור לגויים (באמת) בפתרון שלו
       לדוגמא (ציטוט ממאמר דעה של אבירמה גולן) - לפני 11 שנים הקים ראש הממשלה אהוד אולמרט ועדה בין־משרדית לעניין הטיפול בפליטים מסודאן, שהגיעו דרך מצרים. זו המליצה לגרשם בחזרה למצרים, אף שהיו עדויות מהימנות לכך, שעם חזרתם הם מעונים ונרצחים.
       הכנסת סערה. 63 ח"כים מימין ומשמאל קראו לאולמרט לחזור בו, בנימוק ש"הפליטים שהגיעו הנה מסודאן זקוקים להגנה ולמקלט, וקליטתם היא חובה מוסרית עליונה לנוכח ההיסטוריה של העם היהודי וערכי הדמוקרטיה וההומניות". אחד החותמים היה יו"ר האופוזיציה אז, במה שמצטייר כמנהיגות מרשימה: בנימין נתניהו
       יצא קצת יותר ממילה

      • אסף the kop

       מצחיק לראות שהטמבל (שהכינוי שלו הוא על שם טמבל אחר) יוצא נגד הכללות, בשעה שהוא מכליל על כל הימין כאילו הימין רוצה לראות את עמוס עוז נשרף בטרבלינקה.
       כמו כל שמאלן מצוי, הטמבל לא מסוגל לחבר 2 פוסטים עוקבים מבלי שיסתרו אחד את השני.

      • אביאל

       ברקוביץ׳ - לא הבנתי משהו, איפה מתקיימת אותה הפרדה וזכויות יתר בשטחים ? בפעם האחרונה שבדקתי מרבית הפלסטינים חיים בשטחי a וb, תחת ריבונות פלסטינית מוכרת ומכובדת בעולם.

 • שמוליק

  נכון.
  אבל מוצדקת לגבי החלאה שהתגובה מתייחסת אליה.

  הגב
  • שמוליק

   אתה יודע מה? אתנהג כמוהו.
   לך תביא מחקר אקדמי אחד שאומר שמה שכתבתי לגביו לא נכון.
   אם תביא אני אתעלם ואזלזל באמינות המחקר ואמשיך להגיד את אותם דברים בדיוק.
   אם מה שאמרתי דוחה בעיניך, אז הבעיה בך והצורה שאתה מפרש דברים. לא במה שאמרתי.

   הגב
   • אבישי

    לאביאל
    שתי דוגמאות מהעת האחרונה:
    ישראל עברה את צרפת בתל"ג לנפש-כל אחד יכול לבדוק ולראות שזה קשקוש.(יש בויקי)
    ישראל מקום 12 בעולם בתאונות דרכים. קודם כל ההשוואה הרלוונטית היא לק"מ נסועה ודבר שני אפילו באירופה בלבד אנחנו במקום 21 מתוך 35 .(גם זה יש בויקי)
    אבל יש לאביאל תיאוריה ואל תבלבלו לו את המוח עם עובדות.

    הגב
    • אביאל

     אבישי -

     1.אני מניח שנכנסת ללינק הלא מעודכן (2016), אז הנה מ2017 (השנה בה ישראל עברה את צרפת) - https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

     2.הנה - https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_traffic-related_death_rate
     ישראל עם 3.6 הרוגים לכל מאה אלף תושבים, מקום 12 בעולם. לגבי ק״מ נסיעה אני לא מכיר שום תיאוריה בתחום, פשוט פעם חבר אמר לי את זה וזה היה נראה לי מוזר אז נכנסתי לויקיפדיה והנתונים למעלה.

     הגב
     • אמיתי

      מקריאה הכי שיטחית- המעבר שלנו את צרפת הוא בדיחה. יותר קשור לשקל מאשר לאיזושהי פעולה של ממשלת נתניהו. בטח לא ממחיש היכן יותר כלכלי לחיות. אגב "עברנו" גם יפן..

      הגב
      • אביאל

       אמיתי - מה זה בדיחה, תסתכל על המגמות, מה היה הפער שלנו מצרפת לפני חמש או עשר שהים והמצב היום, קצב הצמיחה שחוזים לישראל לעומת צרפת וכו׳. זה שהשקל חזק לא מעיד על הכלכלה ? מטבע חזק מעיד על כלכלה מבטיחה.

      • שמוליק

       דעתך היא עובדה. ברור.

      • אמיתי

       קודם כל המגמה של צימצום הפער מצרפת התחילה ב48. הצמיחה בתקופת אולמרט למשל עדיין הייתה יותר גבוהה.
       מסקנה- אין קשר ישיר וברור בין ראש ממשלה לצמיחה.
       ועוד- תלג איננו מספר את כל הסיפור הכלכלי. אפילו לא קרוב.
       ושקל חזק נובע ממדיניות ותנאים מוניטריים לאו דווקא חוזקה כלכלית

      • אביאל

       אמיתי - לא, צרפת הרבה מאוד שנים, למעשה עד 73 צמחה יותר מישראל.

       מ2009, עליית נתניהו, אנחנו מקום שני בצמיחה בOECD, בתקופת אולמרט היה מיתון שני רבעונים.

       תל״ג הוא הסיפור הכלכלי הגדול והחשוב ביותר, הוא והנגזרת שלו, הצמיחה של המשק, הם הפרמטר החשוב ביותר לרמת הכלכלה של מדינה.

       יש ספקולנטים כמובן, אבל בנק ישראל הראה שהיחס שלהם נמוך יחסית, החוזק נובע מהכלכלה החזקה בישראל. התנאים המונטיריים ? בישראל ריבית הבנק המרכזי היא 0.1 אחוז, בארה״ב היא 1.25 אחוז, התנאים שם הרבה יותר טובים.

      • אמיתי

       אביאל. מן הסתם היו שנים כאלו ואחרות אבל זו הייתה הלצה- מן הסתם ישראל התחילה מכלום בעצם ב48..
       אצל אולמרט היו רבעונים ואם אני לא טועה שנים של 6 %צמיחה.
       מעבר לזה מה בדיוק ממשלת נתניהו עשתה שעזר לצמיחה? מזל שהוא לא לקח קרדיט על וויז גם

      • אביאל

       אמיתי - דיברתי על זה פעם עם גיל, אני חושב שהתרומה הכי גדולה של נתניהו היא דווקא משיכת היד של המדינה מהכלכלה, הסרת הרגולציה (ירדנו, לטובה, בעונס הרגולטורי) ואי ההתערבות ביוזמה הפרטית, יחד עם עבודה על צמצום הפערים, דרך עליית שכר המינימום בצורה משמעותית, הרחבת הקצבאות לנזקקים אמיתיים וכו׳ ואכן רואים ירידה במדד ג׳יני.
       יש כמובן עוד הרבה מאוד עבודה וגם הרבה טעויות נעשו, בראשן מינוי לפיד לשר האוצר לדוגמא.

      • אמיתי

       היה את אותו דיון אצל גיל בקשר לטראמפ- האם חוסר המעש (שהוא לצורך העניין טוב) הוא כתוצאה ממחשבה מכוונת או מעין תאונה של הנסיבות. אצל שניהם לדעתי התשובה השנייה נכונה. ולשניהם רוב בפרלמנט שלהם.
       נתניהו לא ממש נלחם ברגולציה. בטח לא במקומות שהכי צריך להילחם בה- בייבוא ובנדלן. ולייחס לו את העלאת שכר המינימום זו גניבת דעת. אם לליכוד היה מצע ולנתניהו משנה סדורה אפשר היה לעמת אותו איתה. דיי בטוח שנתניהו לא רץ על הטיקט של שכר מינימום..

      • אמיתי

       אה. ובקשר לגיני הבאתי לך פעם כישורים שזה לא כזה חד משמעי ובקשר לשיויון בכלל יש פרמטרים אחרים שבהם ישראל לא מככבת בלשון המעטה
       http://taubcenter.org.il/wp-content/files_mf/a1macropovertyandinequalityovertimebendavidbleikh.pdf

      • אביאל

       אמיתי - ברור שיש פערים גדולים מישראל, זה התחיל בתחילת שנות ה90, בשנים האחרונות יש ירידה ו2017 זו השנה שאנחנו בג׳יני הטוב ביותר מאז 2001 או 2003 (לא זוכר בדיוק).
       בקשר לטראמפ, שים לב, לא לעשות זה משהו אחד (את זה נתניהו עושה בתחום המדיני לדוגמא) ולא להתערב בשוק זו החלטה מודעת, זו למעשה התורה של האייק ששולטת בכיפה מאז משבר הנפט של 73 (שם התיאוריות שלמקיינס פשטו את הרגל), להןריד רגולציה זו פעולה מודעת.
       בייבוא ? בדיוק להפך, במקרה חהר טוב שלי, עידו סופר אחראי על זה באגף התקציבים, אם אתה תוהה על הורדת מחירי הגבינה, הבשר, השימורים (בעיקר טונה), הירקות,, גבינות ועוד זה בזכות עבודתו.
       לא חושב שמישהו ריכז סמכויות בדיור כמו כחלון בימנו, בוא נקווה שזה יעזור בטווח הארוך.

      • אמיתי

       אביאל. הורדו מכסים על חלק מהדברים. אבל זה ממש מעט.
       עזוב רכבים וכאלה, יש עוד דברים כמו חומרי בנייה למשל.
       ומה שכחלון עושה זה על אף נתניהו לא בזכותו ובטח שזה לא ממש מתקל את הבעיה הקשה של הקרקעות עצמן ורמי.
       אני שואל חצי מחוסר ידע- יש תכנית כלכלית או איזה פרוייקט ספציפי שביבי קידם באופן מיוחד? כמו נניח התשתיות של ישראל כץ

      • אביאל

       אמיתי - נתניהו הוא ראש הממשלה, אם אתה רוצה לבחון אותו כלכלית תסתכל על התוכניות והרפורמות שלו כשר אוצר תחת שרון. הוא מכוון את הספינה, גם בפן הכלכלי מן הסתם, אבל מלמעלה, בכל מקרה יש שני דברים מרכזיים שנעשו במשרד ראש הממשלה תחת אודי פראוור (היה המנהל של הבית ספר שלי בתיכון) באגף לתכנון מדיניות במשרד, בזמנו (אם אני לא טועה זה עבר דרך חוק ההסדרים) החליטו שכל חוק שעובר צריך לציין מקורות תקציביים (ברח לי השם של המושג, משהו עם מטר בסוף), שזו מהפכה לעומת מה שהיה בארץ עד אז, שבעיקר חוקקו על דעת עצמם ובעלי הקטע התקציבי. עניין שני, מדידה, היום ישראל היא המדינה היחידה בOECD שמפרסמת את כל החלטות הממשלה ואת מצב ההתקדמות שלה (וגם של יתר משרדי הממשלה, בכפוף כמובן לעניינים בטחוניים), הייתי לא מזמן בועידה שבה אלי גרונר (מנכ״ל משרד ראש הממשלה) ציין שישראל עומדת להגיע השנה לביצוע של של כמעט 100 אחוז מהחלטות הממשלה ב2017. בנוסף, החל מאמצע 2016, כל חוק שעובר מקבל סעיף שקשור לרגולציה, בו צריך להסביר ולהראות כיצד החוק ישפיע על המערך הרגולטורי הכלל משקי ואת מידת ההשפעה שלו, שזו מהפכה אמיתית שזוכה לשבחים אינספור מהOECD, הבנק העולמי וקרן המטבע, כאשר הראשון והשני הביאו לכאן משלחות לבחון איך זה מתבצע.

       אני חושב שאלה החלטות מאקרו סופר חשובות ובעלות השלכות ארוכות טווח שיהיו איתנו גם הרבה אחרי נתניהו, יותר מתשתית מסוימת, שאגב, גם בנושא הרכבות, תראה נאומים של נתניהו מהבחירות שבהן הליכוד קיבל 13 מנדטים (אולמרט זכה) ותראה את חזון הרכבות לכל מקום לדוגמא.

     • שמוליק

      שקרים שקרים שקרים שקרים שקרים.
      הטבלה הכי שטחית שבעולם. אתה מתעלם, אולי יותר העלמת עובדות, שרק האחוז העליון מרוויח יותר והוא דחף את המספר למעלה. משינוי השקל. ומעוד עשרות דברים שאני בכלל לא צריך להתאמץ לחשוב עליהם כדי לקרוא לך שקרן, להתעלם ממה שהבאת ולזלזל בך.

      הגב
     • ב"פ

      אני מניח שאבישי הולך להתנצל על הפאדיחה כאן.

      הגב
  • BRT

   חלאה?
   אין לך את זה ביותר מגעיל?
   הפוסל במומו פוסל,
   כל המילים שהשתמשת בהם מראות רק איזה אדם נמוך וחסר חיים אתה,
   לא נורא תמשיך לומר את האמת של מה
   שאתה וכמוך חושבים על הימניים באשר הם

   הגב
   • שמוליק

    אם קראת מה שכתבתי וחשבת שהתייחסתי לכל הימניים באשר הם, אז הבעיה היא בך ובך בלבד. אם זה מה שאתה חושב על ימניים, תבדוק את עצמך.

    הגב
 • דיזידין

  חנין זועבי הסבירה את זה הכי טוב:
  "הפליטים שהגיעו הנה מסודן זקוקים להגנה ולמקלט, וקליטתם היא חובה מוסרית עליונה נוכח ההיסטוריה של העם היהודי וערכי הדמוקרטיה וההומניות".

  ואיימן עודה הסביר:
  "לסודן ואריתריאה אי אפשר לגרש מכיוון שצפויה להם שם סכנת חיים".

  הגב
  • אסף THE KOP

   מצחיק... המקום היחידי בו גורשו מסתננים בכח הוא כבר מנדא... ממש סובלניים הערבים האלה

   הגב
 • Ljos

  שמוליק,
  אני האדם האחרון פה שיקפוץ להגן על אביאל. אז אל תראה את ההודעה הזו כהגנה. הוא לא צריך אחת (ולא בטוח שמגיעה לו אחת), בטח לא ממני - אחד שכאשר הוא רואה את השם שלו הוא מפסיק לקרוא את הדיון.
  מה שאתה עושה פה לחלוטין לא עוזר למה שאתה רוצה לעשות. אתה רק ממשיך את דרדור הדיון ומשיכתו למקומות מגעילים. משונה להתלונן על שיח לא מכבד בעזרת שיח לא מכבד. אם אתה רוצה לשנות את הדרך שבה הוא מגיב, זו לא הדרך לגרום לו להקשיב לך. זו רק דרך להפוך לטרול.
  בבקשה, תפסיק. די עם זילות הכבוד ההדדי.

  הגב
  • שמוליק

   לא קראת אותו? אביאל מת מפחד מהיום שבו אנשים יהיו צריכים להיות אחראים לדברים שהם אומרים ועושים. לא אומר לך כלום? לא מראה לך במי מדובר?

   הגב
  • אמיתי

   קודם תתנצל בפני מוריניו!

   הגב
   • Ljos

    לעולם לא!

    הגב
 • אסף the kop

  אביאל
  ברכות על הגרופיס החדשים שיש לך פה.
  תמיד מענג לראות שמאלנים מתרוצצים כמו ג'וק מסומם בבקבוק.

  מאחד שיש לו לא מעט כאלה, אתה צריך להיות מבסוט. הצלחת להכנס להם לוריד.
  תענוג.

  הגב
  • Dr.van nostrand

   תמיד מעניין ומוסיף דעת וסובלנות לקרוא דיונים בהשתתפות החברים.

   הגב
   • אסף the kop

    חברים ?

    הגב
    • Dr. van nostrand

     נסיון להודות לאביאל על זמנו, אבל גם לאיתמר שממש השקיע בהודעתו למעלה. ברור שכל אחד חותר לכיוון אחר עם הנתונים והמסקנות שלו- אבל זה יפה שנותנים מהזמן ומנסים לשטוח טענות בכבוד.
     לא רציני בכלל ההשתלחות האישית שראינו למעלה.
     כנראה הייתי צריך לרשום בת'רד אחר, איפה שהיה את הדברים האלה ספציפית.

     הגב
     • אמוץ כהן-פז

      דוק. דווקא כתבת במקום הנכון ביותר.
      אסף הוא אשף המשחק על הגבול בין ׳המוסיף ל׳מתלהם׳ (כמו סאלח בפנדל אתמול -:) ...).
      אני מצטרף לתודותיך לאביאל ואיתמר (ולכל מי שתורם לדיון), שניים שאינם ׳קלים לעיכול׳ אך מחייבים מחשבה.

      הגב
 • הראל

  אוף מסכים ומזדהה עם כל מילה, אבל אולי יש יותר ויותר אנשים במחנה החדש הזה, ימני הומני ודמוקרטי. יש חיה כזו!

  הגב
 • אסף the kop

  רכישה מצוינת של ואן דייק ופיסור מושכל של כסף.
  מלבב לראות כיצד הוא ייצב את ההגנה והפך אותה להגנת ברזל.
  הנה, ווסט ברום כבשה רק שלישיה במחצית באנפילד.
  הגנה לפנתיאון.

  הגב
 • טל 12

  נהנתי לקרוא

  הגב
 • תומרג

  פוסט מעולה והדיון שמתחתיו רק ממחיש את הנקודה העיקרית שבו. למרבה הצער זה דיון צפוי מראש.
  מסתבר שאנחנו מעדיפים לריב עם הגנן מאשר לאכול את התפוחים (ולהאשים את ה"מחנה" השני תוך כדי).

  אני אישית ביטלתי את הפייסבוק שלי אחרי שכמויות הארס התפל בחלקו והנרקסיסטי בחלקו עלו על סף מסוים. מודה שחיי הרבה יותר טובים מאז.

  הגב
 • איציק

  ביתנים גפן התנצל על ההשוואה והודה שהיא לא במקומה.
  אני מאמין לו שהוא באמת חושב שטעה ולא אמר זאת כדי להקטין את האש.
  על חילוקי הדעות בהשקפה, זה נושא לדיון אחר.
  טוב שעשה את אשר עשה.

  הגב
  • אסף the kop

   טיפשות, בניגוד לשכרות, לא תחלוף לה.
   היה ונשאר טמבל.

   הגב
 • S&M

  אין לימין בעיה למשול. יש לימין בעיה למשול ממשל דמוקרטי שמחייב שוויון בפני החוק. לכן יש לו בעיה עם בתי המשפט. זה לא האליטות, זו שיטת הממשל.
  כדי שבתי המשפט לא ישפטו בצורה שוויונית אלא יישמו אידאולוגיה כזו או אחרת, צריך לשנות את שיטת הממשל ושיטת המשפט.
  במילים אחרות - כדי להגשים את חלומו של תדמור שהימין ימשול, צריך לבטל את הדמוקרטיה. ואת זה הם לא עושים. בינתיים.

  הגב
  • איציק

   אין לימין בעיה למשול!!!
   אין לימין בעיה למשול ממשל דמוקרטי שמחייב שוויון בפני החוק!!!
   יש לממשלה זו בעיה למשול באופן זה. לממשלת בגין לא הייתה בעיה כזו, וכך גם לממשלת שמיר לא. גם השמאל עשה דברים בעבר שעם השפיטה של היום לא בטוח שהיה מסתדר. אז לא צריך לספר שלימין יש בעיה. צריך למגר את הבעיה שיש כרגע, אבל היא לא יכולה לגרום להכללה כפי שאתה עושה.

   הגב
   • אמיתי

    אין לימין מה להוכיח והוא יוכיח את זה בקלפי

    הגב
 • רן ישראלי

  הפוסט היפה הזה הוא קצת אוקסימורון :-)
  האם מישהוא פעם הצליח לשנות דעה פוליטית של מישהוא
  שבוע טוב

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *