האי של מכבי

In כללי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. הסיקור התקשורתי הנוכחי של מכבי תל אביב כדורסל מעורר בי געגוע מסויים לרפאל נאה. אצל נאה לפחות ידעת מה אתה מקבל, ונאה, אני חושב, באמת האמין בקשר הפטריוטי של הצלחה מכביסטית.

הכיסוי הנוכחי הוא כבר כיסוי ציני, פוסט-ציוני. שזה נהדר, כי הוא הפשיט את המדים הלאומיים ממכבי ולא היסס לחשוף את ערוותה הצהובה וכתרה הכחול.

הבעיה היא שהכיסוי המכביסטי הנוכחי נגוע. הפרשנות לעולם לא נטולה. הדיון בערך מכבי תל אביב, שכולל את הצד האפל יותר של התנהלות המועדון, מעוותת את הדיון המקצועי גרידא במכבי, ומכאן התהומות והשיאים שאליהם הגענו השבוע. מההכחדה אחרי המשחק הראשון, ועד לפרשנות בהארץ לפני המשחק הרביעי שטענה שעכשיו מכבי צריכה להוכיח את עצמה מעמדת הפייבוריטית.

לקרוא ולא להאמין. קודם כל, לשים את מכבי הפייבוריטית בכל שלב של הסדרה הזו זה דבר מופרך. הבעיה היא שהניתוח הזה הוא עוד פינה. פרשני מכבי הם אלופי הפינות. מכבי תעבור פינה אחת, ומיד הם ימצאו פינה אחרת כדי לחכות למכבי מאחריה. זוהי התנהלות פסולה. מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב מודל 2012 שווה התייחסות אובייקטיבית, נקודתית, ללא מטעני עבר. כל השאר זה דיון היסטורי-אקדמאי.

2. גם הכיסוי של דייויד בלאט מראה על אישיות דו קוטבית של הכותבים. מה שבלאט עושה השנה זה סוג של נס, עוד נס מכבי. בואו ונשאיר את האדריכלית בצד. בלאט התחיל את העונה עם שחקן שביעיה לגיטימי באן.בי.איי ומסיים אותה עם רכז מהליגה הבלגית. עצם העובדה שמכבי נוסעת למשחק מספר חמש באתונה היא עוד שורה לרזומה של בלאט.

עוד משהו על בלאט. אם אני מאמן מכבי, אני מתעקש לשבת במשא ומתן הכספי של כל שחקן, ולהתעקש על הכנסת סעיף בלאט לחוזה. הסעיף הזה ייתן את הערך הכספי של השחקן לפני שהשחקן החל לשחק עם בלאט, ואת שוויו של השחקן לאחר תקופת האימון תחת בלאט. מההפרש, בלאט צריך לקזז 15 אחוז. רק מאידסון, פרקינס ופארגו הוא הופך למיליונר.

3. מכבי של השנים האחרונות הפכה לתופעה מאוד מעניינת. קבוצה עם שתי זהויות. המתקיף והקורבן. בליגה הישראלית, מכבי היא הרשע הגדול, הקבוצה שמלקטת את החומר הנבחר שטיפחו הקבוצות האחרות. לעומת זאת באירופה, מכבי הפכה לסוג של קבוצה שהיא חוות טיפוח עבור הקבוצות הבכירות באמת של אירופה.

מכבי היא סוג של אי. היא גדולה על העיר שבה גדלה, והיא צריכה להתחנן להיכנס למועדון של הגדולים בעיר הגדולה. ודי נגמרו השחקנים שמעדיפים את מכבי על פני כניסה ללאונג׳ הוי.איי.פי.

4. ככה שהקרב במשחק החמישי צריך להתאפיין. אנחנו לא מדברים פה על סינדרלה שמחפשת לירוש את כסא המלוכה. ברור לרובנו שגם אם מכבי תנצח, היא תעמוד חסרת סיכוי נגד כל קבוצה בפיינל פור.

ועדיין, המשחק החמישי עדיין יכול להוות סוג של העברת שרביט. נצחון של מכבי ובלאט יכול לבנות את הקייס שלו כמאמן מספר אחת באירופה.

5. ואתם יודעים בדיוק מה זה אומר עבור מכבי. שבתוך תקופה קצרה מאוד, מועדון אירופאי גדול ישים לה הצעה שהיא לא יכולה לסרב לה בקשר לבלאט.

26 Comments

רועי מונדר 31 במרץ 2012

כתבת יפה מאוד, ונכון מאוד.
העונה הזת עם שלושת המפעלים היא בסך הכל הצלחה. בלאט עושה לפעמם טעויות לא מובנות, אבל מי לא עושה. רק שכאן "כולם" רואים את זה.

ניינר 31 במרץ 2012

מבחינתי, הדילמה היא מה יהיה מענג יותר-הפסד של מכבי כבר ביום חמישי או הפסד בפיינל פור? לאחר ששקלתי את הדבר בכובד ראש אני מעדיף שאוברדוביץ, הצדיק בן צדיקים (מתי כבר נותנים לו את פרס ישראל?) ייתן למכבי בראש ויחסוך מאיתנו את הפסטיבל המאוס והאינסופי שיתרחש אם מכבי ינצחו באתונה.
סומכים עליך זליקו!

rondi 31 במרץ 2012

נכון שמכבי פיתחה בשנים האחרונות את זהות קורבנית במובן של שחקנים שמגיעים בשביל למצוא את החוזה הבא אבל לדעתי זה יותר מכוון לNBA מאשר לברצלונה או אולימפיאקוס.

מכבי של בלאט ממשיכה את המסורת של גרשון ומשחקת את המשחק הכי אמריקאי באירופה. לשחקנים היותר מוכשרים זה מאפשר להציג את היכולות שלהם באופן אופטימלי (פארגו, ביינום ואנדרסון) או לפחות לבטא את עצמם בכדורסל האירופי באופן מיטבי (מוריס, פישר ואיידסון).

ההבדל בין בלאט לקודמים לו בתואר המאמן מספר אחת באירופה זה שהוא בעצם אמריקאי…אולי הוא עוד יקבל הצעה מהVIP לאונג' האימיתי…

טל בן יהודה 31 במרץ 2012

נקודות 2 ו-3 קצת מתחברות להן יחדיו.

כאוהד מכבי, אני מבין שאין לי מה להלין על כך שהאירופאיות "גונבות" לנו שחקנים שטיפחנו, מכיוון שאנחנו עושים את אותו הדבר לקבוצות ישראליות אחרות. מכבי ת"א הפכה לקבוצות הישראליות של היורוליג.

אבל, בדיוק בגלל זה חשוב שיהיה מערך סקאוטינג מצוין וחשוב למנות למערכת מאמן כמו בלאט לטווח ארוך. אם בלאט נשאר, אני לא דואג לדוגמא לכך שהנדריקס יחליט לעזוב בקיץ, אני סומך על בלאט שפשוט יביא "עוד אחד" כמוהו לסגל (שגם כן יעזוב אחרי שנה-שנתיים).

talo 31 במרץ 2012

לא ערווה צהובה ולא כתר כחול או להפך.
פשוט משהוא שלא מצליחים לקבל כאן ונקרא מקצוענות, על באמת כמו שהיא צריכה להראות.
ואכן טוב לה למכבי שהפשיטו ממנה את הלאומנות ו"הקבוצה של המדינה", זה רק גורם לה לבלוט יותר.
מכיוון שתרבות הספורט הממוצעת כאן מתנקזת לקניון מלחה כך גם רב כותביה.
מכבי פשוט לא שייכת לכאן כמו טבע, ישקר וסנלי פרידמן.

שלומי אלקיים 31 במרץ 2012

גם מוני פנאן לא שייך לכאן, נכון?
גם הבנק שלו, שבו השקיעו שופטים, שחקנים יריבים ועסקנים, לא שייך לכאן, נכון?
גם המיליונים שהיא קיבלה במשך עשרות שנים מכספי ציבור של רשות השידור, שהנציחה את עליונותה, לא שייכים לכאן, נכון?
גם הכוחנות של שימון מזרחי, שב-79 הורשע במתן טובות הנאה לשופטי בית משפט וכעונש נגזר עליו, תחזיקו חזק, השעייה על תנאי מתפקידו כעו"ד, לא שייכת לכאן, נכון?

אזי 31 במרץ 2012

התגובה שלך זה מה שלא שייך לכאן.
טרחנים נמאסתם!

ניימן 31 במרץ 2012

למה נמאסתם? על חלק מהדברים חל חוק ההתיישנות. מוני פנאן זה מ – 2009. לא מפסיקים לדבר על זה רק כי לאנשים נמאס לשמוע על דברים לא נעימים.

זאב אברהמי 31 במרץ 2012

אבל את כל הדיון על פנאן ועל המכביזם לדורותיו, שזה דיון נכון, צריך לעשות בנפרד ממשחקי הקבוצה הנוכחיים.

אזי 1 באפריל 2012

מפסיקים לדבר על זה, כי זה הפסיק להיות רלוונטי.
מה הקשר בין עבירה שעבר שמעון מזרחי לפני 30 שנה, שלא קשורה לכדורסל, להצלחה המקצועית העכשיוית של מכבי?
ועד מתי תמשיכו עם הכספי רשות השידור האלה??
זאת היתה תקופה של ערוץ אחד, עם 100% רייטינג וקבוצה ישראלית שמככבת באירופה הגדולה והרחוקה.
וגם לי כבר נמאס לתת שוב ושוב את הטיעונים המקבילים שהפועל מומנה ע"י ההסתדרות. ושלפני כמה שנים הערוץ הראשון הפסיק לשדר את מכבי כי הם החליטו 'לשדר רק ספורט דגל'. עונה אחרי זה ראיתי את הקבוצות הישראליות ביול"ב וביורוקאפ. אם זה לא היה כניעה לסחטנות אז מה כן?
ואם פנאן היה כזה מלוכלך, מה תגיד על כל מי שהשקיע אצלו?

בקיצור, לטענתך, אסור למכבי יותר להצליח אף פעם, כי לפני 30 שנה לא היה רגולטור וכי המנהל של הקבוצה(שכבר לא בקבוצה, אגב) החליט שהוא ברוקר פרטי…

מעניין אם ב2030 כשהפועל תיקח את הדאבל הקבוע שלה מישהו יגיד "כן, אבל ב2005 הבאתם את דאגלס דה סילבה מכפר סבא…"

אזי 31 במרץ 2012

אני מקווה שיחתימו את בלאט כמה שיותר מהר על חוזה שמן, כי בסוף נשכח שזה הוא הקוסם שלוקח כל שנה אוסף שחקנים מקרי ומביא אותו לפיינל פור.
אני רוצה שמכבי תזכה ביורוליג יותר בשבילו מאשר בשבילי. מגיע לו!
אני גם חושב ששחקנים כמו הנדריקס ו/או אוחיון מסוגלים להשאר במכבי עוד עונה או שתיים רק בשבילו.

אני רק מת… מת להבין מה הסיפור עם פאפאלוקאס… (כמה 'אלף'ים אמורים להיות בשם שלו??)

רונן ג. 31 במרץ 2012

טל – במכבי תל אביב אין באמת צורך במערך סקאוטינג. על כל ריצ'רד הנדריקס וצ'אק אידסון שנופלים מהשמיים ביד אליהו יש שון ג'יימס, פארגו, פרקינס, סימונס, מוריס, אלטון בראון, ג'ייסון וויליאמס וכו' שנופלים על יד אליהו מליגת הפיתוח שלה שנקראת "ליגת העל".
מערך הסקאוטינג של מכבי תל אביב זה ג'ף רוזן, עמית גל, אקוניס ודומיהם.

דביר 31 במרץ 2012

הפוסט הכי יפה והכי נכון והכי שפוי שקראתי בשנים האחרונות בנושא מכבי. בלי טיפת ציניות- תודה!

איתן 31 במרץ 2012

פוסט מצוין. חבל שאתה לא מסוגל להתייחס בצורה עניינית ובוגרת כזו גם ללהברון.

זאב אברהמי 31 במרץ 2012

איתן, אני לא ממש יורד לסוף המשוואה שלך

איתן 1 באפריל 2012

כתבת ביחס למכבי: "..הפרשנות לעולם לא נטולה. הדיון בערך מכבי תל אביב, שכולל את הצד האפל יותר של התנהלות המועדון, מעוותת את הדיון המקצועי גרידא במכבי.."
בביקורות שלך על להברון אני רואה את אותה שנאה עיוורת הצובעת הכול בשחור ומתכחשת ליכולותיו.

הופמן 31 במרץ 2012

אני לא מבין למה מכבי ת"א מודל 2012 התייחסות נקודתית וללא מטעני עבר. למה מגיע לה לקבל את הניתוק הזה מההקשר שלה? הרי ההקשר הזה הוא מה שגורם לעשרת אלפים צופים למלא את ההיכל, למכבי עצמה להיות בכלל ביורוליג, ואולי גם לך לכתוב את הפוסט הזה.
עם זאת, ברור שההתייחסות צריכה להיות כמה שיותר אובייקטיבית ועניינית. אבל העניין הוא תמיד רחב יותר מההקשר הספציפי. כמו שאתה כותב בפרספקטיבה היסטורית על מצבה של מכבי ת"א כרגע ועל לאן היא הולכת, כך אפשר – ואף צריך – לראות את המצב שלה כמו כל מצב: כתוצר של מה שעבר על המועדון בשנים עברו.
למעשה כך גם אתה מתייחס אליה, בסעיף 4 ובכלל.

זאב אברהמי 31 במרץ 2012

הופמן, כי אתה לא יכול לשפוט את המשחק של מכבי נקודתית במרץ 2012, ולחבר אליו את כל המטענים שהקבוצה הזו נושאת עליה. אתה רוצה לערוך דיון על הערך "מכבי תל אביב", בבקשה, אבל מה זה קשור לסדרה הזו?

הופמן 1 באפריל 2012

אם אתה מדבר על ניתוח המשחק בלבד, אני מסכים איתך.

אסף רביץ 31 במרץ 2012

אהבתי את עניין שתי הזהויות. ההבדל בינהן הוא שבזמן שבארץ היא בליגה משלה, באירופה היא מצליחה להישאר מבחינה מקצועית בליגה של הגדולות למרות הפערים הכספיים. באופן קבוע היא מעפילה לרבע גמר היורוליג ופעמים רבות גם גבוה יותר, למרות שכבר כמה שנים שאת השחקן-שניים הכי טובים שלה היא רואה שנה אחר כך אצל אחת היריבות הישירות.

בגלל זה הקיץ הקרוב יכול להיות חשוב במיוחד. נדמה לי שנוצרה הזדמנות לשמור על רוב שחקני המפתח, להצליח לייצר המשכיות שקשה מאוד לקבוצה במעמדה לייצר באירופה. יוגב, לנגפורד, סמית והנדריקס- אם אני קורא נכון את המפה יהיה ריאלי להשאיר את כולם יחד עם הבסיס הישראלי של הספסל. המשכיות כזאת תהיה חשובה יותר מתוספת איכות וגם תבטיח, יחד עם החזרה של מצ'באן, שחקן טוב בכל עמדה, תמנע את הצורך בלהיות תלויים בהימור כמו כל שנה.

זאב אברהמי 31 במרץ 2012

אסף, קודם צריך להגדיר מטרות, אחרי זה לתת לבלאט להחליט אם צריך לשחק בשלוש מסגרות, ואחרי זה מה שאתה אומר.

ניימן 1 באפריל 2012

אזי – בטוח שקראת את ההודעה שלי? התייחסתי רק לפרשת פנאן. תסביר לי למה הוא לא רלוונטי כיום? זה מ – 2009. הוא היה פרטי לגמרי ולא קשור לקבוצה ולאנשיה?

אברהמי – אני לא מנתק ספורט מקונטקסט. נראה לי שדורפן כתב פעם שזה כלי של משטרים אפלים לאורך ההיסטוריה.

אזי 1 באפריל 2012

סליחה, לא שמתי לב שהתגובה הראשונה (של שלומי אלקיים) והתגובה שלך, היא לא של אותו מגיב.

אני מסכים שמה שהיה עם פנאן היה ניגוד עניינים מסריח מאוד.
אבל.. הוא כבר לא בקבוצה, ולא רק שהוא לא בקבוצה, הוא גם לא בין החיים.
אז מה עכשיו רוצים שמכבי תעשה?
אם יוכח שהוא קנה משחקים, לגיטימי לחלוטין שיורידו את מכבי ליגה.
כל עוד זה רק ניגוד עניינים מסריח שהוכח בידעבד, אין מה לעשות עם זה, ולכן אין מה לדון בזה בכל פעם שמדברים על מכבי.

עוד דבר, אם הפרשה היתה מתגלה בזמן שהוא בחיים ועובד במכבי. גם לגיטימי שהוא יפוטר במקום והקבוצה תיענש (כנראה קנס, כי אני לא מכיר עונשים של הפחתת נקודות בליגת הכדורסל, אבל זאת לא הנקודה).
אבל זה לא התגלה בזמן שהוא בקבוצה, למרות שמסוג הסיקור שהפרשה קיבלה, נראה כאילו המון עיתונאים ידעו על הנושא ושתקו…
שזה עוד יותר מוזר מהפרשה עצמה.

ניימן 1 באפריל 2012

מה אני רוצה שמכבי תעשה? שתפטר את אלו שידעושיתפו פעולה עם כך. אם היו כאלה. ברור שאני לא יודע מה קרה. אבל עושה רושם שלא הייתה חקירה רצינית – פנימית או חיצונית. לא היה אפילו משהו שדומה לקלוז'ר לפרשה.

עד שתהיה כזה, ואני בספק אם תהיה כזה, תרשה לי לשים סימן שאלה על מנהלי מכבי – ויחד איתם, לצערי הרב, על מכבי כולה.

יותר מזה – עד שתהיה כזה, רלוונטי להעלות את הנושא בדיונים השונים הקשורים לקבוצה. זה המעט שניתן לעשות כלחץ ציבורי.

שאלה: מה זה קשור אם הפרשה הייתה מתגלה בעודו בחיים ובקבוצה או לאחר מותו? הקבוצה צריכה להיענש בכל מקרה לו הדברים נכונים. פשעים בדיעבד הם עדיין פשעים.

אזי 1 באפריל 2012

זה שבכל זאת צריך לחקור את המקרה, אתה צודק.
אני גם לא מאמין שבאמת היה שם משהו לא כשר (ברמה הספורטיבית). אתה יכול להגיד שזה בגלל שאני אוהד מכבי, אני טוען ככה כי מכבי כבר 30 שנה לא במצב שהיא צריכה לקנות משחק.
כמובן שעד שלא יוכח אחרת, זכותך לחשוב מה שאתה רוצה.

בקשר לעונש, ואם הוא בקבוצה או לא.
כמו שאמרתי, שאם יוכח הטיית משחקים, שיטילו איזה עונש ומתי שהם רוצים.
אבל על ניגוד עניינים שפועל לא פגע בשום דבר ברמה הספורטיבית, אני לא רוצה סיבה להטיל עונש בדיעבד.
כמובן שאני לא יכול להתלונן אם כן היו מטילים.

בכל מקרה, עיקר הרעיון שלי, הוא שמכבי לא השיגה את המעמד שלה במרמה. אפילו להפך לדעתי. מוני הרשה לעצמו לעשות את מה שהוא עשה כי הוא הרגיש שיש לו את הגב של מכבי, ולא כדי לעזור למכבי.

מכבי היא אימפריה ספורטיבית בישראל כי מי שינהל אותה לאורך השנים הוא גאון בניהול קבוצת ספורט.
זה שמוני פנאן פתח בנק אפור ושמעון מזרחי פעם שיחד שופט, לא מונע מהם להיות מנהלי ספורט מוצלחים.

ולהעלות רק טענות נגד מכבי, זה העניין התמוהה באמת.
כמה פעמים דרשת לבדוק את הניהול של אייזנברג?
או את זיוף הדרכון של קני ויליאמס על ידי דני קליין?

ניימן 1 באפריל 2012

שלושים שנה זו הגזמה פרועה. רק במילניום הנוכחי הם נזקקו לסל נצחון מזלי של ארנולד כדי לקחת אליפות. שלא לדבר על שנת האליפות של חולון בה מכבי היו נחותים משמעותית.

אין מצב בו אפשר להוכיח שניגוד עניינים פוגע בטוהר הספורט. אסור שיהיה ניגוד עניינים כדי שהחשד לא יעלה. בגלל זה צריך להעניש על ניגוד עניינים.

לא מבין את הטענה האחרונה שלך. יש הרבה עוולות בעולם. בישראל. בעולם הכדורסל הישראלי. אפילו במשרד שלי! :) קיום אחת לא מצדיק את השניה, אבל אי אפשר להזכיר בכל דיון את כולן. זה לא יגמר.

Comments closed