טור דה כריסטיאנו

פורטוגל עובדת כמו קבוצת רכיבת אופניים

כשראיתי את מפת החום של כריסטיאנו רונאלדו מהמשחק אתמול חשבתי שזו טעות. רפשרשתי שוב ושוב כדי לוודא שלא מדובר בתקלה באתר, כי זה פשוט נראה כאילו רונאלדו בכלל לא היה על המגרש אתמול במוסקבה:

אבל אז הסתכלתי על הנתונים, ואכן רונאלדו נגע בכדור רק 46 פעמים. רק שחקן שדה אחד בפורטוגל (גונסאלו גדש) נגע בכדור פחות ממנו. רק לשם השוואה, ליאו מסי נגע בכדור 116 פעמים במשחק של ארגנטינה נגד איסלנד.

זה לא רק שהוא כמעט ולא נוגע בכדור, הוא גם רץ מעט מאוד יחסית על המגרש – הנתונים מראים שהוא רץ אתמול 8.8 ק"מ במהלך המשחק, שזה נמוך בכמעט 1.5 ק"מ מהממוצע הקבוצתי של פורטוגל. רק שני שחקני שדה כיסו מרחק נמוך יותר לאורך 90 דקות (ז'ואאו מאריו וברנרדו סילבה).

וזה לא רק רונאלדו. נבחרת פורטוגל כולה משחק כדורגל שניתן לכנות אותו ציני או "מינימליסטי", תלוי עד כמה אתם רוצים להיות שיפוטיים בעניין. בסך הכל, רשמה פורטוגל עשרה איומים על השער (מתוכם חמישה במצבים נייחים), 45% החזקת כדור ו-414 מסירות בלבד – מתוכם 76 כדורים ארוכים (18%).

לעומת הנתונים האלה, אנגליה, שרשמה נגד טוניסיה 18 איומים לשער, 60% החזקת כדור ו-62 כדורים ארוכים מתוך 559 מסירות (11%), זה ברזיל של זיקו וסוקרטס.

המשחק של נבחרת פורטוגל בנוי כולו למטרה אחת – מקסום היתרונות היחסיים של רונאלדו מול כל הגנה: המהירות (מהירות השיא של רונאלדו במשחק מתקרבת ל-30 קמ"ש, שזה סדר גודל של אופניים חשמליים) והיכולת להשתחרר ולשחרר שחקנים בנגיעה אחת.

פורטוגל עובדת בשביל רונאלדו כמו שקבוצת רכיבת אופניים עובדת בשביל הרוכב המוביל שלה. היא שומרת עליו לאורך רוב הקטע, "מחביאה" אותו בתוך הדבוקה ומאפשרת לו לפרוץ ברגע המתאים ביותר לכך.

ומכיוון שפורטוגל עושה את זה ביעילות ומשמעת יוצאי דופן, זה עובד נפלא – כמעט בלי להיות מעורב במשחק, רונאלדו הוא השחקן שהכי משפיע עליו ומבצע את כל פעולות ההכרעה.

וכל זה מוביל לשאלה – כיצד שומרת פורטוגל על הלכידות הקבוצתית? כיצד שחקנים כמו ז'ואאו מוטיניו וברנרדו סילבה, שרגילים להיות שחקנים מובילים בקבוצות שלהם, מוכנים לשמש כ"דומיסטיקים" ("משרתים" בצרפתית, הכינוי לרוכבים שתפקידם לשבור את הרוח, לסחוב מים, להכתיב קצב לרוכבים המובילים בקבוצות שלהם) של רונאלדו בנבחרת פורטוגל.

אפשרות אחת היא שכולם מבינים שזו ההצגה של רונאלדו ולא מחפשים להסתבך אתו. אבל אז זה היה נראה כמו קליבלנד של לברון.

ממה שאני מתרשם, רונאלדו, בהרבה תבונה ואנושיות, מצליח לרתום את חבריו לנבחרת למשימה בלי שהם יחושו שהם מקריבים את המקום שלהם, אלא להיפך. לא רק שהוא לא גורם להם להרגיש "קטנים" יותר, אלא שהוא מצליח להעצים אותם. לגרום להם להאמין בעצמם יותר.

המחשה נפלאה לכך ניתן לראות בקטע המדהים הזה מדו קרב הפנדלים נגד פולין ברבע גמר יורו 2016:

רונאלדו עושה כאן עבודה פסיכולוגית שהיא לא פחות ממאסטר קלאס: הוא גם נוסך בז'ואאו מאוטיניו בטחון להאמין בעצמו ("בוא, אתה תבעט מצוין!") וגם משחרר אותו מהלחץ שמעמיסה עליו הסיטואציה ("אם תחמיץ אז תחמיץ. זה בידיים של אלוהים עכשיו").

מדד עוצמה - שלב הבתים, סיבוב 1
צריך לדבר על לאו

תגובות

 • אבירם שליטה

  לא מובן לי איצקו למה כאחד שמעיד על עצמו כאחד שמבין באנשים אך לא מתיימר בכדורגל אתה מביא לנו את כל הניתוחי טקטיקה בגרוש האלה
  שכל אחד יתרכז במה שהוא טוב בו. רוצה לנסות להתקדם בתחום חדש? לך ללמוד. כמו שהלכת ללמוד מדעי החברה כדי להבין בזה כדאי שתיקח איזה קורס מקצועי כדי להבין טקטית בכדורגל זו המלצתי החמה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   תראה, גם על הניתוחים הפסיכולוגיים שלי כבר היו כאלה שרשמו שהם "פסיכולוגיה בגרוש", אז עכשיו זה "טקטיקה בגרוש". סך הכל זה מעיד שאני עקבי - מקפיד ככל הניתן להיות חסכוני. אני בטוח שאת זה לפחות תעריך.

   הגב
   • dk

    יש כאלה שאפילו יכנו אותך ציני או "מינימליסטי", תלוי עד כמה אתם רוצים להיות שיפוטיים בעניין.
    תודה על הפוסט! נהנתי והרווחתי זווית ראייה חדשה. :)

    הגב
    • איציק אלפסי

     :)
     תודה

     הגב
   • Srtest - ארטסט

    גרוש-גרוש בסוף יהיה נשוי.

    הגב
    • איציק אלפסי

     יפה ;)

     הגב
  • matipool

   תגובה מגעילה של אדון שליטה.
   גם אם מה שנכתב לא נראה לך, יש דרך לכתוב את הביקורת שלך (אגב - ביקורת שהיא לחלוטין שגויה).

   הגב
   • אבירם שליטה

    לא מבין מה מגעיל בתגובה שלי
    כותב הבלוג הוא זה שהעיד על עצמו פעמים רבות שאין לו הבנה מקצועית בכדורגל.

    להביא שוב ושוב את מפות החום כאילו הן בעצמן יכולות לספר איזה סיפור. מדובר באינפורמציה מעטה, פשוטה מאוד שוודאי לא מסוגלת לספר את הסיפור המלא. עליהן אפשר לפתח תאוריות בגרוש (לא חשבתי על זה מראש אבל אחרי התגובה של אלפסי המושג בגרוש בהחלט מתאים כאן).

    הגב
    • זינק

     מהיום כל תגובה על טקטיקה בכדורגל תחייב תעודת פרו.
     מכיוון שאין לו, שייקח מאמן שיישב לידו.

     הגב
 • אמיתי

  מעולה איציק. השיחוב של הסטטיסטיקה עם הפסיכולוגיה מצויין והאנלוגיה לאפניים בול בפוני. המנהיגות של רונלדו מתבטאת פחות במילים אלה יותר בשפת גוף. היו קטעים שהיו ירד להגנה אתמול ונלחם ואני בטוח שזה מאד עזר לחברים שלו. עדיין פורטוגל משחקת בצורה מאכזבת. תמיד כשקבוצות בלחץ כזה אני שואל את עצמי למה להעיף את הכדור למעלה במקום להחזיק בו קצת ולנטרל את הלחץ. יותר הגיוני לדעתי

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה אמיתי.
   אני מסכים מאוד, המנהיגות של רונאלדו היא בדיוק מהסוג של lead by example.

   הגב
   • אמיתי

    לדסקל היה טור על זה לפני כמה חודשים. מנהיגות שקטה. שפת גוף. שחקנים שפשוט השחקנים האחרים מביטים עליהם כשקשה. לא חושב שהרבה חשבו שלרונלדו יש את זה כשהוא היה ביונייטד. בנבחרת זה מאד בולט

    הגב
  • אמיתי

   וואו כמה טייפוז...

   הגב
 • יואב היה פה

  יש בשחקן הזה - יותר נכון במנהיג הזה - משהו מאור מעניין לצפיה. לא רואים יותר מדי דברים כאלה. הייתי אולי ממסה להקביל ללברון, אבל באמת שאין מה להשוות בביצוע ובלכידות הקבוצתית. ולדוגמא, אני לא יכול לדמיין את לברון יושב בסאונה עם קווין לאב ומחליט לעשות דאחקה עם זקן התיש שלו.

  ואחלה אנלוגיה איציק

  הגב
  • איציק אלפסי

   לגמרי. פשוט חוויה להסתכל עליו - שפת הגוף, הבעות פנים. אפשר לאהוב יותר או פחות, אבל זו דרמה שלמה.

   הגב
   • yaron

    אני חושב שהתשובה לשאלה שלך נמצאת בפוסט עצמו.
    הוא לא כופה את עצמו ולא "דורש" את הכדור כל הזמן. בשביל שיהיה מי שמחביא, צריך גם מישהו שמוכן "להתחבא".

    הגב
    • אמיתי

     ירון. אדוני. סר.
     אני מבקש ממך בהתאם להסכם בינינו לשנות את הניק לאלתר ל"אמיתי צדק" למשך חודש ימים. לפחות.
     בתודה מראש על שיתוף הפעולה

     הגב
 • matipool

  וואלה איציק, גרמת לי לחבב קצת את רונאלדו (-:)
  מצד שני, לגבי המוסיקה - טוב נו, כמו שכתבת בעצמך אחרי ההברקה עם רוקסי מיוזיק..
  תיקון קטן לגבי ברנרדו סילבה - אחלה שחקן והכל (הייתי מאד שמח אם היה אצלנו כגיבוי לסלאח ומאנה), אבל ממש לא מוביל בקבוצתו הנוכחית אם כי, אני בהחלט רואה אותו משחק הרבה יותר בעונה הקרובה ע"ח סטרלינג.

  הגב
  • איציק אלפסי

   מתי, אנחנו מכירים איזה יום יומיים... אבל פעם שנייה תוך יומיים שאתה מצליח להפתיע אותי, אתמול איסקו והיום לונדון גראמר... תראה.. זה עוד החלק האיכותי בטעם המוזיקלי שלי :)
   לגבי סילבה, מקבל את התיקון. זו אכן הייתה דוגמא פחות מוצלחת לנקודה שניסיתי להעביר.

   הגב
  • ק.

   מתי ברנארדו סילבה אחלה שחקן והיה מעולה בעונת אליפות וחצי צ'מפיונס של מונאקו. בסיטי יש אינפלציית קשרים והוא עדיין פתח בהרבה משחקים ואם לא נכנס כמחליף, גם אם הוא לא איכותי וחשוב כמו דה בריינה או סאנה. מספיק איכותי כדי שהקישור יתפקד התקפית מול מרוקו

   הגב
   • matipool

    ברור. התייחסתי רק לנושא של "שחקן מוביל בקבוצתו הנוכחית".

    הגב
    • ק.

     אז מסכים איתך... לא זכרתי את המשפט הזה מהפוסט...

     הגב
 • זינק

  אחלה פוסט איציק.
  אולי זה סתם נדמה לי, אבל רונאלדו היום נראה שחקן הרבה יותר שלם ממה שהיה לפני שנתיים שלוש.
  אולי זה הגיל ואולי העובדה שההצלחה שלו בשנים האחרונות הרגיעו אותו קצת. אולי זו בכלל ההשפעה של זידאן, שגרם לו לפתוח עיניים. בעבר לתחושתי הוא כל הזמן הרגיש רודף (אחרי הגמד הארגנטינאי כמובן) והיה נראה שהוא משחק כאילו הוא צריך להוכיח. היום הוא נראה הרבה יותר שלם ויודע מה בדיוק הוא צריך לעשות מבלי לבזבז כוחות מיותרים.

  הגב
  • משה

   הוא נראה כאילו שאין לו מה להוכיח והוא הוכיח את זה על המגרש...

   הגב
 • משה

  הקטע של דו קרב הפנדלים בהחלט מדהים, יופי של מנהיגות.

  הגב
 • שחר

  ניתוח יפה ברמה הטקטית, תודה.
  ההובלה של רונאלדו מרשימה, נראה שזה תפור עליו.
  על הדרך הוא לוקח את נבחרת פורטוגל קדימה. הוא הסיבה העיקרית שפורטוגל מצליחה בשלב הבתים יותר ממרוקו ואירן, שחוץ מרונאלדו, לא נופלות ממנה, ויותר מחוברות מבחינת תלכיד

  הגב
 • ק.

  אחלה פוסט איציק, ותיארת יפה את המנהיגות אבל לטעמי הוא יותר מדי מושפע ממבחן התוצאה הסופית, שבמשחקי פורטוגל הייתה תלויה בהרבה מזל (בנוסף ליכולת הסיום של רונאלדו. מספיק שדה חאה לא משמיט, הולכים ל-VAR ונותנים למרוקו פנדל או שהם מבקיעים ב-1 ממלא המצבים וכבר אין כיסוי ל"עובדה שזה מצליח"
  הקילומטראז' פה לטעמי פחות רלוונטי, כשהמשחק מתנהל בחצי אחד של המגרש (אחרי גול דקה 4)

  הגב
  • איציק אלפסי

   אין ספק שבכדורגל (כמו בחיים) יש ממד גדול של אקראיות ולכן כל ניותח מוטה ברמה כזו או אחרת ע"י התוצאה הסופית.

   הגב
 • יואב

  נראה שרונאלדו משחק ומתנהל בתחושת נרדפות תמידית. ולכן ההשקעה בכל מהלך קטן כגדול. הוא יגיע לפניך לנגיחה כי הוא הכי רוצה. וכן, הרבגוניות הלא יאומנת שלו(יכול להבקיע את כל סוגי השערים, ביונייטד הוא כבש פעם עם הזין מול ווסטהאם), לא מזיקה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   חד משמעית. הרעב שלו לא יודע שובע. לא משמה כמה גדול הוא יהיה הוא תמיד נראה, לטוב ולרע, כמו מישהו שצריך להוכיח משהו.

   הגב
 • יניב

  תגיד אלפסי, לא עדיף לשמור את הפוסט הזה לשלבים מאוחרים יותר? רק אומר.. עוד 4 יום פורטוגל יכולים לעוף מול אירן עם הופעה לא טובה של רונאלדו.

  הגב
  • Amir A

   רק בשביל האופציה הזו אני אקח ביום שני חופש אחה"צ.

   הגב
  • איציק אלפסי

   יניב, אני סומך על זה שאם זה יקרה אף אחד לא יזכור את מה שכתבתי כאן ;)

   הגב
 • אלי-לא אוהד כ"ס

  בהנחה ש"פורטוגל עובדת בשביל רונאלדו כמו שקבוצת רכיבת אופניים עובדת בשביל הרוכב המוביל שלה":
  1. זו צורת משחק שמאפשרת לפורטוגל להתמודד מול גדולות ממנה.
  2. זו אינה צורת משחק שמתאימה מול קטנות ממנה, שם צריך משהו אחר.
  3. וזה לא באמת מספיק מול הגדולות ביותר (נגד ספרד היה תקר קטן)
  המסקנה שלי מכך היא שכך או אחרת פורטוגל לא יכולה להגיע עד הסוף ולפעמים לחטוף קטסטרופות. אבל אני אוהב את הניתוח. כי בסוף הובלה של חבורת אנשים למטרה מסוימת צורכת מישהו שיודע מה הוא רוצה, ויודע לדרוש את זה. ולרונלדו יש את זה. אם תירצו זה שווה לפעמים יותר מכישרון.

  הגב
 • רועי

  להוא שחסר לו גרוש לשקל.
  איציק בליגת אלופות הראו קטעי וידאו של רונאלדו ומסי. בשלב שבארסה עפה. כל שער שפת הגוף של מסי הקטינה אותו.
  מצד שני בשלוש אפס של יובה ראו את רונאלדו מעודד את כולם ודוחף אותם קדימה שלא נגמר המשחק.
  למסי כריזמה של גפילטא פיש, אני אוהב את זה אבל זה לעולם לא יהיה אנטריקוט(פלה)
  רונאלדו יודע שהוא הכי חשוב אבל לא עושה ביבי לעוזרים שלו אלא יודע שללא עזרתם הוא לא יצליח. לא חושב שהוא היה יכול לזייף את זה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   מדוייק מאוד לטעמי. וביבי הוא אכן מסוג המנהיגים שמקטינים את האנשים סביבו.
   לגבי מסי, אני בהחלט מתחבר למה שכתבת, אבל יש בביוגרפיה של מסי משהו שלא כ"כ מדברים עליו שמכניס את זה לפרספקטיבה. יש לי על זה פוסט בקנה.

   הגב
 • צור שפי

  מצטרף באיחור אופנתי למשבחים. האנלוגיה לאופניים באמת מקורית. אחלה.

  הגב
  • איציק אלפסי

   תודה

   הגב
  • באבא ימים

   מסכים לגמרי.

   הגב
 • איאן ראש

  לדעתי נושא ''העובדים בשבילו'' נובע יותר משינוי התפקוד שלו בשנתיים האחרונות.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *