מורשת של שלושה מאמנים

1. חזרתי עכשיו מבר אירי שם ראיתי את משחק ההכרעה בין צרפת לאירלנדים. יש משהו נוגע וכובש לב בלראות את האירלנדים במשחקים מהסוג הזה. השמחה שלהם שאולה, מושכרת, באוויר היתה ידיעה תמידית שאיכשהו החלום הזה יידפק–שופט, גול עצמי, גול מארבעים מטר. אני חושב שרוב הנוכחים היו מופתעים שהגול הזה לא נפל בדקה השמונים ושמונה. המונדיאל הזה מתחיל להריח לא טוב: קודם היוונים עולים, ולא יהיו אוהדים אירלנדים.

אני חושב שהמשחק הזה הוא תמצית שושלת דומאנק בנבחרת הצרפתית. אני לא אכנס יותר מדי לפרטים. אני רק חושב–שני שחקנים באופסייד, גניבת יד של הנרי. דומאנק קיבל לידיים את הנבחרת הכי סקסית בעולם והפך אותה לגרמניה מודל 76.

2. אין תענוג גדול יותר, בעיקר בעולם הספורט, מלדרוך על מישהו כשהוא למטה. התבוסה של אוניברסיטת דרום קליפורניה לסטנפורד בשבת (והחוצפה של מאמן סטנפורד, ג'ים הרבו, ללכת על שתי נקודות אחרי טאצ'דאון ברבע הרביעי, כשסטנפורד מובילה ב-27 נקודות), הביאה לקביעה שתם עידן, שהשליטה המוחלטת של פיט קארול ודרום קליפורניה בליגת הפאסיפיק טן הסתיימה. יכול להיות, אבל תלוי איך בוחנים את קארול.

קארול הגיע לאחת האוניברסיטאות הגדולות בהיסטוריה של פוטבול קולג'ים, מכונה של ליינבקרים ורצים אחוריים. הוא שיקם את קבוצת הפוטבול, הוביל אותה לשתי אליפויות, הפסיד אליפות אחת במה שיכול להיחשב כמשחק הקולג'ים הגדול אי פעם, הפך את דרום קליפורניה ליותר סקסית ממיגן פוקס וגרם לכל דרום קליפורניה לשכוח שאין קבוצה מקצוענית בלוס אנג'לס. וזה עדיין לא הסיפור.

הבחינה של קארול צריכה להיעשות כפי שכל פרופסור בקולג' אמור להיבחן: איך הוא מכין את הסטודנטים שלו למקצוע העתיד שלהם ולחיים בכלל. זה יכול להיות סיפור מעניין אם שון קודי היה יכול לצטט את ניטשה, אבל מספיק שהוא מרוויח מאות אלפי דולרים בשנה ויודע מה מותר ואסור לו לעשות לבחורה, כדי שנוכל להגיד על קארול שהוא עושה את העבודה שלו. לגבי מייק ששבסקי אני אמביוולנטי, לדוגמא. אני חושב שהוא משתמש בצורה מכוערת בשחקנים שלו כדי לקדם את עצמו (שחקנים של דיוק, אחד לאחד, הם כשלון כזה או אחר באנ.בי.איי), אבל רובם מסיימים עם תואר, ואתה לעולם לא קורא על שחקנים של ששבסקי במדור הפלילים. דין סמית הוא אלוהים מהבחינה הזאת. בובי האגינס השטן.

עשיתי ספירה: 37 שחקנים של דרום קליפורניה משחקים כיום בליגה הפוטבול המקצוענית. מדובר במספר עצום, במיוחד בליגה שבו אורך הקריירה הוא בין שלוש לארבע שנים. רק ללואיזיאנה סטייט (42) וטקסס (41) יש יותר נציגים. חוץ משני שחקנים, כל שחקני דרום קליפורניה מגיעים מהקדנציה של קארול ולא מדובר בסתם שחקנים: שלושה קוורטרבקים פותחים (ורביעי שמתדפק), אחד הרסיברים הכי טובים בליגה, רץ אחורי שהיה מכונת טאצ'דאונים אשתקד, רץ אחורי/פלאנקר שמתחיל למצוא את המקום שלו בליגה, הסייפטי הכי טוב, המנהיג של הגנת סינסנטי המשתפרת.

אפשר להתחיל לקבור את קארול. כבר הרבה שנים שהוא מפסיד משחק שהוא לא אמור להפסיד ויוצא מהמירוץ לאליפות. השנה הוא שוב התרסק. אבל המורשת שלו צריכה להיות ברורה עם כל מסירה של קארסון פאלמר, תפיסה של סטיב סמית, ריחוף של רג'י בוש או תיקול של טרוי פאלומלו. חוץ מזה, קארול איבד מסוף השנה שעברה את כל חוליית הליינבקרים שלו ואת הקווטרבק הפותח. דרום קליפורניה נמצאת השנה בתהליך בנייה. בשנה הבאה, בסטנפורד-דרום קליפורניה אני נותן לסטנפורד 21 פור.

3. זוכרים את הלהיט "אנחנו מאמינים" מלפני קצת יותר משלוש שנים? זוכרים את גולדן סטייט מעיפה את דאלאס, הקבוצה הכי טובה בליגה, בסיבוב הראשון של הפלייאוף? מה נשאר מהם? בארון דייויס ברח לקליפרס (לקליפרס!!), ג'ייסון ריצ'רדסון הועזב תמורת בחירת דראפט שלא מוכיחה את עצמה, מאט ברנס עזב, סטיבן ג'קסון הועבר (תמורת ראג'ה בל ורדמנוביץ'), מייקל פיאטרוס עזב. מונטה אליס מועמד לעזוב. גולדן סטייט הפכה לקבוצה פאתטית (ומקבעת את אוקלנד כעיר הספורט האומללה ביותר באמריקה). אבל המאמן נשאר אותו מאמן.

לדון נלסון חסרים 21 נצחונות כדי להיות המאמן עם מספר הנצחונות הגבוה ביותר בהיסטוריה של הליגה. אני לא רואה שום סיבה אחרת שהוא ממשיך לאמן. הוא נראה כמו אדם זקן, מוטרד וטרדן, כזה שכולם מפריעים לו ולא מבינים אותו. דון נלסון עשה הרבה דברים יפים באנ.בי.איי. הייתי רוצה לראות את גולדן סטייט יוצאים לרצף של 21 נצחונות ונותנים לנלסון לפרוש להוואי. איך שהקבוצה הזאת נראית, נלסון יממש את הארכת החוזה שלו לשנה הבאה כדי להשיג את מספר הנצחונות הדרוש שלו כדי להיות מספר אחד. חבל, נלסון היה ממציא משוגע. הריצה שלו אחרי מספרים משאירה טעם של פאתטיות לקריירת האימון שלו.

מה צריך להיות מאמן הנבחרת?
תורת המוֹסֶר - דין הודף - יד השטן

18 Comments

גיל 19 בנובמבר 2009

לא כדאי להספיד את USC. הם די הופתעו עם הבחירה של סאנצ'ז לצאת לדראפט ועם קווטרבק שהוא פרשמן אמיתי גם קארול לא יכול לעשות פלאים. עם זאת, גם לשושלות יש סוף ובמכללות רואים את זה הכי ברור. איפה הימים שמיאמי הייתה הקבוצה הכי טובה (שלא לדבר על מישיגן או נוטר דם)? אלאבמה חזרה לצמרת אבל הרבה קבוצות בולטות היסטורית אחרות מדשדשות (נברסקה למשל). שנה הבאה תהיה מעניינת והאמת שהפוטבול מכללות השנה מאוד משעמם וחלש.

beertender 19 בנובמבר 2009

מבחינתי, העיקר שדרום קליפורניה ימשיכו לקבל מהדאקס בראש. מה הם יעשו מול שאר הקבוצות זה פחות משנה לי :)

ניר 19 בנובמבר 2009

מה שקורה עם דון נלסון באמת פאתטי אבל אולי אפשר להתייחס לזה קצת בסלחנות. הוא לא זכה באליפות כמאמן ולשבור את השיא זה לדעתי איזה תחליף בשבילו. מה גם שלעצור עכשיו זה כמו להתייאש במרתון 200 מטר לפני הסוף…
רק חבל מאד שזה מחריב את הווריורס בדרך.

zeevny 19 בנובמבר 2009

ניר, בשבילי זה היה הרבה יותר רומנטי אם דון נלסון היה אומר "לא אכפת לי משיאים. אני מזיק לקבוצה ואני הולך הביתה". זה ההיה הרבה יותר מתאים לקריירת האימון שלו. חוץ מזה שזה לא שיא שיחזיק מעמד הרבה זמן

ניר 19 בנובמבר 2009

אני מסכים שזה היה יכול להיות הרבה יותר רומנטי אבל בעולם הספורט האמריקאי הכל כך הישגי רומנטיקה ברמות כאלה היא ממש נדירה… וכשיש כזה צ'אנס לשבור שיא כזה משמעותי, קשה נורא לוותר.
ונלסון נתן כל כך הרבה רגעים נפלאים בקריירת האימון שלו… אני סולח לו, ואני חושב שכשהוא ישבור את השיא כמעט כולם יסלחו לו על מה שהוא מעולל לגולדן סטייט.

זה שהשיא לא יחזיק מעמד הרבה זמן פחות רלוונטי בשבילי. סופו של כל שיא להישבר, ומה שיפה זו הדרך שמובילה לשיא עצמו.

נדב גורדו 19 בנובמבר 2009

זאב,

USC זכתה באליפות אחת. ב 2003 LSU ניצחה את אוקלהומה בגמר. זה שהאוהדים של USC צועקים כל הזמן שהם סיימו ראשונים בAP, לא משנה את העובדה. היה משחק גמר, ו USC לא רק שלא ניצחה בו, היא גם לא השתתפה בו. ולמזלה אם יורשה לי, כי הסייבנים היו מפרקים אותם. LSU של 03 זו קבוצת המכללות הכי חזקה של העשור.

אבל כמו שגיל כתב פה בתגובות, לכל מכללה גדולה יש תקופות חלשות, והשנה זה USC. ודרך אגב, הם עדיין יכולים לזכות בפאק 10 ולהגיע לרוז בול.

zeevny 19 בנובמבר 2009

נדב, יו אס סי לקחו שתי אליפויות. תקרא בוויקיפדיה (ווינק, ווינק). אני חושב שהם קבוצת העשור. הצירוף של הישגים פלוס הכמות והרמה של הכשרון שהם הביאו לאנ.אפ.אל הם בלתי נתפסים. אני חושב גם שהם ישרדו הרבה זמן. השושלות של מיאמי ונברסקה נבנו על שורשים מאוד רעילים.

נדב גורדו 20 בנובמבר 2009

זאב,

אתה טועה ומטעה. גם לפי ויקיפדיה, ב 2003 הם זכו באליפות ה AP…מה זה החרטא הזה?!?! זה כמו לזכות באליפות מעריב….האלופה מוכרעת ב משחק הגמר של הBCS וזהו.

אלון 19 בנובמבר 2009

האוניברסיטאות משלמות מליוני דולרים למאמנים כדי שיבנו קבוצות טובות וייצרו הכנסה, הקריירה של השחקנים במקצוענים לא מעניינת אותם.
אפשר להתווכח הרבה על השחקנים של דיוק אבל קשה לקרוא לבוזר, מגטי, באטייה, ברנד, היל ואחרים כשלונות.
המאמן לא אשם ששלדון ויליאמס לא מספיק גבוה ולא אחראי לאיך שגי' ווליאמס רוכב על אופנועים.
אני נסע 8 מייל דרומה ואני לא רואה את 4 כוכבי הטאר הילס של 09 מצליחם יותר מהחברים שלהם מ 05.

zeevny 19 בנובמבר 2009

אלון, המשפט הראשון שלך הוא המשפט החשוב ביותר–זה התפקיד שלהם!! אם הם עסוקים בליצר כסף, אז הם עסק ולא מוסד אקדמי ואז גם הקלות המס שניתנות להם לא תופסות יותר. דווקא מאמנים שלא מאבדים את האינטגרטי הם הגיבורים האמיתיים. פטרנו הוא כזה. גם קארול כנראה. בובי באודן הוא לא.

בקשר לדיוק: או קיי וויליאמס ובובי הרלי ואפילו גרנט היל זה עניין של פציעה. לייטנר בחירה מספר 2? מגטי הוא בדיחה עצובה. ג'יי ג'יי ראדיק שהיה כוכב גדול הוא שחקן מספר תשע ברוטציה. ואני כבר לא מדבר על כוכבי הקולג' העצומים של ששבסקי שנעלמו לחלוטין מנוף הכדורסל. השחקנים של צפון קרולינה מגיעים הרבה יותר מוכנים לאנ.בי.איי

אלון 19 בנובמבר 2009

זאב, ההכנסות של הכדורסל והפוטבול זה גם מה שמחזיק את ענפי הספורט הקטנים שלא מייצרים הכנסה.
דיוק אגב מובילה באחוז הספורטאים שמקבלים תואר ככה שלפחות עושים דברים טובים בכסף ששבסקי מכניס.
לגבי השחקנים, ראו בפליאוף האחרון שכשרדיק משחק הוא גם נותן תפוקה והוא שווה הרבה יותר משחקן 9 ברוטציה ואני מאמין שהוא יהיה כזה שהוא יעזוב את המגי'ק.
השחקנים המוכנים של קרוליינה זה ברנדון רייט, מקנטס, שון מיי ? אולי אני טועה אבל השחקן הכי טוב שיצא לרוי ויליאמס זה פלטון ככה שלא נראה לי שהם כזאת דוגמא טובה.

דורי 19 בנובמבר 2009

השאלה העולה לגבי דון נלסון היא: האם הקבוצה שלו נראית ככה כי הוא כבר עייף, זקן, נרגן וכו' או שבגלל שהקבוצה שלו נראית ככה הוא הפך לעייף, זקן, נרגן וכו'?

כריס מאלין היה GM נורא. מזעזע. הוא פגע בקבוצה שלו לא פחות מהקולגות שלו אייזיאה תומאס וכריס וואלאס. החוזים המגוחכים שנחתמו בתקופתו זה משהו שקשה להאמין. חוזה של 66 מיליון דולר למונטה אליס (קומבו גארד נחמד) כאילו הוא איזה סופרסטאר, חוזה של 50 מיליון דולר לסטפן ג'קסון (סמול פורווד ליגיטמי, עם אחוזים לא מדהימים, התנהגות לא יציבה, וספק ווינריות) שהיה אמור להשאיר אותו שם עד גיל 35, חוזה של 55 מיליון דולר לאנדרס ביידריניש (פורוורד-סנטר סביר שלוקח הרבה ריבאונדים כי כולם סביבו גארדים ננסיים), חוזה של 50 מיליון לקורי מגטי (מי? הקליפרס לא רצו אותו אפילו. זורק מלא, לפעמים גם קולע, לא שומר, ובעיקר מראה אינטלגנציית משחק אפסית), ואחרון חביב וקצת פחות משמעותי, 12 מיליון דולר לרוני טוריאף (שחקן של 10 דקות בלייקרס שהיה נכנס ועושה קצת האסל עד שכולם התחילו לתהות למה הוא על המגרש. שחקן שמתאים לליגת ווינר).

אני חושב שדון נלסון עייף נורא מהסיטואציה הזו. הוא לא קוסם. גם מייק ד'אנטוני המהולל (ובצדק. מדהים לראות כמה זמן לוקח לכתבים רבים להפוך את עורם. פתאום סטיב נאש הוא המוח מאחורי פניקס ולא מייק ד'אנטוני) לא קוסם וגם לארי בראון לא קוסם. אלו מאמנים טובים שצריכים את הסיטואציה הנכונה ואת חומר השחקנים הנכון כדי להצליח. אני מחזיק אצבעות לכך שנראה את דון נלסון עוד הרבה שנים בליגה, ומאחל שהפרנצייז' הכושל הזה ימצא את דרכו. קשה לי לראות את זה קורה בשנתיים-שלוש הקרובות.

zeevny 19 בנובמבר 2009

דורי. הבעיה עם נלסון שיש לו אמירה מלאה לגבי הסגל. מגאטי לא היה מגיע לשם אם הוא לא היה מתאים ל"נלי בול".
מילה בקשר לדאנטוני. חוכמה מאוד קטנה למקסס סטטיסטיקות של שחקנים בצורה שבה הוא מאמן. אנחנו רואים מה השיטה הזו שווה כשלאכז שלך קוראים כריס דוהון ולא סטיב נאש, ואנחנו גם רואים איזה מספרים פיניקס שמים עם אלווין ג'נטרי כמאמן.

גיל 19 בנובמבר 2009

האמת היא שאפשר לכתוב ספר (אם לא כתבו כבר) על האסונות של דיוק. לגבי לייטנר, אי אפשר היה לדעת שהוא יהיה כזה באסט. הוא הרי היה אחד משחקני המכללות הכי גדולים אי פעם וכולם ניבאו לו עתיד גדול בנבא.

לגבי תפקיד הספורט במכללות זה נושא די מורכב. קל לומר שקודם כל הם מוסד חינוכי ואחרי זה בא הספורט אבל זו די צביעות. אם זה מוסד חינוכי, למה מאמנים מקבלים משכורות כל כך גבוהות? אפשר לראות את זה בבירור פה:

http://www.phdcomics.com/comics/archive.php?comicid=1086

אלון 19 בנובמבר 2009

גיל, המוסד אמנם חינוכי אבל צריך לייצר הכנסות.
שווה לשלם הרבה לקליפרי כי הוא יביא שחקנים יותר טובים שיביאו עוד השגים ועוד כסף שיהיה ממה להגדיל לפרורסט את המשכורות.

zeevny 19 בנובמבר 2009

אלון–מישיגו ממלאה את האצטדיון שלה גם כשהיא לא טובה. זה לא מועדון ספורט שיש לו אוניברסיטה בצד, זו אוניברסיטה!! היא מקבלת הקלות מס מאוד משמעותיות מהשלטונות האמריקאיים בגלל שהיא מוסד אקדמי. ההשלמה הזאת שלך היא נוראית בעיניי. היא מקור החטא! אוניברסיטאות לא יפשטו רגל אם הקבוצות שלהן לא תעלנה לגמר המכללות, אבל החברה שלנו היא לברה רעה יותר בגלל שבשם ההצלחה הספורטיבית אנשים מרמים ומשחיתים. מי שמביא את קאליפרי הוא מושחת מהתחת: הבן אדם אין לו מילה, הוא גזעם מטונף והוא השחיר כל מקום עבודה אחרי שעזב אותו. המחויבות של האוניברסיטאות וקאליפרי הם לחברה טובה יותר, לא לנצחונות.

לגבי דיוק וצפון קרולינה. כתבתי, ועשיתי זאת במכוון, שמדובר בדין סמית. אבל ההצלחה של השחקנים של רוי וויליאמס היא הרבה יותר גדולה מאלו של דיוק. שון באטייה הוא השחקן היחיד שעשה יותר ממה שציפו ממנו. גם בוזר קצת. דני פרי, לייטנר, לנגדון, מגטי, ברנד, שלדון וויליאמס–וזו רשימה מאוד חלקית וזו רשימה של מי שכן הגיעו לעומת כל הכוכבים שששבסקי יצר להצלחה של דיוק אבל לא הכין אותם לאנ.בי.איי–כולם התרסקו. ובעצם מה אני אמור להגיד על ששבסקי: הבן אדם היא בושניק.

כתבתי גם שדיוק לפחות ממלא את המכסה האקדמית שלה. זה נכון, אבל בשנת 2000 כתבתי עבודה למגזין סוציולוגיה וספורט אמריקאי שבו גיליתי ביחד עם חבר שתשעים וששה אחוזים מהשחקנים של דיוק מקבלים את אותו התואר מאותה מחלקה שמקבילה לפקולטה למדעי הדשא.

גיל: לייטנר הוא דוגמא מצוינת וגם הגבוה הלבן שהיה לפניו וגם נבחר שני בדראפט, דני פרי. ההצלחה שלהם בדיוק היא לא אינדיקציה לאנ.בי.איי, כי הם לא משחקים כדורסל של אנ.בי.איי (בניגוד לקרולינה או אריזונה). הם משחקים כדורסל שיביא לששבסקי נצחונות במכללות. זה לא מקרה שהוא כבר לא מנחית תותחים ולא מצליח להגיע לשלשבים גבוהים בשנים האחרונות.

זה מוסד חינוכי, כי ככה הוא מגדיר את עצמו וזו מדרגת המס שלו. אני מסכים שזה לא, אבל הם לעולם לא יגידו את זה כי אז צריך להתחיל שלם לפועלים.

אלון 19 בנובמבר 2009

זאב, אל תבין לא נכון מבחינתי קליפארי זה כמעט השטן ומה שהוא עשה לממפיס זה גועל נפש והוא יצא זך ונקי ואני בטוח שהוא בקנטקי רק בגלל הלחץ של האוהדים הלחוצים.
לדיוק אין שלדים כאלה בארון או שיש פחות מלאחרים וכנראה זאת עוד סיבה לגיוסים הפחות טובים בשנים הארונות.
אגב ששבסקי חטף הרבה ביקורת על הרדיפה אחרי גון וול.

כמו שאמרת יש הבדל בין דין סמית לרוי וויליאמס אבל מבחינת הצלחה, ווליאמס מנצח בגדול ובהרבה פחות שנים הוא שווה לסמית במספר האליפויות.

ואף מילה על פתיחת העונה של דנטי ג'ונס

גיל 19 בנובמבר 2009

החטא הכי גדול שבכדורסל, מכללות הפכו לבתי הזונות של הנבא. שחקנים טובים הולכים למקום שלא דורש מהם יותר מדי ושהם יכולים להעביר שנה בקלות. בניגוד לפוטבול, שם הם חייבים להיות 3 שנים. בסופו של דבר המשימה של המאמנים הבכירים היא כמעט בלתי אפשרית. הם צריכים למשוך שחקנים טובים שגם יעזרו למכללה וגם יהיו מספיק טובים כדי שיבחרו בדראפט. מבחינתם לא צריך לעניין מה השחקן עושה בנבא.

Comments closed