ברוך שובך פיינל פור, התגעגענו

מריר? אני? הפיינל פור זה הדבר הטוב ביותר בשביל מכבי ת"א

pp

אז למרות התחייבות קודמת שאמרה שאחרי שהקבוצות ישחקו שנה אחת גמר של שני משחקים הן יחזרו לסדרת גמר, ההנהלות של קבוצות ליגת העל החליטו שהן חוזרות לפיינל פור. ובאמת, מה זה "סיכום", זין על סיכום. פחחחחח סיכום. הלו, אל תשכחו שמדובר כאן במיטב העסקנים שמתנהלים בארץ הקומבינות. סיכום שכזה לא שווה יותר מנייר הטואלט עליו הוא נרשם. סיכום עלק.

כנראה שהעסקונה של הכדורסל הישראלי אוהבת להיות שונה מכל השאר העסקונות בעולם. יש בזה הרגשה טובה, של חדשנות ומקוריות, אולי גם חלוציות. הם לגמרי יכולים להתגאות בכך שהם יחידים ומיוחדים, שכן הם (שוב) מתנהלים בליגת הכדורסל המקצוענית היחידה בעולם שמוכרעת במשחק אחד. אנחנו אכן אור לגויים, עם סגולה. היהודים הם שיראו לכולם איך משחקים כדורסל בצורה נכונה.

(הערת למטיפים: היורוליג ושאר הליגות האירופאיות הן אינן "ליגות" במובן הקלאסי של המילה, אלא טורנירים. אם העובדה הפשוטה הזו אינה מובנת לכם, רק תסתכלו על הצ'מפיונס ליג בכדורגל. למרות שהם לקחו את המילה "ליג", הם אינם "ליגה". מדובר בטורניר עם שלבים. כמו מונדיאל למשל. מובן? בואו נחזור לטור.)

אז למעשה יש שני דרכים לקחת את זה מכאן. אני יכול לכתוב כאן עוד 1000 מילה על למה מכבי ת"א צריכה לפרוש מהליגה לשנה, לשוב לאדריאטית (על מנת שתוכל להמשיך לגבות את אותם הסכומים מהמנויים שלה) ולתת לקבוצות הליגה בישראל, שכל כך דואגות לרווחיות שלהן, סיבה אמיתית לדאוג לרווחיות שלהן כשהקבוצה שמושכת הכי הרבה ספונסרים, רייטינג וכרטיסים איננה (אני כבעל מנוי לחלוטין תומך בצעד כזה, אבל גם מודע לכך שהסיכויים שזה יקרה קטנים מהסיכויים שביבי יקים ממשלת אחדות).

הדרך השנייה היא לבשר לשאר אוהדי הכדורסל בארץ את האמת לגבי המהלך הזה. להירגע, לנשוף פנימה והחוצה, אולי לשתות כוס תה, ואז להושיב אותם מול המסך, קצת כמו המסך שאתם יושבים מולו עכשיו, ולתת להם לקרוא כאן בצורה עדינה ומתחשבת מה המהלך הזה הולך לעשות בשנים הקרובות, מבלי לשבור את לבם או ללעוג להם. מבלי להיות קיצוני. קצת כמו מה שאני אנסה לעשות החל מהפסקה הבאה בפוסט הזה.

חחחחחחח לוזרים!!!!!!!!!!! הפיינל פור הזה לא ישנה כאן דבר. אתם שומעים? דבר!!!!!! כלום. נאדה. אפס. מכבי ת"א תמשיך לשלוט בכדורסל הישראלי בדיוק כפי שהיא שולטת בו בצורה אבסולוטית מ-1970, והחלוקה תמשיך להיות אותה חלוקה כפי שהיא תמיד הייתה. בצד אחד מכבי ת"א, בצד שני כל שאר התבוסתנים שמנסים להדיח אותה מהפסגה בצורות מביכות ומשפילות, בעיקר בשביל עצמן.

וואההההההה וואהההההההה מכבי ת"א מנצחת את כל המשחקים כאן. וואההההההההה וואההההההההה מכבי ת"א כל הזמן אלופה. וואההההההההה וואהההההההההה שמעון מזרחי עושה הכל כדי שקבוצתו תנצח. בחיי, הבכיינים האלה נשמעים כמו האח הקטן שמתגרה באח הגדול ואז רץ לבכות לאימא בכל פעם שהוא חוטף על הראש. אנחנו מבינים, כל מה שאתם רוצים זה שאימא תלטף לכם את הראש ותגיד "יהיה בסדר מתוק".

אז לא יהיה בסדר. כי לוזרים יללנים נשארים לוזרים יללנים, ולא משנה מה הם חוקי המשחק:

ושאר הקבוצות ימשיכו לחיות באשליות כששמעון מזרחי, הפדרמנים והרקנאטים ימשיכו ללכת הביתה ולז**ן את מלכת הנשף.

אחד יוכל לטעון שהמצב הזה אפילו טוב יותר למכבי ת"א. אם הגמר היה חוזר למצב הטבעי של סדרות, קבוצות אחרות היו צריכות להתחיל לחשוב בצורה רצינית ועמוקה. הנהלות היו צריכות לשאול את עצמן "איך בונים קבוצה שתנצח את מכבי ת"א בשלושה מתוך חמישה משחקים". דבר כזה דורש תכנון, דבר כזה דורש הסתכלות קדימה, דבר כזה דורש חשיבה לטווח ארוך. פרויקט מן הסוג שאם יצליח, יכול להוביל לרעידת אדמה אמיתית בכדורסל הישראלית, ולא כזו שניב רסקין מודיע עליה בכל הפסד צהוב באולם הפחים בחולון.

אבל כשהגמר הוא במשחק אחד, אין בשביל מה להתאמץ. בעל הקבוצה יישב עם המאמן שלו ויאמר לו  בקרירות: "שמע, כל מה שאנחנו צריכים זה לפגוע בינגו עם 3-4 זרים מארה"ב. נגיע לגמר אחרי שננצח את שאר הקבוצות הבינוניות, ובמשחק אחד… אתה יודע, הכל יכול לקרות. אפשר להפתיע את מכבי וניקח אליפות. אחר כך? עזוב אחר כך. מה אחר כך… מה ת'מסתכל קדימה. אליפות. זה כל העניין. בוא נביא צלחת."

וככה גבירותיי ורבותיי, מכבי ת"א ממשיכה לשבת על האולימפוס ולצחוק לה כל הדרך אל תארים אירופאיים. אז מה היא מאבדת צלחת או שתיים בדרך, אף אחד לא יצליח לקחת לה את הכיסא בצורה הזו.

גליל\גלבוע, הפועל חולון, מכבי חיפה. אלופות! ואיפה הן היום? גליל על סף ירידה לליגת המשנה, חולון כבר הייתה על סף פשיטת רגל כשדורסמן ברח (ואז חזר), ומכבי חיפה…? אחלה כלב תצוגות של המלך של מס הכנסה הישראלי. בכל פעם שג'ף רוזן מרגיש שהוא צריך ליצור לעצמו עוד כמה קשרים עסקיים בארה"ב, הוא מצעיד את הקבוצה שלו למשחקי ראווה באמריקה על חשבון כל מה שאמור להיות חשוב לו כאן, הליגה והשתתפות במפעלים אירופאיים. פאק המשכיות, מי צריך המשכיות כשיש הזדמנות לתמונה עם ג'סטין טימברלייק (אהההההההההההה ג'סטין תעשה לי ילד!!!!!!!).

תשנו את זה לשני משחקים, תשנו את זה לפיינל פור, תשנו את זה למשחק קצר של "חיובים", תשנו את זה להטלת מטבע. בעצם, למה לא, שני הקפטנים יצעדו למרכז המגרש, יאמרו לתוך המיקרופון "עץ או פלי" בפני 10,000 איש באולם ועוד עשרות אלפים בבית, וספי שמש יטיל מטבע של 10₪. הזוכה יחזור לחגוג עם קבוצתו ולגזור רשתות. הרי לא באמת צריך לשחק ולנצח בגמר כדי לזכות בתואר, רק תסתכלו על שאול אייזנברג וישראל שיינפלד שחגגו אליפות ב-2005 לפני שהפסידו 3-0 בסדרת הגמר למכבי ת"א. עצם העניין של לנצח משחקי כדורס הוא פורמלי בלבד.

חחחחחחחחחחח פיינל פור. תמשיכו איתו. הרי הרוב רוצים כאן פיינל פור מהסיבה היחידה שזה מעצבן את מכבי ת"א ואוהדיה. ואתם צודקים, הוא באמת קצת מעצבן אותנו, כמו תחתונים שקצת צמודים מדי מתחת לג׳ינס. מעצבן, אבל נעבור את היום, הוא לא באמת מפריע לנו להתנהל. הפיינל פור לא מפריע לנו להתמודד בזירה שבאמת מעניינת אותנו, הפסגה של הכדורסל האירופאי. אתם זוכרים שאתם מתנהלים מול אלופי אירופה, כן?

אז פיינל פור איט איז. אנחנו נהיה שם, בגמר. כרגיל. ורובכם לא. כלומר, אני לא אומר משהו מפתיע, רק אחת מ-11 הקבוצות הנותרות בליגה תהיה שם, והשאר לא יוכלו לנסות ולנצל את הפרצה שהפכו לחוקית. ואז מכבי ת"א תנצח, והשמש תזרח למחרת כרגיל, ואוהדי מכבי יקומו בבוקר, וישתו כרגיל את הקפה שלהם ויצאו לסידורים ולעבודה. או שמכבי ת"א לא תנצח, ואוהדי מכבי ת"א יעשו את אותם הדברים בדיוק.

והכדורסל בארץ? גם הוא לא ישתנה. מכבי ת"א תהיה הפייבוריטית הכבדה גם בעונה שלאחר מכן. ובעונה שלאחר מכן. ובעונה שלאחר מכן. והיא תהיה בגמר בעונה שלאחר מכן, ובעונה שלאחר מכן. ובעונה שלאחר מכן. אין כאן הימור מושכל או השערה מבוססת, זו (כמעט) עובדה. וזה רק בגלל שאתם לא באמת עושים משהו כדי לשנות את זה. כדי לזהות את האשמים במצב הזה כל מה שאתם צריכים לעשות זה להסתכל במראה (אגב, תודה על הכל).

אתם פשוט עושים מה שאתם תמיד עושים. אז פיינל פור נעים ומוצלח לכם.

ליגת שוקי ההון - כולם אומרים
אורי שלף איננו

93 Comments

במבי 29 במרץ 2015

כל כאלב ביג'י יומו

13.6.13

יוסי 29 במרץ 2015

18.5.14

במבי 30 במרץ 2015

מה'כפת לי… זכיתי לראות את הקבוצה שלי מניפה צלחת על הראש הגרמני המכוער שלכם בעונה השנייה שלה בסה"כ בליגת העל, הגשמתי חלום ילדות שהלכתי בכלל למשחק של מכבי חיפה כדורסל בלעגת העל מול אולם מפוצץ. יש דברים שהם יותר חשובים מלקחת תואר אחרי תואר ע"י שחיתות ומשחקים מלוכלכים.

עומר 30 במרץ 2015

Ich bin schnappi das kleine krokodil
Vamos Haifale!

תורג׳י 30 במרץ 2015

בימים יפים יותר בן אדם כזה היה עף מפה.
אידיוט!

במבי 30 במרץ 2015

גר-מ-ני
גרמני גרמני גרמני…

עומר 30 במרץ 2015

Wenn Benado würde die Saison zu starten…
Vamos Haifale!

המכבייה 30 במרץ 2015

קופיף מכוער,
בוא שניה………………………………………… פיו פיו פיו(((:
רק מדללים קצת את העצים(((:

מתן גילור 29 במרץ 2015

אמנם אני לא מתנסח באופן רהוט, נהיר ומתודי כמוך, אבל אם יורשה לי, זו דעתי:
http://bit.ly/1G5fKXI
ד"א, אל תחרטט – שנינו יודעים שאתה רוצה שמטיל המטבע יהיה סמי בכר ;)

איציק 29 במרץ 2015

במה שעשית אתה חושף את כולם למחשבות שלי…

מתן גילור 29 במרץ 2015

עוד 2 דברים:
1. אחלה טור – צחקתי.
2. יהי זכרו של אורי שלף ברוך.

איציק 29 במרץ 2015

מצתרף ל-2

7even 29 במרץ 2015

אני נגד פיינל פור באשר הוא (באירופה או בארץ)

אבל…איפה כל התלונות האלו שלכם ביורוליג?
היורוליג משוחק בדיוק באותה שיטה (עם שינויים קוסמטים בדרך)
וגם שם נלחמים באיזה מיליון משחקים לאורך העונה
חצי מיליון מתוכם נגד קבוצות ברמה של הפועל מג'דל שמס, רק כדי להגיע למשחק אחד שקובע גורל עונה שלמה.

ומה קורה אם אתה הקבוצה הכי טובה באירופה בפער עצום אבל במשחק הספציפי הזה, שהוא גם במקרה משחק הגמר, או חצי הגמר, הגעת לא בכושר?
אז עבדת עונה שלמה כדי להפסיד לטעות וחצי של שחקן שלך.

זה עובד לכם יופי באירופה ואתם לא מתלוננים. אז עכשיו תקבלו את ההכרעה, הגם שלדעתי היא דפוקה מיסודה.

יוסי 29 במרץ 2015

היורוליג, בדומה לליגת האלופות, היא מפעל גביע מיסודו!
ולראייה, מה שקפטן הקבוצה הזוכה מניף בסיום משחק הגמר הוא גביע, לא צלחת.
90% מהקבוצות ביורוליג (כולן חוץ משתיים-שלוש קיקיוניות בעונה) ברמה של מקום שני בליגה, כלומר טובות יותר מכל הקבוצות הישראליות למעט מכבי תל אביב.
היורוליג מורכבת משני בתים שונים מהותית ברמתם ובחשיבותם לקבוצות העילית של אירופה.
לאחר מכן מגיעה סדרה, הטוב מ-5, כדי להביא לקו הסיום של העונה את ארבע הטובות ביותר.
ומשם- גביע מובהק. בין ארבע הקבוצות האחרונות אין הבדלי רמות שונים כל כך, בטח לא כמו שיש בפיינל פור הישראלי.

הגבר עם הקוביות 29 במרץ 2015

כל מילה בסלע יוסי

גיא זהר 30 במרץ 2015

באמת? אולימפיקוס של לפני שלוש שנים היתה מנצחת את צ.סק.א בסדרה? מכבי של השנה שעברה היתה מנצחת את שלוש האחרות בסדרה? מסופקני

מתי 29 במרץ 2015

מדויק.
ליגת ספורט אמורה לייצר באופן טבעי אתגר לקבוצות החזקות שלה. וזה קורה בכל ליגה בעולם – חוץ מהליגה השראלית בכדורסל. 0 איומים אמיתיים על מכבי ב-45 שנים. מהמם.

*המשפט מ"הבריחה מאלקטרז" – אחד הדברים הכי מפגרים ששמעתי.

איוון הלבן 31 במרץ 2015

המשפט מהפריצה לאלקטרז היה חזק ביותר

בילבו באגינס 29 במרץ 2015

זה שונה מאוד באירופה קודם כל כל משחק הוא קריטי בשלב הראשון מנפים שתי קבוצות מכל בית וככל שהמיקום שלך יותר טוב אתה תקבל בית יותר קל (בערך..). אחר טופ 16 שבו עפות ארבע מבית ו המיקום שלך הוא סופר קריטי כדי להעפיל ואז כמובן רבע חצי וגמר. לעומת זאת בליגה יש גרבץ' טיים של חצי שנה וכל השמונה הראשונות עולות לרבע. אז יש פה הבדלים גדולים.

omer 29 במרץ 2015

שיטת הפיינל פור מגוחכת . מצד שני, ליגה נעדרת תחרותיות במשך 40 שנים ברצף זה מגוחך לא פחות.

מכבי צריכה לפרוש מהליגה. היא ממזמן יצרה פער בלתי מחיק על יתר הליגה. הליגה לא מעניינת את אוהדיה. אלפי מנויים לא טורחים להגיע ל90% ממשחקי הליגה. בנוסף, מאז תחילת עידן השריונים ביורוליג אין אפילו משמעות למיקום שלה בסוף העונה. הגענו למצב אבסורדי שאיבוד אליפות של מכבי הוא חסר משמעות (הנזק העיקרי הוא לכל היותר פגיעה באגו הצהוב לזמן קצר).

מכבי צריכה לשחק במקום בליגת הVTB- ליגה מכניסה הרבה יותר, שיותר הולמת את מידותיה מבחינה מקצועית.

אחרי שזה יקרה, יהיה אפשר לראות גם בישראל כדורסל תחרותי. באופן אישי, בתור אוהד כדורסל נייטרלי, הייתי מעדיף לראות ליגה אמיתית בלי מכבי, גם אם הדבר יפגע בפופולריות של הענף.

אורן השני 30 במרץ 2015

למה שקבוצה ישראלית* תשחק ב-VTB? ותעבור בין ערים במזרח אירופה? אתם מבינים איזה מגוחך זה נשמע?

ממש אשמת מכבי שהיא דורסת את הליגה 40 שנה ברציפות. אם הייתי אוהד שלהם גם אני הייתי חוגג כל אליפות מחדש.

אולי נביא את צסק"א לליגת העל? אני בטוח שאוהדיה ישמחו לבקר פעם-פעמיים בשבוע במדינה זרה ולשחק בחיפה וירשולים, נהריה ואשדוד, נס ציונה וחולון (סתם הבאתי דוגמאות). בתמורה במשחקי הבאות כל הקבוצות יטוסו לרוסיה פעמיים בשנה (עד הפלייאוף).

* טוב, לא כל כך ישראלית. אבל האוהדים ישראלים.
** אני אוהד חיפה.

בילבו באגינס 29 במרץ 2015

אפשרות נוספת היא שקבוצות אחרות (האמת גם מכבי) יתחילו להשקיע פה בנוער. כולל מאמנים איכותיים מבחוץ (נגיד מארהב שם יודעים איך לחנך לכדרוסל) כולל ליגת מכללות או משהו דומה שיהיה בו דראפט שיצור ענין מצד הקבוצות ורצון להשקיע. כולל חינוך בסיסי לעקרונות כדורסל. ואז שיהיה פה יותר כישרון אנשים יתעניינו יותר בכדורסל וייקנו יותר מנויים וייצרו יותר באזז תקשורתי שיגרום לאנשים עשירים לקנות קבוצות ולהחתים שם כוכבים ואז בסוף התהליך הארוך הזה יהיה פה מתחרה אמיתית למכבי.

אבל כמובן יותר קל להעביר את מכבי לליגה אחרת ושלום על ישראל.
ככה גם הפועל י-ם תרגיש שהיא אימפריה ואף אחד לא יצטרך להתאמץ כל כך

איציק 29 במרץ 2015

הדליפו לי שאם שיטת הפינל-פור לא תשפר באופן משמעותי את הכדורסל הישראלי, אז מייד אחר-כך ישתדרגו לשיטה הרבה יותר רדיקלית שדקדם את הכדורסל בארץ שנות אור. מספיק לנצח את מכבי רבע אחד מתוך ארבע כדי להיות מוחרזת כמנצחת, ולא רק בפינאל-פור כי אם גם בליגה, בגביע, ואולי גם בליגת ווינר. אם זה יעבוד, ימליצו להעביר את זה גם לרמת הנבחרת. ברגע שנבחרת ישראל תנצח רבע, אוטומטית תוכרז כמנצחת.

מתי 29 במרץ 2015

כדאי גם שהסל שמכבי תוקפת אליו יזוז מצד לצד כמו במתקן בפארק שעשועים.

איציק 29 במרץ 2015

אחנו מחפשים דרכים לשפר את הכדורסל הישראלי ואתה מתעסק בזילות לשמה. בו נשמור על רמת הדיון…

מתי 29 במרץ 2015

המממ… אולי אפשר להחזיר את דובי גל מהפרישה?

שי החיפאי 29 במרץ 2015

מסכים לגמרי שפיינל פור הוא רעיון רע, ומתחבר מאוד למה שכתבת בעניין העובדה שזה לא ישנה את הפערים בין הקבוצות באופן מהותי. אבל הייתי רוצה להתייחס לשתי נקודות:

1) יש כאן הנחה כאילו אוהדי הכדורסל של הקבוצות שאינן מכבי ת"א רוצים בשיטה הזו. להערכתי זה לא נכון.

2) להערכתי שינוי של ממש לא יבוא בכל מקרה מאליפות, גם אם זו תגיע בסדרה (במאמר מוסגר – קיים סיכוי סביר שחולון הייתה מנצחת בסדרה, וגם חיפה באחת העונות, ובכל זאת, זה לא משנה את מצבן בעונה שאחרי). קבוצות שעושות עונה מוצלחת במיוחד נאלצות ממילא להתמודד עם התנאים שמציעות הקבוצות הגדולות לשחקניהן. השינוי יכול להגיע מהתבססות משמעותית של קבוצה נוספת באירופה. הפועל ירושלים קרובה לכך, למרות שדווקא בליגה היא נכשלה בעידן הפיינל פור.

דאג לי 29 במרץ 2015

זה יפה שאתה כותב על הפרת הסכמים, כשההסכם המקורי על הפיינל פור היה כזה: המינהלת מאשרת למכבי להיות משוריינת ביורוליג ובתמורה בליגה יהיה פיינל פור.
מה קרה מאז? הפיינל פור בוטל, אבל השיריון של מכבי נשאר. מכבי נאבקת נגד פיינל פור, אבל לא מבטלת את השיריון שלה.
הפועל תל אביב למשל מוכנה לסדרה בגמר. יש לה רק דרישה אחת: שהזוכה בסדרה תשחק ביורוליג. וכל עוד אין לישראל שני כרטיבסים ךמפעל, אז המפסידה בגמר לא תשחק ביורוליג.
מכבי מוכנה לזה?

איציק 29 במרץ 2015

תמיד אפשר לקשור דברים לא קשורים, אבל בסדר, תשארו עם הפינאל פור שאתם נגדו, אבל בעדו.

יוסי 29 במרץ 2015

יש לי הרגשה שכן, אם יתקיימו סדרות הטוב מחמש ברבע, בחצי ובגמר.
רק שתדע/י שגם היורוליג מאוד מעוניינת במכבי תל אביב ולא תאפשר למנהלת לבטל את הרישיון כל כך מהר.

דאג לי 29 במרץ 2015

הדברים הם מאוד קשורים. אם מכבי הייתה אומרת בזמנו למינהלת: אני מסרבת לקבל שיריון ביורוליג. מי שתזכה באליפות ישראל בסדרה תשחק ביורוליג. אם לא נזכה באליפות משחק ביורוקאפ, אז מלכתחילה לא היה פיינל פור.
אבל קודם עשו שיריון תמורת םיינל פור. ועכשיו הם לא מרוצים מהפיינל פור.
וכן, הקבוצות צריכות לעשות מה שטוב להן. ולליגה הישראלית יש כרגע שתי אפשרות:
1. תקרת תקציב וסדרות.
2. בלי תקרת תקציב, עם פיינל פור.
אני בעד האופציה הראשונה. מכבי בעד האופציה של בלי תקרת תקציב ועם סדרות. סוף סוף הקבוצות מתנגדות לזה, כי במקרה הזה אין שום טעם לליגה. וסוף סוף מתייחסים למכבי כמו שהיא. אחת מתוך 12.

קפטן קוקי 30 במרץ 2015

כל הסיפור על היורוליג הוא טוב ויפה ברמת כותרות.
בינתיים קבוצות ישראליות שהן לא מכבי לא השתתפו ביורוליג לא בגלל השריון אלא מסיבות אחרות.
וגם ירושלים, שהוזמנה להשתתף ביורוליג בלי שהגיעה להישגים משמעותיים פשוט עפה במוקדמות.
מעניין שאז זה לא הפריע לאף אחד.
בניגוד לכדורגל, השריון לקבוצה ישראלית במפעל היחיד ביבשת מגיע אך ורק בגלל ההישגים של מכבי תל אביב. שאר הקבוצות רוצות לעשות יש מאין, בסגנון הפיינל פור. אין להן עניין להתקדם צעד צעד ולבנות את עצמן. נגיד, לדאוג שיבואו יותר משני אנשים למשחקים באירופה. או לגדל שחקנים דרך משחקים באירופה. סתם צועקים יורוליג יורוליג, כשמירב הסיכויים הם שממילא יוותרו על הכרטיס בשביל מכבי.

ניתאי 2 29 במרץ 2015

בפגרה, אחרי שמכבי חיפה קיבלה החלטה לא להשתתף באירופה העונה, החלטתי שאני מפסיק לעקוב אחרי הליגה הזאת.
זה בלתי אפשרי להתנתק לחלוטין, בגלל זה אני עדיין מקבל פירורי מידע כמו זה. אבל כל ההחלטות האלה, כמו זאת, מוכיחות לי כמה צדקתי.

מעיין אוהד מכבי 29 במרץ 2015

הפיינל פור פשוט מסמל את כל מה שמונע מהכדורסל הישראלי להגיע לגבהים הראויים לו.
יש קבוצה אחת שמנוהלת לתפארת מדינת ישראל (ויחסכו ממני אוהדי הפועל את הבכי והנהי שלהם על השיטות של שמעון מזרחי ועל מוני פנאן וכו' – ברמת המאקרו מכבי מנוהלת למופת ולא בכדי שמעון מזרחי נבחר ע"י מגזין טיים לאחד מ-100 מנהלי הספורט הטובים בעולם). במקום לנסות ולהתאים ולאמץ מאפיינים מהניהול שלה, קבוצות מחפשות קיצורי דרך ומתמקדות בלהאשים את אותה הקבוצה.

דווקא ביורוליג רואים איך קבוצות שמשקיעות בתשתית ובנוער ובקידום שחקנים יכולות להתמודד מול קבוצות עם תקציב עודף. זה למשל המצב במפגשים בין האקס-סובייט-קומוניסטיות (בדגש על הליטאיות וגם על הסרבים) למכבי, ובין מכבי לבין אריות אירופה מספרד, מרוסיה ומספרד.

בניגוד למה שאפשר לחשוב, מכבי נפגעת מרמת הכדורסל הישראלי. מספיק לראות מה המצב בישראלים הבכירים ובנבחרת כדי להבין איך זה פוגע במכבי בזירה האירופית, וראוי לציין שהכשרונות הבולטים הם תוצאה של המון השקעה של המשפחה ואימונים ונחישות (ע"ע כספי ומקל, שגם הם, אגב, גדלו במחלקת הנוער של מכבי).

יוסי 29 במרץ 2015

לגבי כל עניין הרישיון והשיריון האוטומטי, אל תהיו צבועים-
לעוד 11 קבוצות באירופה יש רישיון כזה (מכבי וגם ריאל, בארסה, ויטוריה, מלאגה, פאו, אולימפיאקוס, מילאנו, אפס פילזן, פנרבחצ'ה, צסק"א וז'לגיריס).
רובן ככולן חשובות באופן מכריע לכדורסל האירופי, והן הוותיקות והמצליחות ביותר בו.

היורוליג מפעילה את השיקולים שלה ועם כל הכבוד למכבי, להנהלתה, למנהלת הליגה ולשאר הקבוצות בשלולית, העולם היום הוא כפר אחד מצומק (שגם מסביר את ריבוי האמריקאים באירופה ואת ריבוי האירופאים באמריקה, אך זהו דיון שונה).

היסטוריון של ספורט 29 במרץ 2015

תיזהר בדבר אחד …ביבי ילך (מבחינתו ) לממשלת אחדות.
אשר לכל יתר הדברים שכתבת אני מסכים לחלוטין
אגיד זאת כך.
אמנם יש טורנירים מסוימים בהם הגמר הוא של משחק אחד (דוגמאות שהבאת ואפילו גמר מונדיאל ).
לא זו בלבד הייתה אפילו ליגה בודדת שהכריעה ככה אליפות (צרפת )
אבל הצד השווה של כל הטורנירים /ליגות וכיוצ"ב שהם עשו זאת משיקול ענייני גרידא.
זה יכול להיות שיקול כלכלי /מסחרי או שיקול הגיוני של זמן ואורך טורניר .
אך השיקול תמיד היה לטובת העניין ולטובת שיפור הענף והטורניר .
בליגה שלנו השיקול הוא אחד והוא השיקול הבכייני והאנטי ספורטיבי שהרי לא לשפר את ענף הכדורסל קבעו את השיטה הזו אלא בכדי לגנוב אליפות נקודה . וזה לא ישפר את הספורטיביות או את הענף ולכן זה לא ציני להציע שאם כך יאללה תנצחו את מכבי ברבע בודד או מי שמגיע הראשון ל 2 נקודות יוכרז כאלוף בדיוק ככה זה נראה.
בכל זאת מילה טובה צריך להגיד להפועל ירושלים (ואם שמעתי נכון גם למכבי חיפה )\
שהבינה שעל מנת להתמודד לאורך זמן באופן אמיתי עם מכבי היא לא יכולה להסתפק בגימיקים של לגנוב משחק בודד אלא היא מריכה לנצח בסדרה ואפילו סדרה של הטוב משבע.

אלעד 29 במרץ 2015

יש לך רעיון איך הקבוצות האחרות יכולות להשתפר?
כאילו, מאיפה הן יביאו כסף כמו שיש למכבי?

איציק 29 במרץ 2015

לא כמו במכבי תל אביב, אבל הרבה כסף יכל לבוא מסדרות. היה יכול לשחרר כמעט סופית מהתלות במועצות והעיריות. אם המועצה יתה מותהת כסף אז זו היתה התוספת שלהן והופכת לבונוס. את כל זאת זרקו הקבוצות לפח, רק כדי שהפינאל-פור ידיח את מכבי. טוב להיות אביון וגרוע, רק כדי להראות למכבי. אבל בעצם הם מראים אצבע משולשת לעצמם.

מעיין אוהד מכבי 29 במרץ 2015

יביאו כסף מבניית מחלקות נוער שיצמיחו שחקנים לקבוצה הבוגרת בעלות מופחתת.
יביאו כסף מהשתתפות באירופה בשאיפה לקצור הישגים ולא רק להגיד השתתפנו באירופה (לוקח זמן לבנות מסורת אבל בטווח הארוך קבוצה שתצליח לעשות את זה ולמנף את ההשתפות להעפלה לשלבים מכריעים באירופה יכולה להכניס לא מעט כסף).
יביאו כסף מאפיקים אחרים (החתמת שחקנים מבטיחים על חוזים עם אופציית יציאה בתשלום כלשהו, ואז אתה מקבל שחקן איכותי בפחות כסף, למשל מכבי עם טייריס רייס, שלמעשה הביא לה את היורוליג כ-MVP ובסופו של דבר אחרי תשלום הפיצוי קיבל תשלום של 300 אלף דולר לעונה, לדעתי – אותה השיטה עובדת גם במכפלות קטנות יותר).

המכבייה 30 במרץ 2015

אלעד,
למה זאת בעיה של מכבי?
הכסף של מכבי הוא תוצאה של עבודה במשך שנים.
יש ארוחות חינם?
מכבי עושה לביתה. אפל עושה לביתה.
שתעשה גם הפועל לביתה. זאת אשמת מי שהפועל נוהלה גרוע בידי שרלטן במשך שנים?

אלעד 30 במרץ 2015

1. הרבה כסף מסדרות? האם יש לך נתונים על כמה כסף מדובר? לדעתי מדובר על סכונים קטנים יחסית לכסף שיש למכבי.
2. בניית מחלקות נוער? ולזה לא צריך כסף והרבה? איך תשכנע נער מצטיין בכדורסל ללכת למחלקת נוער שהיא לא מכבי ת"א? אתה היית מעדיף לגור בי-ם מאשר לגור בת"א ולשחק במחלקת הנוער של מכבי ת"א? ואחרי כל ההשקעה הזאת, מי מבטיח לך שיצאו שחקנים משמעותיים? גם מכבי בעצמה לא מגדלת שחקנים כי לקנות\לאזרח זה זול ואפקטיבי בהרבה.
3. כסף מהשתתפות באירופה? לא נראה לי שהפועל י-ם התעשרו מי יודע כמה מהזכייה יול"ב קאפ או מההשתתפות ביורוליג בתחילת שנות האלפיים.
4. למה ששחקן ירצה לחתום על חוזה ארוך טווח בקבוצה קטנה? הוא מגיע לקבוצה קטנה כדי לעשות מספרים, ואז שקבוצה גדולה תחתים אותו על חוזה ארוך טווח.
5. זאת באמת לא בעיה של מכבי שיש לה כסף. זה אך ורק בעיה של המנהלת שרוצה לייצר מוצר שהוא איכשהו אטרקטיבי. אז עושים פיינל פור. זה כל הסיפור.

איציק 30 במרץ 2015

מדובר בהמון כסף ביחס למה שיש לשאר הקבוצות. למכבי הסדרות משפיעות מינורית על התקציב, כאשר לקבוצות אחרות הן יכולות לסדר עונה, ובזה חשיבותן. קבוצות נלחמות לא להתפרק, ופתאום מותרות על כסף שיכול להבטיח להם את הקיום. מוכנים להתאבד רק לא ללכת בכיוון הנכון כיוון שמכבי תומכת בכיוון זה. די הזוי היתי אומר…

מעיין אוהד מכבי 30 במרץ 2015

מצטרף למה שאיציק כתב. זה ממש תמות נפשי עם פלישתים, כשאפשר לחיות לצד הפלישתים.

לשאלותייך:
1. יש יותר כסף מסדרות כי יש יותר משחקים. מעבר לזה, אני בטוח שההכנסה של רוב קבוצות הליגה ממכירת כרטיסים גבוהה יותר כאשר מכבי (ואולי גם הפועל ירושלים והפועל ת"א) מגיעות לשחק. כמה כסף נכנס מהפיינל פור? ההכנסות מתחלקות בארבע וההוצאות גבוהות כי זאת הפקה לא קטנה. מעבר לזה, ההכנסות האלה מתחלקות בין, ובכן, ארבע קבוצות בעיקר.

2. צריך כסף וזה בדיוק ההבדל בין לחפש קיצורי דרך לבין להשקיע בתשתית ובקידום הכדורסל הישראלי. תשכנע נער מצטיין בכדורסל ללכת למחלקת נוער שהיא לא מכבי ת"א בפשטות – תבטיח לו סיכויים גבוהים יותר לעלות לבוגרים ולשחק שם. החשיפה הזאת שווה הרבה. מעבר לזה, תבטיח לו שמשקיעים בבנייה שלו ושל חבריו לקבוצה, ולא בלנצח משחקים.
יש כל כך הרבה תקדימים באירופה לקידום ולפיתוח שחקנים, והחיסכון יכול להיות משמעותי (מעבר לזה שככה בונים קהל, באמצעות מחלקות נוער גדולות, שחלק מהנערים בהן נשארים נאמנים למועדון ומגיעים לעודד את חבריהם), אפילו אם רק שחקן אחד בשנתון עולה לבוגרים.

3. הפועל י-ם לא התעשרו כי הם לא ידעו למנף את ההישג וכי הם לא היו מנוהלים ברמה מספיק גבוהה. תסתכל על מחלקות השיווק של מכבי בכדורסל וכדורגל ותבין איך אפשר למנף ולהגדיל הכנסות. יש דרכים נוספות. חלקן מצריכות השקעת משאבים וחלקן מצריכות פשוט מחשבה. אין ערובה להצלחה, אבל אפשר לנסות. גליל עליון למשל השתתפו בליגה הבלטית וזכו בה, לדעתי, וזה כן הביא להם תועלת ברמת הכנסות (אבל לא מספיק כי הם עזבו אותה). בין היתר לא ידעו למנף את זה.

4. כמו שציינתי בסעיף 2 – שחקן ירצה לחתום על חוזה ארוך טווח בקבוצה קטנה כי הוא יידע שהוא יקבל במה, וחוזה ארוך טווח מאפשר לו להבטיח הכנסה וחשיפה בליגת העל. זה משדר יציבות וביטחון ואמונה בשחקן. זה שווה הרבה, בעיקר לשחקנים צעירים. מעבר לזה, העלות לקבוצה לא גבוהה (משכורת חייל בשלוש השנים הראשונות). עכשיו תוסיף לזה אפשרות שאותה קבוצה תשתתף באירופה.

5. המוצר אולי אטרקטיבי מבחינת תחרות אבל הרבה פחות אטרקטיבי מבחינת איכות, כי קבוצות צריכות להשקיע פחות, והרמה גם יורדת, מה שבסוף הופך את המוצר לפחות אטרקטיבי. מעבר לזה, אתה רוצה להגיד לי שסדרת חצי גמר בין הפועל ירושלים להפועל ת"א ובין מכבי לחולון/לחיפה לא יותר אטרקטיבית מפיינל פור? הפיינל-פור אולי יוצר "באזז" אבל הבאזז הזה הוא לסופ"ש ארוך וזהו. סדרות זה משהו שמושך עניין ונמצא בתקשורת ומקבל חשיפה לאורך חודש. עכשיו תשווה.

בקיצור – פיינל פור הוא ה-סימפטום, בהא הידיעה, להסתכלות לטווח קצר, במקום הסתכלות לטווח ארוך.

טרוצקי 29 במרץ 2015

מכבי לאדריאטית!! ולו רק בשביל לראות איך הפועל ירושלים נוגחת בדלי האליפות גם מול יריבות עם חצי תקציב. וברצינות, שום דבר רע לא יקרה אם מכבי תשחרר קצת את הליגה, ייכנס פחות כסף, אבל יהיה יותר עניין.

אריאל גרייזס 30 במרץ 2015

מצחיק אותי כל פעם הסיפורים של אוהדי מכבי על ניהול נכון ושאם רק קבוצות היו מנוהלות פה נכון, הן היו יכולות להציב אתגר למכבי. זה קשקוש במיץ עגבניות. היתרון שיש היום למכבי בכמויות האוהדים, בכסף שזורם בגלל היורוליג, חוזי טלוויזיה וכו' מהווה חסם עצום בפני כל שאר הקבוצות. מכבי, בזכות כל אלו, יכולה להעמיד תקציב שאף קבוצה בליגה לא יכולה, פשוט כי היא תפסיד הון עתק. אלא אם יגיע לכאן איזה רומן אברמוביץ', שיהיה מוכן להפסיד המון כסף כדי לייצר תחרות, לאף קבוצה מקומית אין סיכוי. אפילו אורי אלון לא ממש יכול לתת פייט למכבי מבחינת תקציב.
ואחרי שסגרנו את הפינה הזאת, אני אגיד את זה על הפיינל פור – קודם כל, בימים אלו אנחנו רואים ליגה שמוחלטת באמצעות פיינל פור. למעשה, ממנה מגיע המושג פיינל פור. כך שלהגיד שזה לא קיים בשום ליגה, זה שטויות. ליגת המכללות היא ליגה לכל דבר והיא מוחלטת על ידי פיינל פור. הסיבה שזה נעשה ככה היא בעיקר שמדובר בשיטה מרתקת שמושכת כמויות קהל עצומות והרבה מאוד כסף.
וזאת גם הסיבה שלא צריכה להיות שום בעיה עם פיינל פור בארץ. הנה נתוני היסוד:
– הליגה בארץ לא תחרותית. שום שיטה לא תשנה את העובדה הזאת. עד הפיינל פור, במשך 40 שנה, רק קבוצה אחת הצליחה לנצח את מכבי בסדרה של יותר משלושה משחקים. וזה קרה בעיקר בזכות שילוב של פציעות קשות ובחירת זרים מזעזעת, יחד עם קבוצה שהיא לא מכבי שהיתה חד פעמית, גם מבחינת שחקנים וגם מבחינת מאמן.
– חוסר התחרותיות הורג את העניין בליגה. אם לקבוצה שלך אין סיכוי לקחת אליפות, אז מה העניין?
– הפיינל פור נותן סיכוי לקבוצה לקחת אליפות. כל קבוצה. האם זה משנה משהו בתמונה הכוללת האליפות הזאת? לא ממש. אבל האם האליפות של גליל עליון שינתה משהו ב-93? גם לא ממש. אין שום הבדל בין לקחת אליפות בסדרה או בפיינל פור או בבית-חוץ, המציאות היא שזה לא מזיז למכבי ולאוהדים שלה. אז אם זה לא משנה כלום, למה לא ניתן לעוד כמה קבוצות סיכוי מסוים לקחת אליפות – ואז להכניס טיפ-טיפונת עניין בליגה שלא מעניינת אף אחד?

רועי 30 במרץ 2015

אם כבר אתה מעלה את הנקודה של משיכת קהל ועניין, סדרות נגד חיפה בשתי העונות האחרונות, וסידרה נגד הפועל חולון בעונה ההיא היו מתעלות לאין ערוך על משחק גמר.

יוספיהו 30 במרץ 2015

האם לאלמריה יש סיכוי לקחת אליפות בליגה הספרדית בכדורגל?
האם לסנדרלנד יש סיכוי לקחת אליפות בפרמייר ליג?
האם לקאחה סול יש סיכוי לקחת אליפות בליגה הספרדית בכדורסל?

לא מבין את ההמצאה הישראלית של "לכל קבוצה בליגה צריך להיות סיכוי לקחת אליפות".

אני לא מכיר אוהד כדורסל אחד שהתלונן בשנה שעברה על מידת העניין בצמד משחקי הגמר בין מכבי ת"א לחיפה.
ובמידה ובשנה שעברה הגמר היה נערך במתכונת של הטוב מ3 – היינו מגיעים למשחק אחרון במצב של 1-1 כשממש לא בטוח שרוב האנשים היו שמים את הכסף שלהם על מכבי ת"א.

לגבי הפיינל פור במכללות- לא בטוח שזו השוואה נכונה, מאחר ומדובר בליגה שבה יש המון קבוצות ולא כולן משחקות אחת נגד השנייה במהלך העונה (ורחוק מזה).

אריאל גרייזס 30 במרץ 2015

בכל אחת מהליגות שמנית יש יותר מקבוצה אחת שיכולה לקחת אליפות. בליגה הישראלית אין כזאת. לא אמרתי שצריך שלכל קבוצה בליגה צריך להיות סיכוי לקחת אליפות. זה לא העניין. העניין הוא שיותר מקבוצה אחת תדע שיש לה סיכוי לקחת אליפות. תראה את הליגה הגרמנית, כמה מעט עניין יש בה מרגע שאין מתחרות לבאיירן.
ולגבי ליגת המכללות, נכון שההשוואה לא מדויקת אבל אפילו בתוך החטיבות עצמן שבה כל הקבוצות משחקות אחת נגד השניה פעמיים, יש טורניר שבסופו מוכתרת אלופה והיא זאת שמקבלת את הביד האוטומטי לטורניר.

יוספיהו 30 במרץ 2015

השנה, הפועל י"ם יכולה לראות עצמה כבעלת סיכוי סביר לאליפות גם בסדרה של הטוב מ3.
השנה, הפועל ת"א וחולון יכולות לראות עצמן כבעלות סיכוי קטן אך מציאותי לאליפות גם בסדרה של הטוב מ3 (ובוודאי בגמר בשיטת בית-חוץ על הפרשי סלים).

אני לא מנסה להיכנס עם הראש בקיר ולטעון שלא צריך לפתור את חוסר השוויוניות בליגה, אבל אני באמת ובתמים חושב שהפיינל פור זה הפתרון הרע ביותר שיכלו לחשוב עליו.

ואת זה אומר מישהו שהיה לפני שנתיים ברוממה במשחק הגמר ושמח מאד על הנצחון של חיפה.
אני לא מכיר אוהד אחד של חיפה שיגיד היום משפט כמו: "זוכר את עונת האליפות של חיפה ב2013?"

כולם ידברו רק על משחק האליפות, כי זו תמציתה של השיטה:
אפילו האוהדים מתייחסים לכל מה שקודם למשחק הגמר כמשחקים שנועדו להעביר את הזמן עד הדבר האמיתי,
ומה שנצרב בתודעה זה זכרון ממשחק ספציפי בודד. לא יותר מזה.

דרך אגב- שיטת הפיינל פור בעצם הופכת את הגביע למפעל הרבה יותר אטרקטיבי כי בו לפחות גם המשחקים בדרך לגמר קריטיים.

טל בן יהודה 30 במרץ 2015

אנחנו נישאר חלוקים בעניין "פתירת ליגה לא הוגנת על ידי פיתרון לא הוגן" (הפיינל פור נועד לפגוע בקבוצה אחת, כולם יודעים זאת, קופל כבר הודה ואמר זאת).

מה שכן, אני לא כל כך בטוח במה אתה צופה בחודש מרץ, אבל זה שאתה קורא לה "ליגת מכללות" לא בהכרח אומר שזה מה שזה.
ה-NCAA מורכב מהרבה ליגות שונות ובסוף העונה הרבה קבוצות מהליגות השונות משתתפות בטורניר אחד ענק של 68 קבוצות.
"טורניר", לא "ליגה".

אריאל גרייזס 30 במרץ 2015

אין פה עניין של לפתור ליגה. ברור שהמטרה היא לפגוע במכבי – אבל זאת פגיעה שלא משפיעה בגרוש על מכבי ומטרתה – עידוד עניין. אני לא אומר שמדובר בפתרון. מדובר בסך הכל בדרך מלאכותית להעלות עניין בליגה חסרת עניין מינימלי.
ונכון, מדובר בטורניר, בדיוק כמו שהפלייאוף בארץ הוא טורניר. בשניהם יש את אותה מטרה. אתה לא רואה את האמריקאי מתלונן.
דרך אגב, גם הסופרבול הוא "לא הוגן". משחק בודד על אליפות??

טל בן יהודה 30 במרץ 2015

בפוטבול ישנם שיקולים שונים… גם אתה יודע את זה.
אבל… פוטבול זה לא ספורט שהקבוצה הטובה ביותר בעונה מסוימת היא האלופה, אלא "הקבוצה האחרונה שנותרה עומדת" או, "הקבוצה הטובה ביותר בחודש ינואר". כאוהד פטריוטס, קשה לי להאמין שתחלוק עלי (אולי גיל שלי ירצה להתווכח על זה).

אריאל גרייזס 30 במרץ 2015

ברור שיש שיקולים שונים. זאת בדיוק הנקודה שלי. גם בכדורסל הישראלי יש שיקולים שונים, שנובעים מהדברים שאמרתי. כל ליגה והשיקולים שלה.
כשאתה שוקל מצד אחד את "ההגינות הספורטיבית" ומצד שני את נושא העניין בליגה, אתה מבין שהגינות ספורטיבית לא קיימת בליגה הזאת מלכתחילה, אז יאללה – שיהיה פיינל פור ולפחות יהיה עניין.
עכשיו, שלא ישתמע מזה שאני בעד השיטה הזאת. זה פתרון פיקטיבי לחלוטין לבעיה. אבל אוהדי מכבי לא יכולים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם להיתמם כאילו אין שום קשר בינם לבין המצב של חוסר העניין בליגה וגם לא לרצות להוסיף לה את הדבר היחיד שיכול לתת לה קצת עניין.
אתם רוצים אירופה, רוצים להיות מסוגלים להלחם בריאל מדריד ופנאתיניאקוס – יש לזה מחיר. והאמת היא שמבחינתכם, המחיר הוא שולי.
כשהייתי ילד ומכבי היתה מפסידה את המשחק השני בסדרת הגמר להפועל, אבא שלי היה אומר לי שהם עושים את זה בכוונה, כדי להרוויח את מכירת הכרטיסים של המשחק השלישי בבית. אז זה פחות או יותר ההפסד של מכבי מזה. כי כל השאר זה שטויות. לאף אוהד מכבי לא באמת אכפת מהאליפות

טל בן יהודה 30 במרץ 2015

ורק אוסיף… "להגיד שזה לא קיים בשום ליגה, זה שטויות".
לא כתבתי "לא קיים בשום ליגה", כתבתי "הליגה המקצוענית היחידה בעולם".

אז גם אם תביא את מיטב עורכי הדין היהודים בעולם שיוכיחו שהזו באמת ליגת מכללות, הם לא יצליחו להפריך את הטענה שלי.

אריאל גרייזס 30 במרץ 2015

וואלה, כיסית את עצמך משפטית

המכבייה 30 במרץ 2015

אפשר לחשוב לכמה קבוצות בליגה הספרדית יש סיכוי.
מי שחפץ בסיכוי, שיעבוד בשביל זה.
והכספים שיש למכבי היום, הם על סמך מצויינות עבר ותארים יבשתיים. כך מכבי הפכה לקבוצה מבוקשת ביורוליג ובזכות עברה, יש לה מסה אדירה של קהל. הלו, זה מועדון הספורט הגדול בישראל. מה ההפתעה הגדולה?
לא מבין איך ניתן לטעון אחרת.

אריאל גרייזס 30 במרץ 2015

שיעבוד בשביל זה! שיפסיד 30 מיליון שקל בשנה! בעיה שלו!

מעיין אוהד מכבי 30 במרץ 2015

לא צריך להפסיד 30 מיליון בשנה. אפשר לעשות הרבה באמצעות ניהול נכון.
הפועל ת"א, למשל, מוכיחים את זה.

המכבייה 30 במרץ 2015

שלא יתחרה ולא יתמודד רק שיפסיק להתמסכן וליבב.
אכתוב לך את ל א ט – אתה רואה היום את התוצאה של ארבעים שנות מצויינות. בטח שיש חסמים. גם לפולהאם יש חסמים לדגדג את יונייטד. אתה בוחר לזלזל בעבודה של אנשים סתם כי בא לך ולהציג מצג שווא.
זה לא ממש ישנה אתה יודע.

המכבייה 30 במרץ 2015

וזאת בעיקר בעיה שלך.

עדי אבני 30 במרץ 2015

גם מבחינתי הפיינל פור הוא רעיון רע, אבל הוא רעיון רע משום שהוא מנסה לטפל בסרטן באמצעות פרחי באך- נסיון לטפל במשהו שהוא אפילו לא הסימפטום של המחלה, כשהמחלה היא הפער הבלתי ניתן לסגירה בין מכבי לליגה.
בליגה ששמה את התחרותיות ואת טובת ענף הכדורסל בראש מעייניה, מזמן היו עושים אחד משניים- הגבלת שכר נוקשה או פשוט להגיד שלום למכבי שגדולה עליה. כל יתר הנסיונות הנואלים לא מכבדים לא את הליגה ולא את הכדורסל כענף תחרותי- לא החוק הרוסי, לא הפיינל פור ולא עוד טריקים שתפקידם ללכת עם ולהרגיש בלי.

אהד 30 במרץ 2015

השיטה לא ספורטיבית, נכון. אבל בחייאת רבאק, האם השיריון של מכבי ביורוליג הוא ספורטיבי?
אי אפשר לפסוח על שתי הסעיפים. או שהשיטה ספורטיבית לחלוטין, או שאנחנו מכניסים שיקולים של שיווק ועניין, ואז, לדעתי, אין כבר קו אדום ברור.
ואגב, משעשע לקרוא טור שצוחק למתבכיינים, בעוד בשורה התחתונה, הוא עצמו סוג של נהי ובכי.

ירח אדום 30 במרץ 2015

גרייזס-כל מילה דבש!

עירן 30 במרץ 2015

טל, אל תזלזל ברישום על נייר טואלט. ג'ימי מקגיל, סול גודמן, עשה מזה מכתב התראה מעולה לבית האבות בפרק האחרון.

גיסנו 30 במרץ 2015

מכל הדיונים פה אני מבין שרק למכבי ת"א יש שריון ליורוליג מכל הקבוצות באירופה.

אהד 30 במרץ 2015

זה הטיעון שלך? לא רק מכבי נוהגת בחוסר ספורטיביות, גם צסקא?
אוהדי הקבוצות אחרות (אגב, אני חושב שאת הפועל י-ם זה ידפוק לא פחות שנה הבאה) לפחות מודים שזה לא ספורטיבי. לא מתרצים עם טענות ילדותיות שאם לאחרים מותר אז גם לנו.. בטח ובטח לא כותבים טור יבבני.
זעקת הקוזאק הנגזל

גיסנו 30 במרץ 2015

אני אומר שכל עוד היורוליג משריין מקום לקבוצות על סמך תקציב וקהל ולא על סמך הישגים, כי אחרת המפעל הזה יגווע מחוסר עניין – אז לבוא בטענות למכבי ת"א על זה שזה מהלך לא ספורטיבי מצדה זה קצת מפגר.
אורי אלון, ג'ף רוזן, רמי כהן – כל אחד מהם היה חותם בשניה על הסכם דומה לו רק הייתה לו האופציה. ולא, סיפור ההזמנה לליגת העל שהפועל דחו בזמנו זה ממש לא באותו סדר גודל.

עכשיו, אני לא יודע מה היה לפני 50 שנה אבל אני בטוח שגם במכבי ת"א השקיעו לא מעט כסף במונחים של אז כדי לבנות קבוצה שגם תצליח ברמה האירופית, מה שגרר הצלחה כלכלית בהמשך (מנויים, פרסום, ספונסרים, שעת שידור קבועה כי זה מה שמביא הכי הרבה רייטינג גם כשיש רק ערוץ ציבורי יחיד וכו').

הדוגמאות שנתתי כאן למעלה הן לא מקריות. למכבי חיפה והפועל ירושלים יש את הקהל ואופציה לתקציב שיכולים להתחרות ביורוליג. לא לזכות אבל להעמיד קבוצה יחסית ראויה. להפועל ת"א יש את הקהל ובקצב הזה יהיה להם גם משקיע ותקציב. היורוליג משווע לאולמות וקהלים כמו שאפשר למצוא ברוממה והארנה. עכשיו רק צריך שימלאו אותן קבוצות ראויות – וזה כבר ממש לא בידיים של מכבי.

אהד 30 במרץ 2015

אין בעיה. רק אם אתה מסכים שעל חשבון הספורטיביות ולמען השיווק מכבי ראויה לשיריון, אז אותו כלל תקף גם לגבי הפיינל פור.
ואני מניח שלו היה מצב הפוך (נניח משקיע גדול היה מגיע ולא משאיר סיכוי לאליפות למכבי), אזי מכבי גם הייתה הולכת על פיינל פור.
חוץ מזה יש פה סוג של מעגל שןטים. היורוליג יכול להכניס הרבה כסף לקבוצות כמו חיפה חולון וירושלים או עניין ומשקיע עבןר קבוצה כמו הפועל תא. אתה חוסם להן את דרך המלך להגיע לטורניר ולהשתדרג כלכלית ואז לא מבין למה הן לא מתקדמות מספיק.
עוד משהו, הטיעון של השיווק לא תופס מעוד סיבה. ספורטיבית אלופת המדינה הייתה צריכה להגיע ליורוליג. אם בארגון לא רוצים לוותר על מכבי, שיעניקו לה כרטיס נוסף (עדיין לא ספורטיבי, אבל קצת פחות).

גיסנו 30 במרץ 2015

אתה מפספס את הנקודה.

אם ניקח דוגמה מעולם מקביל – אינטל פתחה מרכזי פיתוח וייצור לא קטנים בארץ, בעיקר כיוון שקיבלה הקלות מרחיקות לכת על גבול האבסורד מהממשלה בכל הנוגע למיסים.
עכשיו השאלה למי צריך לבוא בטענות – לאינטל, שקיבלה הזדמנות עסקית מעולה מבחינתה להתמקם במדינה שנחשבת לריכוז מוחות מוביל בתעשייה בתנאים מקלים ולמקסם רווחים – ולקחה אותה בשתי ידיים – או למדינת ישראל, שמוותרת על מיליארדי שקלים במיסים שהיו מסייעים לכלכלה המקרטעת? אפשר להאשים מתחרה בשוק שהוא מנצל לטובתו טעויות/עוולות של אחרים?

כל עוד יש כ 10 או 12 קבוצות עם שריון קבוע ללא קשר להישגים, הטענה על השריון צריכה לבוא ליורוליג ולא למכבי. לצפות ממכבי או מכל קבוצה אחרת שתסרב להצעה כזו – שתורמת לה גם הישגית וגם כלכלית – כי זה לא ספורטיבי כלפי קבוצות אחרות בליגה, זה משהו בין תמימות אוטופית לבין ניתוק מוחלט מהמציאות.
מפת הכדורסל האירופי וגם הישראלי השתנתה. שמעון כבר לא מהלך אימים במסדרונות ושולט ביד רמה (אחרת איך זה שכבר פעם שניה שעוברים לשיטת הפיינל פור?). תרגילים מסריחים כמו שמכבי הייתה עושה בעבר מול יריבותיה, איגוד השופטים ובעצם מי לא כדי לשמור על ההגמוניה – כבר לא "עוברים מסך" היום. עכשיו זה בדיוק הזמן של מתמודדים רציניים – בדיוק כמו שלושת הקבוצות שהזכרתי קודם – לבנות תכנית אב לכמה שנים, להזרים קצת יותר תקציב (בדגש על חיפה וירושלים, הפועל עוד לא מספיק חזקה פיננסית) ולהתחיל להוות איום ממשי גם במשחקים החשובים ולא רק במשחקי ליגה אקראיים.

אהד 31 במרץ 2015

אני לא בא בטענות למכבי על השיריון. אני בטוח שכל הקבוצות היו קופצות על זה. אני בא בטענות למכבי על כך שמצד אחד היא נהנית ממהלך לא ספורטיבי שמקדם אותה (דמיין את סעיף ההכנסות של מכבי אם היא לא הייתה מעפילה שנה אחת ליורוליג כי הייתה מסיימת במקום השני), אך מנגד בוכה כאשר קבוצות בארץ רוצות לקדם מהלך לא ספורטיבי כדי לקדם את עצמן (לאפשר להן לקחת אליפות).
ואם נלך לדוג' שלך, נניח ושנה לאחר מכן המדינה הייתה רוצה להעניק הטבות אחרות לחברה קטנה המתחרה בארץ (נניח חברה ישראלית שרוצה להיכנס לשוק). האם אינטל, שנהנתה כל השנים מהטבות מופלגות באמת יכולה לטעון שמקפחים אותה??
שוב, יש פה מעגל שוטה שמתעלמים ממנו. דרך המלך לקבל קידום כלכלי ותדמיתי הוא העפלה ביורוליג. אנחנו יודעים שמי שהכי טוב, קרי הזוכה באליפות במדינתו, הוא זה שראוי להעפיל לליגה האירופית הבכירה. דא עקא, שזה לא המצב. מכבי לנצח תשתתף בטורניר בעוד שירושלים או חיפה יצטרכו לעמוד בכל מיני תנאים כדי שיחשבו עליהן. זה לא צודק. שוב, האשמה לא מוטלת על מכבי, אבל אוהדיה לא יכולים לטעון שברגע שיהיה מספיק כסף לקבוצות הישראליות האחרות, הן תגענה ליורוליג. כל תכנית אב ראויה אמורה לשאוף להגיע ליורוליג כדי למקסם הכנסות. כך זה בכדורגל – הקבוצות (אא"כ אתה סיטי או צלסי) מתנהלות בצורה נכונה ומקיזות דם לא פעם כדי להעפיל לאלופות, ומשם להשתדרג כלכלית. אתה מדמיין מצב בו היו אומרים השנה לאתלטיקו שעם כל הכבוד לאליפות, היא לא מספיק סקסית ולוקחים את ברסה במקום?

גיסנו 31 במרץ 2015

אי אפשר להשוות את זה באמת לצ'מפיונס ליג, כי ליורוליג יש הרבה הרבה פחות חשיפה והוא נואש לכל קבוצה גדולה ומושכת קהל, בלי קשר ליכולתה המקצועית באותה עונה. גם הסכומים שרצים שם הרבה פחות גדולים. קשה לנו לראות את זה בגלל מכבי ת"א, אבל הכדורסל באירופה די גוסס, יש סיבה לזה שכשמכבי בפיינל פור אוהדי מכבי ממלאים יותר מחצי אולם.

כדי להמנע אגב ממצב כמו זה שתיארת, לליגות הגדולות נותנים 3-4 נציגות. ככה אתה יכול להבטיח כמעט בוודאות שריאל, בארסה, אתלטיקו (של השנים האחרונות ולפני כן ולנסיה), צ'לסי, סיטי, ושתיים מתוך ארסנל/יונייטד/ליברפול/טוטנהאם – תלוי בעונה, פסז' גם אם תפסיד אליפות במקרה, באיירן ולרוב דורטמונד – כל אלו חברות די קבועות וסליחה אם שכחתי מישהי.
מכבי גם באליפויות שהפסידה בגלל הפיינל פור תמיד הגיעה לגמר, כלומר היא תמיד הייתה אחת משתי הקבוצות הטובות בליגה, ותמיד הצליחה הרבה יותר באירופה בשנה העוקבת להפסד האליפות מכל יריבה שהייתה לה וניצחה אותה.
מה שבעייתי הוא שלישראל אין עוד נציגה על סמך הישגים מלבד מכבי. וגם בזה אתה צריך לבוא בטענות להנהלת היורוליג הרבה יותר מאשר למכבי.

המצב שטל תיאר הוא בדיוק הבעיה – קבוצות יכולות לזכות באליפות חצי בטעות, עם יותר מזל משכל – וזה מספיק להן. ואז אין השקעה לעתיד ואין תחרות אמיתית למכבי, ואין אלטרנטיבה לאירופה.

כמו שאמרתי בהתחלה, כולם מסתכלים על מכבי כאילו היא נולדה לעולם בתור המפלצת שהיא, כאילו לא קרעו שם את התחת והשקיעו הון במשך שנים כדי להגיע למצב הזה. זה פשוט קרה לפני 50 שנה אז לכל המתחרים נוח להזניח את הפרט ה"שולי" הזה.

אהד 31 במרץ 2015

לא יודע מי זה כולם. זה נכון שמכבי הרוויחה פחות או יותר (למעט כמה פרשיות) את מעמדה. השאלה היא מה עכשיו. האם בגלל שהיא הפכה לאימפריה הדבר אמור להקנות לה כרטיס לכל החיים למפעל הזה, בלי קשר לשאלה אם בעונה מסוימת קבוצה אחרת לוקחת את האליפות בסדרה?
וזה לא הוגן לגמד את היורוליג כשנוח. לא סתם שרתם "מה זה יולב קאפ". היורוליג בכל זאת מביא המון כסף ועניין לקבוצות המשתתפות.
הכדורסל באירופה גוסס. גם בארץ הוא לא גרויסע מציאה. שם מנסים לעזור ע"י התערבות ממניעים כלכליים וגם פה. מכבי, בתור מי שנהנית מזה בצד האחד, לא יכולה (או יותר נכון ראוי שלא) ליילל על כך שבמקום אחר היא נפגעת.
שיהיה ברור: המצב הראוי לדעתי הוא שלב סדרות – רבע, חצי וגמר של הטוב מ-3, כאשר האלופה מקבלת גם כרטיס ליורוליג. כיוון שמכבי לעולם לא תסכים לכך, האופציה של פיינל פור עם כרטיס מובטח למכבי ליורוליג עדיף עשרת מונים על אופציה של סדרה עם כרטיס מובטח למכבי.

ואגב, מנצ'סטר יונייטד לא משתתפת השנה באלופות ולא קרה כלום. היא כן צריכה להיערך לכך מבחינה כלכלית ואלו חוקי המשחק. נראה לך מצב בו אברטון מסיימת את העונה במקום שמוליך לאלופות ואומרים לה שלא בא להם עליה? מילאן ואינטר לא באלופות. היו שנים שגם יובה לא. דורטמונד לצערי לא תהיה השנה. גם פאריס שלפני ההשתלטות לא הייתה, למרות שמבחינה שיווקית היא הייתה עדיפה על בורדו ומונפלייה. ליברפול גם לא נמצאת שם.
שוב, הטענה שלי היא לא כלפי מכבי על כך שהיא מנצלת את המצב, אלא כלפי מכבי על כך שהיא מלינה על העדפת שיקולים כלכליים על חשבון ספורטיביים. פשוט אי אפשר לאחוז את המקל בשתי קצותיו.

גיסנו 31 במרץ 2015

רק שבפיינל פור אין גם הרבה הגיון כלכלי, מעבר לזה שהמנהלת זוכה לדחוף לעצמה עוד איזה ערב גאלה והעסקנים יטפחו לעצמם על השכם ויספרו לעצמם כמה המצב של הענף בעצם נפלא בזכותם.

היורוליג הוא מפלצת יחסית ליולב קאפ, אבל הוא טיפה בים מול הסכומים, המעמד והקהל ברחבי העולם שמושך הצ'מפיונס ליג. הרבה יותר קשה למנף הכנסות של יורוליג לבניית אימפריה כמו שאפשר לעשות מהצ'מפיונס ליג. ועדיין, גם לפני השתתפות במפעל תגלה שלרוב הקבוצות גם הקטנות ביותר שמעפילות לשם – יש תקציבים מסדר הגודל של מכבי חיפה לפחות, ולא תקציבים של "2-3 מליון יורו גג" כפי שציין פה פעם אחד הכותבים האחרים.

הנזק שנגרם לצ'מפיונס ליג בגלל שקבוצות כמו אינטר, יובה, דורטמונד, יונייטד או מילאן לא השתתפו שנה אחת (או יותר) הוא זניח עד לא קיים. הנזק שייגרם ליורוליג אם מכבי ת"א, ברצלונה, ריאל, צסק"א, פנתינייקוס וכו' לא ישתתפו אפילו שנה אחת הוא עצום. מסםיק היה לראות את הקרחות ביציעים בברצלונה כשהקבוצה המקומית לא הצליחה לעבור את ההצלבה. אברטון תביא מספיק קהל, וסביר להניח שרוב האוהדים של יונייטד צופים בצ'מפיונס ליג גם כשהקבוצה שלהם לא נמצאת שם. כמה ישראלים יראו יורוליג אם לא מכבי ת"א תהיה שם? מבטיח לך שהרבה פחות. ואם לא תהיה שם אף קבוצה ישראלית – אני אפילו לא בטוח שמס' הצופים של משחקי היורוליג בארץ יגיע ל 5 ספרות. תחשוב מה זה יכול לעשות להכנסות מזכויות שידור בישראל. לעצמת המותג "יורוליג" בארץ.

ואם להתייחס לדוגמה הנגדית שהבאת – אינטל לא תתנגד להטבות זהות לחברה קטנה יותר. היא כנראה כן תתנגד אם המדינה למשל הייתה מגבילה את יכולת הגיוס של אינטל לבוגרי מכללות עם ממוצע 80 ומטה בלבד (שזו ההקבלה הכי טובה שיכלתי למצוא)

אני מבין את הנקודה שלך, אבל אני עדיין טוען שיש הבדל בין ליהנות מיתרונות של שיטה עקומה אחת, שממנה נהנות עוד לא מעט קבוצות יריבות (ואלו הן היריבות האמיתיות של מכבי ת"א, לא הפועל חולון וראשל"צ), לבין ליצור בעצמך שיטה עקומה שנועדה לדפוק בדיוק מתמודדת אחת.

אהד 31 במרץ 2015

אני לא טוען שהיעדרות של מכבי מהמפעל לא תפגע בו. אני פשוט טוען שברגע שאנו מתחשבים בזה, אנחנו מעדיפים שיקולים כלכליים ושיווקים על פני ספורטיביים. ואם אתה מצדיק את זה (למשל כדי שלא יהיו קרחות באולמות מסוימים), או במקרה של מכבי מנצל את זה, אז אין שום סיבה שתדחה את הרעיון שגם בארץ יבכרו שיקולים שיווקים על פני ספורטיביים. אין מה לעשות, ברגע שהכנסת שיקולים לא ספורטיביים ונתת להם להכתיב את העניינים, הקו האדום הברור נפרץ. בסקוטלנד גזרו הקבוצות על עצמן מכה כלכלית קשה כאשר החליטו שלא להיכנע לשיקולי רייטינג וכן להוריד את רינג'רס ליגה.
רוצה לומר, מכבי לא יכולה להתנגד לרעיון הפיינל פור בטענה שזה לא ספורטיבי, כאשר היא ואוהדיה מצדיקים את השיריון על אף חוסר הספורטיביות שבו. רק לשם הבהרה, אני חושב שהיורוליג יהיה מטומטם אם הוא יוותר על מכבי ועוד 4-5 קבוצות, אבל העובדה שהוא פועל נכון לא אומרת שהוא פועל בצורה ספורטיבית.

לגבי לדפוק את מכבי, אני לא יודע למה כולם חושבים שכיום זה דופק רק את מכבי. אני בתור אוהד י-ם מעדיף סדרה לא רק בשל הספורטיביות שבה אלא כי אני חושב שהסיכויים שהיא תמעד מול חולון ושאר הירקות גדולה משמעותית מהסיכוי שמכבי תמעד מולן. ולא, ממש לא שווה לי להסתכן בשביל להגדיל קצת יותר את הסיכויים לקחת אליפות מול מכבי של השנים האחרונות.

לגבי הטענה שלך שאין היגיון כלכלי בפיינל פור, פה אני כבר באמת לא יודע אם זה עדיף כלכלית או לא. בכל מקרה, זה דווקא כן טיעון שמכבי יכולה לרוץ עליו.

צור שפי 30 במרץ 2015

אני מצטרף לדיון הזה מאוד מאוחר ו(בלי קשר) כמובן עם המועקה העצומה על לכתו של אורי שלף ז"ל. כאוהד הפועל יחסי למכבי ברור אבל כמו שכמעט כולם לפני כאן כתבו אין ספק שהפיינל פור הוא פתרון גורע ואנטי-ספורטיבי. מה שחסר היה לי בדיון כאן (ובאחרים) הוא מה ניתן לעשות באמת (הדגשה על המילה הזו) כדי לסיים את 50 שנות שלטון המכביזם ואני בטוח שצהובים דוגמת טל ואנשים הגונים אחרים יודו שזו לא תופעה בריאה. אני לא מקבל שהאחריות כולה מוטלת על הקבוצות האחרות כמו שאני לא מקבל שאנשים עניים הם האחראים הבלעדיים לעוניים. אני מאמין ברגולציה במרבית תחומי חיינו כי בלעדיה תיווצר מציאות של "כל דאלים גבר" ונדמה לי שבחיי היום-יום שלנו יש מספיק דוגמאות לכך. עד כאן שני השקל שלי.

צור שפי 30 במרץ 2015

גורע=גרוע

מעיין אוהד מכבי 30 במרץ 2015

ה"שלטון" של מכבי יסתיים ברגע שקבוצות לא יחפשו לסיים אותו באמצעות החלשת מכבי, וינסו לסיים אותו באמצעות ניהול איכותי ונכון.
אני חושב, למשל, שעם ניהול נכון, בטח ובטח עם האולמות החדשים, הפועל ירושלים וגם הפועל שלך, יכולות לאיים על מכבי בעוד שנתיים-שלוש, ואולי אף לפני כן.

בעבר, הפער בין מכבי לקבוצות ליגה אחרות היה הרבה יותר קטן, מאז מכבי שיפרה את הניהול שלה והקבוצות האחרות כמעט התפרקו בגלל כשלים בניהול. אפשר לסגור את הפער באותו האופן.
אפשר ורצוי לנסות ולסגור את הפער באמצעות שיפור רמת הכדורסל. באמצעות קידום שחקנים צעירים ו"זולים" יותר (שוב, קרדיט להפועל, בעיקר של אדלשטיין, על כך).

אהד 30 במרץ 2015

בנבא מחלישים את הניקס הלייקרס ושאר הקבוצןת מהערים הגדולות באמצעות תקרת שכר. ככה שגם החלשת אחרות היא שיטה לגיטימית (הגם שלדעתי יש לנקוט בה כאמצעי אחרון).

מעיין אוהד מכבי 30 במרץ 2015

יש עוד מדינה בעולם שקיימת בה תקרת שכר מחוץ לארה"ב?

צור שפי 31 במרץ 2015

מעיין אני לא מסכים. ״ניהול נכון״ כשלעצמו לא ייצור תחרותיות. הרי לפחות נכון לרגע זה יש די קונצנזוס שהפועל מנוהלת נכון אבל היא מנוהלת נכון יחסית ליכולות הכספיות שלה והיא לא מתיימרת לאיים על הדומיננטיות של מכבי.אני לא בטוח שתקרת שכר, כמו שמציע אהד היא הפתרון אבל חייב להודות שלי אין אחר. זה אכן סוג של רגולציה וכמו שכתבתי רגולציה היא הכרחית. גם הפיירפליי בכדורגל האירופי, למרות שהוא מבוצע באופן שהופך אותו לבדיחה, לפחות מראה שגם שם הכירו שפערים גדולים מדי אינם בריאים.

צור שפי 31 במרץ 2015

או במלים אחרות, חנות קטנה, ככל שתנוהל נכון, לעולם לא תוכל להיהפך מכוחו של הניהול לסופרמרקט….

מעיין אוהד מכבי 31 במרץ 2015

כתבתי תגובה ארוכה ומשום מה היא לא נקלטה אז אנסה לשחזר.

השורה התחתונה – למה להגביל עצמך לחנות קטנה, וכתוצאה מכך לנסות ולהגביל את הרשת הגדולה, במקום לנסות ולפתח את החנות הקטנה לרשת מקומית?

אגב, כמו שמכבי נראית בליגה בשנים האחרונות, הפער הכלכלי לא מתורגם לפער מקצועי שלא ניתן לסגור אותו.

מעבר לתחרותיות ולשיפור רמת הכדורסל בישראל, השדרוג הזה מחנות קטנה לחנות בינונית חיוני להפועל.
הפועל ירושלים, עם האולם והקהל שלה, צריכה להיות ביורוליג. בשביל זה צריך לבנות מסורת.
הפועל, עם האולם (וזה באמת טמטום של חולדאי לא לבנות אולם עם מינימום 5,000 מקומות ואפילו יותר) והקהל, צריכה להפוך לחברה קבועה בשלבים האחרונים של היורוקאפ / יול"ב קאפ (רבאק, אפילו עם גוסינסקי ב-2004 הגעתם לפיינל פור שם).

אני מזכיר לך שלפני כעשרים שנים, הפועל ומכבי מילאו את יד אליהו שוב ושוב ושוב לסדרות בלתי נשכחות של חמישה משחקים. הפער הכלכלי היה קיים גם אז (אך היה פחות משמעותי) והפער הניהולי אז היה הרבה יותר עצום.

הפועל חייבת להפסיק לחשוב על עצמה כעל חנות קטנה. זה אומר לנסות ולבנות מסורת באירופה, זה אומר להמשיך ולהתנהל נכון, זה אומר להמשיך לתת לשחקנים צעירים במה ולקבל מהם אחלה תפוקה ועל הדרך להפחית את תקציב השכר, זה אומר לגייס ספונסרים (גם במחיר של מאבק של רמי כהן באולטראס שהיום עושים מה שהם רוצים פלוס מינוס ובעיקר פוגעים בתדמית של הפועל).

לפרטים, אגב, אפשר לראות איך מכבי מתמודדת עם אריות אירופה (ואל תיתן לי את טיעון ה"יש שם פיינל פור", כי מכבי מעפילה סדרתית להצלבה ולפיינל פור, אליהם מגיעים דרך ליגה ודרך סדרת הצלבה). השיטה פשוטה – מכירים במגבלות, מנסים לגשר על פערים באמצעות בניית מסורת וניהול נכון, ובו זמנית למקסם הכנסות.

צור שפי 31 במרץ 2015

תודה על ההשקעה מעיין ☺️
יש משהו במה שאתה כותב. לפחות חומר למחשבה.

יניב פרנקו 31 במרץ 2015

דוגמא מצוינת החנויות.
נניח שאני וצור ומעיין – כל אחד מאיתנו יפתח דוכן פלאפל.
ואחרי 20 שנה – לי יהיה דוכן משגשג, לצור יהיה דוכן שבקושי שורד ולמעיין יהיה רשת פלאפלים מצליחה שמחזיקה מעל לאחוז מסוים מהשוק.
ונניח שכל אחד הגיע למקומו בזכות החלטות ניהוליות , קצת מזל, תנאי שוק ומימון שונה.
עדיין בהינתן פער מובנה בין הדוכנים – יישא כל אחד מאיתנו בהגבלות שונות – רוצה לומר- מונופול, גם אם הגיע למקומו כמונופול בזכות ניהול מבריק וחנות קטנה גם אם הגיעה למקומה בזכות ניהול כושל – אין הדבר משנה.
על המונופול יוטלו מגבלות כדאי לעזור לחלש ולקטן להתחרות בגדול.

וזה המצב פה.

גיסנו 31 במרץ 2015

יש בזה משהו.

מצד שני כל עוד הקטן מסתפק בלדפוק את הגדול ולא מנסה לצמוח בעצמו, כמה זמן הוא עוד יכול להמשיך להאשים רק את המונופול הרשע והאכזרי? כמה אפשר להמשיך ולחפש עוד ועוד איפה אפשר "לתקוע" את המונופול, מתי מגיע השלב שבו השחקן הקטן מנסה גם לגדול בעצמו?

אהד 31 במרץ 2015

קודם כל, לא חושב שאנחנו במצב בו אי אפשר ללמוד מהאמריקנים. בלי קשר, נתתי דוג' למצב בו מחלישים קבוצות מסוימות וזה לא נתפס אצלנו כחוסר ספורטיביות. אגב, אני אישית לא מציע תקרת שכר לארץ.
אני לא מבין למה הפועל י-ם צריכה לבנות מסורת כדי להגיע ליורוליג. פעם אחרונה שבדקתי, במקומות אחרים ובענפים אחרים מספיק מבחינתה שתיקח אליפות. אליפות, יותר קל לקחת מאשר לפתח מסורת. אליפות, שתביא להעפלה ליורוליג, גם אם לשנה אחת בלבד, תקדם את הפועל הרבה יותר מאשר עוד עונות של בנייה נכונה ויצירת "מסורת".
חוץ מזה, הבעיה היא שרואים את זה רק בלדפוק את מכבי. הקבוצה שתיקח אליפות תרוויח. מבחינת, מכבי חיפה למשל, המטרה הייתה לא לדפוק את מכבי (זו הייתה תוצאת לוואי) אלא לקחת אליפות. זה גם ייצר יותר מתח.

מעיין אוהד מכבי 31 במרץ 2015

פרנקו – אבל הדוכן שלך והדוכן של צור שפי מעולם לא ניסו לנקוט בצעדים כדי להפוך לרשת.
מעבר לזה, לידיעתך, בעולם ההגבלים העסקיים, הרשת שלי לא תיחשב במקרים רבים כחלק מאותו שוק כמו הדוכן שלך (אז לפחות מבחינה משפטית הדוגמה שלך לא מדויקת :) ).

נקודת ההנחה והמבט שלך ושל צור שפי היא שצריך להגביל את המונופול. עם זאת, אני טוען שלפני שבאים להגביל את המונופול (ובכך, אגב, לפגוע בשוק, כי ברור שפגיעה במונופול פוגעת בכלל שוק הפלאפל, אם אזרום עם האנלוגיה שלך), צריך קודם לראות אם המונופול אכן פוגע או מגביל את הדוכנים שלכם באופן שמונע מהם להתפתח.
בשביל להעלות טיעון כזה, צריך קודם כל לנסות ולהתפתח.

אוהד – הפועל ירושלים צריכה לבנות מסורת כי בינתיים היא מברברת על יורוליג אבל לא מצליחה לעבור שלב ביורוקאפ, ובמוקדמות היורוליג העונה היא הייתה רחוקה שני ניצחונות מהעפלה. ברור שיותר קל לקחת אליפות מאשר לפתח מסורת, אבל מסורת זה הבסיס. אליפות בלי מסורת היא סתמית ולא משפרת את הענף. לאן הפועל חולון הגיעה אחרי האליפות? לאן מכבי חיפה? לאן גליל עליון? התשובה היא לשום מקום בערך.

אפשר להעפיל ליורוליג גם בלי אליפות, והדרכים האלה, אגב, גם יהיו רווחיות יותר (כלכלית ומקצועית) בטווח הארוך, אבל בארץ כולם מחפשים קיצורי דרך. למשל, אפשר להעפיל ליורוליג על בסיס גודל האולם וכמות הקהל, על בסיס הישגים ביול"ב קאפ (הזוכה מעפילה אוטומטית ליורוליג בעונה לאחר מכן).

אני דווקא חושב שאליפות בפיינל פור אולי תביא לאוהדי הפועל שמחה גדולה, אבל יש יותר סיכוי שתגרום נזק למועדון בטווח הארוך, מאשר בנייה הדרגתית ונכונה. אגב, קברניטי הפועל העדיפו בעבר בנייה הדרגתית ונכונה מאשר קיצורי דרך (למשל כאשר סירבו לעלות לליגת העל לאחר שהפסידו לגבעת שמואל בגמר-סל-לאומית).

אני מסכים איתך באלף אחוז שהבעיה היא שרואים ומסתכלים ומתעסקים כל היום במכבי ואיך צריך להגביל אותה ואיך לדפוק אותה ואיך להאשים את מכבי בכל תחלואי הכדורסל הישראלי.
אליפות זה אחלה, אבל כששוקע אבק העסקנים ובזבוז כספי הציבור בסיום הפיינל-פור, הכדורסל הישראלי ממשיך ללכת לאחור.

יהיה הרבה יותר עניין והרבה יותר כסף בענף אם יהיו סדרות, מעניינות ומרתקות. יש לא מעט קבוצות עם קהל – גליל עליון (מהלאומית), באר שבע (שעלו ללאומית ויש להם אולם חדש), חיפה, הפועל, הפועל ירושלים, חולון.
למה להגביל את כל הקבוצות האלה לעונה שמתמצה במשחק אחד או בפיינל פור שחצי מהן לא שותפות לו?
למה למנוע מהכדורסל הישראלי סדרות, שמשקפות השקעה ועונה שלמה, ולא הכנה למשחק בודד?

מרבית הדור שלי (ילידי שנות ה-80 המוקדמות) התחברו לכדורסל בזכות הסדרות והיריבויות האלה. אפילו כאוהד מכבי, הייתי מוצא עצמי נהנה לצפות בהפועל ירושלים והפועל ת"א, וגם ברמת גן מול אילת. הסדרות האלה יצרו עניין, משכו קהל, והביאו מתח.

נכון, קבוצות לא זכו באליפות, אבל הן זכו בגביעים ורשמו הישגים נאים באירופה ובעיקר היה כאן כדורסל חיובי יותר.
האליפות היא לא חזות הכל, והיום אפשר וצריך שקבוצות יחזיקו בשאיפות אירופיות. אם אתה חושב שפיינל פור יקדם את ישראל לכיוון של נציגות קבועה ביורוליג מלבד מכבי ונציגות בשלבים המתקדמים של גביעי אירופה האחרים זאת זכותך, אבל אני חושב שזה עושה בדיוק את האפקט ההפוך.

מאשקה 30 במרץ 2015

כאוהדת כדורסל עשרות שנים, אני נגד הפיינל פור.
אני בעד ליגה עם שני סיבובים, ואחר כך מתחילים סדרות של הטוב מ – 7 או הטוב מ – 5, כולל משחק הגמר.
הפיינל פור זו מגרסה של כסף של המנהלת, כולל אוהל VIP שסוגר את שער 7 באולם יד אליהו, ואם קנית לשם כרטיס יעבירו אותך למקום אחר.
אני אוהבת את משחק הכדורסל, וצופה כל שבוע במשחקים, כאוהדת הפועל ירושלים עשרות שנים, אני למודה יותר הפסדים מניצחונות,
וכל גביע שזכינו היה אושר אדיר, ולמחרת לא הלכתי סתם לעבודה ולשתות קפה,( אני שותה רק תה :) ) הייתי עם חיוך זומבי כמה ימים, וזה בניגוד לאוהדי מכבי ת"א, ואין לי טענה אליהם.
אין שום קשר בין האלופה של הליגה ליורו ליג שזה מפעל אירופאי בזכות עצמו, ורק קבוצות שמתאימות לשם ישחקו שם, מתאימות? – באולם מתאים, תקציב מתאים, יש חוקים ליורוליג, ומי שלא יכול לעמוד בו לא ישחק שם, וזה לא קשור למכבי ת"א, רק מכבי ת"א בינתיים מסוגלת כל השנים לעמוד בתנאים של היורוליג, ולא חוסמת שום קבוצה אחרת, גם לספרד, יוון, ורוסיה יש כמה קבוצות ביורוליג, כך יכול להיות גם לישראל,
עד אז יסתפקו הקבוצות האחרות בליגה במפעלים אחרים באירופה, וכמו הקבוצה שלי הפועל ירושלים, שגם יעלו מעבר לשלב רבע גמר.
החזרה לפיינל פור מצערת אותי מאוד, אני בעד ספורט ומשחקי כדורסל, ולא בשיטה של דומינו בעל 2 כלים.
מעבר לכול נראה לי שיש לנקות הרבה אורוות באיגוד הכדורסל ובמנהלת, ואנחנו האוהדים לא יכולים לעשות כלום בנידון.

אהד 30 במרץ 2015

מכבי לא יכולה ליהנות משני העולמות. מצד אחד להתעלם מחוסר הספורטיביות
שבבסיס החורוליג ולהמשיך להתחזק מההשתתפות בטורניר, ומצד שני להלין על כך שנוהגים כלפיה בישראל בחוסר ספורטיביות.

מעיין אוהד מכבי 30 במרץ 2015

מה הקשר, בחיי. קבוצות ישראליות נוספות יכולות לבנות תשתית ולהגיע ליורוליג. בינתיים, אפילו ביורוקאפ לא עוברים שלב וביול"ב קאפ עושים פדיחות רוב הזמן.
שליש מהקבוצות ביורוליג משוריינות. מעבר לזה, היורוליג הוא מפעל גביע. ליגת העל היא ליגה.

אהד 31 במרץ 2015

תקרא את מה שכתבתי כבר למעלה. יש פה מעגל שוטים שמתעלמים ממנו. מאוד נחמד להגיד לקבוצות ליגת העל תתבססו קודם כלכלית ותדמיתית ורק אחרי זה נדבר על יורוליג. בפועל, אנחנו יודעים שאי אפשר לנתק בין השניים. הופעה אחת ביורוליג שווה 5 ביורוקאפ ואירוח של קבוצות כמו צסקא וריאל בירושלים וחיפה שווה קידום כלכלי רציני. זה בנוגע לתשתית להגיע ליורוליג. היורוליג אמור להיות התשתית לחיזוק הקבוצה מהיבטים שונים.
אני אסביר שוב את הקשר. מכבי תא נהנית כיום ממצב בו היא מקבלת כל שנה כרטיס חופשי למפעל הבכיר ביותר ביבשת, אשר מכניס לה כספים רבים (כרטיסים וחסויות). את הכרטיס הזה היא קיבלה לא כי כל שנה היא הכי טובה בליגה שלה, אלא כי ראשי היורוליג, כדי לקדם את המוצר שלהם, החליטו שזה נכון שיווקית ועסקית.
בחזרה לליגה הישראלית, ראשי הליגה, כדי לקדם את המוצר שלהם, החליטו שזה נכון שיווקית ועסקית לקיים טורניר פיינל פור.
זה לא ספורטיבי וזה לא ספורטיבי. הקטע הוא שמכבי זועקת כמו קוזאק נגזל וזה כבר די מצחיק.

מעיין אוהד מכבי 31 במרץ 2015

רעננה היו ביורוליג. איפה הם היום?
קבוצות ישראליות שניסו להעפיל ליורוליג פעם אחת לא חזרו על זה בשנית (אולי למעט הפועל ירושלים ומניח שמאשקה תוכל לתקן אותי).

Comments closed