פותחים עונה חלק א' – סרט המשך

כל מה שצפוי לנו בעונה החדשה של מכבי ת"א

למי שלא מתעדכן, הסרט "חטופה 2" יצא למסכים בסוף השבוע האחרון. אם לא ראיתם את הסרט הראשון המצוין, אז הפסדתם את ליאם ניסן זורע הרס ברחבי אירופה, כשהוא הורג או פוצע כל מי שעומד בדרכו להשיב את ילדתו. כמובן שכבר רצתי לראות את הסרט השני.

ידעתי שכמו בראשון, גם כאן מדובר בטיול לאירופה, חטיפה ואחר כך זריעת הרס וחורבן עם עוד הרבה הרוגים ופצועים. היוצרים לא חשו בצורך לשנות יותר מדי דברים אלא נתנו לנו עוד קצת ממשהו שכבר עבד. ובצדק. הייתה להם נוסחה מנצחת והם השתמשו בה שוב.

אתם אולי תופתעו לשמוע, אבל להוליווד יש הרבה במשותף עם העונה האירופאית של מכבי ת"א. כמובן ששחקנים שמתחלפים, לפעמים גם מאמנים, והתוצאות לא תמיד זהות, אבל המסלול שמכבי עוברת בכל עונה דיי דומה לקודמו.

לקראת המשחק הראשון מול מלאגה מחר, בואו נסתכל על כמה מהדברים שחוזרים על עצמם, שאין לי ספק שאנחנו הולכים לראות גם בעונה הקרובה.

הפתיחה המהוססת

בהתחשב בעובדה שמכבי נאלצת להחליף חלק משמעותי מהסגל בכל קיץ עקב המציאות הכלכלית שנכפית עליה, "פתיחה מהוססת" זו לא הפתעה גדולה מכיוון שלרוב השחקנים צריכים עדיין להתגבש. הפעם האחרונה שהגעתי בביטחון למשחק הראשון היה ב-05/06, כש-80% מהחמישייה של מכבי, אלופת אירופה מכהנת, חזרה לעוד עונה.

לפני שנתיים הייתה את התבוסה הקשה בויטוריה שהכניס את כולם ללחץ מיותר (שהרי מכבי המשיכה מאותה נקודה ל-9 ניצחונות רצופים), ושנה שעברה זה היה הפסד במשחק הפתיחה במילאנו וניצחון דחוק בהיכל על פרטיזן שבוע אחר כך.

השנה זה צפוי להיות המשחק במלאגה. למכבי ת"א גם ככה אין רקורד כל כך מרשים במשחקי חוץ בספרד, אז לפתוח שם העונה עם סגל שעוד לא הספיק להשתפשף זה לא המתכון הכי טוב לניצחון חוץ. צפו לשבוע לחוץ מאד באמצעי התקשורת עד לניצחון הביתי מול סיינה שבוע אחר כך. ואם כבר הזכרנו את התקשורת…

התקשורת מנפחת ומגזימה

צפו לנבואות זעם אחרי הפסדים, ניתוחים שליליים מוגזמים אחרי ניצחונות דחוקים ולסיכומי עונה המנבאים כישלונות כבר בסיבוב הראשון. המחמאות יגיעו רק בהזדמנות האחרונה האפשרית, כאשר כלי התקשורת ימצו כל חלופה אחרת (ע"ע קבוצת הפיינל פור לפני שנתיים שלא זכתה לקרדיט עד לרגע ההעפלה עצמה לפיינל פור בברצלונה).

כשמכבי תפסיד משחק, יגידו "הקבוצה לא טובה". כשמכבי תנצח משחק, יגידו "היריבה החלשה". כשמכבי תעפיל לשלב הבא ממיקום גבוה, יגידו "זה מעיד על חולשתה של היורוליג".

כולנו כאן מבינים את המשחק, היום צריך קטסטרופות וסנסציות כדי להביא קליקים ורייטינג ודיווח סולידי אינה מספק את הסחורה. אנחנו האוהדים כבר למדנו לחיות עם זה שקצת פרגון וכיסוי עיתונאי חיובי שווים להקזת דם ויודעים לסנן בין ניפוח האמת לבין האמת.

אפשר לקוות שהמערכת הלחוצה ביותר גם ככה בספורט הישראלי, תדע לסנן ולהתעלם.

המשאים ומתנים התקועים

קיינר-מדלי, לוגאן, שרמדיני, תומאס, לנדסברג והיקמן. אולי אפילו מורן רוט. איפה שהוא בין סיום הסיבוב הראשון לבין אמצע השלב השני, יתחילו לצוץ בתקשורת ידיעות שמכבי מנהלת משא ומתן להארכתחידוש חוזה של שחקן מהרשימה הזו. או אולי אפילו על כמה דיונים במקביל.

הידיעות ימשיכו לטפטף בקצב קבוע, המשאים ומתנים בין מכבי ת"א לסוכנים ייגררו, ושום דבר לא ייחתם. בינתיים מכבי תעפיל לטופ 8, השחקן שמולו היא סוחבת מו"מ ימשיך להפגין יכולת גבוהה, והסכום שהוא דרש והם התלבטו אם לשלם אותו בינואר, יהיה כבר היסטוריה רחוקה במרץ. בנקודה זו הוא כבר ידרוש סכום כפול.

לבסוף, כשמכבי תעפיל לפיינל פור (או תגיע למרחק נגיעה ממנו), ההנהלה תודיע שלא הגיעו לסיכום והמגעים יימשכו רק בקיץ, כלומר: "לא הסכמנו להתפשר על סכום יחסית נמוך באמצע החורף ופספסנו את ה"מבצע", השחקן כנראה יוחתם בקבוצה אחרת באירופה אשר תציע לו סכום כפול מהכפול."

הערה 1#: ייתכן שתהליך דומה יקרה גם עם המאמן הראשי.

הערה 2#: התסכול שלי לגבי כל המשאים ומתנים הכושלים הללו כבר מתחיל עכשיו.

ההפסד הביתי

כמבקר קבוע בהיכל, אני כבר מכיר את החלק הלא כיפי הזה. למרות כל הדיבורים על פרוות ורולקסים, היכל נוקיה הוא אחד מאולמות הכדורסל הביתיים והמוכרים ביבשת. ובכל זאת, בדיוק כשנדמה שהקבוצה לא יכולה להפסיד בבית, מגיעה קבוצה ומתסכלת את כל היושבים ביציעים (והיא בדרך כלל מספרד).

אותו הפסד מגיע בסיבוב השני (או לקראת סוף הסיבוב הראשון) ומכניס את כולם לחששות מפני אי העפלה לשלב הבא או פגיעה במיקום הסופי יחד עם ההשלכות של הגרלה קשה יותר בהמשך. אם נתחיל בעונה שעברה ונחזור אחורה, אז מכבי הפסידה לברצלונה, ברצלונה, ויטוריה (סיבוב ראשון), מדריד וברצלונה (באותה עונה) ואולימפיאקוס.

אבל, ההיסטוריה גם מראה שלמרות הפנצ'ר שבהפסד ביתי בשלב משמעותי, הקבוצה כן מעפילה באופן קבוע ל-8 האחרונות (למעט העונה הקטסטרופלית של אפי). אז גם השנה מכבי תפסיד בנוקיה משחק קריטי, וגם השנה היא תעפיל בסופו של דבר לשלב ההצלבה (רחוק יותר ממילאנו של לנגפורד והנדרקיס אגב, תרשמו).

וממש לסיום החלק הראשון, אוסיף שבשנתיים האחרונות תחת בלאט, מכבי התעלתה על הציפיות ממנה. אין שום סיבה שהשנה, תחת אותו מאמן, זה יהיה שונה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מחר חלק ב', ובו לוח השנה המסורתי של הצהובים מעורר כמה מחשבות לקראת העונה של מכבי ת"א.

מחשבות מפוקסבורו. וגם מפנווי. ובכלל מבוסטון
גולה כחולה גדולה

40 Comments

MG 10 באוקטובר 2012

הציפיות של מרבית האנשים בכלל ואנשי הפרשנים בתקשורת בפרט (לפחות לפי הרגשתי) לכל אחת מהעונות האחרונות (כולל זו הנוכחית) היא הצלבה. טרם נתקלתי בפרשנות או תחזית שמכבי ת"א תודח בסיבוב הראשון. אם הם עלו על הציפיות בשנה שעברה (מבחינת תוצאות), זה בכך "שגררו" את פאו לסדרה של 5 משחקים.
גם השנה, להערכתי, מכבי ת"א תודח בהצלבה, מסיבה הפשוטה, שמבחינת איכות היא ממוקמת 5-8 באירופה. לדעתי כל דבר פחות מזה הוא כשלון וכל דבר יותר מזה הוא הצלחה.
לגבי העונה הראשונה של בלאט – הקבוצה הזו קיבלה הרבה יותר סופרלטיבים מהקבוצות הקודמות של בלאט וגם המקבוצה של קטשרף שהגיעה לגמר היורוליג.
אגב, המציאות הכלכלית אשר "דופקת" את מכבי ת"א באירופה היא הבעיה של לא מעט קבוצות בישראל. כפי שמכבי ת"א איבדו את מוריס לצסק"א (או שזו היתה ברצלונה), כך הפועל י-ם איבדה אותו לטובת מכבי ת"א (כמובן שיש עוד דוגמאות רבות).
ועוד משהו קצת לא קשור לסיום – אני חושב שהיורוליג יעשה קפיצת מדרגה ברגע שיהיו גם סדרות חצי גמר וגמר. האמת שזה טיפה משעשע לשמוע את שימון תוקף את הפיינל-פור בישראל ודקה אח"כ מגן בחירוף נפש על הפיינל-פור האירופאי.

רועי 10 באוקטובר 2012

ושוב אני נדרש לעמוד על ההבדל בין ליגה לגביע…
מה יהיה איתכם ? זה שקוראים לזה יורוליג לא אומר שזו ליגה.

אזי 10 באוקטובר 2012

בנקודות

1. מכבי תל אביב כמעט ולא מתלוננת על זה שקבוצות עשירות קונות ממנה שחקנים. בטח הרבה פחות מהתלונות בארץ שמכבי קונה שחקנים מקבוצות עם פחות כסף ממנה.

2. אני אף פעם לא אשכח את הכתבה (הימור מושכל – של אוהד גרינוולד) על זה שמכבי מביאה את דורון פרקינס – שחקן פוחז, שעסוק בעיקר בלצאת ולהשתכר, שחקן בעייתי. ואיך מכבי התדרדרה לאשפתות והביאה שחקן שכזה.
אני לא זוכר כובע שנאכל באותה עונה…

3. היורוליג זה מפעל אירופאי!!! כמה פעמים צריך לדוש בשטות הזאת?! אתה מוכן שבליגת הכדורגל יהיה פיינל פור? כי אני לא זוכר שאתה מתלונן על השיטה של הצ'מפיונס ליג…

MG 10 באוקטובר 2012

אזי, אני אגיב לך. רועי, התגובה לאזי מכסה גם את התגובה לך.
1. מסכים. לא התלוננתי, אלא הצגתי מציאות.
2. לא מכיר את הכתבה. עוד שהוא היה במכבי חיפה טענתי שהוא אחד משחקני ההגנה הטובים באירופה (הוכח ללא ספק עונה לאחר מכן). הוא לקח על הגב קבוצה ששווה מקום 6 לגמר פיינל-פור וגמר גביע.
3. נפצל לסעיפים:
א. הרבה.
ב. אם קבוצה תבטיח את השתתפותה בצ'מפיוס בחוזה, אז כן.
ג. או-אה כמה אני מתלונן על השיטה של הצ'מפיונס! מבחינתי עדיף לחזור ל-3 מפעלים ושליגת האלופות תחזור להיות ליגת האלופות (אולי עם נציגה נוספת לליגות שמדורגות 1-4).
ד. הטענה שזה גביע לא מחזיקה מים היות ומדובר על 2 שלבי ליגה (24 משחקים העונה ו-20 משחקים בעונות קודמות), שלב סדרות (3-5 משחקים) ו-2 שלבי נוק-אאוט (2 משחקים). היורוליג בעונתו הראשונה (שעוד היה סופרוליג) היה מפעל אירופאי עם סדרות משלב שמינית הגמר כולל גמר (אם זכרוני אינו מטעני).
ה. אל תשווה כדורגל לכדורסל. יש סיבה שבכדורגל מי שמסיימת ראשונה זוכה באליפות ובכדורסל זה סדרות (ברוב המקומות), כיוון שהסיכוי להפתיע נמוך בהרבה (וגם עניינים שוליים של זמן התאוששות). אם אתה רוצה להשוות, תחזיר להפועל י-ם של אפי את האליפות בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת.
ו. תגיד ת'אמת – האם אתה לא חושב שהשלב הכי מעניין ואיכותי ביורוליג הוא שלב ההצלבה? למה לא לעשות זאת גם בחצי הגמר ובגמר (לדעתי זה גם משתלם כלכלית לקבוצות)?

אזי 10 באוקטובר 2012

MG, מינוחים טכנים לא מעניינים אותי. תקרא לזה ליגה, תקרא לזה גביע, תקרא לזה טורניר או שתקרא לזה מפעל.
יש את זה הראשי בכל מדינה (הנקרא בדרך כלל – ליגה) ויש את האירופאי.
ליגה מקומית היא ריצה למרחקים ארוכים. לא אמרתי שהקבוצה שבמקום הראשון צריכה לקחת אוטומטית אליפות, אבל בטח לא קבוצה שנצחה משחק אחד במאני טיים. בגלל זה בכל מדינה מתוקנת בעולם בליגת כדרוסל מקומית יש סדרות.
בתחרות האירופאית יש שיקולים אחרים לחלוטין. יש פחות זמן (כי הליגה המקומית קודמת), יש יותר מסחורף ולכן לרוב, טורנירים בין ארציים, ברוב מקצועות הספורט שאני מכיר, מסתיימים במשחק בודד. משחק גמר.
להגיד שזה ספורטיבי? הרבה פחות מליגה. אבל זה מפעל בונוס. סתם מפעל נוצץ. זה לא הבסיס, זה לא באמת מי הכי טוב.

ובוא תסביר לי מה הקשר בין הגמר של המפעל האירופאי לבין זה שהקבוצה חתומה או לא חתומה על חוזה?

MG 10 באוקטובר 2012

הקשר הוא בין הגמר של המפעל הארצי ובין זה שקבוצה חתומה או לא חתומה על חוזה.
לשיטת המפעל האירופאי אין קשר לאופן בו נבחרות הקבוצות להשתתף בו.

אזי 10 באוקטובר 2012

כי אם קבוצה משתתפת בצורה לא הוגנת במפעל אירופאי (וכן, גם אני חושב שחוזה זאת צורה לא הוגנת) אז גם נבחר את האלופה בצורה לא הוגנת כדי לאזן?

MG 10 באוקטובר 2012

אזי, אתה עושה רושם של בחור אינטליגנט, ולכן אני מעריך שטרם כתיבת השאלה כבר הנחת מה תהיה התשובה שלי, אבל לשם הדיון ארשום אותה בכל זאת.
אינני סבור שהמטרה היא בחירת האלופה בדרך הכי פחות הוגנת (אז אולי זהות האלופה היתה נקבעת בחיובים, 5-3-1 או שליפת פתק מכובע), אלא שיטה כזו שתצמצם במקסימום את הפער שהעיוות מתחזק (אני לא רוצה להיכנס לסיבות שגרמו לפער – רובן ספורטיביות לחלוטין, אך כרגע העיוות מקשה מאד את סגירתו) במינימום פגיעה בספורטיביות.
הכרעת אליפות בנוק-אאוט הינה בזיון גדול, אך כל עוד פוטנציאל הגישה (אשר טומן בחובו גם מניעה המיריבות) להכנסות הגדולות (יורוליג) אינו שוויוני, אני לא רואה דרך טובה יותר לטיפול בעיוות.
בכלכלה יש מושג שנקרא השפעות חיצוניות. לעיתים השפעתן היא כל כך שלילית שהשלטון מתערב ובמחיר של פגיעה במשק מצמצם את ההשפעה שלילית מתוך הנחה שפגיעתו נמוכה מהפגיעה של ההשפעה השלילית. בספורט קשה מאד לבחון את זה, אבל בניגוד לכלכלה יש פתרון מהיר ופשוט (שכמובן לא יקרה) – מכבי ת"א צריכה לוותר על ההשתתפות האוטומטית וכן לפעול להגדלת מספר המשתתפות מישראל (ביורוליג ו/או במפעלים המשניים).

רועי 11 באוקטובר 2012

תקשיבו,אני נהנה לקרוא את הבלוג ואת התגובות שלו מאוד,עם חלק מהתגובות אני מסכים ועם חלק פחות אבל כדי להסביר את דעתי אשתמש במספר עובדות על מכבי ת"א בכדורסל:

1)מכבי הוא מועדון הכדורסל המביא את מספר האוהדים הרב ביותר למשחקי הפיינל פור,סיבה מספקת ליורוליג לתת לה חוזה לכמה שנים שהיא תרצה.

2)מכבי היא המועדון המרוויח הכי הרבה כסף מהכנסות טבעיות (ספונסרים והסכמי שידור)באירופה למרות שווקים גדולים מישראל כמו ספרד ורוסיה אך שם הכסף מגיע מאוליגרכים או ממועדוני הכדורגל שרוצים לתרום קצת לכדורסל (ברצלונה וריאל לדוגמה).

3)מכבי היא הקבוצה שהעפילה הכי הרבה פעמים (או לפחות בטופ 3) לשלב הטופ 16 של היורוליג בכל תולדותיו וגם לשלב ההצלבה של היורוליג שאימפריות כמו ברצלונה,צסקא,טאו ויטוריה ועוד נכשלו אחת לכמה שנים אז לראיה לא צריך לזלזל בהעפלות של מכבי לכל שלב כזה או אחר.

תודה על בלוג נהדר
רועי

MG 10 באוקטובר 2012

טל, אני יודע שזה לא תלוי בך, אבל אני מרגיש שעושים לתגובות סלקציה עם ההודעה שהן מחכות לאישור. אני רק מקווה שהתגובות שלי לא יהיו מהמוצא הלא נכון בכניסה למועדון הלא נכון…

טל בן יהודה 10 באוקטובר 2012

כפי שכבר הגבתי כאן, יש איזו בעיה עם אישור אוטומטי של תגובות שצפוי להיפתר.
וכפי שכבר הבטחתי בעבר, לא הייתה (וגם לא תהיה) שום סלקציה של תגובות…

אם אתה רוצה הוכחה, אתה מוזמן להשמיץ ולקטול אותי ולראות באיזו מהירות ההודעה שלך תאושר… :)

MG 10 באוקטובר 2012

רק קיבלת בולג משלך וכבר אתה חושב שתקבל השמצות?
יש לך עוד קילומטרז' ארוך עד לקטילות…

איציק 10 באוקטובר 2012

אתה עוד תראה איך הזמן רץ ;)

פאןפאן 10 באוקטובר 2012

מכבי השנה תהיה בסגנון של לפני שנתיים, קבוצה רעבה אתלטית המתבססת על הגנה חזקה, מטריות מתחת לסל ומשחקים מסמרי שיער ערווה ופנים.
כמובן שתגיע קבוצה טובה עם מסה בצבע נאבד צבע בלחיים וזה יהיה קשה עד בלתי אפשרי ונתגעגע אנושות לאותו ילדון שחרחר שמתעקש לדבר יוונית עם ש' משעשעת
אני מאמין שכמו שטל כתב יפה – כשבלאט בסביבה אפשר לראות מחזוריות קבועה בדינמיקה של הקבוצה וגם בפתפותי הביצים של התקשורת.
ועל זה נאמר הכלבים נובחים והשיירה עוברת…
הנביחות דרך אגב תופסות גם לגבי התאוריות על פועלו של דון שימון והנימוקים המגוחכים – תפנימו אין ולא יהיה עוד איש כזה (גם בגיל 90 עם קטטר ופיליפינית צמודה)

אדום עולה 10 באוקטובר 2012

זהו. סופית הניהול במכבי יישר קו עם המציאות הישראלית.
כן, אני שונא אותם , אפשר להבין לפי הכינוי שלי , אבל תמיד ידעתי לסנן ולהעריך את החלקים הטובים גם בתוך כל הרעש הגדול של הדורסנות הצהובה.
השנה מכבי כמו כל קבוצה ישראלית לא מקווה לנס, היא בונה עליו.
היא בטוחה שבלאט יכול הכל , הטור הזה כמו רבים אחרים בטוחים שבלאט שוב ישלוף איזה שפן, שמורן רוט יהיה האוחיון החדש, שהאוחיון הישן יהיה הפרקינס החדש ושהכול יהיה בסדר.
מכבי שוב בנתה סגל גדול מדי , בלי סנטר אמיתי , בלי רכז מהשורה הראשונה .
זה לא יהיה קרוב לפיינל פור , זה ייגמר ברבע גמר שזה המינימום שהשיטה ביורוליג יכולה להפיל את מכבי .
ואת זה צריך להפנים, רבע גמר יורוליג זה לא הישג, זה טריוויאלי בשיטה הזו.
מכבי עשו קיץ רע – לא קנו נכון , רבו יותר מדי עם אוחיון ולא השיגו שום דבר שלא יכלו להשיג קודם .
בסוף השנה המוכשרים ילכו לאן שהם תמיד הולכים, גם בלאט כנראה לא יישאר ומכבי תישאר לבנות עוד סגל מהתחלה , הפעם עם פדרמן הצעיר ואולי איזה דן שמיר על הקווים.
זה לא סרט המשך ולא נעליים, זה פרומו לשנים לא טובות .
את השושלת הגדולה האחרונה בנו 2 מהמוחות הגדולים של הכדורסל האירופאי שעבדו יחד בשיתוף פעולה עם הנהלה חזקה.

איציק 10 באוקטובר 2012

אדום עולה,
תראה באיזה מצב על-הפנים אתם נמצאים. הנחמה שלכם זה שמכבי תגיע מקסימום להצלבה, וזה לא הישג. ודאי כל אחד יכול, הפועל תל-אביב, למשל, היתה עוברת את ההצלבה בלי בעיות, ורק חוזה דרקוני של מכבי עם היורוליג מונעת זאת מכם. אתם פשוט אכולי קינאה. המנהלת היתה מוכנה לתת את היורוליג למכבי גם כך (ושם נמצאים כל ראשי הקבוצות הבכירות). הקבוצות בארץ בורחות מהיורוליג כמו מאש, ולצערי גם מחלק מהאירועים האירופים האחרים, אז מה הבכי.
כן, מכבי לא מסוגלת להתמודד עם הכסף הגדול באירופה ומעדיפה מדיניות שקולה. כן מכבי מתקשה עם התקציב שיש להגיע כל שנה מעבר להצלבה (כמה קבוצות באירופה מצליחות שאתה מתייחס לזה ככישלון?). עדיין זה מועדון שמעט מאוד קבוצות מסתכלות לה בגובה העיניים, בטח בנוקיה. עדיין זו קבוצה שממלאת אולם כל חמישי בארץ, וסיבה למילוי אולמות במקומות אליהם מגיעה.
לסיכום, מכבי והנהלתה עשו טעויות, עושים טעויות, יעשו טעויות, אבל עושים על פני רצף זמן עבודה הרבה יותר טובה מרוב הקבוצות באירופה, ואולי אפילו טוב יותר מהקבוצה האדומה. והיום יום חמישי של תחילת היורוליג, אם משווים זאת עם הסופר קלאסיקו, או בשמו החדש מק'לאסיקו, או ליגת האלופות של הבועטים בכדור וברגלים, עדיף את היום החמישי בגדול.

MG 10 באוקטובר 2012

איציק, אני יודע שאינך בקיא בעולם הכדורגל (בלי להעליב), אבל הפוסר קלאסיקו הוא הדרבי הגדול של בואנוס איירס (בוקה ג'וניורס – ריבר פלייט). המק'לאסיקו הוא האל קלאסיקו.
אגב, אולי אתה זוכר ממרומי גילך – אם זכרוני אינו מטעני, לפני שנים הרבה, היו משחקים כדורסל בארץ ביום שישי. האם מכבי ת"א באופן קונסיסטנטי היתה משחקת ביום שונה משאר הליגה או שליגת האלופות בכדורסל שוחקה ביום אחר (לא חמישי)?
תגיד, הסתכלת על יציע ספורט בארץ לאחרונה? מי בורח מאש?

איציק 10 באוקטובר 2012

MG,
כתבתי "סופר קלאסיקו" ולא "פוסר קלאסיקו" ולא ידעתי את משמעותו. מק'לאסיקו היתה גנבה ספרותית מהפוסט של דורון קרמר על ברצלונה ריאל.
הבעיה עם מרומי גילי היא הסניליות :-( אבל אני לא זוכר שמכבי שיחקה בשנות ה-70 או ה-80 ביום אחר מיום חמישי באירופה. אם זה קרה, זה נדיר מאוד, ולא חקוק בזיכרוני, למרות שזה סוג של פרדוקס. דברים חריגים אמורים להותיר את חותמם חזק יותר, אבל כנראה לי זה לא היה מספיק חשוב באם קרה.
האם יציע ספורט זה יציע העיתונות או משהו שאני לא יורד לסוף דעתך. כמעט כל שנה יש קבוצות בארץ אשר מותרות על הליגות האירופיות, ואם אני לא טועה, היתה לליגה שלנו אפשרות לפני מספר שנים לשלוח קבוצה שניה ליורו (מכבי היתה משורינת), והיה ויתור בגלל ההוצאות ובגלל ההכרח לשחק בנוקיה. אולי כאשר יהיו אולמות מספיק גדולים (נדמה לי שהמינימום 5000 מקומות) המצב ישתנה.

MG 10 באוקטובר 2012

ביציע ספורט התכוונתי לטריבונות שם דוורא מלבים את האש ולא בורחים ממנה.
הויתור של קבוצות אחרות אינה סיבה טובה לשריון של מכבי ת"א.
כאשר גליל-גלבוע לקחו אליפות הם החלו משלב המוקדמות, בעוד הסגנית העפילה אוטומטית וזה מוזר (אגב, זה ככל בעוד מדינות באירופה ולא רק בישראל).

איציק 10 באוקטובר 2012

לא כתבתי האם זה טוב או לא טוב השיריון כי אם ציון עובדה. למרות זאת, אני חושב שמבחינת היורוליג, כגוף עיסקי, זה נכון להחתים קבוצות אטרקטיביות על חוזה ארוך טווח. למשל, אפילו בשנים שכונות למכבי תל-אביב כדורגל היו לא פחות אוהדים מאשר לקירית-שמונה בעונת שיא. כלומר בשנה סבירה של מכבי תל-אביב וסבירה של קירית-שמונה, למכבי יש יתרון גדול אם מדברים על הכנסות מכרטיסים, אחוזי צפיה, פרסומות וכו'. כנ"ל בכדורסל, ויורוליג יודעת שמכבי תל-אביב זה שם, והם מוכנים להפסיד את גליל, אלופת ישראל חד פעמית, כדי לשמור על המותג שלהם. תגיד לא ספורטיבי, כנראה שכן, אבל כלכלית, צעד נבון.

TD 10 באוקטובר 2012

גליל עליון ניסתה לפני שנתיים להעפיל ליורוליג והפעול ירושלים שזכתה ביולב קאפ ויתרה על ההגעה לירוליג בגלל שהם לא הסכימו לשחק בנוקיה

אדום עולה 10 באוקטובר 2012

למה נחמה? בדה באזר הדיון הוא קצת מעל "איזה יופי שמכבי מפסידים", את זה אני שומר לטוקבטקים במקומות אחרים ולהצקות בנוסח סמסים לחברים צהובים.
הדיון הוא על התפישה , זו של טל שאומרתהכלבים נובחים והשיירה תגיע לפיינל פור מול הגישה שאומרת שעידן הכסף הגדול מציב למכבי כבר שנים אתגר ניהולי חדש , כבר לא יהיו לה את הישראלים הכי טובים (הם ילכו לקבוצה שולית ברוסיה ברגע שיוכלו) , כבר לא כל מי שהיא תרצה יישאר לנצח (לא יהיה פה עוד אנתוני פארקר..) וכבר לא בטוח שההנהלה שלה עובדת באותה דורסנות כמו זו הקודמת.

לבנות הכול על בלאט וכישורי הקוסמות שלו זה לא מתאים למכבי הישנה. והערכה שלי שבקיץ הבא גם זה ייגמר.

תסתכל על מכבי חיפה בכדורגל ותראה מה קורה למועדון שבטוח שהוא אימפריה ומזיזים לו קצת את הגבינה.

אולי במכבי צריכים לשנות את הגישה כלפיי הסקאוטינג, לבטוח יותר בהחתמות ארוכות טווח, לנסות לחפש פרויקטים לחמש שנים ולא לשנה וגם על הדרך לחזק את מעמד הקוסם/ המאמן , זה שעליו הכול בנוי.

איציק 10 באוקטובר 2012

אני חושב שגם מכבי הפנימו את הדברים שאתה כותב, רק שגם הסוכנים הפנימו זאת. הם לא נותנים לשחקנים שלהם לחתום חוזה ארוך טווח במכבי כי רוצים אותה כמקפצה (גם אם זה עצוב, זו האמת). לכן מכבי במצבה לא יכולה להחתים שחקן ל-5 שנים, ואולי גם לא כל כך רוצה כדי לא להיכנס לבור תקציבי אם יתברר שבשק היה חתול ועוד צולע, ושנינו יודעים שלא כל פגיעה היא בול.
מכבי חייה בסביב שונה, והיא מודעת שהזיזו לה את הגבינה, אבל לא בטוח שיש לה הרבה מה לעשות בנידון, פרט ללהמתין לנפילה כלכלית של הגדולות. אני לא בטוח גם לגבי שחר האם הוא מוכן/יכול לרוץ אחרי הגבינה או לדרוש שיחזירו אותה חזרה. אני לא אומר שלא היתי שמח אם מכבי היו שמים עוד 10 מיליון דולר לעונה על שחקנים, אני רק חושב שבמצב הנוכחי זה לא ריאלי.

אדום עולה 10 באוקטובר 2012

אני בטוח שזו הגם התכנית של נוקיה מול אפל, בוא נחכה שהם יפלו כלכלית.
מכבי יכולה ועוד איך להחתים שחקנים לחמש עונות, היא עדיין מקפצה אדירה.
והיא לא חייבת להחתים אותם בכסף גדול.
הבעיה שבמכבי אין מחלקת סקאוטינג מספיק חזקה שההנהלה מאמינה לה.
והמאמן עדיין נשפט על הישגים קצרי מועד , וברור שהוא יתעדף החתמת שחקן שיכול לפרוח מיידית ולא פרויקט.

איציק 10 באוקטובר 2012

אדום עולה,
ההשוואה א נכונה. קבוצות הכדורסל, רובן גרעוניות, במדינות שחלקן במצב כלכלי קשה, ראה מה קרה עם הקבוצות היווניות שכנראה השנה לא ממש יצליחו בגדול. אפל לעומת זאת לא על סף קריסה כלכלית וזמן פועל לרעת נוקיה.

אזי 10 באוקטובר 2012

באופן כללי אתה צודק.
העולם נשען הרבה יותר על כסף ולמכבי אין אותו.
הרבה פעמים כשמנצחת את מכבי קבוצה עם צעירים טובים (איזה פרטיזן כזאת), כולם שואלים למה מכבי לא עושה אותו דבר. העניין הוא שמכבי לא מוכנה לקבל שנתיים שכר לימוד של צעירים כדי לתת שנה שלישית ששווה הצלבה.
אני חושב שהאסטרטגיה היום היא כזאת שמכבי נשענת על השם שלה כאימפריה אירופאית וכקבוצה שלזרים הכי נוח להגיע אליה (אני לא יודע אם זה עדיין ככה, אבל השם עוד שם) וככה היא מושכת שחקנים יותר טובים. השחקנים האלה מביאים את מכבי, לרוב, לפחות עד ההצלבה, והיא ממשיכה לשמר את מעמדה באירופה וממשיכה להביא שחקנים אחרי שהקודמים יוצאים להכשל בקבוצות יותר עשירות באירופה.

אתה אומר לבטוח בהחתמות ארוכות טווח. החתמות כאלה הם בדרך כלל של שחקנים לא מוכחים בשכר נמוך, כששני הצדדים לוקחים סיכון (הקבוצה שהשחקן לא יצליח, והשחקן שהוא כן יצליח בשכר נמוך). ואז בא מקרה יוגב אוחיון ומראה שגם על הדברים האלה קשה לסמוך.

בכל מקרה, זאת לא מכבי הישנה. נדמה לי שטביעות ידו של שמעון מזרחי הרבה פחות מורגשת. וזה כל ההבדל.

אדום עולה 10 באוקטובר 2012

אני לא חושב שיש אסטרטגיה.
יש תקציב ויש שורה של גורמים שבוחשים בקלחת ומביעים את דעתם, ראיתי את הראיון עם הבן של פדרמן, זה אוסף של בעלי עניין שמעורבים בהתחמות.
ומעל כל זה יש מאמן מהטופ 5 של המאמנים באירופה ויש אולם ביתי ששווה המון בעיקר בשיטה של היורוליג.
ויש גם את היכולת לשאוב מהליגה הישראלת כשרונות זרים ומקומיים.
כל זה מספיק להצלבה.
אבל הפרומו אומר שבקרוב המאמן כבר לא יהיה , בסוף הוא יילך לכסף הגדול של רוסיה ששם הוא כוכב ענק.
והישראלים כבר לא הולכים אוטומטית למכבי .ואם הולכים אז לא נשארים כל הקריירה.
בדרך הזו מה שעבד עד עכשיו והספיק למינימום הצלבה ופה ושם פיינל פור כבר לא יעבוד , לדעתי גם השנה.
ואני חוזר שהטור הזה מנסה להגיד בקול רם מה שהרבה אוהדים של מכבי מנסים לשכנע את עצמם, שיהיה בסדר, שדיוויד יעשה קסמים מכל סגל . אז לדעתי הצנועה העונה זה כבר לא יעבוד, מכבי עובדת על אדי דלק של שיטה ישנה ולא באמת עושה מאמצים לעבוד על חדשה

איציק 10 באוקטובר 2012

כשאני קורא את הטור של טל ואת התגובות שלך יש לי מאניה דיפרסיה. האמת היא באמצע. כן, במכבי שי בוחשים כמו בכול מקום, רק במכבי בוחשים לא רע בכלל ביחס לתקציב. את בלט, כג'נטלמן, אני לא רואה בורח אם זו לא NBA, הוא רק חתם על חוזה חדש. כל הכוכבים הישראלים בורחים ממכבי והיא נשארת רק עם פניני ואליהו, מנמושות הישראלים. נכון, הלפרין לא חזר ואין למי לנגב את האף והטוסיק. חוץ ממנו וכספי (שאף קבוצה באירופה לא יכולה לקחת בגלל רצונו להיות זנב לשועלים ב-NBA), איזה עוד כוכבים ישראלים לא במכבי ומכבי רצתה?
אז עם תיקח את הישראלים הטובים שנמצאים במכבי; מאמן אחד הטובים שלא הולך לברוח; בוחשים בצלחת שהם בוחשים לא כל-כך גרועים; תקציב חסר בייחס לקבוצות פאר באירופה; אולם ואוהדים תומכים מאוד; ללא כוכבים זרים וחיסרון בביג מאן, כל אלו יוצרים קבוצה של הצלבה פלוס, אך לא מועמדת טבעית לאליפות, ומשחק אטרקטיבי בסבירות גבוה. אני קונה זאת כל שנה.

סימנטוב 10 באוקטובר 2012

יש אושר לא קטן לעקוב אחרי מכבי עם בלאט (זה חתיכת טביעת אצבע של מאמן). נהנה לראות את המסע של הקבוצה ואיך שהוא מגיב לדברים, תוכנית העבודה והחוסן שלו מרשים. הכפר שלנו קטנן עליו חבל לפספס את הרגעים איתו. הערב אני מול המסך ואני לא זוכר מתי אמרתי את זה לפני עונה.
ועכשיו נמתין לאישור :)

איציק 10 באוקטובר 2012

טל,
אני מאוד מחבב אנלוגיות בין סרטים/ספרים/מוזיקה/שאר ירקות לספורט. לא תמיד העובדות אמורות לבלבל, ואי-דיוקים קטנים נסבלים בשביל הכייף שבעינין, אך נראה לי שחטופים 2 זה קצת קצר מידי. אין מספיק פרקים. אם כבר, אז היפים והאמיצים, שם יש היסטוריה. מעולם לא ראיתי פרק מהסידרה, אך היתה כתבה ובה כתבו כמה פרקים כבר יש, וזה בהחלט יכול ליצור רצף אהבה/שינאה/בגידות/מרמור/התרוממות רוח/שאר ירקות פעם שניה.
לעצם העניין, קבוצה שמשנה הרכב בכול שנה לוקח לה זמן להתחבר, אבל גם לקבוצה שרצה זמן ארוך בייחד לא בריא להתחיל בלוא העוצמה. בדרך כלל רוצים להיות ב-70 עד 80 אחוז מהקושר ולהגיע לשיא עד שני בעונה. לא ניתן לתת כל הזמן 100%. מבחינתי עדיף 70% יכולת של קבוצה מוכשרת ועדיין לא מתואמת, אבל עם זמן נשימה מאשר 85% של קבוצה שרצה הרבה זמן אך עם יותר מידי חוטבי עצים.
אומר דבר נוסף שאולי יהיה פחות פפולארי. אני חובב ספורט שאוהב את היופי בו. אני רוצה לראות בשחק חכם, מהנה עם תשוקה ויכולת. מעדיף לסיים בהצלבה ולא בפינל פור בדרך יפה מאשר להגיע לפינל פור עם קבוצה שעושה זאת בצורה של מכות גרזן. אם אתם זוכרים, בשנות ה-90 היה גמר שהסתיים בתוצאה של 50 או 55 נקודות לכול קבוצה (נדמה לי שבוזידר מאליקוביץ אימן את אחת הקבוצות). היה משחק מכוער לתפארת. מעדיף לסיים בהצלבה מאשר לקחת ככה את הגביע. וכן, אולי זה לא הכי ספורטיבי, כי הניצחון זה לא הדבר היחיד שחשוב, אבל לפי תפיסתי יש משמעות גם לדרך.

גל דגון 10 באוקטובר 2012

אני היחיד שדווקא מצפה לגדולות מהסגל הנוכחי?

מכבי שמרה על שניים מתוך ארבעת השחקנים המשמעותיים ביותר שלה בשנה שעברה, בסכומים סבירים. אחד הלך לחוזה מנופח, ואחד פרש.

על סופו אל תזיינו לי את השכל. מדובר בשחקן טוב לפרקים שהתרומה שלו לאורך זמן היתה בינונית לחלוטין.

להנדריקס יש תחליפים ראויים, ייתכן מאוד שמכבי אפילו השתדרגה. ניק קיינר מדלי עושה רושם של שחקן מאוד מוכשר, אינטיליגנטי ותחרותי. יש לו עוד כברת דרך כדי להגיע לרמה של בלו, אבל הורסטיליות החדשה של הקו האחורי מחפה על כך.

הבעיה היחידה של מכבי היא מחסור בסנטר אמיתי, אבל ב 90% מהמשחקים שיהיו למכבי באירופה חשובים יותר גבוהים ניידים מאשר גבוהים מאסיביים. בהחלט אפשר להסתדר עם מצבת גבוהים כזו, במיוחד כשהתואר מוכרע לבסוף בפיינל פור.

רק צריך שפניני יחזור לכושר הקליעה שלו מלפני שנתיים.

איציק 10 באוקטובר 2012

הבעייה הכי גדולה שלך בניתוח היא הסיומת. בלי ביג מאן אתה יכול להגיע עד הבאר. מאוד קשה בלעדיו לשתות ממנה. מכבי החליטה שהיא לא שמה את הכסף על ביג מאן, כי אז יהיה צורך לותר על דברים שמבחינת המאמן (או אולי ההנהלה) חשובים יותר, ולדעתי בצדק. כשלוקחים החלטה כזו, מצהירים מראש שאליפות זו לא המטרה, זה בונוס. צסק"א או הטורקים השנה יכולים להצהיר אליפות כמטרה ומכבי לא. אם יש בונוס בסוף השנה, זה תמיד נחמד, אבל לא כל שנה יש בונוס.

גל דגון 10 באוקטובר 2012

תשמע, מי שחושב שאפשר לסמן אליפות אירופה כמטרה, פשוט נאיבי. המטרה היא פיינל פור. מה שקורה אחר כך זה מאוד מקרי.

אם אתה חושב שיהיה קל יותר להגיע לפ"פ עם סנטר כבד, זה לגיטימי. אני חושב שההבדל הוא מינורי. וגם בפ"פ אני ממש לא בטוח שסשה קאון, זוראן ארצג וננאד קרסטיץ' שווים יותר מהגבוהים של מכבי.

איציק 10 באוקטובר 2012

צסק"א במפורש שמה את האליפות בשנה שעברה כמטרה וזו לא היתה נאיביות. זה שהיא לא לקחה, זה סיפור אחר. כנ"ל ברצלונה ופנתיניקוס לפני זה. יש קבוצות אשר בונות את עצמם לאליפות ושמות זאת כמטרה. אם הן לא זוכות, זה סיפור אחר. מכבי שמה את האליפות בארץ כמטרה ועדיין לא כל שה זוכה. אני יודע את הסיבות, ועדין, אם היא היתה שמה את הפינל פור כמטרה ולא את האליפות היתה מטין מצחוק (סליחה על הדימוי).

גל דגון 10 באוקטובר 2012

ההבדל הוא שצסק"א צריכה להתגבר בדרך על היווניות והספרדיות (ומכבי) לא על בני השרון.

תרשה לי להתנסח מחדש – נאיבי מי שחושב ששנה שעברה היתה כישלון של צסק"א.

איציק 10 באוקטובר 2012

ודאי שזה לא היה כישלון!!!
אבל המטרה היתה אליפות היורוליג. הצבת מטרות גבוהות, אם הם לא מופרזות זה חיובי, גם אם בסוף לא עומדים בכולם עד הסוף.

צהובה 11 באוקטובר 2012

כמובן שזה לא חוכמה שאני מגיבה אחרי המשחק (הפעם נזכרתי מאוחר) אבל בקצרה –
קודם כל, אהבתי את השיר :) ומה שכתבתי בסטטוס בפייסבוק (הדרך שלי לפרשן ספורט מבלי להיות בעלת טור) אחרי המשחק, עוד לפני שראיתי את הפוסט היה –
"אחח איך התגעגעתי ליורוליג! יש דברים שלא משתנים… מחצית ראשונה מכבי מובילים 20 הפרש, רבע שלישי גרוע ונוראי, רבע רביעי – מאני טיים וכמעט התקף לב, בסופו של דבר חגיגה צהובה :)"

אז אני די מסכימה עם מה שכתבת (לצערי אין לי מנוי אז לוח שנה לא יהיה לי) אבל אני חייבת לציין שהיקמן היה ממש אחלה היום, קיינר-מדלי היה חלש, לעומת דווקא רושם טוב שעשה בגביע שוקו בכדורסל (זהו גביע ווינר כמובן), ובאופן כללי הופתעתי לטובה כי הרמה היום הייתה הרבה יותר גבוהה מאשר מה שראיתי במשחקי קדם עונה (פניני סופסוף צולף שלשות!) וזה היה מעודד.

אלכס 13 באוקטובר 2012

אחלה שיר, טל, וגם הקליפ יפה…חלק מהטריו של דאפט-פאנק.

Comments closed