תרבות שבת 2

והפעם, לרגל הגמרים הבאים עלינו לטובה בסוף השבוע בצרפת,  שני ספרים על טניס. בהתחלה חשבתי להמליץ רק על "חבטות של גאונות" (תרגום אישי), הספר המצויין של אל ג'ון ורטהיים מספורטס אילוסטרייטד שדרך משחק הגמר האפי בווימבלדון 2008 בין פדרר לנאדל בונה קייס לפיו מדובר בדו קרב מסדר הגודל של עלי-פרייזר או לפחות מקנרו-בורג. וורטהיים טוען שזהו המשחק הגדול בהיסטוריה ונותן לכך גיבוי בפרטי פרטים של כל מכה, חילופי מגרשים, טקטיקה ופסיכולוגיה של ובין האמן והשור.

אבל הספר הזה והקרב בין נאדל לפדרר מתגמד לעומת המשחק הקובע בגביע דיוויס ב- 1937 בין דון באדג' האמריקאי לגוטפריד פון קראם הגרמני שנערך גם הוא בווימבלדון, כפי שמתואר בספרו של מרשל ג'ון פישר "זוהר נורא" (שוב, תרגום אישי שלי). פון קראם, הומוסקסואל יפה תואר ממשפחה אריסטוקרטית, תיעב את הנאצים (הוא כינה את היטלר "צבעי") וסירב להצטרף למפלגה. פישר מתאר את המשחק, את המלחמה המתקרבת ואת הקרבות של פון קראם להימלט מעינו המשגיחה של הגסטפו על ידי נצחונות על מגרש הטניס. פון קראם נוצח 8:6 במערכה החמישית, נכלא לשנה והועבר לחזית המזרחית לאחר כליאתו (הוא שרד, זכה בצל"ש על אומץ בשעת קרב וגורש מהצבא בגלל התנהגות לא נאותה).

יאללה, סדרת גמר
מסקנות מהניצחון של רוג’ר פדרר על חואן מרטין דל פוטרו בחצי גמר הרולאן גארוס

4 Comments

Utopian Fragments 6 ביוני 2009

טוס לראות (לשמוע) על עוד ספרי ספורט איכותיים.
עושה רושם שהשני מביניהם אקטואלי גם היום.
D!

אלון זנדר 6 ביוני 2009

טוב לשמוע שמישהו לקח על עצמו את הסיפור של פון קראם, שכמו שמלינג הראה שלספורטאים אמיתיים יש הגינות בסיסית, ראש שפועל ובעיקר ביצים של שור (סמלית כמובן, זה נוגע גם לספורטאיות אמיתיות…)., אפילו בתוך המערכת הבלתי אנושית של הנאצים.
במבחינת הטניס, אין ספק שנדאל-פדרר הוא המשחק הקיצוני אי פעם – אבל למרות הסיפור הנאה שמאחוריו, הוא לא מתקרב לאחד הסיפורים הקלאסיים אי פעם – שאפו על איזכור הספר, שזוכה בזאת לרוכש נוסף.

zeevny 6 ביוני 2009

זנדר, הייתי השבוע לצורך כתבה במוזיאון חדש שנפתח בברלין ועוסק במצילי היהודים. מתברר שהסיפור שלהם לא סופר או תועד עד עכשיו כי הרבה מהם סירבו לדבר. יש לך מושג למה הם לא פרסמו ברבים את העובדה שהם היו ניצוץ של טוב בתוך כל גרמניה האפילה של אז? אני לא יודע אם הספר קשור לכך, אבל הוא מצטרף לטרנד שבו הגרמנים היו קצת קורבנות וקצת בני אנוש אפילו.

ispgjotzz 15 במרץ 2017

תרבות שבת 2 | Debuzzer.com
[url=http://www.giuxwj9q11yn616yo06u1700jq90b1t8s.org/]uispgjotzz[/url]
ispgjotzz http://www.giuxwj9q11yn616yo06u1700jq90b1t8s.org/
aispgjotzz

Comments closed