הפוך שטרן, הפוך (הסאגה נמשכת)

[youtube C40PRzKCTXs] האנ.ביי.אי לא מוכנה אפילו לנסות טכנולוגיות חדשות, אבל החלטה שלה מהשבוע שעבר עלולה לשנות את שוק נעלי הספורט באמריקה

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בשנות התשעים הוציאה חברת "אל.איי. גיר" נעליים חדשות לשוק. הנעליים נקראו "קאטאפולט", מילה שאחד הפירושים שלה לעברית הוא "התקן לשילוח מטוסים לאוויר מעל סיפון נושאת מטוסים". הנעל צוידה, לדברי החברה, בהתקן בעקב הנעל שגרם לשיפור ניכר ביכולת הניתור של אלו שנעלו אותן. הדובר הראשי של הנעל היה קרל מאלון. הנעל לא תפסה, אולי גם בגלל שמאלון מעולם לא היה מקדם מכירות מוצלח. הוא הרי ניסה גם לקדם מכירות של תכשירים שהיו אמורים להילחם בנשירת שיער.

לראיס של ל.א. גיר באותה תקופה קראו מרק גולדסטון והוא סוג של אגדה בעולם נעלי הספורט. גולדסטון מילא שורה של תפקידי ניהול בכירים בחברות נעליים בכירות והוא אחראי, בין יתר 13 הפטנטים שרשומים על שמו, לנעלי המשאבה ("פאמפ") של ריבוק ולנעליים עם האורות הזוהרים. את רוב הניסויים על ההמצאות שלו ערך גולדסטון על שני התאומים שלו, ריאן ואדם גולדסטון.

התאומים גולדסטון גדלו מאז, עשו קריירה לא משמעותית בנבחרת הכדורסל של אוניברסטית דרום קליפורניה, ובשנה האחרונה הם הקימו חברה  בשם "אתלטיק פרופולז'ן לאבס" (בתרגום גס: מעבדות להנעה אתלטית). בשנה האחרונה הוציאה החברה את הנעל הראשונה שלה לשוק. הנעל נקראת "קונספט 1" והיא מתהדרת בחידוש הנדסי בחלק הקדמי של הנעל שגורם לנועל אותן לשפר את הניתור שלו בקרוב לעשרה סנטימטרים. המכניקה, לפי הממציאים, פועלת בדיוק כמו מקפצה: ככל שהכוח שמופעל על הנעל גדול יותר, ככה יהיה אפקט הניתור רב יותר.

הבעיה המרכזית עם הנעל (חוץ משאלת המחץ: האם היא עובדת? הממציאים טוענים שיש להם אישורים מדעיים שהיא עובדת וגם עיתונאים שנעלו את הנעליים למבחן, כתבו שהן עובדות במידה כזאת או אחרת) היא שהן מתומחרות ב-300 דולר לחתיכה. לבעיה כזו יש פתרון כמעט יחיד: שחקן אנ.בי.איי שינעל את הנעליים במשחקים רשמיים ויתן להן תוקף.

לדברי התאומים הגיעו אליהם פניות מכשלושים אחוז מהשחקנים שנבחרו בדראפט האנ.בי. איי האחרון. התאומים נפגשו בקיץ עם ראשי האנ.בי.איי והציגו לפניהם את הנעל, ובשבוע האחרון הם קיבלו תשובה רשמית מהליגה: הנעל אינה מותרת לשימוש מכיוון שהיא עוברת על סעיף "התחרותיות השווה" בתקנון ליגת האנ.בי.איי. משפחת גולדסטון מיהרה לנפק הודעה מהירה לתקשורת ותוך שעות ספורות מכרה החברה יותר נעליים מאשר מכרה בחודש שקדם להחלטת האנ.בי.איי. כמה שעות לאחר מכן קרס אתר האינטרנט של החברה.

אפשר לפתח כאן ויכוח אתי על השאלה האם ההחלטה של הליגה עומדת במבחן ההגיון. ההשוואה לסמים ממריצים יורדת מיד מן הפרק מפני שלא הוכח שהנעליים גורמות נזק לשחקנים. המחיר הוא בטח לא שיקול. אם כל שחקן יכול לנעול את הנעליים הללו, נפסל גם הטיעון של הליגה לפגיעה בעקרון התחרותיות. חליפות השחיה ושיאי העולם המגוכחים שהן הביאו הן השוואה מתקבלת על הדעת, ויכול להיות שמשהו ייפגם בטוהר המשחק ובחדוות הצפייה בו אם סטיב נאש יתחיל לסיים את החדירות שלו לסל בדאנק מהדהד במקום הסלאלום המפורסם שלו הוא הזריקות הקריאטיביות שהוא מייצר כדי לברוח מחסימות. אני גם לא ממש רוצה לראות את דווייט הווארד קופץ עוד עשרה סנטימטרים באוויר. אבל את חליפות השחייה לפחות ניסו.

האנ.בי.איי יכלה להרשות לשחקנים לנעול את הנעל במסגרת משחק קדם העונה ולהגיע להחלטה מלומדת על נסיונות לחידושים מדעיים שיכולים לשנות את המשחק. האיסור הגורף הזה הביא לתוצאה הפוכה: האתר של החברה מקדם את הנעל תחת באנר אדום ומלבני בעמוד השער שצועק "נאסר על ידי האנ.בי.איי". תמונת שוק הנעליים שונתה לחלוטין. את הנעליים הללו יקנו עכברי כדורסל עם כסף לבזבז בגלל ששחקני האנ.בי.איי לא נועלים אותן.

אבל בשיווק דייוויד שטרן תמיד היה אלוף.

15 Comments

עזי 23 באוקטובר 2010

לייק

קאק 23 באוקטובר 2010

אברהמי, צר לי, אני חי בארה"ב וחולק עליך לגמרי. עוד חודש אף אחד לא ישמע (האמת , גם עד עכשיו לא שמע) על הנעליים וגם לא יקנה אותם. זו מכה חד פעמית, הם רק יפסידו מכך. מי שקונה נעליי כדורסל זה כל אותם חברה שחרחרים שהולכים כאילו שמו להם מטאטא בישבן כי ככה לברון גיימס הולך. מי שנמוכן לשנות את צורת הליכתו וללכת בצורה מעוותת כי כוכב אנ בי אי הולך ככה, יקנה נעליים של כוכב אנ בי אי ולא נעליים שלכוכב אנ בי אי אסור ללבוש.

אברהמי 23 באוקטובר 2010

קאק, על מה אתה חולק בדיוק? לא טענתי שהנעליים ימכרו, אלא הבאתי נתונים. הטענה היחידה היתה נגד האנ.בי.איי שאסרה איסור גורף על השימוש בנעליים. אני מציע לך לעשות חיפוש בגוגל שיראה לך שהנעליים היו חדשות גדולות בשבוע החולף, שהמכירות של הנעליים נסקו, שאתר החברה קרס מהעומס, ושהם משתמשים באיסור לקידום מכירות.

ואני חולק עליך: אם יימצא שהנעליים משפרות את הניתור כפי שטוענים הממציאים, הם יימכרו בטירוף.

אורי 24 באוקטובר 2010

קאק, אתה טועה לחלוטין. החברה עושה שימוש נהדר בעובדה שהנעליים נאסרו וזה רק עוזר לה. אם כבר "אותם חברה שחרחרים" שציינת יעדיפו משהו שמזוהה יותר עם מרד ועם תרבות הרחוב מנעל מפונפנת מהנ.ב.א (כל עוד לא מדובר ג'ורדן חדשות במהדורה מוגבלת. חוץ מזה, רק לבנבנים הולכים עם לברונס). AND1 שאמנם ימיה הגדולים מאחוריה נשענת בקמפיינים שלה בעיקר על הטענה שכדורסל רחוב הוא הכדורסל האמיתי. וגם בימיה הגדולים, הפרזנטור המוביל שלה היה לטרל ספריוול שהיה באנד בעצמו בנ.ב.א.

קאק 24 באוקטובר 2010

בואו נדבר עוד חודש מעכשיו

shai 23 באוקטובר 2010

אני גם בברית.
לא שמעתי על זה עד שקראתי את הכתבה.
שקלתי לקנות……
בעיה

יש להם רק עד מידה 14
אני בחור גדול

גיל 24 באוקטובר 2010

להפך, אברהמי, אני חושב שהם דווקא למדו מהניסיון עם חליפות השחייה. את החליפות הכניסו מהר מדי לתחרויות וזה גרם נזק עצום. כמה משחקי קדם עונה לא יספקו לך מספיק מידע בשביל להחליט. החלטה הגיונית תהיה לאפשר להשתמש בנעל במכללות או בליגת הפיתוח. אני בכלל הייתי אוסר על הטבעות וסוגר את הסיפור.

אברהמי 24 באוקטובר 2010

גיל, אתה באמת מאמין שהם למדו מחליפות השחייה? זו החלטה שרירותית לחלוטין. היו יכולים להריץ את זה במשחקי ההכנה בשביל להראות טיפה פתיחות.

גיל 24 באוקטובר 2010

נכון, לא סביר שקבלת ההחלטות עד כדי כך מתוחכמת אבל אני כן חושב שזה יכול להוביל לשינוי קיצוני. תזכר איך שינו את הכדור שנה שעברה או לפני שנתיים וישר היו תלונות. דברים כאלו צריכים להתחיל מלמטה כמו עם קו השלוש שהתחיל במכללות ואחרי זה לממש אותם במקצוענים.

אורי 24 באוקטובר 2010

היו כבר נעלי קפיצה אחרות שלא ממש תפסו. אלה נראות יותר כמו נעליים ולכן אני לא ממש מבין את האיסור. הלא כל הקמפיינים של חברות הספורט הן שהנעליים משפרות את הביצועים. מהו כל הבסיס לאייר ג'ורדן או לשוקס שוינס קרטר היה מקדם המכירות שלהן בזמנו ? מדוע מותר לג'ון וול הנהדר לנעול את הנעל החדשה של ריבוק בטכנולוגיית הזיגטק שנועדה לשפר את הזינוק ? האם לריבוק עזרה העובדה שעד לפני כמה שנים הייתה היצרנית הרשמית של גופיות משחק ? כמו תמיד לדעתי מדובר בכסף. אם נייקי היו מוציאים היום נעל זהה הנ.ב.א היה מאשר אותה.

מנחם לס 24 באוקטובר 2010

המשווקים של 'קונספט 1' דאגו לומר ליו אס איי טודיי שלדעתם זאת תהיה שטות אם ה-NBA תאשר את הנעל, ודייויד סטרן הראה שהוא בדרך לסניליות כשאסר אותה.
ולגיל, קשת ה-3 נבראה ע"י ה-ABA ולא המכללות.

גיל 24 באוקטובר 2010

נכון, אבל העיקרון זהה. קודם מנסים משהו ברמות יותר נמוכות לפני שמגיעים לדבר האמיתי (וכן, אני מודע לזה שבABA שיחקו כוכבים כמו הדוקטור).

DI 24 באוקטובר 2010

שיעור בפירסום. חבל שבקרמן וההמצאה שלו לקו השער לא יכולה להשתמש בזה.

אלון 24 באוקטובר 2010

לא היה על זה פרק בסיינפלד?

בעז 24 באוקטובר 2010

על כל דבר היה פרק בסיינפלד:)

Comments closed