הקבוצה. השנייה. בהיסטוריה… של אירופה!

באופן מדהים, מכבי ת"א היא המועדון השני הגדול בהיסטוריה של הכדורסל האירופאי. ואם היא יכולה, כולם יכולים.

139339892_f6e507186d

בכל הדיון על ההישג המדהים של מכבי ת"א, על הגדולה של בלאט, היכולת במאני טיים של רייס, הקהל האדיר של הקבוצה וההשפעה שלו על הזכייה בפיינל פור, נגד הסיכויים ונגד יחסי הכוחות המקצועיים והכלכליים, נשמט ממרבית הדיונים אספקט אחד שבעיני הוא דיי מדהים.

מכבי תל אביב היא הקבוצה השניה הכי גדולה בהיסטוריה של הכדורסל האירופאי.

בואו נגיד את זה שוב.

מבין כל הקבוצות באירופה, בכל ההיסטוריה של הכדורסל ביבשת, מכבי תל אביב היא הקבוצה השנייה בהישגים. יותר מצ'סק"א יותר מפנתניקוס, יותר מוארזה ומילאנו על שלל שמותיהן, יותר מהקבוצות של בולוניה, יותר מברצלונה, יותר מספליט הגדולה יותר מכל קבוצה למעט ריאל מדריד.

ריאל מחזיקה ב-8 אליפויות ו-8 סגנויות. מכבי תל אביב מחזיקה ב-6 אליפויות ו-9 סגניות, כאשר אחריה צ'סק"א ופנתניקוס עם 6 אליפויות גם כן אך פחות סגנויות.

למה זה דומה?

הכדורסל באירופה הוא ענף הספורט השני הכי פופולארי בפער עצום מעל הענף השלישי הכי פופולארי. התעשייה השנייה בתרומתה לתוצר בארה"ב (לא כולל ממשלה) הוא מגזר הפיננסים והביטוח. עכשיו דמיינו שחברת הביטוח, או בנק ההשקעות השני הכי גדול באירופה היה ישראלי. ענף הייצוא השני הכי גדול בעולם הוא ציוד טלקום, השלישי הוא כימיקלים. דמיינו לעצמכם שכי"ל הייתה החברה השנייה בגודלה באירופה. טבע, ככל הנראה הגאווה העסקית הישראלית הגדולה מכולן היא החברה ה-18 בגודלה בתחום התרופות וה-8 בגודלה באירופה. אם היא הייתה במקום ה-2 באירופה היא הייתה צריכה להיות גדולה יותר כמעט פי 4 מגודלה היום.

זה מדהים, שמדינה בסדר הגודל של ישראל מצליחה להעמיד קבוצה בסדר הגודל הזה, וזה בכלל לא משנה אם הסגל, כל המאמנים וכל ההנהלה היו זרים, המועדון הזה, הקבוצה הזאת צמחה כאן, התשתית הכלכלית שהיא נשענת עליה היא ישראלית, תשתית האוהדים היא ישראלית, המתקנים הפיזיים הם בישראל, ולמרות כל המגבלות בכל התחומים האלה שהעובדה הזאת מקימה, מכבי ת"א היא הקבוצה השנייה בהיסטוריה של הכדורסל האירופאי.

למה זה חשוב?

כי אפשר ללמוד ממה שמכבי ת"א עשתה, אפשר להשתמש בתשתית המדהימה שהיא בנתה, שהחשובה שבהם היא החשיפה והאהבה של הישראלים לכדורסל. מהבסיס הזה, ירצו או לא, גם הפועל ירושלים והפועל ת"א ומכבי חיפה נהנות.

גם אם בעבר היתרון המקצועי של מכבי ת"א נשען על העדפות שונות ומשונות של השלטון, הזרמת כספים מרשות השידור והזמנות שופטים ליד אליהו, היום בוודאי אפשר להסכים שגם אם הפקטור הזה קיים הוא שולי או כמעט שולי, ואכן אי אפשר להתכחש לזה שהפערים המקצועיים בליגה היום הם הקטנים ביותר שהיו אי פעם.

אני חושב שאם האיגוד יתרכז בלקדם קבוצות נוער ותשתיות במקום להמציא חוקים הזויים שנועדו ליצור תחרות מלאכותית, ואם הקבוצות היריבות יתרכזו בלבסס את עצמן כלכלית, לחזק את מעמדן בקהילה ולהגדיל את בסיס האוהדים ולגייס צוות מקצועי ארוך טווח עם יכולות מוכחות אין שום סיבה שלא יהיו לנו עוד לפחות שתי קבוצות שבאופן עיקבי יקראו תיגר על מכבי ת"א בליגה, ויבנו כוח עצמאי באירופה.

ישראל היא מדינה קטנה ומוקפת אויבים, אבל במקומות שבהם היא ידעה לנצל את היתרונות היחסיים שלה, להישען על התכונות החיוביות המוכחות של הישראלים ולמנף אותם, לעבוד בצורה מקצועית ושיטתית לאורך זמן, היא הגיעה לפריצות דרך מרשימות בתחומים רבים.

המקום שבו לא הצלחנו לעשות את זה בצורה מספקת מבחינתי כאוהד היא בספורט, למעט קבוצה אחת, ואין שום סיבה שזה יהיה ככה, התקווה שלי היא שקבוצות הכדורסל האחרות ובהמשך גם קבוצות הכדורגל והכדוריד ומועדוני האתלטיקה.

כי הלקח הגדול מהעונה הזאת, דווקא העונה הזאת, היא שאם מכבי ת"א עם הבלגאן שחגג בה ומול קבוצות עם פי 3 תקציב, טובי המאמנים והשחקנים באירופה, יכלה לקחת את היורוליג, אז באמת כל אחד וכל קבוצה יכולה להיות מכבי ת"א אם תעבוד נכון.

הגיע הזמן שזה יקרה.

מו אידריסו - טוב ליהודים?
מצער

72 Comments

אסף 22 במאי 2014

אכן לא נתפס.

א. הענף השני בפופולריות שלו. אני אשאל אותך מה ששאלתי את אלו שטענו שאין לענף שום פופולריות. יש לך איזשהם נתונים? לפי אחוזי הצפייה בנדאל בזמן הקלאסיקו בחצי, לא נראה שהפאבים במדריד התעניינו כל כך. אבל זה לא מוחלט
אז שוב, על מה אתה מתבסס?

ב. כשאנו מדברים על מכבי בפרספקטיבה היסטורית, אי אפשר להתעלם מהעובדה שזו הייתה קבוצה שיש לה מדינה. גם אם היום זה קצת משתנה.

ג. יאללה מכבי!

הנמלה האטומית 23 במאי 2014

גם אלי לא הבנתי איך הוא קבע שכדורסל הוא הספורט השני באירופה – מה אם פורמולה? טניס?

אנונימוס 23 במאי 2014

כדורעף, כדוריד…

סוס זקן 22 במאי 2014

מזל טוב ואיחולי הצלחה לג'וני עם קבלת הטור הקבוע בבלוגיה :)

עידוקוליס ליפשיץ 22 במאי 2014

"הכדורסל באירופה הוא ענף הספורט השני הכי פופולארי בפער עצום מעל הענף השלישי הכי פופולארי"
באיזה מדינות? על בסיס מה זה מבוסס?

דור בלוך 22 במאי 2014

יכול להיות שזאת אמירה מעט מוגזמת, בכל מקרה זה לא משמעותי לנקודה לפי כל דירוג שמצאתי הוא אחד מהשלושה או חמישה הפופולאריים ביותר.

שדון אדום 22 במאי 2014

לא טיפה מוגזמת אלה מופרכת לחלוטין
הכדורסל מדורג מבחינת פופולריות הרבה אחרי כדורגל רגבי טניס מרוצי אפניים ספורט מוטורי כדריד ועוד
אבל העיקר שפיתחנו תאוריה …..

צהוב-כחול-לבן 23 במאי 2014

אל תשכח גם דוקים וגולות.
פופולריות של ענפי ספורט באירופה מתחלקת לפי מדינות. מלבד צפון ומרכז אירופה הכדרוסל הוא פחות יותר השני הכי פופולרי.

קפטן קוקי 23 במאי 2014

אני חושב שאתה מגזים.
אולי הראגבי נמצא במקום השני באי הבריטי, אבל זה לא נכון לגבי מקומות אחרים. בכל מדינה יש ענפים בולטים יותר ובולטים פחות, אבל בממוצע אני חושב שקשה למצוא ענפים שמאיימים על מקומו של הכדורסל לפחות בשלישיה הראשונה.

משה אהרון 23 במאי 2014

מעניין אותי לדעת מהו הספורט השלישי הכי פופולארי אחרי כדורסל. גם לא יודע מהם הקריטריונים לכך.
דבר נוסף, הפער בין הפופולאריות של הכדורסל לזו של הכדורגל היא עצומה. אני אזרוק השערה לא מבוססת, אחוז הקהל ביחס למושבים ביציעי אצטדיוני הכדורגל גדול יותר מאחוזי הקהל ביחס למושבים בארנות/אולמות הכדורסל. הפער של האחוזים עומד לדעתי על מינימום 20%.

D! 23 במאי 2014

דור,
מעו מוגמזת זה להגיד הרביעי על ספורט שהוא חמישי.
להגיד שני ואז להגיד אחד מהחמישה זו הגזמה.

אלעד 22 במאי 2014

ועדיין, ישראל מדורגת מקום 24, ולא מצליחה להשיג שריון אוטומטי לעוד קבוצה חוץ ממכבי, למרות שאחד האנשים החזקים ביורוליג הוא חתן פרס ישראל. ואימרו אמן.

רועי 22 במאי 2014

ועדיין כל האפסים ממשיכים להאשים את מכבי במקום לדאוג לעצמם.
ואימרו אמן.

אלעד 22 במאי 2014

רועי, לשמור על הפה.
אתה לא חושב שזה קצת אירוני שלישראל יש את אלופת אירופה, אבל ייתכן והאלופה שלה לא תשתתף ביורוליג שנה הבאה? (אפילו לא במוקדמות!)

רועי 22 במאי 2014

למה זו בדיוק בעיה של שמעון מזרחי ? גם בזה הוא אשם ?
אולי אם כל האלופות שהיו כאן בשנים האחרונות לא היו מוותרות על השתתפות במוקדמות היורוליג, אז המצב היה שונה.

קפטן קוקי 23 במאי 2014

הנקודה היא שרוב הקבוצות הישראליות שמשתתפות במפעלים המשניים באירופה לא ממש שמות על המפעל הזה, וזה הרבה פעמים סתם תיק בשבילן. אז אנחנו לא מתקדמים בדירוג.
ואגב, כשהיתה הזדמנות לקבוצות להשתתף ביורוליג הן פשוט ויתרו.
אבל תמיד יותר נוח להגיד שלמכבי יש חוזה וזה לא ספורטיבי. להתבכיין זה הרבה יותר ספורטיבי.

איציק 22 במאי 2014

אלעד, בו ואזרום איתך, חתן פרס ישראל הרשע לא עוזר להכניס עוד קבוצה ליורוליג. אזרום איתך יותר, הוא כל כך רשע שהוא שם רגלים כדי למנוע להכניס קבוצה נוספת ליורוליג. אמאמה, הוא לא נוגע בשאר הליגות האירופאיות, אך גם שם לרוב הקבוצות הישראליות נחשלות, ולכן אנחנו במקום ה-24. אז פרט לתאום של אמן הרשע או הצורר ה…, זוכה פרס ישראל, האין לקבוצות עצמן חלק בכישלון???

קובי (מכביסט) 22 במאי 2014

עכשיו מה שנותר זה לדאוג "להמשכיות" של הסגל. אם עד לפני חודש כל הזרים כמעט היו צריכים לעזוב. עכשיו גילינו שרייס רכז מעולה וגו טו גאי מדהים. שכשדווין סמית' מקבל כדורים טובים הוא קולע מצוין. ובלו זה שחקן שגם בגיל 40 הוא שווה יותר מכל פאוור אחר באירופה!!

לכן מה שצריך לעשות זה ככה – להחליף את היקמן בקלעי יציב יותר כשקרלון בראון עושה רושם מצוין. להחליף את אינגלס האנמי בדונטה סמית' המנהיג. שיכול לשחק בשיטה של בלאט בארבעה עמדות (1-4). להביא במקום כהן (שימשיך להיות מושאל) את ג'וש דאנקן. ובעמדת הסנטר במקום ג'יימס יש לנו כבר את טיוס שנותן את אותם דברים. סופו נותן מאסה אדירה. וג'ון בראיינט יתן גם גובה גם מאסה גם ריבאונד וגם קליעה מצויינת!!

הסגל המלא :
1.רייס. אוחיון.
2.בראון. לנדסברג.
3.דווין סמית'. דונטה סמית'. פניני.
4.בלו. דאנקן.
5.טיוס. סופו. ג'ון בראיינט,

רן 23 במאי 2014

תגובה שמראה למה קשה לפרגן למכבי.
אוהד טיפוסי שמלקט את כוכבי היריבות כאילו יש לו זכות ראשונים על כולם.
מה שאכן נכון במציאות, אבל כל כך מגעיל.

אד הורטון 23 במאי 2014

מחילה ממך, זה לא אישי, אבל אם יש משהו שאני מתעב זה את תגובות "בוני הסגלים". זה מסתדר כלכלית? יש היגיון מקצועי בסגל עם רכז ורבע? באיזה יקום מקביל סופו וג'ון בראיינט שייכים לאותה קבוצה? והסמית'ים? רק בגלל השם? 7 זרים? סגל עם 12 שחקנים "בכירים" שצריכים כולם דקות משחק?

קובי (מכביסט) 23 במאי 2014

אולי הגיע הזמן שתראו את זה אחרת?
בראון. סמית'. ודאנקן. לא ישארו בחיים בקבוצתם הנוכחית. כל אחד מהם שווה כיום לפחות 350 אלף דולר. איזה קבוצה בארץ תיתן להם סכומים כאלו חוץ ממכבי??? ככה שהשאלה היא אחרת האם כדאי שהם יחזקו קבוצות יורוליג אחרות? או שמא עדיף שיחזקו את מכבי בארץ? אני כמכביסט מעדיף שהם ילכו למכבי. אתם מעדיפים שהם ילכו לכל קבוצה על פני הגלובוס רק לא למכבי…!!!

אגב אם כבר נכנסים לזה אז זו הדרך היחידה של הפועל ירושלים ג"כ להתחזק. להחליף את הזרים והישראלים החלשים שלה בכאלו שהצליחו בליגה בזול.

לדוגמא בסגל כזה :
1.קיצ'ן. רוט.
2.רייט או ווייט. הלפרין.
3.הניקאט (2.03). בן רייס.
4.הארפר (2.08). אליהו (2.07). שולדבראנד (2.04).
5.פראחוסקי (2.13). גרין (2.06). רוזפלט (2.04),

זו הדרך היחידה של קבוצה ישראלית נוספת להגיע לצמרת האירופית!!

גיא זהר 22 במאי 2014

ההישגים של מכבי ראוים להערכה, במיוחד בגלל שהצליחו ליצור תקציב מאוזן. וכאן המלכוד של המתחרים: על מנת ליצור תחרות עם מכבי לאורך זמן צריך מישהו שיסכים להשקיע לאורך זמן כשברור לו שאין לו סיכוי להרוויח. בעיה. וכדורסל הוא ענף זניח במדינות רבות באירופה. אפשר לראות מה רמת העניין כשבודקים את נפח ומיקום הידיעות הקשורות לכדורסל בעיתונים כמו לאקיפ, גזטה ועוד.

קפטן קוקי 23 במאי 2014

הבעיה שבמקום לפתח את הליגה ואת הכשרונות הישראליים ממציאים כל מיני שיטות מוזרות שמעוותות את המצב עוד יותר כמו החוק הרוסי למשל, ולאורך זמן פוגעות בשחקן הישראלי.
דווקא בהקשר הזה אני מאוד מעריך את מה שקורה בהפועל. מתקדמים שם שלב שלב ביחד עם האוהדים, וזה דבר אדיר וחשוב מאוד.
גם הפועל ירושלים – יש שם כסף, והם גם כן מתקדמים לאט לאט תוך כדי שילוב של שחקני בית ושל בניית מערכת יציבה לשם שינוי.

גיא זהר 23 במאי 2014

למיטב ידיעתי החוק הרוסי הוא פשרה בין רצון הקבוצות לארגון השחקנים ואין לו שום קשר לרצון לפגוע במכבי. למיטב הבנתי, רוב הקבוצות מתנגדות לחוק הזה. ברור שהחוקים בסופו של דבר פוגעים כמו בתחומים אחרים בחזק שבמקרה הזה הוא מכבי

אריאל גרייזס 22 במאי 2014

חוץ מהעובדה שבאמת כדורסל רחוק מלהיות השני בפופולריות שלו באירופה, יש נקודה אחת שצריך להגיד והיא מאוד פשוטה:
מכבי תל אביב היא כמו עץ גדול שלא נותן לשום דבר לגדול מתחתיו.
לא, לאו דווקא בגלל שמכבי עושה את זה בכוונה (אם כי, בהחלט חלק מהדברים כן) אלא פשוט בגלל מה שהיא.
אם מכבי היא אחת מארבע הקבוצות הגדולות ביבשת, הרי שכדי שזה יקרה דברים מסוימים חייבים לקרות. היא חייבת זרים ברמה גבוהה ובמחיר יקר. היא חייבת את המאמן הכי טוב שיש להציע. היא חייבת תקציב גבוה מאוד.
עכשיו, קל להגיד לקבוצות האחרות – בואו גם אתם ותנוהלו נכון, שימו תקציב גבוה ותוכלו להתחרות עם מכבי. אבל זה לא עובד ככה.
זה לא עובד ככה כי למכבי יש היום, ולא משנה מה הסיבות, יתרון עצום בכל אלמנט על קבוצות הליגה האחרות. יתרון עצום באולם ביתי ענק, יתרון עצום בתקציבי טלוויזיה והכי חשוב – יתרון עצום, בלתי נתפס בכלל, של אוהדים.
קבוצות אחרות בארץ, אפילו בסדר גודל של ירושלים או הפועל תל אביב, לא יכולות להרשות לעצמן כלכלית להחזיק קבוצות עם תקציב כמו של מכבי לאורך זמן. אין להם שום מודל כלכלי שיאפשר את זה, למעט איזה נדבן על שיזרוק כסף כמו משוגע – וכולנו יודעים כמה זמן זה מחזיק.
אז לאורך זמן, כל עוד מכבי מנסה להתחרות ברמות הכי גבוהות באירופה וכל עוד היא מחזיקה בכמות אוהדים שכל קבוצה אחרת בארץ – בכל ספורט – יכולה רק לקנא בה, אין שום אפשרות כלכלית אמיתית להתחרות בה. פשוט כך.
כל מי שאומר אחרת פשוט מתעלם מהמציאות.

שחר ד. 22 במאי 2014

לחלוטין, פשוט רשמת את כל מה שהתכוונתי לכתוב…

עודד 22 במאי 2014

בדיוק כך.

איציק 22 במאי 2014

אריאל,
לפני מספר ימים היה דיון בנושא, וכתבת לי משהו בסגנון של רק אתה על תתלונן על פערי התקציב בין מכבי לגדולות של אירופה. אז אני לא מתלונן!!!
אני חושב שאתה צודק בטווח הקצר, אך הבניה של ירושלים אם יהיה להם מספיק סבלנות בהחלט תקרא תיגר על מכבי עם האולם החדש והנהלה שעובדת נכון. גם בחיפה נעשת עבודה. הפועל תל-אביב זו לא דוגמא כי היא לא מחפשת להתקדם, היא מחפשת להתלונן וליבב.ולמרות זאת, עם אולם חדש והנהלה שפויה הם יכולים להיות קבוצה נחמדה פלוס.
אז הסיפור של העץ הוא לא טופס, כיוון שהעץ, גדול ככול שיהיה יכול לחנוק את מה שמתחתיו, אך אם תזוז קצת מהצל שלו, אפשר לפרוח יפה מאוד, צריך פשוט לא לנסות לעמוד איתו על אותה המשבצת, ובאמת שיש המון משבצות פנויות. רק צריך לרצות לצאת אליהן.

קפטן קוקי 23 במאי 2014

אריאל, לא שכנעת אותי.
אין ספק שהתנאים הם לא לטובה הליגה. זה מאוד לא פשוט להצמיח קבוצה שתתמודד בכבוד אפילו בשלבים המוקדמים של היורוליג מול כל מיני קבוצות קיקיוניות.
אבל, המציאות עד כה מראה שאף אחד לא ניסה באמת. כולם עסוקים בלבכות על המצב במקום לבנות משהו. לסמן מטרות לטווח ארוך, אבל גם להיות מוכנים לעלות מדרגה מדרגה.
לחיפה יש אולם והם לקחו אליפות, אבל זה לא נחשב כי ההשקעה שם לא גדלה והם לא התקדמו יותר מדי בזירה האירופית.
בהפועל ובירושלים זה קורה, וזה דווקא נחמד.
אם בסופו של דבר כל הקבוצות שלקחו אליפות בפיינל פור לא הצליחו למנף את זה להתקדמות אז כנראה שמשהו לא אפקטיבי בשיטה הזאת. אולי היא "מנצחת את מכבי" אבל היא לא באמת מנצחת את מכבי. על האוהדים אי אפשר לעבוד, הם שמחים לערב אחד, אבל בפנים כולם יודעים שאין שם כלום מעבר למשחק בכאילו. אין סיבה להשקיע יותר בשנה הבאה, כי זה לא יביא שום יתרון בליגה או בזירה האירופאית, אז נשארים באותו מקום.

גיא זהר 23 במאי 2014

בלי השתתפות ביורוליג יהיה קשה מאוד לנצח את מכבי. ירושלים, הפועל, חיפה ואפילו חולון יכולות כבר עכשיו להביא באופן קבוע 4,000 איש אבל בשביל להביא את הכמות הזו הם צריכים שאיפה להשגיות וכל עוד היורוליג חסום בפניהם תקרת הזכוכית נמוכה.

ד״ר א 22 במאי 2014

הקביעה לגבי הספורט השני וכו׳ אכן מוגזמת מאד. בליטא, למשל, הכדורסל הוא מס׳ 1.

גם הקביעה על המדינה המוקפת אויבים אינה מדויקת. עם ירדן יש שלום ויחסים טובים, וגם עם מצרים יש שלום, והיא בכל מקרה אינה מדינת אויב. בסוריא יש הרבה אויבים, אבל אין מדינה. אז מה, אנחנו מוקפים בלבנון?

אוהד 23 במאי 2014

בסרט סינגלס, אחרי כל הביקורות הקשות שהלהקה סופגת הסולן שלהם אמר "שהתקליט שלהם בדיוק פרץ בבלגיה".

דורפן 22 במאי 2014

דור בלוך – להגיד שזה הענף השני באירופה זה פשוט מבייש את הטור. זה כל כך רחוק מזה.
אפילו אם נשים בצד את הענפים האישיים והפורמולה.

וזה מין משפט שצריך לתת לו גיבוי ואין לו רבע גיבוי. מה עוד שהוספת את המשפט ״בפור עצום״.

ספרד זו מדינת הספורט הגדולה היחידה בה הוא ספורט קבוצתי שני.

בצרפת – ראגבי, בבריטניה ראגבי, בגרמניה כדוריד והוקי, ברוסיה הוקי, באיטליה ראגבי ואולי גם כדורעף אפילו במדינות יוגוסלביה לשעבר הוא מתחיל לאבד את המקום השני – לכדוריד ואפילו כדורמים. בכל סקנדינביה זה הוקי וכדוריד.

זה לא קיבל שום כיסוי בגאזטה במדינה שאירחה את המשחק. זה לא היה קיים בלאקיפ. במארקה עיתון הבית של הקבוצה המשתתפת זו הייתה הידיעה החמישית בבוקר המשחק. במדריד לא הייתה שום תכונה. למעשה שלושת המשתתפות האחרות בפינל פור לא הביאו אוהדים כמעט. זה נראה לך סביר – ספורט ענקי ושלוש קבוצות בפינל פור לא מביאות אוהדים? לא רוצות את הכרטיסים?

מעבר לזה. כשיש התעניינות מסויימת בכדורסל – היא לרוב בNBA. אני מבטיח לך שחובב הכדורסל הגרמני מכיר את דירק נוביצקי וכנראה לא צפה בפינל פור.

נ.ב. הדבר לא בא למעט בהישג של מכבי בטורניר הפינל פור. להפתיע קבוצות חזקות ממנה בהרבה בעונה הנוכחית. ומבחינה זו חבל שבאמירה בומבסטית הקמת עליך את הקוראים…

איציק 22 במאי 2014

אשאל שאלה שאין לי שמץ של מושג מה התשובה. הרי ענף יכול להיות רביעי בכול מדינה, אך בממוצע הוא יהיה שני. למשל אם בצרפת רגב וכדוריד לפני הכדורסל ובשודיה הוקי וכדורמים לפני כדורסל, אז בשתי המדינות הוא רביעי (כי הכדורגל תמיד ראשון לצערי), אך במיצוע שתי המדינות יתכן והכדורסל שני. אז היכן הכדורסל באירופה, ולא פר מדינה?

משיח 23 במאי 2014

לא רק בספרד זה הספורט השני גם ביוון טורקיה סרביה קרואטיה בולגריה ולדעתי גם באיטליה, אז נכון לא בפער עצום אבל עדיין בממוצע של כל אירופה לא בטוח שזה לא הספורט השני הכי פופולרי, כדורמים?!

זיק 23 במאי 2014

אני חושב שצריך להפריד בין הפופולריות של ענף הכדורסל לבין הפופולריות של היורוליג.
לדעתי ברמת החשיבות הממוצעת, לכדורסל יש עדיין יותר אוהדים משאר ענפי הספורט שציינת.
זה נכון (ומצער) שהיורוליג כשל כשלון חרוץ, בנסיון להגדיל את החשיפה, אך עדיין ישנם לא מעט מקומות באירופה שלמפעל הזה יש קסם וכוח (ראה היווניות, מדינות יוגוסלביה לשעבר, המגרשים המלאים בספרד, הטורקיות והניצנים בגרמניה…) ומכבי היא אחת ממושכות הקהל הגדולות שיש.

shohat 23 במאי 2014

סיפור עם מוסר השכל: לפני שנתיים אשתי ואני נכנסנו למסעדה בפריס, שנראתה צנועה אך מבטיחה. בעל המסעדה היה מאד נחמד עד שגילה שאנחנו מישראל. ואז הוא נהיה נחמד עוד יותר. הוא מייד הציג את עצמו כאתונאי גאה ולא הפסיק להזכיר לנו, עם כל מנה שהוגשה, שפנא חזקה ממכבי. וכך נהרסה לה ארוחה רומנטית יקרה. הרגע אבד. מיותר לציין שהסיטואציה היתה הזויה ומפתיעה.

מוסר ההשכל:
1) הכל (טוב, לא הכל, חלק) יחסי, ובעיני המתבונן (פופולרי איפה? למי?).
2) מי לכל הרוחות נכנס למסעדה יוונית בפריס?

האמת שאין לי כאן ממש טיעון. סתם התחשק לי לספר.

גיא 22 במאי 2014

אותי גם מקומם שאוהדי מכבי מרשים לעצמם לספור אליפות אירופה בשנת 2001, כאשר לכל הדעות מדובר ב"גביע של 20 שקל". על אותו משקל גם הפועל ירושלים היא אלופת אירופה ב-2004.

צהוב-כחול-לבן 23 במאי 2014

"לכל הדעות"- איזה דעות? של אוהדי הפועל? אליפות אירופה לכל דבר שנחשבת ומוכרת ע"י היורוליג.

גיא 23 במאי 2014

מדובר עובדתית במפעל עם קבוצות מהדרגים התחתונים באירופה שקבוצות היו חלשות משמעותית ממפעל אחר. זה שבסוף אותה עונה איחדו כוחות וריצו את כולם לא הופך את זה לאליפות אירופה.

אילן 24 במאי 2014

פנתנייקוס, צסק"א ואפס פילזן הן מהדרגים התחתונים באירופה? סתם הערה פופוליסטית ומעליבה ללא תוכן. מכבי בתור אלופת הסופרוליג פגשה בקינדר אלופת היורוליג ב- 2002 וכולנו זוכרים איך הסיפור הזה נגמר.

יואב 24 במאי 2014

מכבי גברה על צאסקא ופאו בפיינל פור. והפסידה בגמר שנה קודם לכן(לפני הפיצול).
אלופת אירופה ראויה! ביחד עם בולוניה הזוכה השניה.

רן 23 במאי 2014

איזו בורות של כותב הפוסט!

הענף השני ועוד בפער עצום מהשלישי…

החלק השני נכון. הכדורסל אכן בפער עצום מהשלישי. זה ענף ספורט נהדר ואהוב עלי מאד, אבל רק בזכות השוליות שלו באירופה, ישראל יכולה להצמיח מועדון כל כך גדול.

וכמובן שגם בזכות העובדה שזה מועדון של מדינה ובו לכל שאר הקבוצות ביחד יש אולי רבע מכמות האוהדים של מכבי ופערי תקציב עצומים.

בהקשר הזה, הזכייה של חיפה באליפות היא הישג לפחות גדול כמו ההישג של מכבי באירופה. שתיהן זכו על חשבון קבוצות טובות מהן בהרבה, למרות פערי תקציב ובזכות שיטת הגביע…

ישיק 23 במאי 2014

לא מבין מה זה משנה, כמו שאתה אומר בעצמך יש מדינות באירופה שזה כן הענף השני ויש מדינות שזה הענף השלישי, הרביעי ואולי גם החמישי. לא חושב בכלל שאפשר להכליל שבאירופה איזשהו ענף הוא ככה וככה. יש מדינות שכדורגל רחוק מלהיות בענף המוביל אצלהן.ועדיין, אצלנו כדורסל הוא הענף השני המוביל ואפשר להבין את השמחה. אני בטוח שכשאיזשהי קבוצה בסקנדינביה זוכה בכדוריד זו תהיה שמחה גדולה מבחינתה למרות שכנראה שכמעט אף אחד בישראל לא ישמע איך קוראים לאלופת אירופה בכדוריד.

יניב פרנקו 23 במאי 2014

ברוכים הבאים לספין החדש -הכל אפשרי .
אם מכבי יכולה לעבור במשחק בודד קבוצה שתקציבה פי 3 ממנה – אז קבוצות שתקציבן בין חמישית לעשירית יכולות גם.
מעבר לזה שזו טעות בסיסית לחשוב שהמצב בישראל נורמלי -ההשוואה מיותרת.

יואב 23 במאי 2014

לא, הספין הבא יהיה-נשלול לטיוס את האזרחות אם הוא מבריז לנבחרת(כאילו שאזרחותו קשורה לזה בכלל).
הוא כבר ממש בשלבי פיתוח…
דש ממקל וכספי-תשובה מוכנה לספין.

יניב פרנקו 23 במאי 2014

לא מבין מה זה קשור – אבל אני שמח שאתה מעלה את זה .

יואב 24 במאי 2014

אסביר לך את מהות הקמפיין:
אוהדי הפועל שמתעבים את הנבחרת, חרדים לפתע. אוי אוי אוי.
לנאורים הגדולים בשם עצמם, חשוב לדרג פתאום מדרג דימיוני של שווים יותר או פחות. למקל מותר מה שלשחקן שחור אסור.
צביעות אול אובר טייק 9865380.
התרגלנו.

יניב פרנקו 24 במאי 2014

למה התרגלתם? אני התרגלתי שלא משנה מה יקרה תמיד תמצאו דרך להתחבר למציאות מכיוון חדש .
לי אין בעיה שמקל ויתר בקיץ על הנבחרת – גם על זה שיטוס מוותר עליה שנתיים ברציפות – שיגיעו מי שרוצים .

יש לי בעיה אם זה שכשתוקפים את מכבי על הצביון הישראלי שלה – קבוצה שדוחפת את עצמה למרכז הלאומיות מעל כל קבוצה אחרת בספורט הישראלי – אוהדיה ודובריה מתעטפים בצדקנות וצביעות (אותה צביעות שנוח להם להטיח בכל העולם) וטוענים שהם עדיין קבוצה ישראלית מלאה בישראלים ודקה אחרי שטיוס כזה מתנהג ככה רצים להגן עליו ומוצאים תירוץ כמו -״גם מקל הבריז״.

יואב 24 במאי 2014

באמת שלא הבנתי. טיוס, מקל, כספי ואחרים יכולים לעשות מה שהם רוצים. כמובן שרק את שחקן מכבי, יתקפו האדומים החרדים לגורל הנבחרת. מרטיט.
טיוס אזרח ללא קשר להיותו שחקן כדורסל.
אני לא מייחד צביון ישראלי ושאר ירקות. כולם אהובים עלי, כולם היו בני.

יואב 24 במאי 2014

יניב, עוד משהו,
מרכז הלאומיות זה טנגו עם שני רוקדים. הפרה רוצה להניק לא פחות אם לא יותר.
היא אימצה את מכבי ואת ההצלחה של מכבי כבר בשנות השבעים.
עוד לפני רשות השידור והאגדות שלכם, פוליטיקאים רכבו על ההצלחה וניכסו את מכבי למדינה.
רק שלא נשכח את העובדות.

יניב פרנקו 24 במאי 2014

איזה אדומים תקפו אותך .
פה לפחות אתה הראשון שקפץ עם זה .
אבל אם התייחסת -יש פה בעיה והיא של הנבחרת ושבאיגוד יפתרו את זה -מה שכן בגלל שמזרחי בוחש באיגוד כל החלטה תראה בעייתית .לא בעיה שלי.
ולגביי זה שהמדינה מאמצת את מכבי -תיאוריה נחמדה ולא יותר -מכבי עובדת שעות נוספת בחיבור מותגי בינה לבין המדינה. הפעולות על הפרקט לא מדביקות את הצד השיווקי.

יואב 24 במאי 2014

יניב,
אתה מתבלבל. מכבי לקחה אליפות אירופה ב-77 בשקל וחצי ומאז זה לא נעצר.
מכבי לא התחננה למשה דיין.
מכבי לא ביקשה טלפונים אחרי זכיות.
תבין, ההישג העצום ההוא(לנצח את נבחרת רוסיה דה פאקטו ואת וארזה ששלטה בענף) הוא שהחל את סיבוב הגלגל. הישג ספורטיבי.
שש אליפויות אירופה הן פעולות על הפרקט שמועדון כמו יונייטד היה חולם עליו. גם באיירן. איפה זה ואיפה הפעילות הנוספת?
שש אליפויות אירופה!!!
אתה מבין שזה יותר מהאליפות המקומיות שלכם?

אנונימוס 23 במאי 2014

האמת היא שאין סתירה. לפי הזכייה האחרונה, פעם ב10 שנים מכבי מצליחה לגבור על פערי תקציב משמעותיים – בארץ (אחרי פיינל פור) זה קורה גם פעם ב10 שנים בממוצע…

עופר (השני) 24 במאי 2014

אנונימוס, אתה טועה.
אתה מתחשב רק בגמרים וזה לא נכון. השנה מכבי גברה על צסק"א וריאל.
ניצחה לא מעט פעמים את טאו ויטוריה וקאחה לבורל עם תקציבים גדולים ממנה.
בארץ זה קרה 3 פעמים ב-5-6 שנים אם אני לא טועה.
אגב, בקבוצות האלו מי שכיכבו בגמרים היו הזרים, ועל מנת להסתיר עובדה זו ראיינו את מקל ורוט.

omer 23 במאי 2014

הכדורסל הוא הענף הראשון בחשיבותו בליטא והשני בחשיבותו בישראל וברוב מדינות אקס יוגוסלביה. זהו.

באי הבריטי וסקנדינביה הכדורסל לא קיים. בגרמניה, איטליה, צרפת הוא אפילו לא קרוב להיות השני הכי פופולרי.

אפילו בספרד הכדורסל אינו הענף השני בחשיבותו.

הכדורסל בחיים לא הענף השני הכי בחשיבותו באירופה. הוא אפילו לא הענף השני בחשיבותו בארה"ב.

צהוב-כחול-לבן 23 במאי 2014

אבל הוא כן שני בארה"ב- https://en.wikipedia.org/wiki/Sports_in_the_United_States#Popular_team_sports

omer 23 במאי 2014

אני לא יודע מאיפה הביאו את הנתון הנ"ל בויקיפדיה, אבל מבחינת כמות צופים, רייטינג, משכורות לשחקנים, שווי זכויות שידור- הבייסבול אמנם בירידה אך מעל הכדורסל.

גיא זהר 23 במאי 2014

מבחינת פופולריות בארה״ב יש את הפוטבול שהפופולריות שלו נושקת לשלושים אחוז ואחכ באים השאר שבערך ברמה שווה של פופולריות בסדר הבא: פוטבול מכללות, כדורסל מכללות, אן.בי.איי, בייסבול והוקי.

shadow 23 במאי 2014

אף לא הבנתי למה זה משנה כמה פופולרי הענף אותו אתה אוהד.

אני אוהב כדורסל ואוהד את מכבי. מה איכפת לי כמה הענף פופולרי???!!!

זה פשוט הזוי הדיון הזה.

רועי 23 במאי 2014

לא שזה מהימן, אבל תראה היכן מופיע כדורסל –
http://en.wikipedia.org/wiki/Sport_in_Europe

כדורסל פופולרי יחסית במדינות יוגוסלביה לשעבר וקצת ביוון וספרד (שגם שם, הוא לא מתקרב בכלל לטניס, פורמולה 1 או אופניים). אני יכול להעיד מביקורי בספרד לפני כמה שנים שאתה נכנס לפאבים ומסעדות והצופים מרותקים למירוצי אופניים או פורמולה 1. מעולם לא שמעתי או ראיתי ספרדי מדבר על כדורסל, הדבר היחיד שראיתי הוא במוזיאון ריאל מדריד (הקבוצה הכי מצליחה בהסטוריה, כפי שציינת) שאחרי שמסיימים לעבור עשרות חדרים ואולמות הקשורים לכדורגל, יש איזור קטן המיועד לענפים קבוצתיים אחרים ביניהם כדורסל, כדוריד וכו', ושם אכן הכדורסל קיבל מקום נאה.

אין ספק שכל הישג של קבוצה ישראלית בכדורגל עולה לאין ערוך על ההישגים של מכבי תל אביב בכדורסל (כולל העליה של מכבי תל אביב בכדורגל לליגת האלופות..).
איך ניתן לומר שספורט הוא השני בחשיבותו ביבשת כשאוהדי מכבי מילאו את מילאנו ואת האולם ולאף אחד אחר לא היה אכפת מהמשחק? איפה אוהדי ריאל מדריד, הקבוצה הגדולה ביבשת?

עוד נקודה שצריך לשים לב אליה הוא אם בודקים פופולריות לפי מספר המדינות או לפי תושבים, משום שלפי מספר מדינות אולי כדורסל הוא מקום 6-7 באירופה, שזה מכובד, כי הוא פופולרי בכמה מדינות קטנות יחסית, אבל אם בודקים לפי מספר תושבים, אני לא בטוח שהוא בעשירייה, משום שהוא לא מעניין אף אחד בארבעת המדינות הגדולות ביבשת, וממש מעט בחמישית.
אני חושב שהדירוג צריך להיות בערך :
1. כדורגל
2. אופניים
3. ספורט מוטורי (פורמולה ואופנועים)
4. טניס
5. רוגבי
6. אתלטיקה
7. הוקי קרח
8. כדוריד
9. כדורמים , כדורעף, כדורסל

אני מניח שגם ספורט חורף וגולף קצת לפני המדורגים 9 אבל נניח.

יובל שהוא אחר עד כדי כאב 23 במאי 2014

פעם היה לי במועדפים אתר מופלא ששמר את כל תוצאות המשחקים בגביעי אירופה מכל הזמנים. כשסופרים נצחונות (ולא תארים), מכבי מקום שני (אחרי ריאל) נכון ל-2007 כזה. היום יש מצב שכבר עברה אותה.

יובל שהוא אחר עד כדי כאב 23 במאי 2014

אתה קדוש.
טוב, לא זכרתי שהפער היה עד כדי כך מטורף, אין סיכוי שמכבי ניצחה 75 משחקים יותר מריאל ב-7 העונות שחלפו…

חדש בשכונה 23 במאי 2014

אין ספק שבשנים האחרונות עקב החשיפה הגדולה שמתפתחת באירופה לאן בי איי, גוברת הפופולריות של הכדורסל. אבל זה פחות מעניין. מה שכן מעניין שכדורסל הינו הספורט השני בפופולריות בישראל וההישג של מכבי כארגון שכוחו הוא בניהולו, תמיכה מוסדית לאורך השנים וקהל עצום, הוא נהדר בזה שהוא ממתג את השם מכבי תל אביב לאורך שנים כקבוצת צמרת אירופית. עם זאת, לא ברור איך כשיש אהדה כזו גדולה למשחק בישראל, לא צומחים פה כוכבים, או יותר נכון, הפסיקו לצמוח פה כוכבים.

ערן לוי 23 במאי 2014

יש כל מיני סקרים שמציגים רשימות של 10 ענפי הספורט הפופולריים באירופה. קשה לי להתייחס אליהם ללא סטיית תקן רצינית, בעיקר מפני שהם שונים זה מזה, אבל גם בסקירה גסה אף אחת מהרשימות לא מציבה את הכדורסל במקום השני. האופטימית ביותר מציבה אותו במקום השלישי, באחרות הוא קרוב יותר לחמישי-שישי. אופניים, טנים, הוקי וראגבי גבוהים יותר מכדורסל בממוצע.

אילן 24 במאי 2014

חבל שברוב ישראליותנו נתפסנו לטעות (?) אחת בכתבה והקדשנו לה 90% מהתגובות שדנות בנכונות או אי נכונות העובדה במקום לדבר על העיקר.

עופר (השני) 24 במאי 2014

בקשר למכבי קבוצת זרים.
למה אף אחד לא אומר כלום על כך שריאל מדריד, צ'לסי, יונייטד, סיטי, אפילו ליברפול- בנויות על זרים?
למה אף אחד לא אמר כלום כשפי ג'יי טאקר ודיקסון מחולון לקחו ממכבי אליפות שמורן רוט היה בה על תקן בורשטיין בשיאו?
למה כשמכבי קונה ישראלים טובים אומרים שמכבי גונבת שחקנים מכולם, אך כאשר היא קונה זרים אומרים שהיא לגיון זרים?
למה מאשימים את מכבי, קבוצת יורוליג, בצורך לרצות להיות עם השחקנים הטובים ביותר ומה לעשות שאין הרבה ישראלים טובים?
למה אף אחד מקבוצות ליגת העל לא אומר: "כשמכבי תל אביב בכדורגל תשלוט פה, שאף אחד לא יגיד שאין מה לעשות ומכבי אשמים, כי אנחנו יכולים עכשיו להתחיל להתנהל נכון, לעלות רמת אימונים ומשמעת, לבנות על שחקנים צעירים ולפגוע נכון בזרים?".
למה ב-77' אף אחד לא הרים את הכפפה?
איך זה הגיוני שיש רק שמעון מזרחי אחד?
איך אף אחד לא בונה בהפועל אילת סגל אימון מרשים?
איך שחר לא עשה מה שגולדהאר עושה?
איך הפועל מעיזה לדבר על הזרים של מכבי כשרוב הנקודות שלה מיוצרות על ידי לא-נימולים?!
איך זה שמישהו מעיז להיות כה צבוע ולא להכיר בעובדה שאם אין מכבי שחקנים זרים לא היו שומעים על ישראל ולא מגיעים לפה?
למה אנשים לא מבינים שאם אין מכבי אין דונטה סמית'?
למה רמת השרון בזמנה לא החתימה את דן שמיר ליותר זמן?
מדוע קבוצות שלוקחות אליפות ממכבי מתפרקות טוטאלית אחרי לקיחת אליפות?

קפטן קוקי 25 במאי 2014

+1

בר 24 במאי 2014

אני עדיין זוכר שב2000 בזמן הפיינלפור הייתי באלמריה ורציתי לראות את החצי גמר של מכבי נגד ברצלונה, כמובן שאף אחת מהטלוויזיות בבר שנכנסנו אליו לא היתה על המשחק, בכולם ראו כדורגל או דברים אחרים שביקשתי מהברמן לחפש את המשחק הוא שאל אותי מה זה, ואחרי הסבר קצר ואני בתור אדום הסברתי לו שאני בעד ברצלונה, הוא שם את המשחק אבל הסביר לי שהוא בעד מכבי כי הוא שונא את כל מה שמגיע מקטלוניה…

roei034 24 במאי 2014

וואו מאיפה הבאת את זה בלוך?כדורסל באירופה לא פופולרי בכלל לא יודע מאיפה הבאת את זה שזה הספורט השני הפופולרי באירופה. כדוריד וכדורעף יותר פופולרים ושלא נזכיר את הרוגבי בהרבה מכדורסל.
באיזה מדינה באירופה בדיוק כדוסל הוא ענף פופולרי?????

Comments closed