יומן אליפות בלגיה, הסגל

belgium

בשלב הזה 9 ימים לפני המונדיאל אף אחד לא מפקפק בכך שהטורניר הנוכחי מסמל את תחילתו של דור הזהב של הכדורגל הבלגי, הוויכוח הוא רק על השאלה כמה רחוק הנבחרת יכולה ללכת בטורניר הנוכחי, והאם היא בשלה כאן ועכשיו.

ואני כאן כדי להגיד לכם במ' רבתי, שנבחרת בלגיה מ-ו-כ-נ-ה לקרוא תיגר על התואר, בברזיל 2014.

כמו יואב דובינסקי שהחל עם תיאור הסגל ההולנדי האפרורי, גם אני אתחיל עם 23 הבלגים המופלאים שנבחרו כדי לקחת את ארצם הכי רחוק שהכי שאפשר, אבל קצת לפני כן בואו נכיר קצת את המהלכים והאנשים שמאחורי ההצלחה הבלגית ואת השיטה שלקחה אותו למונדיאל עם תצוגת מוקדמות מרשימה.

איך בונים פס ייצור של דור זהב:

1986 הייתה שנת השיא של דור הזהב האחרון של בלגיה, עם אנזו שיפו במרכז המגרש בלגיה הגיעה עד חצי הגמר של הטורניר. 14 שנים מאוחר יותר לא נותר זכר מההישגים ההם ובלגיה התרסקה בטורניר יורו 2000 שהיא עצמה אירחה יחד עם הולנד והודחה בסיבוב הראשון, המארחת הראשונה של היורו שסיימה כך את דרכה בהיסטוריה.

תהליך למידה ארוך שנשען בעיקר על ההצלחות של הכדורגל הצרפתי והבלגי, הוביל לחשיפת התכנית החדשה לסטנדרטיזציה של מחלקות הילדים והנוער בכדורגל הבלגי. כל קבוצות הילדים מבתי הספר, דרך אקדמיות הנוער והקבוצות השונות ברחבי בלגיה שיחקו באותה שיטה – 4-3-3, עם שחקני אגף קלאסיים בעלי מהירות ויכולת כדרור. באימונים הושם דגש על שילוב של כוח פיזי והבנה טקטית כדי לנצל את היתרונות הפיזיים בצורה אפקטיבית.

לא רק השיטה הטקטית והדגשים המקצועיים הפכו לאחידים, גם התפתחות מבנה המשחק הפכה אחידה כאשר ילדים עד גיל 7 שיחקו 2-2, עד גיל 9 שיחקו 5 על 5, עד גיל 11 8 על 8 ותמיד על מחצית המגרש או פחות מכך, במטרה להגדיל את מספר הפעמים שכל שחקן נוגע בכדור ואת מהירות התגובה שלו. רק בגיל 12 נעשה המעבר ל-11 על 11 על מגרש שלם.

שימו לב לציטוט הבא ממישל סבלון, האחראי הטכני של ההתאחדות הבלגית: "הצעירים שלנו משחקים פתוח, הם תוקפים כל הזמן, הם מפסידים, אבל זאת לא הבעייה שלנו… הזהות וההתפתחות של השחקנים חשובים הרבה יותר". עכשיו תשוו את זה לפסטיבל אוחנה אחרי העלייה ליורו, ולמה שקורה בליגות הילדים בארץ.

השיטה:

גם הנבחרת הבוגרת מחוייבת לאותם עקרונות משחק, 4-3-3 עם חלוץ חוד קלאסי, שני שחקני אגף מהירים עם יכולות כדרור מזהירות שני קשרים אחוריים קשוחים וניידים וקשר מרכזי שנדרש לחבר בין החוליות.

בדיאלוג בין הכדורגל הישיר של מוריניו לקידוש השליטה בכדור והנעתו של גווארדיולה, בלגיה מוצאת את עצמה בצד של המאמן מפורטוגל. ב-5 משחקי ההכנה שערכה עד כה (למעט המשחק מול לוקסמבורג הזערורית), בלגיה לא החזיקה יותר מ-50% בכדור.

תחת זאת מארק וילמוטס דוחף את שחקניו להפעיל לחץ על היריב שמכריח אותו לשחק על כדורים ארוכים מול הבלגים הגבוהים והחזקים, לזכות בכדור ולדחוף אותו במהירות קדימה בכדור ארוך ללוקאקו, במספר מסירות מהירות דרך המרכז, או דרך שחקני האגף הזריזים שלה.

שוערים – טיבו קורטוואה (אתלטיקו מדריד, מושאל מצ'לסי), סימון מינולה (ליברפול), קון קאסטילס (הופנהיים).

עם השוער שרבים סבורים שהוא הטוב בעולם, וגיבוי בדמות סימון מינולה שנתן עונה טובה בליברפול, בלגיה מסודרת בעמדה הזאת לשנים קדימה. אחרי דור השוערים הגדול של ה-15 השנים האחרונות שכלל את קסייאס, בופון וצ'ך, דומה שהולך ותופס את מרכז הבמה דור שוערים חדש שמתאפיין בגובה ויכולת שליטה טובה בכדור ברגל, לצד אינסטינקטים חדים ויכולת קבלת החלטות טובה. קורטוואה, לצד טר שטנגן ודה חאה הם האבטיפוס.

הגנה – טובי אלדרווד (אתלטיקו מדריד), לורן סימן (סטנדרט ליאז'), ניקולאס לימבארטס (זניט), וינסנט קומפאני (מנצ'סטר סיטי), דניאל ואן בוייטן (באיירן מינכן), אנטוני ואנדן בורה (אנדרלכט), תומאס ורמאלן (ארסנל), יאן ורטונחן (טוטנהאם).

וילמוטס הולך כאן על ניסיון ולא משחק משחקים. במרכז ההגנה של בלגיה פתחו במשחק ההכנה, וצפויים לפתוח במונדיאל וינסנט קומפאני, מטובי הבלמים בעולם בשנים האחרונות, ואחד מכוכבי שתי הזכיות של הסיטי באליפות אנגליה, לצד ואן בויטן על 2 המטרים ו-16 שנות ניסיונו, ואן בויטן שכבר היה בדרך החוצה מבאיירן זכה לאמונו של פפ גווארדיול הושיחק ב-12 משחקים בליגה ו-2 נוספים בליגת האלופות. עם שני בלמים שגובהם מעל 1.90 ומשחקם מתאפיין בפיזיות ומשחק ראש איכותי מרכז ההגנה של הבלגים הוא אגוז קשה לפיצוח.

בעמדת המגנים המצב מורכב יותר ויהיה מעניין לראות האם היריבות של בלגיה ינסו לנצל זאת, בהיעדר מגנים ברמה העולמית הגבוהה ביותר, וילמוטס הולך עם מגנים שיכולים לשחק גם כבלמים ומתמקדים בעיקר במשחק הגנה וחיפוי על שחקני האגף ההתקפיים מאוד שלהם, טובי אלדרווד שיקווה להתאושש מטראומת הגול של בייל בגמר ליגת האלופות, ויאן ורטונחן.

קישור – נאסר צ'אדלי (טוטנהאם), מוסה דמבלה (טוטנהאם), סטיבן דפור (פורטו), קווין דה ברוין (וולפסבורג), מרוואן פלאיני (מנצ'סטר יונייטד), אדנאן ינוזאי (מנצ'סטר יונייטד), אדאן האזארד (צ'לסי), קווין מיראלאש (אברטון), דיבוק אוריגי (ליל) אקסל ויטסל (זניט).

החוליה הנוצצת והאיכותית ביותר של הנבחרת הבלגית, והאפשרויות כאן הן באמת בלתי מוגבלות. עם זאת לא מעט שחקנים מהסגל הזה סבלו מעונות קשות אישית וקבוצתית ויהיה מעניין לראות האם זה יתן להם אקסטרה מוטיבציה או יפגע בפורמה איתה הם מגיעים למשחקים.

דומה שבמשחק הניצחון המרשים על שבדיה, ולאחר מספר נסיונות לא מוצלחים, נמצא הציוות המתאים בכישור האחורי של בלגיה כאשר דמבלה וויטסל נותנים את השילוב של כוח ויצירתיות, שהנבחרת הבלגית צריכה, בעוד פלאיני ודפור ששיחקו במשחקי ההכנה המוקדמים יחכו ככל הנראה להזדמנות לאורך הטורניר.

באמצע צפוי קווין דה ברוין להחזיק בחוליה הקריטית שמחברת בין הקישור האחורי לשלישייה ההתקפית הבלגית, כאשר גם כאן יש אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות לרוטציות וחילופים בין שורת שחקנים שכולם נהנים מאיכויות דומות. דה ברויין עבר עונה לא יציבה ולא קלה בצ'לסי במסגרתה שיחק ב-3 משחקי ליגה בלבד, לפני שעבר לוולפסבורג במדיה הבקיע 3 שערים ובישל 6 ב-16 משחקי ליגה.

בקשרי האגף ראינו לאורך השנה האחרונה שורת ציוותים, כאשר שילוב בין מרטנס ומיראלאש ששולח את האזארד למרכז אפשרי כמו גם הצבת האזארד עצמו באגף שמאל, וניתן לצפות לראות גם חילופים תוך כדי משחק בין הציוותים השונים.

התקפה – רמאלו לוקאקו (צ'לסי), דריאס מרטנס (נאפולי)

לאחר פציעתו של בנטקה כל העיניים בבלגיה נשואות לעברו של לוקאקו, גם אלה של המאמן שמקבל אותו בחזרה מהשאלה. החלוץ מגיע מעונה מרשימה במדי אברטון עם 15 שערים ו-5 בישולים ב-31 משחקים, וכעת יכולותיו יבחנו על הבמה הגדולה מכולן. לחלוץ 4 שערים בשלושת משחקי ההכנה האחרונים שלו במדים הבלגים והוא הבקיע שניים נוספים במוקדמות. היכולת שלו להפעיל לחץ על ההגנה של היריב מחד, ולהוות כתובת לכדורי הגובה של שחקני האגף, כדורי העומק והכדורים הארוכים של שחקני הקישור המרכזי הם נקודה קריטית בתכנית המשחק של הבלגים.

גם מרטאנס מגיע מעונה לא רעה בנאפולי עם 11 שערים ו-6 בישולים בליגה, אם כי הוא לא הרשים בליגת האלופות ובליגה האירופית, והוא יחכה להזדמנות מהספסל.

עם סגל שכולל רק שחקן אחד מעל גיל 30 ו-8 שחקנים מתחת לגיל 24, שני שחקנים שמשחקים בליגה הבלגית, 11 שחקנים מהליגה האנגלית, שלושה מהגרמנית ושניים מהספרדית ו-10 שחקנים מעל 1.85 בלגיה מציבה לא רק הבטחה גדולה לחברה חדשה במועדון העילית של הנבחרות, אלא גם סגל מאוזן עם שיטה ברורה, ואיכותיות שמותאמות כדי להוציא אותה אל הפועל.

בלגיה, היא על אמת, כבר בברזיל 2014.

פילים בקנה - יוחאי שטנצלר
תובנות מעונת מלפפונים סוערת

30 Comments

היסטוריון של ספורט 3 ביוני 2014

בלגיה באמת מעניינת מאד אבל להערכתי היא לא תעבור את שמינית הגמר .
1. מה שחסר לה הוא ניסיון ברמות הגבוהות …נכון כפרטים יש להם שחקנים שחוו גמר צ׳מפיון ומאבקי אליפות בליגות אנגליה וספרד אך כנבחרת הם לא שם .
2. הטורניר הוא בברזיל ולהערכתי ככלל האירופאיות לא יצליחו שם יותר מדי .
3 להערכתי למרות שזה לא נראה כך רוסיה תקדים את בלגיה שתיאלץ לפגוש בשמינית את גרמניה .
משנת 54 ויד היום נבחרת גרמניה לא נפלה לפני רבע הגמר והיא תגבור על בלגיה .
4. אכן מיד אחרי הטורניר יהיה מעניין לראות איך היא תצליח ביורו הבא אחרי שיצברו את הניסיון הנדרש .
5. בעניין השוערים לבלגיה היה דור שוערים שכלל את זאן מרי פאף האגדי מב . מינכן ומכוכבי בלגיה במקום הרביעי ב 86 .
אח״כ החליף אותו מישל פאו ג׳ון האגדי חברו הטוב של אוחנה בתקופתם המשותפת במכלן הקטנה שהדהימה את אירופה ב88 עת זכו בגביע המחזיקות .פרודום ירש את פאף בנבחרת ונתן תצוגות על במונדיאל 90 אך הוא נכנע לשיא אכזרי של דיוויד פלאט מאנגליה ששלח את בלגיה הביתה .
הדור הנוכחי כבר קורא תיגר על שוערים אלו.

אלכס דוקורסקי 3 ביוני 2014

חתיכת שער זה היה, הוולה בסיבוב של פלאט.

Matipool 4 ביוני 2014

שער מדהים שהעיף אותי כמה מטר באוויר .

היסטוריון של ספורט 3 ביוני 2014

פרודום כמובן ( אשמת האייפון ).

משה אהרון 3 ביוני 2014

את שלב הבתים אני מעריך שהיא תסיים במקום הראשון, כאשר רוסיה היא יריבתה העיקרית. משם בדרך היא תקבל את פורטוגל ככל הנראה בשמינית ואם תעבור, אז את ארגנטינה ברבע וספרד בחצי. בהתאם להגרלה כזו, העפלה לרבע הגמר ייחשב להצלחה, שמינית גמר יתאם לציפיות וכישלון יהיה במידה והיא לא תעפיל שלב.

היסטוריון של ספורט 4 ביוני 2014

אני מוכן להתערב שפורטוגל תודח בשלב הבתים !
(איני מתערב בכסף …לא כדאי שיפשטו על האתר…).

D! 4 ביוני 2014

אחלה של סיכום והכנה

לשמוע שוב על הנבחרת הבלגית מדליק אצלי את נורת הנוסטלגיה עם הקטורת, משמח מאד.

משה 4 ביוני 2014

אני גם חשבתי כמוך עד לא מזמן, להערכתי יותר מדי שחקנים אצלם מגיעים בכושר חלש בעיקר בהגנה. כל הארבעה עברו עונה לא טובה וגם הקישור שלהם עבר עונה בינונית. הימרתי עליהם שיגיעו עד החצי לפני מספר חודשים, להערכתי הם כרגע קבוצה של שמינית או רבע מקסימום.

Matipool 4 ביוני 2014

בדיוק מה שחשבתי / חושב .

edgecator 4 ביוני 2014

ניתוח מצוין, אבל שכחת לציין את התרומה של המהגרים.

תורג׳י 4 ביוני 2014

הסגל שלהם לא פחות ממדהים.
הלוואי ויגיעו רחוק.

תוהה בדרכים 4 ביוני 2014

לדעתי בלגיה נהייתה מאד אוברייטד.

הסגל הנוכחי שלהם טוב יחסית לעצמם בשנים קודמות, אבל הוא רחוק מאד מסגל של אלופת עולם.

לבלגים יש שלושה שחקנים מהטופ העולמי:

קורוטאה. שוער מהטופ יש לכל נבחרת מובילה מלבד ארגנטינה.

קומפני. עד היום מאד לא הרשים מחוץ לפרמיירליג.

האזארד. עוד צעיר ועם נטייה להעלם במשחקים מול קבוצות עם הגנות חזקות.

לוקאקו כישרון גדול מאד אבל עד היום לא מוכח ברמות הגבוהות.

השאר, שחקנים בינונים לחלוטין שחלקם מוכרים כ"שמות" רק בגלל שהם משחקים באנגליה (פלאני, דמבלה, צ'דלי, מיראלס, ורטוחן, ורמלן).

כמובן שכדורגל לא תמיד עובד בצורה הזאת ונבחרת נחותה על הנייר יכולה להגיע מעל רמת הכישרון שלה, אבל את זה אתה יכול להגיד על לא מעט נבחרות אחרות שאין סביבן את ההייפ הזה.

לצרפים למשל, יש הרבה יותר כישרון ואף אחד לא סופר אותם.

omer 4 ביוני 2014

לוקאקו השנה היה השחקן הטוב ביותר של קבוצת צמרת באנגליה. כבר היום הוא אחד מ5-10 החלוצים הטובים בעולם

תוהה בדרכים 4 ביוני 2014

להיות השחקן בולט בקבוצה מספר 5 באנגליה, לא הופך אותך לאחד החלוצים הטובים בעולם. הוא לא שיחק בקבוצה שנאבקת על האליפות, הוא לא הוכיח את עצמו בליגת האלופות. הרבה שחקנים הצטיינו באברטון וזה לא הפך אותם להיות מהטובים בעולם בתפקידם.

יש לו את הפוטנציאל לזה אבל הוא צריך להוכיח את עצמו ברמות יותר גבוהות (כמו שעשו קורטואה והאזארד).

תוהה בדרכים 4 ביוני 2014

ואגב, רק באנגליה אפשר היה למצוא העונה חמישה חלוצים טובים ממנו ורוב מוחלט של החלוצים הטובים בעולם לא משחקים בפרמיירליג.

לא כל שחקן שנותן עונה טובה מאד בקבוצת שיפולי צמרת באנגליה הוא אחד הטובים בעולם תפקידו. זו בדיוק מכונת ההייפ שגורמת להערכת היתר לנבחרת ולליגה האנגלית.

משה ו 5 ביוני 2014

ואני תוהה (ולא רק בדרכים) איך מתבטא אדם שאין לו מושג בכדורגל גבוהה גבוהה…

תוהה בדרכים 5 ביוני 2014

עוד אנגלופיל הזוי וחסר מושג שחושב שהשמש זורחת מהתחת השמנמן של הכדורגל האנגלי העלוב והמסכן.

הנבחרת האנגלית היא פח אשפה, הליגה האנגלית חלשה ואוברייטד והכדורגל האנגלי בסך הכול הוא בושה חרפה וכלימה. התוצאות מוכיחות את זה עונה אחרי עונה והמרמור האנגלופילי לא ישנה את זה.

תתמודד.

עומרי 4 ביוני 2014

תוהה, באופן נדיר אנחנו מסכימים. בלגיה אוברייטד ואני לא רואה אותם מאיימים ברצינות על תואר בשנים הקרובות.
עם זאת, הם נראים כמו המועמדים מספר 1 לנבחרת הקבועה (לפחות אחת) שמעפילה לחצי הגמר.
בכל מונדיאל מאז 90 הייתה בחצי הגמר נבחרת קטנה ומפתיעה, ולעתים שתיים.

קשה לומר על מישהו כמו וינסנט קומפני שאינו מוכח באיזשהי רמה. יש לו מקום בהרכב של כל קבוצה באירופה. נראה לך שבארסה תסרב לרכוש אותו ב40 מיליון יורו לו היה מוצע לה לעשות זאת?

תוהה בדרכים 4 ביוני 2014

עד היום, קומפני נראה רע בקמפיינים של סיטי באלופות.

כמו יאיא טורה, הוא מאד מתאים לסגנון האנגלי ואולי פחות לסגנון הבינלאומי.

edgecator 4 ביוני 2014

בלגיה היא נבחרת שגדולה מסך חלקיה. אני מסכים שיש נטייה להאדיר חלק מהשמות שלא לצורך, אבל הרבה שחקנים טובים יכולים להרכיב נבחרת מצוינת וזה בדיוק המקרה. צרפת, אגב, היא המקרה ההפוך.

תוהה בדרכים 4 ביוני 2014

בעיקרון אתה צודק- כדורגל הוא משחק קבוצתי ולכידות וחיבור גוברים בהרבה מאד מקרים על חבורה יותר מוכשרת של אינדבידואלים. בטח בטורניר נוק אאוט של שבעה משחקים מקסימום.

יותר מכך, בכדורגל נבחרות פערי כישרון באים לידי ביטוי עוד פחות מאשר בכדורגל קבוצות.

ואחרי שכל זה נכתב, לא ראיתי שבלגיה עשתה עד היום משהו שמצדיק את ההגדרה שלה כשלם שהוא יותר מסכום חלקיו.

martzianno 4 ביוני 2014

מהסוסים השחורים האלה, שחוטפים חמישיה מספרד בשמינית, עם רביעיה של בוטרגניו.

no propaganda 4 ביוני 2014

לא מאמין בבלגיה. להערכתי רוסיה עדיפים, למרות שזה לא נראה על הנייר. לרוסיה יש ייתרון גדול בעמדת המאמן.

בכלל הסגל של בלגיה הוא אמנם טוב במובן שאין שם שחקנים חלשים בהרכב ואפילו לא בספסל המיידי אבל אין שם וורלד קלאס אמיתי. יש להם בעיקר את קורטואה וקומפאני. גם ורטוחן משחק לפעמים ברמה גבוהה. לוקאקו לא רע אבל זה לא סוארז או קבאני שאפשר לאמר עליו שהוא יוביל את הנבחרת. האזארד הוא שחקן טוב, טכני מאוד אבל לא חכם וגם עצלן ובנוסף לכל ההתנהגות שלו בעייתית.

אפילו אם בלגיה לא יפגשו את גרמניה בשמינית אז גם פורטוגל לדעתי גדולה עליהם. הסיכוי היחיד שלהם להיות ברבע זה אם פורטוגל לא יצאו מהבית ובלגיה לא תפגוש את גרמניה.

גיל 4 ביוני 2014

לפני שמדברים על דור זהב שיעשו קודם כל משהו בזירה הבינלאומית. אני עדיין זוכר את דור הזהב של פורטוגל שאמור היה לכבוש את העולם.

no propaganda 5 ביוני 2014

הם דווקא הגיעו לגמר היורו וחצי גמר מונדיאל.

גיל 5 ביוני 2014

זה דור אחר. אני מדבר על הדור שזכה ב1991 באליפות העולם עד גיל 20 והיו בטוחים שהולך לכבוש את העולם.

Matipool 4 ביוני 2014

הכוכב הגדול שלהם ב-86׳ היה יאן קולמאנס ולא שיפו . קשר מרכזי אדיר ואחד מכוכבי הטורניר הנפלא ההוא .
הנבחרת הנוכחית מצוינת אבל לדעתי חסר לה חלוץ על מלבד לוקאקו שעדיין לא בין הטובים בעולם + בעיית מגינים + חסר שחקן מרכז שדה מהרמות הגבוהות ביותר בשביל להגיע לשלבים הגבוהים ביותר .

גיל 5 ביוני 2014

נראה לי שאנשים כאן קצת שכחו את העלייה המרשימה שלהם לגביע העולם. 8 ניצחונות ללא הפסד כשהם עולים מהמקום הראשון למרות שדורגו בקבוצה האיכות השלישית. רק גרמניה והולנד השיגו יותר נקודות מהם במוקדמות. לי זו נראית נבחרת מרשימה ולמרות שלא ברור מה יקרה במונדיאל די ברור שהם קבוצה חזקה.

דודו פ. 5 ביוני 2014

לדעתי מסוגלים להגיע עד רבע הגמר לפחות, אבל לא באמת לאיים על התואר. ביורו הבא לעומת זאת, עוד שנתיים, כשינוזאי יהיה מנוסה יותר וגם האח הקטן של הזאר (שרבים טוענים שהוא מוכשר מעדן) כבר יהיה בפנים ולוקאקו יהיה חלוץ ברמה עולמית (כבר שהיה באנדרלכט טענתי שמדובר בדרוגבה הבא), בלגיה יהיו הפייבוריטים לזכייה.

גיא 5 ביוני 2014

כולכם שחכתם את העובדה שבסופו של דבר צריך לשחק כנבחרת.
קח את ההרכב של בלגיה, תפרק ליחידים ואכן יש לך שחקנים מעולים בכל עמדה במגרש.

אבל תמיד הייתה נבחרת כזאת שהשמות שלה גרמו לעולם לרייר, ובסופו של דבר הראו שכיחידה אחת הם פשוט לא טובים. (הולנד ביורו האחרון, ספרד בכל טורניר עד 2008, צרפת ב2002, אנגליה 2006 והרשימה עוד ארוכה..).

וכאן בדיוק נעוץ היתרון של הבלגים. אנו הולכים לראות את אותה נבחרת בדיוק ב2016,2018 וב2020. אז גם אם זה לא יבוא השנה (והם לטעמי מסוגלים להגיע לחצי הגמר) בטורנירים הבאים הם ימשיכו להתגבש כיחידה והעתיד נראה ורוד

Comments closed