לראשונה מזה זמן רב מצאתי את עצמי אמש מעודד בהתלהבות את ריאל מדריד. אני מודה שאני מאוד לא מחבב את "הפרויקט" ב-פ.ס.ז'., בדיוק כמו שאני לא מחבב את "הפרויקט" במנצ'סטר סיטי, ושיש לי עדיין רתיעה מובנית כלפי צ'לסי.

עבורי לפחות, כדורגל הוא קודם כל סיפור. וקבוצות כמו פ.ס.ז' וסיטי מספרות סיפור מאוד משעמם. את הכסף שהוזרק אליהם באופן פתאומי ולא פרופורציונלי אפשר לדמות לסטרואידים שמזריק אצן או רוכב אופניים שמעוניין לקצר את דרכו לראש הדבוקה. אתה רוצה להאמין שערכים כמו נחישות, התמדה וסובלנות עדיין מתוגמלים באופן כלשהו במציאות.

זה לא שריאל מדריד, ברצלונה ושאר מועדוני העל האירופאים הם ארגוני צדקה. רחוק מזה. אבל לפחות מדובר במועדונים עם מסורת של הצלחות שנבנתה במשך עשרות שנים. מועדונים שמייצגים אתוס מסוים, מקצועי ותרבותי, שאפשר להזדהות אתו יותר או פחות, אבל הוא בוודאי יוצר זהות ייחודית.

גם פ.ס.ז'. וסיטי הם מועדונים עם זהות. אבל הזהות הזו נמכרה בעבור האפשרות לזכות בתארים באופן לא אורגני. כיום הם לא יותר מאשר כלי להלבנתם של משטרי עריצות חשוכים.

אינני בא לטעון לעליונות מוסרית על אוהדי קבוצות אלו. בין אם הם יאהבו את מה שקרה למועדון שלהם ובין אם לאו, זה הקבוצה שהם אוהדים וטבעי ולגיטימי שהם ימצאו גם במצב הנוכחי משהו להזדהות אתו כדי להמשיך ולאהוד את המועדון.

אני רק ממש שמח שלפחות ליברפול עדיין לא הפכה למועדון מהסוג הזה, גם אם זה אומר שהיא לא תזכה באליפות נוספת בימי חיי. העובדה שאני עדיין מצליח למצוא בה משהו אותנטי להזדהות אתו שווה לי יותר מכל תואר.

מצופפים שורות
בשבח התרנגולים