זה היה השבוע שהיה. וחבל

סלבישה יוקאנוביץ' זה רק תירוץ. גרוע

sicum

תעזבו רגע את הסוכריות טופי שקיבלנו ביום חמישי בערב ממאיר טפירו ורמי הדר, זה בסך הכל היה שבוע די מזופת באומה הצהובה הנפלאה והחייכנית שלנו. כשאני מכריח את עצמי לחשוב על זה לעומק, איני יודע כמה שבועות כאלה היו לנו מאז הגעת ג'ורדי הקדוש למועדון בקיץ 2012. אולי זה זמן טוב להעלות כמה מהם כאן ועכשיו.

ובכן, קיץ 2014 היה די גרוע באופן כללי, לא ממש מפתיע בהתחשב בכך שהייתה מלחמה ברקע. אבל השבוע המדובר החל בבוקר שבו כולנו קמנו בשעה שש לצלילי אזעקות בגוש דן וכשנכנסו לאתרי הספורט, גילינו שאוסקר גרסיה עוזב ומישהו בשם פאקו אייסטאראן מגיע להחליפו (איך קראו לו אז ביום השידורים המיוחד, "מאמן כושר"?). כמה ימים אחר כך גילינו שגם לא תהיה שום עונה אירופאית כשמכבי הודחה בידי אסטרס טריפוליס בפלייאוף של הליגה האירופאית כאשר ג'ורדי קרויף עמד על הקווים וראה כדור של זהבי שהיה מעלה את מכבי ת"T לשלב הבתים, נהדף בדקה ה-90 אל הקורה.

בנובמבר 2012 היה עוד שבוע רע, ומי היה מאמין, גם אז הייתה מלחמה ברקע (לא יודע מה אתכם, אבל ייתכן שאני מזהה כאן תבנית). זה התחיל בהפסד בדרבי (!) כשעוד נחשבנו לנחותים מהם ושישה ימים אחר כך הפסדנו לבני יהודה במשחק ששוחק כשעה לאחר שהיו אזעקות באזור בלומפילד והקהל שהיה כבר ביציע נאלץ לרדת למנהרות. אתם יודעים, מציאות נורמלית לחלוטין.

השבוע ההוא ב-2012 לא הוגדר בזמן אמת כאסון כי זאת עוד לא הייתה מכבי ת"א שאנחנו מכירים היום. זה היה סתם עוד שבוע במכבי ת"א שהייתה עסוקה בגירוש שדים ובנייה מחדש של מותג ותודעה של אוהדים. השבוע המדובר היה יותר בגדר "טוב, מה עוד השתנה, הכל כרגיל".

ועכשיו, אני חושב שאפשר להוסיף את השבוע האחרון. מה שמעלה שתי נקודות מעניינות ומהירות לפני שניגש להווה. הראשונה, אוסקר גרסיה היה שותף לשלושת השבועות הגרועים ביותר של מכבי ת"א בעידן של ג'ורדי את מיץ'. השנייה, כשאתה לא ממש מצליח למצוא שבוע גרוע בעונות שלמות של מאמנים, כמו אצל סוזה ופאקו סימן שהם די אדירים. לא מפתיע אם כן שאני מתגעגע עמוקות לשניהם.

*

שבוע הגרוע דצמבר 2015. תראו, כבר הפסדנו לבאר שבע בעבר (למעשה, ייתכן שמדובר בתחנה שאנחנו צריכים לעבור כדי לזכות באליפות), אבל הפעם זה היה קצת יותר מסתם עוד משחק נגדם. ואני לא מדבר על הנרטיבים שהתקשורת יוצרת בשביל עצמה, כל העניין של "משחק הצהרה", "ברק בכר מול המאמן הזר התורן", "הנקמה של ראדי" או "תום הנאיביות של האדומים מהדרום".

אני באתי זחוח למשחק ביום שני. מאד זחוח. כלומר, הרבה מעבר לזחיחות הצהובה המכביסטית הרגילה, זו שגורמת לכל האחרים לתעב אותנו. ההבדל הפעם היה שגם לא התביישתי לומר זאת בפומבי. אם בימים רגילים, בהם אני מרגיש בטוח לקראת משחק גדול וחשוב, אשמור זאת לעצמי או אשתף רק כמה חברים צהובים קרובים, הפעם התפרעתי. אמרתי לכל מי שהיה מוכן לשמוע שזה יהיה ניצחון קל.

למה? אין סיבה אחת מדעית להימור שלי. פשוט חשבתי שהפעם אנחנו באים לתת שלישייה, רביעייה, אפילו חמישייה, ואני אפילו לא צוחק (למרות שאתם כנראה עכשיו צוחקים). הרגשתי בטוח לקראת המשחק האחרון יותר מכל שאר המשחקים מול הפועל באר שבע בשנתיים האחרונות בבלומפילד, בתקופה שהיה 2-0 צהוב כבר בדקה ה-10 של המשחק, אם לא על לוח התוצאות אז בראש של כל השחקנים.

נכון שאין שום דבר בטוח בספורט, בטח שלא בכדורגל, אחד הענפים הקשים ביותר לתרגם את העדיפות שלך על היריבה לנקודות, אבל פשוט לא חשבתי שדווקא הפעם זה זה יהיה קשה. או כמו שאמרתי לאנשים שונים, יהיה קלללללל.

מעבר לצפייה מרתונית בפרקים של ״חוק וסדר״, אין לי שום השכלה משפטית, ועדיין היה נראה לי שכל העדויות מצביעות על ניצחון גדול למכבי. הצ׳מפיונס נגמר והקבוצה יכולה להפנות את כל המחשבה שלה על הליגה, לא מדובר הפעם ביריבה גרועה ומשעממת שבאה רק לסגור ולהעביר זמן, זו הזדמנות מצוינת בשביל שחקני מכבי להשתיק את כל מטילי הספק, וסופסוף יש להם אתגר אמיתי.

ו… זהו. אולי היינו רואים משהו קרוב למה שדמיינתי אם ההזדמנות של מכבי בדקה הראשונה הייתה הולכת פנימה, אולי לא. זה לא משנה, זה הספורט, המשחק התפתח בכיוון אחר לחלוטין, ואני התבדיתי קשות. הדעות חלוקות אם באר שבע שיחקה טוב, אבל אני לא חושב שיש ספק שהיא שיחקה נכון, היא לא פחדה ולא קיבלה פיק ברכיים. אחרי מה שהיא הפגינה מולנו ביפו בשנים האחרונות, זה בהחלט הישג, וכל המחמאות מגיעות לה על כך.

לגבי מכבי ת"א, אני לא יודע כמה אני קונה את התאוריה שהשמועות על עזיבת יוקאנוביץ' פגעה בקבוצה. לא בגלל שזה יכול לקרות, אלא בעיקר בגלל שהדיבורים החלו קרוב מדי למועד ההתמודדות. למכבי היה שבוע ימים להתכונן למשחק הזה, הדיבורים על פולהאם החלו ביום ראשון בערב. גם ללא שום הכנה נוספת מאותו הרגע, מכבי הייתה צריכה להיות מספיק מאורגנת ומוכנה לנצח.

להאשים מאמן בהפסד זה לרוב מקרה קלאסי של "תסמונת הש"ג", ולכן די מתאים לנו הישראלים. במשחק מול באר שבע היו 14 שחקנים שאכזבו עם יכולת לא טובה, כמעט ללא יוצא מן הכלל. להאשים מאמן אחד ולא את ה-14 האחרים? נשמע לי קל מדי. אפילו אם ההרכב שהמאמן פתח איתו לא מוצא חן בעיניכם, אפילו אם אנשים חושבים שהראש של יוקאנוביץ' היה במקום אחר, מי שהיה על הדשא היה צריך לנצח.

*

הימים שאחרי הפסד במשחק עונה אף פעם לא כיפים, כשהדבר היחיד שאתה רוצה לעשות זה להגיע למשחק הבא. אבל הפעם היה בונוס מיוחד כשקיבלנו דיבורים, שמועות, דיווחים והשערות על עזיבתו של יוקאנוביץ' לפולהאם, כמו גם על זהות מחליפו, ישראלי או זר, גוטמן או אוסקר. כל אלה גרמו לימים האלה להראות עגומים במיוחד.

זווית אחת של החפירות הדיווחים ששעשעה אותי במיוחד עסקה בתדמית של מכבי ת"א, כשהיו כאלה שדאגו למועדון וטענו שהיא נפגעה קשות עם העזיבה הצפויה של יוקאנוביץ' ככה באמצע העונה. אתם יודעים, ברגיל, "שכונה", "ביזיון", "בושה". אז ראשית, משמח לדעת שכולנו כאן הפכו למנהלי אסטרטגיה גדולים בתחום יחסי הציבור. שנית, אנשים באמת רוצים שאאמין שבעולם שבו אבי לוזון היה מנהיג, אלי טביב ומשה דמאיו הם בעלים, ותוצאות של 0-0 הם עניין שבשגרה, מכבי ת"א ספגה פגיעה בתדמית? באמת?!

כרגיל, אנשים מסתכלים על סיטואציה בצורה מאד פשטנית וחד ממדית. מכבי ת"א כדורגל זה עדיין לא מכבי ת"א כדורסל ולא מדובר במקום שיכול להוות את פסגת שאיפותיך כספורטאי או מאמן. אפילו לא קרוב לכך. כל שחקן, זר או מקומי, צעיר או לקראת שיא הקריירה שלו, יחשוב על דברים יותר גדולים.

ולא רק שחקנים. גם כל מאמן שיגיע מהארץ או מחו"ל יחשוב על דברים גדולים יותר. וכל ג'נרל מנג'ר שיגיע יחשוב על דברים גדולים יותר (גם ג'ורדי קרויף. בהחלט טוב לו כאן אחרת הוא לא היה מאריך את החוזה שלו, אבל מכבי תל אביב היא לא פסגת שאיפותיו). אפילו מנכ"ל הקבוצה יחשוב על דברים גדולים יותר.

אין כל ספק שכל ההתעסקות בעזיבה של מאמן באמצע העונה נראה רע ולא מקצועני, זה השחור. אין גם ספק שזה היה מצוין אם מכבי הייתה מוחצת את כל הידיעות והשמועות מהרגע הראשון ומודיעה ש"מכבי ת"א לא משחררת מאמנים באמצע העונה", זה הלבן. אבל, מה לעשות שיש למאמן הצעה מהצ'מפיונשיפ באנגליה והוא כרגע מאמן בליגת העל של יש-ר-אל, הגיוני לגמרי שהוא ירצה ללכת וזה סביר לגמרי שהקבוצה תשחרר אותו בסופו של דבר. זה, גבירותיי ורבותיי, האפור. הצבע המדכא והלא פופולארי שלכולם נוח להתעלם ממנו.

*

ואז הגיע אוסקר גרסיה ונחת בחשאי בארץ. ומישהו חיכה לו בשדה התעופה. עם שלט. והוא היה על סף סגירה עם מכבי ת"א. או שלא. אופס. סליחה. טעינו. שיקרנו. בדינו. מה שזה לא יהיה. תגידו לי אתם, האם יש עוד עבודה בעולם שבו אתם עושים את ההפך הגמור מהגדרת התפקיד וזה נסלח כאילו כלום לא קרה? או שזה רק עיתונאים. אולי גם פוליטיקאים. שניהם, פוליטיקאים ועיתונאים.

לפי מה שאני זוכר ויודע, עיתונאים אמורים לדווח על מה שקורה, ואולי גם לתת פרשנות לאירועים. אז הם דיווחו את הדברים שמופיעים בתחילת הפסקה הקודמת ולעזאזל האמת, העיקר שאוהדי מכבי ת"א ימשיכו להקליק כמו כלבים חרמנים על הידיעות. יושר מקצועי? דיווח האמת? בדיקת עובדות? די נו, אתם קורעים אותי, אנחנו ב-2015, אין כמעט קשר בין הדברים הללו לעיתונות יותר. אגב, ברגע שכולכם תבינו ותפנימו זאת, אני מבטיח שתצרכו פחות ממנה.

וכמובן ששמו של אלי גוטמן נקשר לקבוצה, כי בכל פעם שעדר הלקקנים הפרטי שלו, זה שמפיץ את ההדלפות של המאמן כאילו מדובר בהודעות רשמיות לעיתונות, יכול לקשר את שמו למועדון הנחשק ביותר לאימון בישראל, תהיו בטוחים שהם יעשו זאת. לעזאזל מה שמיץ׳ גולדהאר חושב על לעבוד עם ישראלים (עוד דבר שכל העיתונאים יודעים עליו).

*

המשחק הערב מול קריית שמונה לא שונה מבחינתי מהמשחק האחרון מול באר שבע, המציאות היא שב-2015 מכבי ת"א צריכה לנצח כל משחק מול יריבה ישראלית, בלי קשר לרעשי הרקע. בעוד שבאר שבע מהווה את התחרות היחידה של מכבי ת״א על תואר האליפות, קריית שמונה של השנה היא סתם קבוצה. עוד מישהי שנאבקת על מקום טוב באמצע, אולי אירופה. אין שום סיבה שלא לפרק אותה לגורמים הערב בבלומפילד גם עם מאמן שחי כרגע על מזוודות.

אני לא יודע איך הועברו האימונים השבוע, אני לא יודע האם השחקנים חסמו את כל הרחשים שמסביב, אני לא יודע האם יוקאנוביץ׳ התרומם מעל האס״ק שאופף את כולנו כשמדובר בימים האחרונים שלנו במקום העבודה. ייתכן שלמרות כל הדיווחים על החלפת מאמן, הכל באמת היה מושלם ומקצועי בימים האחרונים, אבל שום דבר לא ישנה את העובדה שכל דבר מלבד שלוש נקודות הערב יגרום לכולם להפנות זרקור ענק על הסוגיה הזו.

ניצחון או לא, מדובר אובייקטיבית במצב לא בריא למועדון. לא נמשיל זאת למחלה קשה, אלא זה יותר בכיוון של צינון קל. מוטב שמכבי ת"א תשחרר את יוקאנוביץ' ותביא כבר מאמן אחר שהתקשורת תשחט, תציג אותו כבדיחה, תאמר שמדובר בפלופ מקצועי, כל זאת לפני שהוא ייקח דאבל.

*

השבוע הגרוע בנובמבר 2012 שכתבתי עליו מעלה היה בפועל ארוך יותר משבוע. למעשה, אפשר להצביע על מקום ורגע די מדויק שהוא הסתיים. זה היה במשחק הבא מול רמת השרון, באצטדיון גרונדמן בדקה ה-79, כשמכבי כבשה את הרביעי והפכה פיגור 1-3 לניצחון. זה גם היה הרגע שהתחלנו להאמין שמשהו שונה מתרחש לנגד עינינו, והמשהו הזה נמשך בימים אלה. הגיע הזמן לחזור למסלול ולצאת לשבוע חדש וחיובי כבר הערב בלי קשר לזהות מאמן שלנו.

הניצחון על לסטר - כשהכדור פוגש ברשת
ליגת שוקי ההון - הסכם השידורים החדש של מנהלת הליגה

74 Comments

מתן גילור 27 בדצמבר 2015

"גם ג'ורדי קרויף. בהחלט טוב לו כאן, אחרת הוא לא היה מאריך את החוזה שלו, אבל *אני* תל אביב היא לא פסגת שאיפותיו"
זה לקח קצת זמן, אבל שמח שהבנת שהשימוש שלכם בשם 'מכבי' אינו ראוי.

נולי 27 בדצמבר 2015

לא שזה מנחם, אבל לסוזה היה את ההפסד הביזיוני של משחק הגביע באשדוד :)
יהיה בסדר. מכבי יתעשתו וישתפרו, עם יוקאנוביץ או בלעדיו.
כשרואים איזה באלאגנים הולכים בקבוצות הפאר העשירות באירופה, אפשר וצריך להעריך את מה שמכבי עשתה בשנים האחרונות ואת העבודה של קרויף, למרות הטעויות שלו בבחירת זרים, רכבת המאמנים (הבלתי נמנעת לדעתי) והתלות המוגזמת בזהבי.
יאללה מכבי!

טל בן יהודה 27 בדצמבר 2015

רק אסביר… ברור שהיו הפסדים\משחקים גרועים אצל פאקו וסוזה.
אבל "שבוע" לטעמי כלל כמה ימים של גרוע, לא ארוע חד פעמי. לכן לא החשבתי את אשדוד.

נולי 27 בדצמבר 2015

לי ההפסד הזה עשה מצב רוח גרוע לכמה ימים :)

קפטן קוקי 27 בדצמבר 2015

יפה ומעודד.
הבעיה היא שק"ש היא לא סתם קבוצה. זאת קבוצה שנמצאת בעונה בינונית, אבל יודעת מעולה להתגונן ובעיקר מסורתית מתעלה במשחקים מול מכבי.
הלוואי שאטעה, אבל אני צופה בונקר מכוער ומתסכל.

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

רגע, יש אפשרות שאתה ממש מודאג? כאילו לא ברור לך שנקרע את ק"ש בדרך לסיבוב מושלם מעכשיו?

טל בן יהודה 27 בדצמבר 2015

כבר לא יודע… אמרתי שהייתי זחוח בצורה יוצאת דופן וחטפתי. להמשיך?

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

אני תמיד זחוח, ובשלוש השנים וחצי האחרונות זה מצדיק את עצמו, לא מוצא סיבה לשנות אחרי סטירה אחת קטנה

קפטן קוקי 27 בדצמבר 2015

גיל, לא שכחנו לך שלא עלה פוסט זחוח לפני המשחק מול ב"ש. או שפספסתי?

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

זה לא נראה כמשחק חשוב, הנחתי שמכבי תשחט אותם שוב, פאק שלי

יואב דובינסקי 27 בדצמבר 2015

יש שני סוגי הרכבים. הרכב עם דור מיכה והרכב הזוי. לצערי יותר ויותר מאמנים בוחרים לא נכון.
אתה שוכח כמה מהרגעים המיוחדים שקרו השבוע, כמו היד המושטת של פניני.

נולי 27 בדצמבר 2015

לטעמי, כל עוד לגולדהאר לא נמאס מהצעצוע שרכש לו – מכבי ת"א, אין באמת מה לדאוג. אי אפשר שהכול ילך חלק. זו ציפייה לא מציאותית.
אין גם טעם בספורט תחרותי בלי תחרות. טוב שב"ש טובים. זה יעלה גם את מכבי מדרגה. גם שיפור של מכבי חיפה ועוד קבוצה או שתיים יוכל לעזור לשיפור הרמה. לא באמת היינו רוצים שכל המשחקים ייראו כמו המשחק מול עכו, נכון? זה היה משעמם רצח.

קפטן קוקי 27 בדצמבר 2015

נולי, לא פייר להגיד שגולדהאר קנה צעצוע. הוא ממש לא מתנהל ככה ובטח שלא מתייחס ככה למכבי. סיפור אמיתי: הבנאדם עשה סיור בקריית שלום לפני כמה שנים, ראה שיש פוסט איט בפח והתרגז על הבזבוז – למה לא משתמשים בפתקים רגילים וקונים כאלה. אמיתי לגמרי, נשבע.

יניב פרנקו 27 בדצמבר 2015

כן. כזה הוא מיטש. חסכן על גבול הקמצן.

יואב 27 בדצמבר 2015

קפטן קוקי,
לגמרי. מתעב ביזבוז. התבטא בנושא הזה מספר פעמים בעבר.
אגב, בתל אביב הוא מתנהל עם אופניים או אוטו קטן שלא היית מדמיין אותו נוהג בו.

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

פרנקו, אתה יודע בדיוק מה ההבדל בין בזבוז סרק לבין השקעות שכשלו.
מוזמן לפנות לבן רייכרט לפרטים

נולי 27 בדצמבר 2015

קפטן קוקי, לא התכוונתי חלילה להעליב את גולדהאר או את מכבי או לזלזל בהשקעה שלו במכבי.
כתבתי "צעצוע" כי מכבי היא לא חלק מליין העסקים של גולדהאר אלא סוג של פרויקט צדדי.

-גיסנו- 27 בדצמבר 2015

שנה שעברה הפסדנו לב"ש בחוץ ועשינו תיקו בבית (לפני הפלייאוף).
מה שמדאיג אותי במשחק הזה הוא לא עצם הנקודות – העונה עוד ארוכה ויש מספיק זמן לתקן ולנצח את ב"ש שוב. כרגע הם עוד צריכים להוכיח שהם מסוגלים לא לקרוס ברגע שספרת החודשים מתחלפת ל 3…
הדאיגו אותי שני דברים – גם היכולת הבעייתית (תסמינים שחוזרים כל הזמן ואפילו מחמירים), ובעיקר העובדה שזה הפסד בית שלישי העונה. בליגה. רביעי אם מוסיפים את פלזן. מאז ההפסד הסתמי למכבי פ"ת בסוף שנה שעברה, בלומפילד לא מרגיש יותר כמו מבצר וזה מה שמטריד אותי יותר מהכל.

איציק 27 בדצמבר 2015

תקשיב, מצבכם לא כל-כך רע, מדברים גרסיה, מדברים גוטמן, שידברו שרה נתניהו. כל עוד לא מדברים גראנט עם פרשנות של שרף אתם עדיין יחסית בסדר. כשזה יגיע, תדע שאתם בבעייה אמיתית.

אזי 27 בדצמבר 2015

בקטנות:
א. באר שבע שיחקה *טוב*!
אפשר להתווכח אם היא שיחקה התקפי, אי אפשר להתווכח שהיא היתה יותר טובה ממכבי.

ב. המאמן אשם.
הוא לא האשם היחיד, אבל הוא אשם, כי הוא אחראי על המערכת הזאת.
להאשים את עדן בן בסט שהוא לא יודע לשחק כדורגל זה כמו להאשים קיר שהוא לא קולט יס.
הוא פשוט לא.
אחרי יוקאנוביץ', האשם הוא קרוייף שהביא את השחקנים האלה.
השחקנים הם האשמים האחרונים במצב הזה. כי כל אחד מהם (למעט עב"ב) עושה את התפקיד שלו. מה לעשות שאין אף אחד שהתפקיד שלו זה לכבוש?

ג. להגיד שהבלאגן סביב המאמן גרם למכבי להפסיד לבאר שבע זה לשחק אותה מטומטם כי מכבי לא שיחקה שונה משום משחק שלה העונה.
פשוט הפעם זהבי לא כבש את הבעיטות הבלתי אפשריות שלו ובצד השני באה קבוצה שידעה גם לקחת.

ד. אני אמנם מתגעגע לטור הסטטיסטי של פאקו, אבל ודאי לא מתגעגע לפאקו כמאמן.
הקבוצה היתה פשוט לא מעניינת לצפיה!

ה. זאת חוצפה מצד אוסקר גרסיה שנוחת בארץ בלי התראה מוקדמת.
צה"ל צריך לפרוש סוללות כיפת ברזל!

טל בן יהודה 27 בדצמבר 2015

אם אזרום איתך בנקודה ב', אז אני חושב שג'ורדי אחראי יותר מיוקאנוביץ'.
כי אחרי הכל, הוא מינה את המאמן, ואחראי על יותר יוקאנוביץ'.

ואני ממש לא מסכים עם זה שהשחקנים הם האשמים האחרונים.
בוא נפטור את אלה שבסופו של דבר עושים את העבודה ונאשים את המנהל?
השחקנים הם אלה שצריכים למסור, לרוץ למקומות הנכונים ואז לבעוט לשער כדי להבקיע.

אזי 27 בדצמבר 2015

ברור ששחקנים "יכולים" להיות אשמים, אני לא חושב שבמקרה הזה הם אשמים.
ההגנה עושה את העבודה שלה, הקשרים עושים את העבודה שלהם. אין למי למסור. אין מי שיכבוש.
אני לא יכול לכעוס על השחקנים שיש לנו שהם לא כובשים.
כן, בן חיים צריך לכבוש קצת יותר ומיכה יכול לשים עוד 3 שערים בעונה ואיגאבור מחטיא מול שער ריק.
אבל זה לא התפקיד שלהם. לא בשביל זה מחזיקים אותם בקבוצה.
כל אחד מבצע את התפקיד שלו באופן לפחות סביר.
הבעיה מתחילה כשמצפים מהם לעשות תפקידים שהם לא יודעים.

נולי 27 בדצמבר 2015

ערן זהבי העמיד את דסה לבד מול השוער כמה מטרים מהשער ודסה החטיא את המסגרת. וזה שחקן שנחשב לאחד המגנים הטובים בארץ. יש ימים שהכדורים לא נכנסים לשער. קורה.
כל המשחק היה משתנה אם איגיבור היה מבקיע בדקה הראשונה, אם דסה היה מבקיע מבישול של זהבי ואם השופט היה שורק לעברה על אלברמן לפני הגול של מליקסון.
לטעמי מכבי לא היו פחות טובים מב"ש, למרות דלילות הכלים ההתקפיים, אלא להפך.

אזי 27 בדצמבר 2015

ואם ואם ואם ואם
השחקנים במכבי לא כובשים. לא יודעים לכבוש.
מתחילת העונה לא ידעו.
למעשה, מתחילת עונה שעברה הם לא ידענו.
כן, בעונה של סוזה זהבי היה כוכב, אבל מתחילת העונה של פאקו מכבי היא באמת מכבי זהבי תל אביב.

שיר 27 בדצמבר 2015

והתפקיד של בן בסט ויצחקי זה להבקיע לא?

funfun 27 בדצמבר 2015

אני איתך טל באחריות של ג'ורדי לעומת יוקא
כמו שכולם יודעים לפרגן לו על ההצלחות המסחררות שנה אחרי שנה כאן בלבנט צריך וראוי גם להצביע עליו בהקשר של הפלופים והסגל שהעמיד לרשות יוקא
עם כל הכבוד הוא שלח אותו לקרב בלי שום חלוץ. גם על בעית המגנים שלנו , שאנחנו גוררים כבר 3 עונות , מיותר להרחיב (וזנ מדהים שהקפטין הלך ודווקא אני מרגיש שדסה זה שדרוג – התקפית לפחות). הבלמים שלנו אינם מהירים עם תאריך תפוגה מתקדם (למעט טיבי שאינו רוצה לחדש חוזה…)
לגבי הניסוי בעמדת השוער – נראה לי שבלי אישור של יוקאנוביץ' זה לא היה קורה אז כאן אני נוטה לגלגל את האחריות על המאמן

ולמרות כל האמור לעיל , נראה לי שיוקאנוביץ לא באמת ממקסם יכולות של שחקניו, אני לא רואה איזו פריחה יוצאת דופן או התקדמות של מישהו בסגל (בתחילת העונה חשבתי שהתפקוד החדש של נוסא זו הברקה אבל אני כבר לא בטוח), דור פרץ היה כבר על המסלול ואני בטוח שאילולא הפציעה של נוסא\כושר לקוי של אזולאי לא היינו רואים ממנו הרבה
ועדיין, אנחנו 3 נקודות מהמוליכה, מעל 60 נקודות בקופה, ווי ואבוי לג'ורדי אם הוא לא מפנק אותנו בינואר :-)

דור 27 בדצמבר 2015

ב"ש שיחקה כמו הפועל רעננה, וזה בסדר. מה שלא בסדר זו העלמת העין וחוסר האובייקטיביות של התקשורת מהנושא. בעצם, הייתי חושד אם זה לא היה כך.

נולי 27 בדצמבר 2015

דווקא שגיא כהן דיבר על זה כמדומני בחדשות הספורט אחרי המשחק

ארז 27 בדצמבר 2015

דור,
א. ככה בדיוק מכבי שיחקה בסיבוב הראשון מול ב"ש, אבל זה יותר מלגיטימי. כמו שתמיד לימדו אותנו על "איך עושים את זה באירופה במשחק על תוצאה".
ב. אני באמת לא מבין אותך, את גיסנו ואת יתר הצהובים שמתרגשים כל כך מדעת התקשורת על מכבי. במקומכם זה היה מעניין לי את קצה הביצה.
ג. מבלי לגרוע מב', ובהמשך לדברים של אזי מעלה על תקופת פאקו, אני חושב שהכדורגל של מכבי בתקופת קרויף – כולל במשחקים הטובים ביותר – לא משתווה לכדורגל של הקבוצות הטובות באמת שהיו פה (חיפה של שפיגל, מכבי של גרנט לפני שנרקב, הפועל של גוטמן). גם בשיאה התחושה היא שהיא חזקה אבל לא מרהיבה.
סקרן לשמוע דעות של צהובים עם זיכרון מספיק טוב בעניין הזה.

יואב 27 בדצמבר 2015

ארז,
בין ינואר לינואר של אוסקר וסוזה מכבי שיחקה את הכדורגל הכי טוב שלה בזמן קרויף. לעיתים הוא היה מרהיב.
דרבי 4-0 4-2, 3-0 בקריית אליעזר, בורדו בחוץ, הגרמנים בבית, באזל בבית3-3, וכל מיני שיאי רגש כמו המהפך ברמת השרון, טילוגאסי והמהפך מול בני יהודה ועוד ועוד. היו חמישיות ושישיות, מלא רביעיות, שערים מרהיבים קבוצתיים ומרחוק. אניימה-קרלוס-טיבי בשיאם.
במצבת שחקני ההתקפה אז-דאבור, יצחקי, פריצה, עטר, זהבי, מיכה, ראדי בכושר שיא.
המאמנים-אוסקר וסוזה. מעולם לא היו פה מאמנים עם האיכות הזאת, בטח לא הישראלים.
כמוך לא מבין למה התקשורת מפריעה לצהובים.
כמוך חושב שזה לגיטימי לשחק על תוצאה.

יואב 27 בדצמבר 2015

נ.ב
נתניה של תחילת השמונים היתה עוצרת נשימה.
מכבי של העונה הראשונה של אברם.
חיפה של שתי האליפויות הראשונות.
בנוסף למה שציינת.

ארז 27 בדצמבר 2015

נראה לי שאנחנו פחות או יותר תמימי דעים.
אגב, ציינתי את מכבי של גרנט.
מוסיף לרשימה את חיפה של רוסו-פראליה-יעקובו.

בהכללה גסה, נראה לי שמכבי הנוכחית היא בצלמו של זהבי כמו שחיפה הגדולה נזכרת בצלמם של ברקוביץ'-עטר.
חכמה ויעילה מאוד אבל פחות מרגשת אסתטית.
לתחושתי ממכבי הזאת, במגרש, ייזכרו יותר ההישגים מאשר משחקים בלתי נשכחים (אני לא מדבר על מה שדרבי ה-3:2 עושה לך, ובטח היה עושה לי במקרה הפוך. מדבר על כדורגל נטו).

יואב 27 בדצמבר 2015

מכבי של טווח הזמן שציינתי -לא היתה של זהבי.
היא היתה של אלברמן, ראדי ועטר לא פחות.
קבוצה כל כך מאומנת לא היתה פה מזמן.
לחץ גבוה, יכולה לשחק בכל שיטת משחק ומגוונת, ארסנל חלוצים הטוב ביותר שאפשר היה להעמיד פה בעשור האחרון(פריצה ועטר בשיא, ערן מזמזם מהקישור, פרוספקט אדיר כמו דאבור שגמר דו ספרתי מהספסל, יצחקי בחצי השנה הטובה שלו בקאריירה).
ועוגנים כל כך טובים בהגנה.
בטווח הזמן הזה היא היתה קבוצה היסטורית ואף עלתה לנוק אאוט האירופאית.

יואב 27 בדצמבר 2015

היסטורית לליגה שלנו מבחינת איכות.

גיא זהר 27 בדצמבר 2015

לא רואה שום קבוצה עם שאיפות שמשחררת מאמן באמצע עונה. סורי, במקרה הזה אין אפור. ועוד דבר, מכבי סל כבר מזמן לא פסגת השאיפות, אפילו לא של שחקן בינוני כמו מקל.

יואב 27 בדצמבר 2015

אכן, אנחנו לגמרי חסרי שאיפות ובסל אנחנו בין ראשון להפועל.
נקווה להתמודד ולחזור יום אחד…

גיא זהר 27 בדצמבר 2015

אפשר להיות ציני ואפשר להיות ענייני. אפשר להצדיק כל מה שנעשה במכבי רגל ואפשר לבקר כשצריך. מה שקורה בבאר שבע בשנתיים וחצי האחרונות לא נראה מאז עונת הגביע ואולי אפילו מאז עונות האליפות ועדיין זה רחוק מלהיות מושלם. אבל בסדר במכבי רגל הכל מושלם.

יואב 27 בדצמבר 2015

אני לא מצדיק או לא מצדיק. אני לא מתערב בנעשה ולא שופט על פי גחמות. אין את הנתונים לפני ואני לא מקבל כסף על לקבל החלטות.
במכלול של עשרות או מאות החלטות בשנה, חלקן יהיו טובות יותר או פחות. האחוז החיובי הוא הקובע.
לא מחפש שלמות, מחפש שלוות נפש. ואת זה יש לי ביג טיים. לדעת שאנשים רצינים אחראים לבייבי שלי. לא משקרים או גונבים אותי. בדיוק שם רציתי להיות. מעולם לא היה לי טוב יותר כאוהד מכבי. שלוות נפש-לא צריך יותר מזה.
מקווה שזה מקובל עליך.

יואב 27 בדצמבר 2015

נ.ב
אני פשוט לא מסתכל ובוחן את זה כמוך.

גיא זהר 27 בדצמבר 2015

נקודת הראייה שלך הסטואית משהו סבבה. שלי באמת אחרת. ולגבי עניין הביקורת, אנחנו אף פעם לא יודעים את מכלול השיקולים שעומדים בפני מקבלי ההחלטות אלא את השורה התחתונה – אז לא נבקר את ביבי או אובמה או את פופוביץ' שלא עשה פאול נגד מיאמי? אני משתדל להסתכל על החיים בכלל והקבוצה שלי בפרט במבט מפוכח

יואב 27 בדצמבר 2015

ואכן המבט המפוכח שלי מגלה לי שלוות נפש. במשך עשרות שנים, ניהלתי ואימנתי את מכבי בדמיוני. עכשיו, יש טובים ממני שם. אני פחות מדבר על תוצאות אלא על הביטחון שיש לי במערכת. פעם נצליח ופעם לא. אני מאלו למשל שלא רואה באובדן האליפות השנה איזו שהיא טרגדיה איומה.
ננסה לעשות את המקסימום. תמיד יש עונה הבאה.

holden 27 בדצמבר 2015

מכבי תל אביב בתחילת שנות ה -80 היתה קבוצה מלהיבה בהדרכתו של " הכריש" דוביד שוויצר, בהרכב שיחק גם בנו מויישיק,
זה ההרכב במשחק חצי הגמר הבלתי נשכח מבחינתי מול מכבי חיפה שהסתיים בתיקו 4-4 וכלל מהפכי תוצאה והפסד מרגיז לחיפאים בבעיטות ההכרעה
:משה מרכוס, יפתח הלוי, אבי כהן, מנשה שמעונוב, יעקב כהן, אברהם לוי, יהודה קצב, מרדכי איווניר, משה שוויצר, בני טבק, דוד אמיגה . שותפו: בוני גינזבורג ויעקב נומדר)

יואב 27 בדצמבר 2015

הולדן,
מכבי של 77 79 היתה טובה בהרבה. עם מויישיק, ויקי וטבק בהתקפה. עם גיורא בסוף דרכו. עוז, אב׳ילה ז״ל ועוד. וגם לקחה תארים.

יואב 27 בדצמבר 2015

אגב הולדן,
הייתי במשחק המדובר. רכבת הרים של רגשות. הגול הראשון של מויישיק-בטופ 5 שלי כאוהד מכבי מבחינת היופי.
וזאת בעצם תחילתה של חיפה הגדולה כעבור שנתיים. הקהל הירוק היה מדהים במספרים במשחק הזה. קצת כמו 76 של ביתר.

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

גם אני הייתי במשחק הזה, אגב בשער עמד גינזבורג אז ולא מרקוס, אם אני זוכר נכון, רק בגמר עמד מרקוס וזה עלה לנו.
היה משחק מהמדהימים שראיתי, עם שער של טבק בדקה ה120 או משהו כזה, טבק גם כבש את הפנדל האחרון.
אבל, מכבי כבר היתה חלשה בשנים האלה, ספגנו מנתניה 5:0, לא איימנו על האליפות, החצי גמר הזה היה פיצוי, ההפסד ליד של לנדאו קצת הוריד מהכיף אחר כך.

יואב 27 בדצמבר 2015

גיל,
טעות. מרקוס פתח, ספג שתי קרנות והוחלף על ידי הכריש בבוני, באמצע המחצית השניה.

holden 27 בדצמבר 2015

שני השוערים שיחקו באותו המשחק, אם אני זוכר נכון משה מרקוס פתח ובמחצית דוביד הכניס את גינזבורג להופעת הבכורה שלו כמדומני במדים הצהובים

יואב 27 בדצמבר 2015

המחצית נגמרה ב2-0 למכבי. חיפה השוותה עד דקה 50 משתי קרנות(פרסלני ולא זוכר את השני). אז מרקוס הוחלף.
אגב סיפור, בקרן שטבק השווה ל4-4 בדקה ה117, הוא שמע את שחקני חיפה קובעים איפה לחגוג(:

holden 27 בדצמבר 2015

קרן אכזרית :)
אמיגה הגביה כדור לרחבה ושמעונוב אם אני לא טועה נגע בפדחת בכדור לכיוון תיבת החמש ששם התמקם בני טבק שדחק את הכדור וקרע לי את הלב.

ערן (המקורי) 28 בדצמבר 2015

למשחק הזה צעדתי ברגל עם חבר, ישבנו בטעות ביציע של אוהדי חיפה (שער 13-14), היינו בהלם מכמות החיפאים, כ 20 אלף, הם היו תופעה חדשה אז אחרי עלייה מהארצית.
החיפאים התנהגו אלינו יפה ביציע, היינו שני ילדים צהובים קטנים וחמודים.
הגול של מושיק שוויצר בדקה ה -2 הוא השער היפה ביותר שראיתי במגרש.
חוץ אולי מהמספרת של יצחקי.
שוב, נגד חיפה :)

holden 27 בדצמבר 2015

לא דיברתי מבחינת תארים, היא היתה קבוצה מלהיבה, שוקו נומדר ודוד אמיגה על אותו מגרש, זה מבלי להזכיר את איוניר הצעיר ואת בני טבק הערמומי והזריז כמו שד.

בכל מקרה יואקונובי'ץ לא אשם במאומה.
יש לו סגל שחקים רעוע שהכל מוטל ומונח על כתפיו הצנומות של ערן זהבי, שלד הקבוצה לא נבנה נכון וזה לא מעט באשמתו של קרויף ידידנו.
קצת מביך ואפילו מביש שסלבישה מעדיף לוותר על מזומנים ולאמן בקבוצה ממרתף ליגת המשנה באנגליה מאשר לאמן " אימפריה" ישראלית.
לאוהדים של תל אביב זה לא נתפס ממש,
יעבור לכם הערב שתנצחו את קרית שמונה

יואב 27 בדצמבר 2015

הולדן,
אני מבין את יוקאן לגמרי. מבחינתי להעדיף את מכבי על פולהאם זה הבלתי נתפס. דג גדול אוכל דג קטן, מבין את זה לגמרי. ופולהאם היא דג גדול מול כל אלופה ישראלית. זאת הסביבה, המדינה, רמת הליגה, רמת החשיפה. מה לזה ולליגה האסייתית שלנו בכלל?
בקשר לנומדר ואמיגה, נו שויין. זה לא היה זה בזמן אמת או בכלל וגם נגמר מהר מאד. הם לא יותר מאנקדוטה שולית בהיסטוריה של המועדון.

holden 27 בדצמבר 2015

היו עוד שני שחקני מכבי חיפה שאולי תכתיר גם אותם כאנדקוטה חולפת, אני גדלתי על ברכיהם:
השוער מנו שוורץ ז"ל שבזמנו שנמכר לתל אביב זה הרס אותי ושבר לי את התמימות.
השני זה שחקן זרעז ששיחק גם בהפועל תל אביב ואהב לנגן בגיטרה הדמיונית באמצעות דגל הקרן, מיקי בן -שטרית, בזמנו מיקי סיפר לי שאיווניר היה מתרה בו באימונים לבל יעיז לגנוב לו את התהילה ואף כיסח אותו חזק עד שהם הגיעו לפשרה בזכות אחד מההנהלה הצהובה

יואב 27 בדצמבר 2015

מנו ז״ל הביא לי אליפות ב79.
שטרית הביא לי דרבי בלתי נשכח.
אהובים מאד.
אני גדלתי על ויקי, טבק, ירושלמי, אב׳ילה, מויישיק, גרגיר, בלו, סלימן, סורינוב, עוז…
אמיגה היה רכש יקר ולא מוצלח.
שוקו היה רכש פחות יקר ולא מוצלח.

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

מונו שוורץ היה ענק, עבר לרוצ'סטר בארצות הברית

yaron 27 בדצמבר 2015

יואב, ב-77 אחרי האליפות הם באו למשחק ידידות נגד הפועל אילת ואני כמו ילד קטן (באמת הייתי ילד קטן) אספתי חתימות מכולם. איפהשהו בבית של ההורים שלי יש דף עם חתימות של גרגיר, בלו ושאר הגדולים :-)
איזה מזל שבימים ההם חופשה באילת לכבוד האליפות היתה מספיק אטרקטיבית כך שכל הכוכבים הגיעו :-)

יואב 27 בדצמבר 2015

ירון,
גדול(:

yaron 27 בדצמבר 2015

לא יודע אם אתה זוכר אבל בסןף השנה הוציאו לראשונה בישראלמחולצה עם תמונה של הקבוצה וגופיה של קבוצת הכדורסל. אלה בטח פריטי אספנים היום :-)

holden 27 בדצמבר 2015

גם אני הייתי במשחק המדובר בתור נער בתיכון, הגיעה רכבת מיוחדת של חיפאים ממש חד לפתח האצטדיון, ללא ספק זה היה המשחק הכי מלהיב שאי פעם ראיתי, חזרנו לחיפה גאים אך מאוכזבים, זה היה לאחר שחיפה העפילה מהליגה הארצית ואיש בקושי הכיר אותה למעט האוהדים הנאמנים, במשחק המקדים אוהדי הפועל תל אביב התחננו שננצח את הצהובים אולם זלזלו באופציה הזו, אולם החיפאים האלמוניים מהפריפריה הדהימו את כל המדינה בהופעה מחשמלת

יואב 27 בדצמבר 2015

אכן. גרתי אז בשפיה ולמדתי בכפר גלים ובאתי למשחק עם אוהדי חיפה. היה טירוף מוחלט.

holden 27 בדצמבר 2015

משחק שכזה שווה שיצולם ויוקרן בבתי הספר לכדורגל. אני עדיין המום. גם שעה ארוכה לאחר שריקת הסיום הייתי כחולם. האם בישראל הקטנה אפשר לראות תצוגות שיא נדירות ברמה כזו ?
רק מכונת הכתיבה מחזירה אותי למציאות.
לכדורגל הישראלי היה אתמול יום חג. חג ? זה היה משהו שייכנס לדפי ההיסטוריה המכובדים ביותר שלו. כן, רבותי, מי שלא היה איתנו אתמול, החמיץ את הצגת חייו. זה היה משחק הכדורגל של העשור, ומי שנשאר בבית או נסע לאירופה כדי לחפש שם "כדורגל גדול", עשה בדיעבד שגיאה גדולה. אצלנו, באיצטדיון רמת-גן, היתה אתמול ההצגה הגדולה מכולן, ברמה שגם הכדורגל העולמי היה מתברך בה.
כל מה שאפשר לבקש, לדרוש ואפילו לחלום ממשחק כדורגל, העניקו לנו אתמול מכבי תל-אביב ומכבי חיפה. זה היה מין ארוע מושלם ויוצא דופן, שספק אם ישוחזר בטווח הקרוב. זה היה משהו שייחרת בזכרונו של כל שוחר כדורגל וספורט.
4:4 !!
זו היתה התוצאה בסיום 120 דקות של מאבק גביע נדירות ביופיין ובאיכותן, ואם זה לא הספיק, נמשך המותחן המופלא הזה גם בבעיטות ה- 11 בדו-קרב יוצא דופן ונדיר בהתהוותו.
המאבק בפנדלים היה רק הליפתן של הארוחה המושלמת, שהעניקו לרבבות צופים 26 כדורגלנים מיוזעים וסחוטים עד לשד העצמות.
חבל. חבל, שבערב כדורגל שכזה יש מפסידים. אם הייתי יכול הייתי מעלה את מכבי ת"א ומכבי חיפה יחדיו למשחק הגמר. הם – הירוקים של חיפה – ראויים לחוויית גמר הגביע יותר מכל קבוצה אחרת, ששיחקה אתמול באיצטדיון העירוני ברמת-גן, והלב נצבט אם הם נותרו מחוץ לתמונת הגביע בסיום, הלב נצבט.

קוסמים

שיחה קצרה עם מומחי כדורגל ותיקים גילתה לי, כי גם להם לא זכור משחק נדיר כזה מאז קום המדינה. מתברר שגם בכדורגל העולמי אין הצגות כאלה חדשות לבקרים. אז מה שצריך לעשות אחרי ערב מושלם כזה הוא לעמוד ולהצדיע , למחוא כף ובעצם להגיד שוב ושוב תודה לאותם 26 "קוסמים" ששיחקו באיצטד.
ערב כזה מחזיר לכדורגל הישראלי את גאוותו שנפגמה. ערב כזה מחפה על מחדלים ושגיאות של עונה שלימה. בערב הזה גילינו, כי הכדורגל שלנו מסוגל להתעלות לרמות שיא נדירות. ביום הזה ברור לכולם, כי הכדורגל שלנו מסוגל להעניק מה שרבים וטובים מחפשים ביבשות אחרות , בשביל הרבה מזומנים…
האמינו לי , בעצם איני יודע מהיכן להתחיל. הכל היה מושלם ב"משחק העונה". רק שמונה ימים עברו מאז המשחק המעולה , שחזינו נגד ליברפול באותו איצטדיון , והנה הפעם – בלי ה"גויים" – מסתבר שניתנה לנו תצוגת כדורגל טובה עוד הרבה יותר.
הגיבורה הגדולה של המפגש הזה היא דווקא המנוצחת. מכבי חיפה פיגרה כבר בהפרש של שני שערים בהפסקת המשחק , ואם אחרי מאמצים כבירים עלתה ליתרון 3:4 , מגיע לה צל"ש. הבעיה של חיפה אתמול היתה שהיא לא ידעה לשמור על היתרון הזה , ומשום כך העליה לשלב הבא היא של מכבי ת"א , אבל התהילה היא כולה של חיפה.
ליבי, ליבי, לאותם אלפי אוהדי כדורגל נפלאים, שהעניקו לקבוצתם עידוד בסגנון "אנגלי" וכבשו את האיצטדיון אתמול בר"ג. לא הייתי רוצה להיות אמש בעורם. הם כל כך היו קרובים לנצחון. הוא כה הגיע להם. הם ליטפו אותו, אבל בסיכום התברר, כי למרות הכל זה לא היום שלהם. המזל הפעם היה עם התל-אביבים, וגם זה חלק מן המשחק בכדורגל.

עצב ושמחה

כדי להמחיש את מה שהתרחש אתמול באיצטדיון רמת-גן , נתחיל אולי בדקות הסיום הגדולות. אותן דקות שבהן חדלו מלפעום הרבה לבבות לשניות מתח גורליות. אותן שניות הכניסו מתח אדיר, וכללו עצב ושמחה של 26 כדורגלנים משני מחנות כדורגל.
הפנדלים !
צבי שריר שרק לסיום 120 דקות מתח מרתקות , אחרי שחיפה הוליכה כבר ביתרון בן שער. שתי דקות מן הסיום, והיתה קרובה לנצחון. אז לא חשבה חיפה על בני טבק, אבל בתוך שתי דקות הפך טבק לסיוט הגדול ביותר שלה אתמול.

· משה סלקטר , האיש מספר 1 אתמול באיצטדיון ברמת-גן, נטל על עצמו את ביצוע הבעיטה הראשונה של הקבוצה. משה בעט חזק ומדוייק, וזה מה שהכניע את גינזבורג וקבע 0:1.
· אברהם לוי היה האיש של מכבי ת"א. הוא בעט כדור שטוח, חזק ומדוייק לפינה כדי לקבוע 1:1.
· הלל קפלן, בלונדיני בריא גוף עם הרבה כדורגל, היה הבועט השני של חיפה, וגם הוא הבקיע וקבע – 1:2 לחיפה.
· כאן החל ה"ברוך" של תל-אביב. יהודה קצב בעט כדור חזק, שחלף ליד הקורה – לחוץ. חיפה מוליכה 1:2.

המתח , המתח

· הבועט השלישי של חיפה היה אלי כהן, שהדביק את הכדור לקורה, כאילו כדי לנחם את קצב.
· נומדר ניגש לכדור. הוא פנדליסט מצטיין, אבל הפעם המתח בוגד בו. הוא בעט כדור חזק למרכז, שאברהמי הדף והעניק לקבוצתו יתרון נוסף. עדיין 1:2 לחיפה.
· קרמר, המגן של חיפה בועט מדוייק וזה ה- 1:3 של חיפה.
· עכשיו תורו של מוטי איווניר, הגיבור של מכבי, שקובע 2:3 ותל-אביב עדיין בתמונה.
· ראובן הלד היה הבועט החמישי של חיפה. בכוחו היה להעלות את קבוצתו למשחק הגמר. הלד בועט ובוני גינזבורג מצליח לבלום. שוב נפתחים סיכויי ת"א.
· יפתח הלוי ניגש לכדור, רועד מהתרגשות ואולי גם מפחד – אבל זה הולך. בעיטה חזקה שהרימה את הרשת. 3:3.
· רוזנטל, הבועט השישי של חיפה. הוא בועט ובוני, שוב ביום מוצלח "מציל" את מכבי.
· עכשיו אמיגה מחזיק ראשו בידיו. הוא נרגש. זה הצ`אנס שלו להעלות את ת"א לגמר, אבל אמיגה נכשל. הוא בועט כדור גרוע , שאברהמי עוצר. עדיין 3:3.
· אברהמי שהתעלה בפנדלים קבע 3:4 לחיפה, ובוני, השוער של ת"א, חיקה אותו כעבור כמה שניות, כדי לשמור על שוויון שוערים – 4:4.
· אמסלם. הבועט השמיני של חיפה בועט, ובוני שוב בשיאו והודף את הכדור.

מי יבעט במכבי ת"א עכשיו ? המולה במגרש. מבין חבילת השחקנים נשלף בני טבק בכוחו של האיש הזה לכפר על כשלונות עונה שלמה ולהעשיר את קופת המועדון במיליוני שקלים.
האם יעשה זאת ?
· בני נרגש, חיוור כסיד. הוא ניגש אל הכדור במקצועיות , ומותיר את אברהמי ומחנה של אלפי חיפנים – חסר אונים.
טבק העלה את מכבי תל אביב לגמר !
טבק ה"איום" , כך יכולים לקרוא לו בחיפה. כן, רק הוא הפריד בין חיפה לגמר הגביע , שכה היתה ראויה לו. עכשיו הכל גמור. עכשיו כבר פתוחים לסיכומים.
במינהרה , המובילה אל מחוץ לאיצטדיון , יכול גם יו"ר מכבי תל אביב, יחזקאל פלומין, לחייך ולהודות בפה מלא ל… בני טבק. הוא תיקן כשלונות של עונה שלימה. הוא שווה הרבה כסף למכבי ת"א.

קצב הסילון

מכבי ת"א פתח את המשחק בקצב סילון. כבר בדקה ה- 2 הוא עלה ליתרון. זה היה בשער מדהים ומהמם. השער הזה הזניק את מכבי ת"א להתקפות מוחצות על שער מכבי חיפה, ואז ידע מוטי איווניר לקבוע כבר 0:2, ועם היתרון הזה ירד מכבי ת"א להפסקה. בשלב הזה נדמה היה, שלחיפה אין כל סיכוי. מכבי ת"א התפרש בצורה מצויינת על כר הדשא. הוא החזיק ברסן ונתן את הקצב למשחק. המחצית הראשונה היתה , אולי, המחצית הטובה ביותר של מכבי ת"א העונה. מכבי שיחק כמו קבוצת צמרת – כדורגל נכון, פתוח, יעיל והחשוב מכל : הוא גם כבש. בדקות שלפני ההפסקה, השליטה שלו בשדה היתה ממש ברורה. הנצחון נראה קרוב אליו. לרבים דומה היה שמכבי ת"א רק "יטייל" לגמר.

אבל גדולתה של חיפה בכך שלא נשברה. לקראת סיום המחצית ועם תחילת המחצית השניה ראינו שינוי כיוון בחיפה. זה החל בחילוף , שביצע המאמן הרדי בדקה ה- 44 כאשר הוציא כדורגלן דפנסיבי (אוסמו) והכניס למשחק את החלוץ ראובן הלד.
חיפה קיבלה כח רענן, ולפתע החלה יוזמת יותר ויותר ולוחצת את שער מכבי תל אביב. כל עוד היה משה מרכוס יציב ובטוח בין הקורות , לחיפה לא היה סיכוי גדול להדביק את היתרון של ת"א , אבל אז קרה דבר, הקורה לעתים בכדורגל.
משה מרכוס, הדמות הגדולה של תל אביב עד לדקה ה- 50 ביצע שגיאה גסה שהכניסה את חיפה ל"טריפ". הוא שמט כדור מידיו וזה הספיק לסלקטר כדי לקבוע 1:2, ולשגע את הצופים ביציעים. רק 4 דקות חלפו ושוב מרכוס ( עדיין בהלם השער הראשון) שוגה וזה ה- 2:2 של חיפה, ועכשיו מתחיל עבור ת"א הכל מההתחלה.
שווייצר נזעק מן הספסל כדי להחליף שוער, אבל חיפה לא נרגעת, ממשיכה לתקוף בשצף קצף, ולמרות שמכבי ת"א עולה ליתרון היא יודעת להשיג שיוויון ולכפות הארכה.

בהארכה היתה השליטה שלה, ובסיכומו של משחק התברר, כי חיפה היתה הקבוצה הטובה של המשחק ב- 75 הדקות האחרונות שלו, כשהציגה כדורגל יוצא מהכלל.
המעניין הוא שגם ללא ברוך ממן, כעושה המשחק שלה, ידעה חיפה להציג יכולת משחק פנטסטית ופשוט למעוך את עורף מכבי תל-אביב. הגדולה של חיפה אתמול היתה בפיתוח משחק אגפים מושלם, ומהירות פנטסטית, במיוחד מההגנה להתקפה.
והיה גם לחיפה עוד משהו מיוחד. משה סלקטר. זיכרו את השם הזה. הוא עוד יגיע לתהילה בכדורגל הישראלי. אבל על יכולתו של סלקטר עוד נעמוד בהמשך. חיפה, לאחר ההפסקה, שיחקה כקבוצה נפלאה ופשוט סחפה את יריבתה למאמץ פנטסטי.
והיו גם שגיאות במשחק הזה. הן היו של שוערים ושל שחקני עורף, מה שפגם אולי בסיכום הכללי של שתי הקבוצות, אבל סייע להשגת מנת שערים נדירה ובלתי מקובלת גם במושגים עולמיים.
משה סלקטר היה הגיבור האמיתי של המשחק הזה הוא שיחק כדורגל מושלם, הבחור. יש לו, למעשה, כל התכונות הנדרשות של שחקן גדול, וזה בדיוק הזמן המתאים למאמן הלאומי לצרפו מיידית לנבחרת האולימפית. אתמול התברר, כי סלקטר מסוגל לשחק נפלא בקישור ובחוד גם יחד. כאשר שיחק בחוד היה החלוץ מספר 1 בשדה. אחר כך, כאשר נפצע ברוך ממן, הוטלה על כתפיו של הכשרון הצעיר, משימת בניית המשחק של חיפה. וגם כאן היה חלקו עצום. הוא פשוט, שיחק בדרגה או שתיים מעל כל יתר הכדורגלנים באיצטדיון רמת-גן אתמול.

בחיפה משך אברהמי, תשומת לב חיובית בעת ביצוע בעיטות ה- 11 אבל במשחק עצמו הפגין חולשה, ובהחלט היה אשם בחלק נכבד מהשערים, שספגה חיפה.
גם העורף של חיפה סבל מחולשה גדולה. הדברים אמורים במיוחד לגבי אהרוני והבלם פרסלני, שכרעו תחת העומס, ונכנעו גם למצבים פשוטים. כדורגלן ברמתו של ירון פרסלני היה צריך לתת לקבוצתו הרבה יותר ממה שהעניק לה אתמול. קרמר ואלי כהן היו מעט יעילים יותר, אבל גם הם לא התעלו.
גדולתה של חיפה היתה במשחק המצויין של קשריה. ממן היה מצויין עד לפציעתו, וגם אבוקרט ואמסלם הפגינו יכולת משחק ראויה לציון מיוחד. רק אוסמו, ששיחק למעשה כבלם שלישי, לא שמר על רמה גבוהה.
אמרו לי שהלל קפלן אינו מבטא עצמו בחיפה. אתמול ראינו שלחלוץ הזה יש הרבה מה לתרום לקבוצתו. זהו חלוץ בעל כושר פריצה מצויין, מהירות ומשחק ראש טוב, המהווה ברכה לכל קבוצה. הלד ורוזנטל המחליפים השתדלו, אבל לא התעלו לרמת שיא.

פנצ`ר למרכוס

ובמכבי ת"א ?
שם היה משה מרכוס הדמות האומללה מכל. השוער המצויין כשל בכדור פשוט, וזה קורה, אחר כך איבד מבטחונו וספג שער שני שגרם להחלפתו, ובכך שכחו כולם את היכולת המצויינת, שהפגין עד לאותה דקה. מרכוס היה ונותר שוער מצויין, וגם אחרי ה"פאנצ`ר", בטוחני שישוב להפגין יכולת גבוהה כבעבר.
מחליפו, בוני גינזבורג לא היה טוב בין הקורות במהלך המשחק, אבל חיפה על כך בעצירת שלושה כדורי עונשין מ- 11 מטר, שסייעו למכבי ת"א להעפיל לגמר.
העורף של מכבי ת"א היה בינוני. יפתח הלוי היה בינוני מאד, וכך גם אבי כהן. מנשה שמעונוב לא הצליח כשומרו של סלקטר. הוא איבד כדורים, ורק השער השלישי שהבקיע משפר את הממוצע שלו. יעקב כהן באגף שמאל הפגין משחק טוב. תיקל כהלכה, ותמך בהתקפת קבוצתו. נראה שהוא חוזר לכושר משחק טוב מהעבר.
בקישור היה אברהם לוי משיכמו ומעלה, וגם קצב עשה מאמצים והסיכום שלו חיובי. שוייצר כבש שער מצויין, והשקיע מאמצים כבירים, אבל הגדול מכולם היה מוטי איווניר, ששיחק כמו שחקן קישור גדול. הוא איים על השער ללא הרף, בבעיטות ארוכות טווח, מסר, תיקל וגם כבש והיה הבולט בקבוצתו. אמיגה היה חלש מאד בסיום אחרי שפתח היטב, ואילו בני טבק זוכה לציון גבוה בזכות מבצעי השערים שלו בסיום המשחק, שהעלו את ת"א לגמר. נומדר, שנכנס במקום שוייצר, היה יעיל ומסוכן.
שיפוטו של צבי שריר עמד בדרך כלל על רמה נאותה. בסך הכל היה זה משחק קשה מאוד לשיפוט, ולמרות שניתן לחלוק על חלק מפסיקותיו הוא היה תמיד קרוב למקום האירוע, וראה היטב את שהתרחש. למכבי תל-אביב היו טענות קשות על השער השני, שאישר לזכות חיפה, על קיפוח בפסיקת בעיטת 11 נגדה ושער רביעי שנכבש מנבדל. התל- אביבים דרשו גם בעיטת 11, אחרי הכשלה של שוייצר, אבל שריר היה איתן בדעתו.

· מכבי עלה ליתרון בדקה השניה. אמיגה פרץ משמאל והגביה לרחבה. שוייצר עט על הכדור, ומהאויר קבע 0:1. שער מצוין. היפה במשחק.
חיפה מנסה להגיב, אבל מרכוס שולט בנעשה.
· ואז בדקה ה- 32 כבר 0:2. שגיאה גסה של הגנת מכבי חיפה, היוצאת לתרגיל נבדל. איווניר חוטף כדור ומול אברהמי לא נכשל.
שמעונוב עוד סופג צהוב, סלקטר מחמיץ ויוצאים להפסקה.
· בדקה ה- 50 מגביה ממן משמאל. מרכוס מתרומם ונוחת לקרקע עם הכדור. אבל מעשה שטן, הכדור בורח מידיו לרגלי סלקטר, שמקרוב מבקיע – 1:2 לת"א.
חיפה על הסוס ובחלוף דקות – כבר 2:2 .
· שוב הגבהה של ממן. מרכוס נותר תקוע בשערו ואמסלם נוגח חזק מקרוב. מגן מכבי מרחיק, אבל שריר קובע כי ההרחקה היתה אחרי הקו. 2:2.
גינזבורג נכנס. מרכוס יוצא ובדקה ה- 59 כבר 2:3 למכבי.
· אמיגה מגביה משמאל. אברהמי נותר תקוע בשערו. ערבוביה – ושמעונוב קובע 2:3.
בדקה ה- 65 החמצת המשחק של משה שוויצר, שמ- 5 מטר בועט – לחוץ.
· בדקה ה- 72 שגיאה גסה של שמעונוב, שנכשל בהרחקת כדור פשוט. קפלן משתלט עליו, פורץ ומוכשל מאחור ברחבה על ידי יעקב כהן. צבי שריר קובע פנדל וסלקטר משיג שוויון.
בדקה ה- 81 מכשיל אברהמי את שוייצר ברחבה. ת"א דורשת פנדל, אבל שריר מחליט אחרת.
· בדקה ה- 108 רוזנטל פורץ מול גינזבורג שיוצא בפזיזות מהשער. הלד מנצל זאת וקובע 3:4. היכן היו מגיני מכבי ?
· 2 דקות לסיום, בדקה ה- 118, בעט אמיגה קרן. טבק הגיע לכדור ראשון ומקרוב קבע 4:4.
ואז החל מותחן הפנדלים, שכולנו מכירים כבר היטב.

( אלי עזור – " חדשות הספורט")

הרכב מכבי תל-אביב: משה מרכוס, יפתח הלוי, אבי כהן, מנשה שמעונוב, יעקב כהן, אברהם לוי, יהודה קצב, מרדכי איווניר, משה שוויצר, בני טבק, דוד אמיגה . שותפו: בוני גינזבורג ויעקב נומדר)

זה לטובת הקוראים הצעירים-סיפור של אגדה

קשקשן בקומקום 27 בדצמבר 2015

שמישהו ישלם לאיש הזה. לפי מילה!

yaron 27 בדצמבר 2015

וואו… צמרמורת :-)
תודה, באמת תודה על ההשקעה !

ערן (המקורי) 28 בדצמבר 2015

הייתי במשחק הזה, הגדול ביותר בו הייתי כילד.
את גיליון ״חדשות הספורט״ שציטטת שמרתי שנים..
הכותרת היתה ״טבק סגר עניין פעמיים״

פורנוהוליק 28 בדצמבר 2015

תודה!
למשחק הזה הקשבתי ברדיו ואני זוכר דפיקות לב והזעה מוגברת במשך זמן שנראה כנצח. זה לא היה סתם משחק רב שערים. זה היה משחק עם מהפכים, דרמטי, עם הרבה סיפורים אנושיים גדולים (טבק, בוני, מרכוס, רוזנטל, הארדי), עם גול מדהים של שווייצר, באיצטדיון גדוש, ועם סימן לעליה של מכבי חיפה.

פורנוהוליק 28 בדצמבר 2015

התאור של הגול של שוויצר זה חתיכת אנדרסטייטמנט:

"אמיגה פרץ משמאל והגביה לרחבה. שוייצר עט על הכדור, ומהאויר קבע 0:1. שער מצוין. היפה במשחק.".

חצי מספרת מה 16 לרשת העליונה.

holden 27 בדצמבר 2015

זו כתבה של איציק הברמן מהאתר של מכבי חיפה, אני רק רפרפתי מהספה על העכבר האלחוטי וביצעתי קופי פייסט

yaron 27 בדצמבר 2015

מה שתגיד :-)

טל 12 28 בדצמבר 2015

" משה סלקטר.זיכרו את השם הזה" – מזכיר לי את הסגנון של ניסים קיוויתי :-)

גלעד בלום 27 בדצמבר 2015

לגבי הפוסט ומצב המכביזם העונה- ריאלית אחרי 3 אליפויות אמורה לבוא ירידה ( אגב היא היתה אמורה לבוא אחרי אליפות אחת, שתיים או שלוש ), תוסיף לכך את העומס של ליגת האלופות, השובע והעייפות המנטלית אחרי כל כך הרבה נצחונות והישגים. אם אתם עדיין חזק למעלה ובעמדה שהכל עדיין תלוי בכם (יש לכם עוד את באר שבע העונה עוד פעמיים לפחות) אתם במצב ממש ממש טוב. גם אם לא תזכו זה לא יהיה אסון אלא נורמלי לחלוטין לאור הנסיבות, רק במציאות מכביסטית יש מקום ל״אכזבה״ או בקורת על ההנהלה ולכן הראיה של המגיב יואב היא הכי נכונה בעיני אם הייתי אוהד מכבי.

אני אישית עדיין חושב שמכבי תזכה באליפות ואפילו די בקלות בפער לא קטן (חובת ההוכחה על באר שבע). לגבי הרמה של מכבי בשלוש האליפויות האחרונות לעומת קבוצות אליפות מהעבר- זה ענין של דעה כמובן אבל גם של רמת היריבות, בשלוש האליפויות האחרונות מכבי טחנה את הליגה ללא יריבות של ממש ולכן זה נראה ״אפור״ לחלק מהאוהדים (או השונאים). לדעתי זה לא רלבנטי בכלל. יעילות ותכליתיות הן מלים נרדפות לאיכות.

אגב, אפילו אני הייתי באותו משחק מדובר, הפועל ניצחו את רמת עמידר (נדמה לי) , סיני נתן 2 (נדמה לי), היה משעמם , נשארתי לראות כמה דקות של מכבי נגד חיפה ונשארתי עד הסוף כמובן, משחק מדהים, חוויה, מזל שטבק שם את האחרון אחרת הנצחון המתוק בגמר היה נמנע מאיתנו וחמישים אחוזים מהמיתוס של גילי לנדאו היה נמנע מאיתנו.

holden 27 בדצמבר 2015

אכן סיני באותו חצי גמר בהצגה המוקדמת היה סיני במיטבו, כמעט כל כדור קרן שלו נכנס לשער של עמידר,
שחקן שחקן משה סיני שלא בחל בגליצים להבדיל ממלמיליאן הפרימדונה,
לחיפה היה את ברוך ממן באותה התקופה והכי חשוב שאת חיפה אימן ג'וני האדי האגדי שזכור לי שלבש מכנסי גברדין מחוייטות בצבע אפרפר עם פסים שחורים דקים,

אם תל אביב יקחו בפעם הרביעית , אני הראשון שאפרגן להם, קשה לשמור על הניצוץ והגחלת במיוחד במנטליות של הישראלים, אליפות רביעית תהיה תעודת כבוד לפרוייקט של גולדהאר
האם זה יתממש? ימים יגידו
כפי שכתבתי לאחרונה חלון ההעברות בינואר יפוגג את הערפל הסמיך סביב המשך העונה של הצהובים.
כפי שהם נראים כרגע רק עם זהבי אין להם סיכוי, סומך על קברניטיה שיעשו שדרוג ויעשו מין " מיש מאש" כמו במשחק קלפים, יזרקו את הקלפים הלא נחוצים ויבחרו כוכבים חדשים מהשוק החופשי

גלעד בלום 27 בדצמבר 2015

לדעתי מאמן חדש דווקא יכול לעזור לצהובים (במקום להעליב את הולדן ולקרוא להם מכבי:) ), כל הבלגן עם יוקאנוביץ לא מועיל, נראה לי שהוא הגיע לשיא מול באזל , הוא נראה אפאטי על הקווים, כאילו הליגה בישראל קטנה עליו, הסגל של מכבי מעולה לליגה כמו שהוא (בתוספת חלוץ מהיר), הם פשוט סחוטים, מאמן חדש יכול לרענן אותם קצת, לעשות שינויים קוסמטיים קטנים, מהרגע שאתה יודע כשחקן שהמאמן שלך רוצה לברוח לליגה השניה באנגליה הסוף זה רק ענין של זמן.

רפאל 28 בדצמבר 2015

בעוד האוהדים מתלהבים מהאליפות שהמקום הראשון מייצג, השחקנים שואפים להגיע שוב לאירופה והצעירים בוודאי חולמים ( ריאלית ) להשתלב שם באחת הליגות הטובות באמצעות החשיפה וההבנה האולטימטיבית שמכאן עוד כבר אין איפה להתקדם.

באמת חושב שיש מקום ללמוד מכל מיני מקומות דברים חיוביים שקורים שם.
פורמט הליגות הוא לא אחד מהם. זוהי דינאמיקה שמחסלת את העניין, הרמה, התחרות ולא פחות- את הספורטיביות.
כל הדיבורים והספקולציות הרי הן מי תסיים נקודה מעל האחרת- מכבי ת"א או ב"ש כאשר כמעט כל משחקיהם שנותרו הם מול קבוצות שמזמן וויתרו על האפשרות להתחרות על האליפות ( בגלל הפורמט ורק בגללו! ).
הורסים את הכדורגל התחרותי ומקדמים עבודת אלילים אינפנטילית ששמחה לאיד ולשון הרע הם הדלק שלו.
אם אני רוצה לראות את זה יש האח הגדול והישרדות…. תודה ( טילטיל )

Comments closed