כאשר מאור מילקסון שיחק בבית”ר ירושלים בתחילת הקריירה היו לי וויכוחים רבים לגביו עם חברים ליציע. אני אישית, לא רק שהתפעלתי מהיכולת הטכנית הפנומנלית שלו, אלא גם סברתי שהוא השחקן הכי אפקטיבי של בית”ר. הם סברו אחת. “סתם דריבליסט”, היו אומרים. “תסתכל על כמות השערים והבישולים שלו, זה לא מספרים של שחקן משמעותי”.

הוויכוחים האלה נמשכים עד עצם היום הזה, אבל מבחינתי, גם העונה מאור מליקסון הוא שחקן העונה. למעשה, מאור מליקסון הוא שחקן העונה של כל עונה שהוא משחק בה. או כפי שהגדיר את זה נפלא אורן יוסיפוביץ’ בוואלה אתמול: “שחקן העונות”.

ואת הטענה שלי אני כן רוצה לגבות הפעם במספרים.

עד כה העונה כבש מליקסון שלושה שערים ובישל שבעה. אפשר להתווכח האם הכמות הזו מספיקה או לא לקשר התקפי, אבל אני מסכים שאלו לכאורה לא מספרים של שחקן עונה. חנן ממן, המועמד של רבים לתואר, כבש 12 שערים (כולל אלו בהפועל חיפה בחצי הראשון של העונה) ובישל שבעה.

אבל הנה הנתון שלדעתי מסביר מדוע מאור מליקסון הוא השחקן הכי חשוב והכי יעיל של הפועל באר שבע: מסירות מפתח. מסירת מפתח נספרת כששחקן מייצר מסירה שבזכותה היה לקבוצה מצב הבקעה טוב.

מאור מליקסון הוא השחקן עם מספר מסירות המפתח הגבוה ביותר בהפועל באר שבע: 4.86 בממוצע למשחק. הבאים אחריו הם חנן ממן עם 3.6 וטוני וואקמה עם 3.22. בליגה כולה מאור מליקסון מדורג שני בקטגוריה הזו אחרי, וודאי לא תופתעו לשמוע, ערן לוי, שמוביל עם ממוצע פנטסטי של 5.53 מסירות מפתח למשחק.

כעת, אם רוצים להכתיר את ערן לוי כשחקן העונה אינני מתווכח. אבל אם בוחרים מהקבוצה שזכתה באליפות אז מאור מליקסון, גם העונה, היה הגורם המשמעותי ביותר בכך.

מאור מליקסון בעיניי הוא האנדרס אנייסטה של הפועל באר שבע. גם במקרה של אנייסטה, כמות השערים והבישולים שלו לאורך הקריירה לא העידה על תרומתו האמתית ומשקלו הסגולי בקבוצה. אבל שחקנים נעשו טובים יותר רק משום ששיחקו לידו.

אותו המקרה עם מאור מליקסון בבאר שבע. זה לא סתם שברק בכר דיבר בשבוע שעבר על כך שמאור מליקסון הוא השחקן המשמעותי ביותר בקבוצה. זה לא היה בשביל לפרגן לשחקן צעיר שצריך להרים לו את הביטחון או כוכב דועך שצריך עיסוי לאגו. מאור מליקסון, ועל זה גם מבקריו המקצועיים לא חולקים, הוא איש צנוע ומקסים שלא מחפש לקחת את התהילה לאף אחד.

היו מעט שחקנים בחיים שלי שקניתי כרטיס רק בשביל לראות אותם, לא משנה היכן שיחקו, באיזו קבוצה, באיזו ליגה ובאיזה מזג אוויר. מאור מליקסון הוא ראש וראשון להם.

לא טוב היות האדם לבדו