נגמר המשבר. או שלא. או שכן

על הקשר בין מכבי ת"א וגיא גודס לדון דרייפר וגרביונים

mashber-maccabi

משבר. משבר. משבר. מי רוצה משבר? האם מכבי ת"א עדיין במשבר? זה לא לגמרי ברור לי ואני פשוט חייב לדעת. חייב! מהר, שמישהו יחפש את ההגדרה למשבר בקבוצת ספורט וירשום אותה כאן בתגובות. למרות מעמדי הרם ביקום של תקשורת הספורט הישראלי, אין לי מושג האם ניצחון אחד מספיק כדי להוציא קבוצה או ספורטאי ממשבר, או שמא זה חייב להיות שני ניצחונות. או שלושה. אולי זה דווקא יכול להיות ניצחון אחד, אבל כזה שייראה משכנע.

ואולי מכבי ת"א נמצאת כעת במיני-משבר וניצחון נגד גליל יוציא אותה גם מזה? או שאולי לפני הניצחון במלאגה היא הייתה במגה-משבר, ועכשיו הניצחון הזה רק הוריד אותה למשבר רגיל, וניצחון נגד הגליל יביא אותה למיני-משבר ואז נגד לימוז'… אתם כבר הבנתם את הפואנטה, אבל לי עדיין אין מושג מה קורה כאן.

*

באחד מציטוטיו הגדולים ביותר, לפחות לטעמי, דון דרייפר מסביר לאישה שיושבת מולו מה זו אהבה: "כשאת אומרת "אהבה" את בעצם מתייחסת למשהו שלא קיים והומצא על ידי אנשים כמוני כדי למכור לך גרביונים".

הציטוט הזה חזר אלי בסוף השבוע האחרון, אחרי הניצחון של מכבי ת"א במלאגה, כשנתקלתי באיזו הערה שאמרה שניצחון על קבוצה כמו מלאגה לא אומר שהיא יצאה מהמשבר שבו היא נמצאת. זה גרם לי לתהות ביני לבין עצמי מה זה המשבר הזה שכולם מתייחסים אליו. ובכן, לאחר מחשבה מרובה, הנה אותו ציטוט כשהוא מובא אליכם בצורה קצת יותר רלוונטית לענייננו. בואו ממש ננסה להיכנס לאווירה הנכונה.

שעת צהריים. אפור וגשום בחוץ. עורך מדור ספורט משופשף יושב בסניף ארומה תל אביבי עם כתב צעיר שאולי יתחיל לעבוד במערכת שלו. על השולחן אייס ארומה עוגיות ו"בורקס פינוקים", שניהם של העורך. הכתב הצעיר שממש רוצה להיכנס לתחום מסתפק בכוס מים. ברקע עובד הדלפק קורא לאנשים לבוא ולאסוף את ההזמנות שלהם, אולי אפילו נשמע איזה "עמית רומם" אחד, מי יודע.

אחרי שהם מדברים קצת על המקצוע והתפקיד, הציפיות מהכתב הצעיר אם יצטרף למערכת, השיחה גולשת לנושאים הבוערים בספורט הישראלי, כשלבסוף הם נוחתים על מכבי ת"א כדורסל של גיא גודס ופיני גרשון. העורך שואל את הכתב הצעיר: "אז מה אתה חושב על מצבה של הקבוצה?". הכתב הצעיר לא מתבלבל ועונה: "אין ספק שהיא נמצאת במשבר".

בשלב זה, העורך מניח את הבורקס, לוקח מפית, מנגב את הטחינה שנזלה לו על הסנטר ומנער קצת מהפירורים שנפלו לו על החולצה. הוא מגניב חיוך קל לפני שהוא לוקח שלוק מהאייס ארומה עוגיות שלו, מסתכל סביב, לוקח נשימה ארוכה, ואומר לו: "ילד, בוא אני אומר לך משהו. כשאתה אומר "משבר", אתה בעצם מתייחס למשהו שלא קיים והומצא על ידי אנשים כמוני כדי שאתה תקליק על כתבה ואני אוכל למכור פרסומות".

*

כל השאלות שפתחו את הטור הזה עדיין רלוונטיות אגב, אם יש לכם תשובות והתביישתם לכתוב אותן לפני 120 שניות. אני עדיין לא יודע איך מוגדר משבר ספורטיבי ומי הבן אדם שמכריז עליה, אבל אני חייב לתהות האם ניצחון בודד, כפי שראינו ביום חמישי, פשוט מוחק משבר שהגיע בעקבות שלושה הפסדים מביכים שבאו קודם לכן, האם זה כל כך קל?

טוב, בואו ואומר לכם מה קל בעיני, המילה "משבר". היא קלה מדי, פשטנית מדי, עצלנית מדי. כמו המון דברים אחרים, אנחנו משתמשים בה עד שאנחנו שוחקים את משמעותה. הרי אם מכבי ת"א היא באמת קבוצה במשבר, האם היא הייתה יכולה פשוט לבוא ולהפגין עליונות במשך 40 דקות שלמות על קבוצה כמו מלאגה? הרי לפי המציאות שאני מכיר וחי בה במשך 33 שנים, אנשים או גופים במשבר הם רעועים ונמצאים על סף שבירה טוטאלית, רק מחכים לעוד דחיפה קלה כדי להתמוטט באופן סופי.

ובואו לא נשכח שהמשחק שוחק בספרד. לא משנה הקבוצה שמשחקת מולה, מכבי ת"א לא אוהבת את ספרד. בין אם זה ריאל מדריד, ברצלונה, ויטוריה או מלאגה. המדינה הזו לא מאירה לה פנים. אם מכבי באמת הייתה במשבר היא לא הייתה אמורה לנצח משחק שם, בטח שלא בצורה הזו, כשהיא שולטת בקצב המשחק בצורה מוחלטת. אולי בצורה אחרת, בסוג של גנבה, כשהיא מפגרת במשך 39 דקות וחצי ואז מנצחת בנקודה על הבאזר, מדהימה את האוהדים באולם.

קבוצה שנמצאת במשבר, שמפסידה שלושה משחקים בהפרש כולל של 60 נקודות, אחת מהן בצורה כזו משפילה להפועל ת"א, הייתה נכנסת לפיגור של 10 נקודות כבר ברבע הראשון, 20 במחצית, 30 בסיום רבע שלישי, ומורידה ל-20 עד הסיום. גודס היה מוריד כ-10 קילו דרך הזעה בחליפה שלו (במקום ה-5 קילו שהוא באמת הוריד מזיעה ביום חמישי) ובהמשך הלילה היינו מדברים על מחליפים פוטנציאליים לתפקיד המאמן.

אם מכבי הייתה קבוצה במשבר, ניצחון על מלאגה היה נחשב להפתעה, ואני לא חושב שהיו יותר מדי אנשים שהלכו לישון ביום חמישי בלילה כשהם מופתעים. הרי עוד לפני המשחק ציינתי בטור האחרון, תסמונת פוסט טראומטית ש"אם נהיה כנים לרגע, אף אחד לא יופתע משום תוצאה", ולא בגלל הקלישאה השחוקה שממכבי ראינו כבר הכל. זה פשוט בגלל שאף אחד לא באמת חשב או האמין שהקבוצה נמצאת במשבר אמיתי, במצב שהיא לא תוכל לצאת ממנו ללא צעדים דראסטיים.

כן, ההפסדים היו גרועים, אבל ראינו למה היא מסוגלת, ראינו אותה משחקת כדורסל טוב העונה. ראינו אותה שוטפת את המגרש, ראינו תצוגת כדורסל בברלין, ראינו אותה גומרת משחקים מוקדם מול יריבות ישראליות. הרי לא הגיוני שזה נעלם בין רגע. השאלה הפשוטה אך גדולה הייתה איך מחזירים לפרקט את מה שראינו בשבועיים וחצי הראשונים של העונה, ודוחקים הצידה את מה שראינו ממנה בשבוע האחרון.

גודס תרם את חלקו בעניין, אבל האמת היא שהרוב היה תלוי בשחקנים. הם אלה שהיו צריכים להחליט שזה הזמן לחזור למה שכבר ראינו מהם. גודס עשה את שלו כשהחליט לפתוח את המשחק ללא ג'רמי פארגו, הסופרסטאר של הקבוצה. לא היה צריך להושיב אותו על הספסל לרבע שלם או אף מחצית בשביל האפקט, מספיק חמש דקות כדי להעביר את המסר. השחקנים המשיכו משם. אלכס טיוס סופסוף הבין שגם אם לא ימשיך במכבי, הוא כן רוצה לשדרג את החוזה הבא שלו. באופן מעוות ואירוני, נראה שהפציעה של גיא פניני תרמה גם כן כשכולם הבינו שעכשיו שכל אחד יצטרך לתת עוד יותר, ובראשותו של בריאן רנדל, כל אחד מהם אכן נתן.

*

כרגיל, ואני כבר משתעמם לכתוב זאת, האמת היא איפה שהוא באמצע. מכבי ת"א לא כל כך רעה כפי שהיא נראתה בשלושת משחקי הנפל שלה (או שני משחקי נפל + רבע רביעי בארנה), והיא גם לא כל כך טובה כפי שהיא נראתה לדוגמא בברלין או בדקות הדומיננטיות שלה בספרד. בסופו של דבר, כדי להתמודד ולשמור על התואר האירופאי שלה, היא כן תצטרך חיזוק ושינויים וכולי תקווה שהקולות שיצאו מההנהלה בסוף השבוע האחרון, שהם לא ממהרים להחתים שחקנים, זה רק חלק מתהליכי המשא ומתן שאמורים להתחיל בקרוב.

צריך עוד קצת לקו הקדמי, כי כרגע אי אפשר לסמוך לגמרי על טיוס. צריך עוד קצת לקו האחורי, כי כרגע אי אפשר לסמוך לגמרי על היינס. וגם צריך עוד קצת לקו הישראלי, כי אין כרגע אין מספיק שחקנים שעברו ברית מילה בארץ בגיל שמונה ימים כדי לעמוד בחוק הרוסי המופלא.

בתיאוריה, ה"משבר" הזה לא יכול היה להגיע בזמן גרוע יותר, לפני שלושה משחקי חוץ. מלאגה, גליל ולימוז'. למרות זאת, נראה שמכבי ת"א יוצאת מהדבר המדומה הזה כמו שצריך. מחר נראה האם המילה הזו תחזור, או תאופסן לפחות עד יום חמישי הקרוב. ואז עד יום ראשון. ואז עד ליום חמישי אחר כך. ואז עד ליום… אתם כבר מבינים. אין על הרכבת הרים האמוציונאלית הזו שהיא ספורט מקצועני בשנת 2014.

ליגת שוקי ההון - למי הם דואגים?
ברס: בשבחי האופטימיות (לקראת וויקינג'ס) אלון ברק

34 Comments

גיל שלי 16 בנובמבר 2014

מכבי לא במשבר, זו הקבוצה שיש לה השנה, ולדעתי לא תהיה טובה יותר גם בשנים הבאות. אני באמת מנסה להבין על מה כולם מדברים בנושא אלכס טיוס במלאגה. גודס הוציא אותו ברבע הרביעי בגלל שראה את מה שאני ראיתי, אלכס טיוס חזר להגנה בהליכה, הוא שיחק במלאגה בדיוק כמו ששיחק בדרבי

רועי 16 בנובמבר 2014

היא לא במשבר אבל היא בהתרסקות ?

הוא לקח 3 ריבאונדים בהגנה ועוד 3 בהתקפה, ההפך המוחלט ממה שראינו ממנו בדרבי.

רועי 16 בנובמבר 2014

הוא גם קלע את שני הסלים החשובים במשחק, הסל שהחזיר את מכבי ליתרון ב 58-57 לספרדים, והדאנק מהאסיסט היפה של פארגו שהעלה את מכבי ל 68-63.
נגד צדביטה ובדרבי זה היה נראה כמו שביתה איטלקית, במשחק הזה הוא ממש לא שידר תחושה כזו.

גיל שלי 16 בנובמבר 2014

כשאתה בוחן צורת משחק לפי סטטיסטיקות, זה מה שקורה. הסל האחרון היה פשוט מחדל הגנתי מטורף, הם שכחו אותו, והוא הלך חופשי עד שקיבל את הכדור לדאנק ללא הפרעה

רועי 16 בנובמבר 2014

ועדיין, בשני המשחקים הקודמים אותו כדור היה "מחליק" לו מהידיים.
כתבתי גם שמעבר לזה, התחושה הכללית לגבי המשחק שלו היתה שונה מהמשחקים הקודמים, ואני מניח שאצל טל כמו גם אנשים אחרים זה אותה הרגשה.

שמעון כסאח 16 בנובמבר 2014

טיוס ניצח למכבי את המשחק.

מלאגה במומנטם, עולה ליתרון ראשון הקהל בטירוף ורנדל עדיין בחוץ, ואז טיוס במהלך ענק של צעדים וסל, המאמן של מלאגה משתולל וחוטף טכנית, מכבי מקבלת זריקת עונשין ואת הכדור, תודה שלום ולא להתראות.

אריאל גרייזס 16 בנובמבר 2014

לא ספורט מקצועני – מכבי תל אביב. אנומליה אמיתית. ואתה לא יכול להאשים את העיתונות ביצירת משבר כשמכבי כל השנים הוכיחה שהיא יוזמת את המשברים של עצמה. אם ורד כהן מפרסמת כתבה על המעמד הרעוע של גיא גודס, אתה יכול להיות בטוח שבהנהלת מכבי חושבים שיש משבר

טל בן יהודה 16 בנובמבר 2014

הסיקור של מכבי סל הוא בווליום הכי גבוה, אבל הוא לא שונה במאומה באופי שלו מהסיקור של מכבי חיפה רגל (מאד מאד בולט בחודשיים האחרונים), מכבי ת״א רגל, בית״ר י-ם רגל ואחרות…

אריאל גרייזס 16 בנובמבר 2014

שונה, שונה. תשאל כל עורך ספורט בארץ והוא יגיד לך את זה. וכן, בארץ אין אנדרסטייטמנט. כל דבר קטן הוא משבר, ככה זה. נראה לי מצחיק מאוהד מכבי להתלונן על זה. הגיע הזמן שתתרגל, לא?

טל בן יהודה 16 בנובמבר 2014

היי, כולנו התרגלנו למצב בארץ… אבל אני עדיין רואה פיד שלם של מתלוננים בפייסבוק.

כסיפוביץ 16 בנובמבר 2014

+100

אזי 16 בנובמבר 2014

רק מכבי יוצרת את המשברים של עצמה?
כי אני מוכן להשבע שקראתי השבוע ראיון עם רפאלוב שרומז שגוטמן מדליף שיחות אישיות לעיתונאים…

כמו שטל כתב. אצל מכבי זה בווליום הכי גבוה. אבל זה אותו דבר כמו אצל כולם.

היסטוריון של ספורט 16 בנובמבר 2014

נאמר זאת כך
מכבי תל אביב נמצאת במשבר מתמשך של כשנה וחצי במהלכו לקחה גביע ,אליפות יורליג ואליפות המינהלת
(ובין לבין הובסה מול יורשלים והפסידה כמעט לכל קבוצה בליגה כולל בדרבי ולאילת ,חיפה ,נס ציונה ,חולון ואפילו בגלבוע ).

טל בן יהודה 16 בנובמבר 2014

לא יודע אם לתת לייק, +100 או פייבוריט.

יוספיהו 16 בנובמבר 2014

רק הערה לגבי טיוס:

לא ראיתי הבדל גדול בנחישות שלו ביום חמישי לעומת המשחקים הקודמים. אני לא מתרשם מאיזה דאנק אקראי או חסימה.

גם אחרי פעולות טובות שלו בהתקפה, הוא חזר להגנה עם פרצוף "אבי נעלבי" ועשה טובה שהזיז את הרגליים בהגנה.

מתי 16 בנובמבר 2014

אני דווקא תהיתי מה נדרש כדי להיכנס למשבר. האם נחוץ רצף של שני הפסדים לפחות או שמספיק הפסד גדול אחד או שאפשר לפרוס שלושה הפסדים ל-14 יום בלי הצמדה? ומה אם משחק אחד הפסדת בשבע הפרש, שני ניצחת בשתים עשרה ושלישי יצאת תיקו, זה מספיק? זה מאוד מבלבל.

טל בן יהודה 16 בנובמבר 2014

לפחות אני לא לבד.

כסיפוביץ 16 בנובמבר 2014

הקבוצה הזו על אוהדיה יותר נוירוטית מג'ורג קוסטנזה.

יניב פרנקו 16 בנובמבר 2014

אני עכשיו יותר גאה בבחורים שניצחו ב20 הפרש בנוקיה קבוצה שלא היתה במשבר.

אזי 16 בנובמבר 2014

לא הכנסתם אותנו למשבר!
נה נה בננה!

יניב פרנקו 16 בנובמבר 2014

אתה בא לי עכשיו עם נה נה בננה?
עוד לא הבנת שאנחנו רגישים לדברים האלה (ראה הפיו פיו).

אזי 16 בנובמבר 2014

מה אני ילד?
אם שיכור חצי ערום רץ לכיווני – אני בורח!

the bird 17 בנובמבר 2014

חחחח חזק

טל בן יהודה 16 בנובמבר 2014

דאם. לא ראיתי את זה מגיע…

יניב פרנקו 16 בנובמבר 2014

:)

אלון רייכמן 16 בנובמבר 2014

טל, מסכים לחלוטין.
אנחנו חיים בחברה מאניה דיפרסית, שחיה מטראומה לטרגדיה, מסקנדל לפסטיבל.
כל שניים שלושה הפסדים ברצף חייבים להיות משבר, וכל ניצחון גדול הוא הירואי והיסטורי.
בדיוק חשבתי על זה השבוע כשקליבלנד של בלאט גברה בחוץ על בוסטון 121:122 אחרי פיגור 19 ברבע האחרון (!) מטורף.
זה ניצחון שעבור קבוצה כמו מכבי תל אביב נניח – יכול להיות אחד הגדולים בעשור האחרון. לנצח יריבה מיתולוגית בביתה 121:122 אחרי שחזרת מפיגור 19 ברבע האחרון? עם 41 נקודות של הכוכב שלך. זה פסיכי לגמרי.
וערב אחרי זה הקאבס חזרו הביתה ונתנו 33 הפרש בראש לאטלנטה. לא סקנדל ולא פסטיבל. מקצוענות.

כסיפוביץ 16 בנובמבר 2014

ממש לא מסכים
השאלה אם אתה צרכן חדשות , פייסשטות, לייק וכדומה. אם כן, אז ללא ספק אתה סובל ממשיכה חזקה בחוטי השפיות שלך ע"י אותם גורמים.

יש אנשים שפויים שתקשורת מודרנית יום יומית לא מעניינת אותה כל כך.
אין סקנדל ואין פסטיבל. פשוט סתם עוד יום עם משחק כדורסל.

תהנו בפיו פיו

אזי 16 בנובמבר 2014

אף אחד לא כתב את זה, אז שתדע שההקבלה למשפט ההוא של דון דרייפר פשוט גאונית.

טל בן יהודה 16 בנובמבר 2014

די תמשיך…

(נשבע לכם שאני לא "אזי")

אזי 16 בנובמבר 2014

אתה לא??
מי אני?
מה אני?
מיייי אניייי???

איציק 16 בנובמבר 2014

קבוצה במשבר לא אמורה לשלוט במשחק במלגה, במקרה הטוב להיות בפיגור 39 וחצי דקות ואז לגנוב ניצחון בפוקס, או להינות 5, 6, 7,…. עברות טכניות נגד היריבה. אז אולי בכול זאת משברון, משברון גיל ה-40, 50, 60.
חוץ מזה, איך נעריך ניצחון על הצולעים ממלגה אם לא ניצור משבר לפני זה???
איך נייצר גבורה אם לא נייצר משבר עם יציאה הרואית כמו עוף החול שקם לתחייה???
חוץ מזה, הכל רע במכבי, ולא מהיום…
סתם מחשבה שצצה לי בשבוע האחרון ולא קשור למכבי בכלל. אולי מסינה בכול זאת ידע משהו שאנחנו לא ידענו… את זה נדע בפרקים הבאים של הטלנובלה "Macabi Roller Coaster"

יוסי 16 בנובמבר 2014

משבר של מכבי אלקטרה תל אביב המוצג ע"י תקשורת הספורט בישראל, הגדרה (אנונימי):

הפסד בצורה לא אפשרית.

ובפירוט: הפסד בתוצאה שאף בר-דעת לא יהמר עליה לפני המשחק.

לדוגמה, המשחק מול ירושלים לדעתי לא הכניס אותנו למשבר.
ידעתי שיכול להיות שמכבי יפלו, ירושלים יתעלו וייגמר לצערי 30 הפרש.

לעומת זאת, המשחקים מול צדביטה והפועל הכניסו והעמיקו את המשבר בהתאמה.
אף בר-דעת לא היה מהמר על הפסד של מכבי, בטח לא בפער דו ספרתי מול צדביטה.
אף אחד לא היה מהמר על ויתר מניצחון הירואי ודחוק של הפועל, בטח לא 20 נוראיים כאלה.

רוצה לומר, משבר מגיע כשקורה משהו שלא נמצא באפשרויות ההתחלתיות.
הגדרה מסובכת אך כמעט מדויקת.

*הניצחון הושג בראשותו של דווין האיום סמית', ולא בראשותו של בריאן, כמו שכתבת.

קשקשן בקומקום 16 בנובמבר 2014

בבורקס בארומה יש טחינה???

ומעבר לזה – מלאגה נתנו משחק נורא (0 מ 4,342 מהשלוש ברבע הראשון??? בבית??), מכבי קיבלו את רנדל וסמית מצוינים ואת השאר טובים, השופטים היו שערוריה ובכל זאת מכבי ניצחו בקושי. הם פשוט קבוצה בינונית השנה. ואני עם גיל שלי בנוגע לאבחנות על טאיוס

Comments closed