סייג לחוכמה – דור בלוך

שיעור חינם בצניעות. נצל את זה פרימו

prhnu

 

 

 

שפל המדרגה של תקשורת הספורט בישראל, שעוברת תקופה קשה בהיבטים רבים, היה הרגע שבו משה פרימו אמר ביציע העיתונות, שזה בושה שמכבי ת"א הודחה נגד באזל, כי באזל קבוצה חלשה שמכבי ת"א יכולה וצריכה לעבור.

הסיבה שבחרתי לחזור לציטוט של פרימו ודומיו, ולאווילות שבו, היא שהתפיסה השגויה שלנו היא אחת הבעיות הכי קשות של הכדורגל הישראלי. אם נבין את רמתנו ונפסיק לחיות במצב רוח של "סקנדל או פסטיבל", נתחיל אולי לקבל החלטות נכונות יותר בכל הנוגע למאמנים, שחקנים, שיטה וגישה למשחקים נגד קבוצות חזקות מאתנו וחלשות מאתנו.

המאמר הזה יתמקד במשחק בין צ'לסי לבאזל, כי הוא מדגים עד כמה האמירה הזאת מנותקת מהמציאות, וכי הוא המשחק הכי מעניין במחזור הראשון של ליגת האלופות.

אבל חשוב להגיד – לפני שכל מיני "מבינים" יגידו שזה משחק אחד, וצ'לסי הפסידה גם לאברטון ושזו חוכמה בדיעבד וכו' וכו' – שגם לפני המשחק בין מכבי ת"א לבאזל כתבתי שבאזל היא הפייבוריטית, גם לפני המשחק הזה, וגם אחריו ברור לחלוטין לכל בר דעת שלבאזל יש סגל הרבה יותר מוכשר ממכבי ת"א ושמדובר במועדון כדורגל טוב יותר בכל ההיבטים האפשריים.

*

ראשית מי שראה את המשחק נוכח שגם כשצ'לסי הובילה, היתרון שלה במגרש לא היה משמעותי. מבחינה סטטיסטית היא החזיקה 55% מהזמן בכדור, לא פער משמעותי לטובתה, ועל אף שהיא בעטה יותר (12-6) כמות המצבים המסוכנים שהיא הצליחה לייצר מול השער של באזל, לא הייתה גדולה משמעותית מזאת של האורחת (שתי הקבוצות בעטו מספר שווה של בעיטות מתוך הרחבה – 4 בעיטות).

שחקן המפתח במשחק הזה היה מארקו שטרלר, שהיווה את שחקן המטרה לכדורים הארוכים שבאזל שיחקה לאורך מרבית המשחק, והצליח לנתב את הכדורים שקיבל היטב לשני שחקני ההתקפה ששיחקו לצידו ובעיקר למוחמד סאלח המצוין.

זאת הייתה דוגמא קלאסית לאיך קבוצה מוכשרת פחות צריכה לשחק מול קבוצה חזקה ממנה, ואיך ניתן לעשות זאת בלי רגשי נחיתות ובלי לוותר לחלוטין על החזקת כדור. באזל מנעה היווצרות של שטחים בין ההגנה שלה לקישור, הפעילה לחץ על השטח שבין ההגנה לקישור של צ'לסי, וכך מנעה ממנה לצאת להתקפות מהירות. צמצום הפערים בין ההגנה לקישור אפשרו לה להניע כדור, לקחת אוויר ולמנוע התקפות רצופות של צ'לסי. כך היא הכריחה את צ'לסי למספר גבוה יחסית של כדורים ארוכים (57).

בהתקפה היא ידעה לנצל את החולשה של גארי קייהיל את היתרון הפיזי של שטרלר, והיכולות הטכניות של סאלח, ולהשתמש בכדורים האורכים ובמשחק הצירופים ביניהם כדי ליצור מצבים (4 מתוך חמשת המצבים של באזל שלא נבעו ממצב נייח, החלו ממסירה ארוכה). מרבית המסירות הארוכות של באזל הלכו לאגפים וכך היא הצליחה ליהנות מחופש רב יותר להשתלט על אותם כדורים, ונהנתה מאחוז דיוק גבוה בכדורים ארוכים (65%). בנקודה הזאת באזל זיהתה את היתרון של סאלח על אשלי קול כשפעם אחר פעם סאלח מצא את עצמו 5-10 מטרים לפני קול כאשר הכדורים נשלחו לעברו.

*

ועוד מילה, כשסאלח הבקיע נגד מכבי הוא נישק את האדמה, והתייחסו לזה כהתגרות. במשחק נגד צ'לסי, השדר אמר שהפעם הוא לא מתגרה, ושגיא כהן אמר, כן מה הכיף להתגרות פה זה כולה סטמפורד ברידג' לא ישראל.

לא יכול להיות דבר פרובינציאלי יותר להגיד, חדי העין בוודאי ראוי שסאלח נישק את האדמה גם אחרי הגול נגד צ'לסי, פשוט כי זה הריטואל שלו אחרי גול, לא רק מול הציונים, סאלח אמר שטויות לפני המשחק נגד מכבי, חטף על זה בראש בשוויץ וחזר בו, לא צריך לחפש מתחת לאדמה מלחמות במזרח התיכון, יש לנו מספיק כאלה גם כך.

איך הפסדנו לפראיירים האלה
נוויל וקראגר. הגירסה המזרח תיכונית

15 Comments

B. Goren 19 בספטמבר 2013

משה פרימו? תזכירו לי איך אומרים ביידיש "אז הוא אמר".

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 19 בספטמבר 2013

אוטר געזוקט!

רועי מ 19 בספטמבר 2013

חחחח

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 19 בספטמבר 2013

המילים "פרימו" ו"חוכמה" באותו פוסט יוצרים דיסוננס קשה

לדעתי יאקין עשה אתמול בית ספר למוריניו ומרח לו תבנית ביצים על הפרצוף

אריאל גרייזס 19 בספטמבר 2013

הוא אשכרה אמר את זה? בעצם, זה ההוא ששלח את המאמן הקודם של מכבי הביתה אחרי הפסד אחד, לא?
חוץ מזה, אחלה ניתוח

רועי מ 19 בספטמבר 2013

מי בלוך?
חבל שאין תקשורת שמבקרת את התקשורת.
אשר מוציאה לאור מחדש כל טעות ושטות שהם פולטים.
במיוחד הקטעים הנחרצים שלהם על ספורטאים וקבוצות אחגות מחו"ל.
ופרימו הוא פירומן תקשורת ידוע.
וגרוע.

יובל 19 בספטמבר 2013

לא יודע אם צוחק
או באמת לא שמע על העין השביעית, פרספקטיבה, וולווט אנרגראונד ולאטמה.

צ. פרימו 19 בספטמבר 2013

פרימו צודק ואני אסביר:
באזל ניצחה את צ'לסי, שזו אותה קבוצה שהפועל ת"א ניצחה, והפועל ת"א קבוצה ביזיון שלא מנצחת את א.א. פאחם בסטנגה מדרכות, מה שמוכיח שכל המאמנים צריכים ללכת הביתה, במיוחד מוריניו. כולכם תאכלו תחת ופרימו פרשן על!

משה 19 בספטמבר 2013

פרימו כ"כ טיפש שאם תכתוב טור על כל שטות שהאיש נופח יהיה לך את מלחמה ושלום תוך שבוע. כנראה שהחוכמה היחידה שלו היא למצוא טיפשים גדולים ממנו שמוכנים להעסיק אותו.

צור שפי 19 בספטמבר 2013

פרימו הוא כמו מירי רגב, רק בלי העידון.

ג'וני 19 בספטמבר 2013

באזל היא באמת קבוצה חלשה וזה לא רק פרימו אומר אלא כל מי שמבין קצת כדורגל ובשביל זה לא צריך להיות איש תקשורת.
אני רק לא מסכים איתו שהוא אמר שזה בושה שמכבי ת"א הודחה נגד באזל כי מכבי ת"א היא בעצמה קבוצה אפילו יותר קטנה מבאזל וחסרת מסורת באירופה ולכן זאת לא הפתעה שבאזל עברה אותה.

הבעיה בתקשורת בארץ זה שהעיתונאים מחפשים פרסום על הגב של הספורטאים וכל פעם מנסים להגיד את המילה האחרונה כדי שיכירו אותם ברחוב.
התפקיד של התקשורת זה רק לסקר ספורט ולא להיות בתפקיד הרשות המחוקקת המבצעת והשופטת .

bb 20 בספטמבר 2013

אה אז אתה מבין בכדורגל?

ערן לוי 19 בספטמבר 2013

אחלה ניתוח דור, אבל קצת התאכזבתי מהפתיחה והסיום:
פתיחה – זה רגע השפל? שפרימו לא מחזיק מבאזל? יש בעיות קשות הרבה יותר, ואת רגעי השפל לא הייתי בוחר לייחס לגאוותנות של שדר זה או אחר כי אם לתרבות ולרוח הויכוח האקדמי שבינה לבין תונות ספורט אין דבר וחצי דבר. כל אחד יכול לחשוב מה שהוא רוצה, זה רחוק מלהיות ״שפל המדרגה של תקשורת הספורט בישראל״
סיום – יש פרשנים שאומרים דברים משונים, וזה לא חדש ששגיא כהן הוא כזה, לא צריך לעשות סיפור מכל חצי אמירה טפשית.

עמית פרוסנר 20 בספטמבר 2013

באזל, היא סוג של דורטמונד לעניים, עם מתפרצות מהירות, שחקנים טכניים וקישור שיודע גם לצופף וגם לצאת קדימה מהר מאוד.
זו בטח ובטח לא בושה להפסיד לקבוצה כזו.
מה שכן-מתגנב בי החשד שפרימו יודע שהוא מדבר שטויות, אבל ככל הנראה הדברים האלה נאמרים רק בשביל שבתכנית יהיה מעניין.
קשה לי להאמין שאדם שבכל זאת ראה קצת כדורגל בחייו, באמת חושב שבאזל קבוצה פחות טובה ממכבי תל אביב.
חוץ מזה, יופי של ניתוח דור.

Comments closed