לפני כחודש וחצי כתבתי כאן על הסנקציה שהטילו חלק מאוהדי הפועל ירושלים המזוהים עם ארגון "בריגדה מלחה" על יוגב אוחיון משום שהשתתף באירוע של אוהדי מכבי ת"א אליו הוזמן באופן פרטי.

בתגובה זכיתי לתגובות מקניטות בקבוצת הפייסבוק של אוהדי הפועל ירושלים בה למדתי על הסיפור ו"נזרקתי" מאותה קבוצה. הטענות כלפי היו: א. שניפחתי את הסיפור עם יוגב אוחיון, ו-ב. שההשוואה שעשיתי באותו פוסט לארגוני אוהדים אחרים מופרכת ומקוממת.

ובכן, מאז התפתח הסיפור: כעבור כמה שבועות פורסמה במקומון ירושלמי ידיעה העוסקת במתיחות בין אותם אוהדים ליוגב אוחיון. בתגובה, פורסמו באותה קבוצת פייסבוק הדברים הבאים (שנמחקו כעבור מספר שעות) בידי אחד ממנהלי הקבוצה:

"יש בנינו זוהמה אנושית בשם (שם הכתב) אפס מאופס שמציג עצמו כאוהד הפועל ירושלים. הבחור מנסה בכל כוחו לתחזק קריירת כתב רכילות בעיתון עלוב ולא בוחל באמצעים לפגוע בנו כאוהדים וכקבוצה. יש לו כאן בקבוצה הרבה וחברים והצעד הבא יהיה להעיף את כולם, ללא סינון. אני מודיע מראש, מי שמשתף אתו פעול פותח חזית מולי, ומול הפועל, וימצא את עצמו מחוץ לארנה או גרוע מכך.

(שם הכתב) אתה תתחרט על זה, מילה שלי".

במקביל, הסתבר שההתנכלות ליוגב אוחיון ממשיכה והשבוע הגיעה לשיא חדש במשחק של הפועל ירושלים בנס ציונה. מספר אוהדים ירדו לחייו של אוחיון לאורך המשחק ובסיומו, כשעשה את דרכו לאוטובוס הקבוצה, ספג השחקן קללות ויריקות והדברים הגיעו לידי כך שאיבד את שלוותו והתעמת עם אחד האוהדים.

הסיבה שאני מטריד אתכם בהתפתחויות הללו איננה בגלל שהפכתי לכתב לענייני רכילות הקשורה בהפועל ירושלים, אלא משום שלצערי הן ממחישות את הטענה שביקשתי להעלות באותו פוסט – לפיה תרבות הבריונות של ארגוני האולטראס למיניהם חוצה קבוצות, מגזרים ואג'נדות פוליטיות.

בתגובה לאירועים במשחק בנס ציונה פרסמו בדף הפייסבוק הרשמי של ה"בריגדה מלחה" את הדברים הבאים:

"***הודעת הארגון***

אחרי 48 שעות של ניסיון עליהום מצד שונאי הארגון, תקשורת, ושאר שקרנים שמנסים להכפיש את הארגון ולהציג אותו באור שלילי בעזרת עיוות האמת וטשטוש המציאות אנו נאלצים לצאת בהודעת הבהרה:

לאחר המשחק בנס ציונה בו הושפלה הקבוצה פעם נוספת, ירדו השחקנים אל חדר ההלבשה תוך ספיגת שריקות בוז וצעקות מחד ומחיאות כפיים מאידך, בתגובה לצעקות של חלק מקהל האוהדים החליט יוגב אוחיון להגיב וניסה לתקוף אוהד ותיק תוך שהוא צועק "בוא, אני מזיין אותך", אוחיון נבלם ע"י השחקנים.

לאחר המשחק כשיצאו השחקנים לכיוון האוטובוס יוגב ניסה לתקוף אוהד אחר של הקבוצה הפעם מנכל הקבוצה והמאמן מחזיקים אותו לעיני כל ומונעים ממנו להכות את אותו אוהד. התנהגות אלימה של שחקן כזה או אחר לא באה בחשבון, בעיקר לא כשאתה לובש את הגופיה האדומה, אין זה משנה אם אוהד מתגרה בך או לא.

אנו מצפים מהמועדון להתנער מאלימות ולנקוט באמצעים על מנת להפסיק התנהגות כזאת של השחקן, לבל יחשבו שהתנהגות אלימה לה היו עדים מגוון שחקנים, צוות מקצועי והנהלה – לגיטימית ומתקבלת בשתיקה רמה.

ארגון האוהדים לא תקף שחקן בצורה פיזית והארגון אינו יכול או רוצה לסתום פיות לאוהדים ביציע, יחד עם זאת אנו מגנים איומים כאלו ואחרים ואין לשייך פעולות מגונות של אוהדים בודדים אל הארגון.

בנוסף, אותו כתב בצהובון מקומי נוהג להכפיש בקביעות במשך שנים את הארגון בעזרת כתבות שקריות חסרות כל ביסוס. למזלנו, אופי בעייתי זה הוא שמנע מאותו כתב לעבוד במועדון היקר שלנו ולטנף אותו מבפנים.

לגבי השוואה לארגוני אוהדים אחרים – הבריגדה חרטה על דגלה, בהשפעת ערכי המועדון של הפועל ירושלים, מלחמה בגזענות, מיגור סקסיזם והומופוביה מהיציעים ואהבת אדם. כל זאת ילווה בשנים של עשייה למען הקהילה בתוך ומחוץ למגרשים – איסוף תרומות שנתיות לנוער חסר דיור ולמקלטי נשים בעיר, התנדבות והובלת פרויקטים ספורטיבים המשלבים מרכזי למידה לנוער בסיכון, עריכת טורניר לפליטים וכדומה…

אנחנו נמשיך להגיע למשחקים ולעודד מהשניה הראשונה עד האחרונה, נמשיך לדחוף את השחקנים שלנו הכי חזק שאפשר, נמשיך לבקר התנהגות שלא מתאימה לערכים של הפועל ירושלים, נמשיך ליצור תצוגות עידוד ותפאורות ברמה הכי גבוהה שיש ולתת את הכל למען טובת הקהל והקבוצה.

הפועל זאת משפחה אחת גדולה. לא ניתן למפלגים, לשונאים ולכתבים להכפיש את שמינו וליצור קרע בקהל. נגיע למשחק הבא חזקים מתמיד ונקרע את הגרון בשביל הקבוצה שלנו.

עד המוות הפועל ירושלים"

אני מודה שקריאת הדברים עוררה בי תחושת דז'ה וו עזה. הסגנון, הניואנסים, המינוחים הזכירו לי מאוד טקסטים של "לה פמיליה", דוגמא מייצגת:

"נפלנו לא נשברנו חזרנו בגדול….

כמו כל שנה, בימים האלה של בין המצרים שבכל דור רדפו את היהודים, גם אותנו אוהדי ביתר רדפו. שנה שעברה שרלואה והשנה כל הפרשה של הארגון. חיים של משפחות שלמות נהרסו בין רגע וכל זה בגלל שהתקשורת השמאלנית החליטה שאנחנו פושעים. הארגון עצמו תמיד עזר ועשה דברים טובים, אם זה לחלק משלוחי מנות לחיילים ולילדים בזמן מלחמה, אם זה לצבוע לזקנים את הבית ואם זה למלא חדר מלא בצעצועים בביתי חולים. האם זה מה שעושה ארגון פשע ?

למרות כל מה שחשבו במדינה אנחנו ממשיכים לפעול כרגיל ולהעלות תצוגות קהל כמו שרק אנחנו יודעים וכבר נגד לטביה ראיתם מה הארגון מסוגל עם תצוגת קהל אדירה ועידוד מסיבי לאורך כל המשחק.

ארגון לה פמיליה הוא משפחה אחת גדולה, ובכל משפחה גם לנו יש את הזכות לשמור על העקרונות שלנו שלעולם לא ישתנו. ומשפחה אי אפשר להפיל. ארגון לה פמיליה יהיה לנצח !

לעולם לא נדע עד כמה אנחנו חזקים עד שלא נצטרך להיות כאלה…. כי זו לא הנפילה שקובעת מה ערכנו, אלא האם אנחנו קמים על רגלינו !

ותזכרו דבר אחד פשוט…. כשמעקמים נחושת היא נהפכת לכלי. כשחוצבים באבן הוא נהפך לפסל. כשמכים על זהב הוא הופך לתכשיט. כמה שיכו בנו נהיה יותר בעלי ערך !

המשפחה שלנו לעולם עוד לא תיפול…."

לא צריך להיות מומחה גדול לניתוח תוכן כדי לזהות את התמות המקבילות: "אנחנו" מול "התקשורת/הנהלה/אוהדים אחרים", "מאוחדים" מול "אלו שמבקשים לפרק אותנו", "מי שאוהב באמת את בית"ר/הפועל", מול "בוגדים שמנסים להרוס אותה".

וזה לא מפליא. כי בבסיס ההתנהלות של ארגוני האולטראס עומדת התפיסה הכוחנית. אלו ארגונים שמתנהלים בקודים של ארגונים עברייניים – צפיפות שורות בשילוב חשדנות, ובמידת הצורך אף תוקפנות, כלפי כל מי שלא מיישר קו.

ארגוני אולטראס מספקים לחבריהם תחושת כוח. פעמים רבות שהחברים בהם הם אנשים שבעולם האמתי חשים פאסיביים וחסרי ערך, מתוסכלים ולעתים אף מושפלים. ופתאום ישנו מקום שבו הם יכולים להרגיש חזקים ובעלי שליטה.

יש לכך כוח משיכה חזק, בייחוד עבור צעירים. וההצטברות הזו של כוח בידי אנשים מהסוג הזה היא מסוכנת ויכולה לגלוש גם מעבר לתחומים המוגדרים של הספורט, כמו שראינו במקרה של "לה פמיליה".

וזה שבבריגדה מלחה מדברים על אג'נדות ליברליות-פלורליסטיות ממש לא מרשים. בסופו של דבר, כמו במעגל, הקצוות נפגשים. מחקרים בפסיכולוגיה חברתית מראים שתוקפנות איננה תוצר של תפיסה אידאולוגית כזו או אחרת, אלא של תפיסה דיכוטומית, מבחינה קוגניטיבית ורגשית, של המציאות: "אנחנו" מול "השאר", "טובים" מול "רעים". ישנן דוגמאות שונות לכך שניתן לחלק באופן רנדומלי אנשים לשתי קבוצות שונות וכעבור זמן לא רב הם יפתחו האחת כלפי השנייה עוינות ותחושה שהקבוצה שלהם היא "טובה, מוסרית ונעלית", והשנייה "רעה, נחותה ומסוכנת".

אותם אוהדי ה"בריגדה" יכלו באותה מידה להיות חברי "לה פמיליה" אם היו נולדים בצד השני של העיר, וליהפך. אפשר להיות ימני או שמאלני, שמרן או ליברל, בסופו של דבר מה שבאמת קובע את ההתנהגות זו השאלה איזה סוג בנאדם אתה.

מעמד הביניים נשחק
מועדונים על סטרואידים