בתקופה האחרונה, כשאני נודד עם תרמיל ומקל בין הישובים השונים באומה הצהובה, אני נתקל באוהדי מכבי שעדיין תוהים "מה לעזאזל קורה כאן" וממשיכים לשאול מדוע הקבוצה לא מתחזקת באופן משמעותי (יותר) לקראת הדבר היחיד והאחרון שנותר העונה, הפיינל פור הישראלי, שם מכבי ת"א אמורה לפגוש את הפועל ירושלים למשחק על תואר האליפות.

מאיק צירבס וסוני ווימס, שני שחקני חמישייה שהיו אמורים להוביל את הקבוצה, שוחררו. גם יבזורי. קווינסי מילר לא פקטור מפתיחת העונה עקב הפציעה, ועכשיו גם סמית' וגאודלוק מקרטעים.

דיימון סימפסון, שחקן בעל עבר מפואר באשדוד, בכלל לא מתקרב ל״חיזוק״ שהיינו רוצים לראות, ואפשר להוסיף עוד ועוד מרכאות לחיזוק אם אתם רוצים. אבל, צריך להודות שמדובר בסוג של נס שההנהלה בכלל הביאה מישהו, במקום להשאיר את הקבוצה כפי שהיא, חצי מפורקת.

הזכייה של מכבי ת"א בגביע המדינה הייתה כיפית, אבל היא גם סיפקה את החותמת הסופית שקברניטי מכבי חיכו וקיוו לה. לא שדברים היו מתנהלים אחרת לולא מכבי הייתה מפסידה, אבל הגביע חיסל סופית את הסיכויים שמכבי תתחזק באופן רציני לקראת המאבקים על התואר האחרון שנותר העונה.

האמת המרה היא שאין להנהלה הזו סיבה רציונלית להתחמש. מי היה מאמין, מנהלת הליגה למעשה יצרה מצב שעובד לטובתה של הנהלת מכבי סל. כל מה שמכבי ת"א צריכה לעשות כדי לקחת אליפות זה לנצח במשחק אחד, כולה 40 דקות. וכפי שזה נראה כרגע, המשחק המדובר ייערך אצלה בבית בהיכל מנורה.

לשפוך הרים של כסף כדי לנסות ולהביא שחקנים טובים וחזקים בשביל משחק בית אחד זה לא ״גוד ביזנס״. כל מה שצריך לעשות זה להגיע מוכן, כמה שיותר בריא, לקוות לטוב, ויש לך סיכוי סביר. בדיוק ראינו את זה בגמר גביע המדינה. משחק אחד, ציפינו לרע, קיווינו לטוב, מכבי ניצחה. עכשיו בואו נשחזר את זה בפיינל פור במינימום עלות נוספת.

ואם מכבי לא תשחזר את הזכייה? אז מה. ביג דיל. הרי הקבוצה משוריינת ליורוליג. גמר הפיינל פור מעניק צלחת אליפות ושום דבר מעבר לכך. כלום. ולמכבי יש 51 כאלה. בין אם זה יעלה ל-52 או לא, פחות משנה כרגע להנהלה הזו. מה שמעניין וחשוב זה שכל המנויים כבר נמכרו. שנה שלישית בלי אליפות? הפרחים לג׳ורדי ברתומיאו, בזכותו אפשר גם להמשיך למכור את המנויים להיכל וגם להפסיד תארים ולאבד את הזהות שבנית במשך חמישים שנה.

חברי הצהובים, עצוב לי להיות זה שמבשר רעות, אבל אין ולו סיבה אחת טובה לחזק את הקבוצה באופן רציני ו"לשפוך כספים". כל מי שחושב אחרת הוא נאיבי. כפי שנכתב למעלה, זה פשוט לא רציונלי. וכאן נעוץ ההבדל הגדול והמדכא מבחינת האוהדים, מכבי ת"א של פעם הייתה הרבה פחות רציונלית והרבה יותר מכביסטית.

המכביזם מת, יחי המכביזם
הנראטיב: לברון ג'יימס