פרופורציות – דור בלוך

לא מספיק לחיות במציאות, חשוב גם להבין איפה אנחנו משתלבים.

prupu

 

הכדורגל הלטבי טוב פחות מהכדורגל הישראלי.

הכדורגל הרומני הוא ברמה של הכדורגל הישראלי פלוס מינוס.

הכדורגל הפורטוגלי והשוויצרי טוב יותר מהכדורגל הישראלי, הפורטוגלי בהרבה, והשוויצרי במעט.

על מה אני מבסס את האמירות האלה?

על רמת הנבחרות ורמת הכישרונות שמשחקים בליגות הגדולות באירופה – אינדיקטורים שמצביעים על איכות השחקנים המקומיים – ועל הצלחת הקבוצות המקומיות, לאורך זמן, באופן עקבי, ועל בסיס מגוון קבוצות מאותה מידה במפעלים האירופאים – אינדיקטורים שמצביעים על רמת הקבוצות לרבות יכולתן למשוך זרים איכותיים.

*

כסף, הוא לא אינדיקטור, הוא לכל היותר מסביר, ולכן לעובדה שלמכבי תל אביב תקציב של 90 מליון ₪ אין רלבנטיות לעניין.

למה זה חשוב?

כי בכלל אמצעי התקשורת ביום חמישי בערב ושישי בבוקר, התחוללה היסטריה רבתי סביב הדחתה של הפועל תל אביב מול סגנית אלופת רומניה.

מה שחמור הוא, שההיסטריה הזאת דבקה, או אולי אפילו נבעה, מהפועל תל אביב עצמה, כאשר רן בן שמעון נראה כאילו עולמו חרב עליו, ולכלוכים על המאמן והשחקנים מתחילים לפעפע מהמועדון אל הכתבים החרוצים.

אז קודם כל, לא קרה שום אסון בבלומפילד ביום חמישי. הפועל ת"א הודחה מול קבוצה ששקולה אליה ברמתה. זה קרה מהרבה סיבות, ביניהן העובדה שהרומנים שיחקו יותר משחקים רשמיים מול קבוצות ברמתם מאשר הפועל, כי הפועל קבוצה חדשה, לא מחוברת ולא מתואמת מה שבא לידי ביטוי במרחקים בין השחקנים, ובתיאום ביציאה להתקפה ובירידה להגנה, אבל זה קרה בעיקר, כי כששתי קבוצות שקולות נפגשות, לא צריך כלום מיוחד כדי שאחת הקבוצות תנצח ולא יריבתה.

מכבי ת"א הודחה מול קבוצה עדיפה אחרי שנתנה לה פייט הוגן בשני המשחקים. האם מכבי ת"א יכלה לעבור? כן. אבל בשביל שזה יקרה היא הייתה צריכה להתעלות ולא לעשות טעויות טקטיות בשני המשחקים כמו שהיא עשתה, לא לסבול מחולשה של כמה שחקנים משמעותיים (ראדי במחצית הראשונה של המשחק הראשון, ייני בשני המשחקים, זהבי לאורך רוב שני המשחקים) וגם ליהנות מקצת מזל. אבל זאת בטח לא יכולה להיות אכזבה.

מכבי חיפה עברה קבוצה טובה פחות ממנה, אבל בהחלט לא נחותה, והיא ראויה לכל הכבוד על ההישג.

*

האם ישראל יכולה להיות מדינת כדורגל טובה יותר מרומניה, ושווה לשוויץ?

בוודאי, זה הפוטנציאל שלה. בשביל שזה יקרה צריכים לקרות המון דברים שקשורים לניהול הענף והקבוצות ,רגולציה, מתקנים, סטנדרט מקצועי, תרבות ספורט מגיל 6 במערכת החינוך ובמועדונים, וכן הלאה וכן הלאה דברים שלא זה המקום או הזמן לפרט אותם.

אבל קודם כל ולפני הכול, כדי למצות את הפוטנציאל שלנו, אנחנו צריכים להבין איפה אנחנו עומדים.

לא, אנחנו לא הליגה השישית בטיבה באירופה, לא אנחנו לא פייבוריטים על קבוצה שעשתה חצי גמר ליגה אירופית בשנה שעברה, לא אנחנו לא מועמדים טבעיים להגיע לגביע העולם או אליפות אירופה לנבחרות, אחרי שלא עשינו זאת למעלה מ-40 שנה.

וההבנה הזאת אם תחלחל תעזור לנו, היא תעזור לשחקנים שלנו להגיע במצב המנטלי המתאים למשחקים בהתאם לרמת היריבה האמיתית ולא הדמיונית. היא תעזור למאמנים שלנו להעלות את המערך המתאים. היא תעזור לאוהדים שלנו לבנות רמת ציפיות סבירה, ובהתאם לא להיות במצב תמידי של אכזבה שמרחיק אותם מהקבוצות הישראליות ודוחף אותם לזרועות ברצלונה או מנצ'סטר יונייטד.

*

אז לקראת הסיבוב הבא וכשירות לציבור:

הכדורגל היווני טוב יותר מהכדורגל הישראלי, מכבי ת"א טובה מעט יותר מפאוק.

הכדורגל הרומני שווה לכדורגל הישראלי, מכבי חיפה טובה מעט יותר מאסטורי (בה משחק בוקארי מיודעינו), אבל אסטורי טובה יותר מהיריבה הלטבית של חיפה.

שאף אחד לא יצפה לניצחון קל בחוץ, שני המפגשים צפויים להיות צמודים.

יובל פלוס 1. תחילת עונת 2013/14 בבונדסליגה
תכירו: יאן קירשהוף - יובל שובל

15 Comments

רועי מ 10 באוגוסט 2013

היוונים אולי עולים לליגת אלופות. אם יקרה מכבי תעלה ישר לשלב הבתים.
טתה צודק רבים אמרו את זה. אף אחד לא מקשיב שם בענף נזה.

עמית זילברבוש 10 באוגוסט 2013

יפה, מסכים עם רוח הדברים.
למרות שאני מנסה להיזכר פעמים בהן קבוצה ישראלית "הרוויחה" פנדל סתמי במשחק אירופי חשוב.
או ששחקן יריב סתם איבד כדור בחצי המגרש שלו והביא לשער מכריע וקל.
משום מה, זה נראה כאילו זה קורה רק לנו…

אנונימוס 10 באוגוסט 2013

רק במשחק האחרון של הפועל, פנדורי נתנה לה פנדל דבילי במתנה

ניתאי 10 באוגוסט 2013

תורג'מן שם השני של מכבי במשחק הראשון מאיבוד כדור טיפשי של ההגנה.

גיסנו 10 באוגוסט 2013

קבוצות ישראליות בהתאם למאניה-דיפרסיה חסרת הפרופורציות שעליה מדבר הטור, אף פעם לא משחקות "באמצע". זאת אומר משחק מאוזן בין הגנה להתקפה. סגירה בהגנה אבל גם לדעת לצאת מהר עם הרבה שחקנים קדימה.

הקבוצות שלנו יודעות לתקוף בחמת זעם כשהן מול יריב נחות יותר, לשלוט כל הזמן בכדור ולהיות כל הזמן בהתקפה, או לשבת בבונקר (בד"כ מבולבל לחלוטין) ובפניקה מול קבוצות טובות יותר.

גם מכבי ת"א נגד באזל, נעה בין פאניקה מוחלטת וספיגות שטותיות לבין שליטה מופתית במשחק מול יריב בבונקר, רק שהיריב הזה היה מספיק טוב לעשות בונקר כמו שצריך ולא לספוג.

הקבוצה הישראלית האחרונה שידעה לעשות את האיזון הזה ואחוז ניצול המצבים שלה לדעתי היה קרוב ל 100% היא הפועל ת"א של 2001.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 10 באוגוסט 2013

תמיד אומרים שקבוצה ישראלית יכלה להפתיע, ולכן זה שהיא לא עשתה את זה זאת אכזבה. המהות של הפתעה היא הסבירות הנמוכה שהיא תקרה. איך אפשר להתאכזב מזה שלא מופתעים?

אשר 10 באוגוסט 2013

כשאתה מצפה להפתעה לקראת היום הולדת ולא מקבל כלום – אתה מאוכזב…

יקי בוטניק 10 באוגוסט 2013

ובמקום הראשון: רומא – לאציו גמר גביע 2013. תשכחו מהיריבות העירונית הלוהטת, מדרבי דל – קאפיטלה שגם כך הוא אחד מ – 5 הדרבים הלוהטים בעולם, וכל ניצחון בו הוא כמו זכייה באליפות (אני יודע כי הייתי בשניים כאלו ברומא: יוצאים בכל הרכבים עם הדגלים וחוגגים שעות בכל העיר).

הפעם על הפרק – THE WINNER TAKES IT ALL. פעם ראשונה במאה שנה שהקבוצות נפגשות בגמר גביע, במצב בו לשתיהן אחרי עונה בינונית לא יהיה שום הישג ללא התואר, שכן הן ממוקמות 6-7 בטבלה. המנצחת זוכה לא רק בגביע וביוקרה העירונית, אלא בכרטיס לליגה האירופית בשנה הבאה, המפסידה נותרת עם עונה יבשה בלי שום הישג ושום כרטיס.

נוסף על כל אלו, אם רומא מנצחת, היא זוכה בגביע העשירי בתולדותיה (הדסימה DECCIME הנכסף), משאירה אבק ליובנטוס עם 9 זכיות בגביע ועולה למקום הראשון באיטליה בזכיות בגביע. לראות את הקאפיטאנו הנערץ שלנו פרנצ'סקו (האיש והאגדה) טוטי מניף את הגביע על ראש היריבה העירונית השנואה ? אין, אבל אין יותר מזה.

אמנם לא טסתי לגמר באולימפיקו, אבל מועדון אוהדי רומא הצנוע בירושלים, המורכב כולו כמעט מיהדות עולי איטליה, בהחלט עושה את העבודה. מי שלא עושה את העבודה הם שחקני רומא, שמותירים אותנו עם לב שבור לאלף רסיסים אחרי 1:0 קטן.

תמיד תישאר שנה הבאה, והדרבי הקרוב ב – 22 לספטמבר. איזה מזל שלא טסתי !

שלו 10 באוגוסט 2013

רומא סמפדוריה ב 2010 היה יותר גרוע.

יקי בוטניק 10 באוגוסט 2013

התגובה היא ל"לב שבור" כמובן . . . MY MISTAKE

אנונימוס 10 באוגוסט 2013

אני חושב שהאכזבה בהפועל בהחלט במקומה. מועדון שמשהו כמו 6-7 שנים רצוף מגיע לשלב הבתים במפעלים האירופיים, רשאי לראות את עצמו מאוכזב שהוא מודח בשלב כ"כ מוקדם ע"י מועדון בלי שום ניסיון אירופי, גם אם הקבוצות ברמה מקצועית שווה

דון נאפולי 10 באוגוסט 2013

במיוחד כשרוב התקציב בנוי על העפלה

מתן גילור 10 באוגוסט 2013

אנונימוס, 4 שנים רצוף. בעונת 20082009 הפועל ת"א לא השתתפה במפעלים האירופאים, לכן ההדחה המוקדמת שלה העונה לא קריטית, כי היא מוסיפה נקודת דירוג ולא מאבדת נקודות כלל.

להסבר יותר רחב על הדירוגים של הישראליות וצפי להמשך – פוסט שני בסדרה:
http://matangilor.wordpress.com/2013/08/10/%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%92%D7%94-1082013/

אנונימוס 10 באוגוסט 2013

לא דיברתי בכלל על קריטיות. ייחסתי רק לשאלה האם זו הפתעה. וזו כן. לא סנסציה מן הסתם, אבל הפועל מצפה לא חהיו. מודחת בשלב כזה על ידי יריבה ברמה הזו עם אפס ניסיון אירופי. ובצדק.

מתן גילור 10 באוגוסט 2013

לא טענתי שאמרת זאת. כתבתי רק שמדובר על 4 שנים ולא על 6-7, ולכן לא תורגש פגיעה בדירוג. רק הרחבתי למה הטענה השגויה לגבי כמות השנים היא יותר מסתם מספר.

Comments closed