ספורט – 2 רומנטיקה – 0

הבהרה: מדובר בתוצאת ביניים בלבד

back

אחד הדברים שאני הכי לא אוהב עם הספורט שלי זה את הניסיון המאולץ לעשות לו רומנטיזציה. אני לא אומר שאין לכך הצדקה בכלל, אבל לרוב אני מרגיש שמדובר בניסיון מלאכותי להפוך משהו קר וציני כמו הספורט המקצועני של 2016, שסובב סביב כסף, רייטינג ואגו, למשהו חם, נוסטלגי ומלא באהבה. או בקיצור, חרטא.

ולמרות שאיני חסיד של ניסיונות מן הסוג הזה, גם אני חוטא בהם מדי פעם (היי, אני בסך הכל בשר ודם!). הרי מי מאיתנו לא נהנה שרגשות נוסטלגיים חמימים עוטפים אותנו, כאלה שחשנו בעת הצלחת הקבוצה בעבר בתקופות חיוביות ומלהיבות. אני לא חושב שמופרך להניח שלו היו נותנים לכל אוהד להיות ג'נרל מנג'ר ליום אחד, המהלך הראשון של רובנו היה לנסות ולשחזר תקופה אהובה מהעבר שחלפה לה מבלי לשוב.

אם אני הייתי צריך לשחזר קבוצה של מכבי ת"א למשל, הראשונה שעולה לי לראש היא זו של 2010/11. העונה ההיא הייתה סוחפת, מלהיבה ומעל כל אלה, מפתיעה. אף לא אחד ציפה שהקבוצה המהירה והלוחצת של דיוויד בלאט תדרוס בצורה הזו את אירופה (עד הגמר כמובן). לו הדון היה מתקשר אלי ואומר "טל, אתה מכביסט אמיתי, בוא תעזור לנו לנהל את הקבוצה ולבנות את הסגל", זה לגמרי הסגל שהייתי מנסה להשיב וזו ההרגשה שהייתי מנסה לשחזר.

דורון פרקינס, צ'אק אידסון, דיוויד בלו, ג'רמי פארגו, סופו, הנדריקס, את כולם, אולי גם כמה מהישראלים הצברים, ואין ספק שגם את המאמן דיוויד בלאט (את העוזר הראשי שלו מאותה שנה הייתי מחליף). אבל עליכם לדעת שהייתי מגייס את כל אלה במצב שהם היו באותה שנה. הייתי מחזיר את דורון פרקינס של לפני הפציעה, את אידסון שלפני ברצלונה, את סופו במה שנראה כשיאו ואת דיוויד בלו של… טוב, לא נראה שהבן אדם מזדקן בשנים האחרונות, אצלו זה לא משנה.

(מילה על דורון פרקינס וממשיכים. מדובר בדוגמא הטובה ביותר לכמיהה הזו לחזור להרגשה של פעם. הוא היה השחקן המסעיר ביותר באותה עונה, והמלהיב ביותר שאני ראיתי אולי מאז תור הזהב של מכבי. כל כך רציתי וקיוויתי שיחזור לעצמו ואז גם למכבי אחרי הפציעה ההרסנית שלו, והשליתי את עצמי שזה אפשרי למשך זמן רב. לצערי, המציאות אכזרית ושרירותית מדי.)

בנוסף לשחקנים האלה הייתי מחזיר למכבי גם את ג'רמי פארגו, שבמקרה או שלא, זה בדיוק מה שהקבוצה עשתה בשנה שעברה. אבל אני הייתי מחזיר את פארגו של 2011, לפני ה-NBA, בעוד שמכבי החזירה את זה של אחרי. רצינו שהוא יהיה מסעיר, דומיננטי ושיוביל את הקבוצה לעוד פיינל פור. הבעיה הייתה שג'רמי פארגו שזה לא היה אותו פארגו, והרומנטיקה שכולנו קיווינו לה הפכה לפורנוגרפיית עינויים שכללה סוויפ לפנרבחצ'ה, הפסד ביתי להפועל אילת, ועונה שלמה שזה אף פעם לא היה זה.

כאילו שלא למדנו כלום, רצינו עוד רומנטיקה במהלך הקיץ. הניסיון של פארגו לא הלך? בואו נמשיך על הסרגל הכרונולוגי ונחזור אחורה לשנה אחר כך. ג'ורדן פארמר היה כאן בתחילת עונת 2011/12 וזה היה ענק. פארמר ניצל את השביתה ב-NBA ונתן לנו שבעה משחקי יורוליג, בהם קלע 14 נק' עם אחוזים נהדרים מכל טווח, מסר 4 אס', לקח כמעט 5 ריב', חטף 1.5 וסיפק הצגה אחת ענקית בניצחון ביתי בלתי נשכח על ריאל מדריד.

זה הפארמר שאנחנו הרומנטיקנים קיווינו וציפינו לו, רצינו שחזור של אותה תקופה מופלאה שבה הוא נראה עליון על כל יריביו. כמובן שהתעלמנו מכל מה שקרה מאז, הרי מה זה ארבע שנים, מה זה הסיפורים מתורכיה שהוא מהווה רעל בחדר ההלבשה, אצלנו זה יהיה אחרת, אנחנו מכבי ת"א! הוא יגיע לכאן וישחזר את הפעם הקודמת, כולל שיתוף הפעולה המצוין עם יוגב, תחת מי שהיה עוזר המאמן בזמנו.

אבל שוב הוכח לנו שהחיים הם לא סרט רומנטי, והספורט המקצועני לא תמיד מספק לנו סיפורים מהאגדות. כוויה שנייה ברציפות שאנחנו האוהדים הצהובים חוטפים בשנתיים. ב-פ-ר-צ-ו-ף. כמו פארגו, גם פארמר אכזב כשחזר ולא הזכיר את אותו אחד שהיה כאן אף לא לרגע אחד. למה? לא יודע בדיוק.

כנראה מדובר בשילוב של כמה הגורמים. פארמר של גיל 29 זה לא אותו הפארמר של גיל 25. פארמר שיודע שהוא חוזר ל-NBA זה לא אותו הפארמר שיודע שאירופה זה הבית. פארמר שמקבל את המושכות זה לא אותו פארמר שמגיע לקבוצה עם שחקן שדי זהה לו (טיילור רוצ'סטי). ופארמר עם צוות מסייע של אמבאקווה, אונואקו ואופייבו זה לא אותו פארמר עם צוות מסייע של סופו, הנדריקס ושון ג'יימס.

זה נראה לא טוב כמעט מהרגע הראשון, במשחק החוץ מול צסק"א. היה אפשר לראות שכמו אצל שאר השחקנים, גם פארמר ויתר על גודס די מהר, רק שהוא גם לא הצליח להתחבר לטבק (או ההפך. או גם וגם). אני לא יודע לגבי שאר האוהדים, אבל ההרגשה שאני קיבלתי ממנו לא פעם היא ש"אני טוב מדי לסיטואציה הזו, שמישהו יציל אותי", שהוא לא ממש רוצה להיות כאן.

שום דבר טוב לא יכול לצאת משארית העונה הזו, וטוב עשתה מכבי שחתכה את זה עכשיו במקום לגרור את זה הלאה. באמת חבל שזה לא הסתדר, אבל תמיד יהיה לנו את שבעת המשחקים מהפעם הקודמת. בשבילנו ובשבילך ג'ורדן, אנחנו נמחק מהזיכרון שלנו את החצי עונה הזו.

ואחרי שקיבלנו שני שיעורים רצופים כאלה מפארגו ופארמר, האם נרצה להמשיך ולחזיר שחקנים מהעבר גם בפעם הבאה? סביר להניח שכן. (גל מקל לא נחשב, ומיד נתייחס גם אליו) האם זה יהיה רעיון טוב? סביר להניח שלא. בבקשה תעזבו אותי מריצ'ארד הנדריקס, קית' לנדפורד (שיגיע להיכל בקרוב), שון ג'יימס ואפילו מטייריס רייס. כן, אפילו הוא. זה היה טוב שהיה, אבל עדיף להסתכל קדימה מאשר לשים הימור מקצועי שנגוע בשיקולים רגשניים.

הצעד הנכון, למקרה שאתם תוהים, זה להביא שחקנים חדשים, ואז, אם וכאשר המנייה שלהם בעלייה, כמו כל כך הרבה שחקנים שהוזכרו כאן בטור, לעשות הכל כדי להשאיר אותם בקבוצה. ייתכן שהמחיר יהיה גבוה מהמתוכנן, אבל זה בסופו של דבר עולה פחות מלשחרר את השחקן, להחזיר אותו ואז להתאכזב ממנו כשהקבוצה לא מגיעה ליעדים המקצועיים שהיא מציבה לעצמה.

ולגבי גל מקל, האמת היא שההחתמה שלו די משעממת וצפויה. אם זה לא היה מכבי ת"א, זה היה הפועל ירושלים. זהו. כל הישראלים הפנויים הבכירים יגיעו לאחת משתי הקבוצות האלה בשנים הקרובות כחלק ממירוץ החימוש, ממשחק סכום אפס. הבא בתור על הכוונת הוא כנראה שון דאוסון.

אחרי הכחשות והניסיונות להימנע ממירוץ שכזה, נראה שמכבי ת"א הצטרפה אליו באופן רשמי עם ההחתמה הזו. הרשו לי לנחש שאם מכבי ת"א מגיעה לפיינל פור ביורוליג בשנה שעברה ו\או זוכה באליפות בישראל, היא לא בהכרח הייתה רודפת אחרי מקל, מהסיבה הפשוטה שהיא לא הייתה זקוקה לו במלחמה מול האדומים מהבירה עם הצ'ה גווארה ההייטקיסט שלהם.

השאלה היחידה שנותרה כעת היא כמה זמן מרוץ החימוש בין מכבי ת"א להפועל ירושלים יימשך, כי זהות המנצחים כבר ידועה, מדובר כרגיל, בשחקנים.

*

והפודקאסט של מכביבול חזר לעניינים. האזינו לי, לגיל שלי ולדובי יעקובוביץ' מדברים המון מכבי ת"א – מכבי חיפה (אחרי הכדורסל, לפני הכדורגל).

בואי
הפועל באר שבע נערכת לינואר - גיא זהר

22 Comments

קפטן קוקי 11 בינואר 2016

בין השורות משתמעת נקודה מאוד חשובה – מכבי היתה פעם קבוצה שמשפרת שחקנים. שגורמת להם להיות הכי טובים שהם יכולים. יש רשימה ארוכה של שחקנים שסידרו לעצמם את הקריירה ואת הפרישה עם החוזה שקיבלו אחרי התקופה במכבי. וכבר כמה שנים שזה לא ממש ככה.

רועי 11 בינואר 2016

כבר כמה שנים זה ממש לא ככה ? טייריס רייס, היקמן, טיוס…

קפטן קוקי 11 בינואר 2016

אני אתקן ואסייג – זה רלבנטי בשנתיים האחרונות ואולי זה עדיין לא מעיד על מגמה.

רועי 11 בינואר 2016

למה, פארגו דווקא קיבל העונה אחלה חוזה בסין :)

קפטן קוקי 11 בינואר 2016

:-)

איציק 11 בינואר 2016

נכון, ויש את החזרה של פארקר שכנראה היתה מותר ואת החזרה של סופו שגם כנראה היתה מותר. זו לא שאלה של חוזר או לא, גם כספי חזר לסקרמנטו. זה שאלה של מתאים או לא מתאים. פארגו ופארמר פשוט לא התאימו לצרכים במצבם החדש, ופארקר היה ענק.
לגבי מקל, עדיין לא מבין מה כל כך גדול בו. כנראה שיהייה יותר טוב מפארמר, אבל יתכן ויפגע חזק ביוגי. מקווה שיסתדר כי הוא שחקן מוגבל עם קליעה לא יציבה יותר מזו של יוגי ועם רגלים איטיות יותר בהגנה. את שון מאד היתי רוצה לראות במכבי אבל לא בעונה הבאה כי אם בזו שאחריה. כך הוא יגיע בתור אחד שלא צריך להוכיח כלום כי אם שחקן ליגיטימי שלא יזלזלו בו ויתנו לו דקות כי הוא מסוגל להיות שובר שיוויון רציני. אם גם ישפר את ההגנה שלו, אז מכבי זו עוד תחנה בדרך, אולי אפילו בדרך אל מעבר לים.

קובי 11 בינואר 2016

הקבוצה של שנה שעברה הייתה לא רעה,היא פשוט הייתה קצרה ולא יכלה לעמוד בעומס,אם מכבי הייתה משאירה את הבסיס של העונה שעברה אוחיון,פארגו,לנדסברג,סמית,רנדל,טיוס(כן,אני יודע שהיה איתו בלאגן ועדיין הוא שחקן שהוכיח שהוא שייך לרמות האלו ואם היו משלמים לו 600k הוא היה נשאר)ופניני שלא שיחק,יחד עם חיזוק סולידי של 2-3 שחקנים במקום היינס,סופו ולינהארט(מקל,היגינס ויאנג ששלושתם מכבי רצתה)מכבי הייתה יכולה ללכת עד הסוף…

אביטל 11 בינואר 2016

נקודה מאד נכונה העלית בטור לדעתי. הכמיהה הזו למה שהיה טוב בעבר היא הרסנית לדעתי. אחד מהמאפיינים של הפועל ת"א כדורגל בשנים האחרונות. מחזירים את וורמוט, מחזירים את שכטר, רוצים את טוטו ודמארי ומחתימים את גוטמן. הלוואי שימשיכו ככה שיחתימו גם את דה סילבה ויחזירו את אבוטבול משעריים.

לגבי מכבי בכדורסל לצערי הם לא היו טובים בהרבה מכבירי ושות בנושא הזה בשנים האחרונות. החזירו כפי שציינת את פארמר ואת פארגו,וגם החזירו את סופו(ושקלו לעשות זאת שוב לא מזמן??!!??) שלא לדבר על זה ששנים חלמו להחזיר את שאראס קשישא. אגב גם החזרת גרשון פעמיים היתה לא מוצלחת בלשון המעטה.

יובל 11 בינואר 2016

כשהחזירו את אנתוני פארקר וניקולה וויצ'יץ' זה עבד יפה מאוד, לעומת זאת כשהחזירו את יותם הלפרין זה נגמר בדמעות…
אין חוקיות לדבר הזה.
אני אוהב את ההחתמה של מקל כי גם אם הוא לא יהיה טוב, הוא לפחות יהיה מחויב יותר מפארמר, שמבחינתי הגדיש את הסאה במשחק נגד ירושליים.
ואם הוא יהיה טוב, אז כנראה שגיל שלי יוכל לשלם לי את הכסף כבר עכשיו :)

יואב דובינסקי 11 בינואר 2016

אליאנס שולטתתת!

ניר 11 בינואר 2016

פארגו הוא בדיוק אותו הפארגו, ההבדל היחיד ביכולת שלו היה בעמדת המאמן.

הגבר עם הקוביות 11 בינואר 2016

ובשחקנים שסביבו. כשיש לך את אידסון ופרקניס במקום היינס ולנדסברג זה נראה אחרת
נ.ב: באותה עונה היה לו גם שני שחקני 4 אמיתיים שאחד מהם היה הסטרץ' פור הכי לא מוערך באירופה אי פעם (דיוויד בלו אתה אהבת חיי) והשני היה ישראלי צבר עם עודף כישרון ומחסור קשה במוסר עבודה וחשיבה ריאלית (אליהו אתה הפספוס הגדול ביותר אי פעם של הכדורסל הישראלי)
בעונה שעברה הכי קרוב שהיה לו ל4 היה סמית' וככה זה נראה (יש לי המון הערכה ואהבה לסמית' אבל 4 הוא לא)

49ers 11 בינואר 2016

שאלה רצינית.. היכן טיוס משחק היום? מישהו יודע באיזה שכר?

גיא זהר 12 בינואר 2016

באנדולו אפס. בשכר כפול לפחות ממכבי.

איציק 12 בינואר 2016

וביצועים?

טל בן יהודה 12 בינואר 2016

שאלה מצוינת של 49 שלא ידעתי את התשובה עליה.
אז הלכתי לבדוק…

ראשית, אנדולו עדיין ביורוליג, אז הוא מוביל על מכבי מהבחינה הזו.
סטטיסטיקה אחרי 12 משחקים:
6 נק' למשחק, 2.3 ריבאונדים ו-4 חסימות (סה"כ, לא למשחק) ב-12 דקות על הפרקט בממוצע

איציק 12 בינואר 2016

אם-כך, כנראה הסיבה שמחזיקים אותו זה השיפור שיש לו מהעונשין (ניחוש בלבד).
ממש לא מפתיע אותי. הוא היה שחקן מאד מוגבל שנכנס היטב לפאזל המדויק של בלאט. הוא לא יכול לייצר לבד כלום, אין לא קליעה ממטר, אין לא יכולת לכדרור אחד לכיוון הסל, כלום חוץ מניתור. מי ששילם עליו כל-כך הרבה היה צריך לדעת שהוא משעבד את עצמו לתרגיל אחד בלבד. מצד שני, בשביל אנדולו 600 אלף דולר זו הוצאה שבועית לגרעינים.

רועי 12 בינואר 2016

טל,
לאיזו קטגוריה נכנס הניסיון (על פי דיווחים זרים) להחתים את הפורוורד רונלד רוברטס על התקן האלמותי של "4 שיכול לשחק 5" ?
לא שבענו מכאלה ?
יש לי רעיון מהפכני, להחתים 5 שיכול לשחק כ 5.

גיא זהר 12 בינואר 2016

חמש שיכול לשחק כחמש יש מעט באירופה בכלל וכאלו שיגיעו בכסף שמכבי מציעה בפרט. גם 4 מוכח פיזי עם גב לסל סביר סטייל אותלו האנטר היא אופציה טובה מבחינת מכבי, השאלה אם מישהו פנוי ואם הוא פנוי ברור שירצה חוזה למינימום שנה וחצי. אני הייתי הולך על יניב גרין.

רועי 12 בינואר 2016

המשפט הזה הוא תירוץ עבור העצלנות של מחלקת הסקאוטינג של המועדון.
לא צריך עילוי, צריך שחקן שיודע את העבודה של סנטר.
קח למשל את צירבס מהכוכב האדום, אחלה שחקן, עושה את העבודה, לא מנסה לעשות יותר ממה שהוא יודע, במכבי לא היו חושבים בכלל להחתים אותו. ואם הוא בכוכב האדום, זה אומר שהוא כסף קטן.

גיא זהר 13 בינואר 2016

אני האחרון שאגן על מחלקת הסקאוטינג המהוללת, אבל ציברס הוא בדיוק אלכס מאריץ היינו שחקן שהקריירה שלו מוכיחה שהוא הצליח בהבלחה חד פעמית בקבוצה קטנה. כמה כאלו הצליחו לעשות את קפיצת המדרגה לקבוצה בינונית פלוס או גדולה מינוס כמו שהיום מכבי מוגדרת? ומי היה הגבוה האחרון שהגיע למכבי מקבוצה קטנה באמצע הקריירה ונתן מספרים? לדעתי האפמן. זה לא כזה פשוט כמו שלא קל למצוא מגן שמאלי

רפאל 14 בינואר 2016

הדבר הכי גרוע שמכבי עפו מהיורוליג מוקדם השנה זה שאשכרה צריך לעשות משהו ביום חמישי.
לא נורא, שנה הבאה זה יהיה ארוך מהרגיל ולא משנה מה ההישגים.
תודה לך שמעון מזרחי : )
פרס ישראל מאיגוד העצלנים

Comments closed