*התמונה מסרטון של הערוץ הרשמי של מכבי ת"א ב-Youtube

מעבר להיותה קבוצה מצליחה, אחת הקבוצות המצליחות בתולדות הספורט העולמי, מעבר להיותה מועדון כדורסל, המועדון השנוא בישראל בפער אדיר, מעבר להיותה מערכת מקצוענית משומנת, אחת המערכות המקצועניות הלחוצות ביותר שיש, מכבי ת״א היא רעיון.

יסלח לי אבי כהן ז״ל, אבל אני לא מתכוון לרעיון של ״להיות הכי גדול, הכי יפה, הכי מצליח״. זה אחלה סלוגן והכל, טוב בשביל המורל, נחמד לאוהדים, אבל זה לא הרעיון המרכזי שמנחה ומוביל את מועדון הכדורסל הצהוב-כחול.

מכבי ת״א כדורסל זה הרעיון שאסור להפסיד אף משחק. זה הרעיון של לדרוס, לרמוס ולקצוץ, ולעשות את זה בלי רחמים, בלי להסתכל על זהות היריבה. מכבי ת"א זה הרעיון של אם זה 10, תעשו את זה 20, ואם זה 20, תעשה את זה 30. מכבי ת"א זה הרעיון של לקפוץ על שולחן השופטים ב-40 הפרש מול מגדל העמק. זה הרעיון של הכל בשביל הניצחון, של כל האמצעים כשרים (גם פיצה פפרוני). זה הרעיון שספורטיביות זה דבר נחמד, כשאפשר וזה מתיישר עם השאר.

בסרט Inception (״התחלה״), דיקפריו ממשיל ״רעיון״ לווירוס, משהו מדבק ועמיד. ומסוכן. הווירוס, או הרעיון, של מכבי ת״א, שמסוכן בעיקר לקבוצות האחרות, נישא בקרב אנשים במועדון מ-1969 במאה הקודמת. המקרה המקורי, הנשא המאובחן הראשון של הוירוס הזה הוא כמובן שמעון מזרחי.

מזרחי נושא את הרעיון ומדביק אחרים למעלה מ-45 שנה. ארבעה עשורים וחצי שהוא מעביר את הרעיון הזה לדמויות שונות שמגיעות למועדון והם עצמם הופכים לנשאים ומעבירים את זה הלאה, והלאה, והלאה. שחקנים, מאמנים, מנהלים, אנשי משק, בעלים וגם אוהדים ומקורבים לקבוצה. כולם ״חולים״ ברעיון הזה. יש כאלה שלא מצליחים להיפטר ממנו גם הרבה אחרי שהם עוזבים את המועדון. למעשה, הם לעולם לא עוזבים.

מכבי ת״א מודל 2017/18 זה התוצאה של מועדון שאין מי שישא את הרעיון הזה יותר. לעזאזל, יש לנו כאן מועדון ״בריא״.

12 שחקנים חדשים הגיעו בקיץ בניסיון לבצע חריש עמוק עקב הכישלונות של השנים האחרונות. שזה בסדר, סוג של, ומובן, סוג של, אבל זה גם 12 שחקנים שנקיים לגמרי מהרעיון שהוא מכבי ת״א. כן, וזה כולל גם אלכס טיוס שמעולם לא נשא אותו (אולי יש לו חיסון טבעי). גיא פניני ודווין סמית׳ לדוגמא היו נשאים שבמהלכים מכוונים של ההנהלה לא המשיכו השנה.

זה לא עוזר כשהנשא המקורי הורחק על ידי התקשורת מספסל הקבוצה באופן מיותר לגמרי, והיחידים שנותרו מאחורי הקווים שיכולים להחשב כנשאים הם שני עוזרי המאמנים, וגם זה תחת ״אולי״.

אז מה בדיוק נשאר לנו כאן?

ובכן, נשארה לנו קבוצה של שחקנים שמפסידים לנס ציונה בבית. ומפסידים דרבי בבית. ומפסידים גביע בבית. נשארה לנו קבוצה נטולת השראה, נטולת קו מנחה שמייחד אותה. למעשה, ברעיון אולי מוצדק בקיץ האחרון, וויצ׳יץ׳ הרכיב קבוצה רגילה.

אל תקחו לנו את האלימות