תנו לגוטמן לנצח – דור בלוך

גוטמן צריך להמשיך בנבחרת כי הוא המועמד הכי מתאים לתפקיד.

אולי יש לך סבתא בפתח תקווה?
אולי יש לך סבתא בפתח תקווה?

 

נבחרת ישראל מסיימת קמפיין בינוני במוקדמות גביע העולם 2014.

קשה קצת לשים לב לזה אחרי התיקו הבאמת משפיל בבית נגד אזרבייג'ן, אבל הקמפיין הזה כמכלול איננו כישלון.

הנבחרת תסיים במקום השלישי שהוא המקום הריאלי שלה בכל קנה מידה, אחרי פורטוגל ורוסיה החזקות מאתנו בשתיים-שלוש רמות, ומעל צפון אירלנד, שכפי שהיה ניתן לראות במשחקיה נגד רוסיה ופורטוגל היא לא חלשה מאתנו בהרבה.

הישגנו תיקו בבית נגד פורטוגל שבאותה מידה יכל להיות ניצחון, וניצחנו את צפון אירלנד בחוץ. התבוסה נגד רוסיה הייתה מביכה, ונגד אזרבייג'ן היינו צריכים להוציא 6 נקודות, אבל התוצאות האלו הופכות את הקמפיין הזה לקמפיין בינוני. לו היינו מסיימים במקום הרביעי היה זה כישלון ולא זה המצב.

*

לפני שניכנס לעניין גוטמן צריך להגיד עוד דבר. ההשוואות לנבחרת של ה-5-0 על אוסטריה הן אבסורדיות. אין היום בכל הכדורגל הישראלי שחקן עם יכולות המתקרבות לרמתם של רביבו וברקוביץ', פשוט אין. אין לנו מגנים ברמה של חזן, טלקר וגרייב, אין לנו שוער ברמה של דוידוביץ' של 1999, אין לנו חלוץ ברמה של אלון מזרחי ואין לנו קשר אחורי ברמה של טל בנין. העמדה היחידה בה הרמה דומה היא הבלמים כשטיבי ובן חיים דומים ברמתם לבנאדו, שלח וברומר, כשצריך לזכור שבן חיים, מגדולי הבלמים בהיסטוריה של הנבחרת כבר לא בשיאו.

הכישרון פשוט לא שם, ובשביל למצוא אותו אי אפשר לחפש מתחת לפנס, או במקרה זה בתפקוד המאמן, צריך ללכת לניהול, למחלקות הנוער, להתנהלות ולחינוך הספורטיבי.

*

זה לא שגוטמן לא עשה טעויות. הוא הושפע מידי מתקשורת הספורט ומלחץ האוהדים, והובל במקום להנהיג, הוא לא תמיד בחר את השחקנים הנכונים (שכטר במקום ברדה זאת דוגמא מובהקת), ובעקבות הלחץ לא היה מספיק אמיץ במשחקים נגד אזרבייג'ן שעליהם מירב הביקורת.

אבל הטעויות האלה מתגמדות לעומת הסיבות שבגינן גוטמן חייב להמשיך כמאמן הנבחרת:

מקצועיות:

גוטמן הוא המאמן הכי מקצועי בישראל היום, גלגול מודרני של גיורא שפיגל הלמדן, בעידן של גלגולים מודרניים של שלמה שרף, מאמנים שעיקר כישוריהם בהתחנפות לעיתונאים, הפעלת מקורבים ודקלום סיסמאות על "מוטיבציה" ועיקר אמונתם בשפץ של הנעל.

גוטמן עבר את כל התחנות במקצוע המאמן, וכן בארץ לפעמים שוכחים שמדובר במקצוע, ממורה לחינוך גופני, דרך מאמן בליגות נמוכות, עוזר מאמן, מאמן ראשי בארץ ובחו"ל ומאמן נבחרת. הוא הצליח כמעט בכל קבוצה אותה אימן ובנה לפחות שתי קבוצות שנכנסו לפנתיאון של הכדורגל הישראלי (הפועל חיפה של 99 והפועל ת"א של הדאבל).

אם מאמן הנבחרת הבא שלנו יהיה אייל ברקוביץ או גיא לוזון אז באמת יהיה אפשר לסמוך רק על השפיץ של הנעל.

למידה מטעויות:

כאמור, גוטמן עשה טעויות, אבל אלו לא טעויות בלתי הפיכות. טעויות שנובעות מלחץ, ומקושי להתמודד עם הסיטואציה הן כאלה שמטבע הדברים משתפרות ככל שהאדם חוזר על החוויה המלחיצה.

אם מחברים את זה לעובדה שגוטמן הוא מאמן שמקפיד ללמוד ולהתחדש (וראו את ההתפתחות בסגנון המשחק של קבוצותיו בעשור שבין הפועל חיפה להפועל ת"א), מקבלים הנחה דיי מבוססת שגוטמן מודל 2013 יהיה מאמן טוב יותר מגוטמן מודל 2011, ויותר טוב מכל מאמן ישראלי אחר, שתהיה זאת לו התמודדות ראשונה עם סיר הלחץ של אימון הנבחרת הלאומית.

המשכיות:

הגיע הזמן שניתן הזדמנות ליצירת המשכיות וקו אחיד לאורך זמן בנבחרת ישראל. קצב תחלופת המאמנים כאן הוא מסחרר, והגיע הזמן להפסיק עם הטירוף הזה.

הרווח יהיה כפול. ראשית הנבחרת תהנה מסגנון משחק עקבי שהשחקנים המובילים שימשיכו גם לקמפיין הבא כבר מכירים, הקושי המובנה בהסתגלות לשיטת משחק בנבחרת השונה משיטת המשחק בקבוצה בזמן הקצר שיש לנבחרת להתאמן, יפחת.

שנית, תשומת הלב תוסט מעט מסוגיית המאמן הלאומי, השינויים שהוא מבקש לבצע, התרגלות התקשורת והאוהדים אליו, והדינמיקה שלו עם השחקנים. כל הנושאים האלה כבר סוקרו בהרחבה בהקשר לגוטמן. אז אולי יוכל הענף להתמקד בבעיות היסוד שלו. בניהול ע"י עסקנים במקום מקצוענים, בקבלת החלטות משיקולים משפחתיים במקום שיקולים של טובת הנבחרות השונות. בהקניית יסודות טובים לילדים ולנוער, הן יסודות מקצועיים והן יסודות של גישה למשחק, במקום לתת להם את התחושה שהניצחון מעל הכול גם בילדים ג' מחוז שרון.

*

גוטמן צריך להמשיך בנבחרת כי הוא המועמד הכי מתאים לתפקיד, וכי הקמפיין הנוכחי לא היה כישלון שמחייב החלפת מאמן אחרי קדנציה אחת בלבד, אבל יותר מכך, גוטמן צריך להמשיך כי ההחלטה הזאת תראה שהכדורגל הישראלי מוכן סוף סוף להתבגר, לא לבנות על ניסים, על הגרלות, על השפיץ של הנעל אלא להבין שהיכולת של הבלם לסגור נכון במצב נייח או של החלוץ לעשות תנועת עומק בתזמון נכון כדי להימנע מנבדל מתחילה ביסודות שקיבל כילד, בתרבות הספורט ובניהול, לא פחות מהשאלה האם אותו חלוץ הוא שכטר או ברדה, או האם הוא תופקד ב-4-5-1 או 4-4-2.

אז אולי נוכל להידמות יותר לנבחרות שבאופן ריאלי אנחנו יכולים להגיע לרמתן, נוכל להיות אירלנד, סלובניה, בולגריה, שוויץ או יוון. אז נוכל לחזור להיות גאים בנבחרת ישראל בכדורגל.

 

 

הימורים שבוע 1 / זאב ואריאל
אבודים באסיה

14 Comments

יוסף 8 בספטמבר 2013

מסכים שגוטמן צריך להישאר, כמה ההערות שלי:

– לא ברור לי איך אתה שם באותה קטגוריה את גיא לוזון ואייל ברקוביץ'.

– מאחר והיה די ברור מתחילת הקמפיין שלא נסיים ב2 המקומות הראשונים, לדעתי אי אפשר להתייחס למבחן התוצאה בלבד,במיוחד שברוב המשחקים גם נראינו רע.

נכון,נסיים במקום ה3, אבל להגיד שזה לא כשלון להוציא 2 נק' נגד אזרבייג'אן – זה לעצום את העיניים.

מבחינתי 2 תוצאות התיקו האלו מאפילות במשמעותן על התיקו נגד פורטוגל ועל נצחון החוץ בצ. אירלנד(עד לפני 5-10 שנים היינו מתייחסים לתוצאות כאלו כסבירות, ולא כהישג שיש להתפאר בו).

הנבחרת הולכת אחורה (או שדורכת במקום ושאר הנבחרות מתקדמות- מבחינתי זה היינו הך),ולהגיד שהקמפיין היה בינוני זה ממש לפרגן לנבחרת.

דגש 8 בספטמבר 2013

מסכים עם ההערה הראשונה. גיא לוזון הוא מאמן טוב. הנה מה שאמר אלירן עטר בסוף העונה שעברה כשנשאל על אוסקר:
"חיכיתי כל הקריירה למאמן שיבוא ויכוון אותי. היה לי אחד כזה לפני אוסקר, זה גיא לוזון, אבל אז לא הייתי מספיק בוגר להפנים ולעשות את כל מה שגיא החדיר בי."
עם ההערה השנייה אני לא מסכים. ככה זה כדורגל, לפעמים הטובים מנצחים ולפעמים לא. אתמול הטובים לא הצליחו לנצח. אם היינו ברמה של ברזיל היינו יכולים לדרוש לנצח קבוצות כמו אזרבייג'ן *תמיד*.

yos 9 בספטמבר 2013

בגדול מסכים עם הנאמר.
הייתי מוסיף נקודה נוספת. בתחילת הקמפיין אף אחד לא חשב באמת שהנבחרת תעלה ,הישגי הנבחרת היו בנויים עד הנבחרת הזו על יכולתו של יוסי בן עיון ו,ודיברו כל הזמן על תחלופת דורות. ולכן לא היו ציפיות.דוקא התיקו מול פורטוגל בבית שחשבו שנקבל תבוסה כמו מול רוסיה גרמה להרגשה של פיספוס ענק מצד אחד ועליה עצומה בציפיות מצד שני .ואם מסתכלים אחורה גם בקמפיינים קודמים ככל שהציפיות עולות ההישגים יורדים.לכן אני מציע לתת פשוט שקט של עבודה לכל המקצועיים בתחום בלי להרים ציפיות .
נקודה נוספת הקמפיין לא נגמר ואנחנו לא סיימנו במקום שלישי .אם אנחנו מפסידים את 3 המשחקים(מ שבהחלט ייתכן) צפון אירלנד יכולה לעבור אותנו ואז באמת יהיה הקמפיין לכשלון

ירושלמי 8 בספטמבר 2013

תשמע אתה מציג טענות שנראות נכונות אבל מפספס דבר אחד.
הנבחרת שחקה תחת גוטמן בכ-15 משחקים עד עכשיו (8 בקמפיין והשאר ידידות והכנה).
אם נוריד מזה את המשחקים מול לוקסמבורג, שהיא ללא כל ספק נבחרת שלא נותנת מדד אמיתי ליכולת שלנו אנחנו נשארים עם 13 משחקים.
מתוכם במשחק אחד הוצאנו תוצאה טובה בנצחון החוץ על צפון אירלנד (וגם היא נבחרת שאמורה להיות נחותה מאיתנו על הנייר, והמשחק עצמו היה תחת שליטה צפון אירית כשאנחנו באים לגנוב ניצחון, לגיטימי אבל לא הישג משמעותי).
במשחק אחר חילצנו תיקו 3 בבית מול פורטוגל, תוצאה לא רעה, אבל כשבוחנים את העובדות ורואים שתפסנו אותם ביום רע מול השער שלנו ובנוסף העובדה שהובלנו עליהם בפעא משמעותי עד דקות הסיום ולא השכלנו לנצח, גם התוצאה הזאת לא מחמיאה כ"כ.
זה משאיר אותנו עם 11 משחקים בהם הנבחרת לא עשתה כלום!
מה שכן שמתי לב הלב זה שהשיטה של גוטמן לא דוגלת בהתקפה או בהקזקת כדור בכלל.
זה הופך להיות יותר בעייתי כשהשיטה גם לא דוגלת בהגנה (ע"ע נבחרת יוון כדוגמא).

אז עם מה זה משאיר אותנו? איזו דרך יש לנבחרת? איפה גרף השיפור והלמידה? מילא היה משתף צעירים מהתחלה, שם מגינים אמיתיים שיכולים להוביל את הנבחרת לשנים הבאות ובוחר בשוער העתיד שיעמוד בשער במקום אוואט ההולך ונעלם. היה מעלה איזה חלוץ וקשר כמו שאברם עשה לדוגמא עם אלברמן ועומר גולן.
הבעיה היא שעכשיו הוא הולך ולא משאיר כלום!
אפילו את הכבוד והביטחון העצמי של השחקנים הוא הרס, אז איזה יתרונות אתה רואה כאן?
ואני לא אומר שצריך לחזור לימיו של אברם שסומכים על התחת שלו והנבחרת משחקת בונקר 90 דקות אבל את התוצאה משיגים. אבל זה לפחות היה הרע במיעוטו.

רוצה לדבר על מקצועיות? מקצועיות זה לא להיות מעונב ופוליטיקלי קורקט או אחד שלא אומר שטויות. מקצועי זה על המגרש. לכן מבחינה מקצועית הוא נכשל.

למידה מטעויות? למאמן הזה יש קריירת אימון שלמה מאחוריו שבה היה צריך ללמוד מטעויות. זה לא המקום לבוא ולהתגלח עלינו עם קמפיין שבו כל משחק כמעט עלול לגמור את הסיכויים שלך. והוא נכשל ברוב המקומות בהם עשה טעויות ולא למד מהמשחקים הקודמים. זה התחיל באזרביג'ן בחוץ, המשיך מול רוסיה בבית, אח"כ מול פורטוגל (באמצע בעוד כמה משחקי ידידות) ואתמול קיבל את החותם הסופי. איפה אתה רואה פה למידה מטעויות?

לגבי המשכיות, אם הוא היה מוכיח שיש פוטנציאל להמשכיות, היה בא ואומר: המטרות שלנו הן א ב ג, המטרה היא לא לעלות, מקדם צעירים, נתווה דרך, נראה נבחרת לוחמת, במשחקי הבית נשחק פתוח ובחוץ נשחק הגנה וכו'. אז הייתי מאמין בהמשכיות.
המשכיות לנבחרת הזאת ביחד עם גוטמן זה כמו כוסות רוח למת.

וסליחה על החפירה.

כוכב עליון 8 בספטמבר 2013

ברגע שאתה כותב שחילצנו תיקו 3-3 מפורטוגל וזה אחרי שהובלנו 3-1 בדקה ה 80, אין לך צורך להתנצל על החפירה…

אזי 8 בספטמבר 2013

אני מסכים איתך שצריך המשכיות בעמדת המאמן. אני מסכים שהמשחקים מול פורטוגל וצ.אירלנד היו הצלחה ושני ההפסדים מול האזרים היו כישלון מהדהד.
גם אין לאף אחד ספק שבארץ לא משקיעים מספיק בגילאי ילדים ונוער וזה נכון לכל ענף ספורט.

הבעיה שלי עם גוטמן היא אחרת. גוטמן הוא מאמן מצויין, אבל לא סתם הוא קיבל את הכינוי "גרמני".
אני חושב שהוא טקטיקן ברמה גבוהה מדי לנבחרת לאומית. גוטמן צריך לקחת קבוצה ולעבוד איתה יום יום. עוד ועוד ועוד ועוד עד שהם יבצעו בצורה מושלמת את ההוראות שלו.
אני חושב שהוא לא מאמן ש"חי את המשחק". בדיוק בגלל זה הוא הרכיב את שכטר בתקופה הכי גרועה בחיים שלו. כי שכטר כבר הבין פעם את ההוראות של גוטמן, אז הוא בטח יבין אותם שוב.
זאת כנראה הסיבה שהוא משתמש הרבה בכל כוכבי אותו הדאבל של הפועל. כי הם מכירים את השיטה שלו.

אבל בנבחרת לאומית צריך מאמן מסוג אחר. מאמן שידע לקחת אוסף של שחקנים ולהתאים אליהם שיטה. מאמן שיבין בדקה 30 שההרכב לא מתאים ולעשות את החילוף במחצית, ולא לחכות שאולי זה יתחיל לעבוד. כי זה לא.

Nativ 8 בספטמבר 2013

אני כל כך מסכים, גוטמן חייב להמשיך אם רוצים להעפיל ליורו הבא, נכון, הקמפיין הוא לא מוצלח ובינוני, 2 משחקים ראשונים רעים מאוד אבל אחרי זה היה שיפור מול לוקסמבורג פורטוגל וצ.אירלנד.

בניגוד לכ-ו-ל-ם, אני לא חושב ששיחקנו כל כך רע אתמול, אין ספק שחסר מחץ, אבל היו גם הרבה דקות ששיחקנו טוב אתמול, פשוט נתקלנו בנבחרת ששיחקה בונקר עם 10 שחקנים, והיה גם הרבה חוסר מזל, אם זהבי שם את זה בתחילת המחצית חצי מדינה היום בטוחה שאנחנו מנצחים ברוסיה ועולים למונדיאל..

אם נמשיך להחליף מאמן כל קמפיין באמת לא נגיע לשום מקום לעולם..
לצערי, אחרי אתמול אני לא בטוח שגוטמן בעצמו רוצה להמשיך..

משה 9 בספטמבר 2013

אני לא מחפש את ראשו של גוטמן או של כל מאמן אחר ואני מסכים עם הגישה שלך שצריך המשכיחות אבל –
1. כדי להצליח בקמפיין הבא צריך היה להתחיל לחשוב בקמפיין הנוכחי. למעט חמד(שעושה רושם ש"כפה" את עצמו על גוטמן בגלל שהיה בכושר מצויין, גוטמן לא ממש האמין בו) ובן בסט(תגלית של גוטמן), מה בדיוק נשאר מהקמפיין הזה ? ההסתמכות על נאתכו שלא מצליח להוביל את הנבחרת(פשוט כי הוא אוברייטד) ? ההתעקשות על חלוץ שלא כבש שנתיים ? השוער שמשחק למרות שהוא עבר את השיא לפני חמש שנים לפחות ?
2. גוטמן צריך לשכוח את כל הפמפום שהעיתונות עשתה לו בהפועל ת"א. שכטר נתן בכל הקריירה עונה וחצי טובות, ורמוט רק חצי.
אני לא מאמין שגוטמן חייב אימונים שבועיים, אני חושב שהוא פשוט הראה נוקשות בתור מאמן נבחרת ואם הוא לא ייצא ממנה חבל שיבזבז שנים נוספות.
ולגבי גיא לוזון, האמירות שלך פופוליסטיות, מדובר במאמן שהוכיח את עצמו לאורך השנים ברוב המקומות בהם עבד, ההשוואה לברקוביץ' לא במקום.

טל 12 9 בספטמבר 2013

מסכים, אבל עדיין מאוכזב.

הייתי מאד מרוצה שגוטמן שיחק במשחקים עם שני חלוצים-חמד (בשפיץ) ובן בסט (על הקו)- כי מדובר באמת בשני חלוצים בת"ז שלהם.

הפעם גוטמן פתח ללא חלוץ טבעי 9(לדעתי שכטר לא חלוץ 9 אמיתי) ועל הקו שיחק קשר התקפי -חן עזרא.

לדעתי,חייבים לפתוח עם חלוץ 9 אחד לפחות בכל משחק.הנבחרת שיחקה כדורגל לא רע והגיע לרחבה,אבל היה חסר חלוץ אמיתי..

אפשר היה לוותר על עזרא ולעלות עם שכטר על הקו ועוד חלוץ 9 אמיתי – ברדה או קולאוטי.

ran 9 בספטמבר 2013

אני בהחלט מסכים עם הדברים, הבעיה היא לא בגוטמן אלא בסגל ודור שחקנים בעייתי.
כאשר בנבחרת כל כך מוגבלת שני השחקנים היחידים שהפגינו בעונה הקודמת כדורגל ברמה אירופאית (בן בסט וחמד) פצועים – יש בעיה.
אחת הטענות השגויות בשיח סביב הנבחרת שמאחדים בקונגלומרט אחד את אורך חייה של הנבחרת כאשר מונדיאל 70 הוא נקודת השיא. האמת היא קצת שונה, אין קשר בין התקופות ויש לשפוט את הדברים מ 92, החזרה לאירופה. מתחתית הדירוג שרף הביא אותנו להצלבה 7 שנים מאוחר יותר -נכון, שהוא נהנה מדור שחקנים אדיר ויוצא דופן אבל סטטיסטית כל כמה שנים יגיע דור כזה. 7 שנים צריכה להיות תקופת היעד.
לכן הדיון צריך להיות על דור השחקנים ופחות על המאמן – כיצד יכול להיות דווקא ששני שחקנים שכמעט פוספסו כאן, בן בסט וחמד (עם נקודת ציון אייקונית – ירידת ליגה משותפת עם הרצליה), הם היחידים שנראים כמו שחקנים אירופאים. ואנא, אל תזכירו בנשימה אחת איתם את אוואט (אנומאליה שאני לא מצליח להבין), נאתכו (אף אחד לא שואל מה בצורת המשחק בקאזאן גורמת לו לבלוט – אולי בגלל שמישהו מחפה עליו באופן קבוע והוא אחראי על הצד ההתקפי בלבד…) ורפאלוב/מליקסון/כיאל (נחמדים אבל לא יציבים, בעיקר האחרון).
כל השאר כושלים.
אין לי בעייה עם היציאה לאירופה אבל היא צריכה להעשות בהבנה שהיא באה בגיל 22-23 לאחר שהשחקן הוכיח הצטיינות בליגה הישראלית. כשלון וישיבה על הספסל באירופה לא מבטיחים מידית להיות חלק מהסגל הנבחרת וחוזה חלומי בקבוצה בארץ – את המשוואה הזו צריכים לפרק.
אין כל סיבה שבניית מאגר דינמי של שחקנים מצטיינים בארץ בגילאיים 11-14 שירכיב את בית הנבחרות עם סטנדרטים ברורים של התנהלות, ציונות, עבודה על האופי ומי שלא עומד בהם יורחק ממנו, יביא אותנו לסגל שיתמודד בעשור הבא בקביעות על ההצלבה.
כל דרך אחרת מלבד לעצור להתארגנות מחדש היא שקר.

עמית זילברבוש 9 בספטמבר 2013

דור,
ממש אהבתי את הפוסט. מסכים איתך מאד וחבל שכל זה לא יעזור כשבתקשורת (ובהתאחדות) באים לחפש ראשים להוריד אחרי המבוכה מול האזרים.

דור בלוך 9 בספטמבר 2013

תודה, צריך להזכיר כאן גם את הפיל בחדר, ערוץ התקשורת ONE על גרורותיו מקדם בצורה אקטיבית ומבלי להסתיר זאת את מועמדותו של אייל ברקוביץ' למאמן הנבחרת ולעזזאל הכדורגל הישראלי, זאת תופעה מסוכנת, והתוצאות שלה עלולות להיות הרסניות לא רק בהקשר למקרה הנדון.

בני תבורי 10 בספטמבר 2013

מסכים מאוד. גוטמן צריך להמשיך.

Avner 10 בספטמבר 2013

אולי בשיטה זו נצליח
http://www.one.co.il/Article/222490.html
וסליחה על הפרש הלחצים בין האתרים – כפי שכתב אחד הקוראים :)

Comments closed