הדירוג שלפניכם מתבסס על הישגי הספורטאי בזירה המקומית והבינלאומית, אולם לא רק – משקל גבוה ניתן לאישיותו של הספורטאי, למידה השפעתו בתחומים שחורגים מגבולה של הקריירה הספורטיבית ולהיותו מייצג אותנטי של ה"ישראליות" כפי שרובנו תופסים אותה.

בתחילה התכוונתי לכלול 12 ספורטאים בדירוג, כמספר מדליקי המשואות. אולם לבסוף נותרתי עם רשימה של 13 שלא הצלחתי לוותר על אף אחד מהם, ולכן נשארתי עם המספר הזה, שגם הוא מספר טיפולוגי יפה ביהדות.

לא מיותר לומר שמדובר בדירוג סובייקטיבי לחלוטין שבאופן טבעי מושפע מהעדפותיי האישיות ואתם יותר מאשר מוזמנים להתווכח עליו.

*

13. עדי גורדון

האיש שקרא תיגר על "הקבוצה של המדינה" והציג אלטרנטיבה רעיונית לאתוס "המכיבזם" שמקדש ניצחון בכל מחיר. דווקא מי שהיה אחד הווינרים הגדולים בתולדות הספורט הישראלי בחר להעביר את המסר שהתוצאה הסופית איננה חזות הכל והדרך חשובה לא פחות. דור שלם של ילדים בירושלים גדל על משנתו ש"יש בנו אהבה והיא תנצח". ספורטאי ואיש ענק שניצל את הבמה שניתנה לו להעביר מסר אנושי שהוא הרבה מעבר לספורט.

12. אורי מלמיליאן

אולי הספורטאי הישראלי היחיד שבמובנים רבים תרם תרומה מכרעת לשינוי מציאות פוליטית/חברתית. שער הניצחון שלו בהארכה נגד מכבי ת"א בגמר הגביע של 1976 בישר, ולו באופן סמלי, את המהפך הפוליטי שנה לאחר מכן, והפך את בית"ר ירושלים מקבוצה כדורגל פריפריאלית לתופעה חברתית משמעותית המייצגת את הפיכתה של "ישראל השנייה" להגמוניה החדשה.

11. אייל ברקוביץ'

לטעמי הכדורגלן הישראלי הטוב בכל הזמנים. בשיאו, היה בין המוסרים הטובים בעולם. הציג כנראה את המשחק הגדול ביותר של שחקן ישראלי כשהוביל את נבחרת ישראל ל-5:0 המיתולוגי על אוסטריה באצטדיון רמת-גן. אלמלא אישיותו הבעייתית, שבאה לידי ביטוי במהלך הקריירה שלו ובאופן בולט יותר לאחר סיומה, היה ראוי אף לדירוג גבוה יותר ברשימה.

10. עודד קטש

אולי הכדורסלן המוכשר ביותר שנולד בישראל ואלמלא הפציעה שקטעה את הקריירה שלו בשיאה באופן טראגי, סביר להניח שה"אולי" הזה היה מושמט. אלא שדווקא הפציעה שלו גילתה לנו אדם מיוחד במינו, שכמו עדי גורדון לפניו, ניצל את הבמה שניתנה לו בכדי ללמד את כולנו שיעור חשוב על החיים.

9. אלי אוחנה

שני לטעמי רק לאייל ברקוביץ' ברשימת הכדורגלנים הישראלים הטובים בכל הזמנים. הפך במו רגליו קבוצה אפורה (מכלן) משום דבר לשם דבר. זכה איתה באליפות ובגביע אירופה למחזיקות ונבחר לשחקן הצעיר הטוב באירופה. יחד עם אורי מלמיליאן, היה שותף בהפיכתה של בית"ר ירושלים לכוח מוביל בכדורגל הישראלי. בשיאה של הקריירה האירופית המוצלחת שלו חזר באופן מפתיע ארצה בכדי לעזור לקבוצת נעוריו שירדה לליגה ארצית. בתוך עונה עלה עם הקבוצה בחזרה לליגה ללאומית וכבר בעונת החזרה לליגה הבכירה הוביל אותה לאליפות מרשימה. אחד מאחרוני המוהיקנים מבחינת הזדהות עם סמל ומועדון.

8. יוסי בניון

הכדורגלן הישראלי שרשם את הקריירה המרשימה ביותר בזירה הבינלאומית. היה שחקן משמעותי בליברפול בשנים בה התמודדה בצמרת הליגה האנגלית וכבש במדיה שער ניצחון אפי מול ריאל מדריד בסנטיאגו ברנבאו. בהמשך זכה לאמונם של מועדונים גדולים נוספים בפרמייר ליג כצ'לסי וארסנל. לא הצליח להוביל את נבחרת ישראל למונדיאל או ליורו, אבל היה שותף לקמפיין הטוב ביותר שלה בעידן האירופאי – מוקדמות מונדיאל 2006. קמפיין אותו סיימה הנבחרת ללא הפסד בבית שכלל את צרפת, אירלנד ושווייץ, ממנו זכור במיוחד צמד השערים הנפלא שכבש בתיקו שתיים מול השוויצרים ברמת-גן.

7. שחר פאר

רשמה את ההישגים הטובים ביותר לטניסאי או טניסאית ישראלית בסבב העולמי – הגיעה פעמיים לרבע גמר טורניר גראנד סלאם ודורגה בשיאה במקום ה-11 בעולם. הקריירה שלה היא דוגמא נדירה בספורט הישראלי למקצועיות ונחישות. את הישגיה רשמה לאו דווקא בזכות כישרון יוצא דופן, אלא בעיקר בזכות התמדה ועבודה קשה, מה שהופך אותם למרשימים אף יותר.

6. עמוס מנסדורף

שמר על מעמדו בצמרת הסבב העולמי במשך למעלה מעשור והצליח בענף שבו מה שדרוש להצלחה הוא במידה רבה זר לתרבות הספורט הישראלית: עבודה קשה, חוסן מנטלי ויציבות. דורג בשיאו במקום ה-18 בעולם והגיע לרבע הגמר באליפות אוסטרליה הפתוחה, ולשמינית הגמר בווימבלדון וביו.אס.אופן.

5. אריק זאבי

הספורטאי הכי "ישראלי" שיש. "אלחם כמו גבר עבור מדינת ישראל" אמר ערב יום הקרבות באולימפיאדת אתונה והתכוון לכל מילה. שותת דם וחבוש גבר על יריב הולנדי עיקש בקרב על מדליית הארד שהייתה שווה בשבילו ובשבילנו זהב. בנוסף זכה ארבע פעמים באליפות אירופה, ובמדליית כסף באליפות העולם. למרות קריירה עמוסת פציעות וחוסר מזל רשם הישגים יוצאי דופן. בעיקר, כאמור, בזכות הנחישות, כוח הרצון והאופי המיוחד שלו.

4. מיקי ברקוביץ'

הספורטאי הטוב ביותר בענף קבוצתי שהיה כאן. הוביל את מכבי ת"א לזכייה בשני גביעי אירופה ואת נבחרת ישראל למקום השני באליפות אירופה בשנת 79'. כיכב בנבחרת אירופה ולפרקים נחשב ע"י רבים לכדורסלן הטוב ביבשת. הווינר הגדול של הכדורסל הישראלי. "הייתי רואה אור ביד אליהו, נכנס וקולע סל ניצחון" אמר פעם. יחד עם שמעון מזרחי בנה את המותג המצליח ביותר בספורט הישראלי.

3. יעל ארד

נכנסה להיסטוריה כשהפכה למדליסטית האולימפית ראשונה בתולדות המדינה. גדולתה בכך שהתעלתה ברגע האמת כשעל כתפיה משקל כבד של ציפיות של מדינה שלמה. שברה מסורת ארוכת שנים של אכזבות, "כמעטים" וקריסות ברגע האמת. הישגה מרשים עוד יותר כשמביאים בחשבון שמדליית הכסף האולימפית בברצלונה 92' לא הייתה הבלחה חד-פעמית, כי אם פסגתה של קריירה מפוארת בה טיפסה בהדרגה לצמרת העולמית עד שהיה כפסע בינה ובין מדליית זהב אולימפית.

2. גל פרדימן

הספורטאי הישראלי המצליח ביותר בכל הזמנים. רשם את ההישג הגדול בתולדות הספורט הישראלי: מדליית זהב אולימפית באתונה 2004, שנוספה למדליית הארד מאטלנטה שמונה שנים מוקדם יותר. הספורטאי הישראלי היחיד בעל מדליית זהב אולימפית והיחיד בעל יותר ממדליה אולימפית אחת. היה לטוב בעולם במקצועו ועשה זאת בדרכו הייחודית בצורה מעוררת השתאות.

1. אסתר רוט-שחמורוב

במדינה שלא היה בה מסלול ריצה תקני, עם אימונים ליליים לאורם של פנסי מכונית, וארבע שנים לאחר ששכלה את מאמנה בטבח במינכן, אסתר הייתה במונטריאול 1976 באופן מעשי לאצנית המשוכות המהירה בעולם (הוקדמה רק ע"י המתחרות המסוממות מהגוש המזרחי). שיאה האישי 12:93 שנ' היה מקנה לה גם היום מקום בצמרת העולמית (רחוק רק 4 מאיות מתוצאה שהייתה שווה גמר באולימפיאדת ריו האחרונה). הוכיחה ש"גם במדבר יכול לצמוח דשא" ובכך ייצגה את האתוס הציוני בצורה הטובה ביותר. מפעלה הוא סמל לערכים האנושיים הנעלים ביותר: נחישות, אומץ, אמונה, הקרבה ותושייה. ומעבר לכל, אישה חמה, אוהבת ופשוטה, שלאחר פרישתה בחרה להיות מורה לחינוך גופני ומהווה מקור השראה לכל אותם נערות ונערים שזוכים להתחנך על ידיה.

גיבור עממי
עם חופשי בארצנו