חילוף דחוף – דור בלוך

ברצלונה. יכול להיות שזה נגמר?

JSA

 

מרטינו עשה היום טובה גדולה למועדון הכדורגל של ברצלונה, ההרכב שהוא פתח איתו, ואופן ניהול המשחק שלו, חשף את החולשות של הסגל הזה שהוסתרו ע"י חולשת הליגה הספרדית והגדולה הבלתי נתפסת של החוזקות של ברצלונה הזאת, והחשיפה הזאת יכולה להביא לתיקון:

1) בארסה תלויה מאוד בשילוש בוסקטס-אינייסטה-צ'אבי, בלעדיהם הנעת הכדור פשוט לא עובדת, הכדורים מגיעים בתזמון לא נכון, למקומות הלא נכונים ולשחקנים הלא נכונים, ולא מאפשרות למסי, ניימאר, פדרו או סנצ'ז לבוא לידי ביטוי, אף אחד מהם לא אשם בהפסד היום. ולהזכירכם צ'אבי כבר לא ילד.

2) לבארסה אין הגנה. פויול כבר לא ברמות האלה, פיקה בירידה וצריך בלם חזק לידו, בארטרה כרגע לא שם וספק אם יהיה, אדריאנו אינו מגן ומעולם לא היה, ובכל הבלגאן אפילו לא היה אפשר לדעת האם מונטויה ברמות האלה או לא.

3) יש ברוטציה של בארסה יותר מדי שחקנים שהם לא ברמות האלה, כשהמכונה עובדת אפשר להסתיר את זה, כשלא לא. הראשון ברשימה: סונג.

4) בהיעדר חלוץ חוד, לבארסה אין דרך אלטרנטיבית לשחק, היא תחייה או תמות לפי היכולת שלה להביא את הכדור בתזמון נכון לאזורים שבהם היא יכולה לנצל את כוח הפריצה של מסי, או לייצר עומס של מספיק שחקנים כדי לייצר משחק צירופים שישחרר את אחד מהם לבעיטה מסוכנת. היכולת להבקיע בכדורים ארוכים, כדורים נייחים, בעיטה מרחוק או הגבהה לרחבה כמעט ולא קיימת.

ברצלונה לא צריכה מהפכה, היא צריכה שיפוץ, ויכול להיות שהבן אדם לעשות את זה הוא דווקא מרטינו, כי הוא חווה על בשרו את התוצאה של הבעיות שתוארו כאן.

ברצלונה צריכה לאתר מחליף לצ'אבי ולהכשיר אותו, היא צריכה בלם ברמה העולמית הגבוהה ביותר והיא צריכה חלוץ חוד מהסוג שהיה לה בזלאטאן, אבל אחד שמוכן להיות חלק מהרוטציה ולא הכוכב או אחד מהם.

וצריך להכיר גם בכך שיכול להיות שזה נגמר.

במשך 5 שנים ברצלונה הייתה אידאה, היא הייתה לקבוצה שיכולה להיות מושוות רק לקבוצות הגדולות ביותר בהיסטוריה, אין שום קבוצה ב-20 שנים האחרונות שהיא ברת השוואה. זה קרה כתוצאה מצירוף מקרים היסטורי, שבו באותו דור חברו יחד צ'אבי אינייסטה בוסקטס מסי פויול, פיקה וולדז, כן גם ולדז שאינו מהשוערים הגדולים בעולם אבל נתן שקט לקבוצה מאחור. כולם שחקני בית (אם כי פיקה נרכש מיונייטד בחזרה לאחר שעבר אליה בגיל צעיר), והעובדה שהם משחקים יחד כל כך הרבה שנים, שברצלונה לא הייתה צריכה לקנות אותם ושל שילוב היכולות המיוחד שלהם יצר את ברצלונה הגדולה. כולם חברו תחת גווארדיולה, מאמן שאופיו ודרכו התאימו להם באופן מושלם.

כדי שהאידאה הזאת תימשך ברצלונה צריכה להיות מסוגלת להחליף חלק במכונה תוך כדי פעולתה, זה כמעט בלתי אפשרי, אני לא מצליח לחשוב על אף קבוצה בכדורגל שהצליחה לעשות את זה ברמות האלה, וברמת הדיוק הנדרשת.

אבל בכל מקרה יהיה מרתק לראות אותה מנסה, רק שתנסה כבר.

איפה רצים? - אסף מיכאלי
אנדרטת הבקעה ומחשבות על כושר גופני (מירוץ אנדורו בבקעת-הירדן)

27 Comments

אבי 23 בפברואר 2014

אז הבאסקים יותר טובים מסיטי? אז הליגה האנגלית פחות טובה מהספרדית?
עכשיו ברצינות, אם רק הסיטי לא היו מפחדים כל כך, למרות שבארסה שיחקו עם הרכב שונה לגמרי נגדם.
לדעתי השנה הם לא מספיק טובים, וזהו. אין יותר מדי תירוצים, סגל לא מספיק חזק, עייפות החומר, פציעה של לאו, מאמן שלא יודע להתלבש …..
אני חושב שזו תהיה השנה הראשונה מזה זמן שהם יסיימו בלי תואר כלשהו.

ירוק גאה 23 בפברואר 2014

הממממ….. לדעתי באיירן מגמדת מאוד את "ההישגים" של ברסה באירופה בשנים האחרונות.
שתי זכיות שלושה גמרים שליטה טוטאלית (לא תיקו או הפסד מינימאלי בחוץ ואז ניצחון בבית… הם וגם בלי עזרה מהשופטים).
אז כן יש קבוצה יותר גדולה מברסה ולא צריך לחפש רחוק

זורק מילה 23 בפברואר 2014

זכיה אחת, אשתקד, לא שתיים.

בני 23 בפברואר 2014

לקרוא לבאיירן מינכן 2010 "שליטה טוטאלית" זה שכתוב ההסטוריה ברמות הקשות ביותר. היא היתה קרובה הרבה יותר לבאיירן שחטפה רבעיה במחצית מברצלונה מאשר לבאיירן שנצחה את ברצלונה 7-0. קבוצה שצנחה לגמר בעוואנטה בכל אחד מהשלבים חוץ מהנצחו מול ליון שהיתה בעצמה way over her head

אחד 24 בפברואר 2014

הם הדיחו את יונייטד בתקופה שעוד היתה שווה משהו.

bb 24 בפברואר 2014

כאוהד באיירן, אני מסכים. באיירן של 2010 הייתה די בינונית. הגענו לגמר בזכות הרבה מזל וכמה הברקות של רובן.

שי 23 בפברואר 2014

מאז תחילת העונה מרטינו מנסה לגמול את ברסה מהתלות שלה בשילוש הקשרים הקדוש. זה היה ניסיון יפה, שדרש הרבה אומץ, אבל זה לא עובד והוא לא יכול יותר להקריב נקודות בשביל זה – עוד הפסד והקבוצה כבר לא תלויה רק בעצמה.

ג'וש 23 בפברואר 2014

אם לא הבנת , לא ייתכן חלוץ מטרה (פיבוט) ליד מסי.

זורק מילה 23 בפברואר 2014

1 – הליגה הספרדית זו הליגה הכי חזקה באירופה כבר חצי עשור.
כל העונה בארסה מזייפת בליגה הספרדית רק שלילת המזל הייתה איתה והיא לקחה המון נקודות שלא הגיעו לה שבהרבה מקרים ואלדס השוער שלה השחקן המצטיין.
2 – בארסה תלוייה מאוד בהנעת הכדור זה נכון, אבל צאבי זה לא צאבי כבר שנתיים וחצי, ובהרבה משחקים בארסה הסתדרה בלעדיו, לא צריך לייחס את ההפסד אתמול לחסרון שלו כי הוא החמיץ מספיק משחקים בעונות האחרונות וזה לא הפריע להם לנצח.
לבארסה היה את המחליף האולטימטיבי לצ'אבי בבית, קוראים לו תיאגו רק שהוא נמכר בקיץ לבאיירן באחת הטעיות הכי אקוטיות של המועדון הזה.
3 – לבארסה בהחלט אין הגנה. שני המגינים הם קיצוניים בכלל, ובעמדת הבלמים יש חור ענק מאז שפויול פצוע /כבר לא בשיאו. פיקה זה בלרינה. הקבוצה הזו צריכה שני בלמים, לא אחד.
4 – לגבי רוטציה וסגל רחב – מסכים. הספסל חלש מאוד והשחקנים שנמצאים שם פחות טובים משמעותית מההרכב הראשון.

5 – בארסה צריכה שני בלמים חדשים, מגן ימני, קשר שיחליף את צאבי ושחקן שמסוגל לתת גולים מקדימה באופן עקבי מה שיוריד מהתלות האבסורדית במסי. בנוסף בארסה צריכה גם מאמן טוב, אחד בעל שיעור קומה לא איזה טאטה, שמה לעשות אולי בן אדם נחמד אבל ממש לא מאמן לרמות הללו. ממנו לא תבוא הישועה.

ק. 23 בפברואר 2014

מסכים איתך ברב הדברים, מלבד:
– הסכמתי עם מה שכתבת על צ'אבי גם בסוף שנה שעברה – אבל השנה בעיני הוא משחק על הכיפאק (ראיתי באיצטדיון את המשחק מול סוסיאדד בסיבוב הראשון והוא היה הטוב במגרש).
– שססק משחק עם צ'אבי/אינייסטה באחת העמדות לפני בוסקטס הוא די טוב, לראייה הוא מוביל את הליגה בהפרש בבישולים (וגם כובש ונכנס לעומק לא מעט), פשוט בשנה שעברה הוא כמעט ולא שיחק בתפקיד הזה שלדעתי הכי מתאים לו. ככה שנכון שהיה צריך להשאיר את תיאגו אבל יש תחליף, וגם סרחיו רוברטו יהיה שחקן.
– ואלדס ואחוזי ההחזקה הם בהחלט הסיבה שערב המחזור ההגנה הפגיעה ספגה רק שער אחד יותר מאתלטיקו.

זורק מילה 23 בפברואר 2014

לא מחזיק בשיט מסרגי רוברטו. שחקן נחמד כן אבל לא לרמות של בארסה, בטח לא לרמות שהורגלנו מאז עידן פפ.

ססק נהדר כבר שלוש עונות. השנה 14 שערים ו 17 בישולים אבל הוא לא תחליף צאבי,. כמובן שהוא יכול להיות תחליף אבל לא האידאלי. תיאגו כן אבל זה כבר לא רלוונטי כי המטומטמים מכרו אותו שהם כבר רואים שבשנתיים וחצי האחרונות צאבי זה לא צאבי בשיאו.

שי 23 בפברואר 2014

ססק רק מחליף תיאורטי לצאבי כי יש לו את הכישרון. בפועל הוא פורח כשהמשחק בתנועה ואפשר לנצל את הבלגן. ממש לא שוטר תנועה כמו צאבי.

זורק מילה 23 בפברואר 2014

בדיוק.

והכי כואב לי לראות את תיאגו בבאיירן.פשוט החלטה הזוייה,בטח בהתייחס לגיל של צ'אבי שכולם יודעים שהוא כבר ממש קרוב לסוף.לא מבין איך מכרו אותו.זה ברמה של ועדת חקירה ספרדית :)

דניאל אחר 25 בפברואר 2014

אתה יודע, נראה לי, שלא מכרו את תיאגו אלא נאלצו לשחרר אותו כי באיירן שילמו את סעיף השיחרור (הנמוך שלו).
המחדל היה זה שהכניסו בחוזה שלו סעיף שמוריד את סעיף השיחרור מ-40 מיליון לבערך 15 אם הוא לא משחק מספיק, ולא דאגו שיישחק.

ק. 23 בפברואר 2014

לדעתי הרחקת לכת.
אתמול טאטה עשה טעות שלא נעשתה לפני זה: הוא שם את סונג (שפה אני מסכים איתך – בכל הופעה שהיה בהרכב במקום בוסקטס ראו שזה לא זה) כקשר אחורי ובוסקטס לפניו עם אינייסטה (במקום צ'אבי/ססק/סרחיו רוברטו).
ככה בארסה גם הפסידו מזה שבוסקטס (לדעתי השחקן שהיעדרותו הכי משפיעה על איך שהקבוצה נראית) לא הקשר האחורי וגם אין שחקן יותר התקפי מוביל כדור מהיר שעושה תנועות עומק וגם מוסר לעומק.
ובלי קישור אחורי ראוי ובלי התקפה שתשתלט על האמצע (+כל הכבוד לסוסיאדד על הלחץ על מובילי הכדור) נחשפה ההגנה בהנהגתו של "אוי" פיקה.
אדריאנו לא ממש מגן ובסגנון הזה זה נחשף יותר – אבל גם ססק, ולדעתי גם סרחיו רוברטו יהיה מתאים בעתיד.
לגבי ברטרה – אתמול זה המשחק הלא טוב הראשון שלו שראיתי – לדעתי צריך לתת לו הרצה (וגם מונטויה בסדר)…

גיסנו 23 בפברואר 2014

הבעיה היא שבבארסה לא מחפשים חלקי חילוף אלא רק מנסים להשפריץ WD-40 על חלקים שכבר חורקים. וגם את חלקי החילוף שכבר היו בנמצא מוכרים במחיר מגוחך.

ע.ע 24 בפברואר 2014

נתחיל מלמעלה.מי שמנהל את ברצלונה בשנים האחרונות מנהל אותה לכיוון שגוי-החלטה על טאטא כמאמן,ההתעקשות על ניימאר,איבוד חלק מהאנשים שהיו אחראים לברצלונה המצליחה.

מסכים עם כל הנכתב ואוסיף:

ברצלונה חייבת לשפר את מימד הגובה שלה-אם זו לא הייתה ברצלונה היינו צוחקים על העובדה הזו אבל בכללי זה ביזארי.שוער גבוה שאמו לבוא במקום ואלדז יפתור את הבעיה חלקית.

מסי באמצע כחלוץ לא מאפשר לגוון את המשחק של ברצלונה. זאת כדי להתמודד מול השיטה שכולם יודעים להשתמש בה כדי לנטרל המשחק של ברצלונה(ציפוף האמצע,הימנעות ממרווחים כלשהם בזמן התגוננות ויציאה מהירה למתקפות.וכמובן הגבהות מכל זוית ומצב.באירן עשתה זאת הכי טוב.

טייאגו נמכר כי בחוזה שלו היה סעיף שחרור על סכום נמוך)אני חושב קרוב ל 14מליון שלבאיירן לא הייתה בעיה לשלם וברצלונה הייתה חייבת לקבל).אף אחד לא ציפה שהוא יהפוך לסחורה חמה אחרי יורו הצעירות.

גיסנו 24 בפברואר 2014

לא ציפו?

כבר שנים מדברים עליו כעל כשרון ענק ומתלוננים שהוא לא מקבל דקות. המחטף היה רק עניין של זמן, זה רק הפתיע שזה בא מכוון באיירן וגווארדיולה.

ע.ע 24 בפברואר 2014

נכון הוא מוכשר מאוד.טכני זריז אורינטציה התקפית.אבל צ'אבי הוא בחיים לא יכול להיות.אין לא את הכולת להחזיק מרכז שדה לבד.המסירות שלו לא מדויקות ויש לא המון איבודי כדור.

ע.ע 24 בפברואר 2014

וטאטא מרטינו הוא לא האיש הנכון לקבוצה כמו ברצלונה.עד עכשיו לא ראיתי שום דבר שיעיד על שיפור כלשהוא בקבוצה.פשוט אין שום טביעת אצבע של מאמן.מישהו יכול לומר לי מה היא הפילוסופה של המאמן?כי אני לא רואה אותה.

ברצלונה צריכה מאמנים צעירים עם גישה מודרנית לכדורגל. לואי אנריקה יכול להתאים.אבל אני לא יודע אם האכוית שלו כמאמן מספיק טובות.מצד שני זה נאמר גם על גווארדיולה כשמונה למאמן.

עדידס 24 בפברואר 2014

1. לא נכון – בוסקטס משחק לא ברמתו כבר שנתיים,חוץ מזה שההצגות שלו מבלבלות אותו וגורמות לו להתרכז בלפול במקום לחזור לרמה שלו (הרבה יותר מידיי איבודים), צאבי אם כל הכבוד לזה שהשנה נתן שלושה משחקים טובים כבר שנתיים לא פוגע. אינאסטה גאון. אז כבר שנתיים ברסה לא תלויה בשילוש הקדוש.
2. נכון חלקית – פויול כן ברמה אבל לא יכול להחזיק 90 דקות יותר מפעם בשבועיים. פיקה משחק כמו שאקירה כבר שנתיים. ברטרה אכן עדיין לא שם אבל בדרך.
3 – ממש לא נכון, סונג לא ברמה של לשחק מול סוסיאדד??
4 – לא רק שלא צריך חלוץ חוד – שום חלוץ לא יכול לשחק ליד מסי על אחת כמה וכמה שגם נאיימר הצטרף עכשיו – פחות מידיי זמן כדור לחלוץ, מה עוד שראינו השנה שיש מי שיבקיע.
אני אוהד ברצלונה – ועד השנה הייתי בטוח שלא משנה איזה מאמן יגיע, ברצלונה תסתדר, ברצלונה שיחקה עם האינרציה של טיטו כל תחילת השנה ונכון לעכשיו חוץ מלשחק כדורים ארוכים ובאלאגן לאורך חלקים נכבדים של המשחק, אין שום שינוי – טטה מאכזב מאוד בעיניי.
לא צריך שום חריש ושום שידרוג צריך להביא בלם איכותי במקום פיקה(שינוח על הספסל קצת עד שימאס לו ויחזור לעצמו) כל המשחק של ברצלונה תלוי מאז מהפכת קרוייף ביכולת של הבלם המרכזי להניע את הכדור אל הקשר האחורי והנעת הכדור של הקשר האחורי לשיחרור שחקנים בין קוי ההגנה האחוריים – שני האנשים הכי חשובים בעמדות האלו לא מתפקדים ( מלבד במשחקים בודדים השנה ) – זו הבעיה של ברצלונה.

עדידס 24 בפברואר 2014

בלם מרכזי הכוונה לבלם החזק שנמצא על המגרש

אופיר 24 בפברואר 2014

האמת היא שבארסה הגדולה נמשכה הרבה פחות מ-5 שנים, משהו כמו 3 שנים (תחילת 2008-09 עד סוף 2010-11). החל מתחילת 2011-12 אנחנו רואים מין צל חיוור של הקבוצה הענקית ההיא, כשבמקביל מסי מנתץ שיאים אישיים (על חשבון הקבוצה?).

בעיני האידיאל האמיתי היה 2008-09, עם חלוקה התקפית מאוזנת של מסי-הנרי-אטו. הקבוצה נראתה ממש בלתי עצירה אז, אם כי צ'לסי עצרה גם עצרה אותה. מסי עם 50-90 שערים בעונה היה חייב להדליק נורה אדומה במועדון, כפי שדורפן כתב יפה, סמוך לשבירת השיא ההוא.

זורק מילה 24 בפברואר 2014

גם בעונות שאתה מדבר עליהן מסי כבש 50 עד 65 גולים בשנה. עונת ה 91 שערים היא יוצאת דופן וסטיית תקן משמעותית גם בממדים של מסי ההיסטורי. זו עונה שלא תחזור לעולם ושיא בלתי שביר בעליל.

אני בניגוד איך חושב שהם היו בשיאם עד 2012, שהשיא שלהם היה בשנת 2011 ולא בשנת 2009. בשנה וחצי האחרונות זו בארסה חלשה משמעותית ועדיין אחת הטובות באירופה כי המודל והשיא היה כזה גבוה. את האליפות אשתקד מסי הביא לבדו כבר בדצמבר עם 20 פער ממדריד. השנה נגמרו הניסים.

ג'וני 24 בפברואר 2014

המזל של הכדורגל באירופה הוא שבארה"ב לא אוהבים את המשחק המשעמם הזה וזו הסיבה היחידה שיש עוד כמה אנשים מוזרים שמתווכחים איזה ליגת פח יותר טובה האנגלית ,ספרדית ,גרמנית או איטליקית שתכלס אין שום הבדל בינהן .
כולן יכולות לנצח אחת את השנייה .
מדוובר באותם גנים של שחקנים שעוברים מליגה אחת לשנייה.

אדום אדום 25 בפברואר 2014

הרבה תגובות פה דיברו על מחליף לצ'אבי. חברים, לא יהיה דבר כזה. צ'אבי בשיאו (2009-2011) היה שחקן של פעם בדור. לא זוכר שחקן דומה לזה. היו שחקנים טובים ממנו, אבל לא היו שחקנים כמוהו.
ואחרי שהבנו את זה, צריך לתת את המושכות בקישור לפבארגאס. הוא בחיים לא יהיה צ'אבי, אבל הוא האופציה הכי טובה כרגע שיש לברצלונה.

fred the red 25 בפברואר 2014

"כדי שהאידאה הזאת תימשך ברצלונה צריכה להיות מסוגלת להחליף חלק במכונה תוך כדי פעולתה, זה כמעט בלתי אפשרי, אני לא מצליח לחשוב על אף קבוצה בכדורגל שהצליחה לעשות את זה ברמות האלה, וברמת הדיוק הנדרשת."

פרגי עשה את זה רק 5 פעמים אבל לך תזכור

Comments closed