בוקר טוב אליהו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אני חייב להודות שקצת מפתיעה אותי כמות הידיעות והניתוחים לגבי ליאור אליהו. זה אומר לי שאליהו הוא שחקן ישראלי בכיר, נגיד בין שלושת הטובים בדור. זה אומר לי משהו על דור הכדורסלנים שגדל פה.

LIOR

 

אני אתעכב שניה על אליהו לפני שאני אכתוב את מה שיש לי להגיד על הדור הזה. העובדה שאליהו לא משחק חודשיים לתוך עונת הכדורסל מלמדת אותי משהו עליו. אני לא רוצה למדוד את רמת המחויבות שלו. יכול להיות שהוא רץ והתגמש והרים וזרק אלפי זריקות ולמד וידיאו של יסודות ההגנה. אז אולי יש מחויבות. אבל אין לאליהו אהבה למשחק. זאת אומרת יש לו אהבה, יכול להיות, כנראה שכן, אבל זו אהבה שכן תלויה בדבר. אליהו היה מוכן לשבת בבית עד שיקבל את מה שמגיע לו. אם אליהו היה אוהב כדורסל באמת הוא היה שם את נס ציונה, נגיד, על הכתפיים שלו. אני לא שופט אותו. לכל אדם מגיע למקסס כלכלית את הכישורים שלו, בטח שבקריירת ספורט. אני שופט את התשוקה שלו.

מה שמקרה אליהו מוכיח לי הוא שמכבי תל אביב כדורסל שוב נמצאת לפחות עשור קדימה לעומת התחרות שלה. הסגל של מכבי נשלט על ידי זרים ומתאזרחים כי היא פשוט הבינה שלא גדלים פה כדורסלנים. עמרי כספי הוא אולי שחקן שביעי-שמיני בקבוצה ששואפת גבוה באנ.בי.איי, אבל זה מה שהוא שווה. זה המון, אבל בתרגום לאירו אתה לא מקבל סופרסטאר אירופאי. זה אתלט גבוה עם קליעה מבחוץ שמוכן לתת את התחת. כאלו אוהבים באמריקה מהספסל. זה לא אחד שאתה בונה סביבו קבוצה. אם מכבי היתה מביאה את כספי היא היתה בסופו של דבר מגיעה איתו לאותה צומת שאליה הגיעה עם אליהו.

זה שהפועל ירושלים החתימה אותו אומר לי שגם בספורט לוקח לתהליכים זמן לעבור את הדרך המפרכת מהים להרים. או שזה אומר לי שאף אחד ממקבלי ההחלטות שם לא צפה באליפות אירופה האחרונה, שם האוחיונים והאליהו והפנינים והכספים הראו בדיוק מה הם שווים.

מקל וכספי הם יוצאים מהכלל בכדורסל הישראלי. אבל הם לא מודלים לחיקוי. אליהו הוא המודל לחיקוי.  הוא תמונה די מדוייקת של הספורט והחברה הישראלית. הוא סוג של גאון פיננסי: הוציא מקסימום מהשקעת מינימום. מהבחינה הזו, החוזה שהוא מקבל מירושלים הוא סוג של אקזיט.

דילמת אליהו
אני יודע את מי אני רוצה במונדיאל

23 Comments

יואב 15 בנובמבר 2013

במדוייק!

מכביסט ותיק 15 בנובמבר 2013

כספי ומקל שחקנים מאוד בינונים הנישאים על גל יחסי הציבור של מותג הנבא ותקשורת הכדורסל הישראלי. כשכל אירופאי מושתן מגיע לנבא והאינטרס של חברת הנבא לשווק את השידורים שלה לכל העולם אז ברור שלפתע קבוצות שם יקחו 2 ישראלים וחשוב שהם גם יהודים 2 ספרדים 2 איטלקים 2 סינים 3 גבונים 4 אוסטרלים –תערבב טוב טוב ותקבל הכנסות ממכירת זכויות שידור מוצרים ועוד ועוד.
ההבדל בין הזרים לישראלים הוא פשוט מאוד. וזה בעיקר במכבי. אם אתה זר לא טוב במכבי חותכים אותך בלי חוכמות או סליחה אפילו באמצע העונה. אם אתה ישראלי לא טוב כנראה יחתכו אותך בסוף העונה. אבל בכלל לא בטוח. מספיק שתציג כושר בינוני ותקבל נטו 400 אלף דולר

קורא 16 בנובמבר 2013

ממש לא נכון, חוזה השידור של ה-NBA בישראל שווה אפס לליגה הזו, וגם מבחינת האהדה בקרב היהודים האמריקאיים אני לא בטוח כמה יבואו יותר למשחק בגלל ישראלי זה או אחר.

אריאל גרייזס 15 בנובמבר 2013

גם מקל ישב בחוץ שנה שעברה עד שחתם בחיפה, ואני לא חושב שמישהו יגיד שאין לו תשוקה למשחק. לא שאני לא מסכים לגבי אליהו.
מה שכן, קשה להגיד שהוא מיקסם את עצמו – במקום לקבל חוזה של חצי מיליון במכבי לפני כמה חודשים, הוא קיבל חוזה של 350 אלף בירושלים עכשיו. לא ממש החלטה עסקית חכמה

יניב 15 בנובמבר 2013

עסקית כדאי לחכות לסוף חוזה כדי לשפוט – הוא מקבל 350 ואפשרות יציאה מול 500 בלי .
יש תסריט ולא מופרך שהוא נותן כמה חודשים טובים ויוצא לקבוצת יורוליג שתשלם לו יותר – זה לא מופרך .
ויש גם אפשרות שהוא יהיה כזה דומיננטי עבור ירושלים שהם יפתחו עבורו את החוזה .

אני מאמין שהוא אמר לעצמו שבלאט הפך אותו משחקן ששווה כמעט מליון יורו לשחקן שמקבל חצי מזה ועוד עונה או שתיים אצל בלאט והוא יירד למדרגות עוד יותר נמוכות .
אם מסתכלים על זה ככה ועל הסיטואציה בין שניהם שאין לנו דרך להבין אותה במלואה אז ייתכן שעסקית הוא עשה שוב את ההחלטה הנכונה .

טל בן יהודה 15 בנובמבר 2013

שני דברים על שתי התגובות כאן:

העובדה שהוא לא מיקסם את עצמו עם החוזה זה רק חצי מהסיפור.
הוא לקח פחות כסף כדי לשחק במפעל משני… (יורוקאפ מול יורוליג).
הוא האנטי-ממקסם!

ושנית,אם הוא באמת אמר ומאמין בתוכו שבלאט אחראי לירידת הערך… זה אומר הכל, לא?

ש. בן ד. 15 בנובמבר 2013

זה אומר חצי.

על ליאור אליהו האשמה (תסתכלו על רוט שחווה אותו הדבר בשנה שעברה) אבל לבלאט יש חלק מאד גדול בזה.
אני לא זוכר בעבר מאמן שבשך כל ראיון איתו יורד על אחד השחקנים שלו.

יניב 15 בנובמבר 2013

בוא נדבר על הלקח פחות כסף , קודם כל במצבו לאחר שהוא לקח המון כסף ממכבי בשלוש שנים האחרונות הוא יכול להרשות לעצמו – רק בשביל שהוא לא ישחק שם בשנים הקרובות מכבי שילמו לו 100000 דולר .
בגיל 28 יש לו 6 שנים טובות קדימה להרוויח משכורת של טופ טאלנט ואחר כך דעיכה משמעותית .
אם הוא לוקח את ההצעה של מכבי לשלוש השנים הקרובות , סביר להניח שהוא מוותר סופית על אירופה (משיקולי מס) וההיסטוריה מראה שהסיכוי שלו לקבל את אותו חוזה שמכבי הציעו כעת בגיל 28 גם בגיל 31 הוא נמוך – סביר להניח שבמכבי ב6 שנים הקרובות הוא ירוויח 1.5 מליון ב3 השנים שזה היה על השולחן ועוד 1 מיליון לשלוש הבאות .
בירושלים יש לו מיליון מובטח ל3 הקרובות וסיכוי גבוה בגיל 31 לקבל חוזה דומה בירושלים (וגם במכבי , כבר היו דברים מעולם , ולך תדע מה יהיה פה עוד 3 שנים , ברק יצחקי לדוגמא עשה מזה קריירה).
אם הוא ייתן שלוש שנים טובות בירושלים מצבו בשוק הישראלי יהיה מצוין , אם לא , כנראה שהוא באמת אובררייטד פסיכי.
אז בהנחה עיסקית הכי קרה הוא ויתר על חצי מיליון ל6 שנים תמורת הזכות ליהנות יותר – במצבו הפיננסי שיקול לגמרי הגיוני .
ועדיין קיימת האפשרות שהוא יוצא בעוד עונה לאירופה ומרוויח עוד יותר – אפשרות שקיימת עבורו כרגע רק בתסריט שנוצר.
אז עסקית יש פה הגיון , מקצועית גם .
עכשיו השאלה כמה באמת הוא רוצה להשתפר , כמה הבעיה היתה אצלו וכמה אצל המערכת .

טל בן יהודה 15 בנובמבר 2013

וואו יניב, כמה שאנחנו חלוקים.

האמת שלא כל כך נעים לי להיכנס לכיס של אף אחד, גם לא כדורסלן. אליהו צריך לעשות מה שטוב לו. אבל בכל זאת…

אליהו בן 28 שחותם על 3 שנים.
זהו, זה החוזה הגדול ביותר באחרון שלו… מכאן והלאה הכל הולך לרדת. אף אחד לא הולך לתת חוזה גדול יותר ממה שהוא מקבל עכשיו לשחקן שיהיה בעונה הראשונה של החוזה החדש בן 32 והשנה האחרונה של החוזה בן 34… בטח לא שחקן השיתרון שלו הוא האתלטיות (הרי אליהו הוא לא אחד שיכול לעמוד בהתקפה ולתפור שלשות).

אז החצי מיליון הזה יהיה גבוה יותר…
ובהתחשב בכך שכדורסלנים יוצאים לפנסיה בגיל בחצי השני של העשור הרביעי לחייהם, הייתי אומר שזה די משמעותי.

או, שאני מסתכל על זה ממבט של אחד שעובד מ-9 עד 18:00 במשרד ואין לי מושג על מה אני מדבר כשזה מגיע לסוכמים כאלה.

יניב 15 בנובמבר 2013

אנחנו מסכימים שבגיל 31-32 הוא לא יקבל יותר .
מכבי שמו לו הצעה שאומרת שזה החוזה האחרון הגדול וירושלים נתנו לו קצת פחות כסף אבל אופציה לקבל יותר בעוד חצי שנה – הוא חושב שהוא שווה יותר ושנעשה לו עוול בשנה האחרונה , שיוכיח .
מכבי היו ריאלים וירושלים נתנו תקווה .
זה כל הסיפור , במצבו הפיננסי לאחר 4 שנים כאלה (ויקטוריה ומכבי עצמה) הוא יכל להרשות לעצמו את הבחירה בתקווה.
ובסוף גם החוזה בירושלים הוא לא בוטנים .

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 15 בנובמבר 2013

לא מבין עד עכשיו איך הפועל אכלו את הלקרדה הזו, ועוד הולכים לשלם לו כל כך הרבה כסף. חבל שלא התייבש בחוץ עונה שלמה, זה היה מלמד את הבטלן הזה לקח.

עירן 15 בנובמבר 2013

זה השובר שוויון.

אם עד עכשיו היה לירושלים סיכוי, עם כושר טוב וקצת התאמות (לדעתי החלפת דופרי), עכשיו בא השובר שוויון הזה ומחסל את סיכויי י-ם. הם גם כך רכים הגנתית ולא בדיוק קולעים היטב מבחוץ. אז מהי התועלת בהבאת שחקן ההגנה כנראה הגרוע באירופה בלי קליעה מעל חצי מטר וגם החצי מטר הזה כבר נופל באוחזים בינוניים למדי ? מישהו חושב באמת שהוא עדיף על כדיר או במיוחד דאנקן ב – 4 ?

החתמה תמוהה, שברור לי שנובעת משיקולי יחסי ציבור ולא מקצועיים.

ואגב, לא שכחתי את חיפה כמתחרה. זה פשוט מבטל את י-ם מהמשוואה.

איציק 15 בנובמבר 2013

מסכים, פרט ל… "אם אליהו היה אוהב כדורסל באמת הוא היה שם את נס ציונה, נגיד, על הכתפיים שלו." אם אני לא מתבלבל יש שם כבר משהו שהרים כמה קבוצות על הכתפיים, והוא ממש לא צריך את אליהו בשביל זה.
אם להיות קצת רציני, והפעם בלי ציניות האופיינית לי, נראה לי שבירושליים נראה אליהו הרבה יותר נייד, קופץ טוב יותר, רץ את המגרש טוב יותר. אחרי שהוריד כמעט חצי ממשקלו זה קל יותר (מ-650 אלף דולר שהיו לו ל-350 אלף שיש לו עכשיו). אולי עוד שחקנים ישראלים צריכים לאמץ גישה זו.

אברי 15 בנובמבר 2013

תסלח לי אברהמי, אני מעריץ שלך עוד מימי ספרי הנבא שגדלתי עליהם, אבל באמת שאני לא מבין מה אתה רוצה. אין ישראלים טובים? מה באמת? זה חדש למישהו? ולגבי התשוקה של אליהו למשחק – תשוקה זה חשוב יפה וטוב, אבל אין אדם בעולם הזה שיקריב מאות אלפי דולרים רק בשביל "לקחת את נס ציונה על הכתפיים שלו". אני אוהב כדורסל באמת, שיחקתי כל החיים שלי. בשביל התשוקה למשחק אני משחק היום עם חברים בפארק. גם אליהו ממשיך להתאמן בימים אלו(השמועות מדברות על אימונים אישיים עם אח שלו ומאמן פרטי).
חוץ מיזה, יש בסיפור של אליהו הרבה יותר מילד גרידי שלא מוכן לצץ במשכורת המליונים שלו במכבי. זה עניין מאוד אמוציונלי מה שקרה לו עם מכבי, ולכל אחד מאיתנו היה לוקח קצת זמן להתאפס מחדש.

אברי 15 בנובמבר 2013

לקצץ

אזי 15 בנובמבר 2013

ליאור אליהו הוא גרסה רזה של ערן לוי מהכדורגל.
שחקן שבשביל יכולת התקפית וירטואוזית מאוד מסויימת מרשה לעצמו לא לעשות כלום, כי ההייפ סביבו מספיק גדול גם ככה.

ג'וני 15 בנובמבר 2013

ליאור אליהו הוא הישראלי הטוב בליגה נקודה.
כמה ישראלים אתם מכירים שזכו באליפות בספרד הליגה השנייה הטובה בעולם? הוביל גם את מכבי ת"א לתארים.
אליהו הוא השחקן הבכיר גם בנבחרת .
לאנשים יש זיכרון קצר אבלליאור חזר למכבי ת"א מתוך אהבה לקבוצה שהוא וויתר על חוזה גדול בויטוריה אז אי אפשר להגיד שאליהו מחפש רק כסף כמו יוסי בניון שמתבטל לו כל עוד הסוכן לא דואג לו לקבוצה מהפרמייר ליג כי הלוזר מתבייש לשחק בליגה הישראלית או הבלגית.

גיסנו 16 בנובמבר 2013

אליהו חזר למכבי כי אחרי עונה ממש טובה בויטוריה הוא נתן עונה ממש בינונית מינוס, ולא רצו להמשיך את החוזה המפלצתי שלו שם כי הבינו שהוא כבר לא ישתפר יותר.

אמנון 15 בנובמבר 2013

אני מצטער אבל זה שטויות. גם גל מקל לא שיחק כחודשיים לתוך העונה שעברה(התאמן אגב עם הפועל ת"א) והיום הוא ב-NBA. זה אומר שאין לו אהבה למשחק? או שהוא בעצם המודל לחיקוי?
זה אומר ששניהם ניסו לחשוב עם השכל איפה ואיך הם יוכלו לקדם את עצמם ככל הניתן, ולעשות את זה באופן שקול. ספורט זה בשביל אוהדים, בשביל שחקנים זה פרופשן. וטוב שהם מתייחסים אליו ככה.
ואגב אליהו הוא עדיין אחד מהישראלים הטובים ביותר, ובליגה של חוק רוסי והגבלות זרים זה נתון מאוד משמעותי. הפועל ירושלים לא מתמודדת מול צרפת באליפות אירופה(גם כספי נכשל שם, אז מה?) היא מתמודדות מול הפועל אילת בליגת ווינר. ופה אליהו הוא נכס.

גיסנו 16 בנובמבר 2013

אני משוכנע שגל מקל הפיק הרבה יותר מהחודשיים האלה ברמה האישית מאשר ליאור אליהו.

נר הלילה 15 בנובמבר 2013

לא יודע אני דווקא ראיתי שאליהו השתפר בשנה שעברה.
זה לא רציני לבקר אותו שהוא לא מספיק אמוציונלי ובאותה נשימה שהוא עושה מפשל בהחלטות עסקיות קרות. הכסף לא חזות הכל. אני במקומו לא הייתי נשאר במכבי של בלאט כי ברור שהוא לא סופר אותו.

גיסנו 16 בנובמבר 2013

ליאור אליהו הוא פשוט דוגמה נהדרת למדינה עם תפיסת ספורט קלוקלת.
הוא בדיוק הדוגמה האולטימטיבית לתופעות כמו אייל גולסה, ערן לוי, טל בן חיים (הסוג-של-חלוץ), מאור בוזגלו, וגם קצת יוגב אוחיון.

שחקנים שנתנו תקופה קצרה טובה שהספיקה כדי שידברו עליהם כעל "כשרונות מהרמות הגבוהות ביותר", וזה הספיק להם. שם הם נעצרו. ומשם והלאה הכל מגיע להם, והסכומים שמשולמים עליהם פסיכיים, והם לא מבינים למה פתאום לא רוצים אותם, ותמיד משוכנעים שהם מורמים מעם ושעל סמך הכשרון הטבעי הם כבר יגיעו מספיק רחוק.

תראו סתם כדוגמה את דיוויד בלו – בכוונה אני לא הולך גבוה מדי. בלו בהתחלה היה נראה שחקן מאוד מוגבל. אני זוכר אותו בעונה-שתיים הראשונות במכבי שלא באמת הבנתי מה התפקיד שלו, מה המטרה שלו ולמה בכלל הוא שם. ואז הוא פיתח יד משוגעת ל 3. וכשזה לא היה מספיק – הוא הוסיף מסה והתחיל לשמור על מספרי 4 בצבע. וכשהיה צריך עוד – הוא למד פתאום להוריד כדור לרצפה לחדור לסל.

אני בכוונה לא מדבר על שחקנים כמו ג'ורדן ומג'יק שבכל גלגול שלהם פיתחו נשק חדש כדי לכפר על יכולות שנעלמו – הם בספירה אחרת. אבל אין שום סיבה בעולם שדיוויד בלו ילמד אחרי גיל 28 כל מיני יכולות מגוונות יותר, וליאור אליהו ימשיך להתלהב מהגויאבה ולתלות את החוסר שלו בכדורסל אמיתי בזה שהוא בכלל שיחק כדוריד עד גיל 16.

Comments closed