השוחד של קמרון

אני בן 28. יש מעט דברים שמצליחים להחזיר אותי להרגיש כמו ילד שוב. כנראה שנזיפה מאמא שלי עונה על ההגדרה. […]

אני בן 28.

יש מעט דברים שמצליחים להחזיר אותי להרגיש כמו ילד שוב. כנראה שנזיפה מאמא שלי עונה על ההגדרה. גם כשהוויז מפסיק לעבוד בלב עיר גדולה ולא מוכרת אני מרגיש את תחושת האובדן של ילד קטן במקום לא מוכר. ואז יש את הספורט.

כשהייתי בן 8, זאת הייתה העונה הראשונה שבה ראיתי כדורגל בקביעות, עונת 93/94, ומסיבה כלשהי שאינה ברורה דיי הצורך, הפכתי לאוהד מכבי ת"א. הייתי עם המשפחה באילת, והתיישבתי לראות את סיכום המחזור בערוץ 1. לא היה לנו שם רדיו אז לא שמעתי שירים ושערים, אינטרנט כמובן לא היה אז לא ידעתי את התוצאות. ואז בקטע שלפני שיר הפתיחה (הנפלא, עם השריקות), הראו את אבי נמני בועט פנדל למרכז השער ושי הס יורד ולוקח אותו. מיד הבנתי שמכבי לא ניצחה את המשחק. ההפסד במשחק הזה, שכנראה הוריד לי את האסימון שמכבי לא תיקח אליפות באותה עונה, גרם לי לבכות, ממש בדמעות.

מאז לא בכיתי בגלל ספורט (אם לא כוללים מכות במקומות רגישים בזמן כדורסל או כדורגל בשכונה), אבל את אותה תחושה חוויתי גם חוויתי. כשהספרס הפסידו את משחק 6 למיאמי בשנה שעברה, כשמכבי הפסידו את הגמר לפנתניאקוס, כשנבחרת ישראל חטפה את החמישייה מדנמרק, בכל אחד מאותם מקרים חזרתי להיות אותו ילד בן 8.

והשבוע זה קרה לי שוב, לא בגלל תוצאה מסויימת, ולא בגלל כישלון ספורטיבי, אלא בגלל ששוב מחלחלת ההבנה המאוד עמוקה שגם ברמות הכי גבוהות, וגם בבמה שאמורה לייצג את הערכים הספורטיביים הנעלים ביותר, השחיתות הכי ממאירה חדרה, ובגדול.

לכל מי שראה את קמרון בטורניר הזה היה ברור שהם לא משחקים כמו נבחרת רגילה במונדיאל. אני ייחסתי את זה לבלגאן שגרם לזה שהם כמעט לא טסו לטורניר, ולסוגיות כספים ופוליטיקה מול ההתאחדות, אבל מסתבר שככל הנראה היה משהו הרבה יותר אפל שגרם ליכולת הירודה של הקמרונים, במיוחד מול קרואטיה.

אי אפשר להגזים בתחושת השבר וחוסר האמון, ברור שידענו שזה קיים, ברור שזאת לא פעם ראשונה, אבל כל פעם מחדש זה מנפץ את תפיסת העולם האידילית שאתה יוצר לעצמך סביב הספורט. איך אפשר לסמוך על זה שמה שאתה רואה הוא באמת מה שקורה? שהשחקנים שאתה אוהד, שאתה מוציא כסף, זמן ומאמץ כדי לראותם על המגרש באמת עושים כל מה שהם יכולים כדי לנצח ולא סופגים צהובים לטובת ברון הימורים מסינגפור?

התחושה הזאת מחזירה אותי שוב לתחושת חוסר האונים של ילד בן 8 שקבוצתו לא יכולה ליריב חזק יותר.

מכל הדברים הרעים שפיפ"א עושה לכדורגל, המחדל המוחלט שלה, אם לא שיתוף הפעולה בקריצה בתופעת הטיית המשחקים וההימורים הלא חוקיים היא החמורה מכולן, ובפער גדול. ברור שהפיתרון לא יבוא מפיפ"א ולכן היא חייבת לבוא מהמנהיגות הפוליטית, דרך לחץ ציבורי. גופי אכיפת החוק העולמיים חייבים להיכנס לתופעה הזאת בכל הכוח ולמגר אותה.

אחרת היא תכרות את הענף.

ראיתי אתמול את יציע העיתונות האיומה, ובין יתר גיבובי השטות, עמיחי שפיגל ויונתן כהן תקפו בשצף קצת את הרעיון של מצלמות בכדורגל, בין היתר בטיעון שהכדורגל התנהל 500 שנה בלי מצלמות אז למה לשנות.

מה שהחברים ביציע לא מבינים, וזה נכון גם לגבי סוגיית השחיתות, שנכון שטעויות שיפוט ומשחקים מכורים היו תמיד, אבל בעידן שבו כל המשחקים משודרים כלל העולם, בעידן האינטרנט שבו המידע עובר מהר, ובעידן של אינסוף אפשרויות של ספורט ופנאי, אם הספורט בכלל והכדורגל בפרט לא יציג פנים נקיות ואטרקטיביות יותר יש סכנה מוחשית שהוא יאבד גובה.

גם כאן כמו בעניינים אחרים, יכול להיות שהשתלטות אמריקאית על הספורט, או לפחות הגדלת ההשפעה האמריקאית תעזור לצמצם את היקף התופעה.

אין כמו הדראפט
לא גאון, יסודי ואמיץ

תגובות

 • מכביסט טירון

  אם כבר מדברים על האמריקאים, עונה של 82 משחקים שבסופה הדבר היחיד שנקבע הוא מיקום בפלייאוף נשמעת כמו כר פורה להטיות משחקים, לא? יש היסטוריה של הטיות כאלו בNBA?

  • דור בלוך

   יש הרבה שמועות, פחות על הטיית משחקים ממש ויותר על "גילוח נקודות" כלומר כשיש פער גדול בין הקבוצות, אז מכוונים את ההפרש כך שיתאים לברוני הימורים.

   ב-20 שנים האחרונות עיקר השערוריות שאני מכיר לפחות נגעו לטענות שהליגה מנסה לכוון שקבוצות משווקים גדולים יתקדמו באמצעות השופטים (עיין ערך ליייקרס-קינגס וניו יורק-אינדיאנה)

   • tjs

    כנראה שהנ.ב.א. הוא לא תחום העניין המרכזי שלך - הוכח בבירור שהשופטים הטו את הסדרה בין הלייקרס לקינגס.

    • בלינדר

     אפשר לראות את ההוכחות?

  • אלעד

   כשגרתי איזה תקופה בווגאס, השתעשעתי מדי פעם בהימורי ספורט (חוקיים לגמרי). באחת הפעמים עשיתי הימור משולש על 3 משחקי נ.ב.א. פגעתי ב-2, ונשאר לי אחד אחרון. הקבוצה (לא זוכר איזה) שקיבלה ליין של 7.5, פיגרה ב-9, השעון התקרב לסיום ואחד השחקנים עשה את דרכו לליי-אפ קליל, התחיל כבר את התנועה לזריקה, ובסוף ויתר והמשיך לכדרר עד שהזמן נגמר.
   איזה צעקות שנשמעו שם על משחק בלתי חשוב בעליל של אמצע העונה!

 • איציק

  מה הבעייה, זה ביזנס פארק-סלאנס. צד אחד זקוק לסחורה (נצחון) ומוכן לשלם עבור הסחורה. הצד השני מוכן לספק את הסחורה במחיר המוסכם. יש מכירה ושני הצדדים מרוצים מהעיסקה. מה הבעייה? לא היתה חשבונית, לא שולם מס? זה מה שמדאיג? תן לרשויות המס לטפל בזה. פיפ"א אמורה להמשיך עם הקוקטליים והמסיבות וכך אנחנו רוצים אותה ושיעזבו אותנו מהשטויות שלהם. סתם הורסים את שימחת המינדיאל.

  • נוקדן

   פר אקסלנס, par excellence

   • איציק

    תודה

  • סימנטוב

   פארק סלאנס שיחק בנבחרת דרום קוריאה - אורוגוואי המאוחדת!

  • גל ד

   עזבו את פארק סלאנס, אני רוצה לשמוע עוד על המינדיאל הזה.

   • אורן

    מה לא שמעת? אחד המינדיאלים הטובים בהיסטוריה!

   • MOBY

    את מינדי השאירו בחצר

 • שי פרנסיסקו

  דור - אחלה טור. תמיד כיף לקרוא.

  הגהה קטנה - "מה שהחברים ביציע לא מבינים, וזה נכון גם לגבי סוגיית השחיטות, " - שחיתות כמובן.

  מה לגבי פשוט לאסור הימורים על הספורט? זה ינקה אותו כליל, ואולי גם יחזיר את הספורט לעם?

  • דור בלוך

   תודה, תוקן.

   לעניין איסור הימורים בספורט, הבעייה היא בעיקר ההימורים הלא חוקיים ולא אלה החוקיים כך שזה לא יעזור, מה עוד שהמחשבה לאסור הימורים בספורט ככלל, מזכירה לי את האיסור על מכירת אלכוהול.

   לא נראה לי מעשי.

  • omer

   זה רק יגביר את ההימורים הלא חוקיים וישחק לטובת אותם ברוני הימורים. בטח לא יפתור את בעיית ההטיות.

   האם הוצאת סמים מחוץ לחוק גורמת להפסקה בשימוש בהם? לא

 • אדם בן דוד

  תודה על הטור.
  מסכים בהחלט. תמיד, במונדיאל, המחשבה שלי הייתה שלא ייתכן שוחד (בטח לא בשלב שלקבוצה עוד יש סיכוי) כי השחקנים שם מרווחים הרבה כסף- אבל מונדיאל זה שיא החיים שלהם (כולם משחקים מגיל חמש בערך ומשקעים הכל בזה). אז אין סיכוי שילכלכו. (לא כולל מונדיאל 78 עם האיומים על קרויף והסבוטאז של פרו). שיחוד שופטים נשמע הגיוני בהרבה. או משחקי ידידות (וד"ש לשוער ב"ש).

  לי התחושה הזאת עלתה בהרחקה של לארגי. ובמשחק השרוכים.
  ובסדרה של סקרמנטו ושל פיניקס. ובכל שידור של נוימן.

  • זיגפריד

   אדם, הבעיה היא לא בהימורים על המנצחת. שחקן צריך להיות דביל מוחלט בשביל להטות משחק ברמה הזו, למרות שעדיין יהיה לחץ על שופטים.
   הבעיה היא בהימורים ה"קלים" - הפרש שערים, קרן ראשונה וכו' - שלכאורה (כך לפחות יכול השחקן המושחת לומר לעצמו) לא באמת משנים.

 • סימנטוב

  אחת לחצי שנה אני מנסה לצפות ביציע העיתונות, , אני לא שורד גבב הצעקות הצעקות במקביל מכבידים על אוזני ואני פורש מהר.

  • Matipool

   כמוך כמוני .

 • נתן

  אדון בלוך גם חוקר גם שופט כיצד כה מהר סימת את החקירה ,תן לשמועות להתקרר קודם

 • נתן

  עוד דבר קטן פיפא לא מנהלת הימורים,גם בזאת הם אשמים לדעתך

 • פורנוהוליק

  אני עם נתן. קפצת למסקנות.

 • אלכס דוקורסקי

  היי דור,
  מלבד המונדיאל ב-1990, בו הצליחה להעפיל לרבע הגמר ולא היתה רחוקה להגיע לפנדלים מול אנגליה באותו השלב, קמרון משחקת רע בכל גביע עולמי אליו העפילה. היא שומרת על יציבות: מצליחה לעלות לכמעט כל מונדיאל (הישג נאה לכשעצמו) ולהיות מודחת בשלב הבתים, תוך הצגת משחקים חלשים.
  ציינתי זאת כדי להראות כי לא השוחד הוא שפגע בהם (לא כל כך מעודכן בפרשיות האלה, אבל מטיל ספק רב שהיה שם עניין של הימורים), כי אם הסיפור של המענקים והיעדר גיבוש בין השחקנים. הבית שלהם היה מאוד קשה, וגם אילו היו משחקים טוב, לא היו עולים, ככל הנראה, לשלב הבא. אבל הם באמת שיחקו גרוע מאוד וחבל (אולי רוז'ה מילה צריך להיות יותר מעורב).

  • אלכס דוקורסקי

   אגב, כמוך, התחלתי לצפות בכדורגל בעונת 93-94, בהיותי בן 10. במשחק הראשון שצפיתי, אלון מזרחי, שעד לאותו הרגע לא נגע בכדור, הקפיץ יפה מעל גולן מלול (אחלה שוער) כדי לקבוע 1:0 למכבי חחיפה על מכבי פ"ת, בדרך לעונה בלתי נשכחת שלו ושל כל הירוקים.
   מאותה העונה אזכור בחיוך את החמש-אפס הגדול על מכבי (השער על עטר), את אותה התוצאה בין בארסה לריאל (הפצצה של קומן) ואת הארבע-אפס של מילאן על בארסה בגמר האלופות (ההקפצה של סאביצ'ביץ' מעל זוביזארטה). אזכור בעצב את משחק העונה בסיבוב השני בלאומית, כשרומן פץ שבר את רגלו (מאוחר יותר התברר כי למעשה הקריירה שלו די נגמרה באותו היום).

   יכול מאוד להזדהות גם עם הבכי. בכיתי ביורו 96, כשהולנד, שאותה אהדתי מאוד אז, הפסידה 4:1 לאנגליה הביתית. לא הפסקתי גם כשניסו לנחם אותי ולהסביר לי כי היא עלתה בכל זאת לשלב הבא (:

   • ירוק

    אלכס, בזמן כזה של מונדיאל - תודה על האתנחתא והתזכורת לימים ירוקים יפים יותר. אח, איזו עונה!

 • דביר

  מצוין תודה

 • פורנוהוליק

  אני עם נתן. נחפזת למסקנות.

 • תום

  לא התעמקתי בחשדות השחיתות של קמרון, אך אני מאמין כי יש יסוד סביר להניח שהתופעה קיימת, כמו בכל מקום עם כסף גדול.
  תופעה נוספת, שלא מדובר עליה כלל, היא הסמים בכדורגל. בעולם האופניים מתפוצצות פרשיות סמים חדשות לבקרים, ואילו בכדורגל המקצועני כל הזמן הקצב עולה, הפיסיות גדלה, ובכלל המשחק נהיה הרבה יותר אינטנסיבי. זה בעיני מעלה חשד...

Comments are closed.