את מי אתה שונא – דור בלוך

שונאים סיפור אהבה, כי אי אפשר אחרת

abtv

 

אני מרחם על אנשים שלא אוהבים ספורט.

אני מרחם עליהם, בין היתר, כי הספורט הוא המפלט האחרון בו אדם יכול לאוורר את הרגשות הטבעיים, אך הכמעט בלתי לגיטימיים בחברה מתורבתת. בכל מקום אחר לשנוא גורם כלשהו בגלל מיקומו הג"ג או צבעו ייחשב לגזענות ,לעומת זאת בכדורגל לשנוא קבוצה רק כי "אני שונא את הקבוצות מפתח תקווה" או להסתייג עמוקות מבוקה ג'וניורס כי הם לובשים צהוב כחול כמו מכבי ת"א זה מאוד לגיטימי.

אם לקוח היה עומד במסעדה וצורח הוראות על הטבח, או מקלל אותו כי הוא לא שם מספיק מלח לטעמו כנראה שהיו עוצרים או מאשפזים אותו, אבל לצרוח על יואב זיו ממרחק של חמישה מטר שלא ירים כי הוא לא יודע, זה מחזה שבועי ביציע בבלומפילד.

ברוח זו, פורסם לאחרונה בתקשורת הספרדית סקר שנערך בקרב אוהדי הכדורגל בספרד ובדק את מי אוהדי הכדורגל הכי שונאים לפי הקבוצה אותה הם אוהדים. התוצאות לא מאוד מפתיעות אבל בהחלט מעניינות.

דיי כצפוי המועדון השנוא בספרד הוא ריאל מדריד, ואחריו בפער של 10% ברצלונה. מעבר לכך, כל שאר הקבוצות מוזכרות ע"י האוהדים כשנואות באחוזים דומים אך זניחים למעט סביליה. למה סביליה? כי 80% מאוהדי בטיס ציינו את היריבה העירונית כקבוצה השנואה עליהם. אוהדי סביליה אגב מחזירים אהבה לשותפתם לדרבי עם 84% שעבורם הירוקים הם הקבוצה השנואה בליגה.

בדומה לכך 80% מאוהדי אספניול שונאים את ברצלונה, אבל אוהדי ברצלונה שומרים את האנרגיות שלהם לשנאת ריאל מדריד ו-93% מהם ציינו אותה כקבוצה השנואה עליהם, באופן לא מפתיע. אותה תמונה מתגלה במדריד, אוהדי אתלטיקו מתעבים את ריאל (94%), ואילו אוהדי ריאל מעדיפים לשנוא את הקטלונים.

בין הקבוצות הבסקיות והקטלוניות ניתן למצוא סימפטיה של מקופחים, כאשר ברצלונה היא הקבוצה השנייה של מרבית אוהדי בילבאו ולהיפך.

בולנסיה מתגלים יחסי אהבה שנאה מסובכים בין אוהדי ולנסיה ולבנטה. אוהדי העטלפים השחורים מחבבים את האחות הקטנה מהעיר, ואילו אוהדי לבנטה מתנערים מהקבוצה הבכירה שמהווה את הקבוצה השנואה עליהם (68%).

לא כל הקבוצות מאותו אזור שונאות אחת את השנייה. דוגמא לכך אפשר למצוא בחבל הבסקים ונווארה כשסוסידד ואוססונה מגלות אהדה רבה האחת לשנייה.

הסקר פורס תמונה מרתקת על הכדורגל הספרדי והאופן שבו הוא משקף את היחסים הטעונים והמורכבים בין המחוזות השונים ובתוך המחוזות. המאפיין הזה של הליגה הספרדית נותן ערך מוסף גדול לכדורגל שמשוחק בה, ומשקף את אחת הפנים המעניינות של הספורט כבבואה של החברה.

הגוף המחוקק - משה טלסניק
בדרך להווה עוצרים בעבר

10 Comments

אחד 20 באוקטובר 2013

איך יתכן שברצלונה וריאל כל כך שנואות, כשהנבחרת שהביאה כל כך הרבה כבוד לספרד מבוססת כמעט בשלמותה על הקבוצות הללו?
איך אפשר לשנוא קבוצה שהקפטן שלה הוא גם הקפטן של הנבחרת שלך?

עידוקוליס ליפשיץ 20 באוקטובר 2013

נראה לי שלא הבנת את חוקי המשחק.
תקרא שוב את הפסקה הראשונה, אולי זה יעזור לך

Childish 20 באוקטובר 2013

תכלס הסקר שהכי מעניין איזה שחקן האוהדים הכי שונאים בקבוצה שלהם.
יש את הקלים כמו משומר בחיפה וזיו אצל ת"א מעניין אותי מי השחקן הכי שנוא במכבי פ"ת

LEONIDAS 21 באוקטובר 2013

ניצן דמארי הצב.

ABC 21 באוקטובר 2013

המסקנה מהטור הזה צריכה דווקא להיות – "אני מרחם על אנשים שאוהבים ספורט".

סימנטוב 21 באוקטובר 2013

לייק

S&M 21 באוקטובר 2013

למה אוהדי ולנסיה מחבבים את לבנטה, זה הדבר היחיד שמעניין. כל השאר לא דורש הסבר.

אהד 22 באוקטובר 2013

לבנטה מעולם לא איימה על ההגמוניה בולנסיה. יותר מזה, העטלפים לא תופסים אותה כיריבה ראויה (שהרי לבנטה היא קבוצת תחתית ואילו ולנסיה הקבוצה השלישית בגודלה בספרד). בנוסף, הרבה שחקני נוער ויוצאי ולנסיה משחקים או שיחקו בלבנטה.

ירושלמי 21 באוקטובר 2013

מעניין אותי למה אוהדי חיפה שונאים את ביתר (למה הם שונאים את מכבי זה מובן לי).
אני יכול להגיד שלנו אין שום דבר אישי נגד הקבוצה שלהם.
ליהפך, בכל עונה שהם זוכים באליפות אני אומר מזל שהם ולא הפועל.
אבל אין ספק שאם יש מועדון אחד שאחנו מסמפטים זה מכבי.

שי 21 באוקטובר 2013

אני יכול לדבר רק בשם עצמי
אבל בתור אוהד מכבי חיפה, אין לי שנאה ולו הקטנה ביותר לביתר. להיפך, סימפטיה גדולה.
אבל עם השנים, כמו חלק גדול מאוהדי ביתר, כשה"קומץ" מתברר כנותן הטון במועדון הזה, זה משתנה. ביתר הפכה בעיניי לבית חם לגזענים ובעצם לאנשים הכי מגעילים במדינה הזאת.
והסיבות כרגע לא לפרגן לביתר זה אלי טביב, הגזענים האלימים וכל מי שלא מגנה את מה שהולך שם.

Comments closed