האח הצעיר בנימין

לא יותר מהערת שוליים בהיסטוריה המפוארת של עם ישראל

אחד הסיפורים המפורסמים שממחישים את הזלזול, הזחיחות וההתנשאות של מנהיגי מפא"י כלפי מנחם בגין בשנות שבתו הארוכות באופוזיציה, הוא שדוד בן גוריון היה מקפיד לא לנקוב אפילו בשמו מעל בימת הכנסת, וכשהיה מתייחס אליו היה קורא לו "האיש שיושב לימינו של חבר הכנסת באדר".

נזכרתי בסיפור הזה כשראיתי את התמונה הזו מתוך הדיון שהתקיים בכנסת אתמול. דיון שביקשה האופוזיציה לכנס בנוכחות ראש הממשלה, שמחויב היה עפ"י חוק לנכוח בו משום שהוגשו לשם כך חתימות ארבעים חברי כנסת.

וכך ישב לו ראש הממשלה במליאת הכנסת, ובעוד חברי האופוזיציה נואמים, קרא ספר והתעלם מהם בהפגנתיות. כאילו אומר, אני חייב להיות כאן אז אני כאן, אבל אני לא סופר אתכם. ממילא זה לא משנה מה תגידו, בסוף אני אנצח בבחירות. והיה בכך משום אותה התנשאות, יהירות וזחיחות מפא"יניקית שהתבטאה ביחס למי שהיה אופוזיציה בימיהם.

את "סלאח, פה זה ארץ ישראל" ראיתי באחת ההקרנות הראשונות שלו בסינמטק בירושלים. חברה טובה, מפיקת סרטים דוקומנטריים בעצמה, אמרה שאני חייב לראות את הסרט. היה זה עוד הרבה לפני שחדר לשיח הציבורי.

אני זוכר שבסוף הסרט הייתי כל כך מטולטל שלא יכולתי אפילו להיכנס לרכב ולנסוע חזרה הביתה. מצאתי את עצמי הולך ברחובות הפסטורליים של שכונת משכנות שאננים, בלילה ירושלמי צונן של סוף קיץ, עמוס במחשבות.

הסרט הזה נגע במקומות הכי רגישים שמרכיבים את תחושת הזהות שלי – בהיותי ישראלי, יהודי, ציוני, מזרחי. נגע וטלטל אותם.

מעבר לעניין המעשי של שיכון עולי צפון אפריקה במקומות נטושים ושכוחי אל, מה שטלטל אותי יותר מכל הייתה ההתייחסות אליהם כתתי-אדם. כאנשים חסרי תודעה. כאלה שאפשר להעמיס על משאיות ולהשליך באמצע הלילה באמצע המדבר כי שם אנחנו צריכים כרגע אנשים.

חשבתי על החוויה של סבא וסבתא שלי, שלא המחסור היה קשה להם – הם היו אנשים חזקים שידעו להסתדר גם בעתות של מחסור חומרי קשה, הייתה בהם רוח, אמונה ואהבה גדולה שחיפתה על המחסור הזה. חשבתי על היחס שקיבלו מאחיהם שלהם. שראו בהם אנשים סוג ב', ג' ו-ד', אם בכלל ראו בהם אנשים. חשבתי על הזחיחות והיהירות המשפילה שחוו.

חשבתי עלי, על הגאווה הגדולה שלי להיות ישראלי, להיות ציוני.

מה זה אומר על הציונות שכך התייחסה לאנשים? מה זה אומר על מדינת ישראל שנבנתה בצורה כזו? ועוד על ידי אנשים שחוו בדיוק את אותו יחס בעצמם, את אותה דה-הומניזציה, רק כמה שנים קודם לכן.

ואז נזכרתי בדברים מתוך תחום ההתמחות שלי – תיאוריית ההתקשרות הפסיכולוגית. מרי מיין, אחת החוקרות החשובות בתחום, פרסמה בשנת 1985 מחקר פורץ דרך שביסס את החשיבה התאורטית בתחום. מתוך סדרה של ראיונות עומק עם מתבגרים צעירים על חוויות הילדות שלהם, היא גזרה את המסקנה שאלו שהצליחו להתגבר גם על ילדות בה חוו חסך רגשי ולהפוך לאנשים בעלי יכולת להכיל לאהוב את היקרים להם, הם אלו שידעו לספר את סיפור ילדותם בצורה קוהרנטית. באופן שיש בו אינטגרציה בין החוויות החיוביות והשליליות שחוו ביחסים עם הוריהם. אופן שיש בו היכולת גם להישיר מבט אל הזמנים בהם חשו חסך וכאב ולהתייחס אליהם בצורה פתוחה וכנה.

וחשבתי שטוב שראיתי את הסרט. כן, אני אמשיך להיות ישראלי וציוני גאה. אבל אני אודה והישיר מבט גם לדברים החמורים שהציונות עשתה. הם חלק מהסיפור. לא אוכל להדחיק אותם. אצטרך ללמוד לאהוב את הציונות על מורכבותה, כולל החלקים העצובים והקשים האלה.

והתובנה השנייה שהגעתי אליה באותו לילה הייתה להקפיד הקפדה יתרה, ויתרה מיתרה, על כך שבכל פעם שאמצא בעמדת סמכות, שיינתן בידי כוח, אראה את האנשים שמולי. אראה אותם כבני אדם. בעלי תודעה, רצון, מצפון ואמת משלהם. ואכבד אותה. גם אם היא שונה משלי. ולא אנצל את סמכותי כדי לבטל אותה.

ישראל השנייה, שהושלכה באישון לילה ממשאיות באמצע המדבר, הפכה לישראל הראשונה. לאחר שנבחר לראשות ההמשלה ב-1977 נשאל מנחם בגין באיזה סגנון ינהיג את העם, "סגנון יהודי טוב" ענה.

והסגנון היהודי הטוב של מנחם בגין התבטא קודם כל ביחס ליריביו ומתנגדיו. רבים ציפו, כולל יריביו בעצמם, שהדבר הראשון שיעשה לאחר שייבחר יהיה "ניקוי אורוות" של כל מי שהיה קשור לשלטון הקודם. אולם בגין סירב לכך בכל תוקף. הפקידים העובדים בשירות הממשלה יבחנו רק על פי כישוריהם המקצועיים ולא על פי השקפתם הפוליטית התעקש. אם מי שאחראי על סלילת כבישים בארץ יודע את מלאכתו היטב ועושה אותה נאמנה, אין שום סיבה שיפוטר ויוחלף ב"אנשי שלומנו" רק בגלל שדעותיו שונות משלנו.

וזוהי רק דוגמא אחת שממחישה כיצד אופיו המיוחד של האיש בא לידי ביטוי באופן שבו הנהיג את עם ישראל.

אבל כיום, מנהיגיה של ישראל השנייה שהפכה לראשונה, וראש הממשלה הנוכחי בראשם, הפכו למרבה הצער לתמונת הראי של שלטון מפא"י. תחושת ה"לשלטון בחרתנו" מפעמת בקרבם. והיא באה לידי ביטוי בזלזול, ההתנשאות, הביטול ולעתים אפילו ההסתה כנגד כל מי שחושב אחרת מהם. הם מרשים זאת לעצמם בגלל שהם בטוחים שלא משנה מה הם יעשו הם יבחרו שוב ושוב. בדיוק כמו כשחשבו לעצמם אנשי מפא"י.

אני סבור שלא לעולם חוסן. גם מנהיגי מפא"י לא שיערו בנפשם שיום יבוא ונפשו של העם תנקע מהתנהלותם. בנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה לנצח. יום אחד הוא ירד מכס השלטון – ואז, מה יישאר ממורשתו?

בתור אחד שגדל בבית של היסטוריון, לבנימין נתניהו יש חוש היסטורי מפותח. אני באמת מאמין שהוא סבור שהוא נמצא בשליחות היסטורית לשמור ולהציל את עם ישראל מאויביו – יהיו אלו האיראנים, התקשורת, השמאל, או המשטרה והפרקליטות.

אני מאחל לראש הממשלה מכל הלב בריאות טובה ואריכות ימים. אבל בעוד חמישים או שישים שנה – מה יזכרו מתקופת שלטונו הארוכה? על אלו ערכים יחנכו בני נוער במרכז למורשת בנימין נתניהו אם יקום אחד כזה?

אהבת ישראל? בנימין נתניהו הוא זה שאמר על כחצי מעם ישראל ש"הם שכחו מה זה להיות יהודים".

מידות טובות? גם תומכיו ומקלסיו הגדולים ביותר מודים שיחסי אנוש איננה אחת ממעלותיו.

דמוקרטיה, חירות אישית וחופש מצפון? מדובר באיש שבשבתו על כס ראשות הממשלה מנסה לקעקע את שלטון החוק ומשתלח ללא רסן ברשויות האמונות על שמירתו. באיש שעושה דה-לגיטימציה ורודף באופן אישי כל מי שנתפס על ידו כאיום על המשך שלטונו מבית ומחוץ.

ישוב הארץ? בימי שלטונו הארוכים לא הקים בנימין נתניהו ישוב חדש אחד, לא בנגב ולא בגליל ולא ביהודה ושומרון.

גבורה ותחבולות מלחמה? בנימין נתניהו הוא זה שנלחץ לאחר שפרצו מהומות בעקבות פתח קטן למנהרה שפתח בעיר העתיקה בירושלים וכדי להרגיע אותם נסע לאמריקה וחתם על הסכם עם אחד מאויביו המרים של עם ישראל בעת המודרנית, רב מרצחים, שבו העביר לשליטתו חלקים גדולים מעיר האבות חברון. הוא גם זה שניהל במשך קרוב לחודשיים קרב חפירות עקר מול ארגון טרור, שפסגת הטכנולוגיה בה החזיק היו אתי חפירה וצינורות מעופפים, וסיים אותו בתיקו מביך.

שלום עם אויביה של ישראל? ובכן…

וכך הסתכלתי שוב על התמונה מהדיון אתמול בכנסת, ומה שראיתי שם הפעם היה איש עצוב ובודד. האח הצעיר בנימין, בנו של ההיסטוריון, שבסופו של דבר ייזכר כלא יותר מהערת שוליים בהיסטוריה המפוארת של עם ישראל.

רגע לפני הפלייאוף
נצחון על פתח תקווה

265 Comments

אריאל גרייזס 13 במרץ 2018

ייזכר בתור האיש שקעקע את יסודות הדמוקרטיה הרעועים מלכתחילה של מדינת ישראל בשביל טובתו האישית

מאשקה 13 במרץ 2018

אמת ויציב

ירושלמי 13 במרץ 2018

אם מרבין ז"ל הצליחו לגרום לנו לחשוב שיש דבר כזה שנקרא "מורשת רבין", אז גם מביבי יצליחו ליצור מורשת ביבי.

איתמר 13 במרץ 2018

מורשת (בהקשר הפוליטי) היא סך כל הדברים שמנהיג עשה, כתב ואמר במהלך חייו.
בוודאי שמעשיו של רבין כאיש צבא, כפוליטיקאי וכמדינאי יצרו מורשת.
מורשתו תתקיים כל זמן שיהיו אנשים שיישאו אותו.

ירושלמי 13 במרץ 2018

אז אנחנו מסכימים שאין יכולת אמפירית לקבוע האם לבנאדם מסוים קיימת מורשת או לא.
כי אני לא ראיתי משהו יוצא דופן ברבין מבחינת פועלו כראש ממשלה.
למרות שאין ספק שהוא עשה גם הרבה דברים טובים (בעיקר כרמטכ"ל) אבל אין איזה סעיף שעל פיו ניתן לקבוע שקיימת או לא קיימת מורשת רבין.
אלא אם אני טועה ואז אני מבקש שתתקן אותי, ותכתוב לי פה מהי מורשתו.

לגבי הסייפא של מה שרשמת, אם כך, אז אנחנו מצפים לחתיכת מורשת מביבי, כי גם אחריו יישארו מירי רגב ושאר הפמלייה שיישאו את מורשתו של ביבי אל על ויסבירו לנו למה המורשת שלו היא הכי גדולה.
אני מקווה שהבנת מה הבעיה בטיעון שלך.

ורק בשביל לחדד, אני טוען שאין דבר כזה "מורשת" בהקשר של ראש ממשלה, זה מוגש שעושים בו כיום שימוש פוליטי בעיקרו.

רוצים לדבר ולהתווכח על מורשת? בואו נחזור לדיונים של לברון מול קובי.

הברזיליאני 13 במרץ 2018

לרבין הייתה האינטגריטי להתפטר כשאישתו נחקרה על חשבון דולרים (שלא מתקצב אפילו את הגלידה של בית נתניהו). נראה לי שזה מה שאלפסי ביקש להזכיר בבגין – שום הסכם שלום לא הוזכר, וכן איזשהו שאר רוח שרוממה מנהיגים מסוימים מעבר לפוליטיקה הקטנה של יד-רוחצת-יד. ויושרה כנראה לא יהיה קורס מבוא במרכז מורשת ביבי.
ואפשר גם להוסיף את המוכנות לכתת חרבות לאתים, ולהפוך מאיש צבא למישהו שמנסה להביא שלום.
ויש גם את הקטע הזה של להיות נרצח פוליטי. בקטנה.

אביאל 13 במרץ 2018

אבין התפטר כי אהרון ברק אמרהלו שאם הוא חא מתפטר הוא מגעש נגדו כתב אישום, החשבון אולי היה על שמה של לאה רבין אבל הכסף הגיע מהרצאות של יצחק רבין ז״ל.

רועי 13 במרץ 2018

+1 אביאל.
אחת האגדות השחוקות, בגלל אינטגריטי עלק.

Ollie Williams 13 במרץ 2018

נזרום איתכם.
מעניין מה יקרה ומה תגידו אם מנדלבליט יגיד לביבי "תתפטר או כתב אישום"

רועי 13 במרץ 2018

השאלה היא לא מה אנחנו נגיד,
השאלה מה אתם תגידו אם יציע לו דיל מושחת כזה.

מתן גילור 13 במרץ 2018

אביאל, זה לא נכון. רבין לא התפטר בגלל זה. בגלל זה (האיום של ברק) הוא פרש מהמרוץ לראשות המערך.

אביאל 13 במרץ 2018

מתן – זה מה שקראתי בכתבות מאותה תקופה, בכל מקרה, הוא היה ראש הממשלה, אז הוא היה צריך להתפטר בכל מקרה לא ?

Ollie Williams 13 במרץ 2018

רועי, אתה משחק אותה כזה גבר גבר על כל דבר ולא עונה בחיים לאף שאלה, ההתפתלויות שלך ושל אביאל לא מרשימות אותי.

אז תענה על השאלה כי נחש פוליטי כמו ביבי אתה ממש לא, במקסימום כבשה מהטוויטר.

אביאל 13 במרץ 2018

אולי – איזה התפתלות ? פניתי אליך ? אני פשוט לא מבין למה אתה מגיב לדברים שלי אחרי שאמרת כאן לפחות פעמיים שאתה לא מתכוון להתייחס לדברים שלי יותר.

ב"פ 13 במרץ 2018

מתן, רבין אכן לא התפטר בגלל זה. רבין דה פאקטו היה מפוטר בגלל שהממשלה נפלה בגלל פרשת הגעת הF15 בשבת. ל"התפטרות" שלו מראשות הממשלה לא היה שום השלכה מעשית, הוא כיהן כראש ממשלת המעבר עד הבחירות, בהם הוא לא התמודד בגלל ברק

איציק 13 במרץ 2018

למה הוא היה צריך להתפטר בכול מקרה?
שתהייה ועדה; שיהיו המלצות שיועברו ליועץ המשפטי; שהיועץ המשפטי ייקח ת'זמן שלו; שיהיה פסק דין; נמתין לפסק דין חלוט…
אז מה שברק אמר… אז אמר. לא ככה לפי ההיגיון של היום, גם על הדרך היה צריך ללכלך על הועדה שרודפים אותו ושעינם צרה עם אינטרסים לא עניינים. ואני כבר לא מדבר על התגובה של מתן לעצם העניין. באמת, בגלל זה להתפטר… הצחקת אותי.

ירושלמי 13 במרץ 2018

עונה לכולכם.
אז להתפטר כשמאשימים אותך במשהו זה נחשב שיש לך מורשת?
זה מה שהופך אותך לאדם גדול יותר מהקודמים לך ומאלה שיבואו אחריך?
כי אין שום קשר בין מה שרשמתם לבין מורשת.

איציק 13 במרץ 2018

לא, לקחת אחריות זו המורשת.
הוא ידע שזה נכון ולא התחבא מאחורי הסינר של אשתו. הוא ידע שזה לא ראוי, אבל לגביו זה חוקי, אז לא ראוי זו סיבה מספקת להתפטר.
ביבי הודע בהמון דברים, יתכן וכולם חוקיים, אבל רובם לא ראויים (מי שחושב אחרת כנראה מסואב כמו ביבי), אבל זה לא מספיק לא כי הוא מעל כולם ואין לגביו משהו לא ראוי. הסרגל הפך רק למשפטי, וגם משפטי הוא לא ראוי כי המשטרה, הפרקליטות והשופטים עשו קנוניה נגדו. ולכן, אם יורשע, יורשע לא כי זה לא חוקי או לא ראוי אלה כי זו קנוניה. איזה מורשת ביבי משאיר לנו, ללקק את האצבעות.

איציק 13 במרץ 2018

לרבין יש מורשת ענקית כפוליטיקאי וכראש ממשלה. בקדנציה הראשונה לקח אחריות והתפטר בגלל חשבון הבנק של לאה רבין בחול. הראה מה זאת אחריות, ומהי יושרה. ביבי אפר לרגליו של רבין. אם היה לו ולו קמצוץ מהיושרה והכבוד העצמי זה היה נפלא. מבחינתי, בטח בימים אלו לא צריך יותר. מספיק שיש מנהיג שמראה את הדרך הישרה. היא אולי לא מוסכמת על כולם, אבל לפחות לא ניתן להאשימו שלא בא בידיים נקיות.

רועי 13 במרץ 2018

אפשר להפסיק למחזר את השקר הזה לגבי יושרתו של רבין וחשבון הבנק ?

איציק 13 במרץ 2018

לא, כי זו האמת.
מה קרה, כואב בעיניים כאשר אתה מסתכל על עצמך במראה?

אוהד 13 במרץ 2018

זה ממש לא האמת.
נוספו גם שקרים לגבי כמה כסף היה שם ואיך הוא נצבר.
הביוגרף של רבין טען שהוא התפטר כי הוא הרגיש שהוא יפסיד בבחירות לליכוד והעדיף שההפסד יהיה רשום על פרס ולא עליו.

אביאל 13 במרץ 2018

אריאל – מעניין איך התובנות שלך מסתדרות עם זה שישראל רק מתקדמת בכל אינדקס שבודק את רמת בדמוקרטיה, מעניין מאוד.

היסטוריון של ספורט 14 במרץ 2018

מי שמקעקע את אושיות הדמוקרטיה זה מי שמצפה שראש ממשלה יתפטר ללא משפט .
זו לא דמוקרטיה שאני הייתי רוצה.
נניח שמוגש כתב אישום וראש ממשלה זכאי ? מישהו יחזיר אותו לשלטון (ואמרתי זאת גם בתקופת אולמרט ).
ולכל טיעוני ביבי מסואב.
1. נכון
2. מי לא בפוליטיקה ?
ואל תביאו לי בחור הזוי כבני בגין .
מדוע ?
כי הוא מתהדר בכך שלא לוקח מזכירות ולא מנצל את תקציב הכנסת ….אבל הוא גם לא עושה עבודתו וזה מניסיון אישי שלי שפניתי אליו בעניין ציבורי חשוב ומשמעותי ולא זכיתי להתייחסות למרות ניסיונות חוזרים ונשנים (לפני כ 8 שנים ).

yaron 15 במרץ 2018

ללא משפט? הם מצפים שיתפטר ללא כתב אישום…

BRT 15 במרץ 2018

הוא בכלל אשם עד שתוכח חפותו

אביאל 15 במרץ 2018

היסטוריון – בדיוק בגלל הטיעון שלך, החוק מתיר לראש ממשלה להישאר בתפקידו עד לפסק דין חלוט.

shohat 13 במרץ 2018

"והתובנה השנייה שהגעתי אליה באותו לילה הייתה להקפיד הקפדה יתרה, ויתרה מיתרה, על כך שבכל פעם שאמצא בעמדת סמכות, שיינתן בידי כוח, אראה את האנשים שמולי. אראה אותם כבני אדם. בעלי תודעה, רצון, מצפון ואמת משלהם. ואכבד אותה. גם אם היא שונה משלי. ולא אנצל את סמכותי כדי לבטל אותה."

כתבת נהדר.

matipool 13 במרץ 2018

+ הרבה מאד.

אמוץ כהן-פז 13 במרץ 2018

קל להסכים, קשה יותר לבצע… מצטרף ל+

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

נכון. לכן כתבתי "להקפיד".

אופיר 13 במרץ 2018

איך אתם חולים על הפוליטיקה הזאת, לחפור בה 24/7 ולדחוף אותה לכל אתר ובכל הזדמנות, עם הזיעה מבצבצת מהמצח והווריד בצואר מתנפח מעצבים. ועכשיו תכתבנה 350 תגובות שכולן נכתבו כבר 100 פעם ע"י כל אחד מהכותבים (שדעתו מעולם לא התעדכנה בעקבות דבר שקרא או שמע).

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

נכון. אבל התכלית היא לא לשכנע. התכלית היא לומר את האמת כפי שאתה מבין ורואה אותה.
זה המשמעות של להיות אזרח בעל חופש מצפון בחברה דמוקרטית.

אופיר 13 במרץ 2018

זו לא "המשמעות" ב-הא הידיעה, זו רק עוד אפשרות שניתנת לאזרח במדינה דמוקרטית. אפשר להנות מחיים במדינה דמוקרטית גם בלי לאחוז במגאפון בכל שעות היממה. אבל עכשיו אזוז כדי לפנות דרך לגידופים הקבועים.

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

לא צריך לאחוז במגאפון 24/7 אבל כן צריך להיות מעורבים. דמוקרטיות שבהן האזרחים רק רוצים לחיות חיי נוחות בשקט לא מחזיקה מעמד ונופלת בידי אנשים שמספיק חשוב להם להילחם על מה שהם מאמינים בו.

ירושלמי 13 במרץ 2018

אל תהיה תמים איציק.
אתה ידעת טוב מאוד מה אתה עושה כאן.
אפילו לא ניסת להסתיר את זה באמתלה של בלוג ספורט, כמו שגיל עושה לפעמים.

רמי 13 במרץ 2018

ומה בדיוק לדעתך הוא עשה כאן?
חוץ מלהביע את דעתו האישית בבלוג הפרטי שלו?

ירושלמי 13 במרץ 2018

ברור, זו זכותו לרשום בבלוג שלו מה שהוא רוצה.
וזכותם של הקוראים להגיב.
אבל לפעמים נמאס קצת מפרקטיקת ה-לזרוק גפרור ולברוח.

איציק 13 במרץ 2018

עד כמה שאני זוכר, דה-באזר מוגדר כבלוג ספורט ועניינים אחרים. נראה לי שפוסט זה בהחלט נכנס תחת ההגדרה של עניינים אחרים, אז מה הבעיה. פוסט זה הוא בדיוק במסגרת לשמה קיים דה-באזר.

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

ירושלמי, לאן ברחתי? הנה אני פה.
ואם אתה רומז שהפוסט הזה נועד לצרכי רייטינג – אתה יודע שאת הזמן הרב שאני משקיע בכתיבת הפוסטים כאן אני עושה ללא כל תמורה, נכון?

אלי 14 במרץ 2018

כן איציק, נכון שאפשר לכתוב על מה שרוצים, אבל במקרה של הנושא הזה הדבר דומה לסטנדאפיסט כושל שכשנגמר לו החומר מדבר על חיי המין שלו בלית ברירה.

איציק 14 במרץ 2018

אתה לא חייב לרכוש כרטיס ובטח לא להיכנס.

NoOne 13 במרץ 2018

אין לי צד בנושא אבל אני לא רואה שום דבר שונה בראש ממשלת ישראל מכמעט כל מדינה אחרת בעולם.
מה זה משנה אם זה נתניהו או ברק , טראמפ או הילרי
פוטין או הבן אדם שהוא רצח כשניסה לרוץ נגדו.
מי הם מנהיגי העולם? אולי האידיוטים מדרום אמריקה? או הגנבים והרוצחים מאפריקה?
טורקיה ,איטליה , מצרים,כל שונאי היהודים ממזרח אירופה.
ולא התחלתי בכלל לדבר על סין , קוריאה או הפיליפינים.

כל "המנהיגים" האלה הם בסך הכל אנשים שרוצים כח , כסף והיכולת לעשות מה שהם רוצים מתי שהם רוצים.

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

נדמה לי שהדוגמאות שאליהן בחרת להשוות את נתניהו ממחישות יותר מכל את מה שבאתי לטעון בפוסט.
וזה עצוב, אבל חמור מזה – מטריד ביותר.

איתמר 13 במרץ 2018

הטקסט שכתב משה ארנס ב״הארץ״ ועסק בהאדרת נתניהו ובגימוד מבקריו הוא אכן טקסט שבימים אלה יכול להתפרסם באותם מקומות ועל אודות אותם מנהיגים שהמכנה המשותף לכולם הוא שלילת הדמוקרטיה המהותית.

היסטוריון של ספורט 14 במרץ 2018

איציק אתה באמת חושב שביבי שונה מגבאי?
לפיד ?
לבני ?
פרס ז"ל ?
זו המציאות שמי ששינה אותה היה רבין ז"ל בסיועו של נתניהו שהחליטו ללכת לפריימריס .
מיום זה לכל יו"ר מפלגה יש קופת שרצים ואישיים ישרי דרך כשמיר לא יכולים להתמודד היום בכלל .

אמיתי 13 במרץ 2018

תודה איציק. קצת כבד על הבוקר (-:
קראתי איפשהו לא מזמן שהסיבה שהציונות שהחלה כתנועה גם סוציאליסטית לא מימשה את ערכי הסוציאליזם (שהם גם ערכי שיוויון ואחווה) כי בשביל להקים מדינה היה עליה לזנוח רבים מהעקרונות הסוציאליסטיים- ולהעזר בסקטור הפרטי.
אין תירוץ למה שעשו לרבים מהעולים ואגב גם לעולי אשכנז- מה שעברו סבי וסבתי ניצולי השואה היה נורא לא פחות. אבל בניית המדינה הייתה מטרה שמקדשת אמצעים ורומסת אנשים.
עלינו לנסות לצאת ממצב החירום הזה ולפעול כמדינה. לא כמדינה בדרך

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

חשוב לי מאוד באמת לא להיכנס למלכודת של מזרחים נגד אשכנזים. למה שנעשה בראשית ימי המדינה יש לקח שכל אחד מאתנו, לא משנה מהיכן הגיעו לארץ סביו וסבתותיו, חייב ללמוד. ובשביל זה קודם כל צריך לדעת בדיוק מה היה. לכן "סלאח" הוא מסמך כל כך חשוב וראוי שיהווה צפייה חובה בלימודי האזרחות בכל בית ספר בישראל.

אמיתי 13 במרץ 2018

לא צפיתי..
הנקודה שניסיתי להעביר היא שלפני 60-70 שנה היחס הזה היה כורח המציאות. היום אין תירוץ

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

אתה חייב לצפות אמיתי. לא משנה מה תהיה דעתך על מה שקרה, את העובדות חייבים לדעת. והן מעולם לא הוצגו באופן נהיר, מפורט ומוסמך שכזה.

אמיתי 13 במרץ 2018

מקבל את המלצתך. חשוב רק לשפוט את העובדות בקונטקסט הנכון. השגי הציונות (שהם בכל קנה מידה כבירים) באו עם מחירים לא קטנים

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

מסכים

כחול 13 במרץ 2018

אני אוהב את השימוש הזה שלך ב"את העובדות חייבים לדעת". זו תמה שחוזרת לאורך הפוסט. וזה יפה מאד, וראוי, ואני באמת חושב שזה הבסיס לפעילות פוליטית (שכוללת כתיבה כמו שלך) – להיות כמה שיותר מודע למציאות שעליה אתה מדבר.
אבל בימינו הרעיון הזה מאבד כל תוכן. אפילו במידה רבה בפוסט שלך. בנקודה מסוימת, ההתייחסות שלך ליחס המכפיר והבלתי-אנושי לעולי עדות המזרח, הופכת לחסרת קונטקסט ומנותקת מהמציאות. הסיבה לכך היא הטלטלה שבה אתה מתאר את החוויה של הצפייה בסלאח (שהיא ללא ספק מטלטלת), ואת המסקנה שהיא הובילה אותך אליה:
"בכל פעם שאמצא בעמדת סמכות, שיינתן בידי כוח, אראה את האנשים שמולי. אראה אותם כבני אדם. בעלי תודעה, רצון, מצפון ואמת משלהם. ואכבד אותה. גם אם היא שונה משלי".
אני רוצה לשאול שאלה, לא באופן שיבטל את תחושתיך ואת הכאב והסבל שעברו ההורים שלך והורים של כל כך הרבה מזרחים בארץ, כאב שנמשך עד היום. כמה אתה מודע לעובדות של מעשי הציונות היום כלפי הפלסטינים בארץ? כמה אתה רואה אותם כבני אדם בעלי רצון מצפון ובעיקר, אמת? כמה אתה קורא ובודק מה אנחנו (ואני שגם אתה בין משרתי המילואים, אם לא כבר סיימת את שירותך) עושים לאנשים שם? הניחוש שלי – מעט מאד. גם אם נראה לך שהרבה. והדבר שהוא הכי אבסורדי בעיני, שיש לי הרגשה שבעילה של פטריוטיות זולה אתה תצטרף לכל אותם המקטרגים של ארגוני זכויות האדם בארץ. אותם ארגונים שמנסים, כנגד לחץ וקושי אדיר מצד החברה הישראלית שבה הם חיים, להראות לעם ישראל את העובדות היבשות (למשל, כמה ילדים פלסטינים (עד 18) אתה חושב שנהרגים מאש כוחותינו מדי שנה? ומדי חודש? האם אי פעם תהית בכלל על הסטטיסטיקה הזו? ועל נשים?). אתה מדבר על להכיר את העובדות – אני בספק אם אתה מכיר את העובדות של אלה שסובלים מהשמירה על הטוב האישי שלך (והתשובה האוטומטית של הם הביאו את זה על עצמם בפעולות חבלניות צריכה להדליק אלף נורות אזהרה. בעיקר בגלל שזה לא מבוסס על שום ידע קונקרטי, זו הרגשה, זו פיקציה שמוכרים לנו. היכרות לא מעמיקה תראה מהר מאד שלא זה המצב). בדיוק כמו שאת אבא/סבא שלי עניין כקליפת השום הסבל של הוריך. אנחנו מגדירים אחר/אויב והעובדות שלו הופכות לבלתי-רלוונטיות. הרצון שלו הופך למסוכן או מזיק. האמת שלו למעוותת.
אז הרעיון היפה הזה שאתה מציג פה הוא ראוי אך לא בסופו של דבר, מפיל את כל המגדל שניסית לבנות כאן. כמו שלא תלחם על הזכויות של פלסטינים או על הזכות של אלו שמנסים להציג את העובדות בנוגע ליחס שלנו אליהם, ככה לא נלחמו ההורים שלי באפלייה של הוריך. והיום זה כבר מאוחר מדי. כמו שהילדים האבודים של המשפחות התמניות לא יימצאו, ככה גם הילדים הפלסטינים שנהרגו כי הם עשו טעות קטנה ומטופשת (טעות שילדים יהודים עושים כל יום, שחוצפה ברוך השם יש להם) או היו במקום הלא נכון בזמן הלא נכון לא יחזרו לחיים. אין משמעות לאמירה גרנדיוזית כמו שלך כשיש לה אפס התייחסות לפעולות שהינן גרועות לפחות, אם לא יותר, מאלו שהעירו אותך מתרדמתך. בגלל שהפעולות האלו נעשות היום. פחות משעה נסיעה מאיפה שראית את סלאח.
קל מאד לטעון לראייה של האחר כשאין לה מחיר. האמירה שלך, והפוסט הזה, מעבר לכך שהוא כתוב יפה מאד כרגיל, ממחישים בדיוק למה ביבי ינצח. כי כל אחד רואה קודם כל את עצמו וקרוביו, וכל מי שמחוץ לפריזמה יכול להישרף. ועבור (אם לא רוב, אז הרבה מאד מ) אלו שתומכים בנתניהו – השמאל, הערבים, כל זה מחוץ לפריזמה. אז הם רואים את העובדות. כמו שאתה רואה אותם. והם מתייחסים לאחר כמו אדם, בדיוק כמו שאתה מתייחס לאחר כאדם. הפריזמה שלך בנוגע למי הם האחרים בחברה קצת רחבה יותר. זה הכל.
אין לי כוח להיכנס לדיון כאן ואני לא אגיב יותר, קצת נמאס לי להגיב בדיונים הללו מהסיבות שציין אופיר, ושפירטתי אותן בדיון האחרון שהגבתי בו על ברקו ושות'. הסיבה שהגבתי היא כי הפיוז שלי קפץ כשדיברת על להכיר את העובדות, זה חיבר לי את כל מה שמנותק מהמציאות בפוסט הזה. בדיעבד אני מצטער שכתבתי את כל זה כי זה לא ישנה כלום בתפסיתו של אף אחד.
אם אתה רוצה אתה כמובן מוזמן מאד לדבר איתי באופן פרטי.

אמיתי 13 במרץ 2018

כחול. מעבר לדיון עצמו חבל לי שמגיבים כמוך לא יגיבו פה. הציפייה שתשכנע אנשים היא לא ככ מציאותית. אבל דיון לא מתחיל ונגמר בלשכנע את הצד השני. מספיק לגרום לו לחשוב.
ואני עוד מאמין בכם מול הבדלנים הקטלונים

אמוץ כהן-פז 13 במרץ 2018

כחול, מצטרף לאמיתי, אותי דבריך דווקא מעניינים.

אביאל 13 במרץ 2018

כחול – עם כל הכבוד, אתה לא באמת יכול להשוות בין היחס לפלסטינים ליחס למזרחיים לצורך העניין, אלה שני סוגים סכסוכים שונים בתכלית, אם כבר אתה יכול להשוות בין המשטר הצבאי על ערביי ישראל ועל מה שעשו למזרחים, את שניהם עשתה אותה מפלגה ומכמעט אותה אידיאולוגיה (על הערבים זה היה פומבי וידוע, על המזרחים, ובכן הפרוטוקולים שנחפשו בסרט\סדרה הוכיחו סופית את מה שכולם ידעו), אם הפיזור של עולי המזרח נעשה בשפה גזענית לחלוטין אתה לא יכול לבוא ולהגיד שהסכסוך כאן נובע מאיזה תורת גזע סדורה, אלא מסכסוך דתי-לאומי על חלקת אדמה ולא על עליונות גזעית.

האירוניה בכל התגובה שלך היא שאתה שם באותה מדרגה את איציק או כל ישראלי אחר לצורך העניין אל מול אויב שהוכיח מעל לכל ספק שהוא רוצה להעיף אותנו מכאן לבין סבא ואבא שלך שהתעלמו מבעיה של אחיהם היהודים לדברייך, האירוניה במיטבה, גם התפיסה שלך ושל אופיר כאן למעלה, היא עוד יותר אירוניה במיטבה, בשביל מה התגובה אם אתה מתלונן על השיח או על המקום שלו ? מה בדיוק אתה מנסה להשיג ? לא מעניין אותך השיח ? אל תקרא ואל תגיב, זה משעשע מאוד להגיב באיזה חמת זעם ואז להגיד שלא תמשיך להגיב, אלה מהלכים של דיקטטורים, פוטין מעולה בזה.

אמוץ כהן-פז 13 במרץ 2018

אביאל, נראה לי שאתה מחטיא את הנקודה.
האדם קרוב אל עצמו והדומים לו ודי אדיש לאחרים.

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

כחול – אני משתדל מאוד לקרוא גם עובדות של נוחות לי. תאמין לי שזה עולה לי בבריאות לקרוא את 'הארץ' למשל. אבל זה חשוב לי בדיוק מהסיבות שתיארת.

אביאל 13 במרץ 2018

אמוץ – בדיוק, אם אדם רואה את המרחק בינו לבין הפלסטינים לבין אחיו אז זו בהחלט האירוניה במיטבה.

שלא נדבר על זה שהוא כמובן שולל את אלמנט האלימות של הצד השני כמניע למצבם, בפעם האחרונה שבדקתי המזרחיים לא התאבדו באוטובוסים או רצחו ילדים קטנים במיטה שלהם ובתמורה הם נזרקו לעיירות הפיתוח.

משה 13 במרץ 2018

אמיתי, תגיב אחרי שתראה, הבעיה היא לא היה ההכרח אלא הדרך, האמירות ואיך נהגו בעולים אחרים שהגיעו באותה תקופה.
אני הייתי שמח אם היו חוזרים לקרוא לבית החולים תל השומר ולא יל שם האיש הגזען שנותן לו את שמו היום (ולא מעניין אותי מה עשה למען קידום הרפואה בארץ מעבר לכך).

אמיתי 13 במרץ 2018

על הכייפאק. טרם הספיקותי. רואה בלופ את המשחק משבת

משה 13 במרץ 2018

אני מקווה בשבילך שבשידור החוזר אתם משחקים כדורגל.

אמיתי 13 במרץ 2018

)-:

איציק 13 במרץ 2018

"…שבסופו של דבר ייזכר כלא יותר מהערת שוליים בהיסטוריה המפוארת של עם ישראל."
הלוואי וייזכר כך. הוא ייזכר כאחד ההורסים הגדולים של המדינה פנימה, מהמפלגים, מהחותרים תחת ראשויות הצדק, מבזה הערכים ומתחזק הפילוג.
הוא לא הערת שוליים, הוא אסון למדינה. ביטחון, כלכלה, שלום זה יפה. אולי עשה, אולי לא, אבל שום דבר לא משתווה משרפת כל ערך שקיים. היום כבר לא מדברים על ערכים, על אתיקה. מדברים על דברים הזויים שאין להם כל קשר לכך. זו המורשת שתלמדנה במרכז למורשת בנימין נתניהו.

ישראל ב 13 במרץ 2018

נתניהו לא פועל לפי ערכי השמאל, אז הוא מפלג והורס.

האמת היא שנתניהו עדיין מייצג את הערכים של רוב העם, ולכן העם ממשיך לבחור בו.

אמיתי 13 במרץ 2018

נתניהו נבחר לא בגלל הערכים שהוא מייצג אלא בגלל הערכים אליהם הוא מתנגד

איציק 13 במרץ 2018

האם יש ערכים שהוא בעדם?
האיש חסר ערכים לחלוטין.
נ.ב.: אני מסכים עם תגובתך.

איציק 13 במרץ 2018

אין קשר בין דעה פוליטית לערכים.
ערבים נוהרים לקלפי – לא קשור לימין או שמאל
המשטרה משחתת – לא קשור לימין או שמאל
זלזול בכול מי שלא בדעתך (להבדיל מחוס הסכמה) – לא קשור לימין או שמאל
בגין זה לא שמאל אך זה ערכים. שמיר זה לא שמאל אך זה ערכים. אתה פשוט צועק סתם כי ככה בא לך. וכן, רוב העם רוצה ימין, אבל הוא איבד את הערכים שאינם קשורים לזהות פוליטית. איך הייתי רוצה מנהיג ימין ערכי, אך נתניהו לא יאפשר לדשה לצמוח מסביבו, זה גם חלק מערכים אותם נתניהו רומס.

רועי 13 במרץ 2018

לא נאמר הערבים נוהרים.
הזילזול בכל מי שלא בדעתך זה בדיוק מה שאתה והשמאל עושים, גמל דבשת וכו'…
הערגה של השמאל לבגין ושמיר באמת מרגשת.
לשניהם שתיתם את הדם בקשית.

מתן גילור 13 במרץ 2018

איציק (הימיני) מעז לבקר את ראש הממשלה ומיד מתויג כשמאלן. זו בדיוק מורשת נתניהו עליה הוא מדבר.
האמא והאבא של מש"ל.

ק. 13 במרץ 2018

יפה, מתן

איציק 13 במרץ 2018

אתה כל-כך צודק, והם כל-כך מבישים.

מאשקה 13 במרץ 2018

אימא שלי ז"ל ממייסדי קיבוץ נגבה, עלתה לארץ מפולין ב- 1934, שהייתה רוצה לגדף איש, הייתה אומרת " הוא מאפי"ניק".
ולקלל הייתה אומרת: " הוא לא נטע עץ ולא בנה בית "
תודה אלפסי

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

" הוא לא נטע עץ ולא בנה בית " זה עלבון מקסים :) (אם זה הגיוני לכתוב דבר כזה..).
ותודה לך מאשקה.

איתמר 13 במרץ 2018

בערוב ימיו, לא היה שונא גדול יותר למפא״י מבן גוריון.
בן גוריון לא הלך להלוויה של לוי אשכול בטענה (המקורית) שאילו מת לפניו, גם אשכול לא היה בא להלוויה שלו.

אחד העם 15 במרץ 2018

הציטוט המקורי היה , לאחר שסרב למי שהציע לו לבוא להלוויה (פרס?) "שגם הוא לא יבוא להלוויה שלי"

wazza 13 במרץ 2018

מאשקה היקרה
בשני משפטים הרסת להרבה אנשים תזות מסויימות,
הסבים שלי בערך באותן שנים הקימו קיבוץ בצפון כשלא היה שם כלום – אף אחד לא "זרק" אותם שם הם באו מרצונם ולאחר מכן גם אימצו ילד ממוצא תימני (לא חטוף..)
וגם סבא שלי לא אהב את בן גוריון

רועי 13 במרץ 2018

ללא ספק הוא ייחשב כאחד הגדולים שהיו כאן.
עוד יתגעגעו אליו.

איציק 13 במרץ 2018

אכן, הגודל גדול, הסימן שלילי.

גל 13 במרץ 2018

מצחיק

matipool 13 במרץ 2018

כל מילה, איציק. כל מילה.
הרבה כבוד על הטקסט הזה.
לצערי, כבר כמה שנים טובות מתחוללים כאן כל מיני תהליכים שמכרסמים ב"גאווה להיות ישראלי".

נדב ליטבק 13 במרץ 2018

הצחקת את מקיאוולי

ערן (המקורי) 13 במרץ 2018

הלואי והיה הערת שוליים זניחה. והלוואי היה רק ראש ממשלה גרוע שלא עשה דבר במהלך שעות כהונתו האינסופיות.
יצחק שמיר, שלחם להקמת המדינה וחיזוקה, תבע את ההגדרה המדויקת ביותר: ״מלאך חבלה״.
ב.נ. עסק בהסתה, פילוג, סכסוך, והפיכת מדינה ואומה לשבטים יריבים, שונאים ונלחמים. מרקם עדין שנארג בזהירות 70 שנה חרף קשיים עצומים מחוץ ובפנים, נמחץ תחת צונמי של רעל, מכיכר ציון ועד הפייסבוק.
בונוס: ייזכר – לאחר שפרשת הצוללות תיחשף במלואה – לא רק כנהנתן וקמצן כרוני, אלא גם כמשחית ומושחת מכולם, למרות שכאן היתה לו תחרות קשה.
וכל הטוב הזה מורעף עלינו מאדם חלש, לחוץ, פחדן, שרועד מאימת אשתו הלא יציבה.

איתמר 13 במרץ 2018

נתניהו הוא יורש נאמן של שמיר במובן של קידוש הסטטוס קוו (והאמונה שמותר לשקר בשביל ארץ ישראל).

ערן (המקורי) 13 במרץ 2018

זה הדבר היחיד המשותף להם.
כפי שאמרה שולמית אלוני על אהוד ברק, שאני כי הוא יורשו של בן גוריון: הדבר היחיד המשותף להם הוא קומתם הנמוכה.

yaron 13 במרץ 2018

אסור?

ניינר/ווריור 13 במרץ 2018

אם הארכי מושחת והמגאלומן יישאר בשלטון לא בטוח שישאר מי שיספר עוד ששים שנה איך האדם הזה שכסאו חשוב לו יותר מהכל הביא כלייה על עם ישראל

רועי 13 במרץ 2018

כלייה, לא פחות.

ישי 13 במרץ 2018

לא סתם, כליה מסין, של פאלון גונג.

BRT 15 במרץ 2018

יותר מצחיקים מהטוקבקים בוואן (;

ארז 13 במרץ 2018

תודה אלפסי, פוסט מצוין.

בתור אחד שגדל בבית רוויזיוניסטי ומחזיק בדעות ימניות, אני חש בושה עמוקה במי שאמור להיות המייצג המובהק ביותר של ערכיי ועמדותיי. וזה מבלי להיכנס למה שנהיה מהמפלגה הזאת. בושה וחרפה וכלימה. אני כועס על הרבה דברים ביחס אליהם, ביניהם – שאני לא יכול להצביע בהתאם לרצונות, לדעות ולאמונות האותנטיות שלי, כי הייצוג שלהן כל כך מעוות, מסולף ומניפולטיבי.

סלאח סרט שהופך את הקרביים. פשוט נורא מה שמשתקף משם. באמת שאין לי מילים מתאימות לבטא את התחושות. אכן סרט חובה.
באותה נשימה, אני מנסה לחשוב לא מעט לאחרונה איך יוצאים משם לשיקום, הושטת זרוע וקירוב, כי תוצר לוואי הכרחי של חשיפות הכרחיות, חיוניות ומזעזעות כאלה הוא החייאה של משטמה ושבטיות. מכל זווית, זה פשוט כואב.

אלי 14 במרץ 2018

אכן סאלח הוא באמת סרט לא קל. אבל קשה ככל שיהיה הוא שייך לעבר – משני צידי העוול. לשיטתי היום, שלושה דורות אחרי היינו צריכים להיות במקום אחר מהבחינה הזאת. יש יותר צאצאים של זוגות מעורבים שמפארים ומתחזקים את המקום בו אנו חיים מאשר כאלו שלא . ואם כך נשאלת השאלה מה השתבש. אז ככה:
1. קודם כל אני חושב שכל נושא הקיפוח , היה צריך לגווע כבר לפני 30 שנה. מאז העליות המיתולוגיות האלו הספיקו להגיע עליות אחרות כמו הרוסים (שמהם לא נשמע כלום) והאתיופים (ולא סופרים סודנים ): ). באופן טבעי העליות המאוחרות דוחקות את המוקדמות, כך היה תמיד, לא במקרה הזה. לדעתי זה מתוחזק בצורה מלאכותית. יש מי שדואג לזה ויוצא נשכר מזה והמבין יבין.
2. כיוון שכך, באופן נורמלי לסרט מסוג זה לא היתה צריכה להיות משמעות אופרטיבית. אני מכוון לכל מיני בקשות סליחה, חשיפה, קירוב.., מיני מושגים ששייכים לטיפול פסיכולוגי. אין להם מקום.
3. אני מרשה לעצמי לומר שהאנשים שנאחזים בעוול שעשו להוריהם ולפעמים להורי הוריהם לא רוצים לעזוב את זה העניין הוא חלק מחייהם והוא קשור כך נדמה לי (מה לעשות) בצרכים אנושיים אחרים כמו לשנוא או להאשים גורם חיצוני בבעיותיך. כך שלא משנה כמה סליחה יבקשו (דרך אגב מי אמור לבקש?) זה לא יעזור.
4. פתרון אפשרי הוא להוציא את העניין מארגז הכלים הפוליטי. הפוליטיקאים שעושים שימוש כה ציני בכלי הזה יצטרכו למצוא נושאים בעלי תוכן מועיל.
5. אני בכל מקרה, גם במוצא המשפחתי וגם בנישואי אפשר לומר נייטראלי.

באבא ימים 13 במרץ 2018

מסכים לחלוטין עם התוכן ועם הלקחים. אני חושב שהשאלה של מקומו של נתניהו בהיסטוריה צריכה לעניין בראש וראשונה את נתניהו.

מי באמת זוכר היום את אשכול שתקופתו היתה קו פרשת מים ששינתה את ישראל ללא הכר?

כרגע לא חשוב לי מקומו של נתניהו בהסטוריה. אם יוגש כתב אישם שילך.

אוהד 13 במרץ 2018

יחס גורר יחס.
בגין לא "הרוויח" את היחס (או אי היחס) מבן גוריון, לעומת חברי הכנסת הנוכחים שעושים את כל אשר הם יכולים על מנת לקבל יחס אפילו גרוע יותר.

אופיר מ 13 במרץ 2018

אירוני שבאופן לא מודע הפוסט משווה בחוסר צדק בין בגין האופוזיתיונר הרציני והשקול לבין הלפידים והזנדברגים.

אוהד 13 במרץ 2018

בדיוק!!!
זאת הבעיה עם השוואות בכלל, כמעט תמיד זה לא אותו המקרה.

ירושלמי 13 במרץ 2018

איציק אתה צודק לחלוטין.
אם ביבי לא רוצה שזקנתו תבייש את בכרותו (כמו ריבלין, אולמרט, שרון ועוד כל מיני פוליטיקאים שיצאו מהימין) הוא צריך להתחיל לייצר לעצמו מורשת אמיתי.

זה הזמן לספח כמה שיותר שטחים, לבנות כמה שיותר ישובים, לחזק מאחזים, להחיל ריבונות ישראלית, לעודד העברת שגרירויות לירושלים, ולחזק את הישוב הציוני בכל רחבי הארץ.
זה צריך להיות צביון וזו צריכה להיות מורשתו של ביבי.

איתמר 13 במרץ 2018

אם הוא יפעל על פי הצעותיך (סיפוח והחלת ריבונות, חיזוק מאחזים), מורשתו תהיה הקמתה בהכרח של מדינה אחת דולאומית שלא תהיה יהודית ולא תהיה דמוקרטית.
במילים אחרות, קץ הציונות.

איציק 13 במרץ 2018

ירושלמי,
אני נגד רוב מה שכתבת, אבל אעריך אותו אם זה מה שהוא יחליט לעשות כי זו אמירה וזה תפקידו של מנהיג.
מה שהוא עושה זו בושה וחרפה.

ירושלמי 13 במרץ 2018

לגבי מדינה דו לאומית, זו דעתכם ודעתם של אנשים המגיעים ממחנה השמאל.
ולמרות שאני מעריך את דעתכם יש עוד הרבה דעות שסוברות שבתהליך נכון התוצאות יהיו שונות ממה שאתם מציגים ויהיה פה יותר טוב.
בדיוק כמו כשהשמאל היה בטוח שיהיו פה חדי קרן ועפיפונים יום אחרי הסכם אוסלו (ספויילר אלרט: זה לא קרה בסוף).

אני כמוך איציק, גם חושב שביבי הוא ראש ממשלת ימין עם ביצועים של איש מרכז-שמאל.
הגיע הזמן שהוא גם יפעל בהתאם למנדט שהציבור נתן לו.

אבל כל זה לא משפיע כהוא זה על "מורשתו של ביבי". הכל שטויות.
תראו לי ראש ממשלה אחד מבן גוריון ועד רבין שדיברו עליו בהקשר של מורשת.
תגידו לי את מי אתם זוכרים? את משה שרת? את גולדה? שמיר? ברק?
כולם אחד אחד נעלמים בדפי ההסטוריה ומוזכרים רק בהקשר של פרשיות ומחדלים (במקרה הרע) או ששוכחים מהם בכלל (שמיר, במקרה הפחות גרוע).
מורשת זה חרטא.
מאז בן גוריון רק רבין קיבל את הזכות שיקראו בשמו על מורשת ועל דרך שהוא הצליח להנחיל, וגם זה רק בגלל שהוא נרצח, למרות שבפועל הביצועים שלו וההחלטות שקיבל לא היו טובים מקודמיו, ולא הייתה לא איזה מורשת את תפיסה יוצאת דופן.

לכן גם לביבי אין דבר כזה שנקרא מורשת.
הוא היה אחד מראשי הממשלה שכיהנו הכי הרבה זמן, עשה קצת דברים טובים, עשה קצת דברים רעים, והרבה מהזמן לא עשה כלום, בדיוק כמו רוב קודמיו ואלה שיבואו אחריו.
וזהו.

איציק 13 במרץ 2018

לא, אני חושב שהוא ראש ממשלה בלי ביצועים אלה נגרר כדי לשרוד.

גילעד 13 במרץ 2018

אני סקרן. אם לא הטענה שסיפוח יוליד מדינה דו-לאומית וקץ הציונות, מה לדעתך תהיה התוצאה של מהלך של סיפוח?

אני באמת שואל כי אני מחכה לתשובה אמיתית, ולא כזו שאומרת זכותנו ההיסטורית על הארץ, אלא עסוקה בחזון.

אביאל 13 במרץ 2018

גלעד – פשוט מאוד, סיפוח אומר את הגושים הגדולים במינימום ובמקסימום את שטחי c, אף מנהיג לא יספח את שטחי a וb, בשאר השטח ? אוטונומיה מורחבת לפלסטינים, הנה נפתר העניין הדו-לאומי.

אשר 13 במרץ 2018

נשמע יותר כמו משאלה מאשר תרחיש אפשרי.
דעתי – עם הזמן והלחץ משם ומהעולם משהו יהיה חייב לקרות ואז לא תהיה אפשרות למשהו אחר מלבד מדינה דו לאומית. רק דעתי. בכל מקרה על האפשרויות מעניינות מאוד ויש לדעתי אי ודאות מאוד מאוד מאוד גדולה לגבי התוצאות.
בנוסף, אני חושב שכל מי שישקלל את אי הודאויות בצורה אובייקטיבית יהיה לו אפילו ברמה האישית קשה מאוד להחליט איזה פתרון יותר ערכי.
לכל הפחות, מעניין פה.

אביאל 13 במרץ 2018

אשר – בינתיים איום המדינה הדו לאומית הוא אשליה שאין לה שום ביסוס במציאות.

1.אתה רואה את העולם מכריח את ישראל לספח כמה מיליוני פלסטינים שתביא באופן ברור למלחמה פנימית ? אני לא, אני רואה את תגובת העולם לבניה של בתים בשכונת גילה, שכונה שלפי כל מתווה ושיח שהיו אי פעם בין ישראל לפלסטינים בחסות בינלאומית נשארת ישראלית, אז אני לא רואה סיפוח בלחץ העולם.

2.צריך שני צדדים לסיפוח להזכירך, אתה רואה את הפלסטינים מפרקים את כל המוסדות שלהם ? אני לא, בשום מקום בהיסטוריה האנושית אליטה לא ויתרה על כוחה מבחירה לטובת כוח זר ועוין, תבדוק טוב טוב מי הם האנשים העשירים והחזקים ברשות הפלסטינית ותמצא התאמה מלאה לכל השמות שאתה מכיר מהפוליטיקה הפלסטינית בעשורים האחרונים (שלא מתחלפים), אתה רואה אותם מוותרים והופכים לאזרחים ישראלים מהשורה ? אני לא. אגב, בוא תשמע סיפור נחמד שכמובן לא יסופר באמצעי התקשורת וממחיש הכל, מחמוד עבאס איים לפני כמה שנים שאם אין תהליך מדיני הוא מפזר את הרשות, מבטל את הסכמי אוסלו ומחזיר את השטחים לישראל, באותה תקופה ליברמן היה שר החוץ והיתה פרשייה נחמדה שמראה מהי פוליטיקה במלואה, לפי החוק שר שיוצא מהמדינה חייב לדווח על כך למזכירות הממשלה, ליברמן בכוונה לא הודיע (ואנשיו הדליפו לתקשורת), עכשיו תשאל למה ? ובכן הוא נסע לוינה כדי לפגוש את מרטין שלאף (מקורבו, שהיה קשור גם בפרשיית האי היווני של שרון ובעל הקזינו ביריחו שלא קיים יותר, כלומר איש עם קשרים נרחבים בישראל ובקרב הפלסטינים), לפגישה הגיע גם אחד מוחמד דחלאן, אי הדיווח של ליברמן עשה כותרות כמובן ומחמוד עבאס הבין את הרמז: אתה מפרק את הרשות ודחלאן בגיבוי ישראל נכנס במקומך, אז עבאס התקפל כמובן (כאמור איומי סרק שיפתחו לו את הדלת לעוד הקפאת בנייה נוסח אובמה) ופה נגמר הסיפור, אגב, הנקמה הגיע לפני שנה כאשר אנשיו של דחלאן הודחו בבחירות הפנימיות של הפת״ח והיום הוא בעיקר שליח של מצרים.

3.מה עם עזה והחמאס ? אתה רואה את הנייה או מוחמד דף מוסרים את עזה לישראל ?

4.האם ישראל למעשה תשלח כוח צבאי כדי לכבוש את השטחים שיביאו בסופו של דבר לחיסולה, כאמור כמדינת הלאום של העם היהודי ? יש פה כשל לוגי מובנה.

5.האם העולם ישלח לכאן צבא כדי להכריח אותנו לכבוש את יהודה, שומרון ועזה וכדי ליצור מדינה דו לאומית ?

6.האם אתה רואה איזה פוליטיקאי (מימין או משמאל) שיספח מיוזמתו את כל השטחים ויביא למדינת דו לאומית ? האם אתה רואה תמיכה ציבורית במהלך כזה ?

בקיצור, איום המדינה הדו לאומית הוא שקר, זה לא אומר שלא צריך לפתור את המצב או הסכסוך או לפחות לנהל אותה בצורה טובה יותר, אבל קצת היגיון.

wazza 13 במרץ 2018

אביאל זה בדיוק הריון של רבין שחטף פה השמצות אם אני לא טועה
אגב, אני לגמרי בעד הרעיון הזה אבל אין מצב שביבי יבצע אותו

אביאל 13 במרץ 2018

wazza – אני לא תומך בדברים שכתבתי כאן, רק כתבתי לגילעד שהכוונה בסיפוח היא במקסימום לשטחי c ולא לכל יהודה ושומרון.

אני אישית בעד שתי מדינות לשני עמים, השארת הגושים הגדולים וגם חילופי שטחים לצורך העניין, שהמשולש יעבור לידי הפלסטינים על מנת שאנשים יממשו את הלאומיות הפלסטינית שלהם, זאת בתמורה לשלום כמו מצרים או ירדן, לא צריך להיות חברים טובים כרגע, פשוט שיפסיקו עם פעולות האלימות, באותו רגע שהם יפסיקו (כמו ירדן ומצרים) יש לך רוב מוחלט בעם לשלום כזה, כולל מדינה פלסטינית לצידנו.

אוהד 13 במרץ 2018

אני לא רואה איך המשולש יהיה חלק ממדינה פלסטין, אם וכאשר תקום.

מיקו G 13 במרץ 2018

מדינה דו לאומית זו לא דעה, זאת עובדה.
הדעה היא האם זה טוב או רע.

איתמר 13 במרץ 2018

הציונות היתה תנועה לשחרור לאומי.
ככזו, האכזריות היתה מובנית בה ובהכרח בלתי נמנעת (התושבים הערבים של הארץ היו והינם קורבנותיה הגדולים ביותר).
עם כל הכבוד לעולי שנות החמישים ולקשיים שחוו בישראל הצעירה והעניה (שרק החלה להתאושש מהמלחמה הנוראה ונדרשה לקלוט כשבע מאות אלף עולים, כמספר תושביה. תחשבו על ישראל של 2018, קולטת כשישה מיליון עולים בתוך שנים ספורות), מי שהגיעו לכאן בסוף המאה ה-19 ובמחצית הראשונה של המאה ה-20 חוו קשיים גדולים לאין שיעור ונאלצו להקרבה הרבה יותר גדולה.
את גבולותיה של ישראל קבעו מי שהתיישבו באזורי הספר ובמקומות הנידחים ביותר שנים רבות לפני שהוקמה המדינה ובזמן שבו יהודי ארצות ערב עדיין ישבו אצל סיר הבשר, שאננים ושלווים ומרוצים מחייהם (כך לפחות הם מספרים על חייהם בגלות).
סיפורם של החלוצים והמתיישבים בתקופה שקדמה להקמת המדינה כמובן סופר ובהרחבה אבל אנו חיים בתקופה שבה נעשה ניסיון (שמקבל חיבוק ממסדי) לספר היסטוריה חדשה-ישנה ואחרת (וזה בסדר, אלא אם כן התכלית היא פוליטית במובנה הצר ביותר. וכך אני רואה את הפוליטיזציה של הסדרה או של פרשת ילדי תימן החטופים – בואו נמשיך להלום במפא״י וביורשיה הנוכחיים בשמאל הציוני, ונציג אותם כמי שלא ראויים לעולם לשוב לשלטון).

חשיפת האמת היא תמיד מעשה חשוב.
חשיפת פשעים ועוולות, גזענות וקיפוח ואפליה, נדרשת לצורך מהלך של תיקון והחלמה ושינוי.
ובתנאי שהם נעשים ללא מניפולציות ומתוך שיקוף אמיתי של המציאות.
הצגת עולי ארצות ערב כקורבנות בלבד מעוותת את סיפורם שכן היא שוללת מהם, לפחות מחלקם, את תפיסתם העצמית כחלוצים ומתיישבים וכמי שכתבו פרק מפואר וחשוב בתולדותיה של הארץ.
באותה מידה הצגת הקולטים כמקרבנים וכמעוולים בלבד מעוותת את סיפורם שכן היא שוללת מהם את חלקם החשוב במעשה הקליטה האדיר (והוא אכן היה כזה, למרות הכל).
אני חושב שהטעות הגדולה ביותר של הממסד לא היתה בשליחתם של העולים אל אזורי הספר.
שהרי עוד בטרם אלה הגיעו למקומות הללו, חיו שם ישראלים בקיבוצים ובמושבים.
הטעות היתה בהימנעות של הממסד המפא״יניקי מלהכיר בחשיבות מפעל ההתיישבות של העולים החדשים; מלראות בהם את בכירי בניה ובנותיה של הארץ; מלהציב אותם על אותה מדרגה ביחד עם בני ההתיישבות העובדת הותיקה.

אגב, מעניין שמזרחים שמשמיעים עמדה מורכבת יותר בעקבות הקרנת הסדרה מותקפים בחריפות על ידי מזרחים רדיקליים.

היחס של בן גוריון לבגין לא נבע מזלזול, זחיחות והתנשאות.
להיפך.
בן גוריון ראה בבגין יריב מר ומסוכן.
יותר מאשר זלזול, זחיחות והתנשאות, היחס של בן גוריון שידר חשש.
סביר להניח שדווקא היחס הזה מצד בן גוריון ויורשיו איפשר לבגין להציג עצמו כשווה ערך פוליטי ולשרוד את כל הכישלונות שחווה במערכות הבחירות עד 77.

באבא ימים 13 במרץ 2018

הסכמתי עם אלפסי. אני מסכים גם אם איתמר למרות שאפשר לחשוב שהוא מציג עמדה נוגדת. אני לא חושב שאנחנו מעריכים מספיק את גודל האתגר שהמדינת צ׳וקומוקו שלנו נאלצה להתמודד איתו.

מספיק להסתכל על מה שקורה באירופה. דמיינו את גרמניה קולטת לא מיליון וחצי פליטים אלא מאה מיליון. הסיפורים הם אמיתיים והיום מדינת ישראל בשלה להתמודד איתם. צריך לזכור שככל שהדבר נוגע לקבלת מהגרים ההיסטוריה של מדינת ישראל מעמידה אותה בליגה משלה.אני לא יכול לחשוב על מדינה אירת שכקולטת הגירה מתקרבת להצלחת מדיניות הקליטה הישראלית בהשוואה לאתגר.

אמיתי 13 במרץ 2018

מכבי סל

איציק אלפסי 13 במרץ 2018

מסכים גם שדבריו של איתמר אינם סותרים את שלי. מה שכתבתי בפוסט לא נועד להנציח איזו תעשיית קיפוח או ללבות שנאה עדתית (אגב, אני גם התרשמתי שזו איננה כוונת יוצרי הסרט), אלא להביע את האופן שבו אני מנסה להתמודד עם המורכבות של המציאות.

Doug Pederson rules 13 במרץ 2018

מתגובתך אני מניח שלא ראית את הסרט או הסדרה המדוברים

אופיר מ 13 במרץ 2018

אתה מפאר את בגין על כך שלא היה אמיץ דיו להנהיג באמת את האג'נדה שלו עם האמירה המתחנפת 'יש שופטים בירושלים' והמיט עלינו את סר ברק עם ה'הכל שפיט' שלו?
שוין.. אם יש דבר שהשמאל יודע לעשות טוב מהימין זה למשול.

yaron 13 במרץ 2018

איציק,
תודה על הפוסט הזה. למרות שאיני מסכים עם כל הדברים אני מודה לך שבחרת להתייחס לנושאים הכואבים האלה.

לגבי סלאח – גם אותי הדבר שהכי טלטל הוא הביטוי "חסרי הכרה/תודעה". שם לדעתי הכל התחיל ושם הכל נגמר.
לדעתי קו ישיר מחבר בין התייחסות זאת ללחיצה על כפתור במשאית ועד לגישה של "בוחרים מהבטן" ו"לא יודעים מה טוב להם"

לגבי נתניהו – אפשר (ורצוי) להתוכח על מדיניותות ומורשתו אבל דבר אחד חשב מאוד לזכור – לא רק נתניהו חושב שש כאן רדפה פוליטית ונסיון הפיכה. רבים וטובים חושבים כך.

אמיתי 13 במרץ 2018

אפשר להתווכח על ה״טובים״(;
יש לי שתי פינות לסגור איתך-
בחירות ביוני הפסדתי?
מה עם הגרף של האגח? הנסדק בשיא חדש..

yaron 13 במרץ 2018

בשביל לנצח אתה צריך שיוגש כתב אישום נגד ביבי או שרה לפני בחירות.
לשרה יש שימוע והכל פתוח. לביבי אין עדיין החלטת יועץ ואחרי שתהיה יהיה שימוע כך שעליו לא הייתי בונה.

לגבי האג"חים – אמרת שאתה יודע לקרא גרפים, תחליט בעצמך:
https://www.investing.com/rates-bonds/us-10-yr-t-note-streaming-chart

לדעתי אם הפד יעמוד במילתו ויפסיק את ההרחבה הכמותית וקניית האג"חים הכיוון ברור והתוצאות ידועות.

אמיתי 13 במרץ 2018

אוקי. הבנתי בקשר להתערבות.
בקשר לבורסה אז אתה אומר שהולכים למפולת לפי הגרף?

אמיתי 13 במרץ 2018

אגב מסתכל על הגרף- מגמת ירידה מאמצע 2016. מה שזה לא אומר..

yaron 13 במרץ 2018

בועת האג"חים היא ה- bubble of everything, אם היא מתפוצצת, בהצלחה לכולנו.

אשר 13 במרץ 2018

יש מצב להסבר קטן ליחס האג"ח – מניות:
להבנתי אין קורלציה ישרה או הפוכה.
במצב היום – למה אנחנו צריכים להגיע (מבחינת האגחים) כדי לדעת שאנחנו רגע לפני פיצוץ הבועה?
והשאלה המעניינת יותר – אם הפד יחזור בו ויפסיק את ה QT ויחזור ל- QE מה אז התוצאות האפשריות? האם הבועה לא רק גדלה?

yaron 13 במרץ 2018

אשר, קטונתי מלתת הסבר מפורט, יש פער עצום בין להבין משהו (לדעתי בלבד כמובן) לבין להיות מסוגל להסביר אותו בתגובה בבלוג.
ריבית = מחיר הכסף. כשהממשלה צריכה למחזר חוב (עצום) בריבית של 4% במקום 2% יש לכך השפעות מרחיקות לכת.
כשתאגידים צריכים למחזר חוב יש לכך השפעות אדירות. קח בחשבון ששניים מהגורמים המרכזיים לשיאים בבורסות הם קניית מניות של תאגידים ע"י התאגידים עצמם וקניית מניות אדירה של בנקים מרכזיים.
וכמובן שכשהריבית עולה גם האזרחים נחנקים ומדממים.
לגבי שאלתך האחרונה, אפשר להמשיך ולנפח את הבועה כמובן, אבל ככל שינפחו הפיצוץ יכאב יותר.
אני לא יודע מה יבחר הפד לעשות אבל התוצאות יהיו הרסניות בכל מקרה.

אביאל 13 במרץ 2018

רק לציין שאני בהתערבות שנוגעת לנתניהו בלבד, לא לשרה.

yaron 13 במרץ 2018

מבחינתי אתה משוחרר, אני זרקתי את זה כבונוס :-)

אמיתי 13 במרץ 2018

ברור אביאל. ברור. דה פאקטו בחירות וניצחת

אביאל 13 במרץ 2018

אמיתי – מתלבט, מצד שני אני בעד זה שממשלות יסיימו קנדציה מלאה, כי לדעתי המשילות היא הדבר הכי חשוב לכלכלה ולבטחון של ישראל, מצד שני, בחירות ביוני, עם חגיגות השבעים, ביקור הנסיך צ׳רלס והמונדיאל זה אומר הרבה מנדטים לליכוד, זה גם יהיה לפני כתב אישום ככה שאלמנט הנצחון בהתערבות שלנו מוסיף לרצון הזה :)

גילעד 13 במרץ 2018

רבים וטובים חושבים כך, כי אם יש משהו שאי אפשר לקחת מנתניהו, זו את יכולתו הרטורית. הוא אשף דמגוגי שכבר שנים לא נראה דומה לו בישראל, שהצליח ליצור מצב שגם אם הוא משקר בכל מילה שנייה (והוא משקר הרבה.) עדיין מעריציו נוהים אחריו פעם אחר פעם.

רטקסס 13 במרץ 2018

אני ממשיך לטעון ש"זכר" נתניהו מושפע בצורה קיצונית מעידן ריבוי הדעות בו אנחנו חיים.
אם נקח את שאר המנהיגים הרלוונטים בתקופתו (החל מדוד לוי, ברק, פרס, שרון, לבני, אולמרט ונניח שגם לפיד) אני משער שכל אחד שהיה עומד בראשות הממשלה בין השנים 2009-2018 היה זוכה לקיתונות של רותחין על כל צעד שהיה מבצע.

כל צעד נבחן ונבדק בימינו מעשרה כיוונים שונים, כל התבטאות מקבלת מאות כתבות וציוצים ופוסטים, כל נאום מוקלט, כל החלטה מבוקרת. נתניהו לא המציא את "פילוג העם" , הוא חי בתקופה שכל קבוצה חשה שיש כח עצום מאחוריה, בין אם הייצוג המספרי (חרדים, מתנחלים) או הפוליטי (מרצ) שלהם לא משקף זאת. כל טוקבקיסט שכותב תגובה ומקבל אלף לייקים הוא כבר מוביל דעת קהל.

כל הפריטים האלו חדשים יחסית להיבט הפוליטי במדינת ישראל. ביקורת ופלוגתא תמיד הייתה, אבל מפלגת שלטון עם 30 מנדטים (הכי מעט אי פעם כמדומני) עם ככ הרבה טריזים מכל הכיוונים לא הייתה.

בקיצור, אין שום סיכוי לשפוט , בטח לא בשלב זה, את "מורשת" נתניהו.
ריבוי דעות קיצוני מוביל לאבדן אידיאלים קולקטיביים וכבר לא ברור מה הדעות של מי ואיזה מפלגה בעד או נגד:
ממשלת נתניהו הראשונה (2009) – קואליציה עם העבודה, כשאחכ הייתה גם אפיזודה קצרה של "קדימה".
ממשלת נתניהו השניה (2013) – קואליציה עם יש עתיד ובלי מפלגות חרדיות.
ממשלת נתניהו השלישית (2015) – קואליציה עם הרבה מפלגות קטנות ועם מפלגות חרדיות.

אולי הוא באמת היחיד שיודע לשחק את המשחק הפוליטי הזה. ואולי פשוט אף אחד לא מבין מי ומה ולמה ואין שום קשר בין הקול שלנו בקלפי לדעה ולרצון שלנו.

אביאל 13 במרץ 2018

אחת התגובות המדויקות ביותר שקראתי אי פעם.

Dr.van nostrand 14 במרץ 2018

באמת שיחקת אותה. שאפו

אחד העם 14 במרץ 2018

מה בין משנתך המלומדת לקבלת טובות הנאה אישיות בהיקף עצום?
מה בינה לבין בן, המקבל דרכון מזוייף מהמוסד לבקשת האב , ובין חשבון בקיימן על שם הבן, הנחשף במסמכי ויקליס?
מה בינה לבין ניסיון להגיע לסיקור אוהד או לבעלות של מקורבים על אמצעי תקשורת, כנגד אתנן?
מה בינה לבין יועצים קרובים, קרובי משפחה ואנשי סוד, החשופים לחומר המסווג ביותר שגם חברי קבינט לא ראו את כולו, ובמקביל משמשים כמקדמים ומתווכים בעיסקת נשק של המדינה בשווי מיליארדים?
מה בינה לבין הנחיה לראש מוסד לדווח דיווח סודי ביותר בנוכחות רעייתו, שאינה רשאית על פי דין ונוהל להיחשף לו?
והרשימה עוד ארוכה.

yaron 13 במרץ 2018

בשביל לנצח אתה צריך שיוגש כתב אישום נגד ביבי או שרה לפני בחירות.
לשרה יש שימוע והכל פתוח. לביבי אין עדיין החלטת יועץ ואחרי שתהיה יהיה שימוע כך שעליו לא הייתי בונה.

לגבי האג"חים – אמרת שאתה יודע לקרא גרפים, תחליט בעצמך:
https://www.investing.com/rates-bonds/us-10-yr-t-note-streaming-chart

לדעתי אם הפד יעמוד במילתו ויפסיק את ההרחבה הכמותית וקניית האג"חים הכיוון ברור והתוצאות ידועות.

yaron 13 במרץ 2018

תשובה לאמיתי, העברתי למקום הנכון.

אריק האדום 13 במרץ 2018

לא מבין איך המשפט הזה:
"אני באמת מאמין שהוא סבור שהוא נמצא בשליחות היסטורית לשמור ולהציל את עם ישראל מאויביו – יהיו אלו האיראנים, התקשורת, השמאל, או המשטרה והפרקליטות"
מתיישב עם שאר הטקסט. או שסופו של המשפט מעיד על ציניות?
קינג ביבי לא דואג לאף אחד חוץ מעצמו. גם הריפוד של שרה נובע ככל הנראה מדאגה עצמית.
הבן אדם שרלטן נרקסיסט שהגיע לעמדת כוח.
לנצח יהיה בצל אחיו.
לנצח יישאר אפס מאופס שלא עשה כלום עבור המדינה הזו. ואם כבר עשה אז רק לרעתה.
שליט של פחד אימה וטרור.

איציק אלפסי 14 במרץ 2018

זה לא היה בציניות. אני מאמין שזה מה שהוא חושב. בפועל אני מסכים שהוא נוהג אחרת. אבל, ידוע ומוכר לנו כבר למעלה ממאה שנים, שאדם מודע באופן חלקי ביותר למה שמניע את התנהגותו.

holden 13 במרץ 2018

לי טרם יצא לצפות בסדרה הזו סלאח, מוזר לי הפליאה וסתם מעניין מה יש לה לחדש לנו?
ידוע שרוב של עולי המזרח שוכנו או נזרקו או הושלכו בקרית -גת, שדרות, אופקים, קרית שמונה ובית שאן, מה חדש פה?
מישהו חשב שזה מקרי?

עם קום המדינה נעשו המון המון טעויות כולל טעויות מכוונות, שלא תחשבו לרגע שעולי מזרח אירופה התקבלו על ידי שטיח אדום,
הורי עלו מרומניה ישר למעברה בחוף שמן בחיפה,
אפרים קישון לפני מליון שנה תיאר אחד לאחד את מה שקרה, זו היתה סטירה רלוונטית, למה בעצם כעת מעירים מתים מהקבר?

וככה זה בערך היה התקופה של העלייה ממזרח אירופה, לפחות על פי דמיוני :
החושך היה ידידותי ,אט אט החוף התרחק וצינה קלה אחזה באנשים שהצטופפו על הסיפון הרטוב מרסיסי הגלים וטיפות הטל של השחר.
עיר המחוז קונסטנצה התעוררה לעוד יום שגרתי,סוורי הנמל התחממו בעזרת יין רומני או בקבוקון של ליקר שזיפים תוצרת בית,ג'יג'י אחראי הנמל שדואג לאישורי עגינה במזח המרכזי היה מאושר כתמיד,הימים האחרונים חייכו אליו במיוחד .
פעילים מפלשתינה דאגו לבקר אותו לסירוגין ולדחוף לו שטרות של לירות אנגליות יקרות ערך,כמובן שבמקביל הוא קיבל אספקה שוטפת של נקניק הונגרי ומשקאות אלכוהוליים מארצות ניכר.
"אגיאוס ניקולאוס3" התרחקה עוד ועוד וכעת כמעט ולא ניתן היה לראות בעין בלתי מזויינת את מיתאר קו החוף של רומניה.
הזמן אוגוסט 1939 האוויר כבר מתחיל להתקרר מאוד בשעות הבקר בעונה הזו בים השחור ועל כן רוב הקהל הצטופף לו בסיפון התחתון ונח מעט בין ערימות המיטלטלים.

סנדו דווקא בחר להישאר ניצב על הסיפון העליון ולנשום עמוק עמוק לריאות את האוויר המבושם שהיה כה שונה מהאוויר הדחוס בדירתו המעופשת במרכז בוקרשט.
סנדו היה פעיל בקהילה היהודית שהחלה לחוש את שעטות הצבא הגרמני ברחבי ארצות אירופה,הוא קיבל עדכונים מחברים בברלין על כך שהמשטר הגרמני החל להלאים ולשלול את רוב זכויות בני המיעוט היהודי וסנדו שלנו החליט לעשות מעשה ויהי מה.
הוא אירגן אסיפות עם בבתי כנסת ובאיטליזים של יהודים שכמותו, תלה כרזות בחשיכה בערי מחוז ובכפרים נידחים ברחבי רומניה,בגרון ניחר הכריז שבפלשתינה מתארגנים להקים מדינה ולא לא סתם מדינה- מדינת היהודים.
רבים לעגו לו והקניטו אותו,קהל רב היה בעל עסקים פורחים של מרפדיות , בתי משכון ,פרוונים,חייטים מצליחים ובעלי מאפיות,הדבר האחרון שגירה אותם זה להמר ולשים את כל חסכונותיהם על קרן הצבי.
אולם סנדו שלנו לא התייאש ,נישא בהתלהבות מגודל השעה נאם בפומפוזיות ובגרון ניחר היסה את ההמון הרב,חלק לא מבוטל אכן השתכנע לדברי הכיבושין שלו ונענה אפילו לפתוח את מפתן ביתו ולהאזין לפעילי ההגנה ועלייה ב' שטרחו להגיע לאירופה ולשכנע על חשיבותו של המפעל הציוני

אוניית העץ הגדולה הזו הוחכרה מדייגים בפמגוסטה שבקפריסין על ידי סוכני עלייה שטרחו קצת לשפץ אותה ולהוסיף לה מעט כיסאות שיהוו משענת להפלגה הקשה והארוכה .
רחל עמלה בעיקר באולם המרכזי ודאגה להשקות את הטף והקשישים בתה מהביל ובמרק דלוח שבישלה בקיטון המטבח בלילה האחרון,היא ניגבה זיעה ממצחם של חולים שקדחו מחום או סתם מטלטולי האונייה שנעה ונדה כקליפת אגוז בסיר רותח ומבעבע,היא לא שכחה כמובן לתאר בעיניים נוצצות ומלאות ברק את יופיו של הארץ המובטחת ואת ניחוח הפירות ושאר התוצרת החקלאית שמניבה האדמה שם.
רחל הייתה בת לאיכרים שהתיישבו במושבה זכרון יעקב בעשור התשיעי של המאה התשע -עשרה,הוריה הגיעו ממינסק שברוסיה הלבנה ולמרות עובדת היותם אינטלקטואליים לא בחלו כלל וכלל בעבודת האדמה הסיזיפית ולא נבהלו מיבלות או מעקיצות של יתושי האנופלס… הם פשוט היו ממוקדים על המטרה ועל הגשמת החזון ההתיישבותי.
היה לה שיער אדמוני שנאסף בגומייה שחורה ופנים בהירות שקיבלו גוון סמוק ואדמדם מעט מהחמה שיקדה עליה,עיניה הבהירות הישוו לה מראה עדין ושביר אם כי רחל שלנו כבר הייתה דיי מחוספסת .
לאחר כיומיים של תנודות בעומק ים הוזעקה רחל לחדרו של רב החובל היווני שהושכר לצורך המבצע ושם פגשה לראשונה את סנדו הפעיל היהודי הנלהב.
עיניו בחנו אותה מכף רגל עד ראש וכמו הפשיטו אותה במבטו,היא הנידה את ראשה בנימוס ולחצה ביד רפה את ידו הבטוחה המושטת לכיוונה,זיפי הזקן השחור שלו שיוו לו מראה של יורד ים והיא בתחילה סברה שמא סנדו הוא אחד מהשוליות של רב החובל,אולם לאחר שיחת היכרות קצרה הבחינה בטעותה ומיהרה לשבח את פעולתו הסיזיפית בקרב יהודי רומניה.

לא היה זה זמן מתאים לרומנטיקה כיוון שהיווני עידכן אותם שבטלגרף דחוף שהגיע לפני דקות מעטות הוא נתבקש לעגון באי רודוס ולהעמיס עוד כ200 ניצולים מהאונייה:"רים" שטבעה סמוך לחופי קפריסין.
סנדו ורחל החלו לשתף פעולה ביניהם ואספו מעט שמיכות צמר וקפסולות של תרופות ועששיות נפט לחימום,העיסוק המשותף הזה שלהם לא קטע את החיזור העדין ביניהם.
רחל לא הפסיקה להביט ולהתפעם משרירי ידו המשורגים ומגוו המוצק ששידר לה ביטחון וחום ואילו סנדו לא יכול היה שלא לחטוא במחשבות זימה וברגלייה הלבנבנות שביצבצו מבעד לשולי שמלתה שהתנופפה ברוח.
ההפלגה לנמל חיפה הייתה מהירה עבור שניהם,הם פשוט רצו שהמסע הקשה הזה לא יסתיים לעולם,לקראת סוף ההפלגה שאורות העיר חיפה נצצו למרחוק ופנסים של אנשי ההגנה "פצעו"את החשיכה באלומות אור חדות שסימנו ליווני היכן בדיון לעגון ולהוריד את המיטען האנושי אזר עוז סנדו ונשק לרחל ברכות על שפתייה שהיו משוחות בשפתון בצבע דובדבן עז שהיווה ניגוד לחיוורון שאחז בה מהמבוכה.
הלשונות שלהן כמו וחקרו זה את זו והם נצמדו למעקה המחליד שהיה עד להתגפפות הראשונית של זוג היהודים הצעיר הזה.
מעקה עץ טחוב שנזרק אל עבר החרטום היווה מעין גשר מאולתר לאנשים שהחלו לרדת לאיטם מפוחדים אך נרגשים אל עבר הלא נודע, אנשי ההתיישבות עטפו אותם בשמיכות ובחיבוקים אמיצים והפנו אותם לטנדרים כחולים שהמתינו מבעוד מועד.
סנדו ורחל התבוששו על החול הרטוב שהתהדק ונהפך לנוקשה כמו בטון כמעט, מרחוק היה ניתן להבחין בהבהוב הסיגריה שסנדו פימפם אולי כאות להגשמת חזונו, סנדו שלף מכיס הבאטלדרס שלו המרופט בקבוק ברנדי זול ולגם בלגימה ארוכה ואיטית מהמשקה הענברי הזה.
סנדו ציקצק מעט בלשונו ואולי בכדי להמתיק מעט מחריפות המשקה קירב את שפתותייה של רחל ונישקה בלהט.
ואז כמו להכעיס אלומת אור חדרה לפרטיות שלהם והאירה את הזוג שניצב במרכז החוף מעט דרומית לחיפה, הייתה זו אלומת אור סוררת מפנסי אחרון הטנדרים המאספים,עשרות עולים מחאו כפיים ושרקו שריקות עידוד לזוג האוהבים החדש, סנדו ורחל נופפו בידיהם לשלום לעולים שאך עתה הגיעו לעולם חדש.
כעבור דקות מעטות עת נשארו לבדם פרשה רחל את מעיל הניילון הרטוב מעט שלה שישמש מזרן מאולתר למעשה האהבים הראשון שלהם ,אפילו החמה שיתפה פעולה וליטפה אותם בקרניים עוקצניות של שחר חדש,

שחר חדש שמאיר על זוג חדש, שחר שמאיר על ארץ חדשה

ארץ-ישראל

גילעד 13 במרץ 2018

אני רחוק מאוד מהצד של נתניהו במפה הפוליטית מלכתחילה וחושב שגם בתוך הצד הזה במפה הפוליטית הוא אסון אמיתי בגלל הדאגה הכנה לעצמו והרבה פחות לעתיד המדינה שאותה הוא מנהיג.
למרות זאת, הפריע לי שאמרת ששום ישוב חדש לא הוקם בימיו, כי הייתי בטוח שקציר-חריש הפכה לעיר בתקופתו. אז בדקתי, והייתה החלטת ממשלה שיהפכו את קציר-חריש לעיר לקראת סוף ימי ממשלת אולמרט, אבל דה פקטו זה התרחש במהלך היותו ראש ממשלה.

matipool 13 במרץ 2018

מה שקובע זה תאריך ההחלטה.

אוהד 13 במרץ 2018

גם ב"חוק מילצ'ן?"
אז בבקשה יתקפדו כל אנשי התקשורת להגיד לעם ישראל שזה נעשה בתקופת אולמרט.

אמיתי 13 במרץ 2018

זה נכתב בכל המקומות. העניין היה הארכת תוקפו כדי לחסוך למילצן מיליונים. וכל הדרג המקצועי התנגד. אגב מאיפה אתה יודע שזה נעשה בתקופת אולמרט? אתה לא חלק מעם ישראל?

אוהד 13 במרץ 2018

אני לא חלק מעם ישראל ואני תושב חוזר ותיק.
גם הארכת תוקפו היתה חלק מהחוק המקורי והיא אפילו עדיין חלק מהחוק.
כתוב שזה באחריות שר האוצר אבל לא כתוב באיזה תנאים, והדיון היה בסך הכל לממש את מה שכתוב בחוק שנחקק בתקופת אולמרט.
סעיף 14, ד, 1:
שר האוצר, באישור ועדת הכספים של הכנסת, רשאי להאריך את התקופות המפורטות בפסקאות משנה (א) עד (ח), כולן או חלקן, לגבי יחיד שהיה לתושב ישראל לראשונה או לגבי תושב חוזר ותיק, לתקופה שלא תעלה על עשר שנות מס, ובלבד שביצע השקעה משמעותית בישראל שיש בה כדי לקדם יעדים לאומיים הנוגעים למשק המדינה, בתוך שנתיים מהמועד שהיה לתושב ישראל לראשונה או לתושב חוזר ותיק

אמיתי 13 במרץ 2018

הערה שלי הייתה שזה היה קומון נולידג ונכתב בכל כלי התקשורת. מניח שמשם אפילו תושב חוזר למד על זה. ואגב פעם הבאה תן גילוי נאות- הרי גם אתה לכאורה היית נהנה מהארכת החוק (-:

אוהד 13 במרץ 2018

אפילו שזה נכתב בתקשורת עדיין רוב האנשים לא יודעים את העובדות, כי זה נרמז באופן קבוע שזה ביבי.
גם אתה לא ידעת שהארכה היתה בחוק המקורי ועדיין קיימת.

ואני לא הייתי נהנה מהארכת החוק כי לא הייתי מבצע השקעה משמעותית בישראל שיש בה כדי לקדם יעדים לאומיים הנוגעים למשק המדינה.
לפני מספר שנים אכן בדקתי באילו תנאים אני אוכל לקבל הארכה אבל העו"ד שלי אמר שאני יכול לשכוח מזה וחבל לבזבז את הזמן.

אמיתי 13 במרץ 2018

אה. ידעתי. רק דרך אמצעי התקשורת. והעניין עם ביבי הוא לא סתם הרי לפי החשד הוא קיבל ממילצן תמורה בעד הארכת החוק. יש לזה קונטקסט בלי קשר לאולמרט

אוהד 13 במרץ 2018

והנה התקשורת ועוד גלובס שאמור להיות מקצועי בתחום:
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001225315

"חוק מילצ'ן", המעניק הטבות מס ודיווח לעולים חדשים ולתושבים חוזרים, ועומד בליבת החשדות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק המתנות (תיק 1000), נדון היום (ב') בוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ'. החשדות נגד נתניהו בהקשר זה כוללים חשד לפיו ראש הממשלה פעל לחוקק את החוק המעניק הטבות מס מפליגות ופטור מדיווח על נכסים עבור ארנון מילצ'ן.

אוהד 13 במרץ 2018

שוב אמיתי, החוק נחקק בתוקפת אולמרט כולל הארכת התוקף.
והארכת התוקף עדיין נמצאת בחוק, אז אני עדיין לא מצליח להבין מה ביבי ניסה לעשות ועל מה שילמו לו כי אף אחד לא כותב את זה.

אמיתי 13 במרץ 2018

זה אמור להיות מבוטל דרך חוק ההסדרים. מישהו דואג, שוב בניגוד לדעת הדרג המקצועי (ומבקר המדינה), להוציא את זה משם. נישבע שזה לא אני.
מי שרוצה לדעת יודע ולא צריך הסמכה כרו"ח. אבל אתה טוען שסתם חוקרי המשטרה מזבזים את זמנם ויש לחקור את אולמרט?

אוהד 13 במרץ 2018

חוק ההסדרים הוא אחד הדברים הכי לא חוקתיים שיש בישראל, ודרכו מנסים לבטל חוק שנחקק בצורה רגילה?
ורק להיות יותר מדויק, בחוק ההסדרים מנסים לבטל את החוק לחלוטין ולא רק את הארכה.

אני לא אומר שצריך לחקור את אולמרט כי אני טוען שאין פה שום עבירה.

לפי דעתי מה שקרה הוא שגילו שמילצ'ן נתן לביבי סיגרים, שמפניות ועוד מתנות, ואז ניסו לגלות מה ביבי נתן לו בתמורה.
מצאו שיש חוק שנותן הטבות למילצ'ן וניסו לראות איך ביבי קידם את החוק.
הדליפו לעיתונאים שעשו מזה מטעמים, אבל בפועל לא היה כלום.

כמו מקרה גרסטל/חיות, וכמו במקרים נוספים.

להזכירך, השרשור החל כי כשזה נח להם אז הולכים לפי תאריך ההחלטה אבל שזה לא נח אז הולכים לפי תאריך אחר, שאפילו לגביו אני לא מצליח להבין מה רוצים.

אביאל 13 במרץ 2018

אמיתי – לא, פשוט אין להם כייס, נתניהו קיבל את המתנות כחבר והם צריכים להוכיח שלא, אז הם טוענים שנתניהו תמך בהשארת ערוץ 10 בחיים בשביל מילצ׳ין, למרות שסגירה שלו היתה גורמת לו לפחות הפסדים (כפי שנתניהו רצה בסגירת הערוץ), הם טוענים שלפיד הוא עד מרכזי (הודעה רשמית של המשטרה) שנחקר במשך שעה אחת בלבד ויש כבר שתי הודעות רשמיות של משרד המשפטים והאוצר שהוא שיקר בנוגע לדברים שלו – שהוא לא עסק בחוק מלצ׳ין, בפועל הוא ביקש חוות דעת מקצועית ושלח את היועצת שלו לבדוק עם אגף התקציבים, במקרה חבר שלי מהלימודים הוא זה שזרק אותה משם. ושמלצ׳ין נמצא בהסדר ניגוד העניינים שלו והכי גרוע שהוא עזר למלצ׳ין לחדש את הויזה אחרי שזו סורבה בשל כך שהוא עשה פעולה למען ישראל שלא התפרשה טוב בעניינים אמריקאיים.

ובוא נזכור, שהאיש שחוקר את נתניהו אמר בעדות מצ״ח שנתניהו תפר לו תיק ושהמפקד של אותו חוקר אומר שאנשיו של ראש הממשלה חיפשו חומרים על קצינים בכירים, בכל מדינה מתוקנת התיק היה הולך לחקירה מחדש, תאר לך שמחר בבוקר אתה נחקר ע״י אדם שבטוח שניסית לפגוע בו, מעניין אם אז היית רגוע.

אוהד 13 במרץ 2018

אביאל – בכוונה לא רציתי להכנס לזה.
רק רציתי להבין איך מחליטים למי לתת את הקרדיט על פעולה כלשהיא.
זה החל שטענו פה למעלה שביבי לא יכול לקחת קרדיט על משהו שהוחלט בממשלת אולמרט אבל יושם על ביבי, לעומת זאת מנסים להעמיד אותו לדין על חקיקת חוק בתקופת אולמרט, למרות שבכל העיתונים כותבים שזה נחקק על ידי ביבי, רק בגלל שהחוק מיטיב עם "חבר" של ביבי שנותן לו מתנות.

אמיתי 13 במרץ 2018

אוהד- מסכים על חוק ההסדרים. אבל זה כבר פרקטיקה בישראל. ואין לזה קשר לדיון..
התפתחות החקירה ממה שאני קראתי היא קצת אחרת אבל גם לפי שיטתך- קודם גילו מתנות אחכ בדקו אם יש תמורה- הוא טיבעי לגמרי. יש עדי מדינה ופרוטוקולים. לכל הפחות ראוי לחקור לא?
והעניין עם חוק מילצן לא חדש. מבקר המדינה וגורמים באוצר התריעו ממזמן.
אין ויכוח גם בינינו שמילצן הרעיף מתנות על הזוג. זה דבר תיקני בעינייך?
אביאל. עייפתי. מודה. תצטרך לסלוח לי שגדול עליי להמשיך בדיון גם מולך..

אוהד 13 במרץ 2018

שום דבר לא מכשיר בעיני את חוק ההסדרים, אפילו שזה פרקטיקה בישראל. לפי ההגיון הזה אז גם לקבל מתנות זה פרקטיקה נהוגה ולכן צריך להמשיך בזה.
אז הנה, אני לא חושב שלתת מתנות לראש הממשלה זה תקני אפילו שזה פרקטיקה בישראל, אבל זה עדיין לא עבירה פלילית.

מסכים לדרך הפעולה אבל המשטרה רצה לספר לחבר'ה מוקדם מידי לפני שנבדקו כל העובדות, וכך יצא שהתקשורת התנפלה על ביבי ועכשיו מגלים שהעובדות לא מסתדרות עם האשמה וכבר אי אפשר לרדת מהעץ.
שוב, כמו בסיפור חיות/גרסטל.

ושוב, קצת עובדות:
מבקר המדינה לא "התריע מזמן", אלא כתב באחד מהדוחות שרשות המסים צריכה לפעול להגברת הבקרות, כי למנוע הלבנות הון ולהתאים את החוק לדרישות בין לאומיות של שקיפות.
כיום גם לתושבים חוזרים ותיקים כמעט ואין יכולת להלבין כספים, כי על מנת להעביר כספים לישראל צריך להוכיח ששילמת עליהם מס במדינת המקור.
אף בנק בישראל לא יסכים לקבל העברה כספית של סכום גבוה בלי הוכחה ששולם מס.

אמיתי 13 במרץ 2018

אוהד. בוא נתמקד. הבעיה לטענתך בתקשורת? שמה? שהיא פופוליסטית? מקבל. שהיא דיווחה על מה ראש הממשלה נחקר? לגיטימי. מהעץ הזה אפשר לרדת בקלות רק שהמלצות המשטרה תומכות בחשדות שהועלו בתקשורת. לכולם ברור שבסוף זה היועץ המשפטי ובית המשפט. יש המון אנשים שנעשה להם עוול בתקשורת ללא יכולת להתגונן וללא שום ביסוס. ביבי איננו אחד מהם

אביאל 13 במרץ 2018

אמיתי – אתה מתמם, התקשורת רק מדווחת ? היא מחווה דעה ואומרת לאנשים איך לנהוג, רזי ברקאי פתח לפחות שלוש-ארבע פעמים את השידור שלו שהוא אומר לנתניהו לך לבית ונוותר לך על המשפט, אברמוביץ׳, דרוקר וכו׳ אומרים דברים גרועים בהרבה.

גם המלצות המשטרה, כאמור המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שבה המשטרה מפרסמת לציבור את ממצאיה, עושה את זה בפריים טיים וכל הפרשנים אומרים סוף עידן נתניהו, כנ״ל לטורים כמו של ארי שביט יום אחרי שפילבר נהיה עד מדינה וכו׳, היה מגיע חייזר קורא את הדברים ובטוח שנתניהו התפטר כבר לפני שנה.

אמיתי 13 במרץ 2018

נוו אביאל. אין פרשנים בימין שמלבינים כל מה שנתניהו עושה? כתבתי התקשורת פופוליסטית. אני צריך עכשיו להצדיק כל מה שרזי ברקאי אמר אי פעם? עשה לי טובה. אני מנהל דיון איתך ועם אוהד לא עם כל מי שאי פעם אחז במקלדת..
והמלצות המשטרה כמו חוק ההסדרים- מסכים אבל טוב שנזכרתם. זה כמו הניסיון לחוקק את החוק הצרפתי. חברהס זה מה יש. ככה המערכת עובדת. את אף אחד בימין לא עניינו תנאי המעצר עד שניר חפץ לא ישן עם פשפשים. תתמודדו

אוהד 13 במרץ 2018

שוב, עובדות: אין המלצות של המשטרה להעמיד אלא רק סיכום החקירה.
משום מה כל העיתנאים שכחו את החלטת בג"ץ, שגם היא היתה מיותרת, כי לפי החוק למשטרה אין סמכות להגיש המלצות. אבל למה זה צריך להפריע לתקשורת?

המשטרה צריכה להצדיק את החקירה הממושכת והיקרה ולכן הם מכניסים כל מה שאפשר פנימה ומקווים במשהו יתפס ע"י היועץ.
זה לא שסיכום החקירה תומך בחשדות שהועלו בתקשורת, אלא התקשורת מדווחת את החשדות שעלו בחקירה, ומרוב שנאה לביבי אפילו לא בודקים את העובדות ומריעים למשטרה על העבודה שעשתה, וכל זאת בזכות זה שהמשטרה הדליפה להם כמה ימים לפני הפרסום, וככה הם יכולים לטפוח לעצמם על השכם על עבודת התחקיר שעשו.
במקרה הזה, אין שום סיכוי שיצא מזה משהו.

לגבי התקשורת, אכן היא פופוליסטית, וזה מקובל, אבל יש גבול מסוים שנחצה, ומרוב פופוליזם לא רואים את היער.

לא לכולם ברור שבסוף זה היועץ ובית המשפט, לא סתם מפגינים כבר יותר משנה מול הבית של היועץ על מנת ש"יחליט" כפי שהמפגינים רוצים, בלי קשר לעבודות ובלי קשר לזה שהמשטרה לא סיימה את החקירה.

לא נראה לי שיש מישהו שיכול להתחרות בעוול שנעשה לביבי בתקשורת (למרות שקראתי שהוא שילם על מנת שלא יעשו לא עוול), אבל שהוא מנסה להתגונן אז זה שוחד.

איציק 13 במרץ 2018

אוהד,
כל אחד שכתב אי פעם עבודה רצינית יודע שבהרבה המקרים בפרק האחרון כתובות המלצות להמשך פעילות. מאד ייתכן שיש פרק כזה, ושם יש המלצות, וההמלצות להעמיד לדין. אני לא יודע וכנראה גם אתה לא. אבל כיוון שכמעט תמיד יש מדליפים מכל הצדדים, לא מין הנמנע שמידע זה הודלף למי מהעיתונאים ולכן לא בהכרח שמידע זה שקרי.
יהיה מאד מוזר לכתוב עבודה עם אלפי נתונים ולא לרכז אותם בסוף לרשימה של המלצות מנומקות, לא כהמלצה רשמית אלה כחלק מהגשת דוח ראוי. לא הייתי מצפה לפחות מזה, גם אם ההמלצה היא לסגור את התיק. הרי אם כך היו רוצים למליצים, כנראה היו מתרעמים שלא עושים זאת בגלל איזה עניין טכני בלבד (נכון, חוק זה לא רק עניין טכני, אך מה לכלול בדוח ומה לא, זה כן טכני, כולם יודעים שאפשר לא לכתוב במפורש "ממליץ כך וכך, אך בפועל שיהיה ברור בין השורות מה הדעה של כותב הדוח).

אמיתי 13 במרץ 2018

וואלה אוהד כבר לא ברור לי על מה הדיון..
התקשורת עושה מה שהיא יכולה- מדליפים לה היא מפרסמת.
המשטרה כמו כל גוף צריך להצדיק את עצמו אבל ממך זה נישמע כאילו יש קונספירציה נגד נתניהו. אין לי עניין לדון בתיאוריות קונספירציה.
בגלל שברור לכל שהיועמ הוא המפתח מפגינים לו מול הבית אם כבר..אגב מפגינים בגלל הסחבת בפרשות ואישית לא מת על כל ההפגנות האלו. גם לא נראה לי הן עוזרות.
יש לי סביליה על הראש. מיציתי. יש לי התערבות עם אביאל על נתניהו. מוכן להוסיף גם אותך בכייפ. בכפוף לתנאים חדשים כמובן (:

אוהד 13 במרץ 2018

איציק – למשטרה אין סמכות להמליץ, הפרקליטות טענה בבג"ץ שאין למשטרה סמכות להמליץ, ועדיין הדיווח בעיתונים על החלטת בג"ץ היה: … בעוד מספר ימים המשטרה תפרסם את המצלותיה.

לסגור תיק אפשר בלי המלצה, פשוט להגיד שלא נמצאה תשתית ראייתית לעבירה. לא צריך להמליץ לסגור את התיק.

אמיתי – אני אעשה את זה קצר: אני לא אומר קונספירציה, אלא שהם נכנסו לעמדה שמחייבת להצדיק את החקירה בכל מחיר.
אני לא מתערב על דברים כאלה.
"בהצלחה" במשחק.

איציק 13 במרץ 2018

ממש לא מדויק, בתיק כזה אי אפשר לסגור תיק באמירה סתמית כזו. זה חייב לעבור ליועץ המשפטי לממשלה. אבל אם אתה צודק, אז עצם זה שלא סגרו את התיק זו המלצה בעצמה, כך שהכל בסדר, והאמירה שיש המלצה להעמיד לדין נמצאת בתשובתך.
אם אתה טועה, ואתה טועה, אז איך ביבי היה מגיב אם המשטרה הייתה חושבת שלא צריך להעמיד לדין אך לא הייתה ממליצה על-כך. אילו מטעמים הוא היה עושה מזה, ואי ואי ואי. גם אני חושב שראוי היה להמליץ על אי העמדה לדין.
בכול אופן, כמו שכתבתי, אין צורך לכתוב:
המלצתנו היא להעמיד את האזרח בנימין נתניהו לדין בגין סעיפים אלו ואלו…
מספיק היה לכתוב, לאור הראיות האלו והאלו אין מנוס מלהגיע למסקנה כי… יש סתירות משמעותיות בין א' ל-ב' ולכן…
אלו המלצות מאד ברורות בלי שנכתבו המלצות כלל.

אוהד 13 במרץ 2018

אתה טועה.
המשטרה לפי חוק צריכה להציג את ממצאי החקירה ולא להמליץ האם להעמיד לדין או לא.
לאחר מכן זאת החלטה של היועץ האם להעמיד לדין או לסגור את התיק.
בכל מקרה זה החלטה של היועץ גם אם המשטרה תכתוב שאין תשתית ראייתית, אז המסקנה שלך כאילו זו המלצה היא לא נכונה.
בכל מקרה יש הבדל בלוגיקה בתהליך קבלת ההחלטה האם להעמיד לדין או לא, ולכן ההשוואה בין יש תשתית לבין אין תשתית לא נכונה.

סתירה משמעותית יכולה גם להוביל לזיכוי, כי היועץ הוא זה שצריך להחליט איזה מהתרחישים יותר סביר בעיניו, ויכול להיות שהוא יקבל את הגרסה של ביבי, ויחליט לסגור את התיק. לכן זאת לא המלצה.
ולא לשכוח שהיועץ צריך לא רק להחליט איזה מהתרחישים יותר סביר, אלא במקרה של העמדה לדין האם הסיכוי להרשעה מספיק גבוה.

איציק 13 במרץ 2018

אוהד, אתה מנסה לעשות פירואטים שאף פרימה בלרינה לא מסוגלת. אם המשטרה כותבת שאין תשתית ראייתית זו בהחלט המלצה!!!
תחשוב על מצב היפותטי שבו מותר למשטרה להמליץ. המשטרה תכתוב שאין תשתית ראייתית ואז בפרק ההמלצות תכתוב, למרות שאין תשתית ראייתית המלצתי להעמיד את הפלילי הזה לדין. נראה לך שזה הגיוני? אם המשטרה כותבת שאין תשתית ראייתית זה אומר שאם ההחלטה הייתה בידה, היא בכלל לא הייתה מביאה זאת ליועץ המשפטי. יש גבול לאבסורדים שאפשר לכתוב.

אוהד 13 במרץ 2018

כפי שכתבתי יש הבדל בין כן ולא.
אז לכתוב שאין תשתית ראייתית זה אכן שקול להמלצה (למרות שההחלטה היא עדיין של היועץ), אבל לעומת זאת זה שיש תשתית ראייתית זה עדיין לא המלצה להעמיד לדין, כי שוב כפי שכתבתי, היועץ יכול לקבל את הגרסה של ביבי.
למשטרה אסור לכתוב שהגרסה של ביבי לא נכונה ולכן הוא צריך לעמוד לדין, ולכן זאת לא המלצה.
ומשום מה מהחלק השני של התשובה התעלמת, האם זה בגלל שאתה מסכים איתי?
בכל מקרה, צריך לזוז, ביי

איציק 13 במרץ 2018

לא התחמקתי, פשוט אין שם בשר. אתה צריך להבין שאם המשטרה לא כותבת שאין תשתית ראייתית זה אומר שיש סיכוי שיש תשתית ראייתית וזה בעצמו מהווה סוג של המלצה. יכול להיות המלצה רפה יותר, תקיפה יותר אך המלצה.
זה שההחלטה הסופית היא של היועץ לא קשורה לעצם הדיון בהמלצות. מעבר לכך, כל מה שכתבתי הוא שאין צורך בפרק המלצות, כדי שיהיה ברור מה המלצת המשטרה, באם יקבל אותה היועץ ובאם לא.

Amir A 13 במרץ 2018

70 שנה אחרי ומדינת ישראל השלימה עם גרמניה למרות הזוועות שעשו אלו, אבל לא מצליחה לאחות את הפצעים בעקבות העוולות שהיהודים עשו זה לזה זמן קצר אחרי. נפלאות דרכי התודעה האנושית.

holden 13 במרץ 2018

+מליון

זינק 13 במרץ 2018

יש הבדל מהותי בין לסלוח לבין לשכוח (או במקרה הזה – להעלים).

אביאל 13 במרץ 2018

אמיר – קודם כל תפריד בין מדינת ישראל לבין אנשים, יש אנשים בארץ שלא סלחו לגרמנים לצורך העניין.

שנית, תראה את הסדרה ותראה שעד היום יש השלכות ישירות לתופעות שם, זו כל הנקודה של הסדרה, את המחיר משלמים עד היום.

שלישית, לא שאני חס וחלילה משווה בין האירועים אבל בעוד שאת השואה עשו גרמנים ליהודים, את הגזענות (שכאמור משתקפת היטב בסדרה, עם טרימנולוגיה של תורת גזע סדורה) בארץ עשו יהודים ליהודים.

Amir A 13 במרץ 2018

אביאל, לא הבנתי מכל הנקודות שהעלת (נכונות ככל שיהיו) איך זה מסביר את העובדה שאת מה שעשו הגרמנים לפני 70 שנה עם ישראל למד להכיל באופן כללי ביחסיו עם גרמניה העכשווית, ואילו את מה שקרה בזמן קום המדינה בין היהודים לא.

אביאל 13 במרץ 2018

אמיר – מה לא ברור ? לא יודע מי זה עם ישראל להגדרתך, מדינת ישראל אמנם השלימה רשמית עם גמרניה כבר לפני חמישים שנה, אבל יש עדיין אנשים שלא סולחים לגרמנים לצורך העניין, אגב מה זה אומר להכיל ?

בקשר למה שקרה בין היהודים, אז ראשית לא מלמדים את זה מספיק, הרבה אנשים התחמקו מהאחריות שלהם, הרבה אנשים הכחישו ורק שהארכיונים נפתחו קיבלת את המסמכים שמראים את זה, כמו שכתבתי, תראה את הסדרה ותראה איך ההחלטות של אז משפיעות בדיוק גם על חלקים גדולים באוכלוסיה שעדיין סובלים מאותן החלטות, הסדרה מעבירה את הנקודה הזאת מצוין והיא מראה למה זה עדיין חיי.

yaron 13 במרץ 2018

אמיר, אני שונא השוואות לנאצים באופן עקרוני, אבל הגרמנים נענשו והתנצלו. לא במובן של "סליחה, היה מצב מורכב"…

פרילי 13 במרץ 2018

שכבוד ראש הממשלה אמר שהם שכחו מה זה להיות יהודים, אם הוא התכוון לחברים של הפדופיל עזרא נאווי שחילקו מצלמות בתחילת המילניום לכל דורש ועודדו לעשות פיגועים בישראל אז לא יודע יש מצב שהוא צודק.

matipool 13 במרץ 2018

הוא התכוון לכל מי שלא שם ליכוד וימינה (פחות או יותר, חצי מבעלי זכות הבחירה נכון לאז) בקלפי והוא לא התכוון שכולם ידעו שהוא אמר את זה.
חנפן, מסית, לחיץ ופחדן.

אוהד 13 במרץ 2018

אז לגישתך גם בן גוריון היה מסית ופחדן, לא? אם לא אז אתה יכול לקרוא שוב את הפסקה הראושנה ולענות שוב.
ומה אם "לשבור להם את הידיים ואת הרגליים"?
אני בטוח שאני יכול למצוא עוד אבל גם ככה אתם לא מקשיבים.

אביאל 13 במרץ 2018

אוהד – תחסוך, להיות אלים זה בסדר, אבל כמובן שכל הטרימנולוגיה של השמאל מתבססת בעיקר על תחושות, נוסח פילוג, חנפנות, הסתרה, לחיץ וכמובן פחד בלי שום ביסוס וראיות במציאות.
בדיוק כמו האירוניה שכל התקשורת והמפלגות צעקו על כחלון, בנט או ליברמן שיפרקו את הממשלה בשבוע שעבר בעקבות פרשות נתניהו ופתאום שנתניהו רוצה ללכת לבחירות (לא יודע אם זה נכון, אבל בכל מקרה) פתאום התקשורת והשמאל נותנים ברקס, ככה זה שהכל זה תחושות.

היסטוריון של ספורט 13 במרץ 2018

לא יכול להעריך עכשיו .
אבל לא מקבל את מה שאתה אומר .
הוא רה"מ עם הכי הרבה שנים בשלטון ברצף וכמעט הכי הרבה בפועל (עשוי לשבור את השיא של ב"ג )
אני חושב שרק ההיסטוריה הרחוקה תשפוט אותה.
ואגב היסטוריה גם היא לא תמיד שופטת כראוי .
שמיר למשל לדעתי שני רק לב"ג במה שעשה אך משום מה נח להיסטריוניםמטעם לומר שהוא כלום ושום דבר.

אביאל 13 במרץ 2018

לראשי מדינה בימנו קשה להיזכר באיזה אופן ספציפי, בעיקר במערב, אין מלחמות גדולות, אין תנועות חברתיות מהפכניות והעולם רגוע מאוד מבחינה היסטורית.
מה יזכרו מנתניהו ? שגשוג בטחוני וכלכלי, כל מנהיג יחתום על שניהם בימנו.

רועי 14 במרץ 2018

למה אתה מייחס שגשוג כלכלי לנתניהו או לממשלה שלו?
מעשית, שום ממשלה פה מאז שנות ה- 90 לא באמת השפיעה על הכלכלה.
הנס הכלכלי של מדינת ישראל שייך בלעדית לאזרחיה. אנשים לא מבינים כמה המדינה הזו מוכשרת וברוכת אנשים ולכן רצה על אוטומט בהצלחה למרות כל ממשלה שהייתה פה ב- 2 עשורים האחרונים.

רק כדי להראות כמה זה ברור בהקשר של נתניהו, הרי מדיניותו כראש ממשלה ברמה הפרקטית שונה מהותית מהצעדים אשר עושה כראש ממשלה

כל מה שקשור לכלכלה בישראל אין לו אב ואם, אבל יש לו עם.

אביאל 14 במרץ 2018

רועי – אם אתה חושב שזה שהמדינה מושכת את ידה מהכלכלה ונותנת למגזר הפרטי לשגשג היא לא החלטה פוליטית אז אתה טועה בגדול, זו אולי אם כל ההחלטות הפוליטיות שזה נוגע לכלכלה וזה בדיוק מה שנתניהו עושה ובמודע, החל מתפקידו כשר אוצר ועד לימנו. מהנורטמור, מהמעקב (הראשונים בעולם) אחרי ביצוע החלטות הממשלה און ליין, מביטול רגולציה מקיפה והשנה גם מחוק שמצריך כל חקיקה להראות את ההשפעות הרגולטריות שלה (אנחנו שיאני החקיקה להזכירך) ותוסיף עוד החלטות פוליטיות לחלוטין כמו הורדה היסטורית של היקף החוב הלאומי לשיא (נמוך) של כל הזמנים, דחיפה לכיוון של תעסוקה מלאה, עלייה קבועה של יוצאים לעבודה מהמגזר החרדי והערבי.

תוסיף את המיקוד בצמתים כלכליים משמעותיים ובמנועי צמיחה, החל מהנחה פסי רכבת (בינעירונית ועירונית), בניית מחלפים ותשתיות, הטבות מס (אינטל, שלפיד העדיף לוותר והיום יש 3000 עובדים עם משכורות של פי 2 מהממוצע באירלנד במקום בישראל תודות לגאון הכלכלי) וכאמור זיהוי מנועי צמיחה כמו הרכב האוטונומי (הטבות מס ורגולציה מקילה) ועד הקמת מערך הסייבר הלאומי, שהפך את ישראל לחוד החנית העולמי בטכנולוגיה הכי חשובה היום, להמשיך ?

כמובן נתניהו לא אחראי לכלום, אם היה כאן מיתון, דיפלציה ואבטלה החצים היו נורים מהר מאוד לכיוון נתניהו.

7even 15 במרץ 2018

+123

BRT 15 במרץ 2018

אביאל
אם זה לא היה כך הציבור/העם
לא היה בוחר בו ,כי הוא היה נכשל בתפקידו,
העם לא טיפש (למרות שפה באתר בטוחים שהם הפיקחים והחכמים מכולם)
ובוחר בגלל הסיבות האלו

MOBY 13 במרץ 2018

לא ראיתי את הסרט ו\או הסדרה "סאלח"- אני עוד אראה.
מהתגובות לסרט, אני כאוהב היסטוריה, פסיכולוגיה ואנתרופולוגיה לא ששמעתצי שום דבר חדש שלא ידעתי קודם והשלמתי את המקומות המושחרים בעצמי, להבנתי הסרט משלים את המקומות המושחרים הללו.
רבין כבגין כתוב בספרי ההיסטוריה כשעשה את השלום עם ירדן (כמצרים – אין ספק שמעשהו של בגין מרשים הרבה יותר, היסטורית) למרות שניתן למנף את הסכם השלום עם ירדן הרבה יותר בגלל הקרבה והאורך של הגבול, והבעיות הדומות של שתי המדינות.
ביבי בדרך להיות ראש הממשלה שמכר אותנו (ואני כולי תקוה שבתיק הצוללות אכן לא היה כלום כי אין כלום, מצטמרר מאם רק חלקיק מהמקומות השחורים פה יוארו ותתגלה השחיתות, הסיגרים והמתנות הן באמת כלום למעט נהנתנות חסרת גבולות (שוב מאוד מאוד מקווה))
אין מלחמות גדולות? אנחנו בתהליך מתקדם למלחמות ללא גבולות (משאבים – מים, מזון, איכות הסביבה ואיכות החיים יהוו את הבסיס למלחמה הבאה) ישראל לא נערכת למחמה שכזו, היא עדיין בקונספציה הלא רלוונטית של מלחמות עבר.

דוד 13 במרץ 2018

לגבי שחיתות מעסקאות נשק, זה לדעתי מאוד לא הוגן להזכיר את שמו של ראה"מ, היות והוא נוקה מהחשדות בהודעה רשמית של פרקליט המדינה.
ואם כבר מדברים על הנושא, תקרא את זה:
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000985125
לקרוא שוב ושוב, ולא להאמין.

BRT 13 במרץ 2018

נו שוין,פוסט נגד נתניהו זה הבון טון פה,
לא חידשת דבר.
לעומת הבון טון הזה פה,
בדיוק כמו שקרה עם בגין בזמן אמת,
שהיה שנוא על ידי הבון טון פה,
רב העם יזכור אותו מגדולי מנהיגי המדינה,
על אפכם וחמתכם.

אביאל 13 במרץ 2018

שטיפשים, לחיצים, חנפנים ופחדנים כמו לפיד (הוכיח את זה היטב במשרד האוצר) או גדעון סער (עם כל הפרשות הסודיות שלו) ינהלו פה את העניינים אתה תראה את הנוסטלגיה לנתניהו, אז פתאום יעריכו את הצמיחה הכלכלית, את הבטחון, את האי-נמהרות ליציאה למלחמות חינם וכו׳. בדיוק כמו שאלה שקראו לבגין נאצי ורוצח עכשיו מתפרקים עליו ועל מורשתו, שכחו מהר מאוד שמה שהוריד את בגין מהשלטון הן בדיוק קריאות הרוצח כלפיו, עם לוח המספרים שהתעדכן מחוץ לבית שלו, מה שהביא אותו לא רק לעזוב את הפוליטיקה אלא לבלות את שארית ימיו בדכאון מוחלט.

BRT 13 במרץ 2018

אביאל
כיוונתי בדיוק לזה.
כל "העליהום" פה על נתניהו,
ואעלק זיכרון ,יותר כמו זיכרון מעומעם למי שנח,
ובנוסף ההתייחסות לעם "בחוץ" כעיוור ואידיוט,
כשפה כביכול טמונה החכמה עליי אדמות
מבחינה פוליטית
תמיד הצחיקה אותי.
עוד פוסט למשוכנעים ממילא

איציק אלפסי 14 במרץ 2018

לפיד היה שר אוצר מצוין. הוא חיסל גירעון פיסקלי עצום שהשאיר לו שטייניץ, ועשה את זה מבלי לפגוע בצמיחה. חלק מהקרדיט שמגיע (ומגיע) לנתניהו על המצב הכלכלי של ישראל, מגיע גם ללפיד.
ולגבי "לחיצים", ובכן, למרות שיש בכך ממד רכילותי – ידוע ומוכר לכל שנתניהו בכל עת שיש צורך בכך אומר לאנשים 'תעשו מה ששרה אומרת לכם'.

ישי 14 במרץ 2018

נו באמת, זה ממש לא קשור לשר האוצר. כאילו שטייניץ הוא זה שטעה בתחזית ההכנסות. התקציבים תחת נתניהו עומדים באופן קבוע ביעדי גירעון נמוכים ולא משנה מי שר האוצר, שטייניץ לפיד או כחלון. הייתה שנה שבה האוצר פספס בתחזית ההכנסות (לא יודע אפילו אם זה ראוי לשם 'טעות', האם מישהו באמת טעה או שפשוט התחזית לא עבדה כי כשמה היא רק תחזית) ובתקציב הבא היה צורך לאזן את זה וזה נעשה בלי קשר לזהות שר האוצר.
אם רוצים לדבר על מדיניות שרי האוצר. אז מדיניות עיקרית של שטייניץ הייתה התקציב הדו שנתי (בתמיכת נתניהו). ומדיניות עיקרית של לפיד הייתה מעמ 0 לדיור. פרויקט הדגל של לפיד היה אידיוטי לחלוטין לכל הדעות (ולא זכור לי שום עניין אחר שהוא ניסה להוביל באוצר) ועל זה של שטייניץ אפשר להתווכח. אפשר בהחלט להאשים את הפספוס בתחזית בתקציב הדו שנתי של שטייניץ, אבל זה לא שלפיד ביטל אותו.

ישי 13 במרץ 2018

אני לא חושב שבגין ייתן לו תחרות בפרספקטיבה היסטורית. אמנם בגין הראשון שחתם על הסכם שלום, אבל הוא עשה את זה ללא שום יוזמה, כמעט בכפייה, ובגלל זה הוא גם חתם על הסכם די דפוק (כנראה היה יכול להשיג הסכם הרבה יותר טוב אם היה מתמקח, אבל הוא פשוט התנגד והתנגד עד שהוא נשבר וקיבל את ההסכם כפי שהוכתב לו). הוא גם הביא לנו את ההיפר אינפלציה ממש במו ידיו (ההורים שלי מוסרים תודה, הם בדיוק לקחו משכנתא). ההישגים העיקריים שלו הם הפצצת הכור בעירק (אבא של בוז'י אמר שעשה את זה בשביל הבחירות, וכמובן שהמערך האשים את בגין בקלות דעת; לא מאוד שונה ממה שקורה היום עם ביבי) ומפעל ההתנחלויות.

ישי 13 במרץ 2018

אה, וכמובן מלחמת שלום הגליל. בין אם חושבים שהיא הייתה טובה ובין אם חושבים שהיא הייתה גרועה, בגין עמד אז בראש הממשלה בלי להבין מה קורה בכלל. מזכיר קצת את מה שהוא עשה בקמפ דיוויד.
בקיצור אני מעריך אותו יותר כמפקד אצ"ל וכראש האופוזיציה.

דוד 13 במרץ 2018

מצחיק שהכותב מונה את סירובו של בגין להחליף את הפקידים בין ה"הישגים" שלו. והיום יש לנו בעיות משילות חמורות.
בגין היה אדם ענק וראש ממשלה קטן. והיות ואנחנו בעידן של טהרנות צדקנית עם דגש מאוד חזק על "ניראות" (כלומר ההתעסקות באיך הדברים נראים), זה הופך אותו למנהיג דגול, אצל ממשיכיהם של מי שכינו אותו רוצח.

holden 13 במרץ 2018

אלפסי זרקת פה גפרור דלוק לתוך ערימת קש יבשה, גם ביבי בעד או נגד וגם מזרחיים ואשכנזים, רק חסר פה קרניבורים וטבעונייםראיתי הפרק ה -1 לא חידש לי הרבה אם בכלל, פשוט כאן זה שומעים קולות של אלו שהחליטו על האיכלוס של העולים בעיירות הספר, לחדש ממש זה לא חידש, לפחות לא לי

אנונימוס 13 במרץ 2018

רק משהו קטן על בגין – למיטב זכרוני היחס אליו נבע בעיקר מעוינות קיצונית של בן גוריון. שאר מנהיגי מפא"י לא חלקו איתו את השנאה התהומית, והוא אף הוזמן לממשלת האחדות ערב מלחמת ששת הימים

שי אורן 13 במרץ 2018

אני זוכר את סבי ז"ל, מפא"יניק מחלוצי העלייה השלישית, מגדף את הפאשיסט שעלה על הכנסת עם אופנועים, ויביא לקץ הדמוקרטיה

שי אורן 13 במרץ 2018

הנה בגין שסיפח את הגולן, הקים ישובים ביהודה ושומרון ויצא למלחמה כדי לסלק את אש"ף מלבנון – ו35 שנה מאוחר יותר אתה נזכר בו בנוסטלגיה. מעריך שבשנות ה40 של המאה הזאת, תיזכר בנוסטלגיה בנתניהו.
אגב, מערכת הבחירות של 1981 היתה מהאלימות והמפלגות שהיו במדינה, והקללות והתנועות המזרחיות שקעו במו קצף על המים

שי אורן 13 במרץ 2018

בראייה היסטורית – העשור שבין 2009 ל 2019 ייזכר שעשור של שקט ביטחוני וצמיחה כלכלית שלא היה לפניו בתולדות המדינה

אמיתי 13 במרץ 2018

הצמיחה בשנות המדינה הראשונות עד לשנות השבעים הייתה גבוהה יותר. אצל אולמרט הכלכלה צמחה מהר יותר בחלק מהשנים. אינני מאלה שחושבים שראש הממשלה משפיע בצורה מכרעת על הכלכלה

שי אורן 13 במרץ 2018

שילוב של צמיחה ושקט ביטחוני יחסי. ואם נקודת הייחוס שלך היא שנות הצנע, המעברות ותלושי המזון אז מצבנו מצוין.
אם הייתה פה אינפלציה, מיתון ואבטלה גם היית אומר שראש הממשלה לא משפיע על הכלכלה?

דוד 13 במרץ 2018

זה לא זהות ראש הממשלה, אבל זה בהחלט כן המדיניות כלכלית של הממשלה והעומד בראשה.

דוד 13 במרץ 2018

ומה שכתבת על הצמיחה ב-30 השנים הראשונות למדינה ממש לא נכון. וזה אנדרסטייטמנט ענק.
המדינה החזיקה את השוק בגרון וחנקה כל יוזמה. אם היתה צמיחה זה רק בגלל העלייה לארץ ולמרות הממשלה, לא בגללה.

אמיתי 13 במרץ 2018

שי. דוד. אמרתם צמיחה. שלא הייתה לפניו.. עובדתית הייתה.
אני חושב שמצב הכלכלה מושפע יותר מהכל מדברים מחזוריים וגלובלים יותר ממדיניות כזו או אחרת. באופן כללי וגם בישראל. מה גם שבישראל אין ממש הבדל בין ימין ושמאל מבחינה כלכלית. ביבי לא ממש הביא בשורות כלכליות. אפשר להגיד לזכותו שלא ניסה להרוס. משבר הנדלן לדוגמא איננו באשמתו אבל קורה במשמרת שלו

צור שפי 13 במרץ 2018

צמיחה זה בולשיט אם היא מתרכזת בידים של כמה אלוביצ׳ים ולא מחולקת בצורה הוגנת. הסיסמאות השחוקות האלה כבר לא מרמות אף אחד חוץ מאלה שרוצים להיות מרומים.

שי אורן 13 במרץ 2018

ברור שצמיחה היא בולשיט. דבר איתי כשיהיה פה מיתון אינפלציה ואבטלה

אביאל 13 במרץ 2018

צור – תסתכל על הנתונים האחרונים, מאז 2008 העשירונים הנמוכים צמחו יותר מהגבוהים, רואים את זה גם במדד הג׳יני שהצטמצם, יש עוד המון עבודה כמובן.

אמיתי – להשוות את 30 השנים הראשונות של המדינה זו לא חכמה, זה גם לא יתפוס בשום השוואה, תשווה מהרגע שישראל הפכה לכלכלה מפותחת, נניח אמצע שנות ה90, עד אז המשק לא היה מפותח.

אגב, בקשר להשפעה של פוליטיקה על הכלכלה, זו בדיוק הנקודה, תחת נתניהו, החל משר האוצר ועד לראש הממשלה יש משיכת יד של הממשלה מהכלכלה, היא זו שמאפשרת לשגשוג שאותו אנו חווים כעת, להזכירך הצמיחה השנייה הכי גבוה בoecd מאז שנת 2009, תוסיף עוד ענייני מדיניות כמו שאיפה לתעסוקה מלאה וצמצום החוב הלאומי, הכי נמוך שהיה בעוד שביתר המדינות שעומדות מולנו הוא רק עולה, תמיכה ומענקים נרחבים להשקעות זרות ועוד. אלה בהחלט החלטות פוליטיות, לצורך העניין התוכניות שיחימוביץ׳ הציגה בזמנו, הרצוג הציג וגם ממש עכשיו גבאי (אם כי הוא לא פירט יותר מדי, הוא בעיקר אמר שהוא יתן ויתן וגם יוריד מיסים) היו גורמות להוצאה גדולה הרבה יותר ולחריגה גבוה, שהיתה פוגעת ככל הנראה בכל הדברים שציינתי.

צור שפי 14 במרץ 2018

שי אל תהיה דמגוג, יש צמיחה שמגיעה לאזרחים ויש צמיחה שלא מגיעה. בישראל היא לא.
ובהמשך לאביאל, גם אם יש קיטון מסויים בפערים אנחנו עדיין בצמרת המפוקפקת ובפעם הראשונה שלדור בני ה-30 יותר קשה מאשר להורים שלו.
וזה עוד לפני שדיברנו על מספר האחיות והרופאים המזעזע פר תושב, על תשתית הכבישים הקורסת, היעדר התחבורה הציבורית הנורמלית ועוד כל מיני דברים טובים מהסוג הזה.

שי אורן 14 במרץ 2018

אל תהיה דמגוג? הצמיחה מגיעה לכל אחד ואחד. מספר שיר של מכוניות חדשות עולות על הכבישים, הקניונים מתפקעים מאנשים, הדואר קורס מחבילות באינטרנט.
לילדי יש רמת חיים שאני רק יכולתי לחלום עליה ואישתי לא יכלה אפילו לדמיין, וזאת מבלי הפירוט של הנתונים שאביאל הביא.
השקעות בתשתית קורסות? 80% מהמים מותפלים, אתה מגיע מתל אביב לבאר שבע ולקריית שמונה תוך פחות משעתיים, תוחלת החיים מהגבוהות במערב, אז אל תדבר על דמגוגיה

צור שפי 14 במרץ 2018

אתה חי כנראה ביקום מקביל, אתה מגיע לקרית שמונה בשעתיים אם אתה יוצא בשתיים בלילה, אם תצא בשעה נורמלית אתה עלול להיסחב פרק זמן כפול. לא כתבתי ״תשתיות״ באופן כללי, התייחסתי לתחבורה, התייחסתי לבריאות, התייחסתי לעובדה המוכחת שלדור בני השלושים קשה יותר מאשר להוריו. אתה כנראה צעיר ובריא, מאחל לך בריאות טובה אבל אם היית מגיע שלוש ארבע פעמים בשנה לחדר מיון היית רואה מה זה הזנחה. העיקר המאקרו, ״צמיחה״ שלא מחלחלת, ״תוחלת חיים״ שבינה ובין איכות חיים אין ולא כלום.

ישי 14 במרץ 2018

געגועי לבתי החולים הנפלאים של פעם

שי אורן 14 במרץ 2018

צור – בשבוע שעבר יצאתי מנתניה ב10 בבוקר ולפני 12 עצרתי בקניון נחמיה.
איכות החיים בכל תחום היום גבוהה פי כמה מאשר ב 1988

אמיתי 14 במרץ 2018

שי. רמת החיים עלתה. איכות החיים זה משהו אחר. ומזכיר שוב- כתבת צמיחה

BRT 14 במרץ 2018

ממש מדינת עולם שלישי,
יש את זה ביותר מטלטל,
שנרגיש כמה רע פה
רק כי שונאים את ביבי.
מעולם מצבנו לא היה טוב יותר,
לפי כל מדד אפשרי,
אבל זה לא מספק,כי שונאי ביבי
רואים טוב יותר מכל מדד אובייקטיבי כלשהו

צור שפי 14 במרץ 2018

אתה טועה בי.אר.טי. אנחנו בתחתית המדדים של המדינות המפותחות בלא מעט תחומים. ביבי עשה לא מעט דברים חיוביים לכלכלה אבל גם הזיק לא מעט.

אנונימוס 14 במרץ 2018

בדיוק השבוע פורסמו נתונים של הלמ"ס שמראים שהגידול בתמ"ג והצריכה משנת 2000 הם הנמוכים מאז קום המדינה

BRT 14 במרץ 2018

רק כשגדלים מתל"ג של 39 אלף דולר ל40
מבחינת אחוזים זה קטן מ4 ל5
מעניין מה עדיף?

שי אורן 14 במרץ 2018

עדיף צנע וממשלה שמחלקת תלושי מזון

צור שפי 14 במרץ 2018

עדיף מתווה גז שמשאיר את הכסף אצל תשובה ועוד כמה מקורבים כמו אצלנו מאשר מתווה בו הממשלה דואגת לרווחת האזרחים בדורות הבאים כמו בנורבגיה.

אביאל 14 במרץ 2018

צור – לא מתאים, 60 אחוז מכל סנט מגיע למדינה ואכן יש תכנון לקרן אושר נוסח נוורווגיה, אגב, אם נוריד את החלק מהתל״ג שלנו לבטחון לרמה של נוורווגיה מצבנו יהיה מצוין מכל הבחינות אבל אנחנו במזרח התיכון מה לעשות.

נקודה נוספת, מה היתה האלטרנטיבה ? אתה בטוח שאתה רוצה עוד חברה ממשלתית שבה ועד העובדים יושב על השאלטר ? והפעם השאלטר גם של ירדן ומצרים ? שנשמע סיפורים על איך סגן יושב ראש ועד העובדים לוקח את האחיינית שלו הבליקופטר של האסדה לטיול בשמי ישראל ?

ישי 14 במרץ 2018

רגע, רגע למה רק 60%?
אה, אוי, בעצם השאלה היא איך זה הגיע ל-60% כשזה היה פעם 20%? יכול להיות שדווקא ממשלת ביבי עשתה את זה? ואולי אפילו מי שאחראי לזה אישית הוא הפוליטיקאי שהכי כפוף לביבי?
אמנם הגילויים הגדולים היו ב-2009, אבל הם התחילו כבר ב-1999, ואף אחד לא טרח לעשות כלום בנידון, לא ברק לא שרון ולא אולמרט. אז באה ממשלת ביבי והגדילה את החלק של הציבור בגז, ובאים אלה שלא עשו כלום ומתלוננים.

BRT 14 במרץ 2018

ישי
כרגיל עובדות זה בעיה,
לא מסתדר עם האג'נדה

אמיתי 14 במרץ 2018

נכון. יאיר נתניהו מצא את הגז באחת הנסיעות לפוסיקט

אביאל 14 במרץ 2018

ישי – למזלה של המדינה יצחק תשובה עמד לפשוט את הרגל והיה זקוק מהר לכסף שיגיע מפיתוח המאגרים, יש לו הסכמים חתומים ע״י המדינה בהם הוא אמור לשלם פחות משליש טרום ועדת ששינסקי, אם היו לו כיסים עמוקים וסבלנות הוא היה יכול לגרור את ישראל לבתי הדין הבינלאומיים והיינו חוטפים גם מיליארדים במשפט וגם המאגרים לא היו מפותחים.

אמיתי – אתה בהחלט מדגים היטב את השיח של השמאל בארץ (וההתשקפות שלו מצוינת דרך אבי גבאי, סתיו שפיר, רוזנטל ובחריהם), בוא נגיד משהו מרתיח ״תשובה גונב״, מקבלים תשובה מסודרת ואז עוברים לדמגוגיה נוסח יאיר נתניהו, פעם אחר פעם מתרסקים בגלל זה אבל לא לומדים מטעויות.

צור שפי 14 במרץ 2018

אביאל, לא מכיר את החישוב שלך, אשמח להפניה. בנורבגיה המיסוי הממשלתי הוא כמעט 80 אחוז ולהטיל את האחריות למתווה על תקציב הבטחון זה קישור בין דברים שאינם קשורים. הדמגוגים פה (לא אתה) מנסים ליצור את מצג השווא שזה או ביבי או ונצואלה וזה בולשיט. ולא כל חברה ממשלתית גרועה מטייקון, ממש לא.

אביאל 14 במרץ 2018

צור – היתה כתבה לא מזמן אצל אלי ציפורי בגלובס, שהתחילו העבודות על לוויתן שהוא בו תקף את גבאי ויחימוביץ׳ שטענו שהמאגר לא יפותח, בכל מקרה הכותרת היא ״עולה, אבל פחות: המס על הגז יגדל ל-50-62%״ בYnet, זה חוסם אותי מלשים את הלינק הישיר.

בנוורגיה Statoil היא גם ככה בשליטה ממשלתית, חשוב לזכור שהחברות מצאו את הגז המס היה נמוך בשליש, בערך 20 אחוז וזה אחרי שחברות חיפשו מאגרי אנרגיה במשך עשרות שנים והפסידו מאות מיליונים.

תראה, ניצן הורוביץ׳, אפרים דוידי או יחימוביץ׳ היללו את צ׳אבז כאדם שיביא לאוטופיה סוציאליסטית למען עמו, לכן מוטב שהם ישתקו כעת בכל הנוגע לכלכלה של מדינת ישראל, עם חוסר התמצאות, ניבוי ובעיקר טיפשות כזאת אין להם כבר זכות לדבר על הנושא ועוד להביא טענות משולולת יסוד, למזלנו אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, עם מוסדות חזקים ככה שונצואלה לא יהיה כאן בכל מקרה.

שוב, זה קל להגיד טייקון ולקבל את הכותרת השלילית, לא כל אנשי העסקים הם אנשים רעים כמו שאוהבים להציג אותם, שאני רואה את האנשים עם היד על השאטלר, כאמור חברת חשמל או רשות שדות התעופה, לא בא לי עוד גוף כזה עם כוח גיאופוליטי.

צור שפי 14 במרץ 2018

אביאל, הקפיליסטים ממהרים הרבה יותר לפסול עבודה מאורגנת ומתוגמלת ובעלות מדינה מאשר סוציאל דמוקרטים כמוני ממהרים לפסול טייקונים. הבעייה עם חלק מהאחרונים היא שהם לא יזמים, לא מייצרים ערך ולא לוקחי סיכון אלא מתמנפים הלוך והתמנף בכסף ציבורי אותו הם מקבלים רק בגלל קשריהם האישיים עם השלטון.
ורק לסיפוק סקרנותי – אשמח להפניה לאמירה של יחימוביץ בזכות צ׳אבס.

BRT 15 במרץ 2018

תרשום יחימוביץ צאבס בגוגל
תקבל הפניה לדף שלה בפייסבוק

BRT 14 במרץ 2018

http://www.cbs.gov.il/ts/ID87a8b1d5ae1000

לעניין אחוזים מ2000 -2009
היה גידול מכ130 אלף ש"ח לכ190 כ45 %
משנת 2009-2017
מכ190 עד 320
גידול של מעל 60 אחוז
אז מה עדיף?

צור שפי 13 במרץ 2018

כמה הערות מאוחרות:
1. לא ראיתי את הסרט, מקווה שאוכל לראותו בקרוב.
2. אני אשכנזי.
3. אפריורי אינני מקבל את ההגד שלך על ״איך יכלו לעשות להם את זה במיוחד כשהם עצמם סבלו כמה שנים קודם״. זו זילות שואה חד וחלק.
4. לא יודע בדיוק מה זה מורשת רבין. לדעתי היא נובעת בעיקר מהעובדה שנרצח.
5. בגין היה מסית לא קטן שהיום עושים לו גלוריפיקציה נוסטלגית.
6. אני מתעב את החזירות הנהנתנית של הנתניהוז וכנראה שיש בה גם מימד פלילי. ניתן למערכות הרלבנטיות להחליט.

איציק אלפסי 14 במרץ 2018

לגבי הערה 3:
כתבתי: ל "אנשים שחוו בדיוק את אותו יחס בעצמם, את אותה דה-הומניזציה, רק כמה שנים קודם לכן."
ההגדרה של דה-הומניזציה לפי מילון אוקספורד:
"To remove from a person the special human qualities of independet thought, feeling for other people, etc"
תראה את הסרט. זה בדיוק מה שהיה.

צור שפי 14 במרץ 2018

איציק, אראה את הסרט, גם לפני שראיתי אותו אני מקבל שנעשו מעשים נוראים, אבל אין צורך ללכת למילון – אנשים לא נשלחו כאן למשרפות. זה לא ״אותו יחס״.

איציק אלפסי 14 במרץ 2018

לא השוויתי חלילה למה שקרא בשואה. השוויתי לאופן שבו התייחסו ליהודי אירופה בשנות ה-30' בזמן שקדם למלחמת העולם השנייה.

תומרג 14 במרץ 2018

גם זה ניסוח לא מדויק ומעט מקומם.
בגרמניה של שנות השלושים היחס ליהודים התבסס על איבה, היהודים לא רק היו נחותים אלא אויבים של ממש שסיכנו את הגזע הארי. קליטת העליה בישראל נעשתה אולי מבסיס של התנשאות, לבטח היה שם זלזול, יהירות וערלות לב אבל אף אחד בממסד לא התיחס אל העולים מהמזרח כאל אויבים. אני מעז לומר שגם לא כאל גזע נפרד שאינו חלק מהאתוס המשותף.

שלא לדבר על זה שרוב הקולטים בארץ הגיעו אליה לפני מלחמת העולם אבל אלו באמת דקדוקי עניות.

קצת חבל לי על הפוסטים הפוליטיים שכבר לא באמת יכולים להחזיק את עצמם בלי אנלוגיות מוגזמות שיעניקו להם תוקף מופרז.

אביאל 14 במרץ 2018

נכון לא ראית את הסרט ? אם היית רואה היית רואה פרוטוקלים רשמיים שמעידים על סכנה מצד עולי צפון אפריקה, עטופה בתורת גזע סדורה, כולל הפעלה של סוכני חרש נגדם.

תומרג 14 במרץ 2018

לא ראיתי

מה שכתבת עונה אך בדוחק למה שטענתי. היהודים באירופה (גרמניה) היו אלמנט שלילי שיש לנטרל אותו או להיפטר ממנו. המזרחיים בישראל היו אלמנט חיובי שהושקעו מאמצים רבים כדי לצרף אותו לאתוס הלאומי. תוך כדי התהליך נעשו מעשים רעים, מחפירים, מזעזעים. אף אחד לא טען בשום מקום שיש להיפטר מהמזרחיים או לפלוט אותם מהמדינה.
אנלוגיות חלקיות נוטות להיות בעייתיות.

אביאל 14 במרץ 2018

קצת מוזר לי לנהל דיון שקשור בסדרה ומתבסס עליה וצפיה שלך בה היה מונע את הדיון. הם נתפסו כסוג של רע הכרחי, חייבים לעלות (אתוס ציוני והכל) אבל הם סכנה למדינה מצד אחד ומצד שני הם גזע נחות ביותר ובדיוק בגלל זה הם סכנה.

כמובן שאין הקבלה לגרמניה הנאצית ואלפסי הבהיר את זה מצוין כמה פעמים שהוא לא משווה, אבל אי אפשר גם לשים תמיד את הנאצים ממול ולהגיד זה היה נורא כמו זה אז זה בסדר, אלה טיעונים מעגליים.

צור שפי 14 במרץ 2018

לא מעגלי, זה נורא פשוט, בלי אנלוגיות, כל זמן שאתה לא מסוגל לעמוד מאחוריהן. מה רע ב״נעשו מעשים איומים, גזענים ונוראים״? למה צריך להוסיף ״כמו שהם עצמם חוו בעבר״? התוספת מיותרת, לא נכונה עובדתית ודופקת את הטיעון הנכון והאמיתי.

אביאל 14 במרץ 2018

צור – מסכים, אבל עדיין, בוא נגיד שאנשים שחוו גזענות, מכל סוג, אמורים להיות רגישים קצת יותר, לא ? ועוד שמדובר בבני עמם.

צור שפי 15 במרץ 2018

אני מניח שמרבית דור המייסדים חווה על בשרו אנטישמיות כלשהי לפני עלייתו לארץ ישראל אבל כמעט כולם הגיעו לכאן לפני מלחמת העולם השניה ולא חוו על בשרם את הזוועות. זה לא טיעון ״להקלה בעונש״, ברור שהם היו צריכים להיות יותר רגישים אבל כנראה שאין מהפכות מושלמות.

bhr 13 במרץ 2018

מסכים עם כל מילה

DS 14 במרץ 2018

תעשה בדיקה בעוד חמישים שנה כשתעבור בנמל התעופה בנימין נתניהו.

אסף the kop 14 במרץ 2018

ליכוד 30+ מנדטים בבחירות הקרובות.
זה מה שחשוב.

איציק אלפסי 14 במרץ 2018

ממש לא. זה לא כדורגל.
מה שחשוב זה עם ישראל.

אביאל 14 במרץ 2018

נו ומה יותר מעם ישראל מאשר הליכוד ? יאיר לפיד ? זה שאבא שלו סידר לו שירות צבאי במחנה ובלי תעודת בגרות ? שמרצה יום ולילה על דברים שהוא בעצמונלא מקיים ?

קירקגור 14 במרץ 2018

אביאל, אני האחרון שיצביע ליאיר לפיד, אבל מה זה קשור? באיזה טיעון אתה יכול לשלול ממישהו מתומכי יש עתיד את ה״ישראליות״ שלהם?

לא רק שהליכוד הוא לא עם ישראל, הוא גם כנראה לא הליכוד. אבל אם אתה כליכודניק טוב לך לשמוע את דברי הטעם של אמסלם ומיקי זוהר, לראות מה קורה עם ביטן, לזכור מה עשו לבוגי/כחלון/סער/לבנת/מרידורד/בגין (אף אחד מהם לא כוס התה שלי, אגב) – אז הרווחת, ואתה יכול להתענג על העובדה שכל הסביבה הקרובה ביותר של ראש הממשלה שלך בחמש שנים הקרובות היא תחת חקירה או כבר עדי מדינה.

צודק אלפסי, שזה לא כדורגל, ואם היה זה כדורגל אז הליכוד משול למשהו בין ההתנהלות של מנצ׳סטר יונייטד ללידס.

אביאל 14 במרץ 2018

זאת היתה עקיצה לאלפסי, לפיד בתור שר אוצר רצה להעניק תוכנית בדיוק לקהל שלו כדי שיקנו דירה בלי מע״מ, לא שזה פסול אגב, הוא משווק את עצמו כישראליות או כעם ישראל והוא לא כזה, בשום צורה.

זה שאתה חושב שהליכוד זה ביטן או זוהר זו בעיקר בעיה שלך, הם המיעוט מבחינת חברי הכנסת.

אגב, לא עשו כלום לכחלון, לבנת או לגדעון סער בליכוד, כולם היו היום שרים בכירים מטעם הליכוד אם הם רצו.

הסביבה של נתניהו בתשע שנות הכהונה שלו היא עם מאות אנשים, זה שיש כמה, כאלה שבינתיים (ממה שאנחנו יודעים) בעיקר מחלצים את עצמם על חשבונו, בלי שום אקדח מעשן (כפי שראינו בהמלצות המשטרה).

קירקגור 14 במרץ 2018

אם אתה לא חושב שיו״ר הקואליציה לשעבר ויי״ר הקואליציה הנוכחי הם לא חלק מהותי מהפנים של הליכוד, זו בעיה שלך. הבעיה שלי היא אחרת.

כחלון/סער/לבנת וגם כץ, ארדן ושטייניץ שהתיישרו הם דוגמא מאלפת למה שקורה בליכוד בקדנציה הנוכחית של ביבי: כל פעם שר שפועל למען האינטרס הציבורי ומתחיל לבלוט נחסמת לו הדרך שחלילה לא יתנגש באינטרסים אחרים או שיאפיל על ראש ממשלה שלו. ומה לגבי מקרה בוגי? מה היה הצידוק שם?

הסביבה הקרובה של נתניהו היא לא מאות ידידי, אלא עשרות, וזהו. מתוכם יש לך יותר מעשרה שהם בחקירה/עדי מדינה/בדיקה של יועץ משפטי/הואשמו במרמה ואחד נתן אשל שבשמיים ובארץ.

זכותך לחכות לאקדח המעשן. אני לא רואה כלום מרוב עשן. נדבר שוב שמכבי האש יגיעו :)

הסביבה שלו היא לא מאות, אלא כמה עשרות.

קירקגור 14 במרץ 2018

השורה האחרונה הייתה לאפקט הדרמטי. וגם טעות.

אביאל 14 במרץ 2018

קירקגור – אני חושב שיו״ר הקואלציה אף פעם לא היה תפקיד שמהווה את הפנים של מישהו, הוא קיבל הרבה זרקורים רק בגלל שביטן אהב להתראיין, עכשיו עם אמסלם אין בכלל רעש מהכיוון.

אני חושב שזו הפוליטיקה, אתה רוצה להיזכר בבן גוריון-שרת-לוי אשכול ? ברבין-פרס ? נתניהו הוא נכס עצום לליכוד, דיי ברור שמי שיוצא נגדו אוכל אותה, כחלון וסהר בהחלט יכלו להישאר בליכוד, כמו שאמרתי ולקבל את התיקים הבכירים ביותר, אבל אין להם את הסבלנות לרשת את נתניהו, שכחת כבר שנתניהו אמר לכל השרים להיות כחלונים ?

בקשר ליעלון, ללא ספק אחד המקרים הטיפשיים ביותר של פוליטיקאי, היה מועמד בכיר לרשת את נתניהו, רק שהוא החליט להתיישר לצד סגן רמטכ״ל פתטי שחושב שישראל הופכת לגרמניה הנאצית ובכל מדינה נורמלית היה עף מתפקידו אחרי שעה, אז נתניהו, אשף הפוליטיקה מצא דרך מצוינת להרחיב את הקואלציה שלו מבלי לריב עם מצביעי הליכוד (בתכלס קואלציה של 61 חברים לא היתה מחזיקה מעמד), הכנסת ליברמן וההעברה מהתקפיד ליעלון, שאם היה לו שכל פוליטי (בימים האחרונים הוא הבהיר שאין לו כזה, שהוא מפרסם שאין לו חבר עשירים, בעוד שהוא קיבל תרומות מבכירים ועשירי המשק) היה נכנס למשרד החוץ ומגיע במקום הראשון ביום שאחרי נתניהו, עם רזומה של שר בטחון, חוץ, רמטכ״ל וכו׳, אבל נו, לא חסרים מקרים של טיפשות פוליטית.

מאות, לידיעתך, של יועצים מכל הסוגים, החל מתקשורת, לבטחון, אסטרטגיה, ניהול משברים, מזכירים צבאיים, אנשי סוד, המועצה הכלכלית, מועצת התכנון במשרד ראש הממשלה, ראשי הסגל ועוד לחברי המועצה לבטחון הלאומי, יש במשרד ראש הממשלה המון אגפים שכפופים לנתניהו.

בהחלט נחכה, אין לנו לאן לברוח, אני מחכה לנבואות הזעם נוסח הצונמי המדיני הבא עלינו לטובה.

קירקגור 14 במרץ 2018

במקרה שרת-בן גוריון אני בקיא ברמה מאוד מאוד גבוהה והשקעתי לא מעט זמן במחקר סביב זה. איבה עצומה הייתה שם בסוף – בודאי. המרחק בין מה שקרה שם לבין מה שקורה היום הוא עצום בכל מישור שתבחר לבחון את זה.

תהיו כחלונים? ומה כחלון יגיד על זה? ביבי גם אמר שהוא בעד פתרון שתי מדינות ושהערבים נוהרים לקלפי עם אוטובוסים.

אתה מדבר על מאות תפקידנים תחתיו (שיייקח פחות משרדי שר קדנציה הבאה אולי לא יהיה לו כזה עומס) אני מדבר איתך על מעגל היועצים הקרובים שמקרב אנשי שלומו והוא מינה אותם.

ואתה יודע מה, נגיד, מאות אנשים. אז זה מנקה אותו בעיניך? ופעם אחת אל תפנה להתנהלות של ראש ממשלה כזה או אחר – תתייחס למקרה לגופו.

אביאל 14 במרץ 2018

קירקגור – נצא מנקודה יותר מרכזית, מה אתה בדיוק יודע על הדברים שאמרו חפץ, פילבר או ארו ? הם משמשים בעיקר כאיזה משענת של ראיות נסיבתיות, ממה שנחשף בהמלצות המשטרה יש שם הרבה גיחוך כמו עדות של יאיר לפיד לדוגמא או מהדלפות המשטרה על זה ששרה צעקה על פילבר כי הוא החזיר שעון שנתניהו קיבל מברלסקוני לקופת המדינה (באמת סוף העולם), או החדשה התורנית מבית חפץ נתניהו רצה להקים ערוץ ימני בישראל שאלוהים באמת ישמור אותנו.

אם תבחן גם את מה נתניהו קיבל כביכול תמורת העזרה למיל׳צין זו בדיחה אחת גדולה, עזרה בויזה לארה״ב לאדם שתרם מאוד לבטחון ישראל (וברוב טיפשותו גם סיפר את זה לאילנה דיין והסתבך), האשמה מפורכת על השארת ערוץ 10 בשביל מילצ׳ין, רק כדי שזה ימשיך להפסיד שם עוד הרבה כסף או עזרה בחוק מילצ׳ין, חוק שנקרא ככה בלי שום סיבה כדי להדביק לראש הממשלה עוד שקר, חוק שחוקק בתקופת אולמרט, שהעדות של לפיד יצאה שקרית פעמיים, גם בזה שהוא אמר שהוא ביטל את זה מייד אך בפועל הוא ביקש חוות דעת ושרותם וולף, היועצת של לפיד ניסתה לשכנע את אגף התקציבים, במקרה חבר שלי אמר לה שאין סיכוי להגדיל ובשקר השני שהוא אמר שהיה לו הסכם ניגוד עניינים עם מילצ׳ין, שהוכחש רשמית הן ע״י משרד המשפטים והן ע״י משרד האוצר.

בקשר למוזס, זו פרקטיקה ידועה של מערכות יחסים בין עיתונאים לפוליטיקאים, ראה חוק ישראל היום על כל מוטביו שלא נחקרים, כולל ציפי לבני שהביאה מסמך במימון במוזס ולעדת הכנסת שעסקה בחוק ישראל היום, אכיפה סלקטיבית שהיא פגיעה מהותית בצדק.

ומעל לכל, שהחוקר הראשי של ראש הממשלה טען במח״ש שראש הממשלה תפר לו תיק כדי שהוא ירד מהתיקים של שרה והמפכ״ל שיושב בתוכנית טלווזיה ומספר על חוקרים שנשלחו בלי שום הוכחה ושהוא נשאל על כך הוא לא מפסיק להתחמק.

נו, מספיק כדי לראות כמה אין כלום ?

Gil - Zimbabwe 14 במרץ 2018

יש לך הוכחה שאבא שלו סידר לו? אם כן הבא מקור, אם לא תמחק. אמור לגבי 80% אחוז ממה שאתה כותב. אם אתה מציין עובדה תוכיח. אם זו דעה זה משהו אחר.
סוף המשפט שלך הוא דעה שאני מסכים איתך.

Gil - Zimbabwe 14 במרץ 2018

התגובה לאביאל

אביאל 14 במרץ 2018

גיל – אני אמחק ברגע שכל אחד ישים לה מראי מקום לדברים שלהם, כולל שלך.

בוא פשוט נחשוב, ללפיד יש כבר שלושה סיפורים שונים לזה שהוא לוחם (מתאגרף מקצועי הוא כמובן יכל להיות בשלב מאוחר יותר), אבא שלו מבכירי הפובלציסטים בישראל, לא צריך להיות גאון גדול כדי לעשות 1+1, אלה בדיוק היו המגויסים בזמנו, כמות קרובי המשפחה בתוך התקשורת דומים מאוד למה שקורה בנמלים.

ברקוביץ 14 במרץ 2018

ומי סידר ליאיר נתניהו שרות בדובר צה"ל?
ושלא תבין לא נכון, יאיר לפיד הוא אפס מאופס ובושה שהוא האלטרנטיבה לביבי, אבל טראמפ הוא לא פחות בדיחה ממנו וממה שאני זוכר מהדיונים (תקן אותי אם אני טועה) אם טראמפ אין לך בעיה

ישי 15 במרץ 2018

יאיר נתניהו מועמד לראשות הממשלה? לא ידעתי.
רק אל תתחיל עם השטויות על זה שבעצם הוא זה שמקבל את כל ההחלטות.
טראמפ משוגע לגמרי, אבל קשה להבין אם הוא באמת אידיוט כמו יאיר לפיד או שיש לו שם איזה ניצוץ של גאונות שעטוף בטירוף.

ברקוביץ 15 במרץ 2018

ברור שיאיר לא ראש ממשלה, אבל אביאל יצא נגד השיטה והקומבינה שמסדרים שרות במקום קל ונחשב לפרוטקציונרים בריאים – ותראה איזה פלא, זה בדיוק אבל בדיוק מה שביבי עושה
ולגבי טראמפ, לא קשה להבין כלום. הוא באמת אידיוט

אסף the kop 14 במרץ 2018

הנה עוד סיבה למה רק ליכוד.

Gil - Zimbabwe 14 במרץ 2018

זה קופ לא קוף.

קירקגור 14 במרץ 2018

זה נראה כמו משהו שנכתב כהזמנה להטרלה (או שטרול הזמין אותה), אבל ככה או ככה אלו דברים דוחים.

קירקגור 14 במרץ 2018

הכוונה לקיבוצניק למען הסר ספק

Trailblazer 14 במרץ 2018

במידה וזאת לא הטרלה,התגובה המגעילה הזאת היא דוגמא לבעיות שגורר היחס האובר רציני שלנו בארץ לפוליטיקה והעיסוק האובססיבי שלנו בה,כמה שנאה לאדם שאתה לא מכיר רק בגלל שטות כמו דעה פוליטית! דעותיי רחוקות מאוד מהדעות של אסף,אבל להתבטא ככה בגלל דעה פוליטית?מילא בגלל הקבוצה האהודה עליו…

איציק 14 במרץ 2018

איך כתבת, אין שכל אין דאגות.
אתה ממש לא אזרח מודאג.

אלי 14 במרץ 2018

איציק, אני אוהב את הכותרת "האח הצעיר בנימין" שנדמה לי מרמזת קצת על "הכבשה השחורה בנימין" או שאני טועה ?

איציק אלפסי 14 במרץ 2018

האמת שחשבתי על זה בהקשר של בניו של יעקב

סודני 14 במרץ 2018

עלית עלי

Comments closed