אנשים בלי תחליף–ההתאבדות של מוני פנאן

"הוא השחקן הכי טוב של מכבי. את כל השחקנים האחרים אפשר לקנות", ניקולה ווייצ'יץ' במסיבת העיתונאים שבה הודיע מוני פנאן על עזיבתו.

לפני כמה שנים יצא לי לסקר את המשחקים של מכבי תל אביב בטורניר בברלין. צלצלתי לטלפון של מוני פנאן וביקשתי ממנו רשות להתלוות לקבוצה, להשיג קרדיטציה, לראיין שחקנים. "בוא", הוא אמר לי בישראליות הפמיליארית שלו, "יהיה בסדר". כשהוא ראה אותי אחרי המשחק הוא שאל אותי איך אני מגיע למלון. אמרתי שבתחבורה הציבורית, ומוני העמיס אותי על האוטובוס, בין גור שלף לטל בורשטיין שמתחו ביניהם אוזניות והאזינו לחברים של נטאשה. 

הכתבה היתה לא במיוחד ידידותית למכבי, ובפעם הבאה שראיתי את פנאן באיזה אימון של מכבי הייתי בטוח שהוא יתנקם בי על הכותרת (צוללת צהובה) או על מה שכתבתי על יותם הלפרין ששבר את קוד השינה וחמק באמצע הלילה לתוך ברלין הקורצת. פנאן רק הנהן לעברי בהכרה. יכול להיות שפנאן היה פאנאט של מכבי. אבל אני בעיקר אזכור אותו, על בסיס אישי, כאדם פייר. 

וגם את סוף התקופה. כי אפשר להגיד על פנאן והפאנאטיות המכביסטית שלו הרבה דברים שליליים, על ההתנהלות הסודית, על התיקים עמוסי הדולרים שהוא הגיע איתם לאימונים כדי לשלם משכורת לאבא של רשארד גריפית, על העובדה שהיה קם ומקים באמצע הלילה כדי להבטיח שהזרים הכי טובים יגיעו למכבי גם כשהיה לה פחות כסף וגם כשהמצב הבטחוני לא היה משהו. אבל אני יכול להגיד בודאות שבלי פנאן מכבי היא לא מועדון הספורט הכי טוב בארץ, ואחד הטובים בכדורסל האירופאי, ואחד הכי מחוייבים לנצחונות בכל העולם. 

אני לא יודע מה גרם להתאבדות של פנאן, אבל אני די בטוחה שהפרידה מהתינוק שלו לא בדיוק עזרה לו. אני חושב שפנאן עזר לנו לשים לנו מראה מדוייקת על עצמנו, על הישראליות כמו שהיא היתה פעם, קהילתית, מחוייבת לטובת האחר, עממית, קטנה וחכמה. ההתפטרות שלו היא מראה מסוג אחר על ישראל קרה, ביזנסית, גדולה ומגושמת, מוחזקת כבת ערובה בידי שלטון ההון. עם אנשים שחושבים שהכל פה לקנייה. מוני פנאן כבר לא יקום בחמש בבוקר לקנות קוטג' לשחקן זר או לטאטא בעייה עם שחקן שרק יצא מפאב ונשכב שיכור על כביש באלנבי. אתם יכולים לדמיין את המחליף שלו, גור שלף, קם בחמש בבוקר? והאם מישהו מרגיש כמוני שעם פנאן כל הפארסה העלובה של פיני גרשון במידסון סקוור גארדן לא היתה מתקיימת?

5 Comments

אלון 19 באוקטובר 2009

מעניין מה שטרן היה עושה אם הוא היה מגלה שיום לפני הגמר המנהל של הלייקרס נפגש עם דוויט הווארד ונתן לו מזוודה עם מזומן.
דברים שאצלנו נקראים ניהול מסור במקומות אחרים זה פשע.

zeevny 20 באוקטובר 2009

אלון, פשע זו מילה חזקה. זה פשוט חלק מהתרבות שמאפשרת לעשות זאת (ועוד בלי ענישה). אבל, עזוב, הוא נחכה. מת בן אדם, הגיע למצב הכי קיצוני שבן אדם יכול להגיע אליו. בוא נחכה קצת, זאת נראית לי החלטה תרבותית.

גיא אלון 21 באוקטובר 2009

אני מסכים עם אלון.
מוני אף פעם לא היה הכוס תה שלי, אבל ניזונתי מהסיפורים על המסירות האין סופית שלו והערכתי אותו ואת תרומתו.
הגילויים האחרונים מראים ש, עם כל הכבוד, מדובר בישראלי מצוי שלוקח מכאן ונותן שם ואומר "סמוך" וכל הכבוד לפדרמן שאמר בזמנו את האמת – בשפתו המכובסת הוא קרא לזה "ניהול לא תקין"

zeevny 21 באוקטובר 2009

גיא, מצד שני, ואני לא מצדיק את הדרך של מוני פנאן, האם הוא לא הוכיח שאפילו בישראליות אפשר להוציא מוצר מצויין. אני מאתגר אותך למצוא שבע קבוצות בספורט העולמי עם רמת המחויבות של מכבי.

גיא אלון 21 באוקטובר 2009

זאב, אפשר להסתכל על זה בהרבה דרכים.
האם המוצר המצויין הזה מצדיק מעשים שהם בגדר עבירה על החוק ? (על פי שמועות וכתבות למשל על כל מיני מעטפות וכו').
אם לא היו בהרבה מקומות חוקים שאמורים למנוע התנהלות כזו, מי יודע ? אולי היינו רואים עוד הרבה "מוצרים מצויינים" כאלה בעולם.
אבל מה לעשות ? יש חוק, יש מיסים לשלם, יש שקיפות לבעלי המניות, כל מיני דברים מטרידים כאלה.

Comments closed