KDB ו-H&M

בלגיה חוזרת לאופנה

לרוברטו מרטינז התוודעתי בתקופה בה חייתי באנגליה לפני כעשר שנים. הוא שימש כפרשן של שידורי הליגה הספרדית בסקיי ומאוד התרשמתי, הן מהידענות והן מהאופן הנינוח והלא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות שבו העביר את הידע.

ההחלטה של ההתאחדות הבלגית להפקיד בידיו את הנבחרת היא חשיבה מחוץ לקופסה שראויה להערכה. העובדה שבחרו להוסיף לצוות שלו את תיירי הנרי, על אך שהוא נעדר כל ניסיון קודם, היא המשך ישיר של אותו קו.

עד כה זה מוכיח את עצמו היטב. נבחרת בלגיה היא לא רק הנבחרת שמשחקת את הכדורגל הטוב ביותר בטורניר, היא גם משחקת את הכדורגל השמח וההרמוני ביותר.

ערב המונדיאל סערו בבלגיה הרוחות עקב החלטתו של מרטינז לא לזמן לסגל את ראג'ה נאינגולן, שסיים עונה מצוינת במדי רומא. הטענות כלפי מרטינז היו שהוא חושש להתמודד עם האישיות הבעייתית של נאינגולן ובכך מונע מבלגיה את שירותיו של אחד משחקניה האיכותיים בדור הנוכחי.

אלא שגם ההחלטה הזו מוכיחה את עצמה עד כה. לא רק שאקסל ויטסל עושה עבודה מצוינת בתפקיד של נאינגולן בקישור האחורי, אלא שהלכידות הקבוצתית שמאפיינת עד כה את הנבחרת הבלגית היא מרכיב מרכזי בהצלחה. מרכיב שיכול היה להיפגם ע"י נוכחותו של נאינגולן הבלתי צפוי והעסוק מדי בעצמו, בייחוד במשימה שדורשת שהות ממושכת במסגרת קבוצתית סגורה רחוק מהבית.

סגנון המשחק של נבחרת בלגיה הוא הדבר הקרוב ביותר שראינו עד כה במונדיאל לשיטת ה"גגנפרסינג" המאפיינת את הקבוצות של יורגן קלופ.

במשחק אתמול החזיקה בלגיה בכדור פחות מהנבחרת הטוניסאית (49%), אולם זה לא מנע ממנה לרשום 23 איומים על השער, מתוכם 12 למסגרת שהניבו חמישה שערים נפלאים.

ה"גגנפרסינג" מבוסס על לחץ, חילוצי כדור ויציאה מהירה להתקפות מעבר. הנתונים של בלגיה ממחישים זאת:

בלגיה חטפה את הכדור 11 פעמים, ארבע מתוכם בחצי המגרש של טוניסיה – מהלכים שהובילו לשלושה מהשערים. התקפה בלגית ממוצעת מורכבת מ-5 מסירות בלבד (לשם השוואה: התקפה ממוצעת של ספרד מורכבת מ-8 מסירות ושל ברזיל 7). סה"כ רשמה בלגיה במשחק 442 מסירות (לשם השוואה: ספרד מול איראן 776, ברזיל מול קוסטה ריקה 705), מה שלא מנע ממנה לייצר לא פחות מ-18 מסירות מפתח (מסירות שהובילו לאיום על השער).

הסיבה לכך היא פשוטה: כאשר בלגיה משיגה את הכדור היא נמצאת כמעט תמיד במערך שמאפשר לה לאיים תוך מס' שניות קצר על השער מבלי "למזמז" את הכדור ברצף מסירות ארוך.

כך נראתה מפת החום של בלגיה במשחק אתמול:

כפי שניתן לראות, אין כמעט אזורים אדומים שבהם "בילה" הכדור זמן ממושך. מה שכן יש, זה פריסה לכל רוחב ואורך המגרש ושימוש במספר רב של מתקיפים. למרות שהיא משחקת במערך "הגנתי" לכאורה של שלושה בלמים, בלגיה היא כמובן אחת הנבחרות ההתקפיות בטורניר.

הנה מפתח החום של המגן הימני תומאס מונייר:

זה לא רק העובדה שהפעילות שלו הייתה בחלקה הגדול בחלק המגרש של היריבה, זה גם העובדה שהוא פעל ממש בצמוד לקו האורך, מה שמעיד על היתרון הגדול שבריווח המשחק בעזרת מגנים תוקפים.

למעשה, בלגיה משחקת עם שבעה שחקני התקפה: בנוסף לשני הקיצוניים באגפים ולשלישיית ההתקפה – H&M (הזארד ומרטנס) ולוקאקו, גם הקשרים האחוריים – ויטסל ו-KDB (קווין דה ברויינה), הם קשרי 50/50 שמהווים נדבך משמעותי במשחק ההתקפה.

KDB רשם אתמול 5 מסירות מפתח (הכי הרבה במגרש) והוא מוביל את הטורניר עם 9 מסירות מפתח סה"כ עד כה (ניימאר וקוטיניו 7, אדן הזארד 6, דויד סילבה ומסי 5). מסירות מפתח זה אולי הנתון שמעיד יותר מכל על תרומה של שחקן למשחק ההתקפי, מכיוון שזהו המרכיב החשוב ביותר ביצירת איום על השער.

איך כל זה יראה מול נבחרות איכותיות יותר מאלו שפגשה בלגיה עד כה? זאת ועוד בפרקים הבאים.

גרמניה-שבדיה.רוח רפאים של אלופה
אנגליה-פנמה. שהיורופיאנה-פלשתינה תרגע

58 Comments

תבורי 24 ביוני 2018

מרטינז שבה את לבי בנאום מרגש שנשא בטקס הזיכרון להילסבורו באנפילד כשהיה מנג'ר אברטון. ללא כל קשר, ההחלטה שלו לוותר על נאינגולן נכונה לא רק לאור ההצלחה של ויטסל אלא גם כי למאמן נבחרת אין את הלוקסוס להתעסק בחדר הלבשה רוחש ושחקנים סוציומטים. יש לו משימה קצובה בזמן ואני מאחל לו בהצלחה.

משה 24 ביוני 2018

יש לי בעיה שחקנים שמוותרים על הקריירה בשביל חיים נוחים וכסף ולכן אני לא מאמין במרטינס וויטסל. מי שבוחר להתמודד עם ענקי המשחק מסין ייפול כשיגיע למשחק אינטנסיבי מול מודריץ׳ וקרוס או אפילו הנדרסון ופאוליניו.
מחכה לראות אותם במשחקים רציניים יותר מטוניסיה ופנמה.
מעבר לכך בקלות הנבחרת עם הכדורגל הכי טוב בשני המחזורים עד כה. שלישיה קדמית כמו דה בריינה, הזארד ולוקאקו יכולה להביא אותם רחוק.

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

אין ספק שהקישור האחורי שלהם צריך עדיין להוכיח את עצמו במבחנים קצת יותר רציניים.

ליבר 24 ביוני 2018

מרטנס משחק בנאפולי.
קראסקו וויטסל בליגה הסינית.

משה 25 ביוני 2018

צודק, התבלבלתי בין קראסקו למרטנס.

dk 24 ביוני 2018

אתה נותן את פאוליניו כדוגמא לשחקן שברח לסין ושיחק רק בעונה האחרונה באירופה, כן?

sp 24 ביוני 2018

תודה על הפוסטים היומיים.
האם אריאל גרייזס עזב את האתר?

תודה

איציק 24 ביוני 2018

תודה רבה.
ראיתי את המפה חטפתי חום.

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

חחחח.. מביאות לך השראה המפות האלה אה… :)

איציק 24 ביוני 2018

:-)
זהו, ממחר הפסקה לשבוע (אולי עם גיחות פה ושם), ואז נחזור להשראה מקווה.

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

למה? תמשיך! זה אחלה

איציק 24 ביוני 2018

יוצא הלילה לשבוע כנס בדרום מערב צרפת, אז גם לא אראה הרבה משחקים.
חבל, אבל יש סדר עדיפויות.
מקווה לפצות בהזדמנויות שונות ;)

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

נסיעה טובה. תהנה!

אמיתי 24 ביוני 2018

תשלח מפת חום!!

איציק 24 ביוני 2018

מקווה שלא יהיה צורך במפה לניגוב לחות.

ניינר/ווריור 24 ביוני 2018

מת על הנבחרת הזן עם מרכז ההגנה של ספרס שלי. אם לא אנגליה,אמן שהם ייקחו את הגביע

matipool 24 ביוני 2018

מוזר הסיפור עם אלדרווילד. לפני הפציעה, היה בלם טופ 5 באירופה והכי טוב באנגליה. עכשיו פוטצ'ינו רוצה לזרוק אותו. יש משהו שאולי אנחנו לא יודעים לגבי הפציעה? יכול להיות שם משהו בלתי הפיך?
מעונה שלמה שלא שיחק, היישר להרכב של בלגיה במונדיאל. לדעתי, זה נובע גם מהעובדה שאין להם תחליף.

משה 24 ביוני 2018

מאיפה הידיעה שהוא רוצה לזרוק אותו ?

matipool 24 ביוני 2018

זה כבר כמה שבועות טובים בעיתונות הבריטית. היו שמועות על יונייטד בהקשר שלו.

matipool 24 ביוני 2018

אני לא בטוח שהחלק האחורי שלהם מספיק טוב להביא אותם עד הסוף. אני גם לא חושב שנקבל תשובות מול אנגליה כי מרטינז הודיע שייתן מנוחה למס' כוכבים וגם כי אני לא יודע אם אנגליה היא המבחן.

אמיתי 24 ביוני 2018

חשוב לזכור שהחלק האחורי מורכב גם משוער

matipool 24 ביוני 2018

ידוע. לא בשיאו העונה.

משה 24 ביוני 2018

יש ניתוח מעניין של קופר למה כדאי להיות במקום השני בבית הזה. באופן עקרוני אפשרות סבירה שברזיל, צרפת, ספרד, ארגנטינה, גרמניה ואנגליה/בלגיה יהיו באותו צד של ההגרלה. בהנחה שאנגליה מנצחת היום מעניין איך יתנהלו הנבחרות במשחק ביניהן.

אורן השני 24 ביוני 2018

הערה קטנה, הזאר ולא הזארד (וגם מונייה ולא מונייר).

צור שפי 24 ביוני 2018

פוסט מעניין על נבחרת נהדרת. לי נאינגולן כן חסר, למרות שאני מבין את ההסבר להיעדרו. כמו שמשה כתב, צריך יהיה לראות איך אנשי הליגה הסינית יעמדו במבחנים קצת יותר רציניים מתוניסיה או פנמה.

אמיתי 24 ביוני 2018

יש הגזמה מסויימת ביחס לשחקנים שמשחקים בסין- הם לא נולדו שם. יש את הדוגמא של פאוליניו

matipool 24 ביוני 2018

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5293935,00.html

איציק, משה וכל שאר אוהדי ליברפול (או הביטלס) – חייבים לצפות. סיור חינם בליברפול עם פול מקרטני במחוזות ילדותו בתכנית "קארפול קריוקי". אדיר.

Amir A 24 ביוני 2018

ראיתי אתמול. באמת נפלא. לחשוב שיש לך דפיקה בדלת וכשאתה פותח אותה עומד שם פול מקרטני.

איציק 24 ביוני 2018

מאד קשה לי לעיכול כל התכניות עם השירה באוטו. לא מצליח לראות אותן.

matipool 24 ביוני 2018

אף פעם לא ראיתי תכנית כזו אבל זה פאקינג ליברפול ופול מקרטני (פני ליין, הבית של פול, הכנסייה אליה הלך כילד, סיפורים נפלאים על תחילת דרכם בבית של פול ועוד).
דמיין לך את עצמך יושב ושותה בירה אחה"צ בפאב הקרוב לביתך ופתאום וילון מוסט ופול מקרטני ולהקתו פותחים במופע.

איציק 24 ביוני 2018

יכול להיות נחמד, אבל יש שאני מעדיף יותר מהבחור המזדקן עליו אתה כותב. מזל שהוא מליברפול אחרת אף אחד לא היה מודע לקיומו.

אלי-לא אוהד כ"ס 24 ביוני 2018

תודה, ניגבתי דמעה.

matipool 24 ביוני 2018

גם אני. יש שם קטעים מרגשים.

גילעד 24 ביוני 2018

נאינגולן לא קשר אחורי, הוא קשר התקפי, ומרטינז בחר לוותר עליו כי הוא חשב שהוא פיגורה שלא תוכל לבוא מהספסל עבור הזאר. אני באופן אישי חושב שמוסר העבודה של נאינגולן הוא תופעה ואי אפשר לוותר על שחקן עם כל כך הרבה כשרון, בין היתר כי הוא יכול להשתלב מצויין בנסיונות לדחוף את הכדור קדימה (כנראה יותר מהזאר שמאוד אוהב את הכדור ברגליים), ובכל מקרה זה צמצם את כמות הכשרון שיש להם על הספסל, עם כל הכבוד לאחרים שפשוט לא טובים כמוהו.
סיכומים לא עושים אחרי שני משחקים בשלב בתים מול יריבות שעם כל הכבוד פשוט לא ברמה הזו.

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

אפשר להגיד שהוא 50/50. הוא אכן שונה מהסגנון של הזארד ויכול היה לתת ממד נוסף במידת הצורך. מצד שני, יכול להיות שזה פחות מתאים לשיטה של מרטינז.

ק. 24 ביוני 2018

אלפסי, בהחלט נבחרת עמוסת כשרונות שמשחקת משחק הרמוני והתקפי מאז וילמוטס האולטרא-מגה שמרן עזב אותם.
שתי הערות:
1. הסיבה לכך שיכלו לשחק סוג של גגנפרסינג מהיר ויעיל (לא חולק על כך) היא בעיקר הדקה של הגול (בהשוואה לברזיל וספרד שהיו צריכות שער מרבית הדקות בטורניר עד כה. תבדוק את המחצית הראשונה מול פנמה ותראה 800 אחוזי אחזקה בכדור ומעט חטיפות ומסירות מפתח. קבוצות דומיננטיות שמשחקות מול צפיפות תמיד משחקות טוב ויפה יותר אחרי הגול כי יש שטחים.
2. גם בטלוויזיה עשו את הטעות הזאת (לדעתי) -מונייה וקראסקו הם לא מגינים. במערך 3 בלמים ברב המקרים יש 2 שחקני כנף על הקווים (ע"ע מוזס ואלונסו בצ'לסי) כשהבלם הימני והשמאלי מחפים הגנתית. קראסקו ומונייה הם קשרי כנף לכל דבר – זה 3-4-2-1 ולא 5-4-1

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

נכון. הם מגינים רק על הנייר. בפועל אלו שחקני כנף "ווינגרים".

matipool 24 ביוני 2018

מה שאנגליה עושה עכשיו לפנמה, מעמיד קצת בפרופורציות את נבחרת בלגיה.

Amir A 24 ביוני 2018

השאלה היא מה פנמה עושה בדיוק במונדיאל?

איציק 24 ביוני 2018

לא בטוח, אבל נבחרת ישראל היתה מוכנה להתחלף איתה.

Amir A 24 ביוני 2018

אם זו הרמה של הנבחרות החלשות כאשר יש 32 קבוצות, מה יהיה הסיפור עם 48 נבחרות ב-2026? את השלב הראשון לא יהיה בכלל טעם לראות.

איציק 24 ביוני 2018

ראשית, הלוואי וישראל תהייה קרובה להעפלה ל-48.
שנית, עשיו פנמה לוחצת, ועם קצת מזל גם תשווה.

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

זה נכון ולא רק בגלל הרמה. בשלב הראשון יהין בתים של 3 קבוצות שמהם יעלו 2. צה שאומר שבמשחק האחרון בבית שתי הקבוצות ידעו איזה תוצאה הם צריכים כדי ששתיהן יעלו ויוכלו לסגור על זה מראש.

ק. 24 ביוני 2018

לא מסכים. כל הכבוד לאנגלים על היעילות במצבים הנייחים והפנדלים, אבל אין מה להשוות מבחינת איכות כדורגל, הצירוף היפה בגולאסו של לינגארד קרה פעם אחת במחצית, אצל הבלגים ראו כל כמה דקות מהלכים כאלה

אריאל 24 ביוני 2018

בלי קשר לבלגיה, מה שבלט במשחק עם טוניסיה שאנגליה לא ידעו לקחת את המצבים. היום בלי קשר לפנמים החלשים הם לוקחים הכל וזה מעודד מאוד מבחינתם. בונוס חשוב הפרש השערים.

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

אתה צודק מתי. גם אני חשבתי על זה

שחר 24 ביוני 2018

נעשה קצת סדר בעניין ההגרלה לשמינית הגמר,
כרגע יש הרבה דברים לא סגורים, והרבה קבוצות שנראות בטוחות למקום ראשון(כמו צרפת) אבל אולי יהיה להן כדאי לזוז למקום שני, אז נתחיל עם שני באנדרים (יחסיים כמובן)
ברזיל, כנראה תסיים ראשונה בבית שלה, כי שוייץ יכולה להבטיח מקום שני (שיהיה כנראה עדיף לה בגלל גרמניה) ולשלוח את ברזיל למקום הראשון.
יחד עם זה נראה שגרמניה סביר מאד שתעשה שני, ואז שתיהן באותו צד של ההגרלה, ומשחקות זו עם זו.
לצד הזה של ההגרלה תצטרף גם המנצחת בבית של אנגליה, לכן החגיגה של הפרש השערים כרגע של אנגליה אולי מוקדמת, כי נראה עדיף לסיים את הבית במקום שני.
לצד הזה מצטרפת גם צרפת (אלא אם תפסיד "בכוונה" לדנמרק כדי לעבור צד, אבל דנמרק מצידה לא חייבת לאפשר את זה). ארגנטינה אם תשתחל למקום השני תצטרף אף היא, לשמינית מול צרפת.
אל החגיגה מצטרפת גם אורוגוואי וגם סגנית בית ב (ספרד או פורטוגל) מה שאומר שבבית הזה כדאי מאד לזכות בראשות הבית.

כך שבאותו צד של ההגרלה כנראה ישחקו צרפת, ברזיל, גרמניה (סביר) ארגנטינה(אולי) , אורוגוואי ופורטוגל, ו…..מנצחת הבית של אנגליה, שנראה שלא כדאי לה להיות שם.

בחצי השני של ההגרלה יהיו הסגנית בבית של ספרד/פורטוגל (כדאי לזכות בבית הזה ולטייל בשלבים הבאים), וההקבוצות החזקות לצידה יהיו רוסיה, קרואטיה, מקסיקו, דנמרק, שוייץ, קבוצה מבית ח' (סנגל, יפן), והסגנית אצל בלגיה ואנגליה
בקיצור חצי קטלני וחצי טיילת….כמו ביורו

שחר 24 ביוני 2018

בחצי השני הקל של ההגרלה זו כמובן הזוכה בבית של ספרד/פורטוגל

שחר 24 ביוני 2018

ה 6-0 של אנגליה מעביר אותה לצד הקשה
ברזיל נניח, תצטרך בתסריט מסוים, לעבור את גרמניה, אנגליה ואז צרפת כדי להגיע לגמר

Amir A 24 ביוני 2018

האנגלים כובשים כאן אפילו שלא בכוונה. איזה משחק אומלל.

Amir A 24 ביוני 2018

והשחקנים של פנמה מזכירים לי את הסצנה הזו:
https://www.youtube.com/watch?v=DRLdKdwHE4Y

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

לא הבנתי איך זה קשור לפנמים, אבל זה ענק.

שחר 24 ביוני 2018

6-1 גול הסטורי של פנמה
ובלגיה עוברת לצד הקטלני של ההגרלה, ואנגליה עוברת לזולה (היחסית)

ק. 24 ביוני 2018

שתיהן עם 2:8 הפרש שערים

אמיתי 24 ביוני 2018

איבדתי עניין במחצית. חסר ערך ספורטיוי

יואב בורוביץ' 24 ביוני 2018

בגלל שבלגיה בינתיים שיחקה נגד פנאמה וטוניסיה הייתי ממתין קצת עם המחמאות הגדולות. כבר שנים רבות שיש לבלגיה כשרון ניכר ועדיין היא כושלת באליפויות הגדולות. הלוואי שהפעם זה יקרה לה. טאלנט בטוח יש. בעניין הכדורגל ה"טוב" שהוא גם "שמח והרמוני", אני מתקשה לחשוב על כדורגל טוב שאינו הרמוני ואפילו לא שמח (:

איציק אלפסי 24 ביוני 2018

מוריניו

יואב בורוביץ' 24 ביוני 2018

כבר הרבה מאוד שנים, אולי מאז צ'לסי בקדנציה הראשונה, הכדורגל של מוריניו אינו טוב. אולי הצליח לפרקים, אך לא הייתי אומר שהוא טוב.

Comments closed