שתי הערות על משחקי אמש שגם מתכתבות עם הפוסטים של רונן דורפן ואריאל גרייזס:

א.

אז הניצחון של ליברפול מרשים מאוד וכאוהד ליברפול כמובן שאני שמח, אבל בכל זאת יצאתי עם טעם חמוץ מהמשחק אמש.

עצוב היה לי לראות את פורטו, קבוצה שרק בעשור הקודם זכתה בליגת האלופות, פשוט לא תחרותית כבר בשלב הזה של המפעל. וזה לא שהיא באיזה עונה חלשה במיוחד, היא מוליכה את הליגה הפורטוגלית ללא אף הפסד מתחילת העונה. ועדיין, היא לא הצליחה בשום דרך להוות יריבה לקבוצה שנמצאת במקום השלישי בפרמייר-ליג במרחק 18 נקודות מהמקום הראשון.

תראו, אני לא סוציאליסט. אני בעד שוק חופשי. ואין לי בעיה עם זה שאנשים יעשו כמה כסף שהם יכולים לעשות אם זה מה שעושה להם טוב בחיים. אבל שוק חופשי ללא שום איזונים ובלמים הוא מסוכן.

תמיד יהיו בחברה פערים ומעמדות. אני לא מאמין שיש דבר כזה "שוויון". אני מאמין שלכל אדם יש זכות שווה לממש את הפוטנציאל הטמון בו, אבל אני לא חושב שכל בני האדם נולדו שווים. זו עובדת מציאות. וטוב שכך במידה רבה, כי זה מה שיוצר את הגיוון האנושי ומעשיר את האנושות. אחד קיבל יופי, השני חכמה, השלישי הורים עשירים. וכל אחד צריך לעשות כמיטב יכולתו להוציא את המקסימום מהקלפים שחולקו לו.

אבל אני כן חושב שפערים גדולים מדי מסוכנים לחברה ושצריך למצוא דרכים למנוע את היווצרותם, כי הם מפוררים את הלכידות החברתית ואת הסולידריות הבינאישית.

והם גם הורסים את הגיוון.

פורטו זו קבוצה קלאסית של מה שניתן לכנות "מעמד הביניים" של הכדורגל האירופאי. ומעמד הביניים הזה, כפי שקורה בכלכלות שוק חופשי ללא שום רגולציה כפי שמתנהל הכדורגל האירופי, נשחק עד דק. קבוצות מפורטוגל, הולנד, צרפת (נחריג את פ.ס.ז' שזה כמובן מקרה יוצא דופן), שלא לדבר על קבוצות ממזרח אירופה, יכולות רק לחלום כיום על זכייה בליגת האלופות.

ולפעמים אתה רוצה איזה פורטו או אייאקס בגמר. עם שחקנים צעירים שלא הכרת ואיזה סגנון משחק חדש ומרענן.

ב.

הרגע ששינה את המומנטום לטעמי, במפגש כולו לא רק במשחק אמש, בין ריאל מדריד ל-פ.ס.ז', היה בהתקפה שהובילה לשער השני של ריאל. אסנסיו פרץ משמאל והעביר כדור רוחב לא טוב למרכז שרונאלדו לא יכול היה להגיע אליו.

כעת, לרונאלדו היו את כל הסיבות שבעולם לנפנף ידיים בתסכול. הוא באמת לא יכול לעשות הכול לבד. אבל מה שהוא בחר לעשות היה דווקא לרדוף אחרי הבלמים וללחוץ אותם, מה שבסופו של דבר הוביל לאיבוד כדור שממנו נולד השער, שהוא עצמו כמובן כבש.

אומרים על הגדולים ביותר, ג'ורדן, פדרר, רונאלדו, שהם שונאים להפסיד. וזה כמובן נכון. אבל יש בזה גם משהו מעבר לאגו ולאיזשהו פרפקציוניזם. יש בזה גם אתיקה מקצועית. כריסטיאנו רונאלדו תמיד יעשה את הכול בכדי לנצח ואף פעם לא יוותר לעצמו, לא משנה איזה קלפים חילקו לו הפעם.

אולי זה המנטליות של מי שגדל באי קטן, בלי אבא ועם אמא שחורקת שיניים כדי איכשהו לקיים את המשפחה בכבוד, שגורמת לכך שלמרות שהחיים נתנו לו בהחלט לא מעט, הוא יודע שאין דבר כזה "מגיע" בחיים ואין ארוחות חינם.

אם אתה רוצה את מה שאתה חושב שמגיע לך, אתה צריך לדעת לקחת את זה.

הכדורגל שייך לאוהדים
מצופפים שורות