הנהלת מכבי ת"א בכדורסל איננה הראשונה בעולם הספורט המקצועני שאינה מייחסת חשיבות לעמדת המאמן, ופחות או יותר, באגו-טריפ אופייני לבעלי תפקידים מן הסוג הזה, חושבת שפעילות ההנהלה היא הסיבה העיקרית (לעיתים כמעט היחידה) שהקבוצה מצליחה.

וחברי ההנהלה הצהובים הנכבדים לא לגמרי טועים. ואני רוצה לשים דגש על המילה לגמרי. הם לא לגמרי טועים כי זו לא סוגיה של שחור-לבן, ואין תשובה אחת ונחרצת לגבי חשיבות המאמן בספורט המקצועני. כי על כל ז'וזה מוריניו, יהיה לנו אריק ספולסטרה. יש מישהו שחושב שעם מאמן אחר מיאמי היט לא הייתה מגיעה לארבעה גמרים רצופים?

אפשר להמשיך. על כל דוגמא של אלכס פרגוסון, יהיה לנו את שני הגמרים האחרונים ב-NBA. ב-2015 שני הצדדים הגיעו למעמד הגבוה ביותר בכדורסל העולמי עם שני מאמנים בשנה הראשונה שלהם בתפקיד בליגה (אחד בשנה הראשונה שלו בכלל בתפקיד הזה). שנה אחר כך, קליבלנד תגיע למעמד עם מאמן בעל רזומה של חצי עונה בלבד כמאמן ראשי. עם נתונים כאלה, אפשר לתהות איזו השפעה בכלל יש למאמנים.

אלו כמובן דוגמאות קיצון, אבל זו בדיוק הנקודה. האמת נמצאת איפה שהוא באמצע. יש מעט מאד אובראדוביצ'ים בחוץ, ולא תמיד תצליח להביא אחד כזה. אבל כדאי שההנהלה שלכם תדע שככל שהמאמן שלה יהיה רחוק יותר מאותו אובראדוביץ', כך היא מקטינה את סיכויי ההצלחה של הקבוצה.

*

גיא גודס היה ניסיון ראוי. בילה ארבע שנים על הספסל מאחורי דיוויד בלאט כשהיה ברור לכולם שהוא יקבל את ההזדמנות כשהאחרון יעזוב, וכך היה. העובדה שהוא הגיע בעונה הראשונה שלו למקום הטבעי של מכבי ביורוליג, כשהוא נעזר במומנטום של הגביע אירופה והביתיות של מנוריהו, הצליחה לכסות על כך שמדובר במאמן בינוני שלא מתאים לרמה הזאת.

הטעות של ההנהלה נעשתה בהתמהמהות עם הפיטורים שלו בעונה שלאחר מכן, אבל כיסיתי כאן את הטעות הזאת מספיק. החטא העיקרי של ההנהלה היה כאשר אבי אבן, סקאוט, עם אפס משחקים כמאמן ראשי ברזומה שלו, עמד על הקווים במה שבסופו של דבר היה אחד המשחקים המכריעים בבית המוקדם ביורוליג.

אבן ניהל את המשחק מול דרושפאקה והפסיד ב-11 הפרש, בבית. מכבי ת"א הגיעה לתורכיה במחזור האחרון כשהיא צריכה לנצח את אותה דרושפאקה ב-12 הפרש כדי לא להיות מודחת בפעם הראשונה בהיסטוריה שלה עוד לפני ה-טופ 16. כולנו זוכרים מה קרה. לא תמיד אפשר הצביע על טעות בצורה ישירה, אבל כאן דווקא אפשר.

קורה, טועים. אף אחד לא מושלם. הכי חשוב שכולם ילמדו מהטעויות שלהם, כולל ההנהלה. הרי כל עוד זה שטעה ילמד מהשגיאות ויתנהג בצורה שונה בעתיד, אפשר למצוא מקום לסלחנות. נכון?

ובכן, שנה וחודש אחר כך, אותה הנהלה בדיוק, אותו מחדל ב-ד-י-ו-ק. מה עוד אוהדים כמונו יכולים לעשות חוץ מלבהות בהם בתדהמה ואז לדפוק את הראש בקיר. איך לעזאזל נקלעים לאותו המצב שהם היו צריכים להישבע שבועת-דם שלעולם לא תקרה להם שוב, אחרי שנה אחת בלבד. שנה אחת! מילא אם זה היה עשור מאוחר יותר, אבל שנה? שנה?!?!

*

אז כמו גיא גודס, גם ארז אדלשטיין היה ניסיון ראוי (שהתפוצץ להם בפנים). ולגבי רמי הדר, אני עדיין לא מבין מה בדיוק קרה שם. פאק, איך מאמן מנצח ארבעה משחקים קשים, גדולים וחשובים כמו שניצח, ואז הכל מתמוטט, לעולם לא אבין את זה. ואז אחרי רמי… שוב, אותו הדבר, איך לעזאזל קורה שליאור ליובין עומד על הקווים בשני משחקים מכריעים ביורוליג?

במשך כמה שבועות המנטרה הקבועה שלי הייתה ש"יש עוד מלא משחקים, זה לא היורוליג של שנה שעברה, מדובר ב-30 מחזורים הפעם". ובסופו של דבר זה התגנב אלי. במאזן חיובי של 5-4 חיכו למכבי שלושה משחקים שעל הנייר היא הייתה צריכה לנצח (לפחות) שניים מהם. אז היא הפסידה את שלושתם, כשפתאום מחכים לה משחקים מול צסק"א בבית, ודרושפאקה וויטוריה בחוץ, ואופציה סבירה פלוס של לסיים את הסיבוב הראשון עם מאזן פתטי של 5-10.

ומי על הקווים כדי לנסות ולמנוע את זה? ליאור ליובין ומאמן חדש שמגיע ולא יכול לשנות יותר מדי בפרק זמן קצר. ההנהלה שוב זלזלה בחשיבות של עמדת המאמן, ושוב הגיעה למצב קטסטרופלי במשחקים חשובים.

חשוב להוסיף שהמאמן שמכבי בסופו של דבר בחרה והחתימה, איינרס בגאצקיס, מהווה את אחד הגורמים לכך שליובין נאלץ לאמן בשני המשחקים המכריעים האלה. שהרי אם לא היה מדובר בעוזר המאמן של הקבוצה שמכבי שיחקה מולה את המשחק השני, ייתכן שהוא היה מגיע קודם לכן. לא אידיאלי, אבל טוב יותר ממה שהיה.

וזה מקשר אותנו לחטא הגדול השני של ההנהלה, שוב(!!!), שנה שנייה ברציפות.

*

אני ממליץ לכם לא להתאמץ וללמוד איך מבטאים את השם של המאמן החדש, הרי הוא חתם לחצי שנה והסיכויים שהוא יהיה כאן מעבר לקיץ הקרוב לא גבוהים. ייתכן שהוא יתעלה על הציפיות ו"ייאלץ" את ההנהלה להחתים אותו גם לעונה הבאה, אבל די נו, אנחנו נמצאים בטור העוסק במכבי ת"א כדורסל ואין כאן מקום למדע בדיוני.

מכבי ת"א החליטה שנה שנייה ברציפות לחפש מאמן שיחתום אצלה לחצי עונה. בהחלטה כזו, הקבוצה למעשה יוצרת מציאות שרק מאמנים מדרגה מסוימת יסכימו לבוא, ולדרגה הזאת קוראים "מאמנים בינוניים ומטה". אם אתה מאמן טוב ששייך לרמות הגבוהות, אין לך סיבה לבוא ולחתום באף קבוצה לחצי עונה, גם לא מכבי ת"א.

כשנותרו לה עדיין 18 משחקים ביורוליג, מכבי הייתה חייבת להראות שהיא עדיין מאמינה בסגל הרחב והעשיר שהביאה ושאפשר מבחינתה לעשות משהו, וב"משהו" אני מתכוון ללסיים בשמונה הראשונות. כשיותר מחצי עונה מלפניה, אין שום סיבה שלא תוכל לעשות זאת אם הכל יתחבר.

וכפי שציינו בפתיחה, כדי להגדיל את הסיכויים שהכל יתחבר, רצוי להביא מאמן מהמעלה הראשונה. תותח. קליבר. כריש. וסליחה על הקלישאות. כדי להביא מישהו כזה ההנהלה צריכה להיות מוכנה לתת למאמן חוזה ליותר מחצי שנה. אבל ההנהלה של מכבי ת"א לא מוכנה לעשות את זה. לא בשנה שעברה, ולא השנה, ובהחלטה כזו, מתפשרת על מאמנים בדרג נמוך יותר ומאותתת לכולם שזהו, אין ממש מה להציל כאן.

(וגם אם היא מצהירה שכן, מדובר בהעמדת פנים שכולנו יודעים מי יספוג את האש. רמז: לא היא)

ובאמת, למה לה להשקיע בנקודה כזו במאמן תותח, הרי עשרת אלפים מנויים כבר נמכרו ואין לה מדיניות של החזרות או זיכויים. עדיף לה להביא עכשיו מאמן זול לחצי שנה, ואז לערוך עוד מסיבות עיתונאים ולהכריז על סגל מפוצץ. המנויים יימכרו כרגיל, ואז, כפי שההיסטוריה מראה לנו, יביאו עוד מאמן בשקל תשעים. כי ההנהלה עושה את הקבוצה, לא המאמן. הוא לא חשוב.

*

מן העבר השני, במכבי ת"א כדורגל, אנחנו רואים לטעמי את ההפך המוחלט. בין אם נסכים עם הפעולות של ג'ורדי קרויף (בגיבוי של מיץ'?) או לא, נראה שההנהלה של מכבי רגל לא מפוצצת דברים בשביל לפוצץ דברים ולא שולפת מהמותן.

בשבילי זה היה מעניין לצפות בתהליך שבסופו של דבר לא קרה בו כלום. בעיקר החלק שבו המועדון למעשה סרב לנהוג בדרך שבה הוא אמור לנהוג ולעשות את הדבר המובן מאליו, זה שהאוהדים, תקשורת הספורט ואוהדי הספורט האחרים מצפים שיעשה. כי זה מה שכולנו הורגלנו אליו.

"הקש" של כולם היה התיקו המאופס אל מול אשקלון, והפיטורים היו אמורים לקרות אחרי המשחק מול דונדלק, חמישה ימים אחר כך (שכן לפוצץ הכל לפני משחק מכריע בליגה האירופאית יהיה מטופש, ובהחלט לא משקף את מכבי ת"א של השנים האחרונות). ובכל זאת, שוטא עדיין מאמן את הקבוצה.

הדבר המצחיק הוא שאם היינו שואלים את האוהדים, חלק לא מבוטל מהם היה מצדד בג'ורדי לנהוג כהנהלת מכבי סל ולפטר את המאמן בלי לחשוב פעמיים. מה זה משנה מי מאמן, העיקר לא *הוא*. תפטרו אותו ואתם כבר תמצאו מישהו. אולי ליאור ליובין יכול לאמן בינתיים. לצערנו, או אולי נכון יותר לומר, למזלנו, נראה שזו לא הדרך שבה ג'ורדי מתגלגל (נשמע יותר טוב באנגלית) (בעצם, נשמע הרבה יותר טוב באנגלית).

איני יודע אם ג'ורדי היה עסוק בחיפושים אחר מחליף ופשוט לא מצא מישהו שיספק אותו, או שהחליט שהוא בכלל לא מנסה. ייתכן שהוא בכלל חושב, שומו שמיים, שהבעיה היא בשחקנים ולא במאמן. שששששששש, לא לא, איך אני מדבר, בושה. מלח מים מלח מים. נושך ת'לשון, ואחר כך שוטף ת'פה עם סבון, ואחר כך דוחף פלפל חריף. הרי כולנו יודעים שהבעיה היא תמיד המאמן.

בינתיים, אחרי שג'ורדי החליט שלא לפעול בדרך הרגילה ולזעזע את המערכת עם פיטורים מבלי לחשוב קדימה, הקבוצה צמצמה את הפער מהמקום הראשון מ-10 נקודות ל-7, עם הזדמנות להוריד את הפער הערב למרחק "ריאלי". אז האם ג'ורדי צדק\טעה? התשובה כמובן היא: לא יודע. כי אין נכון או לא נכון כאן, המבחן הוא מבחן התוצאה, אז נצטרך להמתין עוד קצת.

לרוב, התשובה לשאלות מן הסוג הזה תינתן על דרך השלילה. כלומר, אנחנו בעיקר יודעים מה לא צריך לעשות. ולפחות בשנים האחרונות, צריך לא לעשות את מה שהנהלת מכבי סל עושה.

לכי תזדייני באר שבע \ טור אורח
הגנב שתקע אתכם