Maccabi

המצב כרגע הוא שמכבי ת"א עדיין מתקשרת לאוהדים שלא חידשו את המנוי שלהם לעונת 2017/18. ולמרות שלא יצאו החוצה מספרים רשמיים, ישנה כמות משמעותית של מנויים שהחליטו ששלוש השנים האחרונות הספיקו להם לעת עתה.

אני מודה, ״משמעותית" היא מילה קצת ערמומית בקונטקסט הזה, סובייקטיבית לחלוטין. אם למשל נזרוק את הנתון שכ-2,000 אוהדים לא יחדשו מנוי בסופו של דבר, צד אחד יוכל לטעון שזה זניח כי הרוב המוחץ כן חידש, בעוד שצד אחר יטען שמדובר בכ-20% ממספר המנויים בעונה הקודמת וזה… "משמעותי".

ובכן, משמעותי או לא, מכבי עדיין מחזרת אחרי אוהדים, וזו בדיוק הסיבה שבניית הסגל הקיץ קצת הפתיעה אותי. שהרי מכבי ת"א לא ממש סיפקה לאוהדים המתלבטים סיבות לחדש, היא לא ניסתה לרגש, לא חיפשה להפתיע ולא הצליחה להלהיב. אודה שאני מעדיף סגל טוב ומאוזן על פני "להחתים שמות", אבל אולי אפשר (וכדאי) היה להתאמץ כדי לשלב בין השניים.

אני ואבא שלי נמצאים בין המנויים שלא חידשו. בכנות, אני חושב שרק חיכינו שמכבי תעשה משהו שיגרום לנו לומר "כן!". עד היום המשהו הזה לא הגיע. דיוויד בלאט היה קלף כזה. לא אכנס עכשיו למה קרה ובאשמת מי הוא לא במכבי, השורה התחתונה היא שספאחיה יעמוד על הקווים. כשהשיחות בין הצדדים התפוצצו, האוויר יצא דווקא מהבלון שלי. "I’m Done" סימסתי לאבא.

מיד ניגע בהיגיון של בניית הסגל, אבל מכבי ת"א, בהובלת ניקולה וויצ'יץ', לא הביאה את הג'וקר הזה שיגרום לטלפונים ברחוק הירקון להתחיל לצלצל, הפעם מהכיוון של האוהדים. קצת כמו לחזר אחרי בחורה מבלי להשקיע ולהתאמץ, להראות שהשתנית. במילים אחרות, למה לעזאזל אתה חושב שהיא תצא איתך?!

*

ואם כבר נתכנסנו, ואני מודה שזה לא קורה כל כך הרבה לאחרונה, אז הרשו לי לכתוב כאן עוד כמה מילים בעניין אי חידוש המנויים.

כפי שאני רואה את זה, היה חוזה-לא-כתוב בין מכבי ת"א כדורסל לאוהדים המדושנים שלה, וזה מה שמופיע בו: מכבי ת"א תהיה קבוצה לא רציונלית ואתם תשלמו לה מחירים לא רציונליים. מבין שני הצדדים, מכבי ת"א הייתה הראשונה שהפרה את החוזה.

23 אליפויות רצופות, שנה הפסקה, ואז עוד רצף של 14 אליפויות רצופות, זה לא רציונלי. שש אליפויות אירופה לקבוצה ישראלית, זה לא רציונלי. רעידת אדמה בכל הפסד ליגה זניח זה לא רציונלי. לקפוץ על המזכירות כשאתה מוביל ב-20 הפרש ועל השעון 2 דקות לסיום המשחק זה לא רציונלי. "הקבוצה של המדינה", "ידידי המחלקה", "משימות לאומיות", כל אלה זה לא רציונלי. מכבי ת"א הייתה כל זה ויותר, הרבה יותר, לא רציונלית.

וכך גם מחירי המנויים. 9,000₪ למנוי זה לא רציונלי, בטח ביחס למחירי מנויים בארץ לקבוצות ספורט אחרות. וכשיש משפחה כשקונה כמה כאלה, ומשלמת למועדון כל שנה באופן קבוע 50,000₪, זה לא רציונלי. אבל שוב, היה חוזה, וכל עוד הצדדים עמדו בו, היה בסדר. האוהדים ידעו שהם מקבלים במחירים האלה מינימום של הצלבה אירופאית וסביר להניח שגם אליפות וגביע. ואם נודה בזה, ימי חמישי בהיכל באמת היו ההצגה הכי טובה במדינה. בפער ניכר יש לציין.

עכשיו לכו ותספרו את ההפסדים בשלוש השנים האחרונות, בחוץ ובהיכל. האליפות האחרונה נלקחה לפני שלוש שנים. בעצם, מכבי אפילו לא העפילה לגמר מאז 2014. מכבי ת"א שיחקה, שומו שמיים, בפאקינג יורוקאפ! ההפסדים שלה הם "רעידת אדמה" רק בשביל העורכים והשדרים שרוצים עוד קצת קליקים ורייטינג. אף אחד אחר כבר לא מופתע.

במילים אחרות, מכבי ת"א היא הקבוצה הכי רציונלית שיש. כל הכבוד לכל אוהד שחידש, מחדש ויחדש את המנוי, אבל לגבי האוהדים שלא, צריך להבין שמכבי ת"א היא זו שעשתה את כל הצעדים שהובילו לפרידה הזו, ולא להפך.

*

ועכשיו הגענו לסגל. השחרור של גיא פניני למשל, קשור לחוזה הלא-כתוב הזה. מכבי ת"א הלא רציונלית הייתה מחתימה את פניני ומשלמת לו כמה מאות אלפי דולרים כדי שיהיה השחקן ה-15 שלה ויסיים את הקריירה שלו בצהוב. בדומה למסלול שעשה דרק שארפ. מכבי ת"א הרציונלית והרגילה משחררת אותו.

לא קשה למצוא מכביסטים שמאוכזבים מהאופן שבו נבנתה הקבוצה ומהצורה שבה כל הסגל נמחק, כ-ו-ל-ם  כ-ו-ל-ל  כ-ו-ל-ם. אצלי זה היה השחרור של גיא פניני שכאב, אצל אחרים יוגב אוחיון היה סוג של הלם, ואפילו שמעתי כמה אוהדים שדואגים לגבי החוסר בצביון ישראלי (נשבע לכם ששמעתי אותם, וזה כמובן הצחיק אותי).

יחד עם זאת, מאוכזב ככל שאהיה, בין אם אני מסכים עם הדרך של ניקולה וויצ'יץ' או לא, אני כן רואה המון היגיון במה שהחליט לעשות הקיץ, וקשה לי להתווכח עם הקו המנחה העיקרי של עופו מכאן. כן, כולכם!

בעבר הלא כל כך רחוק, תמכתי באמת די פשוטה. אם מכבי ת"א לא לקחה אליפות, אז צריך לפרק הכל ולהרכיב מחדש, למחוק כמה שיותר. לפטר את המאמן, לשחרר את כל הזרים, וכמה שיותר מהשאר, כשאפשר להשאיר את הישראלים שברור שאין טובים מהם.

אבל 0 אליפויות ב-3 שנים? קשה שלא לתמוך בוויצ'יץ' שבמהלכים שלו הצהיר "אף אחד לא נשאר כאן". עם כמה שאנחנו אוהבים שחקנים כאלה או אחרים, הם פשוט לא סיפקו את הסחורה הנדרשת מהם במכבי ת"א כדורסל. אם כן היינו נאחזים במישהו מהסגל, אז השאלה הראשונה שחייבת להישאל היא "למה?".

שמעתי את הדעה שאומרת שניקיון האורוות מנקה בין השאר גם את ההנהלה מאחריות, ומשליך את הכל על השחקנים ששוחררו. אני חולק על כך. להנהלה יש המון אחריות, ויש כ-2000 אוהדים שמראים לה את זה עם האי-חידוש מנויים לעונה הקרובה. ועדיין, ההנהלה היא לא זו שעולה לפרקט לשחק כדורסל.

ההנהלה לא הייתה על המגרש בחצי הגמר האחרון מול מכבי חיפה (משחק בית!), או בחצי הגמר מול ראשון לציון לפני שנה, או במשחק 5 מול אילת לפני שנתיים (עוד משחק בית!). השחקנים היו. אותם השחקנים.

יוגב אוחיון היה על המגרש בשלושת המשחקים הללו. אני מבין את החיבור אליו, את הלחימה שלו בדרבים, אבל האם אתם רוצים לתת לו הזדמנות רביעית ביוני 2018? ואם כן, למה? בציטוטים פארודיים לחלוטין, אוחיון אמר שהוא התחבר למסורת התארים של הפועל ירושלים. הלו, חביבי, אתה אחת הסיבות לתארים האלה.

אוחיון רק נבחר כאן על ידי כדוגמא מייצגת, שעיר לעזאזל, בלי סיבה מיוחדת. אותם הדברים נכונים לגבי לנדסברג, ומקל, וסמית', וכל האחרים. פעם אחרי פעם (אחרי פעם) הם לא סיפקו את הסחורה, קשה לומר שהקו המנחה של "מתחילים הכל מהתחלה" כל כך מופרך או שגוי. יש היגיון בטירוף הזה.

שמונה שחקנים חדשים, שניים חדשים-ישנים (ואחד יחיד ובודד שנשאר), יכולים להיות צעד קטן בכיוון הנכון. כמו כן, יכול להיות גם שלא. לגבי איכות השחקנים הללו, והעובדה שיש רק שלושה ישראלים שאשכרה נולדו כאן, יש לי הרגשה שתשמעו על זה לא מעט בעונה הקרובה מאותן הדמויות התקשורתיות המעייפות. אז שיהיה לכם המון בהצלחה, אתם תזדקקו לזה.

פרידה ממכביסט. ה-מכביסט.
אני לא אוהב את מה שקורה עם ערן זהבי